AMERIKA VERTROUWT PEKING Oorlogsschepen voor de tern Tsj jang waarschuwt: „Stilte voor de Nieuwe hoop op succes van overleg in Warschau .SEAWOLF" DOOK OP Gezamenlijke produktie van raketten gewenst A.O.W. wordt meer door c.a.o. van bouwvakkers NEGERS BLIJVEN WELKOM IN VERWOESTE SCHOOL De Bilt: buien Stormvloedkering 22 okt. in gebruik Waarom moesten verstekelingen terug? Belastingzwendel in Haarlem PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Wanhopige uitvinder nu uit de zorgen Opstandelingen bezorgen leger handen vol werk SCHOLIER GEDOOD DOOR VRACHTAUTO Finse tanker ontploft - vier doden Koningin Juliana naar blindeninstituut na zestienduizend mijlen onder zee Franse politie grijpt 21 terroristenleiders Kind door autobus gedood Autoverhuurder in arrest VRAGEN IN DE KAMER Lonen stegen alleen genoeg op papier Terreur blijft zonder uitwerking Russen k waad over t.v. uitzending in VS. Kernexplosie in de Sovjetunie Ciiitéreit -J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissmgen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE smit Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 10 cent per woord met een minimum van 1. 14« jaargang No. 4129 Dinsdag 7 oktober 1958 LOS ANGELES (U.P.I.) Elmer Meukel, de uitvinder van een toe stel, dat de kans op vliegtuigbot singen in de lucht zeer kan ver kleinen, is terecht. Hij was lange tijd spoorloos. Men vermoedde, dat hij aan het zwerven was gegaan, omdat niemand belangstelling vóór zijn uitvinding had. Die uitvinding schijnt nu van grote waarde te zijn. Zo groot zelfs, dat een electronische onderneming, Polaris Engineering Company, hem lange tijd heeft laten zoeken. Rozcgeur Meukel zei na zijn terugkeer bij vrouw en kinderen, dat hij aan het zwerven was geraakt uit wanhoop omdat de onbetaalde rekeningen zich maar opstapelden en hij er geen gat meer in zag, aangezien niemand zijn uitvinding scheen te willen kopen. De toekomst ziet er nu weer wat rooskleuriger voor Meukel uit Men heeft hem voorgerekend, dat de verkoop van zijn uitvinding hem per jaar een inkomen van 35.000 dollar (ongeveer 133.000 gulden) kan opleveren. BEIROET (U.P.I.) Opstandelin gen in de Libanon hebben maandag acht uur lang de hoofdweg van Bei roet naar Damascus afgesneden en alle verkeer op die weg onmogelijk gemaakt. Het heeft het leger harde strijd gekost, waarbij zes mensen wer den gedood, voor de barricades waren opgeruimd. Ook ditmaal waren het aanhangers van de rechtse falanxpartij die zich Eisen nieuwsdienst WASHINGTON Het Ame rikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft gunstig gereageerd op het gebaar van Peking om gedurende een week het bombardement op Quemoy te staken en het is van mening dat deze pauze mag worden be schouwd als de voorbode van een werkelijke wapenstilstand. Wanneer het vuur definitief wordt gestaakt, aldus de waar nemende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zal het ook niet meer nodig zijn dat Amerikaanse oorlogsschepen de nationalistische transportvloten beschermen. Gisteren zijn er ondanks het feit dat de kustbatterijen van Rood China zwegen, toch Ameri kaanse oorlogsschepen mee ge varen met het nationalistische konvooi. De bevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten maakte bekend dat hij zonder tegenorders uit Washington zal doorgaan met het konvooieren van de transportschepen zolang de marine van Tsjang Kai-sjek daarom vraagt. BOLSWARD (ANP). Bij een ver keersongeluk in Nijland is gisteren de dertienjarige scholier P. Couperus uit Bolsward om het leven gekomen. Hij was per fiets onderweg naar Sneek en raakte met zijn voorwiel het achterspat bord van een klasgenoot. Hij viel en kwam met zijn hoofd onder een van de andere kant komende vrachtauto. Op Formosa is bekend ge maakt, dat de nationalistische regering het gebaar van Peking beschouwt als een „stilte voor een zware storm" en dat zij er niet aan denkt om, overeenkom stig het voorstel van Peking, in onderhandeling te treden met de Chinese volksrepubliek om de burgeroorlog te beëindigen. Tsjang Kai-sjek is van mening, dat het Peking er alleen maar om te doen is, een wig te drijven tussen nationalis tisch China en de Verenigde Staten. Hij deed daarom gisteren meteen een HELSINKI (U.P.I.) Vier mensen zijn om het leven gekomen tengevolge van een ontploffing aan boord van de Finse tanker Tupavuori. De ontploffing vond plaats in de nacht van zondag o.p maandag in de Finse haven Naantali, waar de tanker werd schoongemaakt. De Tupavuori, die met 15.225 ton het grootste sc'hip was van de betrekkelijk kleine Finse tankervloot, zonk tien mi nuten na de explosie. Van de veertig opvarenden hebben er zich gisteren 32 bij de gezagvoerder gemeld. Vier be manningsleden waren met brandwon den in het ziekenhuis opgenomen. HUIZEN Koningin Juliana zal vrij dag een bezoek brengen aan het blin deninstituut te Huizen. Het instituut viert die dag zijn 150-jarig bestaan. Nederland, aldus deelde de directeur van het instituut, dr. Waller Zeper ons gisteren mee. heeft achtduizend blinden Dat betekent dat ons land percentueel het laagste blindencijfer heeft. De vor dering van de medische wetenschap en d'e goede hygiënische toestanden heb ben tot dit gunstige resultaat geleid. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. De door kernenergie voortgestuwde Ame rikaanse onderzeeboot Seawolf is gisteren binnengelopen in de haven van New London (Con necticut) na zestig dagen onaf gebroken onder water te hebben gevaren in de Atlantische Oceaan. Daarmee is het record van haar zusterschip Skate, dat 31 dagen onder water heeft gevaren, ge broken. In die zestig dagen heeft de Seawolf bijna zestienduizend zee mijlen afgelegd. De in totaal 116 opvarenden hebben al die tijd slechts kunstmatige lucht inge ademd. Niemand schijnt daarvan echter enige hinder te hebben ondervonden. Niettemin waren de opvarenden blij, dat zft eindelijk weer natuurlijke frisse lucht kon den happen. Welke route de Seawolf op zijn reis onder water heeft gevolgd, is nog niet bekend gemaakt. De Amerikaanse marine hecht bij zonder grote waarde aan deze prestatie omdat men erop rekent dat vooral Moskou, dat niet de beschikking heeft over onderzee boten die door kernenergie worden voortgestuwd, diep onder de in druk zal zijn. De Amerikaanse onderzeeërs van dit type kunnen namelijk worden uitgerust met raketten die onder water worden afgevuurd. beroep op de regering van de Verenigde Staten om de banden met Formosa te versterken en niet toe te geven aan het gestook van Peking. In weerwil van de afwijzende hou ding van de regering op Formosa hoopt men in "Washington, dat de Chi nese volksrepubliek door haar onver wachte afkondiging van een wapen stilstand voor een week een bewijs wil leveren van haar streven naar een op lossing van de problemen in het Verre Oosten. In Warschau zijn gisteren de ambassadeurs van de Verenigde Staten en van Rood China opnieuw bijeen ge weest en hoewel er ook ditmaal geen communiqué is uitgegeven, heeft men de hoop niet verloren, dat de kloof langzamerhand overbrugd kan worden, zodat uit de nu geldende wapenstil stand een definitief bestand kan groeien. De Amerikaans* regering gaat ervan uit, dat begeleiding van de transporten van Formosa naar Quemoy slechts nodig is, zolang de nationalistische transportschepen aan vuur van de kustbatterijen op het vasteland" zijn blootgesteld. Blijft dit vuur achter wege, dan vervalt ook de noodzake lijkheid van het konvooieron Wanneer aan Wet einde van het hu door Peking afgekondigde bestand van een week het vuur niet wordt hervat, dan is de Amerikaanse regering bereid om een einde le maken aan het begeleiden van transporten door Amerikaanse oorlogs schepen. In deze week echter zal het kon vooistelsel gehandhaafd kunnen blijven, wanneer de nationalisten daar prijs óp stellen. De noodzakelijkheid ervan ziet men echter in Washington niet in. Tegen het voortgaan van het kon vooieren gedurende de wapenstilstand heeft Peking reeds gisteren op de eerste dag van het staken van het bombardement geprotesteerd. Het beklaagde zich erover, dat Amerikaanse oorlogsschepen zich weer „binnen de wateren van de Chinese volksrepu bliek" hadden gewaagd. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het ligt in de lijn der verwachtingen, zo schrijft F. van Pelt, majoor van de Gene rale Staf, in de Militaire Spec tator van deze maand, dat de Navo-landen of wellicht de landen Verwelkomd door oorlogsschepen, vliegtuigen en luchtschepen van de Amerikaanse marine liep de Seawolf gisteren in New Londen binnen na een onderzeese reis van zestig dagen, waarin bijna zestienduizend zeemijlen werden afgelegd. (Telefofo) van de Westeuropese Unie, zullen komen tot samenwerking op het gebied van de produktie van mo derne wapens, zoals bij voorbeeld raketten. Deze uitlating kan men beschouwen als een bevestiging van onze op hoogst betrouwbare inlichtingen berustende be schouwingen van zaterdag over deze k-westie. „De nieuwe uitrusting", zo schrijft majoor van Pelt in een uitvoerig ar tikel over militaire standaardisatie, „speciaal op het gebied van geleide projectielen, is zo gecompliceerd, d'at een enkel land, met uitzondering van de twee groten, het niet meer alleen afkan, vooral niet over het gehele gamma van materieel." Ook majoor van Pelt heeft oog voor het economische aspect van dit vraag stuk. „Daarnaast spreekt ook de na tionale economie een geducht woord mee", schrijft hij. Alhoewel niet te verwachten is, dat nu ineens alle lan den de handen ineen zullen slaan om tot een gemeenschappelijke research, ontwikkeling en produktie te komen, ligt het wel in de lijn der verwachtin gen, dat de Navo-landen, of wellicht de WEU-landen, tot samenwerking op dit gebied moeten komen." PARIJS (U.P.I., Reuter) De Fran se geheime politie heeft 21 leidende Algerijnse terroristen gearresteerd. Vier van hen hadden de vorige maand de hand in de aanslag op het leven van de minister van voorlichting, Jac ques Soustelle. De terroristenleiders vielen de po litie zondagavond en de daarop vol gende nacht in handen tijdens razzia's in Parijs en andere Franse steden. Twaalf van de gearresteerden zouden deel uitmaken van een groep sabo teurs die in augustus overkwam uit Noord-Afrika. Op 25 augustus begon in Frankrijk een opzienbarende serie sabotageacties. De voornaamste doe len waren toen olieopslagplaatsen en politiebureaus. Vakkundig geassisteerd en doel treffend gekleed heeft minister-pre sident dr. W. Drees gisteren de eer ste paal geheid voor het hoofdge bouw van de technische hogeschool in Eindhoven. Dit gebouw wordt het hoogste in de stad. Het hoofdgebouw, dat 45 meter hoog wordt, zal door luchtbruggen met de andere hallen worden ver bonden. Het nieuwe complex beslaat 88.900 vierkante meter en zal pas in 1962 gereed zijn, dan is ook het gedeelte klaar, dat vóór het hoofd gebouw verrijst en onder meer de collegezalen bevat. In september 1961 zal men al over het bovendeel van het hoofdgebouw kunnen beschikken. Dat rust op honderdveertig kolommen en is tien verdiepingen hoog. De onderbouw komt het jaar daarna klaar. Bo vendien is nog een aantal hallen in aanbouw. Dr. Drees verklaarde na door de president-curator, prof. De Quay, voor „het karweitje" te zijn uitgeno digd dat de keuze van Eindhoven als vestigingsplaats van een nieuwe T.H. juist was gebleken. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Woensdagmiddag 22 oktober, 's middags om half drie, zal de stormvloedkering in de Hollandse IJs- sel symbolisch worden geopend. Ook de vaste oevervei'binding tussen Capelle en Krimpen aan den IJssel gaat dan open. Nu minister mr. J. Algera, die de officiële handelingen zal verrichten, zijn ontslag als minister heeft gevraagd, is het nog niet bekend, wie de symbo lische openstelling zal verrichten. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, zal na de in gebruikstelling van de stormvloedke ring een rede uitspreken. MOERDIJK. Gisteravond omstreeks half zes is de vijfjarige Peter de Ridder op de Steenweg bij Moerdijk door de bus uit Fijnaart aangereden. Het kind werd zo* zwaar gewond, dat het ter plaatse overleed. MAASTRICHT Een exploitant van een autorijschool in Maastricht, zekere H.H., is gearresteerd omdat hij er evenals de mooie Madeleine van wordt verdacht dat hij auto's aan botersmok- kelaars heeft verhuurd H. zegt echter dat hij niet heeft geweten dat zijn wagens voor smokkel werden gebruikt. De douane had een poosje geleden een vrachtwagen van H. volgeladen met boter, aan de grenspost Sint Pieter aan gehouden. Op de wagen stond Van Gend en Loos omdat deze onderneming hem geregeld van H. huurde. Die goede naam was voor de smokkelaars de vlag die de kwalijke lading moest dekken. DEN HAAG De leden van de Tweede Kamer mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) en de heer Van Rijcke- vorsel (kath.v.) hebben minister Sam- kalden gevraagd om welke reden 37 verstekelingen naar Indonesië zijn teruggezonden. Zij vragen op welke wijze de rege ring enige zekerheid kan hebben dat deze mensen bij terugkeer in Indone sië geen gevaar zullen lopen. Bestaat er wel zekerheid dat zij in Indonesië zullen worden toegelaten. De Kamerleden vragen voorts wie van de teruggezondenen in aanmer king kwamen voor een beroep op po litiek asiel, omdat zij aanhangers wa ren van de R.M.S. of de tegenrege ring. Op welke wijze, op welk tijdstip en door wie zijn zij er van op de hoog te gesteld, dat zij in geval van een ge grond bevonden beroep op politiek asiel in Nederland zouden kunnen worden toegelaten, zo vragen de Ka merleden. OP ZOEK NAAR OLIE OP FLAKKEE DEN HAAG. De N.V. Nederlandse aardoliemaatschappij zoekt thans naar aardolie op het eiland Flakkee. Zij is nog bezig met seismische onderzoekin gen. Blijkt daaruit dat de aardlagen zo liggen dat zij olie kunnen bevatten, dan gaat men proefboren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De invoering van een c.a.o. voor de bouwvakken en de stijging van de landbouwlonen zijn voor het grootste deel de aan leiding tot de verhoging van het algemene ouderdomspensioen. Dit pensioen immers is gekoppeld aan de loonindex van wetenschappelijk vastgestelde uurlonen in de nijver heid, het transport en de landbouw. Wanneer een stijging van ten min ste drie procent over een periode van zes achtereenvolgende maan den is geconstateerd, behoort vol gens de wet het ouderdomspensioen met een zelfde percentage te stij gen. Zoals wij reeds berichtten zal dit op 1 november het geval zijn. Het ouderdomspensioen zal dan met bijna vier procent omhoog gaan. Uit de sociale maandstatistiek valt duidelijk af te lezen dat d« bouwvak ken en d'e landbouw voornamelijk de verhoging van het indexcijfer hebben veroorzaakt. De index voor de bouw nijverheid alleen steeg van 31 mei op 30 juni van 186 op 211 (index voor 1947 100). SCHERPE KANT Er zit aan deze stijging een scherp kantje. De c.a.o. voor de bouwnijver heid, ingevoerd op 16 juni, maakte een einde aan de zwarte lonen, die in de bouwerij schering en inslag waren, In werkelijkheid gingen veel bouwvak kers in loon achteruit, omdat het zwart verdiende geld wegviel. Op papier evenwel stegen hun lonen met een tien tot vijftien procent, hetgeen in de sta tistiek tot uiting kwam. Bij de landbouwlonen hebben we te maken met de werkelijke loonstijging waardoor tussen 30 april en 31 mei de index voor de landbouw opliep van 200 tot 214 punten. Van verscheidene kanten is de vraag opgeworpen of het nu reëel is de theo retische stijging van het indexcijfer te laten doorwerken in het ouderdoms pensioen. De bouwvakkers hebben im mers hun nieuwe c.a.o. met gemengde gevoelens begroet en hier en daar zijn proteststakingen ontstaan. De oud'en van dagen evenwel kunnen best tevre den zijn over die c.a.o.. dié hun een extra verhoging gaat bezorgen. De landbouwlonen alleen hadden hun die niet kunnen geven. PRIJZEN CONSTANT De prijsindex voor de voornaamste levensbehoeften is in 1958 tot nu toe vrijwel constant gebleven. Dit cijfer schommelt tussen 118 (in januari) tot 119 (in april) en 117 (in augustus). De wet geeft de regering de vrijheid de stijging van het loonindexcijfer niet door te berekenen voor het geval haar zou blijken, dat de ouderdomsuitkering reëel meer zou stijgen dan de lonen. Van deze uitzonderingsbepaling zal zij echter geen gebruik maken, omdat het rekenen met „zwart loon" geen enkele wetenschappelijke basis heeft. Con crete gegevens daarover bestaan im mers niet. Zo zal dan het ouderdomspensioen stijgen met bijna vier procent, hetgeen totaal een bedrag vergt van naar schatting 30 miljoen gulden. Dit bedrag moet worden opgebracht door een stij ging van de maximum premie per jaar met rond veertig gulden. WASHINGTON (Reuter) De Rus sische regering heeft zich zeer opgewon den over een uitzending voor de Ame rikaanse televisie over de dood van Sta lin. De Russische ambassadeur' Mensji- kof heeft daar gisteren op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken fel tegen geprotesteerd. Mensjikof betitelde het programma als smerige laster. De ambassadeur heeft maatregelen ge- eist om een herhaling van dergelijke uitzendingen te voorkomen. Deze kunnen de betrekkingen tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten alleen maar nade lig beïnvloeden, aldus Mensjikof. De gewraakte uitzending, getiteld Het complot om Stalin te doden, is verzorgd door de Columbia Broadcasting System. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De 37-jarige Haarlemse accountant B. is gearresteerd en opge sloten wegens een belastingzwendel, waarvan de omvang nog niet te over zien is. Hij moet, aldus de fiscale re cherche, de schatkist voor aanzienlijke bedragen hebben opgelicht. De man had in Haarlem een particuliere praktijk. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. WASHINGTON (Reuter, UPI). De 850 blanke en tien negerleerlingen van de 'middelbare school in Clinton, zul len van vandaag af weer normaal on derwijs krijgen. Het schoolgebouw is tijdens het afgelopen weekeinde bij aanslagen voor een groot deel ver woest. Daarom zullen de leerlingen voorlopig worden ondergebracht in enkele zalen in Clinton, in de Ameri kaanse staat Tennessee. Na donderdag zal een leegstaande school in het na burige Oak Ridge tot hun beschikking worden gesteld. Van de twintig klaslokalen in de middelbare school te Clinton zijn er zestien volkomen vernield. De schade als gevolg van de explosies bedraagt 300.000 dollar. Intussen heeft een federale rechter in Alexandria (Virginia) maandag be sloten op 30 oktober een verzoek in behandeling te nemen om veertien ne gerleerlingen toe te laten op scholen die tot dusver alleen door blanke kin deren werden bezocht. Dit verzoek is ingediend door de Nationale organi satie die de belangen van de negers tracht te bevorderen, de N.A.A.C.P. De onderwijscommissie van Alexan dria had de rechter verzocht het ver zoek niet in behandeling te nemen. Dit laatste heeft de rechtbank niet in overweging willen nemen. Maandag is in Wheelwright, in de staat Kentucky, de middelbare school heropend, die sinds vorige week woens dag gesloten was als gevolg van de monstraties van leerlingen. De vijf ne gerleerlingen en een derde deel van de blanke scholieren verschenen echter niet op school. WASHINGTON (U.P.I.) In de Sovjetunie is volgens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie zondag opnieuw een kernwapen tot ontplof fing gebracht. Het was volgens de bekendmaking de vijfde Sovjetrussi- sche proef met een kernwapen sedert 30 september. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Veranderlijke be wolking met plaatse lijk enkele buien. Matige, later af en toe krachtige zuid westelijke wind. De- telfde temperaturen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Na zo'n dag zal stamppot smaken! 8 oktober: Zon op 6.51 uur; zon onder 18.04 uur Maan op 1.03 uur; maan onder 15.41 uur. max. neersl. temp. 719 in uur weer wind gr C. in mm Helsinki mist O 14 0 Stockh. geh, bew. ZO 14 0 Oslo zw. bew. ZO 15 0,6 0 Kopenh. zw. bew. ZO 15 Aoerdeen 1. bew. Z 12 0 Londen 1. bew. ZZW 16 0 A'dam onbew. ZZW 15 0 Brussel onbew. Z 15 0 Luxemb. 1. bew. N 12 1 Parijs onbew. ZW 16 0 Bordeaux onbew. NNW 16 0 Grenoble geh. bew. NW 14 0 Nice geh bew. NNO 21 I Berlijn zw. bew. ZO 20 0 Frankf. zw. bew. WNW 18 0 München h. bew. NW 16 0 Garm. P. geh. bew. NNO 13 0.1 Zürich regen ZW 12 1 Genève zw. bew. NNO 13 1 Wenen geh. bew. stil 22 0 Innsbr. zw. bew. stil 17 0,2 Rome h. bew. Z 24 0,2 0,8 0 Ajaccio zw. bew. stil 24 Madrid zw. bew. NO 24

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1