EISENHOWER stuurt nota van CHROESJTSJEF terug Ï?ORT GROOTS FRUITCORSO TE GOES De Gaulle onderneemt wervelwindtoernee Onaanvaardbaar volgens internationale gebruik Lastenverzwaring onmogelijk bij „rust op loongebied,, Eoka nu ook in Londen PROT ESlANTS-CHRlST elijk dagblad voor zeeland Britse bommenwerper bij demonstratie verongelukt Nationalisten schieten raak ROOD-CHINA TREKT STRIJDKRACHTEN SAMEN Zeeland is een probleemgebied UJ Chroesjtsjef wenst onderwijs hervorming De heer H. J. J. Derckx benoemd tot emeester van Budel burge Staking eist vijf doden in Calcutta S S Handvest voor Europese landbouw CNV over SER-beraad Onder voorbehoud medewerking Cyprus blijft onrustig Weer onfustig in Beifoet Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Maandag 22 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.26 u., onder 18.38 u. Maan op 16.82 u., onder 1.42 u. Hoogwater dinsdag 23 september: Vlissingen: 10.57 u. 1.54 m. 23.32 u. 1.78 m. Terneuzen: 11.25 u. 1.72 m., 23.59 u. 1.95 m. Wemeldinge: 12.23 u. 1.24 m, u. m. Zierikzee: 11.54 u. 1.07 m., u. m. Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4117 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Amerikaanse journalist uit de Sowjet-Unie gewezen Een correspondent van het Ameri kaanse persbureau Associated Press, Essoyan, is uit de Sowjet-Unie gewezen, omdat hij „de regels, waaraan te Moskou geaccrediteerde westelijke corresponden ten zich moeten onderwerpen, heeft ge schonden.' Duizenden arrestaties in Bengalen In West-Bengalen en Oettar Pradesj zijn duizenden arrestaties verricht we gens betogingen tegen hoge prijzen van en schaarste aan levensmiddelen. De betogers hadden ook getracht overval len op winkels te plegen. Een Avro-Vulcan straalbommenwer- per is zaterdag op de basis Syerston van de Britse luchtmacht in de nabij heid van Newark verongelukt, toen duizenden een vliegdemonstratie bij woonden. De bemanning van vier kop pen en drie leden van het grondperso neel zijn omgekomen. Niemand van het publiek werd ge deerd. De Avro-Vulcan, een van de nieuwste Britse straalbommenwerpers met deltavleugels, verongelukte bij het opstijgen. De naiionalistisch-Chinese artillerie beeft zondag in een vuurgevecht «net communistische kustbatterijen op Amoy negen kanonnen van de communisten tot zwijgen gebracht. Nationalistische schepen hebben zondag een communisti sche kanonneerboot 1 zinken gebracht. Een hoge functionaris van het natio nalistische ministerie van defensie heeft verklaard, dat de communisten 650 dui zend man troepen aan de kust van zuid oost China hebben bijeengebracht, voor een actie tegen Formosa. In dit gebied hebben de communisten een derde van hnn vloot en 250 tot 300 straaljagers bij eengebracht, Tsjen Ji, de communistiseh-Chinese minister van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat het Chinese volk in een staat van grote woede is gebracht lonr de redevoering die Dulles heeft ge houden ln de algemene vergadering van de V.N. „Het Chinese volk is vast beslo ten Quemoy en Matsoe te bezetten, en geen macht ter wereld kan het daarvan Minister Zijlstra Minister Zijlstra heeft in zijn begro ting van economische zaken een pas sage gewijd aan de industrialisatie. Na de zesde industrialisatienota beperkt de minister zich tot een nadere uitwer king van enkele aspecten van het re gionale beleid. Aan de hand van de uitkomsten van onderzoeken in een aantal streken heeft de minister na overleg in de raad voor de ruimtelijke verordening o.a. de provincie Zeeland als een probleemgebied aangemerkt. Ingezonden mededeling (Adv.) DE BILT ZEGT Weinig verandering in temperatuur Opklaringen maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. President Eisenhower heeft de jongste nota van de Sowjet-minister president, Chroesjtsjef, zaterdag „onaanvaardbaar op grond van het gevestigde internationale gebruik" genoemd. De Amerikaanse zaak gelastigde heeft opdracht gekregen de nota weer aan de Sowjet-rege- ring terug te geven. „Wat de Sowj et-regering betreft", al dus het persbureau, „zij zal blijven trachten de vrede te handhaven". Ondertussen gaat Chroesjtsjef on verdroten voört met het aankondigen van hervormingen in zijn land. Op voorstel van premier en partij secretaris Chroesjtsjef heeft het presi dium van de Sowjetrussische commu nistische partij nu zijn goedkeuring ge hecht aan een onderwijshervorming, die voorziet in een splitsing van de tienjarige middelbare opleiding in een periode van zeven of acht jaar ver plicht gewoon onderwijs en daarna een beroepsopleiding van twee of drie jaar. De beroepsopleiding zou voor de steden en het platteland verschillend moeten zijn. In een memorandum dat in het par tijblad „Prawda" is gepubliceerd zegt Chroesjtsjef dat de voornaamste moei lijkheid van het huidige middelbare en hogere onderwijs is dat het enigszins buiten het praktische leven staat. Volgens het nieuwe plan zullen de leerlingen van het middelbaar onder wijs na zeven of acht jaar produktief werk moeten leveren. Als zij verder willen leren, moet dat op avondscholen of door middel van schriftelijke cur sussen geschieden. De perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty, zei, dat voorzover hij wist, dit de eerste keer is, dat de Ameri kaanse regering een Sowjet-nota niet heeft willen aannemen. Volgens Eisenhower is Chroesjtsjefs nota „beledigend en heftig". Zij is vol met valse beschuldigingen en bevat on toelaatbare bedreigingen, aldus de pre sident. „WELVERDIENDE REPRIMANDE" In westelijke diplomatieke kringen te Washington was men algemeen van oordeel, dat president Eisenho wer geen andere keuze had dan de nota terug te zenden. In genoemde kringen zei men za terdagavond, dat Chroesjtsjef „een welverdiende reprimande" is gege ven. Het officiële Russische persbureau Tass zegt naar aanleiding van presi dent Eisenhowers besluit Chroesj tsjefs brief over Formosa terug te stu ren, dat daaruit blijkt dat Amerika niet bereid is naar rede te luisteren. terughouden,' aldus TSjen Tji. Over het Amerikaanse voorstel het vuren te sta ken, zei de minister, dat er geen strijd is tussen Amerikanen en Chinezen, zo dat dit voorstel nergens op slaat. Sedert de communisten een maand ge leden hun bombardementen op Quemoy en Matsoe begonnen, hebben de nationa listen 45 vijandelijke kanonnen, vier mu nitiedepots, vijf vrachtwagens en twee landingsboten vernield. Op Quemoy zijn in die tijd 63 burgers om het leven ge komen en 159 gewond. 3719 huizen zijn door granaten getroffen. Zondag heeft de communistisch Chine se regering haar negende „ernstige waarschuwing" aan het adres van de Amerikanen gericht. Zij worden op nieuw beschuldigd van schending van de territoriale wateren. Volgens het com munistische persbureau „Nieuw China" hebben vier Amerikaanse straaljagers het Chinese luchtruim in de sector van Amoy en Quemoy geschonden. Nieuwe veroordelingen in Hongarije Volgens uit geloofwaardige bron ont vangen berichten is onlangs een aantal naaste medewerkers van de inmiddels terechtgestelde oud-premier Imre Nagy na een geheim proces veroordeeld tot zware gevangenisstraffen. De voornaamste beklaagde, Gabor Tanczos, voormalig algemeen secretaris van de Petoefikring, kreeg levenslang. Bij Koninklijk Besluit van 19 sep tember j.I. is met ingang van 1 okto ber 1958 benoemd tot burgemeester der gemeente Budel de heer H. J. J. Derckx, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Heinkenszand. De heer Derckx is sedert 1 juni 1953 burge meester van deze Zeeuwse gemeente. Voordat de heer Derckx naar Zee land kwam, was hij militair vlieger. Dit werd hij toen het zuiden van ons land in 1944 werd bevrijd. Hij genoot vooral bekendheid in sportkringen doordat hij niet minder dan 52 keer als achterspeler in het Nederlands hockey- elftal is uitgekomen. Zelf was hij' lid van „Venlo". Twee keer heeft de heer Derckx onze vaderlandse kleuren mo gen verdedigen op de Olympische Spe len. Hij stond bekend als een zeer moeilijk te passeren back. Zeeland verliest in hem dus een van zijn sportiefste burgemeesters. „Ik had eigenlijk nog twee taken in Heinkens zand", vertelde ons de heer Derckx te lefonisch, „graag had ik nog bereikt, dat er geen woningnood zou zijn in het dorp en verder had ik nog gaarne ge zien, dat er een sportpark annex zwembad tot stand was gekomen". Burgemeester Derckx, die 40 jaar is, vertrekt nu naar een gemeente die onder de rook van Eindhoven ligt. Budel is een gemeente van 8000 in woners met een overwegend rooms- katholieke bevolking. Bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto zijn zaterdagavond te Calcutta vijf personen gedood en zes gewond. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de grote duisternis op straat, die het gevolg was van een staking van het personeel van de gasfabriek. De staking is bovendien een ernstige hinderpaal voor de economische activi teit in Calcutta. Bij duizenden waren zaterdag de Zeeuwen en velen van buiten onze provincie (zelfs buitenlanders) naar Goes getogen om het Zeeuwse fruitcorso te aanschouwen. Deze bijzonder grote be langstelling heeft er mede toe bijgedragen, dat dit vierde Zeeuwse fruitcorso zo succesvol is verlopen. Zelfs de grootste optimist had dit niet verwacht. Het was ook de moeite waard om de prachtige wagens in de stoet met als middelpunt de charmante fruitfee, te zien rijden. De deelnemers hebben kosten noch moeite gespaard om mee te werken aan het grote succes /an het corso. Onze foto laat dat duidelijk zien: een fraaie uit beelding van „Assepoester" in fruit. De gebroeders Van 't Westeinde uit 's-Heer Arendskerke be haalden met dit kunststuk dan ook het hoogste aantal punten en een eerste prijs. Wat onze verslaggevers over dit grootse fruitcorso optekenden vindt u op pagina 2. De tiende algemene vergadering van het Europese landbouwverbond ls zater dag te Wenen gesloten na het afkondi gen van een handvest voor de landbouw in Europa. In het handvest wordt gezegd, dat de 35 miljoen boeren in Europa ervan over tuigd zijn, dat vrijheid en verantwoorde lijkheid van individu en gezin de basis van de beschaving zijn. De bijeenkomst, die een week heeft geduurd, werd bijgewoond door ruim 100 afgevaardigden uit 21 landen. 9 Het parlement van Nieuw Zeeland heeft een wetsontwerp goedgekeurd tot afschaffing van de militaire dienstplicht met ingang van 1 april. De socialistische regering wil het beroepsleger uitbreiden. Minister Zijlstra zal bevorderen, dat de wet economische mededinging thans zeer spoedig in werking zal treden. Blijkens de begroting van binnen landse zaken maakt het vraagstuk van de ev. subsidiëring door het rijk van de bouw van kerken onderwerp van over leg in de ministerraad uit. President Eisenhower heeft in New port een half uur met de Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd over Formosa gesproken. (Van een onzer redacteuren). Na het verschijnen van de miljoenennota is al heel wat gezegd en geschreven over het sociaal-economisch beleid, dat hierin uitgestippeld werd. De meeste deining is wel ontstaan rond de bekendmaking van de regering, dat zij de S.E.R. advies zal vragen over het gehele vraag stuk van de pr ij zensubsidies inclusief de huursubsidies. Zoals bekend, gaat het hier vooral om het feit, dat de regering afschaffing van de consumenten-subsidie op melk (6 7 cent per liter) en een verminde ring van de huursubsidies door een huurverhoging overweegt. Het N.V.V. heeft bij monde van de heer Van Wingerden zijn standpunt al bekend gemaakt, vóór het overleg in de S.E.R. begonnen is. „Op onze medewerking behoeft men bij de door voering van deze maatregelen niet te rekenen", zo zei hij voor de VARA- microfoon. Prof. Oud is van oordeel, dat de regering zelf regeren moet en ziet het als een teken van zwakte, dat zij zich opnieuw tot de S.E.R. wendt. Niemand kan ontkennen, dat het hier om belangrijke maatregelen gaat. Dit te meer, omdat hierbij niet alleen de subsidies aan de orde komen, maar noodzakelijkerwijs ook de huurpoli- tiek, het landbouwbeleid. Kortom, men kan de vraag van de regering niet be antwoorden zonder daarbij het gehele na-oorlogse sociaal-economische beleid in zijn overwegingen te betrekken. Mening van C.N,V. In verband met de uitlatingen van het N.V.V. vroegen wij de mening van het C.N.V.-bestuur over deze zaak. Wij ontvingen daarop dë vol gende verklaring: „Het bestuur kan nog geen definitief oordeel over de situatie geven. De Verbondsraad vergadert vandaag om zich te bera den op de mededelingen, die van re geringszijde zijn gedaan. Het bestuur is van mening, dat de regering te recht advies aan de S.E.R. heeft gevraagd op grond van de hier boven reeds genoemde overwegin gen. De verklaring vervolgt dan: „In het komende S.E.R.-overleg kun nen bovendien aan de orde komen de verlenging van de tijdelijke toeslag op de kinderbijslag, de verwerking van de huurbijslag in de collectieve con tracten en loonregelingen, eventuele verhoging van de ziekenfondspremie, de invoering van de weduwen- en we zenpensioenverzekering, van een nieu we invaliditeitsverzekering en van een algemene kinderbijslagverzekering aan de orde. Daarmee is naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur het gehele sociaal- economische beleid in het geding. Naar de mening van het bestuur is het thans nog niet mogelijk, daarover een defi nitief oordeel te geven. Wel kan het C.N.V.-bestuur reeds thans verklaren, dat oplossing van de hiervoor genoemde problemen onbe reikbaar is, wanneer de regering haar mededeling in de Memorie van Toe lichting op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid handhaaft, dat „rust op loongebied noodzakelijk is". Het C.N.V.-bestuur is ten volle be reid, aan verantwoorde oplossingen me de te werken, doch zal in het komende overleg drie eisen onverkort handha ven. 1. De bevordering van de werkgele genheid, met name ook in hét noor den des lands. 2. Spoedige invoering van de wedu wen- en wezenpensioensverzekering en van de invaliditeitsverzekering. 3. Een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen. Het C.N.V. is dus thans niet bereid, mee te werken aan maatregelen die de kosten van het levensonderhoud aan zienlijk kunnen verhogen, als anderzijds zonder meer wordt gesteld, dat er aan de lonenkant niets gebeuren mag. Dit nog afgezien van het feit, dat naar de mening van de Christelijk-sociale be weging de verantwoordelijkheid voor de lonen primair bij de bedrijfsgenoten ligt en niet bij de minister van Sociale Zaken. Het C.N.V. zegt niet, dat het niet wil meewerken aan de totstandkoming van een reële huurprijs en aan de af schaffing van de subsidies. Overleg is echter nodig over de vraag, hoe en in welk tempo men hiertoe kan geraken. Dit overleg kan niet plaatsvinden bij gelijktijdige bevriezing van het loon peil, omdat hierdoor een verschuiving in de verdeling van het nationale in komen ten nadele van de loon- en sa- laristrekkenden zou ontstaan. Volgens het Britse zondagsblad „Em pire News" heeft de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie Eoka een hoofd kwartier in Londen opgericht, dat geld moet inzamelen door afpersing van Cyprische zakenlieden in Engeland. De Britse politie heeft tot op heden niets kunnen doen, omdat de slachtoffers van de afpersing weigeren een aan klacht in te dienen of mededelingen te verstrekken. Het uitgaansverbod dat donderdag na vier moordaanslagen in Nicosia werd afgekondigd voor jonge Griekse Cyprioten, zal maandagochtend worden opgeheven. Te Kyrenia in het noorden van het eiland is zaterdagavond de auto van een Grieks Cyprioot in brand gestoken. Men neemt aan dat dit een wraak neming is, omdat de eigenaar zich niet zou hebben gehouden aan de boycot van Britse goederen. Antwoord De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft zondag geantwoord op het telegram dat de burgemeester van Ky renia hem onlangs zond om te protes teren tegen 'onmenselijke behandeling* van Griekse Cyprioten door Britse mi litairen. Sir Hugh verklaarde, dat hij geen 'wreedheden' zal toelaten, doch hij kon zich voorstellen dat de Britse militai ren op Cyprus hun geduld wel eens dreigen te verliezen als hun kamera den vermoord worden. De gouverneur sprak er in zijn antwoord zijn be vreemding over uit dat de burgemees ter zich zorg maakt over 'verwondin gen van weinig belang', doch dat h(j geen woord van spijt over heeft voor de vermoorde Britse militairen. In Beiroet is het onrustig als gevolg van de ontvoering van de falangistische journalist Foead Haddad door de opstan delingen. Haddad is vrijdag verdwenen en de falangisten, die de aftredende pre sident Sjamoen steunen, hebben nu voor vandaag een algemene staking uitgeroe pen. Zij geloven dat Haddad vermoord is. Om moeilijkheden te vorkomen heetf de regering van Beiroet een uitgaansver bod afgekondigd. Vor dinsdag, als president Sjamoen zal worden opgevolgd dor generaal Sjehab, was reeds een uitgaansverbod afgekon digd. Hevige regenbuien hebben zaterdag in Mexico 23 mensenlevens geëist, In Muzquiz werden zestig huizen door een overstroming weggespoeld en wer den driehonderd personen dakloos. Generaal De Gaulle is zaterdag een wervelwindtournee door Frank rijk begonnen ter propagering van zijn nieuwe grondwet, die 28 sep tember aan een volksstemming wordt onderworpen. In een toespraak in Rennes zei De Gaulle, dat Frankrijk zich „mid den in een gevaarlijke wereld" bevindt. Voor zijn toespraak deelde De Gaulle een groep politici mee, dat er op het ogenblik geen politieke oplossing is voor het Algerijnse probleem. Later reisde De Gaulle door naar Bordeaux, waar het zaterdagavond na zijn toespraak tot gevechten kwam tussen voor- en tegenstanders van de nieuwe grondwet. Voorts bezocht hij Straatsburg en Rijssel. De Algerijnen houden inmiddels met geweervuur Parijs en omgeving onveilig, waarbij enkele doden zijn gevallen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1