Plannen om communistische blokkade van Quemoy- eilanden te doorbreken Ernstig ongeluk met bergbaantje Russisch voorstel voor toezicht op kernproeven Alle evacué's uit Indonesië hebben nu onderdak Buitenlandse inmenging op Cyprus moet verdwijnen Trein stortte van brug; 40 doden PROTESIANTS'CHRIS T EL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geruchten doen de ronde in Taipeh Gaitskell schrijft MacMillan Minister Klompê dankt ons volk Velen vonden ook werkgelegenheid Breuk in Franse socialistische partij Schip brak na aanvaring Memorandum van Griekenland Bejaard echtpaar overvallen Drie boerderijen afgebrand Britten erkennen Chinese twaalfsmijl- zöne niet Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goe« Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4112 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Dinsdag 16 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.16 u., onder 18.51 u. Maan op 11.30 u., onder 20.59 u. Hoogwater woensdag 17 september: Vlissingen: 4.14 u. 2.56 m., 16.31 u. 2.49 m. Terneuzen: 4.45 u. 2.71 m., 17.04 u. 2.75 m. Wemeldinge: 6.08 u. 2.07 m., 18.26 u. 1.98 m. Zierikzee: 5.44 u. 1.83 m., 17.58 u. 1.74 m. Minister Luns naar de Nederlandse Antillen Minister Luns zal op 9 en 10 okto ber in Willemstad een bijeenkomst voorzitten, die tevens zal worden bij gewoond door de hoofden van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordigingen in zuid- en midden- Amerika. Minister Luns bevindt zich thans in New York ter bijwoning van de dertiende algemene vergadering der Ver. Naties. Over toestand in het Verre Oosten De leider van de Britse socialisten; Gaitskell, heeft de Britse minister president, MacMillan, schriftelijk ver zocht de Amerikaanse regering te waarschuwen voor de gevaren van de toestand in het Verre Oosten en erbij haar op aan te dringen bij de aanpak van de toestand daar de grootste zelfbeheersing in acht te nemen. Volgens Gaitkells brief zijn de so cialisten van oordeel, dat Quemoy en de andere voor de Chinese kust lig gende eilanden deel uitmaken van het vasteland. Deze eilanden hadden al lang door de Chinese nationalisten moeten zijn ontruimd. Van militair oogpunt bezien, zijn zij volgens Gaits kell van geen belang voor de verdedi ging van Formosa. C Een meisje van 12 jaar heeft in een ziekenhuis te Glasgow het leven geschonken aan een dochter van meer dan 7 pond. Moeder en dochter ma ken het wei. IN TAIPEH op Formosa doen geruchten de ronde dat er plannen zijn gemaakt om de communistische blokkade van de Quemoy-eilanden te breken. In verband hiermee zou veel modern amerikaans oorlogs materiaal naar Formosa worden gezonden, zoals de nieuwste typen straaljagers, luchtafweerraketten van het type Nike—Ajax en geleide projectielen van het type Matador. Met de Matadors, die een atoom lading kunnen vervoeren, kan men vanaf Formosa de communistische artillerie bestoken, die de Quemoy-eilanden bestrijkt. HET NATIONALISTISCHE blad „United Daily News" drong er maan dag bij de regering in Taipeh op aan om „een afzonderlijke actie" te on dernemen, teneinde de communisti sche blokkade van Quemoy te breken. De Amerikaanse ambassadeur in Tai peh heeft bij de nationlistische auto riteiten geprotesteerd tegen een cam pagne van de nationalistische pers en parlementsleden die zijdelings gericht schijnt te zijn op de Amerikaanse hou ding ten aanzien van de nationalisti sche eilandjes voor de kust. DE COMMUNISTISCHE artillerie heeft maandag slechts een honderd tal granaten op de Quemoy-eilanden afgevuurd. Drie nationalistische vliegtuigen hebben ondanks krachtig luchtafweer- vuur vanaf de kust van het vasteland voorraden boven klein-Quemoy afge worpen. TOT NADER ORDER mogen jour nalisten zich niet meer naar Que moy, Matsoe en de Peseadoren be geven, zo is door de Nationalisti- sche-Chinese overheid en het Ame rikaanse opperbevel op Formosa be kend gemaakt. Een reden werd niet gegeven. DE AMERIKAANSE en de Chinese ambassadeur in Warschau, Jacob Beam en Wang Ping-Nan, hebben maandag in het Mysliwsky-paleis in Warschau een begin gemaakt met de Amerikaans-Chinese besprekingen die, naar men hoopt, een ontspanning van de toestand in het Verre Oosten zul len opleveren. Hun eerste gesprek duurde twee uur en veertig minuten- Donderdagochtend komen de ambas sadeurs weer bijeen. Geen van beiden wilden na het eerste contact commen taar leveren. De conferentie is een voortzetting van de Amerikaans-Chinese bespre kingen die in september in Genève werden opgeschort, nadat men in de loop van de 73 vergaderingen die sedert 1955 waren gehouden, weinig verder was gekomen. Subandrio ontbiedt Britse zaakgelastigde De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Subandrio, heeft de Britse zaakgelastigde, Robert Sa ner, op het departement ontboden voor een onderhoud over de Britse weigering om aan Indonesië wapens te verkopen. Deze weigering zou zijn veroorzaakt door bezwaren, tegen deze verkoop ingebracht van Austra lische en Nederlandse zijde. Dit is een nachtelijke opname van het ongeluk met het bergbaan tje op de Drachenfels bij Bonn, waarbij 18 personen het leven ver loren. De locomotief, die gekanteld ver buiten het spoor ligt, is duide lijk te herkennen. Op de achter grond de wagons die niet volko men verwoest werden. „De eerste fase van de versnelde j ^pairiëring is nu voorbij. De grote stroom is, globaal gesproken, tot een einde gekomen. Alle gerepatri- eerden hebben een onderdak, al is het veelal nog slechts van tijdelijke aard. Velen zijn er gelukkig in geslaagd werk te vinden. Ik heb er be hoefte aan u allen gezamenlijk daarvoor hartelijk te danken". Dit zeide de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, gisteravond in een radiotoespraak over de repatriëring, die zij via de beide zenders Hilversum heeft uitgesproken. Minister Klompé zeide te mogen constateren, dat de bijna 37.000 land genoten, die sedert december van vo rig jaar in ons land zijn gearriveerd, bevredigend zijn opgevangen. Zij zei de, dat het probleem van de huis vesting aanvankelijk de meeste zorgen heeft gegeven, doch dat de reacties op de oproep tijdelijk woonruimte ter beschikking te stellen na een wat aar- In Parijs hebben Algerijnse Mo hammedanen maandagochtend met machinegeweervuur een moord aanslag gepleegd op Jacques Sou- stelle, de minister van voorlichting in het kabinet van premier-gene raal De Gaulle. Deze telefoto laat zien hoe Soustelle na de aanslag, met pleisters op de hoofdwonden, veroorzaakt door rondvliegende glassplinters, een persconferentie gaf. (Voor meer gegevens leze men pagina 3). In Japan zijn gisteren circa 250 duizend onderwijzers en onderwijze ressen in staking gegaan uit protest tegen de nieuwe onderwijsmethoden, die de Japanse regering wil invoeren en die de stakers beschouwen als een aanslag op de vrijheid van menings uiting. DE BILT ZEGT: Westelijke wind Aanvankelijk vrij veel bewolking, later ook verspreid voorkomende op klaringen. Overwegend matige weste lijke wind. Iets lagere middagtemperaturen, vooral in het zuidoosten van het land. Edoaurd Depreux, de socialistische oud-minister die tegen de nieuwe grondwet is, heeft gisteren de oprich ting van een „autonome socialistische partij in Frankrijk, bekend gemaakt. Voorlopig treedt hij zelf als secreta ris-generaal op. Dit betekent een breuk in de socialistische partij. Depreux zei dat hij nog niets kon meedelen over de omvang van zijn aanhang, dat sommige socialisten nog overleg moesten plegen met hun pro vinciale federaties. De nieuwe socialistische partij zal :en campagne tegen de grondwet voe ren en daarbij samenwerken met de links-radicale leider Pierre Mendes- France. De Sowjet-Unie zal binnenkort een stelsel van toezicht op kern proeven voor de gehele aarde voor stellen aan de regeringen van alle landen, aldus heeft de Russische professor Fjodorof maandag te Kitzbuehel in Oostenrijk op een bijeenkomst van atoomgeleerden meegedeeld. VERRASSINGSAANVALLEN De Sowjet-Unie heeft voorgesteld, dat deskundigen van oost en west op 10 november in Genève bijeen zullen komen ter bestudering van maatrege len tegen verrassingsaanvallen. Dit meldt het Sowjet-persbureau Tass. In een nota, die aan de Amerikaan se zaakgelastigde te Moskou werd overhandigd, wordt gezegd, dat het overleg in zo kort mogelijke tijd vier tot vijf weken moet zijn ge ëindigd. Deskundigen van de V.S., Engeland, Frankrijk, België, de Sow jet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije en Roemenië zouden aan de conferentie moeten deelnemen. Gisteravond om half zes is het uit de Waalhaven te Rotterdam komende Duitse Rijnschip „Seydlitz" in aanva ring gekomen met het 314 ton meten de sleepschip „Anna Maria", dat door de sleepboot „Louise" dezelfde haven werd binnengebracht. De „Anna Maria" werd aan stuurboordzijde mid scheeps geraakt, brak daardoor in tweeën en zonk. Het had 314 ton amoniakpoedc als lading aan boord. Er deden zr' n p°-' oonlijke on gelukken vo zelende inzet, zeer bevredigend is ge weest. Van de aanbiedingen bleek echter slechts een zeer bescheiden gebruik behoeven te worden gemaakt. Ruim 18.000 gerepatriëerden verblijven thans nog in contractpensions en klei nere beroepspensions. Een tweede pro bleem was de werkgelegenheid. Minis ter Klompé zeide, dat er gelukkig bemoedigende cijfers zijn. Via de arbeidsbureaus zijn van januari tot nu toe ruim 2000 gerepatrieerde mannen en vrouwen in een passende werk kring geplaatst. Honderden anderen hebben zelf een betrekking gevonden. Minister Klompé zeide voorts dat de regeling er zich van bewust was, dat de massale repatriëring uit In donesië allerlei gevaren kon mee brengen voor de volksgezondheid in ons land. „Vandaag kunnen wij zeggen, dat alles Gode zij dank als door een wonder in orde is gekomen". In een gisteren op het hoofd kwartier van de Verenigde Naties gepubliceerd document zegt Grie kenland, dat Engeland niet moet trachten zijn plan voor Cyprus uit te voeren tegen de wil van de over grote meerderheid van de bevol king in. Dat zou gevolgen hebben, die de vrede en veiligheid in het gehele gebied in gevaar zouden kunnen brengen. Het Griekse memorandum is ge richt aan de algemene vergadering van de V.N. Griekenland spreekt de hoop uit de de alg. vergadering maatregelen zal nemen om de moeilijkheden van de Cyprische bevolking te verlichten. Alle buitenlandse inmenging in de wettige ontwikkeling van de toestand moet volgens het memorandum ver dwijnen. Naar schatting veertig mensen zijn gisteren omgekomen doordat nabij de stad Elizabeth in de Ame rikaanse staat New Jersey een per sonentrein van een brug over de Newarkbaai in het water stortte. Er zijn 33 gewonden. Het ongeluk geschiedde, doordat de brug omhoog stond. Op twee na kwa men de rijtuigen in de baai terecht, die ter plaatse van het ongeluk tien meter diep is. In de trein bevonden zich een hon derdtal personen. Er is nog steeds geen verklaring gegeven van de oorzaak van het ongeluk. In het moderne poppenhuis mag natuurlijk de televisie niet ontbre ken het hoeft weliswaar geen grootbeeld te zijn maar uiter aard moet het natuurlijk wel echt werken. Een Duitse firma heeft nu een T.V.-toestel op de markt ge bracht, dat aan al deze eisen vol- Op Cyprus wordt van Britse zijde een officieeul onderzoek ingesteld naar beschuldigingen, inzake mishan deling van Griekse Cyprioten inaar aanleiding van de dood van een Brit se militair, die zaterdag in een hinder laag van de verzetsorganisatie EOKA was gevallen. In de nacht van zaterdag op zon dag om half drie, hebben twee ge maskerde mannen zich via een kel derraam toegang verschaft tot een woning aan de Van Laerstraat te Ble- rick. Na de zekering te hebben los gedraaid drongen zij door tot de slaapkamer van het bejaarde echt paar Schaafsma, en probeerden de hevig geschokte man en vrouw tot afgifte van geld te bewegen. Een van de overvallers sloeg de heer Schaafsma op het hoofd. Daar op vluchtte mevrouw Schaafsma uit bed, maakte een raam los en riep luidkeels om hulp. Hierop namen de overvallers de vlucht. Hoewel onmiddellijk na het bekend worden van de overval da toegangswegen tot Venlo werden af gesloten is men er tot heden niet in geslaagd de daders, van wie slechts een vaag signalement bekend is, op te sporen. In Friesland zijn gistermiddag om streeks half één tengevolge van blik seminslag twee boerderijen afgebrand. De ene boerderij behoorde toe aan de veehouder M. de Vries te Rottum in de gemeente Haskerland, de andere aan de veehouder M. Oosten te Lange- lille in de gemeente Weststellingwerf. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af. Bij de brand te Rottum ging 140 voer hooi verloren. Te Langelille, waar het gezin Oos ten juist aan de maaltijd zat, sloeg de bliksem in de schoorsteen. Ook hier breidde het vuur zich zeer snel uit. Behalve de voorraad hooi gingen enkele kostbare machines en veel ge reedschap verloren. Ook in Hengelo is tengevolge van blikseminslag een boerderij afgebrand. De brandweer kon niets uitrichten, omdat er geen water te vinden is. Engeland heeft communistisch China meegedeeld dat het de uitbreiding van de Chinese territoriale wateren van drie tot twaalf mijl niet erkent, zo is op het „foreign office" vernomen. In een nota, die op 13 september in Peking is overhandigd, wordt gezegd, dat Engeland niet het recht van een zijdige uitbreiding der territoriale wa teren erkent. De nota herinnert er aan, dat de Britse regering reeds in 1951 officieel aan Peking heeft mee gedeeld dat zij geen andere dan de driemijlszoie zal erkennen. doet. Op de technische jaarbeurs in west-Berlijn was het te zien in een poppenkamer, die in een nor- Volgens te Reikjavik ontvangen berichten vissen er op het ogenblik 19 Britse treilers binnen de IJslandse 7 m tt i zone van 12 mijl. Zij worden door maal T.V.-toestel was ingebouwd.Britse oorlogsschepen beschermd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1