TREIN RAMT VOLLE BUSVIER DODEN _rr^L~ in Kamer verworpen Deel van passagiers gevangen meegesleurde gevaarte Gestrand op overweg vlak voor aanstormende expres uit Zwolle ■ESHiaamEa Motie in r Rnï'ffpp I I vtwi Deel van passagiers gevangenSS'S-SS (trustschap voor Nieuw-Guinea) WsCWTVC 111 lïieeffeS 10111X10 £0Vaait0 Openbare verkoop R.P.S. verhoogt rente voor jeugdsparen Verwrongen staal.... Openbare verkoop ging niet door Na Dulles ook Eisenhower: QUEMOY EN MATSOE ALS OFFER VOOR DE VREDE Ik zag het aankomen en ik schreeuwde „Meevallertje"' van 53 miljoen voor P.T.T. Gevangene toch ontsnapt uit Alcatraz HULPORGANIST VERKOCHT BASPIJPEN VAN KERKORGEL HULPOVERWEG WAS ONVEILIG De Bilt: meer zon CJ L Moskou (na kernproel): Jij 11 a BEDENKELIJK Steeds meer ongelukken met kinderen SLECHT OGENBLIK Meegesleurd Bromfietsers zonder gele plaat bekeurd OOK IN ROTTERDAM LIGT KUNST VOOR HET GRIJPEN Alar KAPITEIN DRENTH (VAN DE GENIE) Verkeer gestremd Gisteren Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666, Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaaL Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter* 10 cent per woord met een minimum van 1. Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. WÊ M VW? M H JKggW Wh» Wl KtfWy Vty( i Advertentietarieven op aanvrage. KubrieK K.aoourer* J 10 cent per woord met een minimum van 1.—. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur; R. HAGOORTPROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND14e JAARGANG No. 4126donderdag 2 oktober 1953 gering heeft, 24 uur nadat bekend was geworden, dat de proeven met feernwa- "M—v "J pens in de Sowjetunie waren hervat, de 1T1UHU m 1X1 1 U Lil Vtl I O O zetten van dergeiyke proeven. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Mr. J. A. W. Burger heeft voor zijn Nieuw- Guineaplannen geen enkele steun kunnen verwerven, noch bij de regering, noch in de Tweede Ka mer. De motie is gisteravond ver worpen met alleen de socialisti sche stemmen voor. Ook na een wijziging ervan, waardoor de regering voor, de keuze werd gesteld of zij de Ka mer al of niet met een nota om trent een trustschap over dit ge bied zou inlichten, bleef de motie onaanvaardbaar. „fFij kunnen evengoed aan de uiterste punt van Nieuw-Guinea een bordje plaatsen met: te koop, te huur, te leen of cadeau. Te bevragen bij mr. Burger, Wassenaar, Holland,", riep de K.V.P.- woordvoerder prof. mr. Romme uit. Van deze kant kwam ook de felste bestrij ding. waarbij prof. Romme erop wees dat deze'mr. Burger dezelfde is die in 1956 het kabinet-Drees bij elkaar formeerde en daarbij o.a. uitging van het program punt dat Nieuw-Guinea onder Neder landse soevereiniteit zou worden ont wikkeld tot zelfstandigheid. zegt prof. Romme Deze motie is uitermate bedenkelijk, aldus prof. Romme. Zij maakt de indruk dat de gedachte erachter zit dat wij van Nieuw-Guinea af willen. De volgende stap is duidelijk, namelijk dat wij er af willen tegen elke prijs. Een van de lei ders van de linkervleugel van de Partij van de Arbeid, ir. H. Vos. wil Nieuw- Guinea overdragen aan Indonesië. De motie-Burger opent daartoe volgens prof. Romme de weg. Ook dé liberale fractieleider prof. mr Ouo kon zich niet losmaken van de ge dachte dat men de motie moet zien tegen de achtergrond van bepaalde verhoudin gen in de P v.d A. Minister-president dr. W. Drees vond de motie helemaal niet nodig, daar men deze kwestie zou kunnen behandelen bij de begroting van buitenlandse zaken, maar zijn voornaamste bezwaar gold de Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De P.T.T. heeft over 1957 een voordelig exploitatiesaldo ge boekt van ruim 17 miljoen gulden. Deze forse winst is in hoofdzaak het gevolg van de tariefsverhogingen in 1957. Aan vankelijk had' men het tekort over dat jaar op ruim 36 miljoen gulden geraamd. Door deze winst kon het totaal der in vesteringen over 1958 op ruim 160 mil joen gulden worden gebracht. Vooral bij de posterijen en de telefonie was de werkelijke opbrengst aanzienlijk groter cfan werd geraamd. Bij de telefo nie waren bovendien de uitgaven lager dan de raming. WEINIG MEDEWERKING Minister Luns voert moeizame gesprekken WASHINGTON (UPI). Minister Luns heeft gisteren een persconferentie, die hij in Washington zou houden af gelast, omdat hij zoals een zegsman van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken meedeelde niets con creets had mee te delen. Minister Luns heeft te Washington be sprekingen gevoerd met minister Dulles en al diens naaste medewerkers. Hij zou de Amerikaanse regering hebben ge waarschuwd voor de gevolgen van voort zetting der vvapenleveranties aan Indo nesië. en Amerikaanse steun hebben ge vraagd voor een Nederlandse klacht tegen het door Indonesië overnemen van Nederlandse eigendommen. ..Er is wat deze zaken betreft geen volledige overeenstemming bereikt", werd van officiële zijde gezegd. Nadere inlichtingen werden echter niet ver strekt. De Indonesische diplomaten in Was hington stellen alles in het werk om er achter te komen wat minister Luns pre cies met Dulles heeft besproken. Minister Luns zou tot dusver van het State department en van Dulles zelf wei nig medewerking hebben ontvangen in zaken, die Indonesië betreffen. Eigen nieuwsdienst ALKMAAR Er gebeuren steeds meer ongelukken met kinderen. Dit universele verschijnsel" signaleerde gisteren de voorzitter van het Groene Kruis, prof. mr. A. Kleijn, op de in Alkmaar gehouden Groene-Kruisdag 1958. Hij merkte daarbij op dat de dreiging, raaraan de mens bloot staat, in steeds 'oenemende mate komt van de mens rif, die de techniek ontwikkelde en 'eeds minder van natuurlijke ziekten en '•alen. Het grote aantal kinderongelukken nnnenshuis, maakte volgens prof. fleijn, de zogenaamde ..health educa- ■n" noodzakelijk. Spreker brak tevens een lans voor een grotere mate van vrijheid voor de par ticuliere gezondheidszorg. ,,Het is goed er bij de overheid op aan te dringen: Beperk uw opdrachten, uw toezicht en trw regelingen zoveel mogelijk." indruk, die dit alles in het buitenland zou wekken. Het vragen naar de inzich ten van bevriende mogendheden zou alleen al uiting geven aan onzekerheid hieromtrent in ons land, wat dr, Drees heel bezwaarlijk vond. zegt dr. Drees Bovendien zou er in de Verenigde Na ties geen twee-derde meerderheid voor te vinden zijn cfaar Indonesië en zijn vrienden zich ertegen zouden verzetten Ook het ogenblik waarop deze kwestie ter sprake was gebracht vond dr. Drees niet gelukkig, daar de partners van Nederland, nu dit punt niet op de agenda van de Verenigde Naties voorkomt, juist dankbaar zijn omdat zij zich er niet over behoeven uit te spreken. Tegen een trust- schapovereenkomst als zodanig had dr. Drees overigens niet zoveel bezwaar. Het is in het algemeen een zaak van het niet-communistische Westen, aldus de minister-president, daar het prijs geven van Nieuw-Guinea zou betekenen dat daat weer een communistische bui tenpost kan ontstaan. Daarom achtte hij het ook niet in het belang van de Papoea's, dat dit gebied bij Indonesië wordl gevoegd. Onze verplichting is te zoeken naar wegen om het land tot ontwikkeling te brengen en het buitenland ervan te over tuigen dat dit niet alleen een Nederland se zaak is. Dr. Drees zag mogelijkheden in overleg met Australië, zodat er een eenheid in het beheer kan ontstaan, in samenwerking tussen de beherende mo gendheden en de bevolking. Er werd tenslotte hoofdelijk gestemd over de motie. Zij werd verworpen met 77 tegen 45 stemmen. Alleen de socialisten «temden voor. AMSTERDAM. De Rijkspost spaarbank heeft de rente voor de jeugdspaarders die een jeugd- spaarovereenkomst aangaan vol gens de gisteren in werking getreden jeugdspaarwet, verhoogd van 3 pet. tot 3,24 pet. De directeur van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft meegedeeld, dat hij met grote spijt kennis heeft genomen van deze door R.P.S. uit concurrentie-overwe- gingen ingevoerde renteverhoging. De directeur overweegt nu aan het be stuur van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam voor te stellen de rente op een soortgelijke wijze te verhogen. De directie van de Spaarbank te Rotterdam wenste zich over de nieu we situatie eerst nog te beraden. De boerenleenbanken geven reeds van 1 januari 1958 af aan alle spaarders een rente va,n 3,25 pet. OIKBROEK HEERDE EPE Van onze speciale verslaggever. ZWOLLE Een exprestrein is gigteren ingereden op een autobus die op een onbewaakte overweg bij bet statiin Wezep was blijven steken. Van de 46 passagiers werden er vier gedood. Zeven mensen werden gewond, van wie een levensgevaarlijk. De bus van de Veluwse autobusdienst werd tien tallen metersmeegesleurd. Er bleef niet meer over dan een hoop verwrongen staal. Een mast van de bovenleiding kapte af en trok een groot deel van de stroomdraad mee. Het baanvak werd over een aanzienlijke afstand ontzet. De trein kreeg alleen beschadiging aan de neus. Het was een geluk dat véle passagiers uit de bus waren gestapt nadat was gebleken dat hij niet meer verder kon. Enkele inzittenden hadden namelijk gezien dat de spoorseinen op veilig stonden. Zij schreeuwden hun medepassagiers toe zo snel mogelijk de bus te veria ten. Voordat allen zich in veiligheid had kunnen stellen, kwam de trein, die te 17.56 uit Zwolle was ver trokken. aandenderen. Doordat de spoorbaan even voor de over gang een bocht vertoont, kon de machinist pas op vierhonderd me ter afstand het obstakel op de rails zien. Terstond zette hij de rem men aan, maar de snelheid was zo groot dat een botsing niet meer was te vermijden. Het achterste deel van de bus werd over 250 meter meegesleurd, terwijl het voorste deel enige tientallen meters voorbij de overgang tegen een betonnen portaal van de elektrische bovenleiding werd gesmakt. De duizenden kilo's we gende betonnen voet van het portaal werd volkomen uit de fundering ge slingerd. Volgens onze inlichtingen ter plaatse is een deel van de passagiers er niet in geslaagd tijdig de bus te verlaten. Twee van hen zijn op slag gedood, twee anderen werden zo zwaar gewond dat zij korl daarna overleden. De omgekomenen zijn de heren B. Teune, A. van Aarts en de achttienjarige Harmanna Riesebos. De vierde is nog niet geïdentificeerd. Zwaar gewond is de vijfjarige jongen Meurer. Licht gewond zijn de zevenjarige jongen Heijink. de zeventienjaarige jon gen Kolt, de heer R. Kuiken en mevrouw Jungerman met haar twee kinderen van twee en vier jaar. OOSTKAPELLE. De gerechtelijke verkoop van het pareeel bouwgrond onder Oostkapelle toebehorend aan de landbouwer F. Dekker is woensdagmid dag niet doorgegaan. De president van de rechtbank deelde ter zitting mee dat de verkoping zes weken is uitgesteld. Het ging om de verkoop van een per ceel grond omdat de landbouwer niet genegen was zijn financiële verplich tingen aan het Landbouwwsohap, een bedrag van ruim 26 gulden, te voldoen. Inmiddels zijn hierop enkele honderden guldens incasso- en deurwaarderskosten gekomen, zodat de vordering van het Landbouwschap nu circa vierhonderd gulden bedraagt. De verkoop kon op het laatste nip pertje niet doorgaan omdat gebleken is dat 'bij de voorbereidingen niet aan alle formele verplichtingen was voldaan. SAN FRANCISCO (Reuter) In ge heel Amerika zoekt de politie naar Aaron Walter Burgett, een 28-jarige gevange ne die is ontsnapt uit de strafgevan genis Alcatraz in de baai van San Francisco. Het is nog nooit gebeurd, dat een uit Alcatraz ontsnapte gevangene niet binnen weinige uren weer gegre pen was. De politie houdt dan ook re kening met de mogelijkheid dat Burgett er als eerste in is geslaagd zwemmend van het kleine eilandje de vaste wal te bereiken. Twee keren is het gebeurd dat ontsnapte gevangenen trachtten zwemmend naar het vasteland te komen. Men heeft nooit meer iets van hen gehoord. Algemeen neemt men aan dat zij verdronken zijn. Het was 1 oktober! Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. In Amsterdam zijn gisteren enkele honderden bromfiet sers bekeurd, die niet of op een ver keerde manier de gele plaat op hun bromfiets hadden gemonteerd. Er vielen ook verscheidene bekeu ringen omdat de platen niet aan de ge stelde afmetingen voldeden of scher pe hoeken hadden. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Evenals minister Dulles heeft nu ook president Eisen hower gezinspeeld op de mogelijkheid om met Peking tot een vergelijk te komen. Hij zei, dat wanneer er een wapenstilstand tot stand zou komen in het gebied waar nu de grootste spanningen heersen, namelijk rondom Quemoy. het mogelijk zou kunnen zijn, in onderhandeling met Peking te treden. Volgens president Eisenhower zijn Que moy en Matsoe niet van vitaal belang voor de verdediging van Formosa zelf. Hij deelt de mening van Dulles, dat het dwaas is van de nationalisten om juist op die eilanden een zo groot deel van hun strijdkrachten gelegerd te houden ter- wijl zij beter zouden kunnen worden ge bruikt voor de verdediging van Formosa zeif. Geen eenheid Dulles had een etmaal eerder gezegd, dat hij erop rekende dat Washington in staat zou zijn om Tsjang Kai-sjek te dwingen. Quemoy en Matsoe te ontrui men in ruil voor een staken van het vuren door de communisten van Peking. Zo ver wilde Eisenhower echter niet gaan. Wellicht komt dat door de nogal felle uitval die Tsjang heeft gedaan toen hij van de inzichten van Dulles kennis nam. Hoe het zij het is uit de woor den van Dulles. Eisenhower en Tsjang wel duidelijk geworden, dat er geen sprake meer is van volslagen eenheid van opvatting tussen de Verenigde Sta ten en nationalistisch China. Eisenhower herhaalde verder, wat Dul les ook al had gezegd, namelijk dat men weliswaar moet streven naar een vrede lievende oplossing, maar dat zulks niet mag inhouden, dat men moet streven naar verzoening tot elke prijs. Hij waar schuwde, dat de Verenigde Staten zich in geen geval door bedreiging met ge weld zuilen laten overbluffen. Als voor beeld baalde hij Hitier en Japan aan, die men ook eerst hun gang had laten gaan, tot het op een gegeven ogenblik te Iaat bleek te zijn om de vrede nog te kunnen bewaren. Uit Formosa wordt gemeld, dat presi dent Tsjang Kai-sjek en de officiële woordvoerder van het nationalistische departement van buitenlandse zaken bei den hebben geprotesteerd tegen de uit latingen van minister Dulles en zijn kri tiek op het handhaven van sterke strijd krachten op Quemoy. Tsjang zei zelfs, dat hij niet kon of wilde geloven, dat Dulles dat werkelijk had gezegd. Tn de Verenigde, Naties heeft de Bel gische minister Wigny het voorstel ge opperd om Quemoy én Matsoe te laten ontruimen, tot neutraal gebied te ver klaren en vervolgens te laten beheren door de Verenigde Naties tot er een de finitieve oplossing is gevonden. Noch Peking, noch Formosa zouden daarbij aan prestige verliezen en de crisis zou onmiddellijk tot het verleden behoren. Gebrek Quemoy krijgt nu gebrek aan allerlei voorraden, ook aan munitie. Omdat er nu eenmaal geen Amerikaanse strijdkrach ten gebruikt zullen worden ter verdedi ging of zelfs ravitaillering van Quemoy, heeft men besloten, hulp te verlenen door grote transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht ter beschikking van de nationalisten te stellen en hen te bemannen met Amerikaanse burger-pilo ten. Zie pag. 2 Van de bus bleef niet meer over dan een vormeloze hoop verwrongen staal. Op de achtergrond staat de trein. Mevrouw B. Heijink-Spronk uit Wezep met haar tienjarige zoon Jan, die op het nippertje de bus konden verlaten. Het zevenjarig zoontje Johan moest gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Van onze speciale verslaggever ZWOLLE „Er uit, mensen, er uit, schreeuwde een arbeider voor in de bus. Ik nam zijn roep over", vertelde ons de kapitein van de genie H. Drenth (55 jaar), „want ik had gezien dat de seinen op veilig stonden zodat we ieder ogenblik een trein konden verwachten." „Ik kan niet zeggen dat er een pa niek in de bus ontstond. Wel was er even een gedrang bij de uitgang, maar veel van de veertig passagiers hadden toch naar buiten kunnen komen toen de trein plotseling opdook". VRESELIJK MOMENT „Ik had aan de linkerzijde zo onge veer in het midden van de bus geze- Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Een merkwaardi ge diefstal is te Groningen gepleegd door een zeventienjarige hulporganist van de gereformeerde Parklaariktrk. De jongeman heeft enkele grote bas pijpen uit het kerkorgel gezaagd en de afgezaagde stukken voor goed geld aan een opkoper verkocht. Aan het or gel is voor wel drieduizend gulden schade toegebracht. De dader is aan gehouden. Hij heeft alles bekend. Maandag kwam de zaak aan het rol len. Bij restauratiewerk aan het or gel ontdekte men dat enkele pijpen waren afgezaagd. Het waren baspij pen die vrijwel nooit worden gebruikt. In de kerkzaal vond men daarna in een hoek een vers afgezaagde orgel pijp. De politie kwam ai spoedig op het spoor van de zeventienjarige hulp organist. Hij had tijdens zijn spel in de kerk gemerkt dat de langste en dikste pij pen zelden of nooit werden gebruikt. Daar hij best wat geld kon gebruiken was hij op de gedachte gekomen die pijpen af te zagen &n stukken ervan te verkopen aan een opkoper van oude metalen. Deze kocht de stukken, waar in veel lood en tin zit, graag. Met het geld maakte de knaap goede sier. ten en ik stond amper buiten toen de trein aankwam. Het was een verschrik kelijk moment toen we hem op d'e bus, die nog altijd stil stond, zagen aanra zen." ,,Ik rende met opgestoken armen de trein tegemoet in de hoop, dat de ma chinist het gevaar zou zien", zo ging de heer Drenth voort, „maar op het laatste ogenblik moest ik wel weg springen om niet zelf onö'er de trein te raken". „De machinist begon heftig te rem men, maar de trein had nog zoveel vaart, dat hij met een enorme klap, die tot in de wijde omtrek hoorbaar was, op de bus inreed. De trein greep het achterste gedeelte van wagen, sleurde het gevaarte een eind mee, waardoor een paal van de elektrische bovenleiding afknapte en tegen de grond sloeg. In een oogwenk was er een verschrikkelijke ravage". SNELLE HULP „Ik waarschuwde o'e mensen nog voor de stroomdraad, die naar beneden was gekomen en meende toen, dat ik er het beste aan deed' direct naar de Margrietkazerne terug te gaan om daar hulp te halen. Ik moet zeggen, de ge neeskundige dienst van de kazerne was onmiddellijk paraat. Twee artsen en tal van militairen waren snel ter plaatse." „Ook uit de sneltrein, d'ie de bus had geramd, kwamen passagiers om te helpen. Toen ik wegging, waren er twee mensen dood, maar men zei me, dat er zeker meer slachtoffers zouden zijn. Er waren ook verscheidene ge wonden. Sommige van hen waren er heel slecht aan toe. Een van de drie militairen die in de bus zat en die tijdig ontsnapte, rende on middellijk naar de vijfhonderd meter ver der .gelegen Margrietkazerne. Hij alar meerde daar de militaire geneeskundige dienst en reeds spoedig na het ongeluk waren twee militaire artsen per jeep naar de plaats van het onheil gereden. Van dat ogenblik werd de hulpverlening met kracht aangepakt. Burgerartsen werden gemobiliseerd uit de omgeving, de po litie kwam in grote getale en militaire amfoulancewagen® zorgden voor het ver voer van de gewonden. De technische dienst van de 101e genie gevechtsgroep rukte met groot materieel uit om hulp te bieden. De treinpassagiers hebben betrekkelijk weinig van het on geluk gemerkt, d.w.z. zij voelden een lichte schok en daarna het sterke rem men na de botsing. Later zwermden zij alle kanten op. uren wachtend op een vervoersgelegenheid. Het duurde geruime tijd voor dit geregeld was. De invallende duisternis bemoeilijkte het opruimingswerk ten zeerste en ook de afvoer van de honderden treinreizi gers. Dit was mede te wijten aan het feit, dat de plaats van het ongeluk ongeveer één kilometer verwijderd is van de Zuiderzeestraatweg, de hoofdroute van Zwolle naar Amersfoort. Uiteraard is het treinverkeer lange tijd gestremd geweest. Om half elf was het nog gestremd. De chauffeur, de heer H. Stegeman. raakte zo ernstig overstuur na het onge luk, dat hij de vlucht nam. Hij werd later door de politie teruggevonden en naar huis gebracht. Ook de conductrice, me juffrouw C. van Eijk, is ongedeerd ge bleven. 0 De onbewaakte overweg, die gisteravond onder Wezep vier doden kostte, is nog maar pas in gebruik als gevolg van een omleg ging in de bestaande provinciale weg WezepHeerde. Deze omleg ging leidt via een smal wegje naar de spoorbaan, die niet verder dan vierhonderd meter te overzien is. De onbewaakte overweg meet twee meter zestig, de bus is twee meter vijftig breed, zodat het voor de chauffeur een heksentoer was om de spoorwegpassage over te komen. Zijn wagen zakte bovendien, toen hij zich midden op de spoor baan bevond, weg in een wielspoor zodat de man zijn passagiers moest vragen even te helpen duwen. Op dit moment naderde op het druk- bereden traject de trein, die de bus in de flank greep en uiteenreet. 0 Men heeft niet de moeite ge nomen de overweg te beveiligen met een provisorische knipperlicht installatie of met een rode-vlag- drager. 0 Om tien minuten over vier gistermiddag is de beveiligde overweg bij Wezep wegens repara tie aan de weg buiten gebruik ge steld. 0 Het verkeer werd omgeleid via een gemeentelijk wegje van de gemeente Oldebroek, die bekostigd wordt door de provincie. Het werd tot heden alleen maar gebruikt door een landbouwer en het is afsluit baar door klaphekken. Duitsland brengt een ballet van Nabokov, en Jean Giraudoux' spel Im promptu, beide uitgevoerd in Berlijn. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond te 23.15 uur: Plaatselijk enkele buien maar ook opklaringen. Overwegend matige zuid. westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Vanavond paddestoelen! 3 OKT.: zon op 6.43 uur. zon onder 18.15 uur; maan op 21.08 uur, maan onder 12.09 uur. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: Gisteren overdag had do regen in Frankrijk niet veel meer te beteke nen, maar in Noord-Italië des te meer. Een plaats even ten noorden van Genua ontving 80 millimeter in 24 uur tijds, ook in Zwitserland viel plaatselijk veel regen, in Locarno was bet meer dan 80 millimeter binnen een etmaal. Het front, dat deze regen op zjjn geweten heeft, strekte zich gister avond van het Alpengebied over Oost-Duitslaud met een bocht naar Denemarken uit, zodat de koelero lucht vorderingen maakte. In Duits land is bet dan ook over het alge meen kouder geworden. In ons land, waar bet front giste ren overdag alleen in de oostelijke provincies nog wat regen bracht (in Twente viel 6 millimeter) kwam de temperatuur niet boven de 17 gra den, in het noorden werd niet meer dan 15 graden gemeten. De depressie boven de Britse eilanden kwam gisteravond nog steeds dichterbij. Aan baar zuidzijde drong gisteravond een warmere stro ming uit het westen in de richting van Frankrijk en de Britse eilanden op. Gezien het feit, dat de luchtdruk in Frankryk nog al is gestegen, zal dit front niet veel regen meer bren gen. Wel kunnen buien, die van de Noordzee binnendrijven nog voor regen zorgen. Aan de kust werd gisteravond weerlicht gezien; de kans op regen is dus nog steeds niet geweken. max. neer- temp. slag wind c. in mm Helsinki regen ONO 14 0 Stockh. zw. bew. OZO 19 0 Oslo geh. bew. stil 15 5 Kopenh. 1. bew. O 17 0 Aberdeen zw. bew. ÖZO 14 0 Londen 1. bew. Z 17 3 A'dam geh. bew. ZZO 17 0.2 Brussel h. bew. Z 17 0.2 Luxemb. zw. bew. Z 14 6 Parijs h. bew. ZW 19 0 Grenoble regen Stil 18 12 Nice licht. WZW 22 3 Berlijn onbew. O 22 0 Frankf. regen zw 15 3 Mtinchen regen WNW 14 0.1 Garm. P. regen N 17 0.1 9 Zürich regen ZZO 14 Genève h. bew. stil 17 11 Locarno onw. w 20 28 Wenen 1. bew. ZZO 24 0 Innsbr. zw. bew. w 24 o Rome liohf z 27 o Ajaccio regen 21 «1

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1