FRANKRIJK ZEGT „JA" TEGEN DE GAULLE Grote meerderheid voor nieuwe grondwet Provinciale BB-wedstrijden Zeeland huldigde N.S. voor hulp in rampdagen FRANS-AFRIK A\: AFRIKA asm**. wmm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Veel belangstelling voor stembus Alg ene: voor Kunstmaan verbrand Incidenten Commissaris der Koningin hood aquarel aan Nederlander kreeg helikopter cadeau op Expo te Brussel PRINSES MARGARET WIL ONGEHUWD BLIJVEN Peter of niemand Koningin en Prins in kerk te Amsterdam Voorstel van Makarios iM-ALGERlËemilj.rwj SOMALIL 67000iwt ^170.000 CMWW Nederland MADAGASC. 4,SmilMnw ïiÜSEFRA /Jr/W^ IZUID-fll£ERIE1.5milj| NIGER 2,5milj.iraï 624000inw HTE VOLTAv 3,2miTi.inw. ^GUINEE OUB.-CHARI Clmil|..inw...... C&TEd'IVDli ftlvoorkusl)-) ÏAMEROUNl &2tnilj.m E^ABON. $05X1007 Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4123 Hoofdredacteur'. R. HAGOORT Maandag 29 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.38 u., onder 18.22 u. Maan op 19.21 u., onder 9.12 u. Hoogwater dinsdag 30 september: Vlissingen: 3.14 u. 2.27 m., 15.23 u. 2.32 m. Terneuzen: 3.41 u. 2.41 m., 15.52 u. 2.46 m. Wemeldinge: 5.02 u. 1.85 m., 17.13 u. 1.73 m. Zierikzee: 4.41 u. 1.60 m„ 16.46 u. 1.48 m. De volksstemming, waarbij de Fransen zich konden uitspreken voor of tegen de nieuwe grondwet van De Gaulle is een groot succes ge worden voor de Franse premier. De opkomst van de kiezers was overal buitengewoon goed en naar het zich hedenochtend vroeg toen reeds een groot gedeelte der stemmen was geteld liet aanzien, heeft min stens 75 procent der kiezers voor de nieuwe grondwet gekozen. Verwacht wordt dat het percentage ja-stemmers ongeveer 80 zal zijn. In verscheidene districten, waar vooraanstaande politici een campagne tegen de grondwet hadden gehouden, Overtrof het aantal „ja"-stemmen toch het aantal „neen"-stemmen. In het de partement Nievre waar de radicale oud-minister Frangois Mitterand een belangrijke figuur is, stemde 65 pro cent voor de grondwet, ondanks het feit dat Mitterand tegen aanvaarding van de constitutie had geijverd. In Istress was ruim 70' procent der uit gebrachte stemmen voor de grondwet, niettegenstaande het verzet van de so cialistische oud-president Felix Gouin, die burgemeester van deze plaats is. Ook te Saint Cee, de woonplaats van de Pierre Poujade leider der uiterst rechtse anti-belasting beweging en te genstander van De Gaulle was het aantal stemmen voor ruim twee maal zo grout als het aantal stemmen tegen. Verlies voor communisten In vele departementen ln Frankrijk was het aantal „neen"-stemmen klei ner dan het aantal stemmen, dat bij de verkiezingen van 1956 op de commu nisten werd uitgebracht. Functionaris sen van 't ministerie van binnenland se zaken gaven naar aanleiding hier van als hun oordeel te kennen, dat de volksstemming de eerste ernstige te rugval voor de communisten sinds S846 betekent. In de grote textielstad Rijssel, de Jeboorteplaats van De Gaulle, spraken e kiezers zich voor 85 procent e constitutie uit. Evenals in Frankrijk is het aantal deelnemers aan de volksstemming over de nieuwe grondwet in Algerië groter geweest dan men had verwacht. De mohammedaanse vrouwen stemden hier voor de eerste maal. In Algerië was de stemming vrijdag reeds begon nen. Volgens de eerste tellingen heeft de Een vrijdag gelanceerde Amerikaan se kunstmaan is verbrand zonder in jaar baan te zijn geweest. De snelheid was niet groot genoeg en de kunst maan viel terug in de atmosfeer en verbrandde. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft zaterdag ln een rede voor de vereniging ter be vordering van de NAVO-gedachte te Boston betoogd dat West-Europa de ge volgen aan den lijve zal ondervinden, indien Amerika toe zou geven aan Chroesjtspefs eis tot terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten van Formosa. overgrote meerderheid van de kiezers in Algeriëë „ja" gestemd. Het referendum in Frankrijk is niet zonder incidenten verlopen. Saboteurs hebben ontploffingen en brand ver oorzaakt in een acetyleenfabriek in de Parijse voorstad La Courneuve. Een arbeider werd zwaar gewond en de j schade wordt geschat op ruim 200.000 j gulden. In een andere voorstad van Parijs, Aubervilliers, wierpen niet geïdentifi ceerde personen flessen met benzine en een brandende lont in een karton fabriek. Er werd slechts geringe scha de aangericht. In Atrecht werden een paar perso nen betrapt, toen zij in een garage van een mijn auto's in brand wilden steken. In Versailles zijn drie mohammeda nen door een ontploffing gedood. Men vermoedt, dat zij in een huis tijdbom men maakten. By de aanslag op het hoofdbureau van politie te Rouaan zijn drie perso nen om het leven gekomen (twee agenten en een Algerijnse terrorist) gewond (drie agenten, twee ar en een voorbijganger). Ook in Algerië werden aanslagen Zaterdag zijn te Cadzand de jaar lijkse provinciale B.B.-wedstrijden ge houden. Terwijl de commissaris der koningin in Zeeland Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, de vertegenwoordiger van het Belgische ministerie van Bin nenlandse Zaken de heer H. Rombout en zijn Nederlandse collega Mr. P. Bolle belangstellend toezagen, hebben ongeveer 500 B.B.-ers uit geheel Zee land gestreden om de vier wisselbe kers en de vele andere prijzen. Hon- lerden West-Zeeuwsvlamingen ston den als toeschouwers bij de vier ge creëerde rampplaatsen. Zij waren er getuige van hoe een groot aantal ge wone burgers zich geoefend hadden om hun medemens in geval van nood op de juiste wijze te kunnen helpen. Het ging allemaal natuurlijk nog niet foutloos en wanneer een z.g. in brand staand persoon het onmogelijk op kon brengen, uit volle borst rade loos te gaan gillen, werd er wel eens gelachen, maar over het algemeen kwameh genodigden zowel als publiek onder de indruk van het vakkundige optreden der B.B.-ers. Aan het einde van de wedstrijden, die van 12 tot 6 uur duurden, heeft de Commissaris in een grote tent op het sportterrein de prijzen hekend ge maakt en uitgereikt. Tijdens de toespraak, die hij hierbij hield, bracht hij hulde aan de kring West-Zeeuws-Vlaanderen, die de rol van gastvrouwe voortreffelijk had vervuld. Voor elk der vier dienstvakken, de blokploegen, de reddingsienst, het ge neeskundig medisch team en de ver bindingsdienst, was een wisselbeker beschikbaar. Bij de prijsuitreiking maakte de Commissaris ook het aantal behaalde punten van alle deelnemen de groepen bekend. Bij de blokploegen wist Yerseke de wisselbeker te bemachtigen, terwijl Vlissingen en Goes tweede en derde werden. Bij de reddingsploegen won Goes de wisselbeker en werden Vlissingen en Walcheren tweede en derde. Oostburg werd bij het geneeskundig medisch team winnaar van de wissel beker. Zierikzee werd tweede, terwijl Terneuzen, Axel en Tholen met ge lijk aantal punten gezamenlijk de der de prijs hadden. Bij de verbindingsdienst werd Schouwen-Duiveland door de jury als bekerwinnaar aangewezenOost- Zeeuwsvlaanderen en Vlissingen werden resp. tweede en derde. •g FRANKR'JK ATLANTISCHE OCEAAN km DEC'JFERSGEVEN HET AANTAL INWONERS AANl Premier De Gaulle brent zijn stem uit. (Telefoto) „U hebt een werk verricht, zoals waarschijnlijk nog nergens ter we reld is gebeurd: de exploitatie van een spoorlijn, die bij vloed geheel onder water verdween en die bij eb slechts gedeeltelijk boven water kwam." Deze woorden sprak za terdagmorgen Zeelands Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tot ir. F. Q. den Hollander, directeur van de Ne derlandse Spoorwegen. Als bewijs van grote erkentelijkheid voor het geen de N.S. en in het bijzonder ir. Den Hollander voor Zeeland deden tijdens de rampdagen van 1953 (Van onze correspondent) HULST Niemand had het verwacht, maar Zeeuwsch-Vlaan deren heeft zijn helikopterverbin ding met België gekregen. Dat wil zeggen, er woont een Nederlander in De Klinge, het Belgische deel van het dorp Clinge, die van de Sabena een helikoptertje cadeau heeft gekregen. Niet omdat hij zo geijverd heeft voor het verkeer via Antwerpen, maar wijl hij zater dagochtend op de wereldtentoon stelling te Brussel de 35-miljoenste bezoeker was. Het was de heer Willy Jouret, die vergezeld was van zijn echtgenote. Het vliegtuig je van de Sabena, waarmee tussen twee haakjes geen landen vluchten gemaaid kunnen worden, vormde overigens een onderdeel van de toevloed van geschenken, die de heer Jouret in bijkans alle pavil joens kreeg aangeboden. Het ca deau uit Canada komt later, zo werd gezegd, dat zal namelijk met een speciaal vliegtuig naar Neder land worden overgebracht. De overige presentjes werden door een EXPO-auto naar het huis van de heer Jouret in De Klinge getranspor teerd. Van de Russen ontving de Zeeuw een kleine spoetnik, waarin een speeldoos zat verborgen. Het is ons niet bekend of de Zeeuws-Vlaming nu een EXPO in het klein gaat organiseren. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking Veranderiyke bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidoost en zuid. De zelfde temperaturen als zondag of iets lagere. bood jhr. De Casembroot een door de Veerse kunstschilder W. Vaar- zon Morel vervaardigde aquarel, aan. Tydens de korte plechtigheid ten huize van de commissaris, memoreerde jhr. De Casembroot dat het lang heeft geduurd, voordat de belofte, gegeven bij de elektrificatie der Zeeuwse lijn, kon worden ingelost. Ook daarvoor ia Zeeland dankbaar. Maar met grote er- kenteiykheid gedacht de Commissaris nu, wat de N.S. na de februaridagen van 1953 voor het herstel van de ver bindingen in Zeeland heeft gedaan. Eén van de merkwaardigste feiten was het laten rijden van goederentreinen over een spoorlijn, die door de onaf zienbare watervlakte bij Kruiningen liep. Dit feit heeft Wim Vaarzon Morel op verzoek van jhr. De Casembroot in beeld gebracht, met als resultaat een bijzonder geslaagde aquarel, waarop een trein, getrokken door een locomo tief uit de roemruchte serie der „37 honderden" stapvoets de waterbarrière van de Polder Kruiningen „neemt" met een „vaart" van 10 km. per uur. Natuurgetrouw waait de rook uit de schoorsteen vooruit. Ir. Den Hollander zei, het geschenk met grote dankbaarheid te aanvaarden, waarbij hq de schilder complimenteer de voor de aquarel, die de directeur der N.S. „bijzonder kunstzinnig en bo venal waarheidsgetrouw" noemde. Hij betoogde, dat jhr. De Casembroot de Spoorwegen in 1953 ongelooflijk goed heeft geholpen. „Want aan u was het te danken, dat de trein kon rijden, waarvoor coupures moesten worden opengehouden en zeer grote waar borgsommen moesten worden gestort", aldus ir. Den Hollander, die de wens uitsprak, dat Zeeland voor verdere rampen gespaard zal blijven. De directeur der N.S. bood aan mevr. De Casembroot een prachtige schaal met bloemen aan. De leden van Ged. Staten, de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes en mr. A. J. v. d. Weel en de waarn. Griffier der Staten de heer J. van Tuinen woonden de intieme plech tigheid bij. Prinses Margaret heeft de plechtige ge lofte afgelegd met niemand anders te willen trouwen dan met Peter Townsend. Doch ook verklaarde zij met Peter niet te kunnen trouwen met het oog op haar plicht jegens de kerk. Aldus blijkt uit een boek van de politieke journalist Bar- rymaine, dat vandaag te Londen zal ver schijnen. Barrymaine is een vriend van kolonel Townsend. Volgens dit hoek, „tlie story af Peter Townsend", legde de prinses deze gelofte af op 31 oktober 1955. Dadelijk daarna gaf zij haar open bare verklaring uit, dat zij niet met hem zou huwen met het oog op haar plicht jegens de kerk en het gemenebest. Volgens Barrymaine wilde kolonel Townsend prinses Margarets belofte niet aanvaarden. Na Towsends wereldreis van twee jaar waren hun gevoelens ten opzichte van elkaar nog onveranderd, al bleven bei den bij hun besluit van 1955 om niet te huwen. De publiciteit over hun laatste ont moeting verwekte volgens de schrijver ten hove dezelfde reacties als eerst en op Margaret werd nieuwe druk uitge oefend. In die tijd was koningin Eliza beth juist op staatsiebezoek in Neder land en toen Townsend Margaret belde kreeg hij te horen dat zij het raadzamer oordeelde elkaar niet weer te ontmoeten voordat de koningin terug was. Town send besloot dat het beter was naar het vasteland terug te keren en geen af spraak te maken, waarin de prinses toe stemde. Volgens Barrijmaine ls konin gin-moeder Elizabeth tegen het huwe lijk. Prins Philip zou er minder tegen gekant zijn en de koningin slechts met het oog op haar plicht tegenover kerk en staat, al zou deze uiteindelijk haar zuster niet in de weg hebben willen staan. De Londense „Sundau express' weet te melden, dat prinses Margaret haar zus ter, koningin Elizabeth, heeft beloofd dat zij Townsend niet meer zal spreken, teneinde voorgoed een einde te maken aan alle geruchten. Het koninklijk paar heeft zaterdag avond in Amsterdam een gala-voorstel ling van de Nederlandse comedie bij gewoond en gistermorgen de kerk dienst van de Doopsgezinde gemeente bezocht. Op uitdrukkelijk verzoek van koningin en prins werden zij als ge wone kerkgangers beschouwd. Na de dienst vertrok koningin Julia na en prins Bernhard, die een vier daags bezoek aan de hoofdstad hebben daags bezoek aan de hoofdstad hebben gebracht naar paleis Soestdijk. De aartsbisschop van Cyprus, Maka rios, heeft de Britse regering officieel voorgesteld, dat Cyprus na een periode van zelfregering onafhankelijk wordt. De onafhankelijkheid dient voor de Verenigde Naties gewaarborgd te wor den. Turkije heeft dit plan verworpen, terwijl de Griekse regering het toe juicht. De Sjah van Perzië heeft op een persconferentie te Teheran verklaard, dat Perzië in een eventuele grote oor log niet neutraal zal blijven. De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft tot een ver slaggever van het Oostenrijkse pers bureau APA gezegd, dat Oostenrijk in 1957 één van de eerste landen was, die een gemeenschappelijk akkoord met de economische unie van de Benelux sloot. LITTLE ROCK WENST RASSENSCHEIDING Bij de volksstemming in Little Rock hebben de tegenstanders van opheffing der rassenscheiding op de openbare scholen de overwinning behaald. 19.740 mensen hebben zich tegen de opheffing uitgesproken en 7565 voor. De stoffelijke resten van zes Ameri kaanse vliegers, die om het leven kwa men toen hun vliegtuig op 2 september boven Russisch gebied naar beneden stortte, zijn, na uitlevering aan de Turk se en Amerikaanse autoriteiten bij de Russiscb-Turkse grens, per vliegtuig aan gekomen in Frankfort. Deze foto laat zien hoe de laatste van de zes met vlag gen bedekte kisten op het vliegveld van Frankfort nit het vliegtuig werd ge dragen, terwijl de andere kisten reeds op het platvorm stonden opgesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1