KWESTIE - CHINA NIET OP DE AGENDA V.N. India: Chinezen moeten zelf kwestie oplossen TOEKOMST CYPRUS BLIJFT ONZEKER Belgen dronken vergiftige alcohol Eifeltoren „herbergde" tijdbom Met veertig tegen negenentwintig stemmen Jeugdspaarwet in Eerste Kamer goed ontvangen Spaak voert besprekingen KUB: „Ik ben onschuldig" Uitgaansverbod in Beiroet opgeheven Pokkenepidemie eist 500 doden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse wapens alleen voor handhaving binnenlandse veiligheid MAAR DE DIRECTEUR WAS ER NIET. Wetsontwerp aanvaard Betonnen schermen voor Parijse politie Alle plannen stuiten op tegenstand Engeland protesteert bij Roemenië Buurmans brommer in brand gestoken Nederlander in België verongelukt Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantorens Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4119 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Woensdag 24 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan; Donderdag: Zon op 6.29 u., onder 18.33 u. Maan op 17.24 u., onder 8.54 u. Hoogwater donderdag 25 september: Vlissingen: 0.24 u. 1.92 m., 12.39 u. 1.91 m. Terneuzen: 0.51 u. 2.08 m,, 13.08 u. 2.07 m. Wemeldinge: 1.56 u. 1.64 m., 14.19 u. 1.47 m. Zierikzee: 1.33 u. 1.43 m., 13.51 u. 1.24 m. Eisenhower terug van vakantie President Eisenhower is dinsdag van zijn vakantie te Newport (Rhode Is land) naar Washington teruggekeerd. Hij is 25 dagen met vakantie geweest. Een van de eerste kwesties die hij te behandelen krijgt is het vinden van een opvolger voor Sherman Adams, De algemene vergadering van de V. N, heeft dinsdag de aanbeveling van haar agendacommissie om de kwestie van China's vertegenwoordiging in de volkerenorganisatie in deze zitting niet te bespreken, met veertig tegen 29 stemmen, bij 12 onthoudingen aanvaard. Met genoemde stemverhouding verwierp de vergadering een amen dement van zeven staten dat ten doel had de strekking van de aan beveling der agendacommissie om te keren. Vervolgens wees de ver gadering een ander amendement af, waarmee dezelfde zeven staten de aanbeveling van de agendacommissie om de kwestie van de ver tegenwoordiging van China gedurende de dertiende zitting niet aan de orde te stellen, ongedaan hadden willen maken. Ditmaal was de stemverhouding 41 tegen 29 stemmen, bij elf onthoudingen. Vorig jaar was de stemverhouding bij dezelfde kwestie 48 tegen 27 stem men, bij zeven onthoudingen. Evenals toen was ook nu India het land dat de actie voor bespreking van de Chinese kwestie leidde. Uitslag Nadat de twee delen van de aanbe veling der agendacommissie in haar oorspronkelijke vorm, resp. met veer tig tegen 28 stemmen bij dertien ont houdingen en 41 tegen 29 stemmen bij elf onthoudingen waren aanvaard, werd de gehele aanbeveling met 44 tegen 28 stemmen bij negen onthou dingen goedgekeurd. Zelf oplossen Voor de stemming had de Indiase minister van defensie, Krisjna Menon, verklaard dat wat op de eilanden bij de Chinese kust gaande is, niets nieuws is maar een deel van een oorlog die al dertig jaar aan de gang is. Hij gaf als zijn oordeel te kennen dat het vraag stuk grotendeels een kwestie is die door de Chinese communisten en na tionalisten moet worden opgelost, het geen men hen zou moeten laten doen. Menon herhaalde het aanbod van India om desgewenst goede diensten te ver lenen teneinde tot een vermindering van de spanningen te komen. Scherpe kritiek Het vooraanstaande Zuidslavische politieke tijdschrift „Internationale kwesties" heeft dinsdag scherpe kri- De gewezen kabinetschef van bonds kanselier Adenauer, Hans Kilb, die kortgeleden is gearresteerd op be schuldiging van „corruptie", heeft via zijn advocaat doen mededelen dat hij niet schuldig is aan het hem ten laste gelegde en dat ook voor de rechter zal verklaren. Kilb heeft er in het bijzonder de nadruk op doen leggen, dat het „voor dienstdoeleinden" gebruiken van door een grote Duitse firma „geleende" 7 automobielen geen afkeurenswaardige daad i3. Verplichting van Indonesië Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Gerbrandy over de Ameri kaanse wapenleveranties aan Indone sië heeft de minister-president o.m. geantwoord, dat Indonesië zich bij de overeenkomst heeft verplicht, dat ma teriaal uitsluitend voor handhaving der binnenlandse veiligheid te bestem men en voor wettige zelfverdediging, overeenkomstig de doelstellingen en de beginselen van het handvest van de Verenigde Naties. De Nederlandse regering was ter zake van deze overeenkomst tevoren ingelicht. In verband met de in de overeen komst opgenomen verzekeringen inza ke de bestemming der te leveren wa pens mag niet worden verondersteld, dat deze wapenen zullen worden mis bruikt voor directe of indirecte agres sie tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Het gebruik van deze wapenen binnen Indonesië is een aangelegenheid, wel ke behoort tot de competentie van de Indonesische regering en derhalve buiten de bemoeienis van de Neder landse regering valt. DE BILT ZEGT Vrij zacht Vrij zacht, maar zwaar bewolkt weer met af en toe regen of motregen en tijdelijk krachtige tot harde wind tus sen zuid en zuidwest. tiek geleverd op de buitenlandse poli tiek van communistisch China, die vol gens het blad „niet vooruitstrevend, opbouwend of socialistisch" is. Het blad waarschuwde, dat „morgen andere landen (dan Zuid-Slavië) zul len worden aangevallen en dat zal dan het resultaat van de logica der (Chi nese) politiek van verscherping der betrekkingen zijn". De Franse wielrenner Roger Rivie re, wereldkampioen achtervolging bij de profs, is er te Milaan in geslaagd het werelduurrecord te verbeteren. Hij legde 47 km. en 346 meter af. Het oude record stond sedert 18 septem ber van het vorig jaar op zijn naam met 46 km. en 923 meter. {r Na enige discussie heeft de Eerste Kamer gisteren het wetsontwerp be treffende het sparen door jeugdige personen aangenomen. Het bleek, dat de senatoren vertrou wen hadden in de jeugdspaarwet. Mi nister Struijcken die dit wetsontwerp met elan verdedigde, was dan ook dankbaar voor de aanmoediging en de goede wensen van de leden. Hij meen- Op de plaatsen in Parijs, waar po litiemannen de wacht moeten hou den, zijn in verband met de voort durende aanvallen van Algerijnen betonnen schermen geplaatst, waarachter de posten zich in geval van gevaar kunnen verschuilen. De foto toont een Parijse politie man achter zijn beschutting. de een goed klimaat bij de Kamer ge vonden te hebben voor de bevordering van het sparen. De staatssecretaris, de heer Schmel- zer gaf te kennen, dat de regering zich een zekere beperking heeft op te leg gen. Wat de voorlichting en de propa ganda betreft denkt men 3000 bladen en tijdschriften te bereiken. Voorts zal van de radio gebruik worden gemaakt en een enkele maal ook van de tele visie. De staatssecretaris verklaarde, dat er overleg gaande is over het loonbeleid. De zaak, die nog in het kabinet moet komen, kan niet overhaast worden. Rusland komt met een atoomtrein Tussen 1960 en 1965 zal in de Sow- j et-Unie de eerste spoortrein met atoomaandrijving rijden, zo meldt het Hongaarse jeugdblad „Magyar Ifju- sag". De trein, bestemd voor de ver bindingen vanuit Rusland met de Stil- le-Oceaankust, zal tweemaal de reis door Siberië kunnen maken, met een snelheid van 500 km per uur, zonder nieuwe brandstof in te nemen. Na installatie van Sjehab Twee gewapende mannen hebben gisteren in Beiroet een journalist, Sj oekri, uit het kantoor van het Ara bische persbureau ontvoerd, maar hem later weer moeten vrijlaten. Opposi tieleider Salam had persoonlijk con tact met president Sjehab opgenomen, die het leger opdracht gaf de ontvoer de te bevrijden. Intussen is na Sjahebs installatie tot president het uitgaansverbod in Bei roet opgeheven, thans is nog een avondklok van 18 tot 02 uur van kracht De ontvoerde falangistische journalist Haddad is na vijf dagen nog steeds niet teruggekeerd. Mannen en vrouwendie in Enge land een campagne voeren tegen de atoombewapening, onder lei ding van dr. Donald Soper (geheel links) zitten hier voor de hekken van de hoofdingang van het onder zoekcentrum voor atoombewape ning te Aldermaston in het graaf schap Berkshire. Op de omheining hebben zij spandoeken bevestigd waarop te lezen staat, dat zij de directeur, sir William Penney, wensen te spreken. Dat verzoek werd gedaan nadat, supporters van de campagne negen weken buiten de hekken hadden gepost met spandoeken. De directeur bleek evenwel niet aanwezig te zijn Bisschop Kyprianos van Kyrenia, die indertijd tezamen met aarts bisschop Makarios van Cyprus werd verbannen, heeft in de Griekse pers Makarios' jongste voorstel over het eiland „onaanvaardbaar" ge noemd. „Wij willen het Britse plan door te strijden dwarsbomen, niet door concessies te doen. Makarios' voorstel is een belediging voor het prestige van de ethnarchie (het politieke lichaam van de Cyprische kerk) en verbreekt de eenheid van de Cyprioten. Het is ook tegen 's lands verlangen naar eenheid met Griekenland. De enige die het recht heeft over onze politieke toekomst te oordelen is het Cyprische volk zelf". De Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, verklaarde dinsdag in een radiorede voor de Britse troepen op het eiiand, dat Engeland vasthoudt aan het „deelgenootschapsplan". „Toen wij onze nieuwe politiek voor Cyprus bekend maakten, zeiden wij dat wij ons niet door geweld of iets anders ervan zouden laten weerhou den het plan uit te voeren, dat wij juist achtten. Wij meenden wat wij zeiden", aldus de gouverneur. De secretaris-generaal van de NAVO Paul-Henri Spaak, is dinsdag voor een kort bezoek in Athene aangekomen. Hij zal met de Griekse regeringslei ders over de kwestie-Cyprus spreken. Zijn aankomst heeft een besluit van de Griekse regering over het plan van Makarios voor een onafhankelijk Cy prus vertraagd. Griekse functionaris sen hebben geen commentaar op het plan willen leveren. In België hebben zich ernstige gevallen van vergiftiging door methylalcohol (of houtgeest of houtalcohol, dat ondermeer wordt gebruikt voor het bereiden van kleurstoffen en het ondrinkbaar maken van spiritus) voorgedaan, die tot nu toe aan zeven personen het leven hebben gekost, terwijl meer dan twintig personen na het gebruik van deze alcohol ziek zijn geworden. De doden zijn drie Noorse zeelieden, drie inwoners van Antwerpen en een 38-jarige Belgische. De politie laat op gezette tijdstippen de be volking via de radio waarschuwen geen alcoholische dranken te ge bruiken, waarvan de herkomst twij felachtig is. De politie is erin geslaagd een hoe veelheid van honderden liters hout geest, die in clandestiene gedistil- leerderijen was gemaakt te achterha len. Een twaalftal personen is gear resteerd. Bij een van hen, een gros sier, zijn een clandestiene distilleer derij en grote hoeveelheden houtal cohol aangetroffen. Hij gebruikte de houtgeest voor het maken van ge- never en likeuren, die vervolgens onder de naam van bekende merken in de handel werden gebracht. Spaak heeft dinsdagavond ver klaard, na een gesprek met Griekse leiders, dat 'de toepassing van het Britse plan voor Cyprus een van de elementen is die de toestand moei lijk maken'. Spaak wilde niets zeg gen over het verloop van zijn be sprekingen, die drie en een half uur hebben geduurd. Woensdag zal hij rapport uitbrengen aan de NAVO- raad te Parijs. Volgens diplomatie kringen in Athe ne heeft de Franse regering de Griek se premier meegedeeld, dat zij bereid is het Griekse verzoek voor uitstel van het Britse plan voor Cyprus te steunen. De leiders der Turkse gemeenschap op Cyprus, Kutchuk, heeft het plan dinsdagavond verworpen. Hij noemde het een politieke manoeuvre met het oog op het komende debat over Cy prus in de Algemene Vergadering der V.N. De Britse regering heeft er bij de Roemeense regering tegen geprotest- teerd, dat twee bejaarde Britse wedu wen, die in Roemenië wonen, gedwon gen zijn geweest het Roemeense staatsburgerschap aan te nemen. Zij hadden moeten kiezen tussen het Roe meense staatsburgerschap of vertrek. Gezien hun leeftijd, de oudste is 91, hadden zij in feite geen andere keus dan te blijven. De Roemeense regering heelt het protest verworpen. Prins Bernhard zal in de middag van de dertiende oktober een bezoek brengen aan de Coöperatieve suiker fabriek „Dinteloord" te Stampersgat. Een toeriste heeft gistermiddag op een der verdiepingen van de Eifeltoren te Parijs een tijdbom ontdekt. De klok, die echter niet werkte, stond afgesteld op zeven uur. De toeriste sloeg direct alarm. Twee functionarissen droegen de helse machine daarop naar de hoogste verdieping, waar geen toeristen waren. Inmiddels was de politie gealarmeerd, die het gevaarlijke apparaat door ex perts liet weghalen. Het vermoeden bestaat, dat Algerij nen de bom geplaatst hebben en dat de aanslag gericht was op de televisie zender boven in de Eifeltoren. Op het moment, dat de bom werd gevonden, waren 300 mensen op de toren. Het bezoeken van Algerijnen in Franse gevangenissen is dinsdag om veiligheidsredenen verboden. Om de zelfde redenen zullen de Algerijnse gevangenen tot nader order niet meer als zij ondervraagd moeten worden, van de gevangenissen naar het paleis van justitie in Parijs worden overge bracht. Volgens de dagbladen in Djakarta zouden op het eiland Butung, nabij da zuidelijkste punt van Celebes 500 per sonen zijn omgekomen als gevolg van een pokkenepidemie. Het Rode Kruis ter plaatse heeft een beroep gedaan op Djakarta om vaccin en medicijnen te zenden. De Apeldoornse politie heeft de 59- jarige G. R. aangehouden onder ver denking van het opzettelijk stichten van brand. De man heeft de bromfiets van zijn overbuurman overgoten met petroleum en het vehikel vervolgens in brand gestoken. Blijkbaar heeft hij zich nogal geërgerd aan het lawaai, dat de brommer van zijn buurman maakte. Op zekere nacht dronk R. zichzelf met een flink aantal glazen bier moed in en stapte vervolgens naar het schuurtje van de overburen, waarin de brommer gestald was. Hij zette de bromfiets buiten tegen een aldaar ge parkeerde auto, in de mening verke rend dat dit een boom was, en bracht vervolgens zijn snode plannen ten uit voer. Daardoor liep ook de auto, dia evenmin als de brommer tegen brand verzekerd was grote schade op. Maandagochtend is een Nederlandse auto, komend uit Limburg, te Eupen in België geslipt en tegen een boom gebotst. Vijf van de zeven inzittenden werden gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar de bestuurder van de auto, de heer H. S. 59 jaar oud, uit Roermond, wiens borstkas was inge drukt, dinsdagmorgen is overleden. De andere gekwetsten waren de vrouw van de bestuurder, mevr. A. S. -C., 51 jaar oud, de zwager van de heer Sillekens. de heer W. van de V., 65 jaar, de vrouw van leze laatste, 65 jaar, en hun zoon Abe, 31 jaar oud. De twee andere inzitenden, mevr. G. M. en haar kindje van zes maanden bleven ongedeerd. Landbouwprijsindexcijfers augustus 1958 Volgens het centraal bureau voor de statistiek bedroeg het algemeen land bouwprijsindexcijfer (basis 1949-1950 1952-1953 100) in augustus 96 te gen 95 in juli en 104 in augustus 1957. Het groepsindexcijfer voor de akker- bouwprodukten liep terug van 124 tot 121 als gevolg van de lagere prijzen voor de granen. In augustus 1957 be droeg het 108. Als gevolg van de hogere prijzen voor varkensvlees, eieren en melk steeg het groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten van 87 tot 90 te gen 103 in augustus van het vorige jaar. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef ongewijzigd op 136. Vergeleken met augustus 1957 (130) is het met 6 punten gestegen. Minister Algera zal op 22 oktober de stormvloedkering in de Hollandse IJssel in gebruik stellen, die een be langrijke beveiliging biedt aan de Zuidhollandse laagvlakte, het laagste punt van Nederland.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1