DE TROONREDE Ook volgend jaar bouw van 80.000 woningen Prinsjesdag zonder zon Libanees Malik voorzitter Alg. Vergadering der V.N. s PROT ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V oorbereidingswerk van Deltaplan Nederlaag voor Afrikaans-Aziatische groep Begroting van volkshuisvesting S S S S S S S S S S S V S S S S S S S S S S S S S S S S S Amerikaanse troepen uit Marokko Faubus vervroegt volksstemming Het goot in Den Haag Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7.per kwartaaL Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4113 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Woensdag 17 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.18 u., onder 18.49 u. Maan op 12.42 u., onder 21.45 u. Hoogwater donderdag 18 september: Vlissingen: 5.02 u. 2.40 m., 17.22 u. 2.37 m. Terneuzen: 5.33 u. 2.56 m., 17.54 u. 2.54 m. Wemeldinge: 6.52 u. 1.98 m., 19.09 u. 1.87 m. Zierikzee: 6.24 u. 1.75 m., 18.40 u. 1.66 m. HET JAAR, DAT ACHTER ONS LIGT, heeft in de wereld geen ontspanning gebracht. Meer dan ooit heeft ieder volk de plicht, bij te dragen aan het behoud van vrede en vrijheid op de grondslag van het recht. Onze taak is het, ervoor te zorgen, dat Nederland een gezonde partner is, zowel in een hecht ver band van het Koninkrijk als in het wijdere kader van de inter nationale samenwerking. De sociaal-economische ontwikkeling in ons land vertoont zo wel gunstige als minder gunstige aspecten. Het verstoorde even wicht in onze nationale economie is, mede ten gevolge van de getroffen maatregelen, in belangrijke mate hersteld. De goud- en deviezenreserves hebben een welkome versteviging ondergaan, al blijft een verdere aanvulling gewenst. In het afgelopen jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet gestegen. De ontwikkeling van de werkgelegenheid wordt thans echter met name door de aarzelende internationale conjunctuur voelbaar beïnvloed. In het algemeen is niettemin, nu ook de in februari 1958 aangekondigde maatregelen ter bestrijding van de werkloos heid hun uitwerking doen gevoelen, de omvang van de werk loosheid niet alarmerend. De stijging is tot staan gekomen. Spe ciale zorg blijft vereist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bijzonder het industrialisatiebeleid en de politiek der aanvullende werkgelegenheid richten. Reeds getroffen en inmiddels aangekondigde fiscale maatregelen met betrekking tot de investeringen zullen aan de werkgelegen heid ten goede komen. Bevordering van de exportontwikkeling is van vitaal belang. Al is de overbesteding voor het moment tot staan gebracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke financiële, economische en sociale problemen. De ontwikkeling in Indonesië legt bijzondere lasten op nationale economie en rijksbegroting. Belangrijke subsidieposten, met name de huursubsidies en de zuivelsubsidies, drukken zwaar óp de begroting en beperken daardoor zeer, welhaast te zeer, de financiële bewegingsvrijheid. De regering heeft besloten, advies te vragen aan de Sociaal-Eco nomische Raad over de vraag of, en, zo ja, op welke wijze tot een verantwoorde beperking van de subsidielast kan worden gekomen. De regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsleven naar middelen, om het moeilijke vraagstuk van de aanpassing der melkproduktie aan de vraag naar zuivelprodukten, zo mogelijk in samenwerking met andere landen, tot een meer bevredigende oplossing te brengen. Een andere factor, die het huidige uitgavenpeil in sterke mate beïnvloedt, is de omstandigheid, dat het rijk in 1959 voor het eerst weer de volledige last der financiering van de woningwet- bouw te dragen krijgt. De hoge woningproduktie in het achter ons liggende jaar was een bemoedigende factor in de voortdurende strijd tegen de woningnood. De teruggang van de economische ontwikkeling heeft echter tijdelijk een ongunstige invloed uitgeoefend op het aantal in aan bouw genomen woningen. Mede ten gevolge van de maatregelen tot het herstel van het economisch en financieel evenwicht is de woningproduktie thans weer stijgende, zodat verwacht mag wor den, dat zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 woningen een aanvang zal worden gemaakt. Ten slotte ondervindt het uitgavenpeil de gevolgen van onze snelle bevolkingsgroei en de daarmede gepaard gaande econo mische, sociale en culturele activiteiten, met name ook ten behoeve van investeringen voor woningbouw, onderwijs, wegen, kanalen, waterwerken enz. Een hoog niveau van besparingen voor het welzijn van ons volk, nu en in de toekomst, is dringend geboden. Het beleid zal daarop dan ook gericht blijven. Ook bij de uit werking van het bezitsvormingsbeleid op onderscheidene ter reinen zal met deze omstandigheden rekening worden gehouden. De begroting 1959 vertoont een tekort. Dit is in de huidige situatie van de conjunctuur binnen zekere grenzen aanvaardbaar, al is grote voorzichtigheid geboden. Ondanks het ten slotte toch hoge totaalbedrag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de begroting sterke beperking betracht. Een beroep op de kapitaalmarkt ter financiering van het mede door de genoemde factoren veroorzaakte begrotingstekort is nood zakelijk. Dit beroep en daarmede de omvang van het begro tingstekort zal zijn grenzen dienen te vinden in de eisen, die Minister Klompé is in haar begro ting 1959 van maatschappelijk werk verheugd over het belangrijke voor- bereidingswerk van het Deltaplan in zake de verkenning en de analyse van de sociale problematiek. Te beginnen met 1959 zal elk jaar 'n gezamenlijke begrotingspost voor de investeringen in deze gebieden worden geraamd. De minister stelt zich voor in de komende periode vooral ook aandacht te schenken aan de in het algemeen nog bestaande ernstige achterstand van het werk op het platteland. Een 22-jarige Britse soldaat uit Swansea is overleden aan leukemie, die het gevolg was van een proef met een atoombom in het gebied van Christmas Island in de Stille Oceaan. De algemene vergadering der V.N. heeft bij de aanvang van haar dertiende gewone zitting de Liba nese minister van buitenlandse za ken, dr. Charles Malik, tot voor zitter gekozen. Malik kreeg bfj de eerste stem ming 45 stemmen, tegen zijn Soe- danese ambtgenoot Mohammed Mah- Volgens de begroting 1959 van volkshuisvesting en bouwnijver heid zal f 3.200 milj. kunnen wor den yerwerkt. In totaal zullen in -k ■k -k -k •k -k s -k -k -k -k -k •k -k -k ■k •k •k ■k •k -k ■k -k -k -k ■k -k •k ■k aan de kapitaalmarkt uit anderen hoofde zullen worden gesteld. Daarbij valt, naast de behoeften van het bedrijfsleven, meer in het bijzonder te denken aan die van de gemeenten, die hun kapi taaluitgaven ook in de toekomst slechts met langlopende leningen zullen mogen financieren en bovendien nog staan voor de nood zaak van een geleidelijke consolidatie van hun vlottende schuld. Deze noodzakelijke begrenzing van het beroep van het rijk op de kapitaalmarkt en dus ook van het begrotingstekort heeft het ge volg. dat niet te ontkomen valt aan een verlenging van de tijde lijke be'ssfi«gvfc?hogingen. Handhaving van onze concurrentiepositie op de internationale markten blijft één van de fundamentele voorwaarden voor een evenwichtige economische ontwikkeling, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Derhalve is ook in het komende jaar een zo stabiel mogelijk loonniveau oorzakelijk. De steeds groter wordende onderlinge afhankelijkheid van landen en werelddelen gebiedt een actief beleid op het terrein van de internationale samenwerking. Naast het werk van de Ver enigde Naties steunt de regering de-halve krachtig alle pogingen tot nauwere samenwerking van de..j,rije wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds treden de vrije landen onvoldoende eensgezind op. Verdieping en uitbreiding der samenwerking is noodzakelijk. De regering streeft met alle kracht naar het tot stand komen van een vrijhandelszone, die in aansluiting aan hetgeen op het gebied der economische samenwerking in Europa reeds tot stand werd gebracht een zo vrij mogelijk handelsverkeer over een zo ruim mogelijk gebied zou kunnen bevorderen. De republiek Indonesië heeft met schending van alle rechts regelen een reeks van maatregelen tegen Nederland en Neder landers getroffen, waardoor het verblijf van onze landgenoten in Indonesië vrijwel onmogelijk is gemaakt. Bedrijven en bezittingen zijn zonder enige vergoeding in beslag genomen. Verplichtingen worden niet nagekomen, zelfs indien zij voortvloeien uit na de soevereiniteitsoverdracht verleende kredieten en gesloten over eenkomsten. In het afgelopen jaar repatrieerden 37.000 landgenoten. Velen spannen zich op lofwaardige wijze in, om hen zich bij ons thuis te doen voelen en nieuwe werkgelegenheid hier en elders voor hen te vinden. Voor de toekomst van Nederlands-Nieuw-Guinea hecht de regering grote waarde aan de samwerking met Australië, welke tot uitdrukking is gekomen iji de Nederlands-Australische verkla- ring van november 1957. In gemeenschappelijk overleg gaan beide regeringen thans na, welke praktische maatregelen geboden zijn, om de doelstellingen van deze verklaring waaronder het stre ven naar zelfbeschikking te verwezenlijken. Het afgelopen jaar is in menig opzicht moeilijk geweest. Toch is er reden voor erkentelijkheid. De grote spanningen, waaraan onze volkshuishouding was onderworpen, zijn voor een belangrijk deel verdwenen. Daarmede is voor ons land tenzij internatio nale ontwikkelingen dit onverhoopt doorkruisen - de grondslag gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van produktie en welvaart. De ontwikkeling der kernenergie voor vreedzame doeleinden, ten aanzien waarvan ook de eigen activiteit van Nederland groeiende is, kan voor de toekomst van groot belang zijn. Zij zal hoge eisen stellen met betrekking tot investeringen, vorming van wetenschappelijke krachten en waarborgen voor de volksgezond heid. Dat althans op dit gebied ook in wereldwijd verband vrucht baar overleg mogelijk blijkt, is een verheugend element in de internationale verhoudingen. De wijze, waarop aan de tegenslagen, die ons land hebben ge troffen, het hoofd is geboden, was weder getuigenis van de veer kracht en het weerstandsvermogen van ons volk. Bij een goede samenwerking tussen regering en volksvertegen woordiging zullen ook de nog bestaande moeiijkheden kunnen worden overwonnen. Terwijl de financiële toestand tot voor zichtigheid noopt ten aanzien van nieuwe overheidsuitgaven en van kosten-verhogende maatregelen in het bedrijfsleven, zal het ongetwijfeld mogelijk blijven, een beleid te voeren, dat de geeste lijke, economische en sociale ontplooiing van onze volkskracht stimuleert. Met de bede, dat God u wijsheid moge schenken bij de ver vulling van uw verantwoordelijke taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. •k ■k -k -k •k -k S ■k -k S -k S ■k -k -k -k -k ■k -k -k -k -k -k -k -k -k -k -k -k 1959, naar verwacht wordt, 80.000 woningen in aanbouw kunnen worden genomen. Het rijk zal ook in 1959 40.000 woningwetwoningen financieren. Bij een voortgaande verbetering van de kapitaalmarkt zullen nog 49.000 par ticuliere woningen, waarvan 38.000 premiewoningen, gebouwd kunnen worden. De prijzen van bouwwerken ver toonden als gevolg van de ontspanning op de bouwmarkt een niet onaanzien lijke daling. In het programma is een bedrag van f 1460 miljoen opgenomen voor de woningbouw. Boerderijen f 30 miljoen Voor de IJsselmeerpoIders en voor door oorlogsgeweld en rampschade verwoeste boerderijen zal tezamen nog verwerkt worden f 4 miljoen. Eenzelfde bedrag zal globaal nodig zijn voor boerderijen in de ruilverka- velings- en ontginningsgebieden. Voor de bouw en uitbreiding van boerderijen zonder overheidssteun (vervanging van door brand verwoes te opstallen en bouw van nieuwe be drijven) valt te rekenen op een be drag van ca f20 miljoen. Voor de bouw van kerken en scho len zijn resp. bedragen uitgetrokken van 30 en 210 miljoen. goeb 31 stemmen. De vereiste meer derheid was 39 stemmen. Dr. Malik noemde in zijn eerste rede als voorzitter de vraagstukken waarvoor de algemene vergadering zich ziet geplaatst, vele en van ern stige aard. NEDERLAAG De verkiezing van Malik beteken de een duidelijke nederlaag voorde Afrikaans-Aziatische groep, die al les in het werk had gesteld om de verkiezing van een vertegenwoordi ger van het bewind van president Sjamoen van Libanon te verhinde ren. Nog nooit in de geschiedenis van de volkerenorganisatie heeft de keuze van voorzitter der algemene vergadering een zo felle strijd te zien gegeven. In westelijke kringen van de V.N. werd de verkiezing van Malik met instemming begroet. Voor een uitvoerige uiteenzet- i ting over de miljoenennota ver- i wijzen wij naar de pagina's 3 en 7. Op pagina 3 vindt u tevens i een beschouwing over de troon- rede en miljoenennota van onze i hoofdredacteur en op pagina 7 commentaren uit andere bladen. De Marokkaanse ambassade te Lon den heeft meegedeeld, dat Amerika zich in beginsel bereid heeft verklaard zijn troepen uit Marokko te verwijde ren. Amerika is genegen rechtstreeks met Marokko daarover te onderhandelen. De ambassade zei dit van een woord voerder van het Marokkaanse ministe rie van buitenlandse zaken te hebben vernomen. Amerika heeft een marinebasis en vier luchtmachtbases in Marokko. De Tweede Kamer kwam bij stemming tot de volgende nominatio voor het voorzitterschap: 1. Dr. L. G. Kortenhorst (K.V.P.); 2. J. Bommer (P. v. d. A.) en 3. Mr. A. B. Roos- jen (A.R.). DE BILT ZEGT: zonnige perioden In de ochtend plaatselijk mist, ove rigens zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke noordelijke wind. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Faubus, de gouverneur van Arkan sas, die voorstander is van schelding van blank en zwart op scholen, heeft het tijdstip van een plaatselijke volks stemming over de vraag of scholen uitsluitend voor blanken ook voor negers opengesteld moeten worden van 7 oktober tot 27 september ver vroegd. Waarnemers geloven, dat de gou verneur het besluit genomen heeft omdat hij zich onder druk gesteld ge voelt van blanke leerlingen die de vier betrokken scholen niet kunnen bezoeken en de ouders van deze leer lingen. Tot deze vier scholen behoort de centrale middelbare school, die de gouverneur heeft laten sluiten opdat geen negers kunnen worden toegela ten zoals door het Amerikaanse hooggerechtshof is bevolen. (Van één onzer verslaggevers) Prinsjesdag is een dag die, net als Koninginnedag, behoefte heeft aan veel zon. Wanneer er geen zonneschijn is om de Gou den Koets dubbel zo mooi te ma ken en de galauniformen van de hoogwaardigheidsbekleders in volle luister te zetten, dan gaat er iets van de feestelijkheid te loor. Het was dan ook erg spij tig, dat, evenals op Prinsjesdag- 1957, de zon op Prinsjesdag- 1958 verstek heeft laten gaan. Toen om tien over één de gouden koets, getrokken door zes glimmen de paarden, arriveerde, begon het te gieten. Het werd pas weer droog, toen de Koningin, die naar de troon geleid werd, door de 86-jarige senator prof. mr. A. Anema (a.r.), de troonrede begon uit te spreken. Maar toen om even over half twee de vorstin weer naar buiten trad, viel de regen op nieuw onverdroten neer. En toch.... toch verkeerde het pu- Na de terugkeer in het paleis Lange Voorhout verschenen het nederlandse Koninklijke Paar en de prinsessen Beatrix en Irene op het balcon om de menigte voor het paleis toe te wuiven. De foto toont v.l.n.r. op het balcon: H.M. Konin gin Juliana, H.K.H. Prinses Bea trix, H.K.H. Prinses Irene en Z.K.H. Prins Bernhard. bliek, dat als vanouds van heinde en ver naar de Residentie was ge togen, in een feeststemming en het liet zich die door geen grauwe regensfeer ontnemen. De Koningin, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene werden van en naar de Ridderzaal langs de gehele route luidkeels toegejuicht en ook de rijtoer 's middags bracht een on afzienbare menigte op de been. In de Ridderzaal, die weer een kleu rige aanblik bood door de vele bloemstukken >aan weerszijden van de troon enboven de grote schouw trokken vooral de schit terende uniformen van de leden van het Corps Diplomatique de aan dacht. De Amerikaanse marine heeft 'n mislukte poging gedaan om op de proefbasis Cape Canaveral een Van- guard-raket met een kunstmaan te lanceren. Als oorzaak van het falen werden „technische moeilijkheden" opgegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1