NW. GUINEA: LOODZWARE LAST Openhartige nota gevraagd van kabinet Troepen naar huis - op voorwaarden Mr. Burger dient zijn motie in Ontruiming Quemoy en Matsoe in ruil voor wapenstilstand Deze krant één week gratis qoeekf Bon J Zeven miljoen liter stookolie in brand De Bilt; geen verandering J Een ivelkome gast SNELLER NAAR FLAKKEE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gaullisten streven naar eenheid A.r.: kwalijk DULLES: DWANG DOOR SANCTIES Christendom groeit in Indonesië i i i i i i i Kans op import dodelijke pralines niet uitgesloten Pokken op de Oranje? Vader-voogd in Zweden onbekend AKKOORD OVER LIBANON EN JORDANIË Grote koerswinst voor Kon. Olie Subrandio wil met Dulles praten Nog geen school in Little Rock Hie-uwe dam 'SS jC £z:: Handtekening onder Schneiders bul is echt Koffie goedkoper Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuien, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 10 cent per woord met een minimum van 1. 14e JAARGANG No. 4125 woensdag 1 oktober 1958 C_T er Is dan nu het Zeeuwsch Dag- olad in de aangekondigde nieuwe vorm. Wanneer u dit nummer verge lijkt met het Zeeuwsch Dagblad van gisteren, zult u in één oogopslag zien, iat het belangrijk groter van formaat is, dat er meer aandacht is besteed aan het provinciaal-, binnen- en buiten lands nieuws, en dat er rubrieken in opgenomen zijn, die we voorheen ge mist hebben, of die slechts summier werden vermeld. Wij doen een greep: weerberichten, veilingberichten, vee markten, scheepvaart- en visserijbe- richten, de volledige beurs van Am sterdam enz. Meer foto's geven het nieuws in beeld. En als u de adverten tiepagina's beziet, zult u constateren, dat de zakenwereld meer dan voorheen het Zeeuwsch Dagblad gebruikt, om uw aandacht te vestigen op wat de zakenman u biadt. ixar et 'gerechtvaardigde voldoening mogen we concluderen, dat het Zeeuwsch Dagblad van een provin ciaal blad is gepromoveerd tot eei landelijk dagblad met een eigen Zeeuws karakter en inhoud. Natuurlijk is niet aan alle verlangens voldaan. Een dagblad kan nu eenmaal niet al het wereldgebeuren vermelden en de vaste rubrieken niet ongelimiteerd uit breiden. Ons streven is, dat het Zeeuwsch Dagblad, elke morgen reeds vroeg, als een welkome gast bij u op tafel zal liggen. Maar dat betekent, dat het blad hoofdzakelijk in de nachtelijke uren gezet, gedrukt en geëxpedieerd moet worden. Wie dit werk wel eens van nabij heeft gadegeslagen, weet dan dat met elke minuut moet worden gewoe kerd. Bovendien moet de exploitatie van een dagblad voor de exploitante binnen economisch verantwoorde nor men blijven. O r zal ook ten opzichte van de inhoud van ons blad altijd nog wel iets te wensen overblijven. Dat lijkt ons zelfs zeer gewenst. Als er geen wensen en problemen meer zijn, is een zaak af gedaan. Dan zouden er geen redenen meer aanwezig zijn, om het bestuur van de stichting, de directie, de redac tie en de exploitante van ons blad te stimuleren tot meerdere activiteit. Voor uw opmerkingen en wensen heb ben wij dus bij voorbaat een open oor. Het adres van onze hoofdredacteur is u bekend. Vf aar er is nog meer, waar wij uw aandacht op willen vestigen. Het Zeeuwsch Dagblad wil het Protestants- Christelijk klankbord voor Zeeland zijn. Het wil voorlichting en koers ge ven aan onze Christelijke levensbe schouwing. Niet in enge, maar in de ruimste zin van het woord. Wij weten, dat we hiermede een zware en verant woordelijke taak hebben opgedragen aan de directie en redactie van ons blad. We weten ook, dat ze daarin vaak zullen falen en tekortschieten. Mensenwerk is altijd vol lek en ge brek. Gelukkig mogen we geloven, dat de arbeid van directie en redactie, die in het Zeeuwsch Dagblad tezamen be doelen. Gods Koninkrijk te dienen, vruchtbaar kan zijn, als onze God Zijn zegen schenkt op hun onvolkomen pogen. <l En zo mogen we dankbaar zijn voor de nieuwe vorm van ons blad, waarbij onder dezelfde bemanning de ver trouwde koers wordt gevolgd. Tenslotte: wij willen de eerste zijn, die in dit nummer een wens uiten: dat heel spoedig in elk Protestants-Chris telijk gezin het Zeeuwsch Dagblad een welkome gast zal zijn. J. LAPORT, voorzitter Stichting Zeeuwsch Dagblad. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Nieuw-Gui- nea drukt als een loodzware last op ons volk, terwijl ons be heer slechts bestaat uit het waarnemen van belangen ter wille van anderen, namelijk de bevolking van dat gebied. Dit moet tot uiting komen in een uitdrukkelijk internationaal mandaat, aldus de socialistische fractieleider mr. J. A. W. Bur ger gistermiddag in de Tweede Kamer. Hij diende gisteren een motie in, waarin van de rege ring op korte termijn een nota wordt gevraagd, waarin uiteen wordt gezet wat de mogelijk heden, de voorwaarden en de perspectieven zijn van een over eenkomst tussen ons land en de Verenigde Naties, op grond waarvan Nederland in opdracht van de Verenigde Naties het be heer over Nieuw-Guinea gaat voeren. In ieder geval moeten wij volgens mr. Burger deze poging wagen, daar ons land er een goed figuur mee zou slaan tegenover het Oosten, ook als de poging niet zou lukken. Nederland gaat daar nog steeds door voor een ongewenste koloniserende mogendheid. Als Nieuw-Guinea hoe onwaarschijn lijk ook economisch succes zou op leveren, dan zou ons land des te eer der worden uitgenodigd om te ver trekken. Het bedrijfsleven echter ziet er steeds minder heil in. Het gebied zal ons vele uitzichtloze miljoenen kosten, af gezien nog van zedelijke en militaire Van onze correspondent PARIJS. Vanmiddag zal er te Pa rijs een vergadering worden gehouden van ö'e leiders van de voornaamste gaul listische groeperingen. Zij willen trach ten tot één grote partij te komen, die zij de Unie voor de nieuwe republiek willen noemen. Sedert juni zijn de gaullistische groe peringen als paddestoelen uit de grond verrezen. Ond'er allerlei namen verenig den zich lieden die de naam van de Gaulle als dekmantel voor hun poli tieke overtuiging aannamen. Op een ge geven ogenblik moeten er zelfs 61 van dit soort groepen in Frankrijk hebben bestaan. Het ligt nu in de bedoeling ö'at zij één grote partij gaan vormen die onder lei ding zal komen te staan van de belang rijkste gaullistische leden van de assem- blée, zoals TJhaban-Delmas, Soustelle, Michelet en Debré. Het eerste probleem waarmede d'e nieuwe partij te kampen zal hebben is dat van de vorm. Men weet nog niet goed hoe die zal zijn en men weet ook niet wie men als voor zitter zal kiezen. Men heeft de naam van Pierre de Gaulle, de broer van de generaal en enige jaren gelea'en burgemeester van Parijs, naar voren gebracht, doch hij schijnt er weinig voor te gevoelen. De generaal zelf heeft laten weten dat hij zich op geen enkele wijze aan de nieu we partij kan binden. Aandachtig luisterden de minis ters gisteren in de Tweede Kamer naar het oordeel van de leden van de Tweede Kamer over hun begroting. Eigenlijk het enige nieuws dat naar voren kwam was de socialistische motie over Nieuw-Guinea. V.l.n.r.: de ministers Hofstra, Struycken, Drees, Witte, Algera en Zijlstra. nadelen. Ai deze facetten tezamen vormen een loodzware last. Toch kan onze aanwezigheid, aldus mr. Burger, in dit gebied zinvol zijn, maar dan alleen als duidelijk zou bui ken dat wfj daar niet zijn voor ons zelf, maar belast met een internatio nale en humanitaire plicht. Volgens mr. Burger moet de rege ring hieromtrent alle onzekerheden wegnemen en de Kamer op korte ter mijn een openhartige nota voorleggen, waarin ook de inzichten van bevriende wU„j.u- mogendheden omtrent de meest ge- voerder Tilanus sprak zich gisteren ai wenste bestuursvorm over Nieuw- tegen de motie-Burger uit. Hij vroeg zich Guinea en de toekomstige ontwikkeling af of de regering soms ook aan commu- van dit gebied tot uiting dienen te nistisch China om advies moet vragen, komen. Overigens heeft de geschiedenis volgens Mr. Burger verweet mr. Helders, dat hem nog nooit de goede werking van een deze geheel in gebreke was gebleven trustschap beleefd. om aan de Tweede Kamer de vereiste De ingediende motie droeg alleen inlichtingen te verstrekken. Het minste handtekeningen van de leden van de lijkheid willen vluchten, nadat zij ge durende de afgelopen jaren het Nieuw- Guinea-beleid steeds hebben gesteund, maar er moet nu duidelijkheid worden geschapen. Volgens de anti-revolutionaire woord voerder, dr. Bruins Slot, zou men met een voogdijschap over Nieuw-Guinea dit gebied overleveren aan de slechtst denkbare vorm van kolonialisme. Bo vendien is deze oplossing voor Indo nesië volkomen onaanvaardbaar. Internationalisatie is dus volgens hem ongewenst en ook niet te verwe zenlijken. Overigens behoeven wij zeker geen schuld te belijden voor drie eeuwen kolonialisme. De verantwoor delijkheid van Nederland voor Nieuw- Guinea kan alleen worden weggeno men door het beëindigen van onze taak in dat gebied, aldus dr. Bruins Slot. Ook de christelijk-historische woord wat een parlement kan doen, zo zei mr. Burger, is zorgen dat het is inge licht. Hij gaf nog te kennen dat dé sociai- listen hier niet uit de verantwoorde- socialistische fractie. Vandaag zal de regering haar standpunt tegenover de motie kenbaar maken en zal tevens blijken of zij ook van andera groepen steun zal krijgen. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Op voorzichtige, maar niettemin duidelijke wijze heeft minister Dulles te kennen gegeven, dat hij in ruil voor een wapenstilstand in het gebied rondom de Straat van For mosa bereid is, Tsjang Kai-sjek te dwingen, de eilanden voor de kust van het Chinese vasteland te ontruimen. Tegelijkertijd herhaalde hij de ver klaring, dat de Verenigde Staten zich niet door bedreiging met geweld zul len laten bewegen, hun positie of die van de Chinese nationalisten prijs te geven. Dulles was optimistischer over de toe stand in het Verre Oosten dan enige weken geleden. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat het mogelijk is, de Chi nese Volksrepubliek door middel van economische sancties te dwingen, een bestand voor het gebied rondom de Straat van Formosa te eerbiedigen. Daar bij rekent Dulles dan op hulp van andere mogendheden. DJAKARTA (A.P.), Volgens een rapport van het Indonesische ministerie van eredienst heeft het christendom in Indonesië „het einde van de westerse heerschappij niet alleen overleefd, maar is het zelfs groeiende". In het rapport wordt meegedeeld, dat het eilandenrijk, toen dit onafhankelijk werd, nog geen 4.5 miljoen christenen telde en thans ongeveer zes miljoen. GEEN TEKST Dulles gelooft verder, dat het niet no dig zal zijn, de tekst van een eventueel bestand in het Verre Oosten op papier te zetten. Dat zou de moeilijkheden aan zienlijk verminderen en de noodzaak van een bijeenkomst van Amerikanen en Chi nezen wegnemen, zodat het verlies aan prestige een minder gewichtige kwestie zou worden. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zou men tot een feitelijk bestand kunnen komen wanneer beide partijen zich maar onthouden van aanvallen over en weer. Dulles veroordeelde voor het eerst ronduit de strategie van de Chinese nationalisten, die een zo groot deel van hun strijdkrachten geconcentreerd houden op de eilandjes voor de kust j NAAM: J STRAAT: WOONPLAAT» van het Chinese vasteland. Zij hebben daar een derde deel van hun strijd krachten gebonden. RUIL Het was gisteravond duidelijk, dat het Dulles nu werkelijk te doen is om het zo spoedig mogelijk verkrijgen van een wapenstilstand in het Verre Oosten. Hij heeft het de communisten (met wie in Warschau besprekingen op ambassa deursniveau worden gehouden) duidelijk gemaakt dat zij slechts behoeven in te stemmen met het staken van het vuren en dat dan de Amerikaanse regering er voor zal zorgen, dat Tsjang Kai-sjek zijn troepen terugtrekt van Quemoy en Matsoe. Voor ihet geval deze taal niet duidelijk genoeg zou zijn, voegde hij er aan toe, dat hij het niet billijk zou vin den, wanneer men alleen van de com munisten de eis zou stellen, het vuren te staken. Ook de nationalisten zouden zich in de toekomst van gewapende acties in liet, gebied rondom en in de Straat van Formosa moeten onthouden. Dulles, die deze verklaring aflegde op een persconferentie, sprak kennelijk over de hoofden van de aanwezige journalisten heen tot de Chinese regering te Peking en tot de Chinese ambassadeur te War schau, met wie de Amerikaanse am bassadeur in de Poolse hoofdstad nu besprekingen houdt over een mogelijk bestand. Het had er alle schijn van, dat zijn woorden waren ingegeven door nieuws, dat hij kort te voren uit War schau had ontvangen na afloop van de besprekingen die de ambassadeurs ge durende bijna drie uren hadden gehad. Eigen nieuwsdienst ANTWERPEN. Terwijl de Gerechte lijke recherche te Antwerpen verder zoekt naar verdachten in de lugubere methyl-alcoholzaak, die al acht doden heeft gevergd, blijkt dat de met deze al cohol gevulde pralines in een veel gro tere „oplaag" zijn verspreid dan men aan vankelijk aannam. Ook de „Guldenspo- renpralines" en de „Likeurpralines Lim- burgia" blijken gevuld te zijn met methylalcohol. Dit laatste merk is vooral in Belgisch Limburg zeer gewild. De kans is niet uitgesloten, dat op deze ma nier dodelijke drank in een gesuikerd omhulsel de Nederlandse grens over komt. Wilt U mij gedurende één week het „Zeeuwsch Dagblad" gratis toezenden DJAKARTA (ANP) Door een geval van pokken aan boord van de Oranje, die gisteren in Tandjong Priok is aan gekomen. is de debarkatie van de onge veer negentig voor Djakarta bestemde passagiers vertraagd. De leden der bemanning en de pas sagiers werden allen gevaccineerd, ai- vorens toestemming te krijgen het schip te verlaten. Onder de passagiers bevonden zich een aantal Nederlandse missionarissen en de echtgenoten van enige Nederlandse zakenlieden, die nog steeds in Indonesië verblijven. Deze vrouwen hadden Indonesië verlaten, toen de anti-Nederlandse campagne in Indonesië haar hoogtepunt had bereikt. De directie van de Stoomvaartmaat schappij Nederland fce Amsterdam heett. aldus deelde men ons mee, noch van haar agent te Djakarta, noch van de gezagvoerder van de Oranje bericht ont vangen dat zich aan boord van het schip een go val van pokken zou hebben voorgedaan. Eigen nieuwsdienst ANTWERPEN. Zeven miljoen li ter stookolie heeft gistermiddag op het terrein van de Esso-raffinaderij aan de Antwerpse Kruisgang in dé nabijheid van de Schelde gebrand als een fakkel. Over de oorzaak van de brand is nog geen enkele zekerheid te krijgen van de zijde van Esso deelde men mee, dat er geen vuur bij de tank is geweest, maar wel is bekend geworden, dat er op het moment dat het vuur tien meler hoog opspoot uit een van onderen bar stende tank drie arbeiders met isolatie werkzaamheden bij het gevaarte bezig waren. Zij wisten zich uit de voeten te maken en alarmeerden de bedrijfs brandweer, die binnen de vijf minuten met groot materieel en een enorme voorraad schuim present was. De Ant werpse brandweer kwam tien minuten later op het terrein van raffinaderij en hield met behulp van koellansen de tanks in de directe nabijheid onder de eritie- ke temperatuur. Op het moment, dat de olie was uitgebrand, was ook de brand over; de schade wordt op enkele mil joenen dollars geraamd. Zaak Elizabeth Boll Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het betoog van de Zweedse raadsman, prof. Rolin, heeft zich op de vierde dag voor het inter nationaal gerechthof toegespitst op juridische vindingrijkheid. Deze was er op gericht dat de maatregelen, door de Zweedse autoriteiten ten aanzien van Elisabeth Bol] genomen, vallen buiten het voogdijverdrag van 1902. IN ZWEDEN ANDERS Voogdij heeft, zo blijkt uit zijn plei dooi, in Zweden een andere betekenis als in Nederland. Prof. Rolin achtte het uniek dat in Nederland, na de dood van een der ouders, de voogdij over een kind wordt vastgesteld en toegekend aan de nog levende vader of moeder. In Zweden is dit begrip onbekend. De vaderlijke macht over het kind blijft bestaan, maar dit betekent niet steeds dat hij aan deze macht het recht kan ontlenen de woonplaats en opvoe ding van het kind te regelen. Zijn macht kan beperkt worden tot een „admi nistratief beheer", waarbij de zorg voor en het toezicht op het kind aan een ander is toebedeeld. Wanneer van Nederlandse kant nu wordt vastgesteld, aldus prof. Rolin, dat de voogdij van de heer Boll over Elisabeth hem meer rechten geeft dan „administratief beheer" dan is dat voor Zweden niet aanvaardbaar. De conventie van 1902 regelt deze verschil lende begrippen over voogdij in het ge heel niet en wanneer Nederland hieraan een betekenis toekent die enig is in de wereld, althans waar het de vader- voogd betreft dan hoeft dit volstrekt niet in overeenstemming met het ver drag te zijn. Eigen nieuwsdienst NEW YORK. Dag Hammars- kjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft bekend gemaakt dat de Verenigde Staten en Groot-Britannië er voorwaardelijk in hebben toegestemd, hun troepen te gen het einde van oktober geheel terug te trekken uit de Libanon en Jordanië. De voorwaarden die aan de ontrui ming (welke, wat de Amerikanen be treft, reeds in volle gang is) zijn ver bonden, zijn dat de Verenigde Naties toe zullen zien op de naleving van de resoluties d'ie door de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties zijn opgesteld tot handhaving van rust en orde in het gehele Midden-Oosten. Verder is het een voorwaarde voor de terugtrekking, dat de Arabische landen zich onderling als goede buren zullen gedragen. TWIJFEL Aan dit laatste wordt door vele di plomaten ernstig getwijfeld. Gisteren nog heeft de Jordaanse afgevaardigde geklaagd, dat de landen die deel uit maken van Nassers Verenigde Arabi sche republiek zich niet aan de met Hammarskjoeld gemaakte afspraken storen en doorgaan Jordanië dwars te zitten. Jordanië blijkt ernstig ongerust te zijn. nu het vertrek van de bijna drie duizend man Britse troepen voor de deur staat. De betrekkingen tussen het koninkrijk Jordanië en de andere Ara bische landen zijn nog steeds gespan nen en behalve de afspraken van Ham marskjoeld zijn er geen garanties, dat de pogingen om het land in te lijven bij Syrië en Egypte niet onverminderd zullen worden voortgezet. De Britse troepen zijn destijds gezonden op ver zoek van 'koning Hoessein, die vreesde dat zijn troon het lot van die van Irak zou moeten delen. Zouden de Britse troepen het land verlaten, dan zou de zelfde bedreiging onmiddellijk weer ontstaan, zo vreest men in Amman. De Britse regering, die deze vrees deelt, heeft dan ook laten weten, dat zij verheugd is, dat het bureau van de Verenigde Naties, dat toezicht zal houden op het naleven van de afspra ken, in de Jordaanse hoofdstad Am man zat worden gevestigd, zodat er al thans enig toezicht zal zijn op de gang van zaken in Jordanië. In de Libanon zal het toezicht op het naleven van de afspraken in handen blijven van de waarnemers van de Verenigde Naties. Het korps zal grote re bevoegdheden krijgen. Men ver wacht dat deze spanning aan de gren zen van de Libanon spoedig minder zal worden als gevolg van het optre den van de nieuwe Libanese regering. WEIGERING Een punt dat de twijfel aan de volle digheid van de door Hammarskjoeld bewerkte oplossing van de moeilijk heden in het Midden-Oosten rechtvaar digt, is de omstandigheid dat twee Arabische landen blijven weigeren, waarnemers van de Verenigde Naties toe te laten voor toezicht op de nale ving van het akkoord. Het zijn de Ver enigde Arabische republiek en Irak. die er door Jordanië van worden be schuldigd, hun propaganda tegen ko ning Hoessein voort te zetten in weer wil van hun beloften aan Hammars kjoeld. AMSTERDAM Onder invloed van de vaste stemming voor oliewaarden op de New Yorkse effectenbeurs, konden aandelen Koninklijke Olie gisteravond in Amsterdam een koerswinst boeken van ruim 3 of vijftien punten volgens oude berekening. De omzetten in het oliefonds waren behoorlijk. Ook de overige Neder landse internationale fondsen profiteer den van de weer betere stemming. Het algemeen gemiddelde van de Dow Jones index, dat gebaseerd is op 65 fond sen, nadert nu het historische hoogtepunt van 1956. Het gemiddelde voor industriële aandelen is dit hoogtepunt al lang ge passeerd. DJAKARTA (UPI). De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, Subandrio, heeft de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta te kennen gegeven dat hij graag een persoonlijk onderhoud zou hebben met zijn Amerikaanse ambt genoot John Foster Dulles. Hij zou met Dulles de internationale situatie willen bespreken en in het bij zonder het geschil met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea. Subandrio zou dat volgens het Indonesische persbu reau Antara hebben meegedeeld tij dens het onderhoud dat hij maandag met ambassadeur Jones had. Wilt u mijn schoonvader worden? LITTLE ROCK (Reuter). De vier duizend leerlingen van de middelbare scholen in Little Rock, die al vier we ken thuis zitten doordat gouverneur Faubus bevel gaf tot sluiting van de scholen, moeten voorlopig nog thuis blijven. De poging de scholen als parti culiere instellingen alleen .voor blanken open te stellen is mislukt door het ver bod van de federale rechtbank de school gebouwen aan een particuliere organi satie te verhuren. De voorstanders van rassenscheiding zijn woedend en een van hun woordvoer ders zei gisteren: „De verantwoording voor het feit, dat vierduizend kinderen geen onderwijs krijgen komt geheel voor rekening van d'e federale regering, die de belangen van de leerlingen opoffert aan het verlangen op onze scholen de rassen te mengen". V - "-lX... "N; NUMANSDORP OClTSgNS PLAAT ~--r- &INTSLSAS Eigen nieuwsdienst MIDDELHARN1S Goeree-Over flakkee zal misschien spoedig snel ler zijn te bereiken van Hoeksche Waard en Noordbrabant uit, dan thans. In het Hellegat in het Hollandsch Diep is men namelijk bezig met het opspuiten van zand voor een kunst matig eiland. Daarop komt tezijnertijd het knoop punt van de Zoomse weg en de dam naar Flakkee. Er is nu sprake van dat na de tot standkoming van het eilandje ter stond wordt begonnen met de aan leg van deze dam. Dat zou namelijk het voordeel hebben dat de veren NumansdorpDen Bommel en Oolt- gensplaatDintelsas kunnen ver vallen. In plaats daarvan zouden er bóten kunnen gaan varen van Numans dorp en Willemstad naar het eilandje. Van het eilandje kan men dan over de dam naar Flakkee ko men. Het is dan ook overstapplaats in de verbinding tussen Brabant en Hoeksche Waard. De vaartijden van de diensten Nu mansdorpDen Bommel en Oolt- gensplaatDintelsas zijn thans respectievelijk een uur en een half uur. De afstand van het eilandje naar Numansdorp en Willemstad zou echter slechts tien minuten va rens worden. Men zou de hier in het vooruitzicht ge stelde verbinding kunnen beschou- BONN (D.P.A.). De handteke ning onder de doctorsbul van de voormalige chef van de psycholo gische dienst van het Westduitse leger, Schneider, is echt. De 70-jarige vroegere rector-magnifi- cus van de universiteit van Wiirzburg, professor Seifert, die gisteren optrad als getuige in het proces tegen Schneider, herkende de handtekening als de zijne. Professor Seifert kon zich Schneider echter niet meer herinneren. Wel kon de oud-hoogleraar zich herin neren dat hij indertijd twee studenten toestemming had gegeven medicijnen en psychologie te studeren en dat een van die twee een studie had gemaakt van de asymmetrie van het menselijke gelaat. Schneider verklaarde onlangs dat de asymmetrie van het gezicht het onderwerp van zijn proefschrift was ge weest. DENEKAMP. In een dikke veen laag bij Denekamp zijn beenderen ont dekt van dieren die sinds eeuwen niet meer in ons land voorkomen. Het zijn botten van elanden, van wolven en van reuzeherten. Zij zijn goed bewaard ge bleven. De aannemingsmaatschappij die de vondster, deed. bij het graven van een hulpafwateringskanaal voor de Dinkel heeft ze aan het museum „Natura Docet" geschonken. Zij zijn door de conservator van het Leidse Rijksmuseum voor geologie en mineralogie gedetermineerd, en zullen worden tentoongesteld in een speciale vitrine van het museum. wen als een voorschot op de volle dige opheffing van het isolement van Goeree-Overflakkee. AMSTERDAM (ANP). Vandaag wordt de koffie zes tot twaalf cent Per halfpondspak goedkoper. De prijsdaling is het gevolg van de cfaling van de prijzen op de wereld markt. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Een regenjas is beter dan een parapluie! 2 OKT.: zon op 6.41 uur; zon onder 18.17 uur; maan op 20.27 uur; maan onder 11.12 uur. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: Urenlang heeft het gisteren op tal van plaatsen geregend en in het zui den en midden van ons land gebeur de dat over het algemeen niet zuinig ook. In Soesterberg viel 18 mm, in De Bilt 14 mm, op het vliegveld Gilze-Ryen 13 mm en in Eindhoven 12 mm regen, terwijl in Vlissingen geen druppel viel. Dit waren dan de naweeën van het binnendringen van de koudere lucht. In Frankrijk werd de warme lucht ook al met veel regen verdreven. Gisternacht ontving Parijs veertig mm regen en Bordeaux 39 mm; gis teren overdag viel in Montélimar niet minder dan 130 mm en op een 1500 meter hoge bergtop verder naar het westen zelfs 180 mm! In Duitsland handhaafde zich het warme weer nog. Dankzij een kleine depressie, die zich langs het front naar het noorden verplaatste, veran derde het front zelf weinig meer van plaats en hadden wij er des te meer last van. Het centrum van de depressie, die de hoofdoorzaak is van het slechte weer, was gisteren de hele dag hoven Ierland. Heel langzaam bewoog z\j zich gisteravond in de richting van Engeland, en komt dus dichterbij. Daarom blijft de kans op buien be- staan, waartussendoor echter ook wel eens een opklaring zal zijn

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1