VER. STATEN STAKEN ESCORTE Speurtocht naar oorlogsbuit Konvooien gaan ongehinderd naar Quemoy Geen noodzaak meer Chinees besluit na Franse radio en t.v. in feite genationaliseerd SER: Geen bezwaar tegen gevaarloze huisarbeid Aannemers: Staking na ontslag niet mogelijk De Bilt: opklaringen DEMONSTRATIE TEGEN „KOUDE" SOCIALISATIE Investeringen 12 pet. minder PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Betere sfeer WAARSCHUWING V .V.V .-Purmerend koopt polder van Expo De paus stervende ■I Voorlopig verslag in nieuwe gedaante AFHANKELIJK Meldingsplicht Indonesië houdt het been stijf Melkfiasco door genegerd advies Minister verwacht Dit jaar meer dan 80.000 woningen Ook negerorganisatie in Canada LAATSTE NIEUWS Karami neemt ontslag Weldra toestemming bouw streekziekenhuis te Goes Onderhandelingen verkoop Noorse belangen Unilever COMMUNISTEN MISBRUIKEN DE WET Saoed houdt vier Britten vast Luchtpost gestolen REDDINGSACTIE KWAM VOOR DEENS SCHIP TE LAAT Deel wrak gevonden, geen overlevenden BEWIJZEN LAGEN IN AMERIKA PILOOT OP WEG NAAR DERTIG KM HOOGTE 119 0 0 A\ Hoofdkantoor: Oats, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; hij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg', Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur; R. HAGOORT Zeenwscli Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 10 cent per woord met een minimum van f 1. 14e JAARGANG No. 4i32Donderdag 9 oktober 1958 WASHINGTON (Reuter, AP) De Amerikaanse oorlogssche pen hebben thans het konvooieren van de bevoorradingsschepen der Chinese nationalisten gestaakt. Deze konvooien hebben dui zenden tonnen voedsel en munitie naar het door de communisten belegerde eiland Quemoy gebracht. In de verklaring' van de Amerikaanse regering waarin dit werd bekend gemaakt wordt gezegd dat het besiuit het gevolg is van het stopzetten door de communisten van de bombardementen op de eilanden voor de kust van het vasteland. Er bestaat thans geen militaire noodzaak meer de bevoorradingsschepen te escorteren, meent de regering van de Verenigde Staten. Washington heeft aan deze tege-1 van Tsjang Kaï-s.iek wenste men in mpetkoming ten opzichte van Rood Washington niet te zeggen. Dat moeter. China echter de waarschuwing ver bonden, dat het escorteren van de na tionalistische konvooien onmiddellijk zal worden hervat wanneer de com munisten hun aanvallen opnieuw be ginnen. cie nationalisten het antwoord. maar zelf doen, was Vrijdag zullen de ambassadeurs van ae Verenigde Staten en van communis tisch China in Warschau elkaar weer ontmoeten. Luchtdoelartillerie van de Chinese nationalisten op het eiland Quemoy heeft gisteren per vergissing het vuur geopend op eigen straaljagers. Men dacht dat net straaljagers van de communisten waren. Geen der vliegtuigen werd getroffen. Zondag hebben de communisten aan gekondigd een week lang het vuren te staken, teneinde een bevoorrading van de nationalistische eilanden voor de kust mogelijk te maken. Deze aankondiging werd toen meteen uitgelegd als pogiu? een betere sfeer te scheppen voor de ondei handelingen met de Verenigde Staten op ambassadeursniveau in War schau Deze onderhandelingen hebben tot doel te komen tot een wapenstil stand in de Straat van Formosa De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken die woensdag het nieuws van het staken der konvooiering bekend maakte, werd ge vraagd of deze maatregel uitgelegd mag worden als een poging de communisten PARIJS De greep van de Fran- er toe te brengen het staken van hetse regering op radio en televisie is, vuren ook r.a het komende weekeinde nadat de Gaulle aan het bewind is van kracht te laten. gekomen, steviger geworden dan hij Eigen nieuwsdienst voor die tijd al was. De Radiodiffusion et Télévision frangaise ressorteert onder het mi nisterie van voorlichting, dat niet al leen de topleiding benoemt, maar ook directe zeggenschap heeft wat Hierop werd slechts geantwoord: Van het begin van de crisis rond Quemoy op 23 augustus af is het doel van de Vei. Staten geweest een wapenstilstand te bewerkstelligen. Vanzelfsprekend hopen we dat het staken van het vuren zal voortduren. Of de maatregel ook a'e instemmingbetreft de uitzendingen, heeft van de nationalistische negering In het verleden is die regeringsin- vloed herhaaldelijk gebleken. Zo werd bijvoorbeeld in het najaar van 1956 de Londense correspondent van de R.T.F. i ontslagen, omdat hij dingen had ge zegd, die de regering niet graag hoor de. DEN HAAG (ANP'. De ver eniging voor vreemdelingenverkeer te Purmerend heeft gistermiddag, in samenwerking met een firma uit die stad. het ..werkende" gedeelte van de Nederlandse inzending op de wereldtentoonstelling te Brus sel gekocht. Dit „werkende" ge deelte omvat de golfslaggoot. het mtreepaviljoen, de ontvangstkamer en de aan de inpolderingen ge wijde afdeling. Dit stuk „Nederland" van de Expo zal het begin moeten worden voor een poldermuseum dat men in de nabijheid van Purmerend wil stichten. Morgen zal de raad van Purmerend een voorstel van B. en W, bespreken om terrein voor dit „polderlandschap" beschikbaar te stellen. Er wordt naar gestreeft dit pol derlandschap, met windmolens, een vijzel, sluizen, boerderij, kaas makerij, vuurtoren enz,, te openen bij het begin van de viering van het 550-jarig bestaan van Purmer end. De kosten van het hele pro ject worden voorlopig begroot op een half miljoen gulden. De Centrale bond van scheeps bouwmeesters in Nederland te Den Haag heeft besloten de op de Ne derlandse afdeling van de Expo staande vuurtoren te kopen en straks te schenken aan het polder- museum in oprichting te Purmer end. De regermg zou in dat uur kunnen zeggen, wat zij nodig achtte en de luis teraars zouden weten waar zij aan toe zijn. Want die uitzendingen zouden dui delijk als zodanig moeten worden aan gekondigd. Het ziet er echter voorlopig niet naar uit. dat de Gaulle gehoor zal geven aan hetvoorstel van Delaunay, want de Franse regering wil zich bij de verwer kelijking van haar politiek gesteund we ten door de machtige voorlichtingsin strumenten die radio en televisie zijn. In een lange, lange rij trokken gis teren protesterende opticiens langs het ministerie van economische zaken aan het Bezuidenhout in Den Haag. Zij kwamen hun bezwaren aanbieden tegen de concurrentie van ziekenfond sen bij de brlllenverkoop. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het eerste resultaat van de nieuwe schriftelijke voorbe handeling der rijksbegroting, zoals de voorzitter der Tweede Kamer op 18 september beeft voorgesteld, is verschenen. Dat is het voorlopig ver slag over de algemene financiële be schouwingen. opgesteld door de vaste commissie vóór financiën van the Tweede Kamer, Paus Pius XII is gistermorgen om streeks half negen voor de tweede maal door een beroerte getroffen. Na tien uur is het bewustzijn geweken. Het laatste bericht uit zijn paleis, Castel Gandolfo t--„. m-i t luidt, dat de doktoren de toestand als nadere uiteenzetting van het beleid'l heeft' onfams imstiv ge^arrchuwdi h°<>e">os beschouwen. wordt verzocht, zijn achterwege gelaten heeit onlangs ernstig gewaarscnuwa| en worden bewaard voor de mondelinge! Reeds vroeg in de morgen en later om behandeling in de Kamer. De commissie heeft volstaan met het indienen van een lijst van 71 genummer de vragen van feitelijke aard, die bij haar waren ingezonden of in haar mid den opkwamen. Vragen waarin om een Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Twaalfhonderd opti ciens hebben gistermorgen in Den Haag geprotesteerd tegen wat zij noemen de koude socialisatie van het opticiens- bedrijf door de ziekenfonds-optiek winkels. Na enkele toespraken in de Dieren tuin, trokken de opticiens te voet naar het departement van economische zaken waar zij een petitie aanboden bestemd voor de ministers van sociale en eco nomische zaken. In de petitie werd aangedrongen op wettelijke maatrege len tegen het optreden van de zieken fondsen. Vooral vroeg men een eind te maken aan de combinatie ziekenfonds- opticiensbedrijf m één bedrijf, zoals in Amsterdam het geval is. ..ONEERLIJK" tegen de nationalisering van de omroep naar aanleiding van twee benoemingen, h lf 1£ y t R d l k t die kort achter elkaar bekend werden,; gemaakt. De eerste betrof de vervanginj spreid, die het bericht van het overlijden van de paus in dikke rouwrand op de jde directeur-generaal Gabriel"Delaunay hadd?n' De politie heeft deze door professor Christian Chavanon. die secretaris-generaal van van voorlichting is. Bo- sedert 9 juni i het ministerie vendien heeft de minister van voorlich I ting Soustelle de verantwoordelijkheid van de nieuwsvoorziening opgedragen aan de oud-hoofdredacteur van het Ly- I onse Nouveau Journal, Louis Terri- noire. Deze ervaren journalist, die een be- 1 langrijke rol speelde in het Franse ver zet en een vung verdediger is van de Gaulles politiek, zal de nieuwsdienst niet alleen journalistiek bekwaam lei den. maar haar bovendien richten in de geest van de regering. Door deze twee benoemingen zijn ra dio en televisie in Frankrijk weer een groter deel van hun onafhankelijkheid verloren Voor zijn aftreden heeft Ga briel Delaunay nog geprobeerd nieuwe verhoudingen te scheppen tussen rege ring en omroep, waardoor de onafhan kelijkheid van de laatste verzekerd bleef Hij wilde een volkomen onafhan- kelijke nieuwsvoorziening onder toe zicht van een eveneens onafhankelijk orgaan. Voor het regeringsnieuws zou de regering gebruik kunnen maken van alle zenders, waarvoor dan één uur per dag zou worden uitgetrokken. in beslag genomen. Om 13.20 uur werd de kleding die een paus na zijn overlijden draagt naar Castel Gandolfo gebracht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Huisarbeid zal on-' der een nieuwe wettelijke regeling worden gebracht. De Sociaal econo mische raad. die op verzoek van de1 staatssecretaris van sociale zaken ad- j vies over het wetsontwerp heeft uitge- bracht, acht echter de door de rege-1 ring voorgestelde regeling te strin gent. I Staatssecretaris Van Rhijn wilde alle huisarbeid verbieden en slechts door een vergunning ontheffing van zulk een ver-i bod verlenen, maar de S.E.R. vindt dit veel te ver gaan. Er zijn tal van vormen I van thuiswerk die geen bezwaren of gevaren opleveren, zoals bijvoorbeeld het schrijven van adressen. In zijn advies beveelt de raad aan: i Geen verbod maar alleen een mel- T dingsplicht bij de arbeidsinspecties van alle huisarbeid, zodat eventueel con trole kan worden geoefend: 2 een vergunningsstelsel voor die vor men van huisarbeid, die op enigerlei manier gevaren voor de gezondheid, voor brand of dergelijke kunnen opleveren. Een voorbeeld hiervan is het inpakken van vuurwerk. De raad geeft niet verder aan hoe deze twee groepen van huisarbeid kun nen worden verdeeld. Wordt het advies van de raad gevolgd dan zou dat bij al gemene maatregel van bestuur kunnen gebeuren In de huisarbeid werken ook veel kin. deren, waarbij de grens tussen het zelf verrichten van arbeid en het helpen van vader of moeder moeilijk is te trekken. De raad vindt het voorgestelde verbod van dergelijke kinderarbeid wel nuttig, mits hiervan ontheffing mogelijk is. Een dergelijke ontheffing zou moeten wor den verleend, aldus de raad. wanneer voor het kind geen schadelijke gevolgen van het werk dreigen. Uit de vragen spreekt dan ook ner. gens een goed- of afkeuring ten aanzien van de miljoenennota en het daarin uit gestippelde beleid. Vermeden is name lijk in de vragen de vroeger gebruike lijke aanduiding van „vele leden", „som mige leden", „enige leden", etc. op te ne men, waaruit op te maken was uit wel ke fractie de vragen voort kwamen. De van de regering gevraagde inlichtin gen beslaan een zeer breed terrein. Daar de formulering der vragen bondig en scherp is, zal de beantwoording ervan de ministers en meer nog de hoofdambte naren op de departementen waarschijn lijk groter zorg baren dan van die uit de vertrouwde voorlopige verslagen van voorheen. PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL Eigen nieuwsdienst ELST Minister Witte heeft giste ren in Eist de verwachting uitge sproken dat dit jaar meer dan tachtigduizend nieuwe woningen gereed zullen komen. Hij kon ech ter niet met enige zekerheid voor spellen hoeveel het er in 1959 zul len zijn. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn er al 58.373 gereed gekomen. De minister wees er' op dat het aantal in aanbouw genomen huizen thans weer een stijging vertoont. In augus tus is met de bouw van een record aantal woningen begonnen: 9.585 vol gens cijfers van het Centraal bureau voor de Statistiek. 'Op 1 september was het aantal in uitvoering zijnde woningen weer opgelopen tot 89.727. Meer soepelheid Deze stijging is voor een belangrijk deel te danken aan een toeneming van de particuliere bouw, zëi de mi nister. Bij het soepeler worden van de kapitaalmarkt kreeg deze bouw meer mogelijkheden en een aantal gemeen tebesturen veranderde van houding ten gunste van de particuliere bouw. Minister Witte woonde gisteren in Eist een bijzondere raadsvergadering bij ter gelegenheid van de afsluiting van de periode van wederopbouw in Eist. EMMEN. In een wijk bij de ouder lijke woning is gistermiddag in Zwarte Meer de twee en een half. jaar oude Herman Goeree verdronken. Het knaap je is waarschijnlijk spelenderwijs te wa- ter geraakt. Men is geruime tijd in deonderweg waren van Montevideo naar DEN HAAG. 1l Zowel de verkoop van melk met een vetgehalte van 3,75 pro cent als de aanmaak van vierkante kaas, die voornamelijk voor de export was be stemd, zijn een fiasco geworden. Duidelijk is nu gebleken, dat de over heid er goed aan doet de deskundige adviezen uit het bedrijfsleven, dat de fiasco's heeft voorspeld, niet naast zich neer te leggen. Dit zei gisteren dr. E. yan der Wi.el tijdens een vergadering van het produktschap voor zuivel. De heer G. J. Blink diende een voor stel in, dat beoogde minister Vondeling te vragen uit economische overwegingen de produktie van de vettere melk te la ten beëindigen. De omzet van melk met 3,75 procent vet bedraagt een half pro cent van de totale omzet, een duidelijk bewijs dat de proef is mislukt, aldus de heer Blink, Zijn voorstel werd echter verworpen. Hetzelfde gebeurde met een voorstel de proef voort te zetten en de regeri.ng te vragen die vettere melk te subsidië ren. De zaak blijft dus zoals zij was: de fabrieken mogen, ipdien zij er voor deel in zien. volle melk 'blijven leveren. Uit de redevoeringen, die de voor zitter van de federatie van Nederlandse opticiens-organisaties, vertegenwoordi gers van de drie middenstandsbonden j en het Tweede-Kamerlid de heer Cor- nelissen. hielden, bleek.dat de grieven zich vooral richten tegen de oneerlijke concurrentie van dé fondsen. Door het bode-apparaat en de fondsbladen kun nen de fondsen goedkoop propaganda maken voor hun optiekzaken. Vaststelling van recht op vergoeding evenals controle op prijs en kwaliteit zal het ziekenfonds niet objectief kun nen doen als het zelf belanghebbende is. Voorts krijgt de fondsfupetionaris die een opticiensbedrijf exploiteert door de ingeleverde recepten van de zelfstandige opticiens inzage in ge gevens van zijn concurrenten. OVEREENKOMST Ook zit het de opticiens dwars dat de fondsen ondanks een in november gesloten overeenkomst doorgaan met hun eigen exploitatie. Bij deze over eenkomst werd besloten dat de zelf standige opticiens een prijsverlaging zouden doorvoeren waardoor aan de fondsen de noodzaak werd ontnomen om dooi vestiging van eigen winkels prijsregelend op te treden. TORONTO (Reuter). - Ook m Cana da is een organisatie ter bevordering van de belangen van negers opgericht. Dit geschiedde naar het voorbeeld van de N.A.A.C.P., een soortgelijke organisa tie i»n de Verenigde Staten. Wij vinden dat de 32.000 negers in Canada een spreekbuis moeten hebben, aldus de advocaat George Carter, die voorzitter van de- organisatie is gewor den. BEIROET (AP) Premier Rasjid] Karami van de Libanon, die pas enkele weken in functie is, heeft gisteren zijn ontslag genomen. Ka rami was de leider van de opstand. Er was veel verzet tegen zijn be wind, dat pro-Egyptisch was. Het is niet bekend of president Sjehab het ontslag heeft aanvaard. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Vergeleken met de cijfers van 1957 overigens het jaar waarin de investeringen hun hoogste na oorlogse peil bereikten zijn de inves teringen in 1958 gedaald. Na uitschake ling van prijsverschillen bedraagt de da ling varj de totale investeringen in vaste activa in het eerste halfjaar 1958 ten op zichte van de investeringen in het eer ste halfjaar 1957 naar raming rond twaalf procent. Voor de investeringen in de industrie bedraagt de overeenkomstige daling bij na veertien procent; voor de investerin gen in andere bedrijven tien procent en voor de investeringen van de overheid (exclusief die in overheidsbedrijven) zes tien procent. Deze gegevens zijn ontleend aan het statistisch bulletin van het Centraal bu reau voor de statistiek. GOES Verwacht wordt, dat over enkele weken de stichting Protestants-Christelijk ziekenhuis goedkeuring zal ontvangen voor de bouw van een ziekenhuis met 175 bedden te Goes. Aanvankelijk werd gedacht aan de bouw van een ziekenhuis met 150 bedden, doch het stichtingsbe stuur was van mening, dat deze capaciteit niet voldoende zou zijn, gelet op de ontwikkeling van de streek. Men heeft daarom bij het ministerie van sociale zaken aangedrongen op verhoging tot 175 bedden. Komt eind oktober de toestemming van het mi nisterie af, om tot bouw van het ziekenhuis op het terrein Valckeslot over te gaan, dan verwacht het stich tingsbestuur volgend jaar reeds tot tanbesteding te kunnen overgaan. Met de bouw zal ongeveer twee jaar gemoeid zijn. OSLO (ANP) De directeur-generaal van het Noorse pulpconcern Borregaard, Arne Meidell, heeft bekendgemaakt, dat er onderhandelingen gaande zijn over de verkoop van de belangen van Unile ver in twee Noorse ondernemingen aan Borregaard. De onderhandelingen hebben betrekking op de De-no-fa vetraffinade- rij te Fredrikstad en de Lilleborg-zeep- fabrieken te Oslo. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Is er sprake van een staking als de stakers zijn ontslagen? Dit is het kernpunt van de vraag die door het optreden van een aantal Amsterdamse aannemers is opgewor pen en die minister Suurhoff moet beantwoorden. Op grond van de arbeidsbemiddelings- wet 1930 en een daarop aansluitende al gemene maatregel van bestuur van 1946 mogen de gewestelijke arbeidsbureaus geen arbeidsbemiddeling geven aan een bedrijf waar wordt gestaakt. De bedoe ling van deze voorschriften is de ar beidsbureaus een neutrale positie te ge ven in een arbeidsconflict. Zij zullen nooit onderkruipers aan werk kunnen helpen. De voorschriften zjjn. van kracht als een bureau door een werkgeversorga nisatie of door een werknemersorganisa tie schriftelijk op de hoogte is gebracht van een staking. Jarenlang hebben deze voorschriften tot tevredenheid van alle partijen ge werkt, maar sinds enige tijd worden zij hier en daar misbruikt vooral in de Am sterdamse bouwnijverheid. Daar eisen de semicommunistische O.V.B. en de E.V.C. I of E.V.C. II van tijd tot tijd hogere ionen, andere arbeidsvoorwaar den dus dan de c.a.o. in het bouwbedrijf toelaat. Zij eisen daarmee van de aan nemer dat hij buiten zijn boekje gaat, want overtreding van de c.a.o. is straf baar. Verzet de aannemer zich. dan komen de organisaties met hun „activisten" die de arbeiders tot staking overhalen. Daar na gaat er van de organisaties snel een briefje naar het Gewestelijk arbeidsbu reau en de aannemer kan dus niet via het G.A.B. arbeiders in dienst nemen. Onlangs zijn de aannemers op het idee gekomen de stakende arbeiders te ont slaan, daarmee de stelling ponerend „als het personeel, na een sommatie op staan de voet is ontslagen is er geen staking meer". Deze stelling heeft de directeur van het G.A.B. Amsterdam nu voorgelegd aan minister Suurhoff, die op zijn beurt de commissie van bijstand en advies voor de directeur-generaal van het Rijksbu reau om advies heeft gevraagd. Deze commissie onder voorzitterschap van prof. mr. M. Levenbach. zal vermoede lijk deze maand nog advies geven. De commissie zal zich natuurlijk niet alleen kunnen baseren op de situatie in de bouwnijverheid, maar ook rekening moe ten houden met andere sectoren, waar geen sprake van misbruik is. Dat dit twistpunt pas zo laat in de geschiedenis van de arbeidswetgeving aan de orde komt is het gevolg van het geringe aantal arbeidsconflicten sinds de oorlog. In 1956 bedroeg het aantal ge staakte dagen slechts 0,028 pet. van het totaal aantal arbeidsdagen en in 1957 daalde dit cijfer zelfs tot 0,001 pet. LONDEN (Reuter). Vier Britse militairen worden in Saoedisch Ara ble gevangen gehouden. Aldus maak te het ministerie van buitenlandse za ken in Londen woensdag bekend. Engeland heeft Pakistan verzocht bij de regering van Saoedisch Arabië aan te dringen op vrijlating van deze man nen en wel zo spoedig mogelijk. Londen onderhoudt geen diplomatieke betrekkin gen met de regering van koning Saoed. De vier militairen maken deel uit van de Engelse troepenmacht die in Jorda nië is gelegerd. Op 29 september ge raakten zij in het grensgebied tussen de twee landen op grondgebied van Saoe disch Arabië. Ze werden onmiddellijk ge arresteerd. De grens was ter plaatse niet aangegeven, aldus de Britse regering. De soldaten namen deel aan een oefe ning. Pogingen om de vrijlating van de vier militairen te bewerkstelligen door plaat selijke functionarissen zijn op niets uit gelopen. wijk aan het dreggen geweest gmg. In de Mariastichting te Haarlem is gisternacht overleden de 76-jarige wedu- DJAKARTA (ANP). De Indone- we E- Braakhuis-Wolke, nadat zy in sische regering heeft de Nederlandse 'laar woning bewusteloos was aangetrof- regering gisteren meegedeeld, dat i£an als gevolg van kolendampvergift, eventuele compensatie voor de Ne- derlandse bedrijven, die de Indonesi-1 sche regering heeft overgenomen, niet kan worden besproken los van ande re, nog openstaande vraagstukken tus sen beide landen. In een nota, die gistermiddag is over handigd aan de Nederlandse vertegen woordiger in Djakarta, de heer Hassel- man, wordt categorisch verklaard dat de Indonesische regering alleen bespre kingen over een integrale oplossing van alle geschillen tussen Nederland en In donesië met inbegrip van de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea dU3 kan overwegen. De nota was een antwoord op de Ne derlandse nota. die in september werd aangeboden en waarin Indonesië werd gewezen op zijn plicht vergoeding te be talen voor de overgenomen Nederland se bedrijven en de aan Nederlandse be langen toegebrachte schade. BERN. (UPI) Uit postzakken die Ziirich zijn aangetekende brieven met een gezamenlijke waarde van 240.000 Zwitserse francs gestolen. De Zwitserse posterijen hebben vastgesteld, dat de brieven reeds bij het begin van de reis. op het grondgebied van Uruguay, zijn gestolen. Zij waren afkomstig van Zwit serse bankiershuizen. Eigen nieuwsdienst KOPENHAGEN - Het 99 ton me tende Deense scheepje Jesanna, af komstig uit Egernsund. is -gisteren naar men vreest met man en muis in de Oostzee vergaan. Er zijn delen Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM, De heer A. J. van der Leeuw van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie zoekt op het ogen blik te Washington in Duitse archieven naar bewijsmateriaal voor eisen tot schadevergoeding van door Duitsers beroofde Joden. De aichieven zijn in 1945 door de Amerikanen in Duitsland in beslag genomen en als oorlogsbuit naar Wash- ington gebracht. Ze bevatten gegevens over de plunderingen van de Duitsers in Nederland. De heer Van der Leeuw heeft thans een basis tot schadevergoeding gevon den voor vermiste diamanten tot een huidige waarde van vier miljoen gul den. Men verwacht dat hij over ruim een week naar Nederland zal terug keren om de vroegere eigenaars in te lichten. De totale schade door de Duitsers aan de Joden berokkend, wordt geschat op meei dan honderd miljoen gulden aan boeken, schilderijen en diamanten. Vrijwel alle diamanten zijn echter in middels teruggevonden en aan de eige naars teruggegeven. Voor de nog vermiste kostbaarheden heeft de Westduitse regering schade vergoeding beloofd, mits men bewijs stukken kan overleggen. van het wrak gevonden, maar geen spoor van overlevenden. Woensdagmiddag werd via het radio station Nordeieh op de noodgolf een verzoek om hulp doorgegeven voor ae Jesanna. die nabij Mittei Hever in de Duitse Bocht in moeilijkheden verkeer de. De bemanning had het schip in een reddingboot verlaten, maar de kapitein, zijn vrouw en een der opvarenden wa ren aan boord gebleven. Men vroeg om een reddingboot en een sleepboot. SLECHT WEER Onmiddellijk werd een grootscheepse reddingsactie ingezet, waaraan drie red dingboten, een vliegtuig, een helikopter en de sleepboot Danzig deelnamen. Het Deense motorschip Kasangas melarie dat het bij de kust van SleeswijkHoi- stein drie rode liehtkogels had gezien en enkele wrakstukken. De reddingboten vonden een witte reddingboei zonder opschrift. Voorts werd nog melding ge maakt van ronddrijvende stukgoederen en luiken. Tegen half acht in de avond was de storm toegenomen tot windkracht acht. Door de duisternis en het slechte weer gehandicapt waren de redders genood zaakt zonder resultaat naar hun thuis haven terug te keren. Vanochtend bij het aanbreken van de dag wordt het zoeken voortgezet, hoewel, naar men verwacht, de storm eal aanwakkeren tot windkracht 9. SANTA FE (A.P., Reuter) Clifton McClure, een 25-jarige Amerikaanse straaljagerpiloot, is gisteren in de woes tijn van New Mexico opgestegen naar de stratosfeer. Hij bevond zich in een luchtdicht gesloten gondel die onder een geweldige met helium gevulde ballon van plastic hing. Men hoopt, dat McClure een hoogte van ongeveer 30 kilometer zal bereiken. Hij zal langs radiotelefonische weg zijn bevindingen aan wetenschappelijke on derzoekers mededelen. Het lag m de bedoeling, dat zijn ballontocht een etmaal zou duren. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wes telijke wind. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. MIESJE: Zo is het goed appelen plukken! 10 oktober: Zon op 6.54 uur; zon onder 17.59 uur. Maan op 3.34 uur; maan onder 16.41 uur. max. neersl. temp. in uur weer wind gr C. in mm Helsinki geh. bew. ZW 13 0 Stockh. 1. bew. zzw 13 0 Oslo regen zzo 13 0 Kopenh. regen z 14 0,1 Aberdeen onbew. w 17 0 Londen regen zzw 18 0.3 Adam egen zzw 15 0,1 Brussel geh. bew. zzw 17 0 Luxemb. I. bew. zzw 15 0 Parijs geh. bew. zzw 17 0 Bordeaux onbew w 20 0 Grenoble onbew stil 18 0 Nice onweer NO 24 7 Berlijn 1. bew. z 17 0 Frank!. kw. bew. z 16 0 München geh. bew. stil 13 Garm. P. geh. bew. stil 12 Zurich zw. bew. O 15 0 Genève onbew. stil 15 0 Locarno 1 bew. stil 21 0 Wenen onbew. WZW 17 1 tnnsbr. 1. bew. stil 19 0 Rome onbew. stil 30 0 Ajaccio onweer stil 21 0 Madrid l. bew. NNO 24 0 Mjorca regen NNO 22 7 Algiers zw. bew. ZW 18 10 j

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1