PRIJSBELEID WORDT SOEPELER Minister overlegt met bedrijfsleven Gezonde concurrentie voorwaarde voor grotere vrijheid Verkoop op afbetaling aan banden Spoorwegen en busdienst onbekend met omlegging BEVEILIGING MUSEA IS NIET EENVOUDIG Schilderij uit Brugge is in Oostende gevonden Pleidooi voor spijt-optanten De Bilt weinig verandering J PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Deur blijft open Onveranderd Zie verder pag. 2 MEER ILJOESJINS VOOR INDONESIË Door noodweer in Japan 683 doden II aarschuwing voor chauffeur kwam te laat Geen vier maar clrie doden Mr. Schiirmann tot mr. Ali: „Wij hebben andere opvattingen over rechtvaardi gheid" Geen verstekeling meer in Kruisberg Directeur F rans Halsmuseum Zaakwaarnemer wil in beroep deken als raadsman LAATSTE NIEUWS Dodelijk ongeluk Al duizend kilo dodende bonbons achterhaald Ouderdomspensioen bijna 4 pet omhoog Chrissemeuje werd -'zonder stok en in stilte honderdnegen jaar Onderzoek gevraagd naar Utrechtse studentenrel Pleidooi voor duurdere abonnementen op autobuslijnen b Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Telefoon 01100-2438; brj geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg', Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Direeteur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,58 per week, T,per kwtrtaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 10 cent per woord met een minimum van 1. 14e JAARGANG No. 4126 Vrijdag 3 oktober 1958 an onze Haagse redactie DE.N HAAG. In een bespreking met de centrale organisaties van werkgevers en werknemers uit industrie, ambacht en handel heeft minister Zijlstra de medewerking van het bedrijfsleven gekre gen voor zijn te voeren prijsbeleid. De minister heeft in deze bijeen komst, gistermiddag in hotel de Wittebrug belegd, voor de naaste toekomst de volgende lijnen uitgestippeld: bonden. Dit in tegenstelling met vorige afspraken, welke voor een half jaar of een jaar werden gemaakt. Van beide zijden werd evenwel vast gelegd dat een wijziging in de tegen woordige omstandigheden reden zou zijn het overleg weer op te vatten. De minister heeft daarbij vermoedelijk gedacht aan de mogelijkheid van een opnieuw optreden van een overspan nen conjunctuur met heftige opwaart se druk op de prijzen; het bedrijfsleven aan een eventuele loonronde bij huur verhoging of bij invoering van de sociale wetten die op stapel staan. Iln alle sectoren, waar voldoende concurrentie bestaat, zullen de prijzen worden vrij gelaten. Ver hogingen ontstaan door stijging van prijzen van grond- en hulpstoffen mogen worden doorberekend zonder voorafgaand overleg met het departe ment van economische zaken. Andere redenen voor prijsverhoging zal het departement niet accepteren, zodat de mogelijkheid voor maximum-prijs- voorschriften wel blijft bestaan. 2 Een verscherpt kartelbeleid zal worden gevoerd daar, waar de concurrentie door kunstmatige beperking onvoldoende is ontwikkeld. Voor deze sectoren die nog nader moeten worden vastgesteld blijft overleg met het departement over prijsverhogingen voorgeschreven. Voor artikelen, die te beschouwen zijn als eerste levensbehoeften, zoals brood, melk, vlees, brandstoffen e.d., zal de prijsvorming evenmin vrij zijn. Even tuele prijsverhogingen hiervan moeten ook van te voren de goedkeuring van de minister hebben. Het doel van het prijsbeleid zelf blijft onveranderd: geen verhogingen, anders dan door prijsstijgingen van grondstoffen, verlaging waar dat moge lijk is en onmiddellijke verlaging bij prijsdaling van grondstoffen. Dat een zekere liberalisering in het prijstoezicht thans mogelijk is, komt doordat de druk naar boven op de prijzen vrijwel is verdwenen. Het in ternationale prijsniveau van grond en hulpstoffen vertoont een beeld van stabiliteit tot daling, zodat in het algemeen de bewindsman de vooruit zichten voor de komende periode gunstig lijken. De sterke verkorting van levertijden in belangrijke takken van industrie zouden, aldus de minis ter, ook wijzen op een terugkeer naar meer normale verhoudingen tussen vraag en aanbod. In het overleg met het bedrijfsleven kwam ook een eventuele doorbereke ning van loonkostenstijgingen ter sprake. Volgens de reeds bestaande af spraak kunnen deze in het algemeen niet in de prijzen worden doorberekend. Van de kant van de werkgevers werd hiertegen bezwaar gemaakt. Opge merkt werd dat medewerking aan het prijsbeleid ten slotte afhankelijk is van rust in de lonen. De afspraak tussen minister Zijlstra en de centrale organisaties is ditmaal niet aan een bepaalde tijdsduur ge- DEN HAAG. De staatssecre taris van economische zaken en de ministers van justitie, finan ciën, sociale zaken en maatschap pelijk werk hebben bij de Tweede Kamer de lang verwachte wet op het afbetalingsstelsel ingediend. De vier voornaamste punten uit het ontwerp zijn: j een inschrijvingsplicht voor de afbetalingsleveranciers; 2 een vergunningstelsel voor af- betalingscolporteurs en afbeta lingsfinanciers verplichte melding van enige persoonlijke en financiële ge gevens door de afnemer; verplichte minimum-kassastor ting, later vast te stellen bij ai- mene maatregelen van be stuur. DJAKARTA (Reuter) De Indone ische luchtmacht heeft gisteren de be rchikking gekregen over acht nieuwe, n Rusland gebouwde straalbommen- erpers van het type Iljoesjin. De toe- - telle. 1 zijn bestemd voor opleiding. De olechtigheid. waarbij de toestellen wer den overgedragen, was niet toeganke lijk voor journalisten. TOKIO (AFP) Het noodweer dat de vorige week grote delen van Japan 'eistcrde heeft voor zover nu bekend is 683 mensen het leven gekost. Over het lot van ongeveer duizend vermisten ver keert men nog in het onzekere. ZWOLLE Het was ons niet bekend dat onze bussen over dit onbewaakte overwegje reden, zo werd ons van de zijde van de Ve- luwse Auto busdienst verklaard, toen wij gistermiddag informeer den hoe het mogelijk is dat een twee en een halve meter brede autobus een route kiest waarin zich een onbewaakte overweg bevindt met een wegbreedte van 2.60 me ter, zodat er dus praktisch geen speling is. Wij hebben in de afgelopen zomer herhaaldelijk op de Veluwe met weg- omleidingen te maken gehad, aldus onze zegsman en ook met onbewaakte over wegen, maar in die gevallen troffen wij steeds voorzorgsmaatregelen- Die maat regelen bestonden hieruit, dat de passa giers wo or de overweg moesten uitstap pen. Daarna werd de lege bus over de rails gereden. Ook zorgden wij in die gevallen wel voor een pendeldienst. Woensdagmiddag volgde de autobus, die de verbinding onderhoudt tussen Kam pen en Apeldoorn de normale route die over een provisorische weg loopt, paral lel aan de Stationsweg te Wezep. waar aan reeds enige maanden herstellingen worden verricht. Bij de bewaakte spoor wegovergang naast het station Wezcp echter, die in deze weg is gelegen, was omstreeks vijf uur een groot gat gedolven, dat korte tijd later met zand zou worden gevuld. Het verkeer diende c.aarop te wachten. Via binnenweg De autobuschauffeur Mol kreeg het advies van enkele werklieden om de Stationsweg dwars over te steken en via een binnenweg en een particuliere over weg de route te vervolgen. Hij deed dat. waarbij militairen hem hielpen door de klaphekken, die zich voor de overweg bevonden, open te houden en te kijken of de weg veilig was. Gevaarlijk In Heerde sprak de heer Mol zijn col lega Stegeman, die dezelfde weg me, een bus in omgekeerde richting moest aflegden Hij vertelde hem dat de route via de bewaakte overweg bij Wezep ver sperd was en dat er een binnenweg was die gebruikt kon worden- Hij waar- Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Het ongeluk op de on bewaakte spoorwegovergang bij Wezep heeft geen vier levens geëist, maar drie. Volgens de officiële opgave zijn om gekomen de achttienjarige Herma Ca- tliarina Riesebos, de dertigjarige te gelzetter Albertus Teune en de 78-jari- ge Hendrik van Aarst, allen uit Kam pen. Zwaar gewond is het vijfjarige jonge tje P. Meurer uit Wezep. Gewonden zijn het zevenjarige jongetje A. J. Heyink, de 26-jarige metaalbewerker B. Kalf, de 22-jarige mevrouw M. Jungerman-Hof- meijer, haar driejarig zoontje Jannes en haar tweejarig dochtertje Janna; allen uit Wezep en voorts de 35-jarige tegel zetter R Kuiken uit Kampen. schuwde hem echter voorzichtig te zijn en goed uit te kijken. Wiel achter rails De heer Stegeman heeft, zoals bekend, deze route aangehouden met het droe vige resultaat dat drie mensen de dood vonden, toen de trein de autobus in de flank greep. Dat dit mogelijk was is o.m, te wijten aan het feit dat hoogst waarschijnlijk een van de wielen achter de rails bleef steken. Het schijnt dat de chauffeur enige malen flink gas heeft gegeven maar* dat de motor telkens af sloeg, waardoor hij de bus niet tijdig voor de trein kon wegrijden. Maatregelen overwogen De heer Mol, die dus als eerste de onbewaakte overweg was gepasseerd, stelde zich :n Apeldoorn aangekomen, m contact met de dienstchef van de VAD en zou hem hebben gezegd dat de bussen tijdelijk de andere route namen, maar dat deze gevaarlijk was en zeker bij avond zo goed als onberijdbaar. Beiden zouden ze zijn overeengekomen om de routechef in Ermelo daarvan op de hoogte te stellen en hem te vragen maat regelen te nemen, maar toen kwam het bericht van het ongeluk al binnen. Onbekend De Nederlandse spoorwegen hebben verklaard, dat bij dit bedrijf niets van de omlegging bekend was. Deze omleg ging, die een gevolg was van herstellin gen aan de provinciale weg Wezep-Heer- de, is dus kennelijk geschied op initiatief van de aannemer of de beheersinstantie- Wanneer de NS hadden geweten, dat het verkeer over de bewuste overweg zou worden geleid, hadden zij het ver keer met bussen daarover verboden. In alle voorkomende gevallen van om leggingen, die een spoorbaan kruisen, moet overleg met de Spoorwegen wor den gepleegd. Gistermiddag waren op het terrein van het ongeluk de officier van justitie mr. P. J. Stigter en de rechtercommissa ris mr. K. N. Korteweg te Zwolle aan wezig. Waarschijnlijk zal over korte tijd het gebeurde worden gereconstrueerd om een beter inzicht te krijgen in de toedracht. NEW YORK (ANP) De In donesische vertegenwoordiger bij de V.N. acht het kennelijk volkomen in de haak dat de In donesische regering van een in Indonesië wonende Nederlander zijn huis, zijn meubilair, zijn kantoor, zijn boeken, zijn voor raden en alles wat met zijn za ken verband houdt, afneemt maar als die Nederlander, na van alles wat hij bezat en van alle middelen van bestaan te zijn beroofd, het land dat hem op die manier heeft behandeld, verlaat, vindt hij dat te laken. In deze scherpe bewoordingen heeft de Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N., mr. Schiirmann. gisteren in de Algemene Vergadering de Indonesische vertegenwoordiger, mr. Ali Sastroa- midjojo, van repliek gediend. Mr. Ali. zei mr. Sehürman, heeft minister Luns er van beschuldigd een onrecht vaardige aanval te hebben gedaan op Indonesië en hem beschuldigd van grove verdraaiing van de feiten, toen de minister Indonesië verweet 40.000 Nederlanders uit het land te hebben verdreven. Toegegeven Mr. Schiirmann wees er op dat mr. Ali niet heeft ontkend dat de door mi nister Luns genoemde maatregelen door de Indonesische regering zijn ge nomen, dat Indonesië alle schulden en verplichtingen tegenover Nederland hèèft verloochend en dat het zonder schadevergoeding Nederlandse bedrij ven hèèft overgenomen. Over de fei ten. derhalve, bestaat geen verschil van mening, aldus mr. Schiirmann: wel over de waardering van die feiten. Ik ben Jaang, vervolgde mr. Schiir mann, dat onze opvattingen van recht vaardigheid en fatsoen in hoge mate uiteen lopen. Dit zo zijnde zal ik dit debat niet voortzetten. Waar de feiten zijn toegegeven kan elk lid van de Verenigde Naties wat. betreft hun be tekenis zijn eigen conclusies trekken. DEN HAAG. In het kamp de Kruis berg te Doetinchem bevinden zich geen verstekelingen meer. Bij de repatriëring uit Indonesië kwamen 142 verstekelingen ons land binnen. Van hen zijn 105 perso nen in Nederland toegelaten en 37 on langs met de Johan van* Oldenbarneveldt terug naar Indonesië gezonden. De 67-jarige mevrouw Geesink uit Lichtenvoorde, die zondagavond zwaar is gewond bij een verkeersongeluk in Bre- dgyoort, is gisteren in het ziekenhuis te Winterswijk overleden. Van een onzer verslaggevers „U begrijpt, hoe opzienbarend uw publikaties over de bewa king van musea, ook voor mij zijn geweest", zo zei de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem. „Toen de inbraak in het Rijks museum bekend was geworden, heb ik alle suppoosten van ons museum bijeen geroepen en hun erop gewezen, hoe nodig het is, dat de bewakers iedere minuut van de dag scherp opletten. Dertig jaar lang kunt ge hier rond lopen. terwijl er niets gebeurt, maar het kan bij een slechte bewaking ook gebeuren dat een dief, binnen één en kele minuut een kostbaar stuk weg neemt. zo heb ik legen mijn mensen gezegd". De 'heer H. P. Baard bleek ietwat teleurgesteld toen wij hem zei den. dal naar onze mening, ook de be veiligingsmaatregelen in dit prachtige museum lang niet voldoende zijn. Alarminstallatie „ik verzeker u," zo ging de heer Baard voort, ..dat ons museum een alarminstallatie heeft di.e volledig op scherp staat zodra het museum des avonds gesloten wordt. Wanneer een inbreker 's avonds of 's nachts zöu proberen een raam of een deur te for ceren, dan zonden direct de alarmsig nalen gaan loeien. U hebt wel geschreven, dat men ongecontroleerd het Frans Halsmuse um kan verlaten, maar bij de portier is een spiegeltje opgesteld waardoor hij ook de vertrekkende bezoekers kan zien." Tegenover deze mededeling van de heer Baard, zouden we willen inbren gen, dat ook z.o'n spiegeltje voor een handige dief niets betekent. Men zal een gestolen kunstvoorwerp zeker niet onder zijn arm gaan dragen om er mee naar buiten te komen. De oplet tendheid van de suppoosten dient veel scherper te zijn, zij zouden naar on ze mening niet "zoals trouwens in alle musea, in een uniform moeten sur- veilleren maar als gewone bezoekers zich tussen de mensen moeten bevin den. Er zouden althans een aantal op passers in burger moeten rondwande len. Niet feilloos De heer Baard konden we ten dele gelijk geven toen hij ons zei, dat in alle musea de beveiligingsmaatregelen eigenlijk nimmer feilloos kunnen zijn: tenzij men in iedere zaal een suppoost zou plaatsen. Dat zou een kostbare f schiedenis worden. Proef op (Je som Er is naar onze overtuiging nog een tussenweg, nl. effectievere beveiliging: aansluiting op een alarminstallatie voor kleinere voorwerpen, scherper toezicht door de suppoostfen die mer\ van tijd tot tijd ander werk zou moe ten geven om hen niet in hun dagelijks werk te doen verstarren, van tijd tot tijd eens een proef op de som" ne- In de handen van deze twee man nen ligt nu de toekomst van het vroegere Franse Guinee, dat zich bij het referendum afscheidde van het Franse moederland. Het zijn minister-president Sekou Touré (links) en minister Keita Fodeba, die ietwat geschrokken zijn van de plotselinge noodzakelijkheid van het op eigen benen staan. Zij heb ben zich ten minste gehaast te ver klaren, dat zij de nauwst mogelijke banden met Frankrijk wensen te bewaren. Van onze correspondent BRUGGE. Het paneel van het altaarstuk „De legende van de Heilige Ursula", dat zaterdag uit het klooster der Zwarte zusters te Brugge werd gestolen, is onbe schadigd teruggevonden. Gistermiddag ontving men bij het ge recht te Brugge een anonieme bjAef, die uit Engeland was verzonden. Daarin werd medegedeeld, dat het gestolen schilderij, dat een waarde heeft van anderhalf mil joen gulden zich zou bevinden in een kof fer, die aan het bagagedepot van het Kaaistation te Oostende was afgegeven. Onbescliadigd Onmiddellijk begaf de Brugse politie zich naar Oostende, waar de koffer inder daad werd gevondenN en in beslag ge nomen. Bij de opening ervan trof men het paneel onbeschadigd aan. Ook vond men er een regenjas in, die ongetwijfeld aan de dief moet hebben toebehoord. Van de man, die de koffer aan het station had afgegeven, ontbrak gisteravond nog elk spoor, maar de politie hoopt, dat de anonieme brief en de regenjas haar op weg kan helpen de dief te vinden. Signalement Direct na de diefstal ontving de politie te Brugge al enkele aanwijzingen, dat de dief met zijn buit naar Oostende was ge gaan, zodat m^n vreesde, dat hij kans had gezien met het kostbare schilderij naar Engeland te verdwijnen. Bij het onderzoek van gisteren ver telde de spoorwegambtenaar, die zater dag aan het bagagedepot dienst deed, dat hij zich herinnerde, hoe een man, wiens signalement beantwoordde aan dat van de dief, zaterdag een nieuwe koffer in bewaring had gegeven. Die koffer bleek inderdaad het kostbare schilderij te be vatten. IN TWEEDE KAMER Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Tweede-Kamer commissie voor de repatriëring uit In donesië acht het terugzenden van ver stekelingen niet juist. Bij meer dan een gelegenheid heeft de commissie, zo blijkt uit haar verslag, dit de minister van justitie laten weten. Voorts heeft de commissie voor de toe lating van spijt-optanten gepleit. Zij heeft er bij minister Samkalden op aan gedrongen ex-Nederlanders, die daartoe de wens te kennen geven, geen verdere moeilijkheden in de weg te leggen Neder land binnen te komen. Dit zou er op neer komen dat spijt-optanten even automatisch worden toegelaten als thans alleen met Nederlanders geschiedt. Voor kinderen van spijt-optanten, die in 1949 minderjarig waren toen vader of moeder de Indonesische nationaliteit koos, bestaat geen mogelijkheid het Nederlanderschap terug te krijgen als zij meerderjarig zijn geworden. De com missie bepleit voor hen toepassing van artikel 10 van de wet op het Nederlan derschap, die inhoudt dat zij bij meerder jarigheid, door het afleggen van een ver klaring, het Nederlanderschap kunnen terugkrijgen. Zou hiertoe een wetswijziging nood zakelijk zijn, dan geeft de commissie minister Samkalden in overweging deze jonge mensen een visum te verlenen zon der ander onderzoek dan naar de vraag of zij inderdaad hun Nederlanderschap verloren door de optie van een van hun ouders. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De zaakwaarnemer, wiens activiteiten tegen een Amsterdamse advocaat nu bijna twee weken geleden een geruchtmakend kort geding achter ge sloten deuren ontketenden, heeft de deken van de orde van advocaten te Amster dam, mr. H. G. Stibbe, verzocht in hoger beroep als zijn advocaat-procureur te willen optreden. De zaakwaarnemer verzet zich namelijk tegen het eveneens achter gesloten deu ren gewezen vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman. die hem op straffe van gijze ling beval het verspreiden van voor de advocaat in kwestie schadelijke schrif turen stop te zetten. Op de griffie vernam hij dat een advo caat voor hem de formaliteiten van het hoger beroet) moest vervullen. De zaak waarnemer heeft zich toen tot een twin tigtal Amsterdamse juristen gewend. Zij allen weigerden voor hem op te treden. Ten slotte heeft hij zich tot de deken van de orde van advocaten gewend met het verzoek hem aan een raadsman te helpen De deken verklaarde zich daar toe niet bevoegd. Nu heeft de zaakwaarnemer mr. Stibbe zelf verzocht de formaliteiten in hoger beroep voor hem te willen vervullen. Zoals men zich zal herinneren was het o.m. de deken, die heeft gepoogd het ge ding tussen de zaakwaarnemer en de advocaat, dat enkele vóór de advocatuur nogal pijnlijke aspecten vertoonde, aan de openbaarheid te onttrekken. men zoals de heer Baard jaren gele den zelf eens nam toen hij nog in het Rijksmuseum werkzaam was. Hij haalde toen, zoals hij ons ver telde zelf ongestoord een schilderij van de wand, bracht het buiten het mu- seum en vroeg toen de bewaker waar het ..gestolen" schilderij gebleven was De man, die ook. niet voldoende had opgelet, -schrok zó hevig dat hij voort aan wel op zijn qui-vive was. BERLIJN (Reuter) De Sow- jetunie heeft bekend gemaakt dat zjj haar proeven met kernwapens voortzet. Van Amerikaanse zijde is bericht, dat er in de Sowjet- unie opnieuw twee kernwapens tot ontploffing zijn gebracht. TREIN OP AUTO REEUWIJK Omstreeks kwart voor acht gisteravond is op de onbe waakte overweg in een landweg tus sen Haastrecht en Reeuwijk een per sonenauto in. botsing gekomen met de elektrische trein, die om 19.38 uit Gouda was vertrokken in de richting Utrecht. De aanrijding had plaats toen de auto midden op de rijbaan van de trein was. De auto kwam onder het treinstel en werd vermorzeld. De be stuurder van de auto was op slag dood. VOL GAS Het was de heer A. van Waay, een manufacturier uit Zoetermeer, die ter plaatse onbekend was. Even voor het ongeluk reed hij heel langzaam. De be stuurder van de trein zag hem naderen. Hij meende, ö'at de chauffeur voor de overweg ging stoppen. Op het laatste ogenblik echter gaf de automobilist vol gas. De auto schoot de spoorbaan op tot vlak voor de trein. Waarschijnlijk heeft de bestuurder de trein pas op het laat ste ogenblik opgemerkt en wilde hij nog voor de trein a'e overweg passeren. Bij deze poging heeft hij zich in afstand en snelheid van de trein vergist. Na het ongeluk was de spoorbaan in beide richtingen versperd. Tijdens deze stremming werd zowel het personen- als het goederenvervoer via Leiden en Woerden omgeleid. Om kwart voor tien was de rijbaan UtrechtGoud'a weer vrij. Tegen elf uur kon de treinenloop ook over het andere spoor worden hervat. Hoewel deze onbewaakte overweg niet van een knipperlichtinstallatie is voor zien, is hij kenbaar gemaakt door de be kende kruisborden. Aan beide kanten is het uitzicht op de spoorbaan volkomen vrij. ANTWERPEN Stromen verdachte li keurbonbons komen thans bij de Bel gische politie binnen, nadat deze met Idem had gewaarschuwd tegen de ge- yolgen van het eten der dodelijke „methylalcoholpralines". Er zij»n on geveer 1000 kilo bonbons ingeleverd. Een geheime jeneverstokerij in het Antwerpse blijkt een deel van haar produkt naar een chocoladefabriek te hebben gezonden. Er zijn enige nieuwe vergiftigings- gevallen voorgekomen, onder meer in Turnhout waar een man in ernstige toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht na het drinken van verdachte spiritualiën. PER 1 NOVEMBER DEN HAAG Het staat thans vast dat reeds met ingang van 1 november het ouderdomspensioen zal worden verhoogd met bijna vier procent. De uitkering wordt: gehuwden: 1584 gulden per jaar (132 gulden per maand); o n g e h u w d e n: 972 gulden per jaar <81 gulden per maand) Op het ogenblik bedragen de uit keringen aan gehuwden 127 gulden per maand en aan ongehuwden 78 gulden per maand. De verhoging komt voort uit de in de algemene ouderdomswet vastgelegde be paling dat als het loonpeil over een periode van zes maanden een stijging laat zien van tenminste drie procent, het ouderdomspensioen aan deze stijging moet worde» aangepast. De verhoging van de premiegrens, waarover wij op 23 augustus berichtten, zal niet eerder dan 1 januari kunnen ingaan. Deze grens is thans 6900 gulden, waarover een premie van 6.75 procent wordt geheven. Waarschijnlijk wordt de nieuwe grens vastgesteld op 7500 gulden, zodat de maximum premie zal Worden verhoogd van 465 tot 506 gulden. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE. Mevrouw de weduwe Christina Karnebeek-Backs te Eibergen in de Gelderse Achterhoek is gisteren 109 jaar geworden. De gezondheid van Chrissemeuje, zoals zij in de wandeling wordt genoemd, is nog vrij goed. Al leen het gehoor is wat minder gewor den. maar zij kan nog lopen zonder stok en eet met smaak. Met een gelaten glimlach heeft zij gis terochtend de grote hoeveelheid post in ontvangst genomen die telkenjare op de tweede oktober in haar afgelegen wo ning in de buurtschap Holterhoek wordt bezorgd. De drukte die er op deze dag sedert tien jaar in en om haar woning heerst, was gisteren duidelijk minder. De familie had om zoveel mogelijk rust verzocht. Op de deel van haar woning stond een lange tafel met brood, worst en koffie, waaraan de verjaardagsgasten zich te goed konden doen. Gisteravond bracht het plaatselijke muziekkorps haar een serenade. UTRECHT. Het raadslid mr. J. W. Masman heeft B. en W. van Utrecht ge vraagd een onderzoek in te stellen naai de rel op het Lucas Bolwerk, waarbij politieagenten slaags waren geraakt met eerstejaars studenten. Een student kreeg toen een hersenschudding. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. H. R. de Zaaijer, heefi intussen de rijksrecherche reeds opdracht tot een onderzoek gegeven. ROTTERDAM. Vermindering van de reducties voor abonnement houders op autobussen. Daartoe zal de tarievencommissie van de Konink lijke Nederlandse vereniging van transportondernemingen een voorstel doen in een rapport, dat. dit jaar zal verschijnen. Dit deelde de voor zitter van de K.N.V.T.O., mr. D. van Setten, gisteren mee op de jaarver- gadering aan boord van de Spido- boot Erasmus tijdens een tocht over de Zuidhollandse stromen. Mr. Van Setten verstrekte in zijn rede een groot aantal interessante cijfers, zo als dat van 1939 tot 1957 het aantal reizigers met autobussen op interlokale lijndiensten gestegen is van 81 tot 302" miljoen. Sinds 1945 is de toeneming vooral op de spitsuren ontstaan. Daar door is er een zeer ongelijkmatige be tasting van het vervoersapparaat. Die pieken worden veroorzaakt door de abon nementhouders. Uit een onderzoek bij 24 streekver- voersbedrijven is bebleken. dat in 1956 de abonnementhouders 27.3 pet. uitma ken van het totale aantal reizigers Zij dragen echter slechts 18.75 pet. bij in de opbrengsten, hoewel 42,7 pet. van het wagenpark nodig is om dit spits- vervoer te verwerken. Die cijfers bete kenen ook. dat de abonnementhouders een reductie van 33 pet. op het norma le tarief genieten. AMSTERDAM. De gemeente Am sterdam gaat de nieuwe uitvalsweg naar het Gooi afmaken. Het werk was al een paar jaar geleden begonnen, maar door kapitaalschaarste was het stil komen te liggen. De gemeente heeft nu 25 miljoen van de Bank voor Nederlandse gemeenten kunnen lenen. Het project zal waar schijnlijk eind 1959 klaar zijn. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond te 23.15 uur: Zonnige perioden en slechts enkele verspreide buien, voornamelijk in de kustprovincies. Matige tot krach tige wind tussen \i zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Alweer tijd voor de kachel. 4 OKT.: zon op 6.44 uur; zon onder 18.13 uur; maan op 21.56 uur, maan onder 13.01 uur. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. Helsinki wind c. in mm geh. bew. O 8 0 Stockh. geh bew. OZO 15 n Oslo regen NO 14 9 Kopenh. mist wzw IS 0.5 Aberdeen 7.w. bew. zzo 15 0 Londen 1. bew. zzw 17 0.3 A'dam regen zzo 17 0.3 Brussel h. bew. zw IS 4 Luxemb. regen zw 14 5 Parijs h. bew. w 17 5 1 Bordeaux onbew. zw 19 Grenoble regen stil 20 0.4 Nice onbew. N 24 0 Berlijn zw. bew. ozo 18 7 Frank!. zw. bew. z 18 0.3 München zw. bew. z 16 0.1 Garm. P. 1. bew. N 15 2 Zürich zw. bew. zo 18 0 Genève regen zzw 19 1 Locarno onbew. stil 21 (1 Wenen regen w 17 2 rnnsbr. zw. bew. zzo 16 2 Rome onbew. stil 23 4 Ajaccio h. bew. NNO 23 0 Madrid onbew. W 24 o Mallorca onbew. w 27 0

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1