„Schelde" op de maakte proefvaart Westerschelde Vrijwilligers in China melden zich aan lopende band VeebleM VOORBEREIDING PRINSJESDAG Geen rassendiscriminatie voor school in Little Rock VOORBEREIDING STADIONSPEL INDE WAR GESCHOPT Goes in floodlight Naar breder ontplooiing PROTESJANTS'CHRISTELUK DAGBLAD VOOR ZEELAND Scherpe reactie van Sovjet-persbureau Tass NATIONALISTEN TELEURGESTELD IN EISENHOWERS VERKLARING Jongetje in haven van Terneuzen verdronken Geen overstemming tussen Engelsen en Denen Wanorde in Arnhem Vlissinger legde eerste steen voor nieuw CMB'kantoor Hooggerechtshof Washington beval: Faubus opnieuw in de contramine Derde sleepboot van die naam aan L Smit CoTs overgedragen Uniforme inschrijving woningzoekende Jongetje bekocht sprong op tram met de dood Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe« telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- etraat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwse Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4110 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Het communistisch persbureau „Nieuw-China" meldt, dat grote aan tallen Chinezen zich voor de militaire dienst blijven melden, vooral in de oostelijke provincies. In de provincie Hei Loeng-Kiang in N.O. China hebben zich meer dan zes miljoen mensen voor de dienst ge meld, aldus „Nieuw-China". In Peking zijn 50 militiedivisies tot een gezamenlijke sterkte van 700.000 man gevormd. In de kustprovincie Tsjekiang nemen de boeren behalve landbouwgereedschap ook gewe ren meer naar de velden. Het Sow jet-perbureau Tass verklaart in een commentaar op de toespraak van president Eisenhower, dat daaruit blijkt dat de Amerikaanse buitenlandse politiek gebaseerd is „op agressieve bedoelingen welke een ernstige bedrei ging voor de wereldvrede vormen". „De rede van de president was niets anders dan een poging om de politiek van militaire chantage en bedreigingen tegenover China te rechtvaardigen", aldus Tass. In kringen van de nationalistische leiders in Taipeh op Formosa heeft men zich in eerste instantie teleurstel lend uitgelaten over Eisenhowers ver klaring. Men merkte op, dat de Ame rikaanse president geen duidelijke ver klaring heeft afgelegd over de wijze waarop de Verenigde Staten de natio- Het 4-jarig jongetje J. A. v. Zwaai van de Schoolweg in Terneuzen is vrijdagmiddag in de vluchthaven van Terneuzen te water geraakt en ver dronken. Omwonenden en bij de ha ven werkende arbeiders hebben nog gepoogd, door middel van dreggen het kind bijtijds op het droge te krijgen. Na een half uur voelde een zekere Ij., dat er zich iets onder de dreg be vond en vroeg zijn metgezel, die in het water stond, onder de dreg te tas ten. Tot zijn grote ontsteltenis haalde de heer Van Zwaai even later zijn ei gen kind boven. Na kunstmatige- ademhaling en toediening van zuur stof werd het jongetje naar het Juli- anaziekenhuis vervoerd, waar dokter Van Zanten de dood konstateerde. Ingez. mededeling (adv.) BINNENVERINGBED hel beste bed DE BILT ZEGT: Weinig wind. Droog weer met zonnige perioden. Weinig wind en iets hogere middag- temperaturen. nalisten zullen helpen. Ook had men maar weinig hoop, dat de besprekin gen tussen de Amerikanen en Chinese communisten op ambassadeursniveau zullen resulteren ln een afdoende wa penstilstand. De Chinese communisten hebben vrijdag hun pogingen om de ravitaille ring van de door de nationalisten be zette eilanden voor de kust te verhin deren, voortgezet. De beschieting was echter aanzienlijk minder zwaar dan de vorige dagen. Het overleg tussen Engeland en De nemarken over een voorstel tot uit breiding van de viszone rondom de Far Oer-eilanden van drie tot twaalf mjjl is vrijdag na zes en een half uur afgebroken zonder dat men tot een resultaat was gekomen. De onderhan delingen zullen op een later tijdstip worden voortgezet. In Den Haag heeft men vrijdag reeds uitgebreide voorbereidingen getroffen voor de „derde dinsdag in september": links het schoon maken van de gouden koets; rechts een afdeling bereden rijkspolitie oefent voor het escorte van de Koninklijke stoet. De besprekingen met het gemeente bestuur van Hellevoetsluis hebben er toe geleid, dat de Koninklijke Marine binnenkort weer een aantal van haar schepen in de haven van het stadje kan stationeren. Zo wordt Hellevoet- sluis, vanwaar de Kon. Marine om streeks 1932 vertrok, na ongeveer een kwart eeuw weer marine-stad. Het stadionspel „De sterken voor de zwakken", dat zaterdagmiddag om drie uur in het Vitesse-stadion te Arnhem ten bate van het Prinses Beatrix-polio- fonds zon worden uitgevoerd, is tot na der order uitgesteld. De oorzaak hier van is, dat het gisteravond bij de ge nerale repetitie tot ongeregldheden is gekomen. Enkele honderden jeugdige kijkers, die met het massaspel niets te maken hadden, begonnen met het ver wekken van agitatie. Zij vielen de medespelenden lastig, hieven allerlei schampere kreten aan en infecteerden ten slotte ook tallozen onder de 1500, merendeels jeugdige medespelenden. Het gevolg was een dusdanig rumoer, dat zelfs de enorme luidsprekers, die tot de outillage van het stadion behoren, het lawaai niet meer konden overstemmen. Pogingen om de rust te herstellen faalden jam merlijk. In de algemene verwarring werden decorstukken beschadigd en ging de zo noodzakelijke discipline on- H.M. de Koningin is voornemens a.s. maandag aan te zitten aan een lunch ter gelegenheid van het congres van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, dat in Amsterdam gehouden zal worden. der de spelers verloren. Toen de in middels gewaarschuwde politie ver scheen, was het veld reeds door de me despelenden en degenen, die de agi tatie hadden verwekt, verlaten. Het gebeuren heeft het bestuur van de af deling Arnhem van het Prinses Bea- trix-poliofonds genoopt het spel af te gelasten. Of een opvoering nog moge lijk zal zijn wordt overwogen. Men verwachtte duizenden kijkers, waaron der vele notabelen uit het gehele land, waarvan er reeds zeer velen kaarten in voorverkoop hadden gekocht. (Van een onzer verslaggeefsters) Aan de Nijenoord te Utrecht is gis termiddag de eerste steen gelegd voor een nieuw kantoor van de Chr. Metaal- bedrijfsbond. De plechtige handeling werd verricht door de heer H. C. Sorel uit Vlissingen, die al vanaf 1905 lid is van de bond, die 35 jaar voorzitter is geweest van de afdeling Vlissingen en die bovendien jarenlang deel heeft uit gemaakt van de Verbondsraad van de C.M.B. HET HOOGGERECHTSHOF te Washington heeft zich vrijdag niet bereid verklaard het bestuur van de middelbare school van Little Rock uitstel te verlenen van het toepassen van rassenintegratie. Het hof heeft deze beslissing unaniem genomen. Zij wordt onmiddellijk van kracht. De uitspraak zal, naar verwacht wordt, veel beroering in de zuidelijke staten wekken. DE BEWUSTE middelbare school in jittle Rock zou maandag a.s. haar deuren voor het nieuwe schooljaar openen. Men verwacht evenwel, dat de gouverneur van de staat, Faubus, liever gebruik zal maken van zijn recht om de school te sluiten. Er heb ben zich zeven negerleerlingen bij de school laten inschrijven. Faubus is van mening, dat er in het geheel geen noodzaak tot toelating bestaat, aange zien de negers, naar hij gezegd heeft, een uitstekende eigen middelbare school hebben. Door deze uitspraak van het hoog gerechtshof is een besluit van een la gere rechtbank om Little Rock bij de integratie twee en een half jaar uitstel te verlenen, teniet gedaan. President Eisenhower heeft vanuit zijn vakantieverblijf in Newport aangespoord tot opvolging van het gerechtelijk bevel. Anders zal anarchie het gevolg zijn, zei hij. In afwachting van instructies van gouverneur Faubus heeft het school bestuur van de centrale middelbare school te Little Rock vrijdagavond meegedeeld, dat de school maandag geopend zal worden en zeven neger leerlingen toegelaten zullen worden „omdat er nu blijkbaar geen andere keur meer Is". Later is bericht, dat gouverneur Faubus een wetsontwerp heeft getekend, dat hem machtigt de school te sluiten. Kort voor het ter perse gaan van onze krant vernamen wij, dat even nadat hij het wetsontwerp had ge- DONDERDAG heeft de diesel-elektrische zeesleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam op de Westerschelde zijn officiële proefvaart gemaakt en is bij die gelegen heid door de bouwers J. en K. Smit's Scheepswerven N.V., overgedra gen aan de nieuwe eigenaars. Vrijdag bracht de boot een bezoek aan Vlissingen en bij die gelegenheid werd een aantal genodigden uit be- stuurs- en scheepvaartkringen - o.m. de Commissaris der Koningin jhr mr. A. F. C. de Casembroot - aan boord ontvangen. Tevoren was het uitgebreide gezel schap de gast geweest van het Vlis- singse gemeentebestuur, dat de gasten verwelkomde in de raadzaal. Burge meester mr. B. Kolff maakte duidelijk dat het hier geen officiële ontvangst door het gemeentebestuur betrof, daar het initiatief tot de bijeenkomst uit ging van L. Smit en Co. Hij zei het echter bijzonder op prijs te stellen, dat men naar Vlissingen had willen komen met het schip, dat de naam de „Schelde" draagt. Namens het zeeslepersbedrijf sprak een der directeuren, de heer P. E. E. Kleyn van Willigen, die het gemeentebestuur in de eerste plaats dank bracht voor de gastvrijheid. De nieuwe „Schelde" is de derde sleepboot van die naam, die thans in dienst van de onderneming komt. Spreker zag daarin een symbool van de betekenis, die de rivier de Schel de voor de zeesleepvaart heeft. On danks het feit, dat hier al een zee sleper van dezelfde naam gestatio- nerd is de „Scaldis" zal men de „Schelde" vermoedelijk nog dik wijls voor Vlissingen zien verschij nen, aldus de heer Kleyn van Wil ligen. In de wethouderskamer werd ver volgens een tweetal films vertoond, waarvan de eerste handelde over de bergingswerkzaamheden in het Suez- kanaal in 1956 en de tweede over ver schillende hergingen en transoveani- sche sleepvaarten, di e het bedrijf uit voerde. Tenslotte werd het gezelschap in de gelegenheid gesteld, de „Schel de" te bezichtigen, hetgeen vergezeld ging van de gebruikelijke verversing. De „Schelde" beschikt over een mo torvermogen van 2500 pk en meet 423 ton bruto. De gehele machine-installa tie kan van de brug af worden be diend. Voor bergingswerk is het schip voorzien van een bergingspomp met een capaciteit van 350 ton per uur, die tevens kan dienen als brand- bluspomp met een capaciteit van 2000 ton per uur en een opvoerhoogte van 80 meter. Verder is het schip voorzien van alle moderne middelen als radio zend- en ontvangstinstallatie, V.H.F. telefonie, radar, echolood, richtings zoeker, drie zoeklichten enz. tekend, gouverneur Faubus een proclamatie uitvaardigde, dat de school te Little Rock maandag niet geopend mag worden. Een advo caat te Little Rock heeft een recht bank van de staat Arkansas on middellijk om een uitspraak ver zocht, die het bevel van Faubus te niet doet wegens inbreuk op de grondwet van de staat. Met ingang van 1 oktober zullen de huisvestingsbureaus van alle gemeen ten dezelfde gedragslijn volgen bij de inschrijving van woningzoekenden. Minister Klompé heeft namelijk op groind van de woonruimtewet 1947 paald, dat op zijn minst als woning zoekenden dienen te worden inge schreven gehuwde mannen, die niet over redelijke woonruimte beschikken alsmede kostwinners, die elders wo nen, maar binnen de gemeente wer ken. voortaan in het gehele land in ieder Aanstaande echtparen zullen dus geval van de huwelijksdatum af kun nen worden ingeschreven. Gemeen ten, die in verband met hun woning situatie soepeler inschriivings voor waarden kunnen hanteren, zullen dat natuurlijk blijven doen. Er is met deze beschikking slechts voor alle huisves tingsbureaus terzake een gelijk mini mum geschapen. Inschrijving op de lijst van woning zoekenden houdt uiteraard op zichzelf nog niet in, dat men onmiddellijk voor een woning in aanmerking komt. Dit is afhankelijk van plaatselijke om standigheden, welke alleen door het gemeentebestuur kunnen worden be oordeeld. Grote gebeurtenissen werpen thans hun licht vooruit. Goes, dat vand"-"1 zijn fruitweek ingaat, zal met ingang van heden op een negental p. zijn prachtige bolwerken en ook de toren en het stadhuis 's avonds in floodlight hebben. Voorts zal de fon tein bij de rijksweg in verschillende kleuren belicht worden. Gisteravond werd de verlichting aangebracht voor het eerst op deze schaal en ze gaf een prachtig ef fect! Ook de middenstanders geven door etalageversiering en verlichting van de straten aan de Ganzestad een fees telijk beeld. Het 10-jarig jongetje M. L. van der L. uit de Rembrandtstraat in Den Haag heeft gisteravond bij een poging een clandestien tramritje te maken met de dood moeten bekopen. De jon gen probeerde op het Hobbemaplein aan de gesloten zijde van lijn elf op de treeplank van de motorwagen te springen, terwijl het tramstel al een meter of dertig van de halte af had gereden. Hij viel en kwam tussen de motorwagen en de aanhangwagen te recht. Het kind is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. Zaterdag 13 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.12 u., onder 18.59 U. Maan op 7.29 u., onder 19.13 u. Hoogwater zondag 14 september: Vlissingen: 2.06 u. 2.41 m., 14.17 u. 2.48 m. Terneuzen: 2.35 u. 2.55 m., 14.48 u. 2.62 m. Wemeldinge: 3.57 u. 1.99 m., 16.16 u. 1.88 m. Zierikzee:e 3.38 u. 1.73 m., 15.49 u. 1.61 m. DE GROTE VRAAG bij de versnel lende en op concentratie gerichte ont wikkeling van het dagbladwezen is; wat is de plaats van de Christelijke dagbladpers. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij fervente voorstanders van die pers zijn. Wie de geschiedenis van het „Zeeuwsch Dagblad" kent, wie ook de geschiedenis kent van de mannen, die daaraan hun krachten gegeven heb ben en van hen, die ze nóg geven, zal geen ogenblik eraan twijfelen, dat het, hun er ten eerste en vooral om te doen is, de Christelijke dagbladpers in het algemeen en het „Zeeuwsch Dagblad" in het bijzonder niet alleen te funde ren, maar ook tot groter ontwikke ling te brengen. Wij zien dat als een plicht van ons levensbeginsel, als een roeping niet alleen tegenover het gelovig Christen volk in ons land, maar ook tegenover ons gehele volk. Teruggang, op de duur verdwijning van de Christelijke dagbladpers, door dat deze niet meegaat met de ontwik keling van de tijd, zou een ernstige verarming van ons volksleven beteke nen. Men versta ons wel, niet alleen van het orthodox-Christelijk deel van ons volk, maar van ons gehele volk. Bij alle taak immers ten opzichte van, wat we dan maar even gemaks halve noemen: de eigen kring, heeft de Christelijke pers ook een aposto- laire roeping. Zij moet zich zó pre senteren, dat ze niet alleen behoudend werkt in de kringen van hen, die aan het Evangelie getrouw bleven, maar indien even mogelijk ook wer vend onder hen, die daarvan zijn ver vreemd. DE ROEPING in deze beide rich tingen wordt in deze tijd feitelijk nog klemmender dan voorheen. Niet alleen, dat de vervreemding van de dienst van God toeneemt, maar ook het gehele groeiproces in de we reld stelt de Nederlandse Christelijke dagbladpers voor zeer bijzondere eisen. Immers, we spreken van een steeds kleiner wordende wereld, van integra tie van Europa, van Benelux. In het raam daarvan moeten we goed beseffen, dat Christelijke dag bladpers een uitzonderlijk Nederlands verschijnsel is. We zeggen daarmee niet, dat de an dere dagbladen in de wereld en in ons land anti-Christelijk of on-Christelijk zouden zijn al zijn er ongetwijfeld, voor welke dat predicaat zou moeten gelden maar dagbladen, welker uit gangspunt is gelegen in het Christelijk geloof, Christelijke dagbladen dus, kent men alleen in Nederland. BEZIE NU, om te beginnen, de Be nelux. In België naast neutrale, liberale en socialistische dagbladen (heus, de „apartheid" is niet een speciale nei ging van de Nederlands Christenen!) een aantal R.K. dagbladen. Maar een Christelijk dagbladpers ontbreekt. Wij weten niet, welke vormen de samen smelting in de Benelux op de duur zal aannemen. Maar alles zal meer ge ïntegreerd, ineengestrengeld worden. Is het dan niet goed, er nu reeds mee te rekenen, dat een sterk Christelijk dagblad, met name een „Zeeuwsch Dagblad" in één der aan België gren zende provincies van ons land welkom zal zijn voor onze Protestantse Vlaam se broeders? En dat dat blad dus ver sterkt en uitgebreid moet worden? En ga dit nu rustig, in gedachten maar verder uitbreiden voor een groei naar een geïntegreerd Europa. Wij weten: dit alles is toekomstmu ziek en God kan dit alles, als het Zijn Wil niet is, verstoren. Maar wij, men sen, hebben met de aanwezige realiteit en de daarop te bouwen toekomstver wachtingen rekening te houden. We mogen geen „op zien komen" spelen. Zoals Luther zei: als ik wist, dat mor gen de wereld verging, zou ik vandaag nog vruchtbomen planten (en dat is ook op de toekomst gericht), zo moe ten we, met de ontwikkeling in de wereld voor ogen, als mensen gewet tigde maatregelen nemen, om in die ontwikkeling deel te hebben en als Christenen om in die ontwikkeling het op ons geloof steunend woord te spre ken. En daarvoor is een Christelijk dagblad, is een aan de versnellende technische ontwikkeling aangepast „Zeeuwsch Dagblad", als God ons de mogelijkheid geeft, o mdat te behou den en te versterken, een belangrijk middel. HET IS vrucht van deze gedachten- gang, dat het bestuur van de Stich ting, die ons dagblad draagt een Stichting, waarin, zoals bekend, alle Protestantse schakeringen van onze provincie vertegenwoordigd zijn de voorslag, om op technisch gebied in breder verband te treden, heeft aan vaard. Het kent de positie van ons blad. Het weet, dat het niet mogelijk is, in een provincie als Zeeland, met 280.000 inwoners, te doen, wat in de veel volkrijker steden en provincies van Nederland hoven de rivieren al niet te verwezenlijken bleek, name lijk: voor één krant een technisch ap paraat bouwen, dat voor de uitgave van een groot dagblad, dat aan de moderne eisen van de dagbladtechniek beantwoordt, noodzakelijk is. Concentratie met andere Christelijke dagbladen zou een ander ideaal zijn. Maar niet één van die dagbladen be schikt over een dergelijke apparatuur. De bladen, waarop wij zouden zijn aangewezen, als we in deze richting zouden willen gaan, maken zelf van de apparatuur van de grote kran tendrukkerijen gebruik. Reeds 'n aan tal jaren geleden gevoerde besprekin gen hebben uitgewezen, dat een oplos sing in deze richting, hoe gewenst ook, niet uitvoerbaar is, althans voorshands niet Onder die omstandigheden was de aanvaarding van het voorstel tot con centratie, waarvan de voorzitter van onze Stichting in ons blad van 28 aug. mededeling deed, de aangewezen weg. (vervolg op pag. 2)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1