VEL UWE ALS SPAARPOT VAN WATER Vervuiling van Rijn bedreigt tuinbouw Ons land biedt mogelijkheid om watertekort te voorkomen Franse kiezers nu meer invloed op parlement ECHTELIJK DRAMA OP SCHIPHOL Luchtvaartmiljonairs door Aler - verre van uitbundig - geëerd Geen dag rust in de Libanon Hoog bezoek op Expo De Bilt: regen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Landgoed Lievensberg komt in veiling Zeilschepen voor de Deense marine Wegpiraat gegrepen Afsluiting van Waddenzee Stijging van zoutgehalte Gebrek De doorslag MACHT DER PARTIJEN BEKNOT 14 december Vijfvoudige Meer macht Om 10-jarig meisje WEIGERING VERBORGEN Experimenten Niet radio-actief Honderd doden door pokken in Indonesië LEVERANCIER AAN LEGER MOEST WEL FRAUDEREN Bedrijfsleider redt zestien vrouwen uit vuurzee Fraude in Haarlem Schatting één ton Prof. Zijlstra zoekt opvolger van minister Algera Europese hof in functie BODEM DAALT NIEUW STUDIECENTRUM Israël koopt onderzeeërs v -J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur; JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 10 cent per woord met een minimum van 1. 14e JAARGANG No. 4130 Woensdag 8 oktober 1958 In een van de plaatselijke bladen stond zaterdag een heel kleine adverten tie over een kolom en maar 50 mm lang, waarin door een notaris uit Ber gen op Zoom werd aangekondigd, dat hij in één koop veilt het landgoed Lie vensberg, te Bergen op Zoom, groot 127 HA en wel op donderdag 6 november a.s. bij inzet in Hotel De Gouden Leeuw en op 20 november in Hotel De Draak bij toeslag, telkens om 3 uur. Het was een advertentie van nog geen tientje. Het was heel vreemd, dat op een zo simpele wijze, de aandacht op deze vei ling werd gevestigd. Of zou dit met een bedoeling gebeurd zijn? Een andere aankondiging, voor een winkelhuis van slechts 1.15 aren, was bijna driemaal zo groot. Het landgoed Lievensberg is een van de mooiste en grootste uit de omgeving. Er zijn grote, uitgestrekte bossen, die lopen van de Balsebaan, waar de grote villa staat, tot aan de weg langs de jeugdherberg De Klavervelden en zo weer naar de Huijbergsebaan. Er is een prachtig aan gelegd park bij het buiten en in de bos sen, die nog in ongerepte staat verkeren, zijn enige mooie vennen. Vroeger jaren woonde op dit landgoed de familie De Ram. Door de erfgena men werd het later verkocht aan een kloosterorde, in de volksmond meer be kend als de Broeders van Maastricht en deze kochten het voor even 42.000. Deze Broeders wilden Lievensberg in richten als rustoord voor broeders on derwijzers uit Limburg. In de oorlog, toen de inrichting „Vrederust" door de Duitsers werd bezet, werden de patiën ten op Lievensberg ondergebracht. Toen werd er electrisch licht aangelegd, wer den er pompen voor de watertoevoer geslagen en werd de villa helemaal in orde gebracht. Het landgoed Lievens berg huisvest de laatste jaren jongens en meisjes van het Instituut voor bij zondere jeugdzorg. Niet alleen, dat de aankondiging voor een dergelijk groot object heel vreemd is, maar ook dat het in één koop wordt geveild. Vermoedelijk wil de gemeente het wel kopen, hoewel die een paar jaar geleden ook het landgoed Ruiters' hove heeft gekocht, waaraan eigenlijk nog geen bestemming is gegeven. Mis schien, omdat er weinig publiciteit aan gegeven wordt, ligt het in de bedoeling, dat zij het landgoed tegen een zacht prijsje koopt. Het zou anders ook een pracht object zijn voor een grote onder neming of instelling als recreatieoord. KOPENHAGEN (U.P.I.) De Deen-« se marine heeft besloten twee zeilsche pen te bouwen voor de opleiding van cadetten. De twee oude opleidingssche pen werden enkele jaren geleden ver kocht, maar de marine heeft ondervon den, dat de opleiding op een zeilschip onontbeerlijk is voor jonge zee-officieren. Hier ziet men bakker Fierloos („Den Soeten Inval" te Goes), temid den van familieleden, de laatste hand leggen aan zqn inzendingen voor de tentoonstelling. H\j zal de wisselbeker moeten verdedigen. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Zie verder pag. 3 APELDOORN (A.N.P.) In Apel doorn is een achttienjarige wielrijdster op de hoek StationstraatSophiaplein aangereden door een bestelauto. Het meisje liep een hersenschudding en schaafwonden op en bleef op de weg liggen. De chauffeur van de auto, die haar had aangereden, stapte uit zijn wagen, keek even naar het meisje en reed toen in snelle vaart weg. Een getuige van het ongeluk had echter het nummer van de wagen genoteerd en zo kon de politie de chauffeur, de 46-jarige J. S. uit Apel doorn op het spoor komen. Het bleek dat de man flink onder in vloed van sterke drank verkeerde. Hij werd overgebracht naar het politiebureau waar hij werd ingesloten om te worden voorgeleid aan de officier van justitie te Zutphen. DANK AAN SCHOUTEN 's-GRAVENHAGE. In Je najaars vergadering van het partijconvent der Anti-Revolutionaire Partij, dat 25 okto ber in Musis Sacrum, te Arnhem, zal worden gehouden, zal aan dr. J. Schou ten, de erevoorzitter van het Centraal Comité ter gelegenheid van zijn aftreden als lid van de Raad van State, een bun del opstellen worden aangeboden, han delend over onderwerpen, waarmede de heer Schouten zich tijdens zijn politieke loopbaan heeft bezig gehouden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De mogelijkheid bestaat dat de Veluwe wordt bestemd tot „spaarpot" van zoet water. Daartoe zou de bodem van deze zandgronden geinfiltreerd moeten worden met rivierwater om het tot grondwater te maken. Op deze manier geschiedt dit reeds in de duinen bij Scheveningen, Vogelenzang en Castricum, waarheen door buisleidingen uit de Rijn gepompt water wordt gebracht. Deze gedachte werd gisteren uitgesproken door ir. A. Volker, hoofd van de dienst voor de waterhuishouding van de Rijkswaterstaat, op de te Scheveningen gehouden jaarvergadering van het Koninklijk instituut van ingenieurs. In de studies tot nuttig gebruik van het zoete water zullen aldus ir. Volker ook moeten worden betrokken de kanalisatie van de Waal en de afsluiting van de Waddenzee. Vijf deskundigen hielden op deze bijeenkomst voordrachten over de waterhuishouding van ons land. Ir. S. Herweijer, directeur van de Cultuur technische dienst, maakte de opmerking: Als de sterke stijging van het zoutgehalte van het Rijnwater doorgaat, wordt het catastrofaal voor de tuinbouw en later ook voor de akker- en weidebouw. Daarom was het van betekenis, toen ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, meedeelde dat de wet op de Waterverontreiniging in vergevorderde staat verkeert. Hij begon met de constatering, dat het water essentieel is voor het leven op aarde. Maar hoe weinig zoet water er eigenlijk maar is op aarde, vertelde prof. W. F. J. M. Krul, oud-directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorzie ning: 97 pet. van alle water is zout. Van de overblijvende drie procent, wordt één procent vastgehouden in sneeuw en Ijs, één procent is verzameld in de Grote Meren van Noord-Amerika en één pro cent bevatten de rivieren en overige meren van de gehele wereld! De hoofdthema's van alle redevoerin gen waren, dat ons land hoe vreemd het mag klinken doorlopend kampt De heer Leo Safir krijgen; bijna tachtig minder dan onder de Vierde Republiek. Van onze correspondent PARIJS Voortaan zullen de Franse kiezers precies weten wie hun belangen in het parlement gaan behartigen. Dat is dan het gevolg van een nieuw kiesstelsel dat de regering gisteren heeft be sloten in te voeren. Precies als in Engeland zal het land verdeeld worden in kiesdistricten die elk één afgevaardigde in de Nationale Vergadering krijgen. De Vierde Republiek kende een ge mengd systeem van partijlijsten en evenredige vertegenwoordiging, dat bijzonder gecompliceerd was en dat de neiging had de partijen te veel macht te geven. Dinsdag heeft de regering eveneens de data voor de komende verkiezingen vastgesteld. Op 23 november zullen de Fransen naar de stembus gaan om de leden van de nieuwe Nationale Vergade ring aan te wijzen volgens het nieuwe districtenstelsel. Een week later worden de herstemmingen gehouden in die districten waar geen der kandidaten bij de eerste stemming de vereiste absolute meerderheid heeft behaald. Zondag 14 september gaat het Franse volk opnieuw ter stembus. Ditmaal om te bepalen wie de eerste president van de Vijfde Republiek zal worden. Nie mand twijfelt er aan dat dit generaal De Gaulle zal zijn, wanneer hij zich ten minste kandidaat zal stellen. Op 21 de cember zal wanneer dat nodig mocht blijken een herstemming worden ge houden. Wanneer de Gaulle echter kan didaat gesteld wordt voor het president schap zal cr van een herstemming geen sprake zijn. Hij zal het zeker halen de eerste keer en met vlag en wimpel! Het Franse moederland zal 465 afge- vaardigden in de Nationale Vergadering met gebrek aan goed, zoet water en dat de Rijn, die het meeste water aan brengt, een van de grootste boosdoeners is bij de verontreiniging. Ir. A. G. Maris: Er gaat geen jaar voorbij, of wij moeten met een tekort rekening houden. Ir. A. Volker: Internationale rege lingen zijn nodig om aan de waterhuis houding van ons land een voldoend ze kere basis te geven. Het totaal aantal leden van de kamer is nog niet bekend, omdat nog niet pre cies is vastgesteld hoe de bevolking in de overzeese gebieden en in Algerije zal stemmen. Er zal voor gezorgd wor den dat Algerije zowel door Mohamme danen als door Fransen vertegen woordigd zal worden, waarschijnlijk in de verhouding 5020. Het nieuwe Franse kiesstelsel is niet helemaal gelijk aan dat van de Britten. Het verschil zit in de herstemmingen na een week iri Frankrijk, indien geen der kandidaten de absolute meerderheid heeft behaald. Bij de tweede stemming vallen de kandidaten af die de eerste keer minder dan vijf procent van de uitgebrachte stemmen in het betref fende district hebben behaald. De stem van generaal de Gaulle heeft de doorslag gegeven bij de stemming in het kabinet over het nieuwe kiesstelsel. Hij wilde af van het oude systeem, dat vooral bij de herstemmingen veelal leid de tot gekonkel onder de partijen voor de verdeling van restzetels. De Gaulle beoogt met zijn nieuwe kiesstelsel o.a. de invloed van de klei nere partijen teniet te doen. Behalve in sommige departementen overzee zal er geen sprake meer zijn van evenredige vertegenwoordiging in Frankrijk. Als gevolg van het nieuwe districten stelsel zal het aantal communistische parlementsleden zeker dalen. In de oude kamer hadden 149 communisten zitting. De president van de Franse republiek zal voortaan worden gekozen door een „college" van tussen de 75.000 en 100.000 mensen: leden van gemeenteraden, af gevaardigden van Kamer en Senaat en vertegenwoordigers van de gebieden overzee. De nieuwe president zal over grotere macht beschikken dan wie ook van zijn voorgangers. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL Een triest echte lijk drama heeft zich gisteravond laat afgespeeld onder de lugubere neon-lampen van de luchthaven Schiphol. De inzet: het tienjarige Amerikaanse meisje Doreen Sher wood Safir, dat in het begin van dit jaar door haar vader, Leo Sa fir, directeur van de N.V. Groen- losche Vleesexport mij., tegen de wil van haar moeder uit de V.S. naar Nederland was gebracht. De moeder, mevr. Sherwood Safir, was maandag naar Nederland geko men om haar dochtertje op te halen. Zij is gescheiden van haar man, en zegt dat de Amerikaanse rechter haar het gezag over haar kind heeft gege ven. Haar man is echter tegen het scheidensvonnis in beroep gegaan. Mevr. Safir gmg maandag naar de Amerikaanse school in Scheveningen, waar de hoofdonderwijzeres echter wei gerde haar haar dochter mee te geven. Leo Safir was in Rome. Hij kwam gister avond spoorslags naar Nederland gevlo gen. Op Schiphol zat zijn vrouw, die inmiddels hemel en aarde bij de Ameri kaanse ambassade in Den Haag en de Amsterdamse en Haagse politie had be wogen, in het bureau van de rijkspolitie te wachten. Zij had gisteren in Den Haag vernomen dat de ambassade en de politie haar wel alle mogelijke hulp wilden verlenen, maar men kon haar niet garanderen dat men haar het kind, dat inmiddels door enkele employés van de heer Safir in Groenlo en later vermoedelijk in Gro ningen was verborgen, met behulp van de sterke arm kon terugbezorgen. Afge wacht moest worden of uit Amerika een officieel verzoek zou komen tot aanhou ding van de heer Safir. Dit verzoek is nog steeds niet binnen. Toen de heer Safir gisteren op de luchthaven aankwam, wachtten hem twee rechercheurs op. Zij verzochten hem om mee te gaan naar hun kantoor. Toen de heer Safir vernam dat zijn vrouw daar zat, weigerde hij. „De po litie kan toch niet als postillon d'amour fungeren", lachte hij. Toen hij nog even met een paar vrien den stond na te praten, kwam zijn vrouw, die gisternacht had geslapen in het huis van haar man in Amsterdam, op hem af. De heer Safir Hep in een grote boog om haar heen stapte met met een compagnon, de heer Kruger, in een auto en reed weg. De heer Kru ger houdt het dochtertje Doreen ver borgen. Mevr. Safir heeft tegen hem een aanklacht wegens kidnapping ingediend. Zij gaat vandaag weer naar de politie in den Haag. Zij hoopt dat nu eindelijk uit Amerika de bevestiging van haar gelijk in deze zaak zal komen. Prof. W. F. J. M. Krul: En dan te bedenken, dat de waterbehoefte voor be volking en industrie zal stijgen tot het vier- a vijfvoudige. Ir. J. J. Hopmans, directeur van het Rijksinstituut voor zuivering van afval water: De openbare wateren in het westen van ons lipid, die aan bacteriolo gische eisen voor zwemwater voldoen, zijn met een lantaarn te zoeken. Prof. Krul besprak de vraag: Waar om ontzouten wij dan niet het zeewater? Op dit punt experimenteert sinds een jaar het T.N.O. uit Delft in samenwer king met een aantal andere landen met een installatie te Scheveningen. Die levert 36 kubieke meter zoet water per etmaal op. Dit geschiedt langs electrolytische weg, maar dat is nu nog zo duur, dat het economisch niet verantwoord is het procédé op grote schaal toe te passen. Ten aanzien van het afvalwater liet ir. Hopmans een optimistisch geluid horen. Over vijftien jaar zal de grootste narigheid van het afvalwater verdwenen zijn. Behalve de bestaande zuiverings installaties en het aantal in aanbouw, zijn er plannen voor driehonderd van deze installaties in ons land. Hij deed ten slotte geruststellende mededelingen omtrent de gevaren, die de ontwikkeling van de opwekking van kernenergie meebrengt. Een goed geleide kernenergiecentrale zal geen radio-actief water afscheiden, meende hij. En lekka ges kunnen tot een aanvaardbaar risico beperkt worden. Sterke radio-actieve af valstoffen kunnen vastgelegd worden in bepaalde materialen. Die kan men laten verdwijnen in zee, of opbergen in ver laten mijngangen. Mevr. Sherwood-Safir Gezagvoerder L. G. Metz de ontslagen en weer in dienst genomen voorzitter van de vliegersvereniging neemt tevreden lachend de vlieguren- penning in brons in ontvangst van de heer I. Aler. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. „Er is weinig re den tot het uiten van bijzondere woor den van waardering." Aldus schetste de president-directeur van de KLM I. A. Aler gistermiddag de verhou ding tussen bepaalde delen van het vliegend personeel en de directie van de KLM. Hij zei dat ter gelegenheid van de uitreiking van de gouden (20.000 uren), zilveren (15.000 uren) en bronzen (10.000 uren) vlieguur- onderscheidingen. Tot degenen, die werden geëerd met een bronzen medaille behoorde gezag voerder Lionel Metz, de in het begin van dit jaar ontslagen en na de pilo- tenstaking weer teruggenomen voorzit ter van de vliegersvereniging. Ook mej. Puck Rijpstra, die tot de groep stewar dessen behoorde die in verband met het passeren van de 35-jaren grens oor spronkelijk de KLM moest verlaten, kreeg een bronzen medaille uitgereikt. Aanzien geschaad President-directeur Aler constateerde in zijn toespraak de eerste die hij sinds het uitbreken van de pilotensta- king in het openbaar hield dat er in het afgelopen jaar iets aan de ver- BEIROET (Reuter, A.P.) Nog altijd is de rust in de Libanese hoofd stad Beiroet niet weergekeerd. Bij ge vechten tussen eenheden van het le ger en aanhangers van de rechtse op standelingen van de falanxpartij ver loren dinsdag vier mensen het leven. Dertien mensen raakten gewond. In het centrum van Beiroet dreunde het geweld van explosies. Een aantal winkels liep zware schade oop. Met brandspuiten moesten grote groepen demonstranten worden uiteen gejaagd. Ook in de buitenwijken van de hoofd stad en in enige bergdorpen was het gisteren bijzonder onrustig. Een grote menigte, gewapend met knuppels, pro beerde het dorp aan de kust te bezetten waar president Sjehab woont. Pantserwagens en eenheden infanterie moesten in de strijd worden geworpen om de honderden mensen op de vlucht te jagen. De algemene staking die de falangisten achttien dagen geleden hebben uitgeroe pen duurt onverminderd voort. Volgens geruchten die in de Libanese hoofdstad de ronde doen zijn vier redac teuren van Radio Beiroet ontvoerd en door de rebellen vermoord. De toegangswegen naar de hoofdstad zijn bezaaid met spijkers en olie om alle verkeer onmogelijk te maken. Wanneer de politie de wegen ten slotte ten koste van veel inspanning berijdbaar heeft gemaakt werpen vrouwen zich op straat als menselijke barricades. DJAKARTA (Reuter ANP). In Koetobari op het eiland Moena ten zui den van Celebes zijn honderd mensen aan pokken overleden. Op het eilandje Boeton, eveneens ten zuiden van Celebes, zijn meer dan twee duizend inwoners door dezelfde ziekte aangetast. De ziekte is daar veertien dagen leden uitgebroken. ARNHEM Wegens valsheid in geschrifte en het uitschrijven van gefin geerde rekeningen is gisteren voor de Arnhemse rechtbank negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, tegen de veertig jarige grossier G. J. L. uit Wageningen geëist. Hij was nauw betrokken bij de opzienbarende malversaties in de messes van enkele legerkampen. Er waren voor L. verscheidene redenen om valse facturen uit te schrijven. De voornaamste was wel, dat hij aan de lopende band geld leende aan het kantine- en messpersoneel. Alleen door valse rekeningen te schrijven die door het bij hem in het krijt staande personeel werden betaald, kreeg hij het geld terug. Wanneer hij het spelletje niet meespeelde was hij zijn leve ranties kwijt. Op deze wijze hebben grote knoeierijen plaats gegrepen. Ondanks dat be weerde L., dat hy er zesduizend gulden bij heeft verspeeld. houdingen binnen het bedrijf heeft ge schort. Het is tot een openlijk conflict rond de vliegersalarissen gekomen en dit conflict heeft het aanzien van de KLM geschaad. Slechts met hulp van buiten, zo stelde de heer Aler vast, zijn wij er in geslaagd om de acute moeilijkheden te boven te komen. Hij doelde daarbij op de bemiddeling, die de zes voorzit ters van de werkgevers- en werknemers organisaties in het salarisconflict tussen de directie van de KLM en de vliegers hebben verleend. De hoogste onderscheiding voor ge maakte vlieguren, de gouden speld met briljanten, werd gisteren uitgereikt aan de gezagvoerders H. A. A. Kooper, J. Stroeve, H. Groeneveld en J. Rouffaer. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Zestien vrouwen zaten gistermorgen opgesloten in de hel van vuur, die korte tijd tevoren nog de bloeiende groentendrogerij Dika op de grens van Scheemda en Midwolde was. Zij zaten op een bovenverdieping in de sorteer- en snijafdeling. De brand weer kon het vuur niet stuiten. Bedrijfs leider Boneschansker zag het gevaar. Hij rende door het vuur naar de door vlammen omsingelde vrouwen en bracht ze alle zestien via de brandladder in veiligheid. De heer Boneschansker, die brand wonden aan zijn gezicht opliep, was bij de brand die de drogerij in de as legde trouwens al eerder de held van de dag geworden. Door tijdig op dracht te geven stoom af te blazen van een grote ketel voorkwam hij een ont ploffing. Onder de ketel stond een druk van elf atmosfeer. In de vernielde drogerij lagen vijftig ton gedroogde groenten opgeslagen. Een schuur met vierhonderd ton kanariezaad bleef behouden. In het bedrijf werkten vijftig man. Door de brand zullen zij geruime tijd niet kunnen werken. HAARLEM In de belasting-frau dezaak te Haarlem worden meer arre staties verwacht. Voor zover het eerste onderzoek heeft aangetoond gaat het bij' de belastingontduiking om een be drag' dat een ton niet te boven gaat. Het onderzoek in de verschillende in beslag genomen administraties wordt echter nog voortgezet en zal zeker enige weken in beslag nemen. De accountant B„ die zaterdag werd gearresteerd, zou valse belastingaan giften hebben gedaan ten gunste van zijn cliënten. Het had al verwondering gewekt, dat hij de laatste tijd in een dure auto reed en dat hij een groot herenhuis had gekocht. B. had vee] veeboeren tot klant. Door hun mondelinge transacties op vee markten is de administratie van deze mensen doorgaans moeilijk te verifië ren. Intussen zullen 27 oktober voor de Haarlemse rechtbank op dezelfde dag vijf mensen terechtstaan, verdacht van belastingontduiking. Vèn onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Minister prof. dr. J. Zijlstra is in de anti-re volutionaire kring op zoek naar een persoonlijkheid, die geschikt en bereid is om op te treden als minister van verkeer en water staat in de vacature, welke zal ontstaan door het aftreden van minister mr. J. Algera. De mi nister van econobische zaken verricht dit speurwerk op ver zoek van minister-president dr. W. Drees en op grond van de besprekingen in de jongste ka binetsraad. In de openvallende plaats zal, om het politieke evenwicht van het brede ka binet niet te verbreken, weer een anti revolutionair moeten komen, maar het zal voor minister Zijlstra niet gemak kelijk zijn in deze kring iemand te vin den. Het schijnt niet de bedoeling te zijn een uitgesproken politieke figuur te kiezen, maar hij zal toch opgewas sen moeten zijn tegen de politieke moei lijkheden, die hem te wachten staan. Uit de socialistische hoek zullen de eisen' inzake de Amsterdamse tunnel plannen weer te berde worden gebracht en de K.V.P. heeft bij de algemene po litieke beschouwingen duidelijk laten blijken niet te zullen berusten in de gang van zaken met de Scheldeveren. Bovendien zal degene, die deze por tefeuille in handen neemt zich voor ogen moeten houden, dat dit voor een periode van nog geen twee jaar kan zijn, daar de politieke ontwikkeling hem geringe kansen biedt dat de nu aan het bewind zijnde combinatie na de verkiezingen van 1960 zal blijven voortbestaan. Overigens heeft minister Zylstra nog weinig aan zijn bemiddelingstaak kun nen doen. Gisteren was hij in Brussel ter gelegenheid van de inauguratie van het gerechtshof van de Europese ge meenschap. In parlementaire kring in Den Haag deed gisteren het gerucht de ronde als zou minister Algera in aanmerking ko men voor een zetel in de Raad van State, in de plaats van dr. J. Schouten, die wegens het bereiken van de 75- jarige leeftijd zal aftreden. Van onze correspondent BRUSSEL. Koningin-moeder Elisa beth heeft gistermorgen om tien uur een uitvoerig bezoek gebracht aan de Nederlandse afdeling op de wereldten toonstelling. Tijdens haar rondwandeling kwam ook bondskanselier Adenauer, die maandag in Brussel is gearriveerd, op de Nederlandse afdeling, waar hij in een voor zijn leeftijd verrassend snel tempo doorheen liep. Daar de routes, waarlangs de beide hoge gasten werden rondgeleid verschilden, hebben zij elkaar niet ontmoet. Voor de bezoeken, die kanselier Aden auer aan een aantal paviljoens van de Expo gebracht heeft, bestond grote be langstelling bij het publiek. Nog groter was de interesse echter voor de vroe gere keizerin Soraya naar wie vele Expo- bezoekers hebben lopen zoeken. Slechts weinigen hebben haar herkend, toen zij de tentoonstelling van moderne kunst en het Amerikaans paviljoen bekeek. Zij bewaart namelijk een strikt incognito en houdt haar bezoekplannen geheim. BRUSSEL Het hof van justitie van de Europese gemeenschappen is giste ren door het aanvaarden van zijn man daat in functie getreden. In een plech tige zitting te Luxemburg, die werd bijgewoond door o.m. de groothertogin van Luxemburg, hebben de zeven rechters en twee advocaten-generaal de eed afgelegd. President van het hof is de Nederlandse prof. mr. A. M. Donner. Eigen nieuwsdienst "WASHINGTON. In Liverpool zal een internationaal centrum voor bodem - dalingsonderzoek worden gevestigd. In vele landen onderzoekt men al jaren - en in West-Europa in het bijzonder na de rampzalige overstromingen van febru ari 1953 in welk tempo de bodem daalt en de zeespiegel rijst. Het in Liverpool te vestigen centrum zal zorgen voor een internationale uitwisseling van de resul taten van die onderzoekingen. Het besluit tot oprichting van het cen trum werd gisteren genomen door het jaarlijkse congres van de International Council of Scientific Unions, de inter nationale federatie van wetenschappe lijke organisaties. Het ligt in het voornemen dat het cen trum elk jaar cijfers van de gemiddelde zeespiegelhoogten zal publiceren. LONDEN (Reuter) Engeland heeft twee onzerzeeërs van de klasse S ver kocht aan Israël. Het zijn schepen van 715 ton. Een van de twee wordt donder dag in Portsmouth overgedragen aan de Israëlische marine, die tot nu toe geen onderzeeërs heeft. Naar verluidt heeft de Verenigde Arabische Republiek ten minste zes onderzeeërs van Sovjetrus- sisch fabrikaat. Bij het achteruitrijden van zijn auto merkte de melkslijter D. Lammertink in Enter gistermiddag niet, dat de drie jarige Bennie Heering achter de wagen speelde. Het ventje kreeg een achter wiel over het lichaam en overleed kort na het ongeluk. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Veel bewolking en op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tus sen zuidwest en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Weer zo'n depressie uit Ierland. Zon op 06.53 uur; onder 18.02 uur; maan op 02,17 uur; onder 16.12 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1