RECLASSERING vraagt méér en méér mensen geld Uitbreiding ambtenarenkorps dringend noodzakelij Overbelast Moord op verpleegster voor gerecht Toeneming aantal zomeravond' elftallen baart zorg Indonesische nationale raad besprak „Chinese vraagstnk„ Nieuwe maatregelen tegen Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië Swift versloeg OS CR met 9*4 Wat zijn oorzaken van de misdaad? i Hongaars protest bij Franse regering dlda^meditatie Teugels weer iets gevierd Zeeuws-Vlaanderen wint Rode Kruis- wedstrijden Cujé tweede achter De Ruiter BEROEPINGSWERK Verkiezingen in Hongarije Piloot mag twee jaar niet vliegen Jaarvergadering KNVB afd. Zeeland Commissie van onder' zoek ingesteld Maandag 22 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van een onzer verslaggeefsters) Overal ter wereld is men jaloers op het Nederlandse reclasserings- systeem. In geen enkel land wordt zoveel particulier initiatief ont plooid, vindt men zoveel vrijwillige medewerkers en levert de bevol king een dergelijk grote financiële bijdrage voor het werk als bij ons. Op de Reelasseringsdagen hebben de Nederlanders samen de laatste jaren gemiddeld iedere keer 400.000 gulden in de collectebussen ge stopt, een respektabel bedrag. En toch, tóch is de Vereniging van Reclasseringsinstellingen nog niet tevreden. O natuurlijk, zij is dank baar voor de unieke steun die zij van het hele volk ondervindt, maar. er staan nog talloze punten op het programma, heel belangrijke pun ten, die niet uitgevoerd kunn enworden omdat er geen geld genoeg is en omdat er geen goed opgeleide en geschoolde mensen voor te vinden zijn. aan de rechter. In vele delen van ons land vertoont de rapportage een be langrijke achterstand, eenvoudig om dat men in tijdnood zit. Het percentage ex-gedetineerden dat in de proefperiode „mislukte',' en opnieuw in de misdaad verviel, steeg van 17 pCt in 1950 tot 21 pCt in 1955, een relatief gezien zó kleine vermeer dering, dat het volgens prof. Van Bem- melen alleszins verantwoord is om het aantal voorwaardelijke invrijheidstel lingen nog meer uit te breiden. In dat geval echter, zou men slechts dan ef fectieve reclasseringsarbeid kunnen verrichten, wanneer het aantal amb tenaren, psychologen en psychiaters die aan dit werk deelnemen, vele ma len groter werd. Wat weten wij eigenlijk van de oor zaken van de misdaad? De laatste tijd verklaren wetenschapsmensen, dat men die moet zoeken in defecten die het kind tussen zijn geboorte en zesde jaar opdoet. Voor de statistische psy chologische en sociologische onderzoe kingen die nodig zijn om tot een be ter inzicht te kunnen komen, zou men enorme bedragen nodig hebben. Er valt met de huidige gegevens heel moeilijk iets te zeggen over vermeer dering of vermindering van de crimi naliteit. Geen toename Het is helemaal niet zeker, dat de inderdaad sterk aan zoals men tegenwoor dig zo vaak hoort verluiden. Ook hier geldt: alleen met een grote staf van psychologen, sociologen, psychiaters en statistici, die de beschikbare ge gevens zouden kunnen combineren met een onderzoek naar de dossiers en de gevallen die aan die gegevens ten grondslag liggen, zou men kans hebben enig inzicht te krijgen in de omvang en de insensiteit van de misdadigheid. En daarbij zou men de medewerking van de reclasseringsambtenaren niet kunnen missen, maar die hebben daar de huidige stand van zaken zeker geen tijd voor. Vlak voor de oorlog werkten er in Nederland 41 reclasseringsambtenaren, op het ogenblik 250. Prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar te Lelden en bestuurslid van de Ver. van Re classeringsinstellingen, heeft op een persconferentie die dezer dagen ter ge legenheid van de Nationale Reclasse- ringsdag op 27 september a.s. werd gehouden, gepleit voor op zijn minst een verdubbeling van het aantal amb tenaren. „Onmogelijke instelling" De gevangenis is volgens de Leidse hoogleraar een zij het noodzakelijke hoogst -onmogelijke instelling. De mensen die erin terecht komen, wor den tijdelijk totaal van alle verant woordelijkheid beroofd, en men ver wacht toch van hen, dat zij zich ogen blikkelijk weer als volledig verant woordelijke mannen en vrouwen zul len gedragen, zodra zij in vrijheid worden gesteld. Prof. van Bemmelen fs van mening, dat men het aantal gevangenen nog aanzienlijk zou kunnen beperken, o.a. door de gedetineerden veel eerder voorwaardelijk in vrijheid te stellen dan nu meestal het geval Is èn door het aantal korte gevangenisstraffen nog aanzienlijk te beperken. „Korte straffen doen evenveel kwaad als an dere, maar zij sluiten nergens aan op de reclassering", aldus prof. Van B -melen. nog geen derde deel der gevallen probeert de rechter een geheel of gedeeltelijke voorwaardelijke ver oordeling. Het percentage voorwaar delijke veroordelingen zou volgens prof. Van Bemmelen ook nog gemak kelijk uitgebreid kunnen worden en het zou evenzeer de moeite lonen, het aantal gevallen waarover wordt ge- pporteerd belangrijk te verhogen, 'at zou tevens een niet te berekenen .eedsbepsaring betekenen voor de ver oordeelden en hun familie. In 1950 werd 33 pCt van de gevan genen voorwaardelijk in vrijheid ge steld, in 1955 ruim 70 pCt. Een grote uitbreiding van de taaie der reclasse ringsambtenaren dus, die belast zijn met het toezicht en de voorlichting Een rekensommetje Is dit mogelijk? Prof. Van Bemme len beantwoordde deze vraag met een hartgrondig „ja". Hij legde ons op de persconferentie zelfs een „bescheiden" rekensommetje voor, waarmee hij aan toonde, dat een dergelijke uitbreiding het rijk zelfs miljoenen guldens zou besparen! Iedere man die in de gevangenis komt, kost de gemeenschap laag ge schat 30 gulden per dag of 10.000 per jaar. Een reclassering-sambtenaar hoeft dus jaarlijks maar één man „uit de gevangenis te houden", om meer dan zijn eigen salaris terug te verdie nen. In werkelijkheid bespaart iedere reclasseringsambtenaar het rijk min stens 50.000 galden per jaar, omdat hij door zijn werk gemiddel aanzien lijk meer dan één man uit de gevan genis houdt. Wanneer men dus 250 nieuwe ambténaren aanstelde, zou dat een besnaring van minstens twaalf en een half miljoen gulden tot gevolg hebben Groei Mr. A. van Mazijk, directeur van de Prot. Christelijke Reclasseringsvereni- ging, vertelde ons iets over de ontwik keling van het reclasseringswerk. Er is de laatste jaren veel veranderd Op het terrein der reclassering. De beroeps krachten, de ambtenaren, zijn nu vol komen ingeburgerd. Zij passen hun kennis van de psychologie, de crimi nologie en de sociologie toe in de prak tijk. Reclasseerders zien hun werk niet meer als het reiken van een hand, het optrekken van een ander tot het eigen niveau. Vroeger heeft er voor de re classering eens een vignet gecircu leerd, waarop een blanke hand van bovenaf een bezoedelde hand omvat te. Maar dit vignet voeren de mo derne reclasseringsambtenaren niet meer. Zij gaan-er vanuit, dat zij te ma ken krijgen met mensen die fouten en gebreken hebben, maar met mensen, die tevens van God eigen ontwikke lingsmogelijkheden hebben meegekre gen. Zij beschouwen het als hun voor naamste opdracht, hulp en steun te bieden en zeker niet om de barse po- litie-agent te spelen. Zonder de hulp van vrijwilligers en ieken bereiken de ambtenaren echter niets. Zij kunnen een ex-ge detineerde wel zijn zelfvertrouwen teruggeven. Zij kunnen hem ertoe brengen het verkeerde van zijn daad te erkennen en hem ervan overtui gen, dat God hem zijn zonden wil vergeven en hem weer in genade aanneemt. Dit alles verandert echter het leed en de moeilijkheden van degene die weer op vrije voeten is gesteld geenszins, wanneer niet ook de gemeenschap, de mensen uit zijn omgeving, zijn familie en zijn werkgevers (die misschien ieder jaar trouw een gulden in de collec tebus stoppen) hem weer als een volwaardig medemensen accepteren en hem nieuwe kansen geven. Het is ontzettend moeilijk voor doodgewone mensen die nooit psycho logie of criminologie hebben gestu deerd. Rtet is ontzettend moeilijk om het „Heb uw naaste Hef als uzelf" in de praktijk te brengen. En tóch moet het: het is het grootste en het belang rijkste gebod dat God ons gegeven heeft De reclassering brengt ieder jaar 8000 voorlichtingsrapporten uit. Er worden ongeveer 12 a 14.000 mensen voorwaardelijk veroordeeld en 5000 daarvan staan onder toezicht of hebben in ieder geval bijzondere voor waarden. Bovendien worden jaar lijks in 12 a 1400 gevallen voor waardelijke invrijheidstellingen verleend en nog eens. in enkele honderden gevallen voorwaarde lijke gratie. De omvang van de n voorwaardelijke niet vervolging is §J niet te schatten. Maar het is ze- ker niet te optimistisch om te K zeggen, dat de reclassering jaar lijks bemoeienis heeft met een 20 g a 25.000 mensen. Wanneer men dan bedenkt, dat al dat werk B verricht wordt door 250 ambte- B naren (geholpen door 10.000 vrij- a willigers) en dat een ambtenaar dus gemiddeld per jaar een 100 a 20 rapporten uitbrengt of 30 B a 50 gevallen onder toezicht B heeft, dan is het wel duidelijk, I B dat de reclasseringsambtenaren Itot de vleest overbelaste functio- narissen in ons land gerekend 9 pi kunnen worden. Het Hongaarse persbureau M.T.I meldt, dat de Hongaarse gezant te Pa rijs vrijdag j.L mondeling op het Fran se ministerie, van buitenlandse zaken heeft geprotesteerd tegen de „nieuwe, van een uitdagende mentaliteit getui gende aanslag op het Hongaarse ge zantschap, die achttien dezer werd gepleegd". De gezant vestigde ook de aandacht op het „misdadige optreden van be paalde organisaties van Hongaarse uit gewekenen, die dreigen afbreuk te doen aan de Frans-Hongaarse betrek kingen". De gezant stelde de eis dat aan het optreden dezer organisaties paal en perk wordt gesteld. Nieuwe reismogelijkheid voor Amerikanen in Europa Door samenwerking van de spoor wegmaatschappijen in Nederland, Bel gië, Denemarken, West-Duitsiand, Frankrijk, Italië, Zwitserland en Zwe den is een voordelige reismogelijkheid geschapen voor Amerikanen in Euro pa in de vorm van een abonnement dat de naam draagt van „Enraiipass". Alleen inwoners van Noord-, Cen traal- en Zuid-Amerika biljet verkrijgen. De biljetten, die met ingang van 1 januari door de bureaus van boven genoemde landen in New York, San Francisco en Montreal zullen worden uitgeschreven, zijn twee maanden gel dig. De prijs bedraagt voor volwasse nen 125 dollar, voor kinderen van vier tot en met negen jaar de helft. „Heb goede moed, stop op. Hij roept u.'" (Marcus 10 vers 49) Hij, Jezus roept u! Mij, zult u misschien vragen, mij? Ik, die maar zo weinig beteken in dit leven, ik die oud en gebrekkig ben, ik die altijd achteraan moet staan, ikNeen, er is geen vergissing in het spel. God heeft het speciaal tegen u, die dit leest. Hij roept u, zoals u bent. Zoals Jezus ook de blinde riep, die iangs de weg zat. Het goede moed, Jezus roept u. Of laat gij Jezus voorbijgaan? ^st De Indonesische nationale raad heeft de afgelopen week het „Chinese vraagstuk" in beschouwing genomen. De vice-voorzïtter van de raad, Ab- dulgani, deelde mede, dat de raad de ontwikkelingen van dit probleem aan dachtig gadeslaat en een speciale com missie heeft ingesteld, die dit vraag stuk zal moeten bestuderen. Intussen hebben de 52 nationalistisch Chinese organisaties in Djakarta, die volgens een bekendmaking van mili taire zijde „de nationale belangen van het, Indonesische bevolking afbreuk zouden doen" en in verband daarmede door de plaatselijk militair comman dant van de hoofdstad werden verbo den, vrijdag weer toestemming verkre gen hun activiteit voort te zetten, in afwachting van een nadere beslissing van de militaire gezaghebber van Dja karta. Tot deze organisaties behoorden ook enige banken, bioscopen en scho len. Het linkse dagblad „Pemuda", dat de tegen de nationalistische Chinezen ge nomen maatregelen had toegejuicht, schreef gisteren, dat „alle Kuomintang- Chinezen uit Indonesië moeten worden gegooid, zij kunnen in Formosa ster ven", aldus dit blad. De totale kapitaalsinvesteringen van overzeese Chinezen in Indonesië wordt in Indonesische kringen geschat op 80 miljoen dollar. Bij de kringwedstrijden voor Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis, die zaterdag in het Middelburgse „Schut tershof' werden gehouden, hebben de Zeeuws-Vlaamse ploegen zich supe rieur getoond. Bij de heren veroverde Axel de eerste plaats, terwijl bij de ZZt' dames Terneuzen onbedreigd zegevier de. Bovendien legde de gecombineerde dames- en herenploeg van Terneuzen met een totaal aantal punten van 592 beslag op de beker, dis in bezit was van de afdeling Zuid-Beveland-West (Goes). De damesploeg van Terneuzen en de herenploeg van Axel zullen nu de Zeeuwse kleuren verdedigen hij de strijd om het kampioenschap van Ne derland, die 18 oktober a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes gestreden zal worden. De uitslagen van de kringwedstrij den luiden: Heren (maximum aantal te behalen punten 430): 1. Axel, 328 pnt.; 2. Krabbendijke (afdeling Z.-Be- velang-Oost), 300 pnt.; 3. Terneuzen, 282 pnt.; 4. Middelburg, 276 pnt.; 5. YÜssingen, 241 pnt. Dames maximum aantal te behalen punten 310): 1. Terneuzen, 247 pnt.; 2. Middelburg, 202 pnt.; 3. Goes (afd. Z.- Beveland-West), 194 pnt. 9 De bloemen- en vogeltentoonstelling te Goes is bezocht door ruim 10.000 personen. De „manager" van Manchester United, Matt Busby, lacht breeduit naar de fotograaf tijdens de onder tekening van het contract, waar mede hij rechtsbinnen Albert Quixall aan United heeft verbon den. De 24-jarige speler komt van Shef field Wednesday en is voor een re cordbedrag door United overgeno men. De Ruiter van AV '34 uit Apeldoorn heeft zaterdag een sihgellocp over ruim 5600 meter te Utrecht gewonnen in 15 minuten 34,6 sec. Na enkele hon derden meters vormde zich een kop groep van vier lopers, te weten Hein Cujé van EMM uit Middelburg, De Ruiter, Vergeer (Boskoop) en De Lan ge (Hellas, Utrecht). Deze vier atleten zijn ongeveer 1500 meter bij elkaar ge bleven. Daarna maakten De Ruiter en Cujé zich van dit groepje los. Op on geveer 1000 meter van de finish nam De Ruiter een voorsprong op zijn ri vaal en met 100 meter voorsprong be reikte hij als eerste de eindstreep. Cujé werd tweede in 16.28,8. Ned. Herv. kerk Beroepen te Zoutelande (toez.) J. van Dullemen te Oudega (Fr.) Ds. K. Ver beek te Kloosterzande heeft bedankt voor het beroep naar deze gemeente. Zaterdag is te Boedapest van welin- gcl'chte zijde vernomen dat in novem ber as. algemene verkiezingen znllen worden gehouden, de eerste, sinds de communisten, in 1948, in Hongarije aan de macht kwamen. De verkiezingen zouden aanvanke lijk in mei 1957 zijn gehouden, doch zij werden uitgesteld na de oktober-op- stand van 1956. De communistische „Hongaarse soci alistische arbeiderspartij" is de enige in Hongarije toegelaten politieke partij Waarnemers te Boedapest achten het waarschijnlijk, dat de kiezers slechts op één lijst met kandidaten, wier kan didaatstelling door de regering is goed gekeurd, zullen kunnen stemmen. Zij menen ook, dat regering en parlement van Hongarije door de te houden alge mene verkiezingen weinig of geen wij ziging zullen ondergaan. Dit is nu een klassiek voorbeeld van roekeloze waaghalzerij, waardoor een ongeluk is veroorzaakt en waardoor mensen het leven verloren zouden kunnen hebben, zei de directeur-ge neraal van de rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer in de zaak tegen de vlieger R. J. van der Heijde, welke de raad voor de luchtvaart gistermid dag behandelde. De vlieger had op 4 juni van dit jaar een tolvlucht ingezet op te lage hoogte en beëindigd op te lage hoog te. Deze „stunt" ondernam de vlieger boven de Loosdrechtse plassen, waar die dag vele zeilboten voeren. „Deze vlieger, voor wiens handeling en houding ik geen goed woord kan vinden, heeft nodeloos het leven van zijn passagier en zeilers op de plas in gevaar gebracht. Ik betwijfel zeer of deze man de mentaliteit van en de geschiktheid voor een vlieger bzit. Dit is nu al de zevende maal dat hij ter verantwoording is geroepen. Ik vorder daarom dat tegen hem de maximum tuchtmaatregel wordt genomen: ont neming van de vllegbevoegdheid voor twee jaar." Het Indonesische ministerie van handel heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de vergunning voor Nederlandse handelsondernemingen, die als gevolg van de anti-Nederlandse campagne on der regeringstoezicht zijn gesteld, om export- en interinsnlaire handel te drijven, is ingetrokken. Alle zakeljjke transacties van de be trokken handelsfirma's, hetzij in het locale, hetzij in het inter-insulaire han delsverkeer, alsmede op het gebied van de in- en uitvoerhandel, moeten voort aan worden afgesloten in naam van de „Badan Urusan Dagang" (BUD), de regeringsinstantie die belast is met het beheer over de overgenomen Neder landse handelsinstellingen. De nieuwe maatregel treedt op 1 ok tober in werking. De vertegenwoordi gers van de BUD, die aan de onder regeringstoezicht gestelde Nederlandse Vijfduizendste schip in Amsterdamse haven Het 49 ton metende Nederlandse motorschip „Neeltje B." is vrijdag avond als 5000ste schip van dit jaar de Amsterdamse haven binnengelopen. De „Neeltje B." kwam met een lading klei uit Swansea. Vorig jaar arriveer de het 5000ste schip op 15 september Het totale tonnage van alle schepen, die dit jaar in Amsterdam aankwamen is groter dan dat van vorig jaar. bedrijven zijn toegevoegd, alsmede de inspecteurs voor de binnenlandse han del in de buitengewesten zijn thans gemachtigd alle voor het aangaan van zakelijke transacties door de betrokken bedrijven benodigde documenten te ondertekenen. Voor het Assisenhof te Antwerpen zal in oktober in behandeling komen de moordzaak contra L. M. (Maas) uit Esschen, een Nederlander, die in juni j.l. op de Kalmpthoutse Heide nabij de Ned.-Belgische grens te Putte de ver pleegster Maria van Steensel uit Kalmpthout vermoordde. Twee opvarenden van een Poolse vissersboot hebben de bemanning on der dreiging met revolvers gedwongen koers te zetten naar het Deense Oost- zee-eiland Bornholm, waar het twee tal aan land is gegaan. Zy verzochten de plaatselijke autoriteiten om asiel. Het rustige verloop van de jaarverga dering van de KNVB afdeling Zeeland, die zaterdag in Wöhler te Middelburg werd gehouden vormde een duidelgke afspiegeling van het kalm verlopen hondsjaar 1957-1953. In zijn openings woord memoreerde voorzitter I. W. Bak ker de verheugende stijging van het le dental en de toename van het aantal elf tallen, maar sprak zijn twijfel uit over de vraag of de toeneming van het aan tal zomer avondelf tallen wel reden tot vreugde moet geven. Hij meent dat het wenselijk zal zijn deze zaak te bestude ren waarbij objectief zal moeten worden onderzocht of op deze wijze kan worden voortgegaan. Hoewel de toto-opbrengst aan het flink batig saldo niet vreemd is bleek dit niet doorslaggevend. Hij meende echter wel te mogen vaststellen, dat het eventueel wegvallen van de toto-revenuen voor de meeste clubs catastrofale gevolgen zou hebben. Met blijdschap maakte hij ge wag van het feit, dat in de laatste tijd het veldarsenaal is gestegen, terwijl ook de kwaliteit ervan van goed tot prima mag worden gerubriceerd. Het probleem der kleedlokalen vraagt nog de nodige aandacht. Hij waarschuwde de verenigingsbesturen er voor te waken niet al te veel als piccolo te gaan spelen opdat de gemak zucht der spelers er niet toe zal leiden dat men op de duur zelfs de veters zal dicht moeten rijgen. Hij leverde kritiek op de passiviteit van enkele commissieleden en gaf een overzicht van wat het afdelingsbestuur had gedaan bij de verhoging der veerta- rieven. Meer nog dan het invoeren van gematigder tarieven voor sportverenigin gen achtte hij het van belang dat het prov. bestuur door daarvoor gelden be schikbaar té^ stellen blijk had gegeven overtuigd te zijn van de waarde van de sport. Naar zijn mening zal men via b.v. een Zeeuwse sportraad moeten trachten iets te bereiken al vreest hij dat vrije veren wel tot de vrome wensen zullen rblenven behoren. Of de nieuw ingestelde 4e klas Zuid zaterdagvoetbal de verwachte spelpeil verbetering zal brengen leek hem, af gaande op de eerste uitslagen, een open vraag. De jaarstukken werden alle goedge keurd terwijl de 3 aftredende bestuurs leden de heren M. F. van Hijfte, H. Klein en J. Volkeri wrden herkozen. In de vakature ontstaan door het tussentijds aftreden van de heer K. C. Praat kon nog niet worden voorzien. De vergadering ging akkoord met de benoeming van de heren Mr. J. F. C. van Deinse en H. L. Plompen tot plaats vervangende leden van de Commissie van Beroep terwijl de heren P, J. Melse en M. F. de Jonge in de financiële com missie werden herbenoemd. jDe bespreking van de competitie-in deling der junioren bracht voor het eerst de tong wat in beweging. De door de jeugdcommissie voorge stelde „uitsmering" van bepaalde junio- rengroepen bleek over het algemeen wel waardering te vinden maar het bleek overduidelijk dat de financiële konse- kwenties voorshands een belemmering zullen blyven om tot doorvoering te kunnen overgaan. Een tweetal ingekomen vorstellen, beide betrekking hebbend op het zomer avondvoetbal, bracht onomstotelijk aan het licht, dat dit inderdaad in zijn hui dige vorm een ernstig kwaad voor de clubs dreigt te worden. Na veel gepraat kwam men uiteindelijk met een tweetal voorstellen. Het ene, dat reeds door de voorzitter in zijn openingswoord aan de hand werd gedaan, om een commissie in het leven te roepen die deze zaak gron dig zal bestuderen en één waarbij een speler die naar de zomeravondvoetbal overgaat een jaar wachttijd zal moeten maken voor h^j weer in normaal compe titieverband zal mogen uitkomen. Besloten werd, mede in verband met het korte tijdsbestek dat nog voor de bondsvergadering rest, een commissie in te stellen die deze zaak terdege zal on derzoeken en dan met gedegen en ge fundeerde voorstellen zal moeten komen die dan zo nodig volgend jaar aan de bondsvergadering zullen worden voorge legd. De voorzitter merkte nog wel op dat de clubs zelf dit overgaan kunnen tegengaan door geen akkoordverklaring af te geven. Swift 1 heeft zijn tweede competitie wedstrijd tegen OSCR in Rotterdam tot een goed einde gebracht. Met een 94 overwinning keerden de oranje-zwarten naar Middelburg terug. In het begin moest Swift de lange reis nog even uit de benen spelen en kwam in die persode met 10 achter te staan door een doel punt van een dame van OSCR. Na tien minuten mocht Eiff een straf- worp nemen, die hij echter niet benut te. Scheidsrechter Kamberg moest reeds dadelijk de touwtjes stevig in handen nemen, omdat er van Rotterdamse zijde op het niet al te beste veld nogal fors werd gespeeld. Geleidelijk kwam Swift wat men noemt er „in"; na 20 minuten scoorde Mop de Voogd met een goede doorloopbal de gelijkmaker (11). Na een half uur was de stand 12 door Lien Meliefste en 6 minuten later had Anneke Steijn Swift al een 31 voorsprong ge geven. De Midelburgers gingen het daar na iéts kalmer aan doen, maar troffen voor de rust nog drie keer de korf. Bert de Vries benutte een strafworp in de 39e minuut, Gre Gast doelpuntte na 42 mi nuten en na een OSCR-goal liet Chie- neke van Rhenen uit een strafworp Swift met een 62 voorsprong thee •drinken. In de tweede Ihelft was het spelpei aanzienlijk minder; soms haalde het nauwelijks dat van de tweede klasse. Swift had nu wind en zon mee, maar OSCR bleek niet van plan zich zonder meer naar een nederlaag te laten voe ren. Toch scoorde Swift nog twee doel punten door Jan Mondeel in de 19e en Leo Geldof in de 28e minuut voor dat de Rotterdammers tot een derde treffer kwamen (38), in de 32e minuut. Wegens ongeoorloofd verdedigen door OSCR kreeg Swift in de 35e minuut een vierde strafworp toegewezen, die ook nu door Bert de Vries benut werd (3—9). Met een aardige doorloopbal kwam de Rotterdamse ploeg in de 38e minuut nog tot 49, maar verder liet Swift, dat zich verder bepaalde tot het opzetten van kundige aanvallen, de tegenstander niet komen. Overige uitslagen: Gymnasiasten Merwede 5—4; RozenburgQuick 17; VeloxOns Huis 5—2.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3