Tachtig procent van Franse kiezers voor nieuwe grondwet STUURLOOS OP ZEE Vandaag Indonesië liet „werkloze Nederlanders" vertrekken Jeugdonderaeming is brug tussen onderwijs en bedrijfsleven Westen voldaan en verrast Geen invoervergunning voor goedkope dameskousen Particulieren huren vier scholen te Little Rock PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zware taak voor De Gaulle °p Pa&-21 Oom Bazurka en Jampie Navoraad sprak weer over Cyprus Gespleten schip wordt verlengd Zware straffen geëist tegen stelend viertal Verklaring in Ver* Naties Koersstijging op Parijse beurs Twee jaar ervaring in grafisch vak Prinses Beatrix woont fitting Internationaal Gerechtshof hij lm raó DOOR DE WERFXD Negende „Firato" groot succes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, f7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAAT.GANG No. 4124 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Dinsdag 30 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.39 u., onder 18.19 u. Maan op 19.52 u., onder 10.14 u. Hoogwater woensdag 1 oktober: Vlissingen: 3.45 u. 2.21 m., 15.56 u. 2.30 m. Terneuzen: 4.11 u. 2.35 m., 16.23 u. 17.41 u. 1.69 m. Zierikzee: 5.06 u. 1.54 2.44 m. Wemeldinge: 5.32 u. 1.78 m., m., 17.17 u. 1.46 m. Bijna tachtig procent van de Franse kiezers heeft zich uitge sproken voor de nieuwe grond wet van De Gaulle. In Algerië waar 81 procent van de kiezers was opgekomen, stemde zelfs ruim zevenentachtig procent met „ja". Voldoening Voldoening in kringen van de westelijke regeringen, teleurstel ling en vrees in de communistische landen, afwachtende houding bij de 'neutralen', aldus zijn de eerste re acties in het buitenland op de uit slag van de Franse volksstemming over de grondwet van De Gaulle samen te vatten. In de westelijke hoofdsteden, zowel te Washington, Londen en Bonn als in Zuid-Amerika en Scandinavië, toonde men zich vooral verrast door het grote percentage „ja"-stemmen. Men had wel een „ja"-meerderheid verwacht maar niet zulk een grote. In de meeste regeringskringen verheugt men zich daar over omdat men er voor Frank rijk een factor van stabiliteit in ziet waaraan het boven alles behoefte heeft. Aan de andere kant legt men de uitslag van het referendum tevens uit als een ernstig prestigeverlies voor de Franse communisten. Te Londen sprak men van de eerste ernstige nederlaag voor de Franse communisten sedert de oorlog. Zware taak Men verheelt zich overigens niet dat de nieuwe instellingen in Frankrijk voor een zeer zware taak gesteld zul len worden. Om te beginnen wat Al- terië betreft. Wat aangaat de plaats ie de verschillende politieke groepe ringen in de nieuwe instellingen zul len gaan innemen, blijkt in zekere kringen van het westen, met name onder socialisten, enige bezorgdheid te bestaan. andere omstandigheden uit een droef verleden. De opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten in Europa, de Ameri kaanse generaal Lauris Norstad, heeft te Parijs verklaard dat de uitslag der Franse vojksstemming „reden is voor toegenomen hoop en vertrouwen". Het hoofd van het bureau Arabische Liga te Genève, Zabbani, verklaarde: „Wij hebben goede hoop, dat de Fran se regering tussen nu en 15 oktober a.s. een beslissing zal nemen die een belangrijk keerpunt zal betekenen in de Frans-Algerijnse betrekkingen. Franse boodschap aan Guinea De Franse regering heeft de minis ter-president van Guinea, Sekoe toere, officieel meegedeeld, dat Guinea zich van de andere Westafrikaanse gebie den heeft afgescheiden door tegen de door generaal De Gaulle voorgestelde grondwet te stemmen. In de officiële mededeling wordt gezegd, dat Guinea niet langer finan ciële en administratieve hulp van Frankrijk zal ontvangen en dat maat regelen zullen worden genomen tot terugtrekking van Franse ambtenaren en technici. De vertegenwoordiger van de „Voorlopige Algerijnse regering" der opstandelingen bij de V.N. in New York vindt de uitslag van het referen dum in Algerië met 98 pet der stem men voor doen denken aan „bepaalde stemmingen van andere regeringen in lllillllllUI ons nieuwe stripverhaal j DE BILT ZEGT: Lagere middagtemperaturen Plaatselijk regen maar ook ver spreide opklaringen. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuidwest. De permanente NAVO-raad te Pa rijs heeft zich gisteren weer twee en een half uur bezig gehouden met de kwestie-Cyprus. Vandaag zal het vraagstuk opnieuw worden besproken. Zoals bekend was de algemene se cretaris van de organisatie, Spaak, on verwachts uit Washington naar de Franse hoofdstad teruggekeerd. De bespreking welke hij gisteren met pre sident Eisenhower zou hebben, kwam daardoor te vervallen. Volgens diplo matieke 'kringen te Athene zou Spaak hebben aanbevolen dat Engeland zijn deelgenootsplan voor Cyprus, dat woensdag In werking-zou moeten tre den, uitstelt teneinde een ronde-tafel- conferentie van alle betrokken partij en mogelijk te maken. 0 Op 25 september heeft een Frans vliegtuig het Libische dorp Isen met machinegeweren bestookt, waardoor één burger werd gedood. De regering te Tripoli heeft bij de Franse regering geprotesteerd. Dit is de Britse kotter „Master John" uit Grimsby, die 25 dagen stuurloos met machineschade op de Noordzee heeft gedreven, voordat het IJmuidense vissersvaartuig „Wiran IV" hulp kon bieden. De bemanning van de kotter was volkomen uitgeput door het gebrek aan drinkwater en voedsel. De kotter ligt nu in de vissers haven van IJmuiden. Voor de rechtbank te Maastricht heeft de officier van justitie, mr. 3. Corsten, zware straffen geëist tegen drie personen, verdacht van inbraak, poging tot diefstal en brandstichting. In de late avond van 20 juli van dit jaar hadden de 21-jarige mijnwerker J. K. uit Kerkrade, de 35-jarige mijn werker N. G. S. uit Simpelveld en de 30-jarige grondwerker A. H. uit Kerk rade elkaar ontmoet in een café te Kerkrade, waar ze, in gezelschap van een Oostenrijkse mijnwerker, J. F. wonende te Simpelveld, afspraken om in de woning van de heer J. Hamstra te Heerlen in te breken. De heer Ham stra Is een stiefbroer van verdachte K, die te kennen gaf, dat daar zeker wel f 1.000,voor het grijpen waren. Men sloeg een ruit in doch geld werd niet gevonden. H. en S. hebben toen brand gesticht. Tegen K. luidde de eis drie jaar, te gen S. vier jaar, tegen H. vijf jaar ge vangenisstraf. De zaak tegen de Oostenrijker werd aangehouden teneinde de politie te ho ren. In deze zaken zal de rechtbank op maandag 13 oktober uitspraak doen. Het is inderdaad een feit, dat aan twee Italiaanse kousenimporteurs een invoervergunning is geweigerd voor in totaal 50.000 dozijn paar Italiaanse da meskousen van synthetische garens, op grond van de overweging, dat de koop prijs ver beneden de gewone prijs van kousen in Nederland lag. Dit heeft de staatssecretaris van economische zaken geantwoord op vragen van het Kamer lid, mevr. Stoffels-Van Haaf ten. Één van de voorwaarden voor invoer luidt, aldus de staatssecretaris: „Indien de koopprijs overeenkomt met de onder soortgelijke omstandigheden ge bruikelijke en economisch gerechtvaar digde prijs". De strekking dezer clau sule is met name de gevolgens van uit zonderlijke en verstoorde marktver houdingen op te kunnen vangen. Toen medio 1957 importen van grote Hoeveelheden damesnylonkousen tegen marktverstorende prijzen dreigden plaats te vinden, werd voor deze kou- I sen de algemene vergunning en de do- Dr. Ali Sastroamidjojo, de Indonesi sche permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, verklaarde giste ren in een rede voor de Algemene Ver gadering van de V.N., dat van het recht tot zelfbeschikking „nog steeds misbruik wordt gemaakt door Neder land, om zijn illegale koloniale over heersing over West-Irian te kunnen voorzitten." Hij voegde daaraan toe „wij voeren thans met energie en doeltreffendheid uit wat verleden jaar door onze minis ter van buitenlandse zaken werd aan gekondigd dat wij, als ons de gelegen heid om over onze geschillen met de Nederlanders te onderhandelen, wordt onthouden, wij genoodzaakt zijn ande re maatregelen, uitgezonderd oorlog, te nemen." Minister Luns, aldus de Indonesische spreker, had gezegd, „dat gedurende het afgelopen jaar bijna 40.000 Neder landse onderdanen genoodzaakt waren huis en haard in Indonesië achter te laten". In werkelijkheid had de Indo nesische regering maatregelen getrof fen met betrekking tot „werkloze Ne derlandse onderdanen". „Het is alleen maar logisch, dat deze mensen werden gerepatrieerd naar het land, waarvan zij onderdaan zijn. Wat echter betreurd moet worden, is dat de uitoefening door mijn regering van haar recht op het gebied van de werk loosheid, door de Nederlandse regering en pers werd aangegrepen en mis bruikt om alle Nederlandse onderda- kunnen worden. nen in Indonesië te overreden het land te verlaten." „Inderdaad drong de Nederlandse re gering aan op de onmiddellijke massa evacuatie van Nederlandse onderdanen, hoewel er geen noodzaak bestond voor zulk een onmiddellijke evacuatie." Met betrekking tot de „zogenaamde inbeslagneming en overname van de bedrijven en eigendommen van Neder landers", zeide dr. Ali Sastroamidjojo dat de genomen maatregelen „geba seerd waren op de tijdens de periode van het Nederlandse koloniale bewind vastgestelde wetten". Gisteren is op de Parijse beurs een belangrijke koersstijging ontstaan. In financiële kringen zijn de resultaten van het referendum gunstig ontvan gen. Genoemde kringen zijn van me ning, dat er een tijdperk van politieke stabiliteit gaat beginnen en dat tal rijke hangende economische en finan ciële vraagstukken geregeld zullen Als het bedrijfsleven wil meewer ken kan ook in Nederland, naar het voorbeeld van Amerika, een net van jeugdondernemingen ontstaan, die de opgroeiende jeugd het begrip van het ondernemersschap kunnen bijbrengen. Dit is van groot belang, zowel voor de jeugd als voor het bedrijfsleven, maar ook in zoverre hierdoor de afstand tussen werknemers en werkgevers kan worden verkleind. Dit verklaarde gisteren op een con tactavond van het werk der jeugdon dernemingen de heer M. C. van Trigt sr, voorzitter van de Commissie jeugd- scholing der Federatie van Werkge versorganisaties in het Boekdrukkers- bedrijf. De jeugdondernemingen in ons land, tot dusver uitsluitend in het grafische vak, hebben er nu twee jaar ervaring opzitten. De bedoeling is thans het denkbeeld verder ingang te doen vinden en ook in andere takken van het bedrijfsleven tot de oprichting van meer jeugdondernemingen te geraken. Het Amsterdamse bedrijfsleven, zo bleek uit de vergadering, heeft hier wel oren naar en wil er toe meewer ken de jongens een kans te geven. De jeugdondernemingen immers, zo werd vastgesteld, is het middel om de kloof te overbruggen tussen onderwijs en bedrijfsleven. De jeugdondernemingen biedt de jongelui vele voordelen met name dat zij leren naar buiten op te treden. In Amsterdam en Utrecht heeft het denkbeeld, dat tot ons is ge komen uit Amerika, waar in dertig jaar 3500 jeugdondernemingen zijn opgericht, reeds ingang gevonden. In Rotterdam bestaan plannen tot op richting van zulk een onderneming. cumentvrijheid ingetrokken en voor iedere invoer weer een afzonderlijke invoervergunning vereist. De verkoopsprijzen van de Italiaanse kousen lagen beneden de kostprijs van in Nederland gefabriceerde kousen. Daarom werd geen invoervergunning verleend, aldus de staatssecretaris. Op de Oranjewerf te Nieuwen* dam is gisteren het Panamese schip „Michigan" 2500 ton in tweeën „getrokken". In de ontsta ne ruimte zal een stuk van 15 me* ter lengte worden ingevoegd. Onze fotograaf klom op de werf in een hoge kraan om vandaar uit dit overzicht te maken van de „ge* spleten" boot. Een federaal gerechtshof te Oma ha in de staat Nebraska heeft gis teren besloten, een actie van de schoolraad van Little Rock om vier van de middelbare scholen in deze stad aan particulieren te verhuren, een week tegen te houden voor een nader onderzoek. De schoolraad had tevoren de vier scholen ver huurd aan een groep particulieren die van plan is deze scholen op ba sis van rassenscheiding te herope nen. Zoals bekend is zijn de mid delbare scholen in Little Rock op het ogenblik gesloten op grond van Het internationaal gerechtshof heeft gisternamiddag de behandeling van de zaak Elisabeth Boll, de kwestie tussen Nederland en Zweden over de voogdij van het dertienjarige Nederlandse meisje hervat. Vlak voordat de zitting begon kwam prinses Beatrix met een vriendin de zaal binnen. Zij verzocht foto's te ma ken. De Zweedse ambassadeur te Den Haag, Sven Dahlman, die van de pre sident van het hof, het woord kreeg, verklaarde dat dit het eerste geval voor het hof is waarin Zweden als partij optreedt. Beide landen hadden erin toegestemd deze zaak door het hof te laten behandelen. Prinses Maragaret van Engeland is gisteren naar Brussel geslogen voor een vierdaags particulier bezoek aan België en de wereldtentoonstelling. Prins Albert haalde haar van het vliegveld af. De directie der Nationale Handels bank N.V. te Amsterdam heeft beslo ten tot stilleggin gvan haar bedrijf op de kantoren der bank in Indonesië. Met uitzondering van Djakarta. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft besloten tot nader order de produktie van de ballistische raketten met middelgrote reikwijdte „Thor" en „Jupiter" voort te laten zetten. De eerste ,Comet 4' van de Britse De Havilland vliegtuigfabrieken heeft gisteren het bewijs van luchtwaardig heid gekregen. Dit toestel, dat op 27 april j.l. voor het eerst vloog, zal van daag worden overgedragen aan de 'British Overseas Airways Corporation' die negentien toestellen van dit type heeft besteld. Verwacht wordt dat bin nenkort nog enige machines van dit type aan de B.O.A.C. zullen worden overgedragen. een wet van de staat Arkansas, Gouverneur Faubus sloot de scho len om te voorkomen dat er neger leerlingen op onderwijsinstellingen voor blanke kinderen zouden wor- den toegelaten. Het hof te Omaha deed zijn uit spraak naar aanleiding van een ver zoek van negerleiders. Intussen heeft het Opperste Ge rechtshof te Washington met algeme ne stemmen verklaard, dat Ameri kaanse leerlingen een onvervreemd baar en in de grondwet verankerd recht bezitten om op school niet aan rassenscheiding te worden onderwor pen en dat de wetgevende noch de uitvoerende macht van enige Ameri kaanse staat, noch zijn rechters, het: zfj dit rechtstreeks hetzij indirect, aan recht afbreuk kunnen doen. De leider van de groep particulie ren die de bewuste vier scholen in Little Rock heeft gehuurd, deelde mee dat zijn advocaten hem hadden ge adviseerd, vandaag de scholen als par ticuliere onderwijsinstellingen te her openen. Volgens zijn adviseurs had het hof te Omaha niets gezegd wat dit zou kunnen verhideren. De negende 'Firato', die gister avond haar deuren sloot, heeft een nieuwe bezoekersrecord behaald, namelijk 164.016 tegenover 154.600 in 1957, aldus de organisatoren. Een groot percentage der bezoe kers bestond uit handelaren. De meeste belangstelling ging ook dit jaar uit naar T.V.-toestellen, al Werden ook in de radio-sector goe de omzetten behaald. Hier was de vraag het grootst naar kleinere toestellen en combinaties met t.v. Er was zeer veel belangstelling voos de stereofonische geluidsweergave. Uit stekende zaken zijn ook gedaan in bandrecorders en platenspelers, waar bij vooral de sterk gestegen interesse voor het laatste artikel opviel. In de technische sector was volgens de or ganisatoren, de minder wordende be stedingsbeperking merkbaar door een gestegen serieuze interesse van over- heidszijde. Niet alleen voor de binnenlandse markt werden in de miljoenen lopende orders genoteerd, ook over exportop drachten waren vele exposanten zeer tevreden. Bestellingen werden o.m. ge noteerd voor de Nederlandse Antillen, België, het Nabije Oosten, de Zuidame- rikaanse landen, Thailand, Finland, Italië, Spanje en Trinidad. De volgende 'Firato' de tiende in successie zal worden gehouden in september 1959.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1