Nederland staat volkomen achter vredesmacht van V.N. ZWAAR OP DE MAAG..,. Vrije Algerijnse regering bereid tot onderhandelen Wij gaan voort met hulp aan Directeur Bach verlaat KLM SER brengt advies uit over gehele economische situatie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Luns in algemene vergadering Koningin had interesse voor het onderwijs Tsjou-en-Lai naar New York Echtpaar op scooter gedood Niet mogelijk voor één december Prof» Verrijn Stuart als voorzitter geaccepteerd. Vrouw stapte uit rijdende auto EERSTE POLITIEKE VERKLARING In Alg erië stemming begonnen Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directenr: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4122 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zaterdag 27 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op' 6.43 u., onder 18.26 u. Maan op 18.31 u., onder 7.07 u. Hoogwater zondag 28 september: Vlissingen: 2.12 u. 2.29 m., 14.18 u. 2.24 m. Terneuzen: 2.39 u. 2.43 m., 14.48 u. 2.38 m. Wemeldinge: 3.57 u. 1.81 m, 16.11 u. 1.67 m. Zierikzee: 3.38 u. 1.58 m., 15.44 u. 1.40 m. In een gloedvolle rede heeft de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr J. M. A. H. Luns gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties betoogd, dat Nederland het oprichten van een V.N.-vredesmacht voorstaat en verheugd is over 'de vooruitgang, die bij de organisatie van dit apparaat wordt gemaakt. Voorts zei hij, dat Nederland al het mogelijke zal doen om bij te dragen tot het scheppen van de mogelijkheden voor ontwapening. „Wij vertrouwen", ging de Neder landse minister verder, „dat de toe stand in het midden-oosten zal verbe teren. In Europa hopen wij, dat met het afnemen van de spanning een van de ernstige politieke euvelen de ver deling van Duitsland zal worden weggenomen. Met grote bezorgdheid zien wij op onze agenda onderwerpen zoals Cyprus en Algerië. Wij hopen vurig, dat de daarbij betrokken partijen zelf een op lossing voor hun vraagstukken zullen vinden". Indonesië Vanzelfsprekend besteedde minister Luns in zijn rede een uitvoerige pas- Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED Naar het A.N.P. verneemt, zal de heer J. A. Bach, bedrijfsdirec teur vluchtproduktie, op eigen ver zoek op 1 november a.s. de dienst der K.L.M. verlaten. Het ontslag uit de K.L.M.-dienst zal aan de heer Bach, die sinds 1924 een grote staat van dienst in de luchtvaart heeft verworven en aan wie in mei 1955 de leiding van de vluchtproduktiegroep werd toe vertrouwd, op de meest eervolle wijze worden verleend. Met ingang van 1 november a.s. is de heer J. J. Mulder, thans on der-directeur, benoemd tot be drijfsdirecteur vluchtproduktie van de K.L.M. Van de heer Bach heeft het A.N.P. nader vernomen dat hij, na lang be raad, tot de overtuiging is gekomen met het neerleggen van de functie van directeur vluchtproduktie der K.L.M. zowel het belang van de maatschappij als dat van hemzelf te dienen. In ruim een uur tijd heeft Koningin Juliana gisterochtend 27 klassen van de lagere school met goed gevolg doorlopen. Het waren de klassen van de op 10 januari 1957 in gebruik ge nomen modern ingerichte r.k. Juliana- school voor meisjes en de Sint Fran- ciscusschool voor jongens aan de Ro bert Scottstraat in Amsterdam-West, waaraan de Koningin een bezoek bracht. Beide scholen zijn in het zelf de gebouw gevestigd. Er wordt aan 1200 kinderen onderwijs gegeven. In de aula van de school voegde prins Bernhard zich bij het gezel schap. Het koninklijk bezoek aan de hoofd stad werd gisteren voortgezet met een ontvangst in de burgerzaal, waar het gemeentebestuur van Amsterdam ko ningin en prins een eikenhouten bank aanboden. Prins Bernhard bracht voorts een bezoek aan lettergieterij „Amsterdam" en Koningin Juliana bezichtigde de school voor doofstomme kinderen. Vorstin en Prins bezochten tenslotte de Portugese synagoge. DE BILT ZEGT Opklaringen Opklaringen en vrijwel nergens buien meer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk noordwestelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Maximum temp. omstreeks 16 graden. Naar uit gewoonlijk welingelichte bron op het hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York verluidt is er een mogelijkheid groeiende dat de commu- nistisch-Chinese premier, Tsjou en Lai wordt uitgenodigd naar New York te komen voor bespreking met Dulles, Selwyn Lloyd, Gromyko en Couve de Murville, de ministers van buitenland se zaken van de grote vier, zulks zou dan m november geschieden. sage aan de gebeurtenissen met Indo nesië. „De berovingen hebben natuur lijk mijn land ernstige economische en financiële schade toegebracht. Maar dat is niet de enige reden, waarom ik er hier melding van maak. Een van de andere redenen is, dat in de gemeen schap van landen bedreven onrecht naast de aantasting van het wezen van internationaal recht, vrede en veilig heid ondermijnt. Daarvoor zijn wij on der de bepalingen van het handvest allen gezamenlijk verantwoordelijk, Hét onrecht, dat Indonesië ons heeft aangedaan heeft geen wijziging ge bracht in ons standpunt jegens de noodzaak van hulpverlening aan in ontwikkeling achtergebleven gebie den". Te Delft is gisteravond op de pro vinciale weg naar Den Haag-west een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een echtpaar uit Delft vrijwel op slag werd gedood en een autobestuurder uit Den Haag ernstig werd gewond. De slachtoffers zijn de 27-jarige F. C. Etienne en zijn 25-jarige echtgeno te J. C. Turkenberg. Zij waren ander half jaar getrouwd en hadden een ba by van zes maanden. Te omstreeks half negen reed de heer Etienne op zijn scooter met zijn vrouw op de duo, in de richting Den Haag. Nog onder de gemeente Delft kwam hen een personenauto, bestuurd door de 30-jarige A. J. van A. uit Den Haag, tegemoet. Plotseling maakte de bestuurder van de personenauto een scherpe bocht naar links en reed de scooter in de flank aan. Deze werd in de berm geduwd en geheel vernield. De berijder en zijn duopassagier moe ten vrijwel op slag gedood zijn ge weest. (Van een onzer redacteuren) De Soc. Economische Raad heeft zich in zijn gisteren gehouden open bare vergadering akkoord verklaard met het voorstel van de minister van Binnenlandse Zaken om prof. dr. G. M. Verrijn Stuart aan de Koningin voor te dragen ter benoeming tot voorzitter van deze Raad. Besloten werd ook om een brief te verzenden aan de drie ministers, die de S.E.R. om advies hebben gevraagd inzake de afschaffing van de subsidies op melk en op de huren. Hierin staat, dat de S.E.R. deze dvies-aanvrage zo verstaat dat de gehele sociaal-economische situatie van ons land in het antwoord kan worden betrokken. In de brief staat ook, dat bet voor de Raad moeilijk zal zijn om bet ge vraagde advies vóór I december ge reed te hebben. Getracht zal worden om voor deze datum interim-adviezen uit te brengen over belangrijke onder delen. Verder werd besloten, dat het ad' vies zal worden samengesteld door de Commissie Ontwikkeling Nationale Economie uit de Raad. Deze commissie zal hiervoor versterkt worden met mevr. prof. dr. Willinghe Prins. Aan de commissie is een Werkgroep toege voegd, die zich niet met beleidsvragen inlaat, doch de feitelijke gegevens ver zamelt. Prof. dr. P. de Wolff is tot voorzitter van deze werkgroep be noemd; onder de elf leden bevindt zich ook drs. J. W. de Pous, secretaris van het Verbond van Prot. Chr. Werkge vers. De benoeming van prof. Verrijn Stuart tot voorzitter van de S.E.R. is nu zeer spoedig te verwachten. De nieuwe voorzitter is president-com missaris en oud-directeur van de Am- sterdamsche Bank en buitengewoon hoogleraar aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam. Hij is reeds Kroonlid en lid van het dagelijks be stuur van de S.E.R. N.V.V. Bij de rondvraag van de openbare zitting vroeg drs. D. Roemers van het N.V.V. het woord voor het afleggen van een verklaring. Hij zei, dat door de radio-rede van de voorzitter van het N.V.V. hier en daar de indruk was gewekt, dat de vertegenwoordigers van deze vakcentrale zich aan de be sprekingen over het subsidieadvies in de S.E.R. zouden onttrekken. „Dit houdt ons standpunt echter niet in", aldus spr. Hij verklaarde verder dat Tijdens start- en landingsoefenin gen met tweemotorige „Scimitar"- vliegtuigen van bet 803de squa dron van de Britse marine-lucht vaartdienst op het dek van het Engelse vliegdekschip 'Victoriuos' op de rede van Portsmouth, is commander J. D. Rusell om het le ven gekomen. Zijn vliegtuig stort te nl. in zee ioen het over het dek heenschoot, doordat de kabel, wel ke het vliegtuig aanvankelijk had afgeremd, knapte. Russell slaagde er niet in zijn cockpit open te bre ken om zich te redden. De foto Iaat zien hoe een man, hangend onder aan een reddings helikopter, een vergeefse poging deed het snel zinkende vliegtuig te bereiken om de piloot te redden Een visser uit Atjeh, die na het vergaan van zijn zeilboot in de Indische oceaan tijdens een hevige storm, verloren werd beschouwd, is vijf dagen later weer levend aan wal terugge keerd.. in de maag van een enorme haai. Volgens het blad „Peristiwa" in Koetaradja, de hoofdplaats van Atjeh, was Bajeun, met een dessagenoot in de Indische oceaan aan het vissen, toen zij door een hevige storm werden overvallen. Het bootje verdween in de diepte en de beide vissers werden verloren gewaand. Groot was de verbazing van de dorpsgenoten van Bajeun, toen na de storm aan de kust dicht bij hun dessa een geweldige, doch levenloze haai aanspoelde. Nog groter werd die verbazing echter, toen zij na het open snijden van het beest, in de maag Bajeun aantroffen, nog steeds in leven en kennelijk moeilijk verteerbaar. J tejv naar de mening van het N.V.V. het be noemen van vertegenwoordigers in de S.E.R. niet inhoudt, dat de benoemen de organisaties niet tevoren 'n stand punt zouden mogen bepalen over de zaken die daar aan de orde komen. Verder is het niet het standpunt van het N.V.V. dat de regering onjuist handelde door de S.E.R. om advies te vragen. Men achtte slechts de vorm, waarin dit advies gevraagd werd fout. De storm, welke Nederland duide lijk heeft gemaakt, dat het met da herfst nu echt menens is, heeft vooral aan de Waddenkust drei gend de vuisten gebald. Een bunker bij het badplaatsje da Koog op Texel kwam geheel vrij in het kolkende water te staan, na dat het omringende duin was weg gespoeld. Het voorval illustreert duidelijk de afbraak van de duinen op Texel; de bunker werd nl. tij dens de tweede wereldoorlog op behoorlijke afstand van het wateï in de duinen gebouwd De 52-jarige mevrouw C. S. A. B.A uit Loosdrecht stapte gisterochtend op de Loosdrechtseweg te Hilversum uit de auto van haar echtgenoot, echter terwijl de auto nog niet tot stilstand was gebracht. Mevrouw B. viel met het achterhoofd op het wegdek en kreeg een zware hersenschudding. In het diaconessenhuis in Hilversum is overleden. Ferhat Abbas, de premier van de „voorlopige regering van de Al gerijnse republiek" heeft vrijdag te Cairo in de eerste verklaring over de politiek van zijn regering ge zegd, dat onze eerste plicht (is) de bevolking en het leger naar de na tionale bevrijding te leiden", de Algerijnen zullen tot de dood toe blijven strijden voor onafhanke lijkheid van hun land, maar de voorlopige regering is bereid door middel van onderhandelingen met Frankrijk een einde aan de oorlog te maken. Het Franse referendum over de nieuwe grondwet noemde hij een 'on- verdragelijke provocatie'. KOPPIGE WEIGERING Abbas zei voorts, dat de oorlog snel afgelopen kon zijn, als de Franse re gering dat wenste. 'De koppige weige ring van de Franse regering onderhan delingen te aanvaarden' was de enige reden van het voortduren van de oor log. Volgens Abbas is de onafhanke lijkheid van Algerië geen beletsel voor het aangaan van nieuwe betrek kingen met Frankrijk. REFERENDUM BEGONNEN Het referendum over de door ge neraal De Gaulle voorgestelde grondwet is inmiddels in Algerië be gonnen.^- Op vele plaatsen in het oosten van Algerië zijn groepen nomaden don derdag reeds naar de omgeving van de stembureaus gegaan, om te voor komen, dat de opstandelingen hen op weg naar de bureaus zouden aan vallen. Zij brachten de nacht bij de bureaus door. Bij één stemlokaal kampeerden vier honderden mannen en vrouwen, die onmiddellijk nadat het bureau ge opend was, hun stem gingen uitbren gen. Verscheidene vooraanstaande Mo hammedanen hebben er te Philippe- ville en Constantine, waar zondag ge stemd zal worden, bij de bevolking op aangedrongen voor de grondwet te stemmen. Ingezonden mededeling (Adv.) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1