Vrije Algerijnse regering afgekondigd Visserijconflict in Veere na 24 uur beëindigd Bekendmaking in Caïro Terkat Abbas premier SCHEPEN BLIJVEN IN HA VEN LIGGEN VeebleM Toestand in het verre Oosten is zeer gevaarlijk Verhouding met Indonesië heeft dieptepunt bereikt ADENAUER herkozen als voorzitter van C.D. U. protestants-christelijk dagblad voor zeeland Verklaring van Dulles China niet op agenda V.N. China waarschuwt Amerika Moskou wijst west- Duits voorstel af Begroting buitenlandse zaken Sloep sloeg om; negen doden en achttien vermisten Nieuwe boodschap van Chfoesjtsjef aan Eisenhower Oplossing voor alle partijen bevredigend v/oor/iif/// Telefoon 01100-2438; bU geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Sehoollaan 29. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, f7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4116 Hoofdredacteur: R. HAGOOKT Zaterdag 20 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 6.23 u., onder 18.42 u. Maan op 15.25 i:, onder u. Hoogwater zondag 21 september; Vlissingen; 7.58 u. 1.72 m., 20.46 u. 1.68 m. Terneuzen; 8.26 u. 1.90 m., 21.10 u. 1.86 m. Wemeldinge: 9.27 u. 1.33 ra. 22.06 u. 1.40 m. Zierikzee: 8.57 u. 1.18 m., 21.39 u. 1.24 m. Dit is „chef psycholoog" Robert Schneider tijdens de zitting van het gerechtshof, waar hij zich zal moeten verantwoorden voor het vervalsen van documenten en het onwettig gebruik van acade mische titels. Schneider is erin geslaagd zich „op te werken" tot hoofd van de psychologische dienst van het Westduitse leger, die zich o.a. bemoeit met de keuring van de soldaten voor het leger. Ongeveer 150 personen onder wie professoren en hoge officieren zullen in de loop van de zitting getuigen. LEIDERS VAN HET ALGERIJNSE bevrijdingsfront (FNL) in Cairo hebben gisteren een tijdelijke „vrije Alge rijnse regering" onder leiding van Ferhat Abbas afgekondigd Het comité voor coördinatie en uitvoering van de FNL, dat in febru ari van Tunesië naar Cairo verhuisde, is gisteren bijeen geweest om de regering af te kondigen. Het comité is het belangrijkste beliedsorgaan dat de activiteit van de opstandelingen in Algerië leidt. De vorming van de Algerijnse re gering komt op een ogenblik, dat Frankrijk bereid is de volledige di plomatieke betrekkingen met de Egptische regering te hervatten. De erkenning van de Algerijnse regering door de V.A.R. zou opnieuw moeilijk heden kunnen veroorzaken. In Parijs verwacht men, dat de Al gerijnse regering stappen zal onder nemen om door de Ver. Naties erkend te worden. De Fransen zullen zich hier uiteraard tegen verzetten. Miljoen gulden Iraakse dagbladen hebben gemeld, dat de regering te Bagdad een mil joen gulden ter beschikking van de opstandelingenregering heeft gesteld voor Algerijnse slachtoffers van het „Franse geweld". Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft te Parijs meegedeeld, dat er kenning van de Algerijnse opstande- lingenregering zal worden beschouwd als een „onvriendschappelijke daad" jegens Frankrijk. Marokko en Tunesië hebben inmid dels de nieuwe regering erkend. zeven stemmen bij drie onthoudingen een Amerikaanse resolutie aan om op de huidige zitting de kwestie niet te behandelen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft de toestand in het verre oosten uiterst ernstig en zeer gevaarlijk genoemd, nog ernstiger dan hij donderdag in zijn rede in de algemene vergadering der V.N. wilde laten uitkomen. Aan een lunch die hem gisteren te New York door de vereniging van correspondenten bij de V.N. werd aangeboden, sprak hij de hoop uit, dat het oorlogsgevaar zal worden overwonnen. Hij geloofde dat dit zal gebeuren, maar men kan er niet ab soluut zeker van zijn. De agendacommissie van de alge mene vergadering der Ver. Naties heeft een voorstel van India verwor pen om de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging hij de Ver. Naties op de agenda te plaatsen. De commissie nam met elf tegen Voor de zevende maal Communistisch China heeft gisteren een „zevende ernstige waarschuwing" gericht tot de Verenigde Staten naar aanleiding van het binnendringen van vijf Amerikaanse oorlogsschepen in China's territoriale wateren. Volgens het persbureau „Nieuw China" is dit vrijdag geschied bij vijf verschillende gelegenheden. De ge schonden territoriale wateren die van het gebied van Foekien en de gebie den bij Quemoy en Paitsjoean, „eilan den in de Chinese wateren". De Sowjet-regering heeft het West duitse voorstel om een werkgroep uit de vier grote mogendheden samen te stellen ter voorbereiding van de her eniging van Duitsland afgewezen. De Sowjet-Unie noemt de hereniging op nieuw een zuiver Duitse aangelegen heid. Wel keurt Moskou het voorstel van Oost-Duitsland goed om een commis sie van vertegenwoordigers der grote vier in het leven te roepen ter voor bereiding van 'n Duits vredesverdrag. De Indonesische regering heeft de vergunning van dertien Nederlandse maatschappijen voor uitvoer of han del binnen de Archipel ingetrokken. Bij de redding van de opvarenden van een gestrand Portugees schip bij Santa Maria op de Azoren, is een sloep met dertig personen tengevolge van een verkeerde manoeuvre omge slagen, waardoor negen mensen het leven verloren en achttien worden vermist. Slechts drie inzittenden kon den worden gered. Men neemt aan, dat de vermisten om het leven zijn gekomen. Het 1026 metende vaartuig „Arnel", dat een dienst tussen de eilanden Santa Maria en Sao Miguel onder houdt, liep door onbekende oorzaak kort na het vertrek van Santa Maria op de rotsen. Het was een kalme zee en de redding van de overige op varenden er waren in totaal 133 passagiers en 25 bemanningsleden aan boord verliep met hulp van hef- schroefvliegtuigen vlot. Ook in Engeland heeft men proeven genomen met de flexibele olietanker van nylon. De „olie worst" is een ontwerp van prof. W. R. Hawthorne uit Cambridge en bestaat uit een binnenwerk van nylon, aan binnen- en buitenkant bespoten met synthetische rubber. De afmetingen zijn 30 x 1,5 meter en de capiciteit is even groot als die van de tanker op de achter grond. Wanneer er geen gebruik van de „worst" gemaakt wordt, kan deze tot een betrekkelijk klein pak opgevouwen worden. Jongetje overreden Te Klazinaveen is gistermiddag op de kanaallinie een vijfjarig jongetje van het gezin Vinke door een auto gegrepen en op slag gedood. Het jon getje, dat aan de berm speelde, stak plotseling voor een juist naderende auto de straat over. De moeder was in de directe nabij heid aan het aardappelen krabben. Op de Amerikaanse proefbasis van Cape Canaveral (Florida) is een Snark gelanceerd voor een vlucht over de oceaan. De Snark, een onbe mande bommenwerper, heeft een ac tieradius van 10.000 km. en een snel heid van duizend km. per uur. De verhouding met Indonesië heeft een dieptepunt bereikt, dat geen uitzicht biedt op verbetering van de betrekking met dat land in de nabije toekomst. Naar het oor deel der regering is Indonesië tot herstel van onrecht en tot schade loosstelling gehouden. Daar is niets aan gedaan.. Zelfs van een aanbod van schadeloosstelling of compen satie is tot nu toe geen sprake. Dit De Sowjet-premier, Nikita Chroesj- tsjef heeft in een nieuwe nota aan president Eisenhower over de toestand in het gebied van Formosa verklaard, dat een aanval op communistisch China gelijk zou staan aan een aan val op de Sowjet-Unie. „China zal annexatie van een deel van zijn grondgebied nooit dulden". Chroesjtsjef eist, dat alle Ameri kaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa worden teruggetrokken. Er is geen andere manier om een sta biele vrede in het Verre Oosten te bereiken. Indien de V.S. dit niet doen dan zou er voor China niets anders overblijven dan de „indringers" uit zijn gebied te verjagen. Er moet eens en voor al een einde komen aan de inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van China. De Indonesische regeringsstrijd krachten hebben het kustgebied van Kurintji in midden-Sumatra opnieuw bezet, nadat zij opstandelingentroe pen aldaar hadden verdreven. schrijft minister Luns in zijn be groting buitenlandse zaken. De ontwikkeling van de internatio nale situatie stelt steeds duidelijker in het licht een uitzonderlijke beteke nis, zowel uit militair als uit politiek oogpunt die moet worden gehecht aan 't collectief verdedigingsstelsel van de NAVO voor de handhaving van de veiligheid. Slechts het bewaren van een militair evenwicht biedt de mo gelijkheid om de onvoorstelbare ramp van een wereldoorlog af te wenden en weerstand te bieden aan de poli tieke druk. De twee voornaamste factoren, die op het ogenblik de politieke situatie in het midden-oosten bepalen, zijn het Arabische nationalisme en de commu nistische politiek. VANDAAG bereiken de fruitfeesten te Goes hun hoogtepunt, als straks het prachtige fruitcorso door de straten van de Bevelandse centrumstad trekt. Dat bete- kent tevens de laatste levens- dag van de Fruit jee1958, die dan weer wegvliedt naar sprookjesland. Deze foto werd genomen tijdens een bezoek van Fruitfee en gevolg aan het Herv. rusthuis Randwijck, waar de charmante dames zo- als in alle Goese ziekenhuizen en rusthuizen haar goede frultgaven ronddeelde. De Sowjet-Unie en de Verenigde Arabische Republiek hebben een over eenkomst getekend voor het openen van een scheepvaartlijn tussen havens aan de Zwarte Zee en havens in da Verenigde Arabische Republiek. Dr. Konrad Adenauer is gisteren met algemene stemmen herkozen als federaal voorzitter van de westduitse christen-democratische partij. Dit geschiedde op het acht ste partijcongres dat te Kiel wordt gehouden. De bondskanselier, die geen tegenkandidaat tegenover zich had, werd voor twee jaar her kozen. Hij is hoofd van de partij, sinds de CDU in 1950 "werd opge richt. De voorzitter van de bondsdag, dr. Gerstenmaier, en de minister-president Ivan SleeswijkHolstein, Von Hassel, 'werden als plaatsvervangend voorzit ter herkozen. HET VISSERIJCONFLICT in Veere, dat zoals wij gisteren schreven donderdagavond naar zo'n spanningvole climax groeide, is van de baan. Onderhandelingen, die tussen rijkswaterstaat, burgemeester W. H. van der Heide van Arnemuiden en de voorzitter van de vissersver eniging „Draagt Elkander Lasten" werden gevoerd, hebben naar een voor alle partijen aanvaardbare oplossing geleid. En die oplossing is bijzonder simpel: de Veerse vissersvloot blh'ff normaal in de binnen haven van Veere. Voordat het zover was, vielen er echter gistermiddag rond de haven, toen de schepen één voor één van de vangst terug keerden, spannende uren te beleven. Vooral, toen het patrouil le-vaartuig van de rijkspolitie te water de R.P. 18 uit Wemeldinge voor de havenmond arriveerde en daar als een Cerberus op de stroom bleef liggen. Het was bij de vissers bekend, dat na het lossen van de vangst bij de vismijn de helft van de vloot de haven weer zou moeten verlaten. Opdat zo luidden de orders van rijkswater staat die dit zoals bekend noodzake lijk achtte het werk, dat achter in de haven aan een kademuur wordt uitgevoerd, niet gehinderd zou wor den. Het eerste vaartuig, dat opdracht kreeg te vertrekken was de ARM 35, de „Nooit Gedacht". Het was half vier in de middag, toen havenmeester Buts tot de schipper van deze schuit riep; „Als je los bent, naar de sluis". Toch niet Maar de schipper ging niet naar de sluis, want hij had donderdagavond in café „De Vriendschap" met zijn collega's afgesproken, dat alle vissers in de haven zonden blijven. En daaram schakelde de schipper van de ARM 35 de motor van zijn hoogaars op „vooruit" en gleed het schip verder naar binnen. (Vervolg op pag. 2) De uitslag van de stemming beant woordt geheel aan het voorstel van het partijbestuur en de partijraad. Naar aanleiding van een uitlating van de bondskanselier dat men in de bondsrepubliek elke dag minstens eni ge minuten er aan mag denken, „welk een terreur er in oost-duitsland heerst" stelde de afgevaardigde Kiesinger, voorzitter van de bondsdagcommissie voor buitenlandse zaken, voor bij de westduitse radio-uitzendingen dage lijks een minuut stilte in acht te laten nemen. „Hetzelfde zou z.i. moeten gebeu ren op de scholen in de bondsrepu bliek. Elke schoolklasse zou voorts de naam van een stad of streek In oost-duitsland moeten aannemen, terwijl iedere westduitse stad een oostduitse plaats zou moeten adop teren." Bij razzia's voor het aanbreken van de dag zijn in Toulouse 140 Algerijnen aan gehouden ter vaststelling van hun iden titeit. Sommigen werden voor een nader verhoor vastgehouden. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hel beste bed V ooif gemaafcf Haxet-Fai: Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED mef exfra versterkte l mfc/c/ensecfor DE BILT ZEGT: zuidelijke wind Nevelig weer met overdrijvende wolkenvelden en tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit zui delijke richtingen en dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1