Kans voor Nederland op aandeel in groot Westeuropees project Technische kennis van Amerika cadeau BIOSCOOPBOND HAD TE VEEL VERWACHT Landbouwschap akkoord met beperking van melkgarantie De Biltenkele buien Nieuw maandblad voor t.v.-kijkers Geen honger op 3 oktober DODE" BLEEK NOG LEVEND Tweede uitkering melkprijsgarantie Migs schoten op vliegtuig bij Quemoy Noodlokalen voor blanke scholieren van Little Rock PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V RADAREXPERT WERKVERDELING VOORSPRONG Hof verbaasd over convocatie Haagse matroo> bij Keulen verdronken OPNIEUW ONRUST IN LIBANON Schipper met zoontje verdronken VEERTIG MILJOEN IN SCHATKIST Ontsnapte zenuwpatiënt vervalt in oude fout Veefcleés J) Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; b\j geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chef red. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg", Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,3® per week, 1 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 10 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaarVtang No. 4126 Zaterdag 4 oktober 1958 PHILIPS GEREED VOOR RAKETBOUW Van onze speciale verslaggever 'TANNEER de Europese indu- strie raketwapens gaat bou wen zal indien het interna tionale overleg daarover tot resulta ten leidt de Nederlandse industrie zeker een bijdrage leveren aan de produktie van deze wapens. Zij zul len bestemd zijn voor de strijdkrach ten van de Noordatlantische ver dragsorganisatie (Navo). AI geruime tijd zijn over deze pro duktie besprekingen gaande tussen de betrokken regeringen en tussen verscheidene Westeuropese en Ame rikaanse industrieën. Er zijn teke nen die er op wijzen dat het overleg binnenkort met succes zal worden bekroond. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Nederlandse regering haar steun zal geven aan het streven naar de verwezenlijking van dit Europese project, omdat zij het grote belang hiervan voor de verdere industriali satie van ons land moet inzien. In het begin van dit jaar bezochten Amerikaanse deskundigen verschei dene Nederlandse fabrieken om na te gaan of deze wellicht in aanmer king zouden komen voor een aandeel in de gezamenlijke Westeuropese licentie-produktie van Amerikaanse raketwapens voor de Navo. Dit on derzoek schijnt gunstig voor de Ne derlandse industrie te zijn uitgeval len. Het lijkt niet te gewaagd om te veronderstellen dat de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken in dit groot scheepse Westeuropese industriële project een belangrijke rol zal kun nen spelen, vooral wanneer de keuze zal vallen op raketwapens, die met behulp van radarapparaten worden geleid, zoals b.v. de Hawk. Op het gebied van radarapparaten neemt Philips in Europa immers een voor aanstaande plaats in. Bij het bepalen van hun keuze der raketwapens zullen de Westeuropese deskundigen, die daarvoor verschei dene studiereizen naar de Verenigde Staten hebben gemaakt, ongetwijfeld niet alleen militaire maar ook eco nomische overwegingen laten gel den, omdat de produktie van een luchtdoelraket als de Hawk de in aanmerking komende industrieën ook de mogelijkheid biedt tot het verkrijgen van voordelen in de niet- militaire sector. Zij krijgen namelijk de volledige technische kennis (know-how zeggen de Amerikanen), die ten koste van Hilversums carillon speelt te veel.... Eigen nieuwsdienst HILVERSUM Nauwelijks hebben de Hilversummers met hun honderdduizendste stadge noot in de raadhuistoren een carillon gekregen, of B. en W. moeten over dat carillon al een klacht behandelen. Het klokk.espel, zo klagen de omwonenden van het Hilver- sumse raadhuis in een adres aan B. en W. speelt te veel. Van 's morgens zeven uur tot, 's avonds twaalf verstoort het elk kwartier de rust. Als compromis stellen de adressanten voor het carillon van 's morgens acht tot 's avonds zeven te laten spelen en dan elk half uur. Daarover zullen B. en W. gaan praten met de voorzitter van de Nederlandse klokkespelvereniging, mr. Rom- ke de Waard. Advertentie ettelijke miljoenen moest worden verworven alvorens de Hawk voor gebruik gereed was, geheel gratis. Aangezien die technische kennis ook voor werken des vredes gebruikt kan worden men denke aan de radarinstallaties in de luchtvaart zullen de Europese industrieën ze ker de geboden kans grijpen. Naast de Hawlc die grote belang stelling geniet is een andere moge lijkheid nog steeds de Sidewinder, een kleine vliegtuigraket die niet draadloos wordt bestuurd, maar zijn doel opzoekt met behulp van infra rode stralen. Het komt ons evenwel voor dat de produktie van deze een voudige vliegtuigraket de Neder landse industrie voor de toekomst veel minder grote voordelen zou bieden. Ongetwijfeld zal een raket als de Hawk veel langer dan de Sidewinder in produktie kunnen blijven. Het is nog niet bekend welke Europese landen eventueel samen de Hawk zullen produceren en even min hoe de produktie tussen die verschillende landen zal worden ver deeld. Het lijdt geen twijfel dat er een werkverdeling zal komen. Gene- raal-majoor W. J. Reijnierse van de Koninklijke Luchtmacht, die thans weer deelneemt aan een studiereis in de Verenigde Staten, lichtte in het begin van februari een tipje van de sluier op. Hij vertelde in Washington dat het in de bedoeling lag de Westeuropese produktie van raketwapens te spreiden. Hij be doelde in het ene land zouden de elektronische apparaten gemaakt worden, in een tweede de brandstof, in een derde het omhulsel. Voor elk onderdeel zou dan de meest geschik te industrie gekozen worden. De landen, die belangstelling hebben voor dit project van de Navo, dat in de toekomst denkelijk niet be perkt zal blijven tot de produktie van de Hawk, zijn Nederland, Frankrijk, België, West-Duitsland en Italië. Deskundigen uit deze landen, zo wel militaire als industriële, hebben deze maand opnieuw een uitgebreide studiereis in de Verenigde Staten gemaakt. Zij verzuimden niet in hun reisschema bezoeken op te nemen aan de Raytheon Manufacturing Company en de andere fabrieken die aandeel hebben in de vervaardiging van de Hawk. Met de produktie van de Hawk zou, ook al is deze vijf meter lange raket in vergelijking met Ameri kaanse ballistische raketten een dwerg, zeer veel kapitaal zijn ge moeid. Zoveel dat voor de finan ciering internationale samenwerking nodig is. De Nederlandse bedrijven die, ge tuige hun aandeel in de terrein verkenningen in de Verenigde Sta ten, belangstelling hebben voor het Westeuropese rakettenproject zijn Philips, Fokker en de Hollandse Sig naalapparaten. (De meerderheid van de aandelen van laatstgenoemde onderneming zijn eigendom van Philips). In Eindhoven zal men toch zeker beseffen dat de Nederlandse indus trie op den duur ook activiteit op het gebied van de produktie van raket wapens moet gaan ontplooien wil *ij niet een achterstand krijgen die niet meer in te halen zou zijn. Daarbij zal dan ongetwijfeld de overweging gelden dat vrijwel altijd de nieuwe produkten van de militaire industrie later in vredestijd een zegen voor de mensheid zijn gebleken. Men denke b.v. aan de ontwikkeling van de luchtvaart, de kernenergie, radar. Ook de Nederlandse regering kan op den duur niet doof blijven voor deze steeds herhaalde argumenten. De wegbereiders uit het bedrijfs leven zullen er haar zeker van weten te overtuigen dat ons land aan de Westeuropese produktie van raket wapens op grote schaal zal kunnen bijdragen. De Nederlandse industrie heeft in sommige sectoren, b.v. de elektronische, zelfs een voorsprong op de industrieën van andere landen en zal er goed aan doen de kans, die voorsprong te benutten, uit te buiten. De mogelijke produktie van de Hawk in West-Europa opent ook voor de Nederlandse industrie on gekend wijde perspectieven. De mo gelijkheden zijn nog nauwelijks te overzien, maar dat zij zeer groot zijn, ook voor talloze toeleverings bedrijven, staat vast. Vele Nederlandse industrieën zul len de gelegenheid kunnen krijgen zich ervaring van onschatbare waarde te verschaffen op een gebied dat aanvankelijk zuiver militair zal zijn maar later grote vreedzame mogelijkheden zal hebben. Voor het heden is nog wel zo belangrijk dat de produktie van de Hawk de werk gelegenheid zou verruimen. Zie verder pagina 11 Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Er is geen sprake van, dat zich een traditie zal vormen van jaarlijks terugkerende Koninlijke gala-filmvoorstellingen. Veronderstel lingen, als zou de gala-avond die don derdag in het Amsterdamse City thea ter ter viering van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Bioscoop bond is gegeven, zulk een traditie heb ben ingeluid, missen iedere grond. De instelling van een dergelijk insti tuut, dat men zou kunnen vergelijken met de jaarlijkse Londense filmfestijnen, waarbij de Engelse koninklijke familie in het centrum van de belangstelling staat, stuit op bezwaren van het Neder landse hof. GEEN OVERLEG Het heeft daar overigens enige be vreemding gewekt dat de voorstelling van donderdagavond is aangekondigd onder de weidse titel ..Koninklijke gala voorstelling". Naar wij vernemen hetft de Nederlandse Bioscoopbond over deze aankondiging geen enkel overleg jre- pleegd met het Koninklijk Huis. Men heeft daar de grootscheepse plannen an de Bioscoopbond uit de kranten ver nomen Mogelijk heeft de toezegging van prins Bernhard dat hii de voorstelling zou bij wonen de Bioscoopbond geïnspireerd tot Optimistische verwachtingen over de komst van de prinsessen Beatrix en Irene. De aanwezigheid van de Prins moest echter in de eerste plaats worden ver staan tegen, de achtergrond van het feit dat de baten van de jubileum voorstelling ter beschikking van het naar hem ge noemde fonds zouden worden gesteld. TE VEEL Ook heeft men zich ten hove erover verbaasd dat de eerste officiële convo catie voor de gala-avond melding maakte van de aanwezigheid van „één of meer leden van de Koninklijke familie. Dit impliceerde dat op zijn minst overleg was gepleegd met het secretariaat van koningin Juliana. Dit is echter niet het geval geweest, Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloges KEULEN (DPA). De 21-jarige ma troos Wim de Bruin uit Den Haag is gisteren van het Nederlandse hotel schip Regina overboord geslagen en irv de Rijn verdronken. De Regina ligt ge durende de periode dat de Photokina in Keulen wordt gehouden aan de oever van de Rijft voor anker. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Nederlandse Vereniging van Televisiekijkers gaat een eigen maandblad uitgeven. De vooibe reidingen daartoe zijn ver gevorderd, en men hoopt omstreeks eind oktober te kunnen beginnen met de verschijning in een oplaag van minstens 25.000 exem plaren. Het blad zal zestien pagina's tellen de omslag niet inbegrepen, en zal het formaat hebben van de bestaande pro grammabladen. Het zal gewijd zijn aan de t.v. in de ruimste zin van het woord, maar er worden in dit maandblad U1ter" aard geen programma's opgenomen. Het is alllereerst bedoeld als verenigings orgaan voor de reeds bijna 6000 leden van de N.V.T., die het gratis zullen ontvangen. Daarnaast zal een deel van de oplage worden bestemd voor propa- ganda-doeleinden, en zal waarschijnlijk ook een aantal exemplaren in de losse verkoop worden gebracht. De redactie zal voorlopig berusten bij het verenigingsbestuur. Bij het zien van al die grote hoe veelheden brood kregen deze vier iletae'Loid?.» meisjes gistermorgen "Iruee zo veèl honger, dat zij maat vast begonnen te eten. Hun honger was echter niet zo groot ais die van de Leidenaren op 3 oktober 1574. toen de Geuzen de stad ont zetten en de uitgehongerde be volking haring en wittebrood brachtén. Gisteren begon, zoals ieder jaar, de herdenking met de uitreiking van haring en wittebrood. Daarna was er een reveille op het Stad huisplein, verzorgd door het Lei- dens politiemuziekgezelschap. Een hoogtepunt van de dag was de 3-oktober optoom, aie dit jaar aan de muziek was gewijd in haar ver schillende uitingen van klassiek tot en met rock and roll. Ongeveer tachtigduizend mensen hebben in dikke rijen langs de straten ge staan om de kleurige stoet'te zien voorbijtrekken, waarin zowel Mo zart en Beethoven als Elvis Pres ley waren vertegenwoordigd. Om ongeveer elf uur 's avonds was de donkere hemel boven Lei den hel verlicht, door het vuur werk dat werd afgeschoten op het Schuttersveld. Het feest is diep in de nacht geëindigd met nafeesten in de oorden van vermaak, die gisteren langer open mochten blijven. BEIROET. (U.P.I.). De rust in de Libanon is donderdag en vrijdag ver stoord door gevechten tussen het leger en betogers die een demonstratie hielden tegen de nieuwe regering van premier Karami. Sinds enkele maanden was het vrij rustig in de Libanon, mede doordat na de revolutie in Irak Amerikaanse mari niers te hulp waren gekomen. Toen ech ter de Amerikaanse troepen begonnen met hun terugkeer naar de Verenigde Staten en een nieuwe regering de leiding van het land op zich had genomen, ontstond langzamerhand weer verzet. De aanhangers van de ex-president Sjamoen hielden tijdens de installatie van diens opvolger al betogingen en hun demonstraties werden met de dag fel ler. Vrijdagmorgen trokken 400 demon stranten naar het ministerie van defen sie om te protesteren tegen de arrestatie van vier aanhangers der vroegere re gering. De regeringstroepen openden het vuur op de menigte. Vier burgers kwamen om het leven en twaalf werden er ge wond. DORDRECHT ln de Merwede ter hoogte van Werkendam zijn gistermiddag een schipper en zijn zoontje verdronken. Op de uit Delft afkomstige Harmonie III struikelde de zevenjarige Adriaan Vijfhuizen in het gangboord en hij viel over boord. Zijn vader, de 38-jarige schippei F V. Vijfhuizen sprong het kind direct na. Hoewel hij kon zwemmen, ver dween hij met het kind in de diepte. AMSTERDAM. in navolging van de renteverhoging van de Rijkspostspaar bank heeft nu ook de Spaarbank voor de Stad Amsterdam de rente voor jeugd- spaarders verhoogd van 3 pet tot 3,24 pet. De maatregel geldt met terugwer kende kracht van 1 oktober af. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. De bemanning van de reddingboot Brandaris van West- terschelling is gisteren hevig geschrok ken. toen een lijk, dat men aan boord meende te hebben, plotseling weer op leefde. Het Amerikaanse stoomschip Pantrader had om hulp gevraagd, daar er een zieke aan boord was. Het schip was op weg naar Halifax en bij boei ET 7 wist de Brandaris het te berei ken. Toen de reddingboot er kwam, werd echter verteld, dat de patiënt inmiddels was overleden. Men besloot het stoffe lijk overschot mee te nemen om het in Harlingen naar een ziekenhuis te bren gen. Een eindje voor Harlingen begon de man, van wie men meende, dat hij dood was echter weer te spreken. Maar niettemin bleek het, toen een dokter hem had onderzocht, nog noodzakelijk hem in het ziekenhuis af te leveren. De oorzaak van de schijndood was volgens de dokter te verklaren door een maagbloeding, die was gevolgd door een shocktoestand. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Landbouw schap heeft zich akkoord verklaard met een verdere beperking van de hoeveelheid melk, waarover zich in het komende melkprijsjaar de ga rantieprijs zal uitstrekken. Deze hoe veelheid is, in overleg met minister Vondeling, bepaald op 5 miljard kilo. Voor het thans aan de gang zijnde melkprijsjaar, dat op 8 november ein digt, strekt de garantie zich uit over 5,18 miljard kilo. De overeenstemming tussen minister en landbouwschap spaart ln het komende jaar de schatkist al een bedrag van ongeveer veertig miljoen gulden. Akkerbouw aantrekkelijker Een tweede punt van overeenstem ming is in het overleg bereikt ten aanzien van de garantieprijzen voor tarwe, voergranen en suiker. De opzet van zowel landbouwschap als minister is een gunstiger omstandigheid te scheppen voor de akkerbouw. In de afgelopen jaren is duidelijk gebleken dat de boeren hun akkerland veranderden in grasland, omdat door de melkgarantieprijzen met veehouden meer te verdienen was. Gepoogd zal nu worden dit beeld om te draaien. Kostprijs lager Het landbouwschap heeft minister Vondeling voorgesteld de garantieprijs voor melk voor het komende jaar te stellen op 29,05 cent per kilo. Dit cijfer is gebaseerd op de kostprijsberekenin gen van het Landbouw-economisch instituut. De prijs ligt lager dan het vorige jaar, toen het L.E.I. 29,80 cent berekende. De minister heeft vorig jaar de garantieprijs lager vastgesteld dan die kostprijs en het is in het geheel niet uitgesloten, dat hij dit deze maal weer doet Over de manier van het bereke nen van de kostprijs is tussen Land bouwschap en minister geen overeen stemming. Evenmin is die overeenstemming te vinden in de suggestie van minister Vondeling het marktrisico voor een deel te laten dragen door de veehouders. Dat zou betekenen, dat wanneer de vrije marktprijs van de melk beneden een bepaald punt zou dalen, er aan de garantieprijs zou kunnen worden ge tornd. Het Landbouwschap heeft deze sug gestie totaal van de hand gewezen als een aantasting van het garantiebeleid Overigens is de verwachting niet, dat de minister daartoe reeds het komende jaar zou overgaan. Ten slotte wordt verwacht dat minister Vondeling de garantieprijzen in de loop van deze maand bekend zal maken. Eigen nieuwsdienst ARNHEM De 29-jarige J. P., die eigenlijk in de psychiatrische inrichting Groot-Batelaar hoort te zitten, is waar schijnlijk weer in zijn oude fout verval len. Dinsdag had hy voor de Arnhemse rechtbank moeten verschijnen, omdat hij zeven verliefde vrouwen geld had af gezet. Hij belde toen op dat hij wat later op de rechtszitting zou komen, maar hjj verscheen niet. rsu neeit mj m sassen- heim vermoedelijk weer een vrouw op gelicht. De politie vraagt zijn opsporing en aanhouding. DEN HAAG. Minister Vondeling heeft besloten aan melkveehouders een tweede betaling op de melkprijsgarantie 1957-1958 uit te keren ten bedrage van vier cent per kilogram melk over de in de periode van 22 juni tot en met 13 september 1958 geleverde hoeveel heid melk. Zoals men weet heeft de regering reeds tijdens het lopende melkprijsjaar een aanvang gemaakt met de uitbetaling van de nog definitief te bepalen toeslagen van melkprijsgarantie 1957-1958. De eerste uitkering in begin juli 1958, groot vier cent per kilogram melk, had be trekking op de hoeveelheid geleverd in de periode van 10 november 1957 tot en met 21 juni 1958. Het produktschap voor zuivel zal de tweede uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken omstreeks half oktober over de gelden van de uitkering ter door betaling aan de veehouders kunnen be schikken. TAIPEH (Keuter) Voor hot eerst heeft de Roodchinese luchtmacht een pogmg gedaan om de voorziening van Quemoy met voedsel en munitie te hinderen. Vier in Rusland gebouwde straaljagers van het type MIG-17 ach tervolgden een eskader transportvlieg tuigen van de nationalistische lucht macht, concentreerden hun aanval op het achterste toestel van de formatie en namen dat onder vuur. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, maar de piloot slaagde erin. een nood landing te maken. Van de dertien koppen tellende bemanning werden er slechts twee gewond. Op Formosa was men verontwaardigd over deze aanval, omdat juist het aan- geschoten vliegtuig, naar men zei, medi camenten en verbandstoffen vervoerde In weerwil van het optreden van de MIGs is de nationalistische luchtmacht erin geslaagd, gisteren 250 ton goederen op het belegerde Quemoy te landen De luchtverbinding tussen Formosa en Que moy, die uitsluitend door Chinezen en Amerikaanse vrijwilligers wordt uitge voerd en niet met materieel en perso neel van de Amerikaanse luchtmacht, begint beter te functioneren al zal Que moy voorlopig nog gebrek blijven lijden. Om Formosa zelf te beschermen tegen aanvallen van de Rode luchtmacht zul len er bases worden aangelegd voor Amerikaanse luchtdoelraketten van het type Nike-Hercules. LITTLE ROCK (Reuter-a.p.) De voorstanders van rassenscheiding in de zuidelijke Amerikaanse staten willen de strijd niet opgeven, ook al heeft de Amerikaanse regering bij monde van president Eisenhower weer eens opnieuw verklaard, dat ie dere Amerikaan, ongeacht gods dienst of huidskleur, gelijke rechten heeft. De procureur van Arkansas wil nu, nadat andere pogingen mislukt zijn, pro beren het werk van de vereniging ter bevordering van de belangen der kleur lingen te belemmeren, door ze extra zwaar in de belasting aan te slaan. Intussen zet de particuliere organisa tie in Little Rock, die particuliere scho len voor blanken wil stichten, haar ac tie voort. Haar woordvoerder beweert reeds talrijke bedragen voor het kopen van schoolgebouwen te hebben ontvan gen, maar hij weigerde te zeggen, hoe veel er in totaal reed9 was binnengeko men. Volgens zijn secretaris hebben drie Baptisten-kerken klasselokalen aangebo den en stelde een vakbond van timmer lieden een verenigingslokaal ter beschik king. Met die „leslokalen" hoopt de organi satie volgende week de lessen voor de blanke scholieren van Little Rock te kunnen beginnen. Advertentie B1NNENVERINGBEP j hei beste bed \l( ooii gemaakt iit'*'' DETROIT (U.P.I.De 275.000 ar beiders van de Amerikaanse automo bielfabrieken van de General Motors zijn gisteren weer aan het werk gegaan, nadat hun vakbond overeenstemming had bereikt met de d'irectie van het be drijf. De staking, die nauwelijks 24 uur heeft geduurd, werd beëindigd, omdat de directie voor een deel toegaf aan de eisen van de vakbonden. Het K.N.M.I. ln De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 usri Matige tot krach tige zuidelijke wind. Tijdelijk veel bewolking met hier en daar wat regen. Wei nig verandering in temperatuur. MIESJEi Een extra bot voor de hond iedere dag! 5 OKT.: zon op 6.4B uur, zon onder 18.10 uur; maan op 22.92 uur, maan onder 13.49 uur. 6 OKT.; zon op 6.48 uur, rem onder 18.08 uur; maan op 28 8» uur; maan onder 14.31 mu

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1