Nederlandse leger krijgt raketten uit Amerika ORT Vissers weigeren haven van Veere (tijdelijk) te ontruimen Minister Staf in zijn defensiebegroting Verenigde Staten schenken installaties voor kruisers Canadees fruit voor Koningin Vijf Chinese straaljagers neergeschoten Rusland bereid communistisch China te helpen om agressie af te slaan Reusachtige spin zwaaide boven Vlissingse haven Eerste tanker onder de kap" Zweedse vrachtauto aan Rode Kruis overhandigd CONFLICT TUSSEN VISSERS EN VEERS GEMEENTEBESTUUR ■MllililWHIW B. en w. verlieten de vergadering PROJ ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Algemene vergadering van V.N. Monteur maakte goede sier in het buitenland Communistisch raadslid pleegde infiltratie WEER DREIGBRIEF OP SOWJET- AMBASSADE Vandaag atoombom op Rusland Ds J. Kamphuis (Art. 31) wordt hoogleraar te Kampen In aanwezigheid H.M. de Koningin OORLOGSRUMOER IN VEERE Binnenkort wetsontwerp algemene weduwen- en wezenverzekering Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 2,40 per maand, f 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4115 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Vrijdag 19 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.21 u., onder 18.45 u. Maan op 14.39 u., onder 23.35 u. Hoogwater zaterdag 20 september: Vlissingen: 6.48 u. 1.95 m., 19.17 u. 1.90 m. Terneuzen 7.19 u. 2.13 m., 19.44 u. 2.08 m. Wemeldinge: 8.27 u. 1.54 m., 20.48 u. 1.53 m. Zierikzee: 7.56 u. 1.35 m., 20.20 u. 1.35 m. Op korte termijn zal het Nederlandse leger worden uitgerust met Amerikaanse „Honest John"-raketten, waarmee aan de eis van krach tiger vuursteun zal worden voldaan. Op wat langere termijn is voorts nog toevoeging aan de legerkorpsartillerie te verwachten van een een heid raketten met een groter bereik dan dat van de Honest John. Voorts wordt zeer binnenkort een definitief voorstel van Amerikaanse zijde tegemoet gezien, waarbij de Amerikaanse regering Nederland de volledige installaties voor de kruisers, ter waarde van ongeveer 120 miljoen zal aanbieden. Deze gegevens verstrekte minister Staf in zijn defensiebegroting voor 1959. De minister geeft in een algemene inleiding tot de memories van toe lichting als zijn oordeel, dat de in ternationale politieke verhoudingen nog allerminst zodanige prespectieven bieden, dat enige vermindering van de defensie-inspanning gerechtvaar digd zou kunnen worden. Het hoofddoel van de verdedigings inspanning is het voorkomen van een oorlog door opbouw van een verdedi gingsapparaat, dat afschrikwekkend werkt op iedere neiging tot agressie. De oorlogstechniek ontwikkelt zich nog voortdurend sterk op velerlei ter reinen. Dit betekent, dat instandhou ding en vervolmaking van de bijdrage welke Nederland aan de Navo lever; van stijgende betekenis is. Niet alleen geldt dit voor de landmacht, maar ook voor de zeestrijdkrachten en de koninklijke luchtmacht. VLDEGTÜIGRAKET Voorshands beschikt Nederland over te weinig vliegvelden om te kunnen voldoen aan de door de geallieerde Luchtgevecht bij Quemoy In een communique van de Chinese nationalisten wordt meegedeeld, dat donderdag bij een luchtgevecht nabij Quemoy vijf Mig-straaljagers der Chi nese communisten zijn neergeschoten, toen een dertigtal een aanval deed op nationalistische straaljagers die be voorradingsschepen begeleidden. De nationalisten leden geen verliezen, al dus het communique. Volgens het communistische persbu reau „Nieuw China" hebben vliegtui gen van de communisten zestien vlieg tuigen der nationalisten die operaties boven het vasteland uitvoerden, aan gevallen. Een straaljager van de tegen stander werd neergeschoten en een be schadigd. De groep V.N.-waarnemers in Li banon zal binnenkort worden ver groot, zo is te New-York en Beiroet meegedeeld. bevelhebber in Europa gestelde sprei- dingseisen. Wel zijn echter op de thans niet bezette of voor opleidingsdoel einden in gebruik zijnde vliegbases voorbereidingen getroffen om, indien nodig, ook van deze bases uit te kun nen opereren. Overwogen wordt om dé vliegtuigen van de luchtmacht uit te rusten met een Amerikaanse niet te kostbare vliegtuigraket. Te verwachten is, dat eind 1959 een aanvang zal worden gemaakt met het formeren van vier operationele Nike- squadrons, die daarna ter beschikking zullen worden gesteld van de gealli eerde opperbevelhebber in Europa. Wat do duur van de eerste oefe ning betreft merkt de minister op, dat de commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen een diepgaande studie maakt van deze materie. Uitgaansverbod voor Nicosia Voor Nicosia is donderdagavond voor onbepaalde tijd een uitgaansverbod af gekondigd naar aanleiding van enige incidenten, waarbij o.a. de Amerikaan se vice-consul op Cyprus werd gewond. De Amerikaan werd driemaal be schoten. In niet ernstige toestand werd hij in een brits hospitaal opgenomen. De Griekse regering heeft verklaard, dat toelating op het eiland van een vertegenwoordiger der Griekse rege ring bij het bestuur van Cyprus (als onderdeel van het Britse plan) een schending van het verdrag van Lau sanne zou betekenen. Dit jaar nog interimrapport over materieel landmacht Naar wij vernemen zal de commissie Koersen inzake het aankoopbeleid van het directoraat materieel landmacht, welke door de Tweede Kamer is inge steld tijdens de interpellatie Ritmeester ingevolge een motie Vermeer, nog dit DIENSTTIJD jaar een interimrapport bij de Tweede Kamer indienen. Het vlootplan, volgens de defen sienota 1954, is geheel gerealiseerd. De minister is verheugd te kunnen meedelen, dat t.a.v. de personeels- situatie van het korps mariniers 'n wending ten goede is ingetreden. Het ligt in het voornemen vol gend jaar weer een bataljon mari niers voor herhalingsoefeningen op te roepen. De V. S. hebben donderdag bi; monde van minister Dulles in de algemene vergadering der V.N. la ten weten, dat zij bereid zijn zo nodig de kwestie van het verre oosten voor de V.N. te brengen De sowjet-unie antwoordde met de herhaalde eis dat de Amerikaanse regering haar troepen van Formo sa terugtrekt. Gromyko herhaalde de Sow jet-ver klaring dat de Russen bereid zijn „te allen tijde communistisch China te helpen om gezamenlijk de aanvallers af te slaan". De Russische minister wilde ook weten wanneer de Amerikaanse strijd krachten uit Zuid-Korea zullen wor den teruggetrokken. Voorts eiste hij de onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse en de Britse troepen uit het nabije oosten. „De SowjetUnie behoudt zich het recht voor, in de naaste toekomst de algemene verga dering te verzoeken om in de hui dige zitting acties van de V.S. en Engeland, alsmede de vertraging bij de tenuitvoerlegging van de revolu- Geheel berooid meldde zich bij de Rotterdamse politie de 27-jarige mon teur H. M. J. uit Rotterdam. Deze is in dienst geweest bij een Rotterdamse coöperatie. Toen het dienstverband geëindigd was, kocht hij in de perio de half april/half mei allerlei gereed schappen. Hij behoefde niet te beta len, want men dacht, dat hij in dienst was van de coöperatie. Hij verkocht de spullen, die hem een duizend gul den opleverden. Van dit geld heeft hij een reis naar Frankrijk en Italië gemaakt. Toen het geld op was heeft hij in het buitenland nog gewerkt, maar ook daar kwam een einde aan. Vervolgens is hij naar Rotterdam teruggekomen, waar hij zich bij de politie meldde. Als een reusachtige, veelpotige spin hing donderdagmiddag de ruim vier ton wegende dakconstruktie boven een In aanbouw zijnde opslagtank aan de Buitenhaven van Vlissingen. Binnen het uur was het dak op zijn plaats ge bracht en kwam de eerste van de ze ven tanks, die in aanbouw zijn „onder de kap". Nog nimmer was een dakconstruktie in zijn geheel op tanks geplaatst. De balken werden stuk voor stuk naar boven gebracht en daar, op 15 meter hoogte, ging men tot samenstelling van het geheel over. Een moeizaam en tijd rovend werk. Sinds kort heeft N.V. Haven van Vlissingen echter een gigantische to renkraan met een capaciteit van ruim 6 ton. Men berekende, dat het mogelijk moest zijn de dakconstruktie met be hulp van deze kraan in zijn geheel naar boven te brengen, een bereke ning, die niet faalde. Dinsdag werd op de begane grond begonnen met het samenstellen van de dakconstruktie. Donderdagmorgen kwam zij gereed. Een uur later zweef de de dakconstruktie hoog boven het terrein en nog geen uur later was zü vast verankerd op de nieuwe opslag tank. Zeven opslagtanks zijn er in aan bouw en bij alle zal thans de dakcon struktie in zijn geheel worden aange bracht tie der V.N. betreffende de terug trekking van hun troepen als een af zonderlijke kwestie te bespreken, als deze vertraging voortduurt", aldus Gromyko. De politie te Zaandam heeft gister middag het communistisch raadslid J. Hesselman naar het politiebureau gebracht en daar tegen hem proces verbaal opgemaakt wegens weder- spannigheid jegens de politie tijdens een huisuitzetting. De heer Hesselman poogde namelijk door de afzetting van de politie te komen toen deze bezig was de weduwe K. uit een woning te zet ten, waarin zij eergisteravond clan destien haar intrek had genomen. Gisterochtend had de politie haar uit haar vorige woning gezet, die zij wegens huurschuld moest verlaten. Nadat de heer Hesselman door de politieafzetting heen was ging hij zich bemoeien met het vervoer van de meubelen der weduwe naar het terrein van de gemeente-reiniging. In de loop van de middag heeft hij tegenover de politie zijn spijt oveT dit gebeuren uitgesproken. De sowj et-Ambassade in Londen heeft een anonieme brief ontvan gen waarin een „Amerikaanse pi loot" dreigt dat hij vandaag boven Sowjet-gebied een atoombom zal neerwerpen. Voorts zal er een wa terstofbom op Polen worden ge worpen, aldus de brief, die de am bassade donderdag heeft gepubli ceerd. Het is de vierde maal sedert juli dat de ambassade een dergelijke dreigbrief ontvangt. De brief, In blok schrift geschreven, is dinsdag in Ips wich, Suffolk, gepost. De brief luidt: „Ik ben een Amerikaans piloot, die gen vriend heeft verloren die boven Oost-Duitsland vloog. „Ik ben van plan mijn wraak te nemen door een atoombom op Sowjet- st'bied te werpen. Eén of twee van mijn bemanningsleden zullen Britse piloten zijn. ,Wij zullen van Midenhall, Suffolk, starten. „Kijk uit, vrijdag a.s.' T. W. J." „P.S. Mijn vriend zal met zijn be manning een waterstofbom op Polen werpen." De generale synode van de gerefor meerde kerken, onderhoudend art. 31 k.o. heeft gisteravond in haar te Bunschoten-Spakenburg gehouden vergadering ds. J. Kamphuis, predi kant te Delfshaven, benoemd tot hoogleraar aan de theologische hoge school te Kampen. 1 Donderdagmiddag heeft de k Canadese ambassadeur in Ne- derland, Z.E. de heer Thomas k A. Stone, in het paleis Soest- 1 dijk aan koningin Juliana een 1 zending fruit en groente aan- 1 geboden, afkomstig van de f" Canadese Tuinbouw Raad en de Vereniging van Fruit- en Groentekwekers in Ontario. «f Deze foto laat zien hoe de ko- 4 ningin en haar gast van de j* 4 sappige vruchten proefden. De politie in Parijs heeft gister morgen vroeg bij razzia's 180 Alge rijnse mohammedanen, die leiders of militante leden van de Algerijns» verzetsorganisatie „FLN" zijn, gear resteerd. Een drietraps „Atlas"-raket van. de Amerikaanse luchtmacht is giste ren anderhalve minuut nadat zij van de proefbasis te Cape Canaveral was gelanceerdj de lu'^ht ontpïoft. Gisteren om half twaalf is op paleis Soestdijk de overdracht aan het Ne derlandse Rode Kruis geschied van de Zweedse vrachtauto, die H.M. de Ko- HET IS COMPLEET oorlog in Veere! Oorlog tussen de vissers ener zijds en de gemeentelijke autoriteiten aan de andere kant. Oni het allemaal wat ingewikkelder te maken; rijkswaterstaat vormt de aan leiding en de werkzaamheden, die deze dienst in de Veerse binnen haven uitvoeren, zijn de oorzaak; Rijkswaterstaat heeft namelijk be paald, dat de helft van de Veerse vissersvloot, die voor het merendeel uit Arnemuidse vissers bestaat, gedurende de komende vier maanden uit de havens moet blijven. En dat doen de vissers nu eenmaal niet. Dat is gisteravond overduidelijk komen vast te staan tijdens een spoed eisende vergadering van de vissersvereniging „Draagt Elkanders Las ten", die in café „De Vriendschap" in een achterafstraatje van Veere was belegd. heer W. H. van der Heide, uit te nodigen. Laatstgenoemde, die ook ter vergadering aanwezig was, liet dit gelaten over zich heen gaan, maar niet de vissers! „Dit is een zaak van ons", klonk het door de gelagkamer, ,en niet van de gemeente Veere, die boven dien weigert medewerking te ver lenen!" Dreigende vuisten gingen omhoog en een aantal vissers ver hieven zich onder hoongeroep van hun zetels. Burgemeester Den Beer verliet hierop, vergezeld van zijn wethouder, de vergadering. Rustig begin Het was allemaal zo rustig begonnen. De spanning bereikte zijn hoogte punt, toen de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, die evenals wethouder Kodde namens het gemeentebestuur aanwezig was, weigerde om voor het overleg, dat vanmiddag vrijdagmiddag ten stadhuize van Veere met een tech nisch hoofdambtenaar van rijkswater staat zou worden gepleegd, ook de burgemeester van Arnemuiden, de Tegen achtten riep voorzitter Siere- veld de aanwezigen een welkom toe, in het bijzonder de twee burgervaders, die naast elkaar in een hoek zaten. „Het gaat om een moeilijk probleem, mannen," zo begon de voorzitter en in de daarop volgende minuten gaf hij onder intense stilte een samenvatting van die moeilijkheden. Rijkswaterstaat is dezer dagen be gonnen met de „restauratie van een kaaimuur in de binnenhaven, waar ook de vissersvloot ligplaats heeft. En daar voor moet de helft van de vloot voor de duur van de werkzaamheden uit de haven blijven. „Van dat plan was ons totaal niets bekend," betoogde de heer Siereveld, die hieraan toevoegde, dat de havenmeester hem eerst aan het be gin van deze week op de hoogte had gesteld. Bij rijkswaterstaat heeft hij toen het denkbeeld geopperd de sche pen in de grote sluis te leggen, maar dat kon beslist niet. „Hoewel ik daar wel eens meer schepen heb zien lig gen," meende schipper Siereveld. „Waarom niet eerder?" Hij vroeg zich af, waarom de vloot niet in de haven kan blijven. ,,'s Nachts om drie uur varen wij uit en de volgende middag om drie a vier uur komen wij pas weer binnen. Kan het werk nu niet zo ingedeeld worden, dat men om vier uur des middags klaar is? Dan kunnen onze schepen zonder bezwaar in de haven liggen. (Vervolg op pag. 2) ningin is geschonken door de directie van de Scania Vabis Vrachtauto- en Autobusfabrieken te Södertalje tijdens haar statiebezoek aan Zweden in mei 1957. Bij de aanvaarding van deze auto werd door H.M. bepaald dat deze ter beschikking zou worden gesteld van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. In overleg met het Rode Kruis is de opbouw van deze wagen ontworpen en het scania vabis chassis is door een Nederlandse carrosseriefabriek voor zien van een 3-persoons cabine en een gesloten laadbak van 5 meter lengte. Het nuttige draagvermogen is 6% ton. Deze auto zal worden ingedeeld bij de z.g. nood-collone van het Rode Kruis. Gisteren is op het paleis Soestdijk deze vrachtauto in gerede toestand door de directie van Scania Vabis, de heren Nilsson en Ellhammar, aan H.M. de Koningin overhandigd in tegen woordigheid van de Zweedse ambassa deur, de heer S. Dahlmann. Hierna droeg Koningin Juliana de vrachtauto over aan de tweede onder- voozritter van het Nederlandse Rode Kruis, de generaal-majoor-arts, dr. H. J. van der Giessen. Naar het zich laat aanzien kan de indiening van het wetsontwerp tot invoering van een algemene weduwe- en wezenverzekering binnenkort wor den tegemoetgezien, zo deelt minister Suurhoff mede in zijn begroting van Sociale Zaken. Voorts deelt de minister mede, dat hij er naar zal streven nog in de zittingsperiode van dit kabinet een wetsontwerp inzake een nieuwe inva liditeitsverzekering bij de Tweede Kamer in te dienen. DE BILT ZEGT: weinig wind In de ochtend plaatselijk mist, ove rigens op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Weinig wind en gematigde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1