AMERIKA ZAL NIET VOOR GEWELD WIJKEN Dulles sprak over het verre oosten Fransen bestoken elkaar met flessen benzine Selwyn Lloyd besprak internationale toestand Ver. Staten blijven streven naar vreedzame oplossing NORSTAD: kans op oorlog is minder geworden protestants-christelijk dagblad voor zeeland Eén oktober begint „plan Cyprus" Nederlands schip zonder Marokkaanse vlag; havenarbeiders staakten Honderd ton fruit verbrand „Opzienbarende concentratie" van Chinese troepen Rumoer over nieuwe grondwet Sergeant werd in motor gezogen Raketbases in Italië Ernstige gevolgen bij sluiting van scholen Rede bracht niet veel nieuws Amerikaanse troepen weg uit Libanon Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. By kan toren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- «traat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementspry's 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, 7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4121 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.32 u., onder 18.28 u. Maan op 18.09 u., onder 6.03 u. Hoogwater zaterdag 27 september: Vlissingen: 1.43 u. 2.19 m., 13.48 u. 2.18 m. Terneuzen 2.10 u. 2.33 m., 14.18 u. 2.32 m. Wemeldinge: 3.'24 u. 1.77 m., 15.37 u. 1.60 m. Zierikzee: 3.04 u. 1.53 m., 15.11 u. 1.35 m. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft gisteravond in een toespraak te New York tot de Amerikaanse raad voor handel en industrie voor het Verre Oosten gezegd dat Amerika niet voor geweld zal wijken en zich niet zal laten ontmoedigen. De V.S. zullen blijven streven naar een vreedzame oplossing als antwoord op de communistische uitdaging met geweld, aldus Dulles. Naar zijn mening hebben de nationalistische eilanden voor de Chinese kust voor nationalistisch China eenzelfde betekenis als Berlijn voor het westen. Dulles verklaarde ten aanzien van de besprekingen met communistisch China in Warschau dat voor Amerika elke overeenkomst aanvaardbaar zal zijn waarbij men niet voor dreiging met geweld zwicht en anderzijds fac toren buiten beschouwing laat die re delijkerwijs als provocerend opgevat Da opperbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Nor- «tad, heeft donderdag op een bij eenkomst van zakenlieden in New York verklaard te geloven, dat de kans op oorlog minder is gewor den. „Ik kan me moeilijk een mili taire toestand volgens de NAVO- lijn indenken van waaruit men kan verwachten dat agressie duidelijke winst kan opleveren", zo zei hij. Dat wil echter niet zeggen dat de dreiging zelf verdwenen is, die is slechts tijdelijk latent, zo voegde de generaal hier aan toe. Norstad zei, dat voor de Russen de meest directe weg naar wereldmacht dwars door Polen, over de Duitse laag vlakte, naar Parijs en de kust van de Atlantische Oceaan ligt. Omdat deze directe weg geblokkeerd is vloeit de Britten zijn vastbesloten De Britse regering blijft bij haar voornemen om op één oktober te be ginnen met de uitvoering van haar plan voor Cyprus. Dit heeft donderdag een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Londen be- kendgemaakt. Zoals bekend hebben de Griekse re gering en aartsbisschop Makarios het plan afgewezen, terwijl Turkije daar entegen zqn medewerking bij de uit voering heeft toegezegd. -.jsablanca zijn gisteren meer dan 2600 havenarbeiders in staking gegaan uit protest tegen het intrekken van de werkvergunningen van een „antal arbeiders, die geweigerd had den een Nederlands schip te lossen, omdat dit schip de haven was binnen gevaren zonder dat het de Marok kaanse vlag voerde. De havenarbeiders willen in staking biy'ven tot de werkvergunningen weer zijn teruggegeven. Maastrichtenaar door stroom gedood Omstreeks half vü'f gistermiddag is de 38-jarige vertegenwoordiger J. B. te Maastricht in de kelder onder de win kel die door.zijn echtgenote wordt ge dreven, door elektrische stroom ge dood. DE BILT ZEGT Wisselende bewolking Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kustprovincies hier en daar een bui. Aan de kust krachtige, elders ma tige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Sowjet-macht elders. „Gisteren dook de gevaarlijke vreemdeling op in het Midden-Oosten. Vandaag kletteren zqn wapens aan de zuidchinese kust. Morgen zal men hem elders treffen, waar de gelegenheid voor hem gunstig is. In west-Europa heeft de uitbrei- dingsdrang van de Sowjet-Unie echter geen centimeter terrein gewonnen. Een der gebouwen van de fruitvei ling te Geldermalsen is gistermiddag in vlammen opgegaan. In dit gebouw waren ondergebracht de sorteerafde- ling en de verpakkingsruimten. Meer dan 100.000 fruitkisten en honderd ton fruit, grote hoeveelheden ander mate riaal en machines gingen verloren. Vermoedelijke oorzaak kortsluiting. De brandweer stond, gegeven de har de wind, voor een hopeloze taak. Over de omvang van de schade valt op dit ogenblik nog niets te zeggen. Het be drijf is tegen brandschade verzekerd. Britse eilanden te lijden van storm De Britse eilanden hebben donder dag te lijden gehad van een hevige storm, waarin windstoten van 130 km. per uur voorkwamen. Op veel plaatsen ging de storm vergezeld van zware re genval. Hier en daar deden zich over stromingen voor. Reddingsboten kwamen een jacht in het Engelse Kanaal te hulp en er werd een zieke van een lichtschip in de baai van Morecambe, in noordwest Enge land, gehaald. kunnen worden of die om met Eisen hower te spreken een doorn In het vlees van de vrede zijn. Maar totnogtoe hadden de Chinezen en Russen als bij voorbaat elke over eenkomst verworpen waarbij een be stand een feit zou worden of die lou ter over de kusteilanden handelt. Zij eisen Formosa zelf op en terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit het westelijk gebied van de Stille Oce aan. Geen erkenning Een Amerikaanse erkenning van het communistisch-Chinese regime zou hun van groot nut zijn by het uitvoeren van hun Aziatische poli tiek. Het gezag van de regering op Formosa zou er bijvoorbeeld ernstig door ondermijnd worden en Chinese gemeenschappen in andere Aziati sche landen zouden zich politiek in toenemende mate door de commu nisten laten leiden. De Amerikaanse minister herhaalde dat Amerika blijft weigeren met com munistisch China handel te drijven en het land tot de "Verenigde Naties toe te laten. De gebeurtenissen in het Ver re Oosten bevestigen dat de Ameri kaanse politiek om door een handels verbod niet mee te helpen aan de op bouw van een oorlogsmachine juist is. Amerika erkent Algerijnse regering niet De V.S. 'zijn niet voornemens de voor lopige Algerijnse regering te erkennen, die enkele dagen geleden te Cairo is uitgeroepen. Dit is gisteren door het „State Department" bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie was het Amerikaanse besluit onmiddellijk na de proclamatie van het Algerijnse bewind ter kennis van de Franse ambassadeur in de V.S. ge bracht. Het hoofd van de nationalistisch- Chinese inlichtingendienst op Quemoy kolonel Loe oh Ming, heeft donderdag melding gemaakt van een „opzienba rende concentratie" van communisti sche strijdkrachten aan de kust tegen over de eilanden. Volgens hem zouden er nu kanon nen van Russische makelij in stelling worden gebracht. In totaal zou er 250.000 man in het kustgebied zijn sa mengetrokken. Sinds 23 augustus, toen het commu nistische bombardement op de eilan den begon, zouden er een infanterie divisie, drie artillerie divisies, een luchtdoeldivisie en vier divisies mili taire politie in het kustgebied zyn aangekomen. De'communistische vloot- strijdkrachten in de haven van Amoy zouden negen kanonneerboten en twaalf tot zestien torpedoboten om vatten. Bovendien zou er in de omge ving een raketdivisie zijn gelegerd. In Clermont Ferrant in midden- Frankrijk is gisteravond gevochten tussen voor- en tegenstanders van de nieuwe grondwet. Zij bestookten el kaar vanuit hun auto's met flessen benzine en desinfecterende vloeistof. Te Perigueux in het zuiden werden donderdag zes mannen die biljetten met „ja" opplakten door linkse beto gers aangevallen. Twee van hen wer den gewond. Op zoek naar tijdbommen Intussen zoekt de politie in Frank rijk koortsachtig naar vijf tydbom- men. Zij weet nl. dat er in onder grondse werkplaatsen zes tijdbom men zijn gemaakt en dat een ervan dinsdag op de vierde verdieping van de Eiffeltoren was geplaatst. Die bom ontplofte niet, doch de vraag is nu waar de andere bommen zijn gebleven. Voorts vermoedt de politie, dat de vele aanslagen op politiepatrouilles van de laatste tijd waren opgezet om illegale transporten van wapens en explosieven te dekken. Tot dusver schijnen de Algerijnse verzetslieden in Frankrijk er naar te streven zo weinig mogelijk slachtoffers onder de burger bevolking te maken, aangezien zij an ders de openbare mening in de wereld tegen zich zouden innemen. Ongeval op vliegbasis Gistermiddag is op de vliegbasis Woensdrecht de sergeant-elektricien F. W. K. van de Koninklijke Lucht macht tydens werkzaamheden aan een Gloster Meteor straaljager van de jachtvliegopleiding in een motor ge zogen en ernstig gewond. Hij werd op genomen in het burgergasthuis te Ber gen op Zoom. Over zijn toestand valt nog niets nader mede te delen. Gisteren is voor het internationale gerechtshof in Den' Haag het pro ces begonnen, dat de Nederlandse regering aanhangig heeft gemaakt tegen de regering van Zweden, in zake de voogdij over de 13-jarige Elizabeth Boll. Foto: v.l.n.r.: mevrouw Dolly Boll, tweede vrouw van de heer Hans Boll (midden) en rechts notaris Idema. De C.B.S. heeft in een uitzending meegedeeld, dat de V.S. en Italië het in principe eens zijn geworden over de vestiging van bases voor raketten van middelgrote reikwijdte in Intalië. De bases zouden voor het einde van het jaar zijn ingericht en worden uit gerust met jupiterraketten. De C.B.S. berichtte, dat de huidige plannen voorzien in de legering van twee squadrons, die elk 15 raketten zullen hebben met een vuurbereik van 2400 km. Voorts wist het radiostation te mel den, dat de atoomkoppen van de ra ketten in Amerikaanse handen zullen blijven en alleen gebruikt mogen wor den na rechtstreekse toestemming van president Eisenhower. Tijdens het bezoek, dat het Kon. paar deze dagen aan Amsterdam brengt, werd ook de K.N.S.M. met een koninklijk bezoek vereerd. Na een ontvangst en een toespraak bezichtigde Koningin Juliana de „Oranje Nassau". Des middags werd een bezoek gebracht aan de koninklijke zwavelfabrieken. Minister Luns heeft gisteren in New York de lunch gebruikt met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Met de geboorte van de zes pond wegende Wilhelmina Alida Marianne Penningnieuwland is het inwonertal van Dordrecht op 80.000 gekomen. De heer Penningnieuwland kreeg van het gemeentebestuur voor zijn vierde kind een spaarbankboekje met f 100. H. M. de Koningin heeft gisteren op het paleis op de Dam te Amsterdam de commissie van Euratom ontvangen, die op het ogenblik een officieel be zoek aan ons land brengt. President Eisenhower President Eisenhower heeft ver klaard, dat de sluiting van scholen in Virginia en Arkansas ernstige gevol gen voor de natie kan hebben. Hij zei dit in antwoord op een telegram van een comité in Virginia, dat ervoor ijvert de scholen in ieder geval open te houden, integratie of niet. „De meeste Amerikanen", sehryft Eisenhower in zijn antwoord, „geloven dat alle mensen gelijk zijn voor God. Wij streven voortdurend naar dat ide aal en hadden al veel voortgang ge maakt; de sluiting der scholen echter ia een ernstige tegenslag". „Ik hoop vurig dat de scholen spoe dig zullen worden heropend". „De gehele internationale gemeenschap moet erop staan, dat de crisis rondom Formosa niet met geweld wordt opgelost", heeft de Brit se minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, donderdag in de algemene vergadering der Verenigde Naties verklaard. Hij vervolgde: „Het is daarom onze krachtige hoop, dat de huidige vijandelijkheden zonder verwijl zullen worden beëindigd en dat de Amerikaans-Chinese besprekingen te Warschau tot een bevredigend resultaat zullen leiden" Naar aanleiding van recente verkla ringen van president Eisenhower en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles, verklaarde Selwyn Lloyd: „Wij verwelkomen de verzoeningsgezinde wijze, waarop de Amerikaanse regering de toestand be handelt en wij keuren de heftige en uitdagende taal, die door communis tisch-Chinese en Sowjetrussische woordvoerders is gebruikt, ernstig af. De Britse regering moet, bij het be palen van haar standpunt, rekening houden met de houding van partijen in de afgelopen tien jaar. En dan denken wy direct aan de grote bijdrage van het Amerikaanse volk voor het welzijn van de wereld, door west-Europa en de meeste landen ter wereld in het al gemeen, economische hulp te verle nen". Hij verklaarde, dat Groot-Brittannië erop gesteld is zijn troepen zo spoedig mogelijk uit Jordanië terug te trekken. „Doch wij zouden evenzeer gaarne zien dat de „ontspanning", waarvan sprake is in de resolutie, die 21 augustus j.l. door alle Arabische landen gezamenlijk in de algemene vergadering werd inge diend en vervolgens aanvaard, ook spoedig in daden wordt omgezet en op dat gebied moet nog veel worden ge daan. Sprekend over de voorstellen, om tot een strijdmacht der Ver. Naties te ko men, die zou moeten worden gebruikt om de vrede te handhaven, verklaarde Selwyn Lloyd, „Ik voor mijzelf hel over tot de mening, dat het niet prak tisch is een dergelijke macht blijvend in het leven te roepen, daar dit on overkomelijke moeilijkheden op het punt van kosten en organisatie zou veroorzaken. Doch het lijkt mij wel mogelijk, dat in geval van nood op zeer korte termijn beschikbaar zou zijn". Omtrent het Brits-IJslandse visserij - geschil verklaarde Selwyn Lloyd: „Wij betreuren dit geschil zeer. Groot-Brit tannië en andere landen zijn van me ning, dat het IJslandse optreden on wettig is. Doch IJsland houdt staande, dat het wel het recht aan zijn zijde heeft. Daarom stel ik voor, dat het vraagstuk betreffende eenzijdige uit breiding der IJslandse territoriale wa teren aan het internationale gerechts hof wordt voorgelegd. Indien IJsland inderdaad het recht aan zijn zijde heeft kan het hiervan geen enkel nadeel hebben". Over het vraagstuk der Duitse her eniging verklaarde Selwyn Lloyd: „Het is zeker monsterachtig, dat er, meer dan dertien jaar na afloop van de oorlog, nog steeds een verdeeld Duits land bestaat. Ik zie niet in, hoe wij ooit kunnen hopen tot een blijvend stelsel van Europese veiligheid te ko men, indien deze onrechtvaardigheid niet teniet wordt gedaan. Groot-Brittannië houdt staande, dat de enige praktische en rechtvaardige oplossing, is dat het Duitse volk wordt toegestaan in vryheid, via vrije ver kiezingen in geheel Duitsland, zijn ei gen regering te kiezen, waarna deze regering het recht moet hebben haar eigen binnen- en buitenlandse politiek te bepalen". Eerste doel van premier Kar ami „Mijn eerste doel is er voor te zor gen dat de Amerikaanse strijdkrach ten zo spoedig mogeiyk uit Libanon worden teruggetrokken", zo heeft, vol gens radio-Cairo, Rasjid Karami, de nieuwe premier van Libanon na zijn ambtsaanvaarding verklaard. In Beiroet heerste donderdag rust, nadat er zich de dag tevoren bloedige incidenten hadden voorgedaan, die aan tien mensen het leven kostten. De opperbevelhebber der Ameri kaanse strijdkrachten in Libanon, ad miraal Holloway, en de Amerikaanss ambassadeur McLintock hebben don derdag met president Sjehab over da terugtrekking der Amex-ikaanse mili tairen gesproken. Naar van betrouwbare zijde ta Beiroet werd vernomen heeft pre mier Karami op de eerste bijeen komst van zijn kabinet meegedeeld dat Libanon zich niet bq enig bui tenlands militair verdrag zal aan sluiten. De betrekkingen met de grote mogendheden zou op vriend schap zijn gebaseerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1