Amerika brengt (vermoedelijk) Formosa voor Ver. Naties Dodenherdenking in Oosterbeek U f (•Cr* feift In Little Rock wil men nu particuliere scholen Zuivelsituatie noopt tot aanpassing van bedrijfsvoering Beslist niet onder beheer van volkerenorganisatie Half miljard tekort op LEF - 1959 1959 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Indien besprekingen met communistisch China mislukken CABARETACHTIGE MISGREEP IN IJSLAND-CONFLICT Om opheffing rassenscheiding te omzeilen Faubus is boos op schoolbestuur Geheim raketonderdeel .verdwenen bij spoorwegramp Dreigende staking bij Ford Begroting van landbouw voor Mexicaans dorp overstroomd; meet dan 70 doden Steun aan landbouw voor onbeperkte overproduktie onaanvaardbaar 1l)cdy Of/..' /03Ê j -i fi \miM- Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor! Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4114 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Donderdag 18 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.20 u., onder 18.47 u. Maan op 13.45 u., onder 22.37 u. Hoogwater vrijdag 19 september: Vlissingen: 5.54 u. 2.19 m., 18.14 u. 2.14 m. Terneuzen: 6.25 u. 2.36 m., 18.43 u. 2.32 m. Wemeldinge: 7.39 u. 1.77 m., 19.55 u. 1.71 m. Zierikzee: 7.10 u. 1.58 m., 19.27 u. 1.50 m. Een IJslandse kanonneerboot heeft een Britse treiler, die binnen de twaalf-mijlszone om IJsland viste, er voor gewaarschuwd dat hij de treiler wel te pakken zou krijgen als diens 'grote broer', een Brit fregat dat de Britse treilers beschermt, uit het ge bied waar de treiler viste, verdwenen zou zijn, zo meldt de admiraliteit in Londen. De commandant van de oor logsschepen die de Britse zeelieden in de wateren rond IJsland beschermen, heeft in zijn verslag aan de admirali teit te Londen verklaard, dat hij de volgende tekst uit de Bijbel naar de bemanningen van de Britse treilers had laten seinen: „Zie, Ik zend u als schapen temidden van de wolven. Weest daarom lichtig als de slangen en argeloos als de duiven. De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk de toestand in de straat van Formosa voor de Verenigde Naties brengen, indien de huidige be sprekingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China op ambassadeursniveau te Warschau mislukken, aldus is van gezagheb bende zijde te New York vernomen. Men zei niet bij welk orgaan, de algemene vergadering of de veiligheidsraad, de kwestie aanhangig ge maakt zou worden. Het zou echter wel het meest logisch zijn eerst de veiligheidsraad in te schakelen, zo meende men. Tevens werd van bedoelde zijde vernomen, dat de Amerikaanse rege ring niet van plan is de besprekingen te Warschau onbepaalde tijd te laten Op het Airborne-kerkhof in I nen van september 1944 gehouden.: Oosterbeek is woensdag de jaar- Deze foto laat zien hoe kinderen lijkse herdenking van de gevalle-1 bloemen op de graven legden. Het gerechtshof van Little Rock heeft zijn goedkeuring gehecht aan een „Vereniging voor particuliere scholen in Little Rock" die de op heffing van de rassenscheiding op de openbare scholen in Little Rock wil omzeilen, door van die scholen particuliere instituten te maken. Volgens gouverneur Faubus is de door het opperste gerechtshof in Was hington bevolen opheffing van de rassenscheiding op de openbare scho len niet van toepassing op particu liere scholen. Op zijn aandringen is dan ook de vereniging voor particu liere scholen opgericht, die met steun van de staat scholen kan exploiteren die alleen door blanke kinderen be zocht zullen worden. Men verwacht, dat de openbare middelbare school van Little Rock, die door gouverneur Faubus is ge sloten toen de opheffing der rassen scheiding niet mocht worden uitge steld, door de nieuwe vereniging Volgens het blad „New York Jour nal-American" zoeken leden van de geheime dienst van het Amerikaanse leger naar een „super-geheim" onder deel van een geleide projectiel, dat bij de spoorwegramp in New Jersey verloren zou zijn gegaan. Het apparaat zou in het bezit zijn geweest van een legerkoerier die met veertig ander: mensen om het leven kwam, toen bij Elizabeth een trein van een geopende brug in de baai van Newark reed. Het zou gaan om een klein-radio- apparaat met behulp waarvan een projectiel zou kunnen worden geleid langs een koers, welke wordt aan gegeven door een aardsatelliet in de ruimte. De ongeveer 98.000 arbeiders van Ford zijn gisteren om 16 uur Neder landse tijd in staking gegaan, omdat geen overeenstemming is bereikt over ten nieuw arbeidscontract. De onderhandelingen tussen de vak bond en functionarissen van de Ford Motor Company zijn voortgezet. Na afloop van de besprekingen werden door geen van beide partijen mede delingen gedaan. Volgens sommige ge ruchten zou de Ford Motor Company het plan hebben een nieuw contract aanbod te doen, maar de vice-presi dent van Ford, die namens deze maat schappij de onderhandelingen leidt, John Bugas, heeft dinsdagavond be kend gemaakt, dat de berichten, vol gens welke Ford betere voorwaarden aan de vakbond zou aanbieden, on gegrond zijn. als particuliere school voor blanken zal worden geopend. MENINGSVERSCHILLEN Intussen is het meningsverschil, dat tussen gouverneur Faubus en het bestuur van de openbare middelbare school bestaat, verder toegespitst. De gouverneur beschuldigt het be stuur ervan dat het voor integratie werkt. Hij wil dat ondanks de sluiting van de school de sportwedstrijden en andere bijeenkomsten van de leerlin gen doorgaan. Het schoolbestuur ver klaarde echter, dat de beëindiging van die activiteit geheel in overeenstem ming is met de sluiting van de school door de gouverneur. Hierop heeft Faubus boos gereageerd met de ver klaring, dat voor de sluiting de wed strijden in de vakanties en weekeinds toch ook door gingen. Voorstellen tot beperking van de toelating van gekleurde immigran ten tot Engeland met het oog op de jongste relletjes in Nottingham en Londen zullen niet de goedkeuring van de kerkelijke autoriteiten krij gen, zo heeft het bestuur van de samenwerkende Britse kerken be kend gemaakt. duren, maar wel wil zy de ambassa deurs een kans geven. Naar verwacht wordt, zal de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, vandaag in de alge mene vergadering de kwestie van het Verre Oosten ter sprake brengen. Bovendien zal donderdag een Indisch voorstel tot plaatsing van de verte genwoordiging van Cbina in de agen da-commissie worden besproken. Bereidheid Van dezelfde gezaghebbende zijde werd vernomen, dat de Verenigde Staten misschien bereid zullen blijken te zijn te spreken over een verande ring in het gebruik van de voor de Chinese kust liggende eilanden Que- moy en Matsoe. Dit zou demilitarise ring kunnen betekenen. Er is echter geen sprake van, dat de Amerikaanse regering wil spreken over een voor stel Formosa onder beheer van de Verenigde Naties te plaatsen. Landing Een onafgebroken stroom straal jagers, transportvliegtuigen en Ame rikaans personeel landt op Ameri kaanse luchtbases om de verdedi ging van Formosa tegen een moge lijke communistische aanval te ver sterken, zo meldde een correspon dent van Reuter gisteren. De Amerikanen hebben Tsjang Kai- Sjek meegedeeld dat de aanvoerweg naar Quemoy kan worden opengehou den zonder luchtaanvallen op het Chinese vasteland. Dit is van gezaghebbende zijde te Washington meegedeeld. Opleiding In marinekringen te Washington wordt gezegd, dat er op Formosa in versneld tempo Chinezen worden op geleid om onder kanonvuur landin gen uit te voeren. Veel hing ook af van de bereidheid van de nationalis ten grotere risico's te nemen. Johnny Gray, een 15-jarige jon ge neger springt op een blanke medestudent om hem een klap in zijn gezicht te geven tijdens een vechtpartij in een straat te Little Rock. De vechtpartij begon, toen twee blanke jongens Johnny en zijn zuster Mary, die op weg waren naar school, bevalen van het trot toir te gaan. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren op het hoofd kwartier van de Ver. Naties een ge sprek gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles. DE BILT ZEGT: zon en wolken Op de meeste plaatsen droog weer met wisselende bewolking in de vroe ge ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. Het dorpje Huaritempa aan de Mexicaanse westkust is door een over stromingsramp getroffen, die aan ze ventig tot honderd mensen het leven heeft gekost. Als gevolg van een zware wolkbreuk is de rivier de San tiago buiten haar oevers getreden. Alle huizen van het dorp zijn ver woest. Ook elders in dit gebied heeft de wolkbreuk overstromingen tot gevolg gehad. Verscheidene dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. Van alle zijden wordt hulp naar het getroffen gebied gezonden. Vanmorgen zal te Cairo de vor ming van een „vrije Algerijnse rege ring" worden bekend gemaakt. Dit heeft een woordvoerder van het Al gerijnse nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) meegedeeld. Het gaat niet aan aldus deelt minister Vondeling mede in de me morie van toelichting aan de tweede kamer bij de landbouwbegroting 1959 de moeilijkheden in de zuivelsector in de verdere toekomst geheel voor rekening van de overheid te laten komen. Ook de vee houders beseffen, dat er een ontwikkeling in de zuivelsituatie in de wereld gaande is, die noopt tot aanpassing van de bedrijfsvoering. Gelet op de ontwikkeling elders lijkt aan een beperking van de melkpro- rluktie niet te kunnen worden ontko men. De minister beseft, dat een aan passingsproces nodig zal zijn dat ge ruime tijd zal vergen. Voor de indivi duele bedrijven zal het probleem ont staan op welke wijze de bij een ver mindering van de melkproduktie vrij komende produktiemiddelen, waar onder de arbeid, op andere wijze nut tig kunnen worden gebruikt. Met de georganiseerde landbouw is thans overleg over dit vraagstuk gaande. Afzetmoeilijkheden Het in het komende begrotings jaar te voeren beleid, moet uiter aard in het teken staan van de toe nemende moeilijkheden bij de afzet van landbouwprodukten. Uit de tot dusverre beschikbare gegevens en de daarop gebaseerde ramingen, blijkt dat een verbetering in de situatie in het komende jaar nauwelijks kan worden verwacht. De cijfers over de exportprijzen mo gen tot een zekere hoogte als kenmer kend worden beschouwd voor de eco nomische toestand van de Nederlandse landbouw, het beeld wordt echter nog somberder, indien men de prijzen voor landbouwprodukten als bedrijf beziet in verhouding tot de produktiekosten. PRIJSBELEID Evenals in voorgaande jaren zal het systeem van garantieprijzen voor land bouwprodukten de belangrijkste basis vormen voor het inkomensbeleid ten behoeve van de landbouw. In dit verband is de vraag gerezen of het geen aanbeveling verdient het inkomensbeleid meer los te maken van het prijsbeleid met betrekking tot af zonderlijke produkten. Aangezien het gaat om een vraagstuk van principiële aard en zulks bovendien een koerswij ziging zou betekenen, is rijpe overwe ging hiervan nodig. Met de georganiseerde landbouw is in het lopende begrotingsjaar uitvoerig van gedachten gewisseld over de grondslagen voor de kostprijsbereke ningen. Daar het overleg nog niet is beëindigd, stelt de minister zich voor bij de nadere mededelingen over de garantieprijzen voor akkerbouwpro- dukten van de oogst 1959, tevens de resultaten van het overleg over de grondslagen van de kostprijs berekeningen te belichten. Hij heeft het voornemen de garantieprijzen op een vroeger tijdstip vast te stellen dan gebruikelijk was. VOORLICHTING In nog sterker mate dan voor 1958 geldt voor het komende begrotingsjaar, dat de financiële situatie nauwelijks uitbreiding toelaat van het landbouw kundig onderzoek, het onderwijs en de voorlichting en dat deze dan veelal nog slechts kan worden gevonden door be perking elders. Het onderzoek, heeft zich in de af gelopen jaren sterk ontwikkeld, doch de uitbouw van verschillende institu ten is nog geenszins voltooid. Helaas is het niet mogelijk gebleken het onder zoek die armslag te geven, die eigen lijk gewenst zou zijn en is slechts op de meest urgente punten nog enige uit breiding mogelijk. Wat het landbouwonderwijs betreft, heeft de minister gemeend binnen het raam van een financiële mogelijk heden een hoge prioriteit aan de verdere kwalitatieve ontwikkeling van deze vorm van onderwijs te moeten toekennen. Bij het lager landbouwonderwijs be staat een groot tekort aan landbouw- onderwijzers. Er wordt naar gestreefd nog dit jaar met een opleiding tot landbouwonderwijzer te beginnen. De toenemende concurrentie in voor ons land belangrijke afzetgebie den maakt het noodzakelijk de tuin- bouwvoorlichting meer te richten op een economische verantwoord teelt plan, waarmede door een juiste ar beidsverdeling en doelmatige inves teringen gunstige voorwaarden wor den geschapen voor een zo hoog mo- Ingezonden mededeling (Adv.) gelijk rendement van de bedrijven. Voor subsidies in de kosten van cul tuurtechnische werken is 83,5 miljoen gulden' uitgetrokken (1958: ruim f 98 miljoen, 1957: ruim f 10S miljoen) t.w. voor ruil- en herverkavelingen f 68.400. 000, voor waterschaps- en gemeente werken f 14.000.000, voor boerenwer ken f 1.000.000 en voor boerderijen- bouw op ontgonnen gronden f 100.000. VISSERIJ De minister acht het voor de Neder landse volkshuishouding van belang, dat de plaats, die de visserij daarin thans inneemt, blijft gehandhaafd en zo mogelijk wordt verstevigd. De Nederlandse visserij zal zich hebben te bezinnen op de gevolgen van da totstandkoming van de E.E.G. Wil de Nederlandse visserij in een grotere economische gemeenschap, de haar toekomende plaats kunnen behouden en verstevigen, dan zal men de toe rusting van het produktie- en afzet- apparaat, rekening houdend met die van de partnerlanden, daarop moeten instellen. Het te voeren visserijbeleid zal er op gericht zijn initiatieven, welke dienaangaande worden genomen, te steunen. De begroting van het Landbouw- egalisatiefonds laat een tekort zien van ruim een half miljard. De groot ste uitgavenkosten zijn te vinden in de zuivelsector, t.w. de toeslag op con- sumptiemelk groot f 110.000.000 en de uitkeringen ten behoeve van veehou ders tengevolge van de gegarandeer de basismelkprijs, groot f350 miljoen. Bij de raming van de subsidie op consumptiemelk is uitgegaan van de tegenwoordige toestand. De akkerbouwsector vraagt f70.600.000. De aan telers van rogge, gerst, haver en gemengd gewas te betalen toeslag voor de oogst 1959 wordt op basis van de verwachte ga rantieprijzen en de getaxeerde op brengst van de produkten geraamd op f 50.000.000. Het nadelig saldo op de aan- en verkoop van suiker wordt geraamd op f2.000.000. In verband met verwachte kost prijsstijgingen en de getaxeerde op brengst van het aardappelmeel wordt het nadelig saldo op de aan- en ver koop van fabrieksaardappelen van de oogst 1959 op f 18.600.000 geraamd. Eventuele kosten van steunmaatrege len voor consumptie-aardappelen van de oogst 1959 worden voor „memorie" opgenomen. De regeringstroepen in midden - Sumatra hebben een aanvang ge maakt met operaties voor de bevrij ding van het nog steeds door de op standelingen beheerste gebied van Korintji, het zuidelijk deel van west- Sumatra.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1