Besprekingen tussen Amerika en China op dood spoor Washington laat alle hoop varen Bloedige relletjes in Beiroet Handig nieuwtje van Citroen Nederlandse boer moet helpen melkprobleem op te lossen Fransen moeten onmiddellijk optreden tegen communisten Vrije Algerijnse regering zoekt contact met Frankrijk PROJ ESTANTS. CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Communisten zijn bijzonder vasthoudend Sabres schoten elf migs neer Prinses Wilhelmina wekt op tot rust en beheersing in verkeer op de weg Versnelde evacuatie kostte bijna 34 miljoen gulden Na de volksstemming Soustelle spreekt krasse woorden T extielhandelaar lichtte Belgische firma's op Nadelig saldo van LEF bijna 1,8 miljard Gemeentesecretaris van Moerkapelle geschorst Irak stuurt Britse militairen naar huis Lancering „Polaris' raket mislukt Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 12,40 per maand, f 7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4120 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Donderdag 25 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.31 u., onder 18.31 U. Maan op 17.46 u., onder 4.59 u. Hoogwater vrijdag 26 september: Vlissingen: 1.08 u. 2.07 m., 13.17 u. 2.03 m. Terneuzen: 1.34 u. 2.22 m., 13.47 u. 2.20 m. Wemeldinge: 2.43 u.-1.71 m., 15.01 u. 1.54 m. Zierikzee: 2.22 u. 1.48 m., 14.35 u. 1.30 m. In gezaghebbende kringen in Washington heeft men woensdag ver klaard, dat de Amerikaans-Chinese besprekingen in Warschau zijn vastgelopen. De communisten eisen als prijs voor toestemmen in een staken van het vuren niet slechts ontruiming van Quemoy door de nationalistische troepen, doch ook liquidatie van de Amerikaanse machtspositie in het gebied van Formosa. een staking van de beschieting van Quemoy en het afzien van geweld in het gebied van Formosa af te dwingen. De Amerikaanse ambassadeur Jacob Beam, die de besprekingen in War schau voert, heeft opdracht om als voorwaarde voor elke regeling een be staan te eisen, doch hij heeft geen op dracht om de communisten mee te de- In Washington hoopt men, dat op de bijeenkomst van heden in Warschau nog een lichtpuntje te ontdekken zal zijn, doch veel hoop heeft men niet. Er is een diplomatiek wonder nodig om de twee partijen nader tot elkaar te brengen. Wijde kloof De kloof is zeer wijd en de commu nisten zijn bijzonder vasthoudend, al dus de commentaren in de Amerikaan se hoofdstad. Functionarissen verklaar den dat de eisen, zoals deze door radio Peking zijn omgeroepen, meer dan propaganda-aanvallen ter versterking van de diplomatieke druk op de Ver. Staten zijn. Niettemin zijn er in Washington geen tekenen die er op wijzen dat de Ver. Staten bereid zijn militaire druk tegen communistisch China te gebruiken om De voorzitter van het verbond voor Veilig Verkeer, jhr. Th. Roell, heeft gisterochtend op de jaarvergadering in het koninklijk instituut voor de tro pen te Amsterdam na zijn openings rede een boodschap van Prinses Wil helmina aan de vergadering voorgele zen. In deze boodschap geeft de prinses uiting aan haar bijzondere waardering voor de toewijding van de velen in het verbond verenigd, die met ijver, geest drift en opoffering yan veel vrijheid het Nederlandse volk verantwoorde lijkheidsbesef trachten te leren, dat tot grondslag heeft eerbied voor het leven van de mede-weggebruiker. „Gelukkig heeft de invoering van de maximumsnelheid in de bebouwde kommen een gunstige uitwerking ge had. Ik moge de hoop uitspreken, dat dit ook zijn uitwerking zal hebben op «en rustiger, beheerster verkeer langs de grote wegen". Aan de tweede kamer is een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1958 van het ministerie van maatschappelijk werk aange boden, waarin een raming wordt gegeven van de kosten, verbonden aan de versnelde repatriëring van Nederlanders uit Indonesië. Deze versnelde repatriëring maakt een verhoging van de ge wone Dienst nodig met in totaal ƒ33.901.000. Koeweit, het Arabische sjeikdom aan de Perzische Golf, is bereid tot de Arabische Liga toe te treden en een bijdrage te leveren tot de bank voor ontwikkeling der Arabische landen. len dat het alternatief vergeldingsaan- vallen vanuit de lucht op het commu nistische vasteland zal zijn. Gevechten „Sabre" straaljagers van de Chinese nationalisten hebben gisterochtend tij dens een serie gevechten op grote hoogte elf „Mig" straaljagers der com munisten neergeschoten en zes „be schadigd en neergeschoten". Dit heeft een officiële nationalistische woord voerder verklaard. In zeer gezaghebbende nationa listische kringen in Taipeh is woensdag verklaard, dat nationa listisch China een communistisch aanbod tot een staken van het vu ren in het gebied van de Quemoy- eilandengroep zou aanvaarden, maar de archipel niet zal opgeven. De Franse ministers van voorlichting Jacqnes Soustelle, heeft verklaard, dat de Fransen onmiddellijk na de volks stemming van zondag moeten optreden tegen de communisten, als zij willen voorkomen dat de vijfde republiek betzelfde lot als de vierde ondergaat. De communistische partij mag de nieuwe instellingen niet vergiftigen zoals zij met de vorige heeft gedaan, zei hij. Soustelle, die sprak op een lunch met verscheidene ministers en parle mentsleden in Parijs, zei, dat zich nu een verschiet van zeer grote econo mische wederopbouw opent. De stem ming van 28 september zal het sein voor een nieuwe start voor Frankrijk zijn. De minister beschuldigde de com munistische partij van „heimelijke verstandhouding" met het Algerijn se nationale bevrijdingsfront. Zij houden er beide dezelfde minach- De recherche te 's-Hertogenbosch bosch de hand gelegd op de textiel handelaar K. uit 's-Hertogenbosch, die ervan wordt verdacht textielfabri kanten in Gent en andere Belgische plaatsen te hebben opgelicht voor een waarde van vele duizenden. De man heeft vorig jaar in augustus bij een firma in Gent voor een som van f 16.000,aan textiel gekocht en be taalde contant. Het vertrouwen in hem werd nog versterkt, toen hij kon aan tonen dat hij in 's-Hertogenbosch een banksaldo had van enkele duizenden. Bij de Gentse firma volgde even la ter een tweede bestelling voor onge veer f22.000.Dit bedrag is even wel nooit betaald. Daarna zocht de Bossche handelaar zijn slachtoffers on der andere firma's in Gent. Bejaarde man verongelukt Gistermiddag twee uur is de 75- jarige H. van der Griendt uit het be jaardenhuis „Hof van Zevenbergen" te 's-Hertogenbosch, toen hij wilde over steken op de Orthenseweg bij de spoor overweg met zijn hoofd tegen een pas serende vrachtauto gelopen. Hij werd naar het ziekengasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. ting voor mensenlevens en vrijhe den van de enkeling op na. En de Algerijnse agenten die in Frankrijk aanslagen plegen werken op bevel van het bevrijdingsfront en de com munistische partij, zei SousteJle. Er zal niet met „moordenaars" on derhandeld worden, zo besloot hij, Al- gerië moet meer en meer Frans wor den. NIEUWE MAATREGEN De Franse regering zal na de volks stemming over de nieuwe grondwet op zondag nieuwe maatregelen nemen ter bestrijding van de Algerijnse verzets acties in Frankrijk, zo is officiéél te Parijs bekendgemaakt. De minister van bouwnijverheid, Sudreau, die na een kabinetsvergadering als woordvoerder optrad, zei dat men na zondag zou kunnen beschikken over de bevoegd heden welke de grondwet biedt. Premier MacMillan van Engeland zal op acht en negen oktober een be zoek aan Bonn brengen. MacMillan, die vergezeld zal worden door zijn minister van buitenlandse zaken Sel- wyn Lloyd, komt op uitnodiging der Westduitse regering. In Beiroet is een totaal uitgaans verbod afgekondigd na een reeks bloedige botsingen, waarbij giste ren zeker tien mensen het leven hebben gelaten. Er kwam snel een einde aan de in cidenten toen werd afgekondigd, dat burgers met wapens ter plaatse zonden worden doodgeschoten. De 37-jarige Mohammedaanse op standelingenleider en gewezen premier Rasjid Karami heeft gisteren een nieuwe regering gevormd. Daarvan maken vier christenen, drie moslems en een druze deel uit. Karami is be halve premier ook minister van defen sie en van binnenlandse zaken. Gromyko had onderhoud met Selwyn Lloyd De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft naar in doorgaans welingelichte kringen verluidt, twee uur met zijn Britse ambtsgenoot over de crisis in het Verre Oosten gesproken. Lloyd was zijn gast bij het avondmaal in het bu reau van de Sowj et-delegatie naar de Verenigde Naties. Van Britse noch van Russische zijde wilde men niets over het gesprek meedelen. In het Hofburgpaleis in Wenen heeft de Oostenrijkse kanselier Julius Raab een conferentie van het internationale bureau voor atoomenergie geopend. De bovenste foto geeft een over zicht van de vergadering tijdens het openingswoord van de kanse lier. De onderste foto toont de kanse lier (rechts) aan het woord. Links staat Sterling Cole, de Amerikaan se directeur-generaal van het bureau. De Tweede Kamer is een wetsont werp tot wijziging van de begroting 1957 van het landbouw-egalisatiefonds aangeboden, waaruit blijkt, dat het na delige saldo f471.334.190 bedraagt, 1312.351.100 hoger dan oorspronkelijk geraamd. De uitgaven zijn namelijk f313.771.100 en de inkomsten f 1.420.000 hoger. Te vens worden thans, aldus de memorie van toelichting, de saldi van de jaren 1949 tot en met 1956 opgenomen, zo dat het totale nadelige saldo over 1957 f 1.785.038.600 wordt. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Tunis is vernomen, dat de Algerijnse opstandelingenregering te Cairo zal overwegen onderhan delingen met Frankrijk voor te stellen om een einde te maken aan de strijd in Algerië. De minister van defensie en die van bewapening van de regering in ballingschap, Krim Belkacem en Mahmoed Sjerrif, gaven in be sprekingen te Tunis te verstaan, dat dergelijke voorstellen misschien na de eerste kabinetsvergadering van vrijdag aanstaande te Cairo be kend zullen worden gemaakt. Op de grote autotentoonstelling, die in het „Grand Palais" te Parijs zol worden gehouden, zal Citroen vier nieuwe versies tonen van zijn I.D. 19, allemaal gebaseerd op het revolutionaire Citroen-model, de D.S. 19. Deze vier versies zijn een gezinsauto", een kleine open vrachtwagen, 'n ambulancewagen en de hiergetoonde station-car. De afmetingen van de vier types zijn gelijk en de vloer is vlak, alleen de uitrustig verschilt. De foto laat duidelijk zien hoe in de station-car de achterste zitplaatsen naar be neden kunnen worden geklapt om zo een vlakke vloer voor meer bergruimte te krijgen. De Nederlandse boer zal zijn deel bijdragen om te komen tot een vermindering van de grote schat kistuitgaven voor onze melkpro- duktie. Voor 't huidige melkprijs jaar ging men reeds akkoord met een beperking van de garantieprijs voor ere melk tot 5,18 miljard kg.; voor het komende produktiejaar is men bereid tot een nieuwe beper king van de garantie. Over de om vang hiervan beraadt het bedrijfs leven zich nog. Het aandeel van de boer bestaat voorts daarin, dat de georganiseerde landbouw heeft aangeboden de import krachtvoerprijzen te verhogen, zodat de produktie in de wintermaanden zal dalen en de produktie via eigenge- teeld krachtvoer ook in prijs zal dalen. De voorzitter van de hoofdafdeling veehouderij van het landbouwschap, de heer R. Visser, formuleerde gis teren in de openbare vergadering van het landbouwschap op deze wijze de bereidheid van de landbouw tot het voor zijn rekening nemen van een po sitief, constructief aandeel ter oplos sing van dit nationale vraagstuk. Bij de volgende maandelijkse be spreking met de minister in oktober zullen definitief de plannen van de re gering met betrekking tot de omvang Bij een onderzoek, dat door een raadscommissie ad hoc is ingesteld, is vastgesteld, dat de gemeentesecretaris van Moerkapelle, de heer J. van de Heuvel, door claimstelling op particu liere grond zijn eigen belang heeft doen gelden bij de ontwikkeling van uitbreidingsplannen in de gemeente. Met deze plannen was de secretaris uit hoofd van zijn functie op de hoogte. De raad heeft het besluit genomen om in afwachting van het rapport de heer van den H. onmiddellijk als secretaris te schorsen. Zesjarig jongetje verdronken Gistermiddag geraakte het 6-jarig zoontje Dirk, van de familie E. te Bols- ward, spelend in het vrij diepe water van de stadsgracht. Aanvankelijk werd dit door niemand opgemerkt. Toen men echter zijn autoped drijvende vond begaven een paar mannen zich onmiddellijk te water. Eén van hen, de dierenarts F. van der Veen, slaagde er in het jongetje boven water te ha len. Het kind was toen echter reeds verdronken. Het gezin had elf kinderen, van welk er twee reeds eerder waren overleden. De vader ligt al sinds geruime tijd ziek te bed. De Iraakse regering heeft het contrakt met een groep van vijftig Britse mili tairen, die als adviseur bij de Iraakse strijdkrachten werken, opgezegd. De betrokkenen hebben een maand ge kregen om hun vertrek voor te berei den. van de gegarandeerde melkproduktia en de maatregelen ter bespreking van de winterproduktie bekend gemaakt kunnen worden, zodat voor de aan vang van het nieuwe melkprijsjaar, per 1 november, de boer weet waar hij aan toe is. Het niet dekken van de kostprijs door de garantieprijs maar het vast stellen van de garantieprijs op een be paald percentage van de kostprijs, wees het landbouwschap af. Het geen de voorkeur aan de beperking van een volwaardige garantieprijs tot een be paalde omvang van de produktie. Gisteren is op de lanceerbasis te Capo Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een 'polaris'-raket afgevuurd. De raket is echter na het afschieten in de lucht gekanteld en tot ontploffing gekomen. Brokstukken van de raket zijn in de Indiaanse rivier, die in dit gebied stroomt over een uitgestrekt gebied buiten de rivier, terecht gekomen. Er is geen melding gemaakt van slacht offers. Later is meeegedeeld, dat de raket met opzet tot ontploffing is gebracht, toen bleek, dat zij niet de juiste rich ting nam. In een groot deel van Noord-Hol land is de elektriciteitsvoorziening gis termiddag omstreeks kwart voor dria uitgevallen. Over de oorzaak en de om vang van de storing is nog niets be kend. Ingezonden mededeling (Adv.) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger DE BILT ZEGT Herfstweer Wisselend bewolkt met enkele buien. Iels lagere temperaturen dan gisteren. Harde wind tot storm tussen zuidwest en west.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1