KWESTIE ALGERIJE NADERT OPLOSSING Comité's spartelen tegen Leiders van Algerijnse opstand spreken verzoenende ivoorden Zeven november: laatste kans voor luchtmacht Engeland staakt kernproeven als Genève doorgaat STAKING BIJ B.O.A.C. ÏJSLANDERS SCHOTEN OP BRITSE VISSERS Conferentie op Formosa De Bilt: meer wind Niet meer dan 250 kilo zout per sec. door Riin naar zee GEHOORZAAM A.K.U. belangrijk hogere winst Beste stemming en groot feest Zorgen om bejaardencentrum PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Weg naar de vrijheid Dader van overval te Lemmer bekende Madagascar wordt republiek Grote indruk Besprekingen Zeeland heeft tweede Koningin Wilhelmina DE HEER SCHÜTTE VRIJGELATEN Mr. Kranenburg misschien lid van Tweede Kamer LAATSTE NIEUWS BRITS PLAN VOOR STAATSPENSIOEN LEIDING AFDELING INDUSTRIALISATIE LEGT FUNCTIE NEER Noordoostpolder krijgt vier gemeenten Onderhandelingen over landingsrechten op Singapore voor K.L.M. Djakarta Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Telefoon 0H00-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chef red. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel.. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef 01184-3326, Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad 14e Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 10 cent per woord met een minimum van 1. jaargang No. 4i36Woen§dag 15 oktober 1958 Van onze correspondent PARIJS Twee belangrijke ontwikkelingen begonnen zich gisteren in de Algerijnse kwes tie af te tekenen: IDe mogelijkheid om ten slotte toch tot een overeenkomst met de Algerijnse nationalisten te komen, zodat er een einde zou komen aan het bloedvergieten, is de laatste 48 uur aanzienlijk groter geworden. q Er dreigen nieuwe moeilijkheden tussen het 2^ centrale gezag in Parijs en de comité's voor openbare veiligheid, die bijzonder in hun wiek zijn geschoten omdat generaal de Gaulle alle le- WASHINGTON (Reuter). „De terminologie van de ruimtevaart is blijkbaar even ingewikkeld als de technische vraagstukken die ter verwezenlijking van de ruimtevaart overwonnen moeten worden." Met deze woorden reageerde gene- raal-majoor Donald M. Yates, de commandant van de rakettenbasis op kaap Canaveral, gisteren op nieuwe vragen over de oorzaken van de ver gissing in een communiqué die overal in de wereld verbazing had gewekt; de vergissing dat de Pionier zich zou hebben onttrokken aan de zwaarte kracht van de aarde. De Amerikaanse luchtmacht is volgens de New York Times al begonnen met de voorbereidingen van het derde schot op de maan en zou voorlopig als datum daarvoor 7 november hebben gekozen. Die poging zal de laatste zijn van de drie die de luchtmacht werden toege meten. Daarna mag het team van het Amerikaanse leger, onder leiding van Nederlands standpunt bij vervuiling van Rijn dr. Wernher von Braun, twee pogingen gaan wagen. In het begin van het volgend jaar wil men in Amerika proberen een eindtrap van een raket de omgeving van de planeet Venus te laten bereiken. Hoewel de afstand tussen de aarde en Venus veel groter is dan tussen de aarde en de maan is er maar weinig verschil tussen de ontsnappingssnelheid die nodig is om een raketdeel een reis van de aarde naar de maan te laten maken en de ontsnappingssnelheid die een raket- deel nodig heeft om van de aarde de planeet Venus te bereiken. De technici van het leger die twee schoten op de maan toegemeten hebben gekregen geloven dat zij 50 procent kans van slagen hebben. Dat is een heel wat hoger percentage dan het kansper centage dat de mannen van de lucht macht ooit hebben durven noemen. Zij maakten echter een voorbehoud: met kans van slagen bedoelden zij de kans dat zij er in zouden slagen een raket- deel in de onmiddellijke omgeving van de maan te brengen. Ook volgens hen zou het zeer moeilijk zijn een raketdeel in een baan om de maan te brengen. Wel waren zij er zeker van dat het be sturingsmechanisme van hun lanceer- raket een Jupiter beter zou func tioneren dan dat van de Thor-Able van de luchtmacht. DUISBURG (D.P.A.1. In de ver gadering van de internationale commissie tot bescherming van de Rijn tegen ver ontreiniging, die gisteren in Duisburg is begonnen, heeft de Nederlandse delegatie de Nederlandse verlangens op dit punt kenbaar gemaakt. Nederland wenst dat in de rivier niet meer dan 250 milligram chloor per liter water aanwezig is. Het gehalte aan keu kenzout moet belangrijk verminderd wor den: per seconde moet niet meer dan 250 kilogram zout door de Rijn naar zee gasn. De Nederlandse delegatie vestigde er de aandacht op dat Nederland het neest te lijden heeft onder de veront reiniging van de Rijn. Bij de commissie zijn alle Rijnoever- staten aangesloten. De voorzitter, de Zwitser dr. Otto Jaag, had bij het begin van de vergadering gezegd, dat dagelijks neer dan 30.000 ton keukenzout in de rivier terecht komt. Ook het gehalte aan phenolen heeft de grens van het toelaat bare overschreden. De radioactiviteit van de rivier is volgens dr. Jaag niet onna tuurlijk hoog. BERLIJN (Reuter). Een voormali ge secretaris van de communistische partij in Oost Berlijn Heinz Brandt is naar West Duitsland gevlucht. In het blad van de partij, Neues Deutsch- land, is dat dinsdag toegegeven. Volgens het blad was Brandt van zijn post ontheven wegens morele vergrij pen. Nadat het hem niet was gelukt een tegen de partij gerichte groep te organiseren heeft hij de vlucht geno men, schreef Neues Deutschland. LEEUWARDEN. Bijna drie maan den na de overval op het bijkantoor Lemmer van de zuivelfabriek Lanx- horst te Heeg. is de politie te weten gekomen wie de dader was. De melk- vervoerder J. van de M. uit Sint Ni- colaasga. die al een poosje geleden was gearresteerd, heeft namelijk bekend. Van de M. had een nylenkous over zijn hoofd getrokken om zich onherken baar te maken. Terwijl hij dreigde met een speelgoedpistool, probeerde hij in het kantoortje een greep te doen in het geld dat daar voor de boeren klaar lag. Door de moedige houding van de zeven tigjarige administrateur C. Wybenga werd hij echter op de vlucht gejaagd. PARIJS (Reuter A.P.) De vroe gere Franse kolonie Madagascar is door de volksvertegenwoordiging van het eiland tot republiek uitgeroepen. Het eiland blijft echter lid van de Franse gemeenschap. Door dit besluit zal Madagascar voor taan op het gebied van het binnenlands bestuur volkomen zelfstandig zijn, maar wat de buitenlandse politiek, de defen sie en de financiën betreft zal het door Frankrijk bestuurd blijven worden. Volgens de nieuwe grondwet, die op 28 september ook door de bevolking van het eiland in de Indische Oceaan met een grote meerderheid werd aangeno men (1.363.059 tegen 329.557 stemmen), kenden alle Franse overzeese gebieds delen een keuze doen ten aanzien van hun toekomstige status. Zij konden daarbij uit drie mogelijk heden kiezen: 1. integratie met Frank rijk, waardoor zij een overzees depar tement zouden worden 2. handhaving van de huidige status als overzees ge biedsdeel 3. de republikeinse staats vorm. Madagascar, dat vijf miljoen inwo ners telt, verkoos het laatste. Het be sluit verwekte in Frankrijk geen ver wondering, want reeds lang bestond er op het eiland een streven naar onafhan kelijkheid. gerofficieren heeft verboden er nog langer M van te zijn. De comité's voorzien dat de regering zeer bin nenkort in onderhandeling zal treden met de na tionalisten en zij wensen dat ten koste van alles te voorkomen. Nog is het volkomen rustig in Al gerije, maar de comité's hebben aanzegging ge kregen, de grootst mogelijke staat van paraatheid te handhaven. Er 's een delegatie naar generaal de Gaulle gezonden om te protesteren tegen zijn optreden jegens de comité's. De burgerlijke leden van de comité'-; verklaren te vrezen, dat zij nu door het leger in de steek gelaten zullen worden en dat de chaos van voor 13 mei zal terugkeren. Dat de kansen op een bestand, eventueel gevolgd door een definitieve overeenkomst, met de Algerijnse na tionalisten zijn gestegen, is het ge volg, behalve van de brief van de Gaulle van eergisteren, van de vol gende gebeurtenissen: Een verklaring van Ferhat Abbas, de leider van de „Algerijnse regering in ballingschap", dat hij zich niet kan verenigen met de Algerijnse terreur daden in Frankrijk, voor zo ver die niet uitsluitend zijn gericht tegen mili taire doelen. Hij verklaart zich voorts voor de tweede maal in een week be reid om met de Franse regering te onderhandelen, „om een einde te maken aan het wrede bloedvergieten". 2 De Algerijnse nationalisten hebben besloten als eersten een verzoenend gebaar te maken en negentien Franse krijgsgevangenen o-ver te dragen aan het Internationale Rode Kruis. Het is de bedoeling van de nationalisten om alle Fransen die zij gevangen houden, in vrijheid te stellen. Ferhat Abbas heeft voorts bekend gemaakt, dat hij persoonlijk ver trouwen heeft in de Gaulle, die onge twijfeld zijn best zal doen om de koloni ale toestanden in Algerije uit te roeien. Het moet worden gezegd, dat de mili tairen de order van generaal de Gaulle ogenblikkelijk hebben gehoorzaamd, zo- ais dat trouwens van officieren kan worden verwacht. Zij zijn, zonder er veel woorden aan te verspillen, uit het Al- gierse comité getreden. De burger-leden hebben wel getracht, hen tegen te hou den. De parachutistengeneraal Massu zei: „Het heeft geen zin heren. U weet welke weg voor u ligt". Het optreden van de Gaulle, althans zijn brief aan generaal Salan, heeft grote indruk gemaakt in geheel Alge rije, ook bij de tegenstanders van de generaal en zijn nieuwe Grondwet. De burger-leden van het comité schijnen echter niet van plan te zijn, zich zo maar van de kaart te laten vegen. Het is nu maar de vraag, hoe veel aanhang zij nog genieten. Ook in Frankrijk zelf heeft de Gaulle bij zijn tegenstanders een goede beurt gemaakt. Zelfs Pierre Mendès-France, die al zijn aanhang zag verlopen nadat hij zich tegen de Gaulle had gekeerd, Zag zich gisteren gedwongen een gebaar te maken: hij zond alle Parijse kranten een verklaring waarin hij er zijn vreug de over uitsprak, dat nu de weg naar een mogelijke vrede in Algerije was gopend. De vredelievende woorden van Abbas en het jongste gebaar van de Gaulle, die beiden wijzen op een op handen zijnde ontspanning in het Algerijnse conflict, vallen samen met het bericht dat wij echter onder het grootst mogelijke voor behoud geven dat er de laatste dagen te Genève besprekingen worden gevoerd tussen vertegenwoordigers van de Fran se regering en van Ferhat Abbas over een zo spoedig mogelijk einde van de strijd in Algerije. De Gaulle, daarin ge steund door Guy Mollet en andere socialisten in zijn kabinet, zou namelijk liefst nog voor het houden van de ver kiezingen in november een bestand in ■Algerije zien. ARNHEM. De A.K.U. heeft over het derde kwartaal zeer gunstige re sultaten geboekt. Ver-geleken met het tweede kwartaal is het exploitatie resultaat met 800.000 toegenomen. Dank zij hogere dividend- en interest baten, welke ook meer waren dan die in het overeenkomstige kwartaal van vorig jaar, werd een belangrijk hogere nettowinst geboekt. De winst over de eerste negen maanden is ruim 24 pro cent hoger dan die over hetzelfde tijdvak van vorig jaar. Vierduizend stakers protesteerden luid schreeuwend en gesticu lerend tegen het ontslag van vijf collega's. Vliegtuigen bleven op London Airport op de grond en passagiers wachtten urenlang IcVPl'A'PPfci LONDEN (Reuter), ruim vierduizend personeels leden van de British Overseas Airways Corporation gistermorgen in staking zijn gegaan, kwam het luchtvervoer op de Londense lucht haven vrijwel geheel stil te liggen. Alle vliegtuigen van de Boac bleven aan de grond en iii allerijl moest geprobeerd worden voor de honderden passagiers plaatsen te vinden bij andere luchtvaartmaat schappijen. De Boac moest terwille van die passagiers zelfs een beroep doen op haar grootste concurrent de Pan LONDEN (Reuter-U.P.) Voor het eerst in de geschiedenis van het visserijconflict tussen IJsland 'en Engeland, is er gisteren tegen de avond binnen de twaalfmijlszone een vuurgevecht geleverd tussen Britse vissers en een IJslands inspectie schip. De Britse trawler Campbell was in dichte mist binnen de twaalf- EISENHOWER 68 WASHINGTON (A.P.) In de aller beste stemming heeft president Eisen hower gisteren zijn 68ste verjaardag gevierd temidden van 650 vertegen woordigers van de republikeinse partij, die hem hun gelukwensen kwamen aan bieden, vergezeld van een reusachtige taart en een bloemstuk. Tot de goede stemming op het ver jaarsfeest droeg ongetwijfeld belang rijk mee de verklaring van de dokters, die de Amerikaanse president vorige week hebben onderzocht: de gezond heidstoestand is uitstekend. Tijdens de lunch spoorde Eisenhower de vertegenwoordigers van zijn partij aan er voor te werken, dat de Repu blikeinen bij de aanstaande verkiezin gen weer een overwinning behalen. NEW YORK (Reuter) Engeland zal zich, ongeacht wat de Sovjetunie- doet, met ingang van 31 oktober ont houden van het nemen van proeven met kernwapens voor de duur van een vol jaar, indien op die datum in Genève onderhandelingen begin nen over staking van die proeven on der internationaal toezicht. De Engelse minister van staat, Allan Noble, die dit gisteren mededeelde in de politieke commissie van de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Na ties, verklaarde echter met nadruk dat Engeland niet zal instemmen met een permanente staking van de proeven zo lang er geen absoluut betrouwbare ont wapeningsovereenkomst is. Grote verwachtingen Dat laatste zou volgens hem geheel afhangen van de houding van de Sov jetunie. Noble verweet de Sovjetunie dat dat land de Verenigde Staten en Engeland de wetten wilde voorschrijven. Met het stellen van een ultimatum kon den naar zijn mening de kansen op een Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. Minister mej. dr. M. A. M. Klompé heeft gisteren bij de opening van een bejaardencentrum in Oosterwolde (Fr.) de vrees uitgesproken, dat de bejaardencentra in Nederland niet steeds op even verantwoorde wijze worden gebouwd. Men krijgt wel eens het gevoel, aldus de minister, dat iedere plaats meent een groot bejaardencentrum te moeten bezitten. Er zijn al gemeenten, die kampen met financiële zorgen voort- tor®n in de archipel zou sluiten Hij heeft gevloeid uit een te grote opzet van bejaardencomplexen. Mw^gi^Sto fn^lkarta! m ontwapenkigsovereenkomst zeker niet vergroot worden'. Noble zei ervan overtuigd te zijn dat het ultimatum" niet het laatste woord van de Sovjetunie was. Hij doelde op de vrijdag afgelegde Sovjetrussische verklaring dat het Kremlin meteen zou beginnen met een serie nieuwe kern proeven tenzij de Verenigde Staten e»n Engeland onmiddellijk besloten de proe ven voorgoed te staken. In tegenstelling tot de Sovjetrussische gedelegeerde, Zorin, geloofde Noble niet dat de voorgenomen Geneefse conferen tie niets meer dan een „formaliteit" zou zijn. Hij zei er grote verwachtingen van te hebben. HOEK VAN HOLLAND. Het nieuwe motorschip, dat voor de stoomvaart maatschappij Zeeland öp het ogenblik wordt gebouwd bij de werf De Merwe- de te Neder-Hardinxveld, zal de naam Koningin Wilhelmina krijgen. Koningin Juliana heeft de maatschappij toestem ming gegeven het schip zo te noemen. De maatschappij Zeeland heeft al eer der een Koningin Wilhelmina gehad en wel in de periode van 1895 tot 1916. DJAKARTA (ANP). De directeur van de Nationale handelsbank, de heer G. Schütte, is maandagavond op vrije voeten gesteld. Hij werd op last van de militaire autoriteiten in Djakart gear resteerd. twee dagen u' dc .jc e .dma- king dat de bank tw va.. iaai kan- mijlsgrens aan het vissen, toen er plotseling een inspectieschip van de IJslandse kustwacht uit de nevelen opdook. De IJslanders poogden de Engelsman te enteren, maar die slaagde er met be hulp van een snel toegeschoten collega in de vijand van zich af te houden. Terwijl de Britten noodseinen uitzon den om de schepen van de Britse ma rine te waarschuwen, openden de IJslan ders het vuur op de trawlers. Pas toen het Engelse marineschip Russell te hulp kwam, konden op de Campbell de netten worden binnenge haald. De Britten achtten het daarna toch veiliger om ondanks de dikke mist op te stomen en een plekje op te zoeken buiten de twaalfmijlsgrens. Eerst met zwabber Het incident heeft het de Engelsen wel duidelijk gemaakt, dat het de IJs landse regering ernst i-s met de verde diging van haar visgronden. Totnogtoe werden de Britse vissers slechts met eftterpogin-g-en bedreigd en als de vissers daarbij soms wel eens slaags raakten met de IJslandse kust wacht, werd alleen maar gebruik ge maakt van tamelijk onschuldige wapens als zwabbers, stokken, waterslangen en al wat er meer aan boord te vinden was. Bij de Britse admiraliteit, waar men gisteravond nog niet volledig op de hoogte was van het vuurgevecht, wist men nog niet of er schade was aange richt op de trawler. Ook had men er nog geen commentaar op het feit, dat de IJslanders er niet voor terugge schrokken waren hun visgronden met vuurwapens te verdedigen. Doordat American Airways, met Wie zij op het ogenblik in een strijd op leven en dood gewikkeld is om het eerst geregelde transatlantische vluchten per straalvliegtuig te onderhouden. PROTEST De Amerikaanse maatschappij legde op verzoek van de Boac twee extra vluchten in zodat 132 passa giers, zij het met urenlange vertra ging, toch nog naar Amerika kon den. vertrekken. De staking brak dinsdagochtend vroeg uit, toen vrijwel het gehele personeel het werk neerlegde uit protest tegen het feit, dat vijf van hun collega's maandag ontslagen zouden zijn, omdat zij weigerden overwerk te verrichten op basis van de huidige lonen. De directie van de Boac ontkende het ontslag. Wel zouden de vijf mannen met ontslag zijn bedreigd, als zij de overuren niet ingevolge hun contract wilden maken. Bij de Boac ziet men de gevolgen van de staking heel somber in, want niet alleen lijdt de maatschap pij een schade van een miljoen gulden per dag, maar bovendien is er grote kans, dat men op 14 no vember niet zal kunnen starten met de geregelde transatlantische vluchten met straalvliegtuigen. President Eisenhower: 68 jaar Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Naar verwacht wordt zal mr. F. J. Kranenburg worden be noemd als lid van de Tweede Kamer, in de door het overlijden van de heer Van Sleen opengevallen plaats in de socia listische fractie. Mr. Kranenburg was staatssecretaris van het ministerie van oorlog. In mei trad hij af na het debat in de Eerste Kamer, waarin zeer scherpe kritiek op zijn beleid werd geoefend van katho lieke, liberale en christelijke zijde. SOMBER De Britse minister van transport, Harold Watkinson, heeft gister avond een dringende oproep ge richt tot de stakers hèt werk te hervatten. „Een week geleden zag het er voor de Boac nog zo rooskleurig uit", aldus de minister, „en van het succes van de Comet, waarvoor u allen zo hard gewerkt hebt, zou u allen de vruchten hebben kunnen plukken in de vorm van een groter aantal passagiers die met de nieu we toestellen zouden vliegen. Zowel in 's lands belang als dat van de werknemers is het gewenst, dat het werk zo spoedig mogelijk wordt hervat." PARIJS. Generaal de Gaulle heeft voor vandaag het kabinet in zitting bijeen geroepen om de toestand in Algerije te bespreken. Generaal Salan, de opperbevel hebber bi Algerije zal uitgeno digd worden om rapport uit te brengen. LONDEN (Reuter) De Engelss regering heeft gisteren een plan voor staatspensionering bekendgemaakt dat voorziet in een geleidelijke ver hoging van het pensioen door middel van betaling van hogere premies. Het plan z.ou niet voor 1961 uitgevoerd kunnen worden. De geschatte kosten van uitvoering van het plan zouden het eerste jaar 685 miljoen pond (6,85 mil jard gulden) zijn. Tweederde deel van de arbeidende bevolking van Engeland heeft tot nu toe geen pensioenrechten. Met het oog op de mogelijke kans op komende algemene verkiezingen kwam de Labour Party dezer dagen met een plan voor staats pensionering dat voorzag in een pensi oenuitkering van de helft van het ver diende loon. Volgens het pensioenplan van de rege ring zouden zowel de werknemers als de overheid moeten bijdragen. Dat zou de regering uiteindelijk, omstreeks 1980, ruim een miljard pond (ruim tien mil jard gulden) per jaar gaan kosten. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Een van de belang rijkste afdelingen van het ministerie van economische zaken, de industria lisatie en energievoorziening, zal bin nenkort zijn onthoofd, daar zowel de directeur-generaal dr. E. L. Kramer als zijn plaatsvervanger mr. dr. W. A. v. d. Garde hun functies zullen neer leggen. Dr. E. L. Kramer zal, naar wij verne men, het ambtelijke leven verlaten en een functie aanvaarden in de Nederland se bedrijfswereld. In zijn plaats op het ministerie van economische zaken is de benoeming te verwachten van L. de Block, tot nu toe plaatsvervangend the saurier-generaal van het ministerie van financiën. De plaatsvervangend directeur-gene raal van de industrialisatie mr. dr. W. A. v. d. Garde zal zijn plaats wisselen voor een andere, zeer belangrijke functie op het ministerie van economische zaken. Het heengaan van dr. Kramer en mr. dr. Van de Garde, zo vernemen wij nog van bevoegde zijde, zou niet zijn oor sprong vinden in enig verschil van me ning met de minister van economische zaken omtrent het industrialisatiebeleid. Over de bezetting van de binnenkort vakant komende functie van mr. dr. Van de Garde is nog niets bekend. WASHINGTON (Keuter) Minis ter Dulles beeft gisteravond bekend gemaakt dat er op het ogenblik op Formosa besprekingen worden gehou den tussen de Amerikaanse minister van defensie en de nationalistische regering van Tsang Kai-sjek over ,,de plaats waar de nationalistische strijdkrachten het nuttigst kunnen zijn." Daarmee doelde hij op gedeeltelijke terugtrekking van de nationalistische troepen van Quemoy. Op dat eiland, vlak onder de kust van Rood China, is een derde gedeelte van Tsjang Kai- sjeks strijdmacht gelegerd, etgeen door Eisenhower en door Dulles is 'bestem peld als onlogisch. EENDRACHT BEHOUDEN Dulles haastte zich echter te verkla ren, dat de Verenigde Staten in geen geval Tsjang zullen dwingen iets te on dernemen, wat 'hijzelf in strijd acht met zijn belang: „Het is de bedoeling van de communisten om een wig tussen de nationalisten en ons te drijven en wij moeten zorgen, dat zij daarin niet sla gen", zei Dulles. Niettemin wil de Amerikaanse rege ring proberen, van Tsjang Kai-sjek ge daan te krijgen dat ook hij een bijdra ge levert tot vermindering van de span ning. Zelf willen de Amerikanen hun goede wil tegenover Peking laten büi- ken door een deel van hun vlootstrija- krachten uit de wateren rondom For mosa terug te trekken wanneer althans Peking de huidige wapenstilstand ver lengt. DEN HAAG. Het gebied van de Noordoostpolder groot 48.000 hectare zal worden gedeeld in vier gemeenten: Emmeloord, Creil, Marknesse en Nagele. Eerstgenoemde gemeente zal twaalfdui zend inwoners gaan tellen, de andere drie omstreeks achtduizend. In een wetsontwerp heeft minister Struycken deze indeling voorgesteld. De minister betreurt het dat het scheppen van een democratische bestuursvorm voor de polder zo lang op zich heeft doen wachten, maar een der redenen was dat men lang heeft overwogen of de in stelling van een gemeente voor het hele gebied niet doeltreffender zou zijn. Ten slotte is déze oplossing gekozen, echter met die toevoeging dat naast die vier gemeenten een „openbaar lichaam" wordt ingesteld. Dit lichaam krijgt tot taak de gemeenschappelijke 'belangen van de hele polder te behar tigen, zoals vleeskeuring, abattoir, ge neeskundige dienst, bouw- en woning toezicht, reinigingsdienst en brandweer. DEN HAAG. Op diplomatiek ni veau zijn begin van a'eze maand te Lon den besprekingen tussen Engeland en Nederland gevoerd over de landings rechten van de K.L.M. op Singapore. Deze besprekingen zijn voortgekomen uit het wegvallen van Djakarta als eind punt van een der lijnen van de K.L.M. op het Verre Oosten. De Britten gaven eind' 1957 aan de K.L.M. toestemming drie maal per week Singapore als eindstation te gebruiken, welke rechten echter van tijdelijke aard zouden zijn. In juli werden deze ver minderd tot tweemaal per week, waar bij de Engelsen te kennen gaven uitein delijk aan d'e K.L.M. niet meer dan één maal per week landingsrechten op Sin gapore als eindstation te willen verle nen. Bij de onlangs gehouden besprekingen zijn de Nederlandse belangen voor het behouden van twee wekelijkse rechten op Singapore met grote klem naar voren gebracht. Van Britse zijde is een zeer spoedig uitsluitsel in d'eze voor de K.L.M. zeer belangrijke zaak toegezegd. Intussen wordt uit Colombo gemeld dat Indonesië de luchtvaartmaatschap pij Air Ceylon landingsrechten op het 'vliegveld van Djakarta heeft: geweigerd, omdat 49 procent van bet aandelenbezit van de maatschappij in handen is van de K.L.M. De Ceylonese regering had van haar gezantschap bericht gehad dat de Indo nesische regering aanvankelijk geen be zwaar had tegen de toekenning van lan dingsrechten, totdat men zich het aandeel van de K.L.M. herinnerde. Ceylon had Indonesië het recht gevraagd op het vlieg- yeld van Djakarta te landen voor een luchtlijn van Air Ceylon via Rangoon naar Japan en de Chinese Volksrepubliek. Ook Peking heeft landingsrechten ge weigerd. De Mafia, de beruchte geheime orga nisatie op Sicilië, heeft weer toegesla gen. Een 60-jarige landeigenaar is bij Palermo in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten. In het betrokken gebied heeft de Mafia sinds 1945 honderd men sen gedood. DEN HAAG. Het liberale Tweede- Kamerlid mej. mr. Ten Broecke—Hoek stra heeft gistermiddag een interpellatie aangevraagd over het terugzenden van de 37 verstekelingen naar Indonesië. Over deze interpellatie, die gericht is tot de minister van justitie, mr. Samkaiden, zal de Kamer vanmiddag een beslissing nemen. Het K.N.M.I. in De Bilt meldde gisteravond te 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later enkele opklarin gen. Weinig ver andering in tem peratuur. Matige tot krachtige langs de kust mogelijk harde wind tussen west en noord west. MIES JE: De van de bomen. bladeren vliègen 16 oktober: Zon op 7.05 uur; zon onder 17.46 uur. Maan op 11.30 uur; maan onder 20.27 uur. max. lieer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind c. in mm Helsinki regen NNO 4 0.2 Stockh. onbew. OZO 13 0 Oslo regen stil 11 0.1 Kopenh. geh. bew. OZO 12 3 Aberdeen li. bew. zzw 14 0 Londen zw. bew. wzw 17 0 A'dam 1. bew. w 14 Q Brussel zw. bew. wzw 15 0.2 Luxemb. 1. bew. w 13 1 Parijs zw. bew. w 19 0.5 0 Bordeaux geh. bew. W 19 Grenoble regen stil 11 9

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1