Bevel van generaal de Gaulle: LEGER UIT DE POLITIEK IN ALGERIJE Weg geëffend voor vrije verkiezingen Boer moet risico helpen dragen PIONIER I BRAK VELE RECORDS IN HET HEELAL Bestand luidt crisis om Formosa uit KAMER WIL MEER WETEN STRAALJAGER STORTTE NEER BIJ SCHIJNDEL - EEN DODE MINISTER VONDELING MEENT Melange mogelijk Melk blijft 2,5 pet. Escortes worden niet hervat JMuseumdief" bleek reiziger De Biltwarmer HERV. KERK MELISKERKE WORDT GERESTAUREERD WALL STREET WEER VAST PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND In Delft stond een overweg open.... Dienstplichtwet Vrees voor druk Vrije propaganda Ilona lijkt te veel op Nona, zegt Sola Polen ontredderd voor Hoek van Holland Nieuwe consistorie GROOTSTE TOPSNELHEID Producent liet volle melk mislukken Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Direeteur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 10 cent per woord met een minimum van f 1. 14e JAARGANG No. 4135 Dinsdag 14 oktober 1958 Zie pag. 2 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het wetsontwerp tot wij ziging van de dienstplichtwet dat tot strekking heeft dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea te kunnen uitzen den heeft een scherpe reactie in de Tweede Kamer tot gevolg gehad. Het voorlopig verslag van de vaste com missie voor oorlog en marine vermeldt dat men zich algemeen erover heeft verbaasd dat minister Staf geen andere toelichting op het ontwerp heeft gege ven dan een juridisch-technische. De memorie van toelichting is dan ook summier, zo verklaart de commissie. In het bijzonder verlangt zij te weten op welke manier de minister gebruik zal maken van de algemene machtiging, welke hij door deze wetswijziging zal krijgen. De minister, zo hoopt de com missie, zal de Staten-Generaal toch niet voor verrassingen stellen, te meer daar dit soort verrassingen wel zeer kost bare consequenties zou kunnen hebben. Wanneer geen inlichtingen over troepen- zendingen in het openbaar kunnen worden gedaan, dan vraagt de com missie of de bewindsman haar wil in formeren. Verder vraagt de* Kamercommissie aan minister Staf een verklaring voor het feit dat de dienstplichtwet niet aan de Grondwet blijkt te zijn aangepast. NIEUWE FEUILLETON MORGEN starten wij op pa gina 2 met ons nieuwe feuilleton De Jood van Rome, geschreven door de be kende auteur Lion Feuchtwan- ger. Feuchtwanger is de man die in zijn roman De Oppenheims op bijtende wijze het lot van de Joden in Hitler-Duitsland be schreef en die dan ook prompt door de nazi's tot een verboden schrijver Werd verklaard, het- Lion Feuchtwanger geen met de nodige denigreren de betitelingen gepaard ging. Maar al die kwalificaties heb ben toch niet kun/nen verhinde ren dat Lion Feuchtwanger nog steeds wordt beschouwd als een van de vooraanstaande schrijvers uit de wereldliteratuur. In zijn roman De Jood van Rome behandelt hij de geschie denis van de eerste Christenen in het oude, heidense Rome. En ook dat boek' bewijst, dat hij inderdaad een groot verteller is. Het is boeiend en meeslepend geschreven en achter vrijwel iedere regel proeft de lezer de buitengewone eruditie van deze auteur die zich grondig heeft verdiept in de historische en sociale achtergronden van het tijdperk dat hij in zijn verhaal beschrijft. MORGEN op pagina 2 PARIJS (AP) Premier de Gaulle heeft het Franse leger in Noord-Afrika gisteren gelast, zich onmiddellijk terug te trekken uit alle politieke activiteiten teneinde zodoende de weg te effenen voor waarlijk vrije verkiezingen. Deze verkiezingen zullen worden gehou den op 23 november. De betekenis van dit decreet is o.a., dat alle militairen zich nu moeten losmaken uit de organisaties, vaak uiterst rechts georiën teerd, die zo veel hebben'bijgedragen tot het aan de macht komen van de Gaulle in mei van dit jaar. Zij zullen met name de comité's voor openbare veiligheid moeten verlaten. Het is voor het eerst, dat de Gaulle zich keert tegen deze comité's, die er de oorzaak van waren, dat men de revolte van 13 mei toeschreef aan fascistische activiteiten. De Gaulle heeft generaal Salan, de opperbevelhebber in Algerije en te vens de speciale afgevaardigde van de premier in Noord-Afrika, een brief geschreven, waarin hij zegt: „Het ogenblik is nu aangebroken, waarop de militairen dienen uit te treden uit de organisaties die een po litiek karakter dragen, onverschillig wat onder de uitzonderlijke omstan digheden die sinds mei in Algerije hebben geheerst, de reden is geweest dat zij ertoe toetraden. Niets zal van nu af aan een recht vaardiging vormen voor het behoren tot dergelijke formaties. Ik beveel deze militairen er zich onverwijld uit terug te trekken". Als motivering voor deze stap, die al geruime tijd werd verwacht, omdat het bekend was, dat de Gaulle maar matig ingenomen was met het eigen gereide optreden van de aan politiek doende legerofficieren, geeft de ge neraal op, dat hij de garantie wil heb ben,, dat de komende verkiezingen vol komen vrij zullen zijn. Hij laat dui delijk uitkomen, dat hij vreest, dat de uiterst-rechtse elementen in het leger bepaalde groeperingen bij de verkiezingen zullen pogen te onder drukken: „De belangen van het land eisen, dat de stemming plaats heeft onder omstandigheden van absolute vrijheid en dat de lijsten van de af gevaardigden van alle schakeringen ik herhaal nadrukkelijk: varr alle schakeringen worden toegelaten tot de verkiezingen". De verkiezingscampagne zal even eens 'volkomen vrij zijn en aan alle schakeringen zal de grootst mogelijke gelegenheid worden geboden om pro paganda te maken ook aan hen, die een volkomen breuk met Frank rijk nastreven. De generaal schrijft daarover: „Het moet worden toege staan, dat alle meningen tot uitdruk king worden gebracht en dat alle candidaten zich aanmelden en een campagne voeren, onverschillig wat hun programma is." Fransen die in openbare dienst zijn of bij de strijdkrachten dienen en die minder dan een jaar in Algerije zijn geweest, zullen niet verkiesbaar zijn. De persvrijheid wordt volkomen ge ëerbiedigd. De Gaulle zegt nadrukke lijk: „Tenzij zij aanzetten tot mis dadig optreden mogen er geen dag bladen in beslag worden genomen." De comité's voor openbare veilig heid verliezen door het decreet van generaal de Gaulle het grootste deel van hun actieve leden. Wat er over blijft, zijn de vertegenwoordigers van de Franse kolonisten, die van mening zijn dat het bestuur in Parijs nooit voldoende voor hun belangen is opge komen. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Ilona lijkt te veel op Nona, de naam van een tafelcouvert van ons, zeggen de Solafabrieken te Zeist. Zij hadden daarom een kort ge ding aangespannen tegen Levers zeep- maatschappij te Rotterdam, die bij een reclame-actie tafelcouverts onder de naam Ilona aanbiedt, en tegen de Ge- rofabrieken te Zeist, de fabrikant van deze couverts. Te goeder trouw Het geding diende gistermiddag voor de rechtbank te Utrecht. De Solafabrie ken vroegen de president de tegenpartij te gelasten de actie terstond te staken, alsmede de Ilona-couverts uit de handel te nemen, op straffe van betaling van een dwangsom van tienduizend gulden per overtreding. Mr. W. Blackstone betoogde namens Levers zeepmaatschappij dat zijn cliënt de naam Ilona te goeder trouw 'had ge kozen. Twee bekende merkenbureaus hadden geen bezwaar gemaakt tegen de naam, omdat die ook in ons land vrij veel wordt gebruikt als een meisjesnaam van Hongaarse oorsprong. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN Een straaljager van het type RF 84-F Thunderflash is gistermiddag even na vier uur bij Schijndel in een weiland gestort. De vlieger, de 28-jarige ongehuwde re serve eerste luitenant G. Steenhuis uit Den Haag, kwam om het leven. De Thunderflash een foto-verken- HOEK VAN HOLLAND Negen Poolse studenten, die gezamenlijk het zeiljachtje Jaskolko bemanden en daar mee een week geleden uit Gdynia naar Antwerpen zeilden om daarna een be zoek te brengen aan de Expo, hebben de terugtocht vlak bij Hoek van Holland voortijdig zien eindigen. Om'kwart over vijf gistermiddag zag men op de loodsboot Betelgeuze voor de monding van de Nieuwe Waterweg vuurpeilen opstijgen, die afkomstig ble ken van een jachtje. De loodsboot zette koers naar het scheepje en nam het op sleeptouw daar de negen Polen het niet meer mannen konden. De reddingboot Jan Leis, die op het eerste alarm even eens was uitgevaren, behoefde geen dienst te doen. ningsvliegtuig had tevoren enige oefenlandingen op het vliegveld Eind hoven uitgevoerd. Het toestel maakte deel uit van een groep van vier vlieg tuigen. Volgens ooggetuigen kwamen twee van de toestellen in de lucht met elkaar in aanraking. ROOK De andere vliegtuigen vlogen door; het vierde raakte achter. Spoedig ver toonde het toestel rookwolken. Ook de motor haperde. Ten noorden van Schijn del sloegen de vlammen uit het vlieg tuig en dook het naar beneden. Met een oorverdovende klap sloeg het dertig meter achter de boerderij van de vee handelaar Van Sangen bij Dillesdorp in een weiland tegen de aarde. EXPLOSIES Het toestel schoof brandend door, ter wijl ziph in het inwendige explosies voordeden. De piloot werd brandend uit het vernielde vliegtuig geslingerd. Om wonenden, die ondanks het gevaar vcror ontploffende munitie onmiddellijk toe schoten, hebben nog getracht met para chutedoek 4e brandende kleren van de piloot te doven. Zij zijn daarin niet ge slaagd. Van een koe, die in de wei liep, werd door rondslingerende delen van het vliegtuig een hoorn afgerukt. Ook en kele andere dieren werden gewond. ROTTERDAM. De New Yorkse beurs heeft weer behoorlijke koerswin sten te zien gegeven. Winstnemingen, die later het hoge peil iets aantastten, hebben niet kunnen verhinderen, dat het algemene koerspeil weer verder aantrok, al konden de hoogste koersen van de dag niet geheel behouden blijven. Koninklijke Olie steeg weer een volle dollar. In Amsterdam werd Koninklijke tot op 188,20 verhandeld, hetgeen een koersstijging betekent van 2,60 of 13 punten vergeleken met het slot van gis termiddag. Later zakte de koers tot 187. Ook Unilever en Philips boekten koers winsten. (Eigen nieuwsdienst) MELISKERKE. De Hervorm de kerk te Meliskerke ondergaat op het ogenblik een grondige res tauratie. Aan de toren, die eigen dom van de burgerlijke gemeente is, wordt niets gedaan, maar aan de kerk zelf des te meer. Op de muren na is praktisch alles ge sloopt en van zijn eeuwen oude plaats gehaald. Enige maanden ge leden stond het schip van de kerk zelfs helemaal zonder dak. Geluk kig is hierin met de komst van de herfst verandering gekomen. Er is een heel nieuw dak getimmerd, dat reeds met leien is bedekt. Ook de oude bouwvallige consistorie, die aan de oostzijde tegen de kerk aangebouwd was, is totaal gesloopt. Arbeiders zijn nu bezig de fundamenten te leggen voor «en, zij Eigen nieuwsdienst NEW YORK Hoe hoog precies de Pionier I zich in zijn niet geheel geslaagde vlucht naar de maan boven de aarde heeft ver heven zal wel altijd onbekend blijven, maar de afstand moet op grond van zorgvuldige berekeningen 126.739 kilometers zijn geweest. De berekende afstand is, naar generaal-majoor Ber nard Schriever, de commandant van de afdeling^ bal listische raketten van de Amerikaanse luchtmacht, vol trots meedeelde, meer dan 27 maal de hoogte die ooit te voren door een op aarde vervaardigd voorwerp was bereikt. Het is ook de vraag of ooit bekend zal worden wat er van de paddestoelvormige maansatelliet is gewor den. De reusachtige Engelse radiotelescoop van Jodrell Bank en de andere over de aardbol verspreide waar nemingsposten slaagden er gistermorgen niet in de positie van de Pionier in de wereldruimte op te sporen. Men kon dan ook niet anders doen dan aannemen dat de Pionier naar de aarde was teruggevallen en als een meteoor in de atmosfeer was verbrand. Ook president Eisenhower was van mening dat, hoewel de Pionier de maan niet had bereikt, de Amerikaanse luchtmacht een groot succes had behaald. Hij zond de directeur van de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (N.A.S.A.) een telegram waarin hij hem verzocht zijn oprechte gelukwensen over te brengen aan de mannen die deze prestatie hadden geleverd. oen. maj. Schriever „De vlucht die zij tot stand hebben gebracht was waarachtig pionierswerk", aldus het telegram. „De raket is diep doorgedrongen in de ruimte buiten de aarde. Deze proef zal van het grootste nut voor de mensheid zijn." Voor het eerst, aldus een bekendmaking van de Ame rikaanse luchtmacht, is de mens in staat geweest op meer dan 40.000 kilometer boven de aarde de intensi teit van radio-actieve stralingen te meten. Die metin gen zullen van groot nut zijn bij het streven naar ver betering van de instrumenten voor latere ruimtevaartui gen en bij het streven naar het doordringen van de mens in de wereldruimte. De topsnelheid van de Pionier ruim 37.520 kilo meter per uur was de grootste snelheid die ooit werd bereikt door een deel van een op aarde vervaardigde raket. Eisenhower De commandant van het lanceerterrein op kaap Canaveral, generaal- majoor Donald Yates, gaf gisteren toe dat per abuis in een communiqué bekend was gemaakt dat de Pionier aan de zwaartekracht van de aarde was ontsnapt. De opsteller van het communiqué had zich in dat opzicht iets te veel door zijn geestdrift laten meeslepen, zo liet generaal Yates uitkomen het bescheiden, nieuw gebouw, dat weer op dezelfde plaats zal komen. Deze nieu we consistorie zal in de eerste plaats na tuurlijk als consistorie gebruikt worden, maar tevens zal er gelegenheid zijn om er vergaderingen te houden. Het inwendige van de kerk is op het ogenblik praktisch niet meer als kerk te herkennen. Er is een nieuwe betonnen vloer gelegd, die voor een groot gedeelte met planken bedekt zal worden. De zol der van de kerk wordt een prachtig he melsblauw tongewelf. Wanneer straks de kerk weer water- en. wmddicht zal zijn, zullen ook de eeuwen oude preekstoel en de prachtige antieke bank weer op hun plaats gezet worden. Eerst zullen zij ech ter grondig gerestaureerd worden. Wan neer straks het gebouw klaar is, zal de gemeente Meliskerke in het algemeen en de Herv. gemeente in het bijzonder over een fraai en degelijk gebouw beschikken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Zeer binnenkort wordt een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, dat de wettelijke belemmerin gen voor het mengen van boter door mar garine moet wegnemen. De industrie zal dus te zijner tijd de mogelijkheid krijgen melange te gaan vervaardigen. Of zij dat zal doen, is een kwestie van vraag en aanbod. De over heid zelf zal niet verder gaan dan alleen de bestaande beletselen in de wet weg nemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het is mij volmaakt onbegrijpelijk waarom er niet meer werk van de volle melk is gemaakt. Nergens is ér reclame vpor gevoerd, nergens heb ben de producenten zich er op toegelegd deze melk te verkopen. Het is geen won der dat het een fiasco is geworden. Onduidelijk Dat zei minister Vondeling gisteravond op zijn departement, waar hij een toelich ting op zijn garantieprijsbeleid gaf. Het prijsverschil tussen de gewone en de volle melk speelde natuurlijk een rol, al dus de minister maar toch niet zo over wegend. De marge was vrij, de slijter kon er wat extra aan verdienen. Het heette dat er vraag van het publiek naar was. Het is mij volkomen onduidelijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De consumptiemelk blijft gestandaardiseerd op 2.5 procent vet, zo heeft minister Vondeling ver klaard als toelichting op zijn nota aan de Tweede Kamer. Voor verhoging van het vetpercentage is op dit ogenblik geen aanleiding. Ik ben, zo zei de bewindsman, echter beslist niet dogmatisch op dit punt. Zou straks de S.E.R. adviseren de consump tie-subsidie op melk af te schaffen, dan heeft het wellicht zin het vraagstuk van de volle melk opnieuw te bekijken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Von deling meent, dat 'het melkvee houder het risico, dat een on gunstige zuivelsituatie mee brengt zal moeten meedragen zij het voor een klein deel. Hij heeft daartoe in een nota aan de Tweede Kamer een nieuwe ga rantieregeling bekend gemaakt, die de lasten van het Land'bouw- egalisatiefonds met honderd miljoen gulden zal verminderen. De minister stelt zich voor dit te bereiken door de beperking van de garantieprijs tot een produktie van vijf miljard kilogram. Het lopende ,,melkjaar" bedroeg de produktie 5,18 miljard kilogram. Voor wat meer wordt geproduceerd ontvangt de vee houder de gewone marktprijs. MINDER MELK De minister verwacht van zijn aan gekondigde maatregel niet alleen een ontlasting van het zwaar geteisterde Landbouwegalisatiefonds, hij ziet er ook een middel in om te geraken tot een vrijwillige vermindering van de melkproduktie. Deze produktie groeit nog steeds en bedraagt dit jaar naar schatting 7 tot 8 pet. meer dan vorig jaar. Om de gemengde zandbedrijven enige compensatie te bieden voor de vermin dering van inkomen uit de melk, heeft de regering besloten 25 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor een aan vullende regeling voor de voeder- granen. Zij hoopt daardoor een verdere verschuiving van de akkerbouw naar de veehouderij tegen te gaan. GEEN INVLOED Datzelfde tracht, zij te bereiken door de vaststelling van de garantieprijs voor andere akkerbouwprodukten te verhogen. De regering gelooft niet dat deze wijziging van de garantieprijzen van invloed zal zijn op de consumenten prijzen. Brood wordt eind 1959 als de oogst binnen is een fractie duurder, sui ker goedkoper. De maatregelen van de minister ko men hier op neer: 1. De nieuwe garantieprijs voor melk is voor het melkprijsjaar november 1958—november 1959 vastgesteld op 28,90 per honderd kg. Het is dezelfde garantieprijs die geldt voor het thans aflopende jaar. 2. De garantieprijs zal zich beperken tot een produktie van vijf miljard kg melk (dit jaar tot 5,18 miljard kg). Voor wat meer wordt geproduceerd zullen de veehouders de gewone marktprijs ontvangen. Een verschil tussen opbrengstprijs van de melk en van garantieprijs van vijf cent zal geheel ten laste van het land- bouw-egalisatiefonds komen. Wordt het verschil groter (zoals dit jaar het geval is geweest), dan wordt dat restant voor de helft door het fonds en voor de an dere helft door de veehouder gedragen. Het is dit laatste punt, waarvan het Landbouwschap tijdens het vooroverleg met de minister heeft gezegd dat het „onaanvaardbaar" is. Het betekent dat de veehouder in een ongunstige afzet- situatie een gedeelte van het prijsrisico gaat meedragen hetgeen, als de toestand niet verbetert, zal leiden tot een niet onbelangrijke inkomensverlaging in de melkveehouderij. Granen en tarwe De regering besloot 25 milioen gul den -beschikbaar te stellen voor een aanvullende regeling voor de voe-.,-. - granen. Zij hoopt daardoor de verdere verschuiving van de akkerbouw naar de veehouderij tegen te gaan. Dit zelfde geldt voor de vaststelling van de garan tieprijs voor tarwe, die voor de oogst 1959 is vastgesteld op 30,95 per 100 kg met 17 pet. vocht, een verhoging van 1,75 van de garantieprijs 1958. Het Landbouwschap had voor tarwe een garantieprijs van 30,80 voorgesteld. Ook andere garantieprijzen, als voor haver, gerst, rogge zijn verhoogd met 60 tot 65 cent per honderd kilogram. De suikerbietenprijs, die voor de oogst 1959 als basis dient voor de suikerprijs, is daarentegen verlaagd met 60 cent per duizend kilogram. Bestaanszekerheid Het thans uitgestippelde garantiebeleid, aldus minister Vondeling, moet gezien worden tegen de achtergrond van een structuurbeleid on a--- ------ - bij handhaaft de regering de bestaans zekerheid van het sueu _i en economisch verantwoorde landbouw bedrijf. Het inkomen van de boer, dat hij onder dit nieuwe beleid gegarSideerd krijgt, geeft hem zeker de gewenste be staanszekerheid, zo verzekert de minister. WASHINGTON (Reuter) In de ogen van de meeste Amerikaanse di plomaten heeft de verlenging van de wapenstilstand door Peking praktisch gesproken een einde gemaakt aan de crisis rondom de Straat van Formosa. Men is van mening dat het nu moge lijk is geworden, tot een bestand van een meer permanent karakter te komen. Men wijst er in de Amerikaanse hoofdstad op, dat de Amerikaanse re gering zich bereid heeft verklaard, ge noegen te nemen met een feitelijk be stand en niet zou aandringen op de ondertekening van een document van die strekking. Het wordt zeer onwaar schijnlijk geacht, dat a'e communisten aan het einde van de zondag begonnen twee weken opnieuw Quemoy zuilen gaan beschieten. In die twee weken hoopt de Ameri kaanse regering op de besprekingen tus sen de ambassadeurs te Warschau tot een overeenkomst te komen met Pe king. In diezelfde tijd hoopt men Tsjang Kai-sijek ervan te kunnen overtuigen, dat het nu zaak is dat hij zijn starre hou ding laat vagen en op zijn beurt een bij drage levert tot de ontspanning. Op het ogenblik brengt McElroy, de Amerikaanse minister van defensie, een bezoek van drie dagen aan Formosa. Hoewel de reden van zijn reis niet offi cieel bekend is gemaakt, zinspeelt men er in Washington op, dat hij belast is met de moeilijke taak, Tsjang Kai-sjek tot andere gedachten te brengen. De Amerikaanse regering zou haar eis, dat de nationalisten de eilanden Quemoy en Matsoe voor de kust van de Chinese volksrepubliek, geheel moeten ontrui men om de kans op nieuwe conflicten met Rood China zo gering mogelijk te DOOR SJAAL GEWURGD Eigen nieuwsdienst BRIELLE. Doordat zijn wollen sjaal am de sneldraaiende schroefas van zijn motor vlet je werd gewonden is de dertig jarige Bi'ielse scheepsbouwer C v d Torre zondagavond om het leven "ge komen. De man haalde met het vletje een motorkruiser van Zwartewaal naar Bnelle en ontdekte vlak bij de Brielse haven een mankement aan het koelwater Hy gaf zijn zesjarig zoontje, die het tochtje meemaakte, even het roer in han den en boog zich over de draaiende motor om het defect op te sporen. Daar- j moet zijn sjaal om de schroefas zijn gedraaid waardoor de man tegen de as werd getrokken en gewurgd. maken, hebben laten vallen. Wat zij nu zo.u wensen is dat Tsjang Kai-sjek, om zijn -goede wil te bewij zen, zijn zeer grote garnizoenen op die eilandjes aanzienlijk zou verminderen. Zowel Eisenhower als minister Dulles hebben kort geleden gezegd, a'at het hun geen goede taktiek leek, dat de nationa listen een zo groot deel (een derde) van hun totale troepenmacht op die eilan den geconcentreerd' hielden. De Amerikaanse oorlogsschepen heb ben tot nader order opdracht, alle ge vechtscontact met de communisten te vermijden. Het konvoyeren, waaraan de communisten in het bijzonder aanstoot namen, zal niet worden hervat, tenzij de nationalistische transporten naar Que moy opnieuw zoud'en worden lastiggeval len. WnnGlilVFPM TPO HOOGEVEEN. Een aannemer uit Assen en de Hoogeveense politie hebben het afgelopen weekeinde ge ruime tijd en gezamenlijk de opwin dende gedachte gekoesterd, dat zij de Duitse museumdief Karl Heinz Bergk in de kraag zouden gaan vat ten. De aannemer had in de trein naar Groningen zijn overbuurman zitten, bestuderen en diens trekken kwamen hem allengs bekender voor. Hij kon de man plotseling helemaal thuis brengen toen hij de reiziger verge leek met een foto in het ochtend blad, die het gelaat van Bergk weer gaf. In Zwolle verliet de oplettende aannemer de trein om zijn ontdek king naar een volgend station door te bellen. Daar in Hoogeveen liep de politie te hoop De overbuurman werd terzijde ge roepen en moest zijn legitimatie to nen, wat hij verbaasd deed. Toen kwam het misverstand uit: op deze legitimatie kleefde een foto, die tref fende gelijkenis vertoonde met de gezochte Duitser. Maar de politie had de zoon van een drogist uit Hooge veen te pakken'. Het K.N.M.I. in De Bilt meldde ons gisteravond om 23.15 uur: Verspreide opkla ringen en hier en I daar een bui. Overwegend ma- - tige wind uit westelijke rich tingen. Iets ho gere temperatu ren. M1ESJE: Hé, pas op! 15 OKT.: zon op 7.03, zon onder 19 36 maan 0P 19.20, maan onder ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: Ruw zijn de elementen gisteren ook in ons land tekeer gegaan. Een actieve depressie, die van de oceaan via Schotland naar de Noordzee teas getrokken, was daarvan de oorzaak. Onder haar invloed is de wind sterk toegenomen, aan onze kust heeft enige tijd een stormachtige zuid wester gewaaid. Toen het front van de depressie naderde, trok de hemel geheel dicht en even voor het middag uur begon het in het westen van ons land gisteren al te regenen. De temperatuur bleef betrekkelijk laag, hl tal van plaatsen kwam het ku ik niet boven de II graden uit, alleen in Den Helder werd nog 15 graden gemeten, maar daarvoor be vindt men zicli daar dan ook het dichtst bij de Noordzeedie op het ogenblik nog een temperatuur van 15 graden heeft. Het koudere weer was mede een gevolg van het gebied van hoge druk dat gisternacht passeerde; de lucht koelde daardoor sterk af. Ook België en Noord-Frankrijk hadden een koude nacht efi de toen sterk afgekoelde lucht werd door de de pressie naar het noorden gezogen. Maar gisteravond begon het kwik in de thermometer je stijgen, mede doordat het front passeerde en de lucht achter het front uit westelijker richting, dus vier de Noordzee, tot ons komt. Vandaag zullen wij enkele opkla ringen zien en niet veel buien meer, maar mogelijk vanavond reeds wordt de kans op regen weer groter, om dat een nieuwe depressie nadert, die ons behalve regen ook wel weer wind belooft te brengen. Echt na- jaarstveer dus.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1