Eisenhower doet ernstig beroep op Rusland Rotterdam Voor waterschappen tekenen zich nieuwe taken af Om invloed op communistisch China te gebruiken Amerikaans vliegtuig in Sowjet-Unie neergestort Remmen Tandradtrein weigerden; achttien doden, vijftig gewonden Resultaten onderzoek worden begin volgend jaar gepubliceerd Amerikaanse troepen blijven in het Verre Oosten Tankschepen botsten; 22 doden Franse socialisten zeggen: „ja" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Koningin Juliana bezocht Rotterdam Jongen stal radio actieve steen Vader redde kind en verdronk zelf DE „PIET HEIN" NAAR NIEUW-GUINEA Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, f2,40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ OE SMIT 14e JAARGANG No. 4111 Hoofdredacteur: R. HAGOORT President Eisenhower heeft in een antwoord op een boodschap van Chroesjtsjef een beroep op Rusland gedaan om zijn invloed op com munistisch China te gebruiken, opdat dit land zal afzien van het ge bruik van gewéld in het gebied van Formosa en vreedzame onderhari- delingen begint. Eisenhower leverde kritiek op Chroesjtsjef omdat deze de Amerikaanse politiek 'op eenzijdige wijze heeft veroordeeld'. Eisenhower verklaarde nog maals dat de V.S. niet van plan zijn hun strijdkrachten uit het Verre Oosten terug te trekken. Zoals bekend had Chroesjtsjef hierom verzocht. Het spijt mij te moeten zeggen, dat ik in uw brief geen enkele poging kan ontdekken om die toon te treffen die kan leiden tot afwending van het gevaar in het ge bied van Formosa, zo zegt Eisenhower. Geen aansporing „Ik heb er voorts nota van genomen, dat u de leiders van de Chinese com munisten niet hebt aangespoord mati ging te betrachten, zo zegt Eisenhower, die er nogmaal bij Chroesjtsjef op aan dringt deze leiders te bewegen tot een vreedzame politiek inzake Formosa. Eisenhower verzekert Chroesjtsjef dat de V.S., zo de Chinese communis ten er toe gebracht kunnen worden vertrouwen in onderhandelingen te krijgen, met alle krachten zullen stre ven naar een vreedzame oplossing voor de kwesties in het gebied van Formosa. In het Verre Oosten gaat het er op het ogenblik om of de Chinese commu- Baggeren en doopplechtigheid Zaterdag was het een grote dag voor Rotterdam, niet alleen omdat een begin werd gemaakt met de baggerwerkzaam- heden voor het plan-Europoort en om dat het nieuwe passagiersschip „Rotter dam"" van de Holland-Amerika lijn bij de Rotterdamse droogdok mij. te water werd gelaten, maar vooral omdat konin gin Juliana het sein voor die bagger- werkzaamheden heeft gegeven en de doopplechtigheid van de „Rotterdam" heeft verricht voordat het schip in zijn element kon glijden. Beide plechtigheden verrichtte H.M. de Koningin ter gelegenheid van het werkbezoek, dat zij zaterdag bracht aan d e maasstad, waar duizenden vlaggen waren uitgestoken. Ingezonden mededeling (Adv.) Groot Rotterdam, zo fier hersteld Van bet verwoestend krijgsgeweld Boekt wéér een prachtig resultaat Nu 't nieuwe schip to water gaat; Stad Rotterdam, met wereldfaam, Gaf 't petekind haar wereldnaam; Die naam alléén al garandeert: Hier is iets machtigs gepresteerd: In ieder opzicht supérieur. Verfijnd verzorgd haar intérieur: Zij heeft él wat het oog bekoort. Dus SOLA komt er óók aan boord Met mes en lepel, vork en scbaal, Ruim tachtig duizend in totaal. Waarom die er „thuis" zullen zijnï Zfi zijn van Koninklijke „lijn". CLINGE DOORENBOS De Franse socialistische parti; heeft zich op een te Parijs gehou den congres uitgesproken voor de grondwet van premier De Gaulle, maar tevens aangedrongen op on derhandelingen met 'bevoegde vertegenwoordigers' om een oplos sing te vinden voor het Algerijnse vraagstuk. Guy Mollet werd herkozen als secre taris-generaal der partij. Een resolutie waarin men zich uit sprak voor „ja" bij het komende refe rendum over de grondwet, werd met 2786 tegen 1176 mandaten bij 62 ont houdingen goedgekeurd. Een resolutie over de Algerijnse po litiek, die met 3370 tegen 611 stemmen werd aanvaard, was een compromis tussen de inzichten van Mollet, minis ter van staat in de regering van De Gaulle, en die van Gaston Deferre, voormalig minister voor o:verzees Frankrijk, die had aangedrongen op geheime onderhandelingen tussen de Franse regering en de Algerijnse op standelingen. De Sowjet-Unie heeft in een no ta aan de Amerikaanse ambassade te Moskou meegedeeld, dat op 55 km. ten noorden van Jeravan in Sowjet-Armenië het wrak van een Amerikaans vliegtuig en zes ver minkte lijken van inzittenden zijn gevonden. De Sowj et-nota protes teert tegen het feit dat het toestel het Sowj et-luchtruim had ge- IJsland heeft bij Engeland geprotes teerd tegen schending van zijn territori ale wateren door het Britse fregat „East bourne", dat negen IJslandse zeelieden zaterdagmorgen vroeg in het geheim in IJsland aan land heeft gezet. Premier de Gaulle van Frankrijk en bondskanselier Adenauer van west- duitsland hebben, gisteren besprekingen gevoerd. Het was de eerste maal dat de twee staatslieden elkaar ontmoeten. DE BILT ZEGT: Afkoeling Aanvankelijk hier en daar mist. In de loop vande dag enige regen- of on weersbuien en afkoeling. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige zuidwestelijke wind. schonden en de Sowj et-regering eist maatregelen die dergelijke schendingen in de toekomst ver hinderen. De nota heeft in Washington bevreem ding gewekt, omdat bet toestel dat se dert 2 september op een vlucht boven oost-Turkeije werd vermist, niet zes maar zeventien man aan boord had. De Ame rikaanse ambassadeur in Moskou heeft dan ook direct opdracht gekregen naar het lot van de andere elf inzittenden te informeren. ONGEWAPEND In Washington is officieel bekendge maakt, dat het vliegtuig, een C-130, on gewapend was toen het op 2 septem ber verdween. Op 6 september heeft de Amerikaanse regering aan de Sow jet-Unie en Turkeye gevraagd of zij iets wisten over het lot van het vlieg tuig en de bemanning. Intussen heeft een onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht in Europa be richten opgeleverd, volgens welke het toestel op 2 september nabij de Turkse stad Kars, in het Turks-Russische grens gebied, door Russische vliegtuigen is onderschept. De Russen dirigeerden het Amerikaanse vliegtuig naar Russisch ge bied en toen de C-130 achter een heuvel rug was verdwenen en van Turks gebied af niet meer gezien kon worden, heeft men een ontploffing gehoord en een rookpluim gezien. nisten hun ambities zullen trachten na te streven door toepassing van geweld, zoals zij in Korea hebben gedaan, of dat zij de dwingende noodzaak zullen erkennen om de vrede in de wereld te bewaren in het tij dperk van kernwa pens en dientengevolge zullen afzien van het gebruik van geweld als een middel voor de inwilliging van him territoriale eisen, aldus Eisenhower. Intussen wordt het overleg op am bassadeursniveau tussen de V.S. en Peking-China vandaag hervat. De Chinese communisten hebben za terdag hun vijfde „ernstige waarschu wing" laten horen aan het adres van de V.S. Zij beschuldigden de V.S. van schending van de territoriale wateren van communistisch China, zo meldt het persbureau Nieuw-China. In totaal zijn er 22 doden en ver misten als gevolg van een aanva ring tussen een Liberiaanse tank boot en een Frans tankschip in de ingang van de Perzische Golf. Van beide schepen, die na de botsing in brand vlogen, zijn in totaal 64 op varenden gered. Vele schepelingen hebben ernstige brandwonden opgelo pen. Gevreesd wordt, dat een ongeveer twaalfjarige jongen een radio-actieve steen heeft gestolen op de atoomten toonstelling te Genève. Toen de jongen langs een apparaat voor het ontdekken van radio-activiteit liep, begon de alarminstallatie te werken. De jongen schrok en vluchtte weg. Deskundigen nemen aan, dat hij ergens een radio-actieve steen heeft gestolen en in zijn zak heeft gestoken. De jon gen loopt echter geen gevaar, zo me nen zij, als hij maar niet op de steen gaat zuigen. Minister Klompé voor radio en televisie Minister Klompé zal zich, nu de mees te repatrianten uit Indonesië in ons land zijn aangekomen, vanavond via radio en. televisie over de repatriëring tot het nederlandse volk richten. De radiotoe spraak kan gehoord worden op Hilver sum I, 402 meter, om kwart over zes en op Hilversum II, 298 meter om tien over zeven. De televisieuitzending heeft plaats in het journaal van maandagavond 8 uur. Bij het redden van zijn vierjarig doch tertje Hotske, is de 39-jarige Th. van der Meulen uit Huizen verdronken in de Langemeer onder Suawoude. Het meisje was van het dek van een kajuit zeilboot gevallen. Toen de vader, die het kind was nagesprongen, zijn dochter overreikte aan een schipper zonk hij zelf weg in de diepte. Pas na uren dreg gen werd zijn lichaam opgehaald. Maandag 15 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 6.15 u., onder 18.54 u. Maan op 10.12 u., onder 20.19 u. Hoogwater dinsdag 16 september; Vlissingen; 3.28 u. 2.62 m., 15.43 u, 2.70 m. Terneuzen: 3.58 u. 2.76 m., 16.17 u. 2.85 m. Wemeldinge: 5.24 u. 2.11 m., 17.42 u. 2.01 m. Zierikzee: 5.03 u. 1.86 m., 17.15 u. 1.76 m. Bij een ernstig ongeluk met de tandradtrein naar de DrachenfelS nabij Bonn zijn zondagavond achttien mensen om het leven gekomen en ten minste vijftig gewond. De openbare aanklager van Bonn die) een onderzoek instelt, zei te geloven, dat er zich geen buitenlander! onder de slachtoffers bevinden. Het ongeluk gebeurde doordat de remmen weigerden, enkele mi# nuten nadat de volle trein met 150 passagiers in drie rijtuigen h&i bergstation had verlaten. Het eerste rijtuig reed te pletter tegen een boom. Veel passagier# raakten bekneld en andere werden naar buiten geslingerd. De twefi) andere rijtuigen bleven onbeschadigd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de rijtuigen overbelast waren. Vrijdagochtend is Hr. Ms. fregat „Piet Hein" uit Den Helder naar Nieuw-Guinea vertrokken. Ook bij dit vertrek waren vele achterblijvers gekomen om de op varenden „vaarwel" te wuiven. BEGIN VOLGEND JAAR zullen een 12-tal publikaties verschijnen waarin voor iedere provincie van ons land de resultaten bekend wor den gemaakt van een uitgebreid onderzoek naar de zwakke plaatsen in de interne waterbeheersing,dat de commissie Waterbeheersing en Ontzilting heeft ingesteld. Dit deelde zaterdagmorgen prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, mee tijdens de algemene ver gadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond in Oostburg. Volgens prof. Hellinga biedt ook de waterhuishouding in Zeeland nog tal van problemen en naar zijn oordeel hebben de technici in de ko mende tijd de taak voor een verfijnde regeling te zorgen. Bij de aanvang van de vergadering, die o.a. werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. C. de Casembroot, en enkele leden van Gedeputeerde Staten, sprak de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, een openingswoord. Hij zei het te betreuren, dat over de inhoud van de bijdrageregeling nog weinig positiefs bekend is geworden. Hij betoogd voorts, dat de bijdrage van zestig procent drastisch verhoogd moet worden, omdat heel Zeeland anders calamiteus zal worden en blijven. Naar de heer Dekker meedeelde, zijn de plannen tot versterking van de dijken der waterschappen Osse- nisse en Oud- en Jong Breskens ge reed en ook voor de dijksgedeelten, die buiten de toekomstige dammen komen te liggen zijn de plannen vrij wel bestekklaar. De heer Dekker zei met grote belangstelling de nieuwe rijksbegroting af te wachten, want Zeeland zal in de komende 12 jaar ten behoeve van de Deltawerken 400 500 miljoen gulden moeten uit geven. Men is nu benieuwd te weten welke bedragen op de rijksbegroting voor een bijdrage worden uitgetrok ken. Jhr. De Casembroot wees er op in zijn toespraak op, dat het opstel- Jen van een urgentieschema een onderwerp is, dat ook het provin ciaal bestuur in hoge mate interes seert. De wenselijkheid hiervan werd immers twee jaar geleden al kenbaar gemaakt. Jhr. De Casem broot liet een waarschuwend woord horen ten aanzien van de draag kracht der polders, temeer daar één kilometer Deltadijk Z'A miljoen gul den kost. „De polders mogen beslist niet te zwaar belast worden", aldus de Commissaris der Koningin. De causerie van prof. Hellinga over „Waterschapstraditie en moderne pol derinrichting" werd met bijzonder veel aandacht beluisterd, vooral ook omdat prof. Hellinga aan het slot van zijn betoog enkele richtlijnen aangaf, die in de toekomst voor een goede waterbeheersing van groot belang kunnen zijn. Hij meende, dat het interessant zal zijn om na te gaan, hoe de polders en waterschappen de ontwikkelingen zullen opvangen en er leiding aan geven. En die nieuwe ontwikkelingen staan vrijwel voor de deur, nu het onderzoek naar de waterhuishouding in de Nederlandse landbouw-nagenoeg is voltooid. Prof. Hellinga noemde de Polder Walcheren een belangwekkend voor beeld van nuanceringen in de water stand. Deze polder werd in 35 stuk ken verdeeld, met 20 verschillende peilen, die overeenstemmen met de hoogte van het land en de omstan digheden ter plaatse. Bij de afwate ring wordt gebruik gemaakt van stuwen. In Zeeland werd op 1250 ver schillende plaatsen o.m. de water stand gecontroleerd, waarbij de zwakke plekken in de interne wa terbeheersing duidelijk naar voren zijn gekomen. In de jonge polders heeft men over het algemeen met een vrij diepe grondwaterstand te maken, 's winters een halve meter en in de zomermaan den meer dan een meter beneden het maaiveld. Moeilijkheden doen zich hier dan ook niet voor, behalve wan neer de grond van een lichte soort is. In dat geval treedt gemakkelijk ver droging op. In de komgronden zijn de waterstanden hoger; het grondwater komt hier in de winter veelal tot aan het maaiveld, een probleem van de eerste orde. Sommige nieuwlandpolders verto nen ook gebreken, in oostelijk Z. Vlaanderen bijvoorbeeld, waar 30 procent van de grond 's winters met een te hoge waterstand kampt (West- Zeeuwsch-Vlaanderen één procent!). Toepassing van bepaalde technieken kan hierin volgens prof. Hellinga ver betering brengen, hoewel de moge lijkheden naar zjjn oordeel nog wel eens onvoldoende benut worden. De moeilijkheden, die zich in de poelgronden voordoen zijn nog altijd zeer groot. „Het valt niet mee hierin veranderingen aan te brengen, voor al ook omdat veel van deze gronden buiten de herverkaveling zijn geval len", aldus prof. Hellinga, die de aan dacht vestigde op de bochtige en vaak te smalle sloten in dergelijke ge bieden. Gemiddeld komen in de poelgron den vijf tot tien procent open water werken voor, terwijl de wateroverlast blijft. Na de herverkaveling bedraagt dit percentage op Walcheren ander half, terwijl het geen enkel gevaar opgeleverd heeft. Voor verbetering van de toestanden in de poelgronden zag de hoogleraar daarom maar één weg: herverkaveling en de aanleg van een niet te omvangrijk water- lopenstelsel. Naast het probleem van de water overlast in de poelgronden ligt even wel dat van de verdroging in da lichtere gronden. Het vermogen van deze gronden om vocht af te staan steekt slecht af bij dat van de goede kleigronden. Volgens prof. Hellinga liggen de oplossingen van deze pro blemen in de Zeeuwse praktijk niet eenvoudig. Want vaak zijn die gron den gelegen tussen betere gronden en alleen korte tijd na regenval kan men over water beschikken. Bij het onder zoek is nu de mogelijkheid om water aan kreekruggen te onttrekken be keken, met name omdat zich hierin vrij veel zoet water ophoopt. Walche ren, Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland bieden in dit opzicht kan sen. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waar kreekruggen nagenoeg niet voorko men, werd naar een andere oplossing gezocht en men kwam tot de slotsom, dat het mogelijk moet zijn water in kreken op te stuwen. Eerst zou dan evenwel door het inmalen van over tollig winterwater het hoge zoutgehal te van het water in de Zeeuws-Vlaam- se kreken terug gebracht moeten wor den. En een derde mogelijkheid is tenslotte nog een zo zorgvuldig mo gelijke instelling van het polderpeil. „De peilschaal bij het polder gemaal is niet langer voldoende meer", aldus prof. Hellinga. „Wij moeten dieper onder de grond door dringen en de bemaling regelen naar de hoogte van de grondwater stand." Hij wees er op, dat dit ook voor de drinkwatervoorziening van grote importantie is, vooral in Zee land. Reeds wordt er naar gestreefd het zoute water zoveel mogelijk terug te dringen en daarom dient volgens prof. Hellinga nagegaan te worden hoe in de polder het water verdeeld moet worden. „De polderbesturen moeten vooral op plaatsen, waar kansen zijn om zoet water te benutten, waak zaam zijn." Prof. Hellinga bracht verder de ver groting van de percelen op de land bouwbedrijven ter sprake. Het is iets, wat als een noodzaak gezien wordt om tot een betere mechanische grondbewerking te kunnen komen. Het aantal sloten zou sterk terug lopen en de onderhoudskosten van de sloten zouden belangrijk verminderen. Er wordt daarom steeds meer gedacht aan de toepassing van samengestelde drainage, waarbij de polders dan voor een verlaging van het polderpeil moe ten zorgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1