GEEN VERZOENINGSPOLITIEK DOOR CONCESSIES Rood-China waarschuwde opnieuw Ver. Staten Sp Mr. Huygens trok zich terug als raadsman van dokter O. Hooggerechtshof Alabama handhaafde vonnis neger WEERBERICHT PRESIDENT EISENHOWER VOOR TELEVISIESCHERM EEN GEWAARSCHUWD MENS Eerste Nederlandse polio-auto gereed PROIESIANTS-CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zwaar artillerie* vuur op Quemoy Chroesjtsjef: Rusland en China sterker dan ooit anje protesteert bij IJsland Geen medewerking van justitie te Leeuwarden Westelijke aanvaarden Sowjet-voorstel staking kernproeven ONDANKS STROOM VAN PROTESTEN Vandaag beslist Washington Geen Brits materieel naar Indonesië DOOR DE WERELD Geen VN- waarnemers naar de VAR? BINNENLANDS J7QURNAAL Hoofakantoor: L. Vorststraat 90, Goei Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantorens Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4108 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Vrijdag 12 september 1958 14e JAARGANG No 4109 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.10 u., onder 19.01 u. Maan op 6.07 u., onder 18.44 u. Hoogwater zaterdag 13 september: Vlissingen: 1.28 u. 2.18 m., 13.37 u. 2.30 m. Terneuzen: 1.55 u. 2.33 m., 14.07 u. 2.44 m. Wemeldinge: 3.13 u. 1.89 m., 15.31 u. 1.76 m. Zierikzee: 2.53 u. 1.65 m., 15.05 u. 1.51 m. PRESIDENT EISENHOWER heeft in een rede voor de Amerikaanse televisie over de crisis in het Verre Oosten ge zegd, dat er geen sprake zal zijn van een politiek van ver zoening door concessies. De situatie in het Verre Oosten was hoewel ernstig, niet hopeloos en naar Eisenhower meent zal er geen oorlog kotnen. NOOIT ZULLEN de Verenigde Staten schuchter wijken voor de 'dreiging van een gewapende aanval in het Verre Oosten, zo verzekerde de Amerikaanse president. De Verenigde Staten zouden onderhande lingen, die vruchtbaar zijn voor het behoud van de vrede in het gebied van Formosa toejuichen. ALS DE CHINESE communisten nu besloten hadden een oorlog te riskeren, zou een westelijk „München" in het gebied van de Stille Oceaan geen vrede of veiligheid voor de Verenigde Staten brengen, aldus Eisenhower. Eisenhower deed een beroep op de Chinese communisten onder handelingen te beginnen „die een gunstig resultaat kunnen hebben voor het bewaren van de vrede in het gebied van Formosa en tot een oplossing leiden, die voor alle be trokken partijen uiteraard met in begrip van onze bondgenoot, de Chinese republiek, aanvaardbaar kan zijn". Eisenhower zei te verwachten, dat nieuwe ambassadeursbesprekingen tus sen de V.S. en Communistisch China zullen beginnen als de communistische ambassadeur Wang Ping Nan in War schau is teruggekeerd na overleg in Peking. „Misschien zal ons voorstel (voor nieuwe politieke onderhandelin gen) vruchten dragen. Wij hopen dit vurig", aldus Eisenhower. „Vrienden", zo zei de president, „wij zijn gesteld voor een ernstige situatie. Machtige en agressieve krachten peilen voortdurend nu hier dan daar, om te zien of de vrije we reld aan het verzwakken is. Maar hoewel de huidige situatie ernstig is, zij is geenszins wanhopig of hope loos. Het Amerikaanse volk moet be seffen,. dat ons rechtmatig streven nogmaals beproefd wordt door de genen, die overal de vrede en vrij heid bedreigen". OP EEN BIJEENKOMST van meer dan 100.000 personen heeft de Russische premier Chroesjtsjef donderdag in Stalingrad gezegd, dat de vriendschap tussen de Sow- Jet-Unie en China sterker is dan ooit. Chroesjtsjef herhaalde, dat een aanval op China beschouwd zal worden als een aanval op de Sowjet-Unie. Communistisch China heeft donder dag voor de vierde keer een „ernstige waarschuwing tot de Verenigde Staten gericht, omdat deze zich schuldig zou hebben gemaakt aan een „invasie" van het Chinese lucht- en zeeruim. Vol gens het persbureau „Nieuw-China" waren donderdagochtend vier Ameri kaanse oorlogsschepen de Chinese ter ritoriale wateren binnengevaren bij het escorteren van nationalistisch-Chi- nese schepen naar Quemoy. Waar schijnlijk wordt echter bedoeld, dat de Amerikaanse schepen de pas ingestel de twaalfmijlsgrens hebben over schreden. De Verenigde Staten hebben verklaard te zullen blijven helpen bij de ravitaillering van de Quemoy-eilan- den. Zij erkennen niet de uitbreiding van de territoriale wateren van drie tot twaalf mijl, maar zij zullen de drie- mijlszone in acht nemen. Artillerie op de kust van de Chinese volksrepubliek heeft donderdag de Quemoy-eilanden heviger dan ooit be schoten. Er werden meer dan 55.000 granaten afgevuurd. „Nieuw-China" sprak van een „bestraffingsactie". Het bombardement begon kort nadat vier nationalistische bevoorradingsschepen bij Quemoy waren aangekomen, onder dekking van schepen van de Ameri kaanse vloot. Toen het vuren begon lichtten de schepen zonder hun lading te hebben gelost hun ankers en voeren onder bescherming van een rookgor dijn weg. De schepen leden geen scha de. ONTSLAG De ambassadeur van de Chinese volksrepubliek in Znid-Slavië, Woe Hsioe-Tsjoean is van zijn post onthe ven. Er werd door „Nieuw-China" geen reden voor het ontslag genoemd, terwijl er ook geen opvolger werd be kendgemaakt. Spanje heeft op 26 augustus krach tig bij IJsland geprotesteerd tegen de uitbreiding van de territoriale wate ren tot twaalf mijl. Dit heeft de Spaanse nationale radioomroep don derdag meegedeeld. In een nota werd gezegd, dat het „eenzijdige IJslandse besluit ernstige verliezen voor de Spaanse vissersvloot zou meebrengen. De uitbreiding is niet gebaseerd op een of andere inter nationale overeenkomst of visserij conventie, aldus de nota. President Eisenhower met zijn vrouw Mamy tijdens een vrolijke gebeurtenis op het Witte Huis Thans heeft de president andere zorgen aan zijn hoofd. Koning Olaf de vijfde van Noorwe gen en prinses Astrid zijn donderdag voor een bezoek van vier dagen te Kopenhagen aangekomen. Zij werden verwelkomd door koning Frederik, koningin Ingrid en prinses Margrethe. Mr. M. H. Huygens uit Den Haag heeft zich teruggetrokken als raads man van de in de strafgevangenis te Leeuwarden zittende, tot levens lang veroordeelde, dokter O., vroeger arts te Berkel. Mr. H. Schootstra uit Leeuwarden is thans aan de gedetineerde O. als raadsman toege voegd. Mr. Huygens is, zoals men weet, als verdediger van O. opge treden bij de behandeling van de tegen deze, wegens beschuldigingen van moord op zijn echtgenote, aanhangig gemaakte zaak. der psychiatrisch onderzoek In deze zaak verder te blijven werken. Uit dit terugtrekken mag stellig niet worden afgeleid, dat mr. Huygens „niet een groot aantal twijfelpunten in het dossier aanwezig zou achten", zo besloot hij zjjn verklaring. Op 8 april jl. heeft mr. Huygens zich, op verzoek van O., bij de griffie van de rechtbank te Leeuwarden aan gemeld als raadsman, naar aanleiding van het feit, dat in de gevangenis van de Friese hoofdstad de gedetineerde L. dood is aangetroffen, tengevolge van vergiftiging. Desgevraagd verklaarde mr. Huy gens aan het ANP, dat hij en dokter O. in goede harmonie zijn overeenge komen, dat de omstandigheden het althans in dit stadium van de straf vervolging voor mr. Huygens nood zakelijk hebben gemaakt, zich als raadsman terug te trekken. GEEN TIJD De beweegredenen daartoe zijn ge weest, dat mr. Huygens de middelen en de tijd ontbreken om die toewij ding en aandacht aan het lijvige dos sier te wijden, waarop zijn cliënt recht heeft. Indien de Haagse advo caat deze zaak met de nauwkeurig heid die zijn cliënt toekomt zou willen behandelen, zou hij tenminste twee tot drie dagen per week in Leeuwar den moeten zijn voor dossierstudie en conferenties met zijn cliënt, hetgeen hem uit de aard der zaak te enenmale onmogelijk is. Een ander motief van mr. Huygens om zich thans uit deze verdediging te rug te trekken is „dat de justitie te Leeuwarden hem blijft weigeren thans reeds een psychiatrisch onderzoek naar de geestestoestand van dokter O. te laten instellen. Volgens de mening van de advocaat uiteraard een le- kenmening, zoais hij zei is de gees telijke gesteldheid van dokter O. zo hard achteruit gegaan, dat mr. Huy gens zich niet verantwoord acht zon- In Moskou, Leningrad en andere in dustriële centra van de Sowjet-Unie zijn woensdag grote protestbijeen komsten gehouden tegen „de Ameri kaanse inmenging" in het Verre Oos ten. In de Russische hoofdstad richt ten partijvertegenwoordigers zich,tot duizenden betogers, die voor een auto- fabriek waren bijeen gekomen. De Amerikaanse en de Britse rege ring hebben de Sowjet-Unie meege deeld, dat zij instemmen met het Sow jet-voorstel om de besprekingen over de kwestie van het staken der kern proeven in Genève te houden. Zoals bekend hadden Amerika en Engeland aan de Sowjet-Unie voorge steld, dat de drie „atoom-mogendhe- den" met ingang van 31 oktober be sprekingen zouden beginnen over de kwestie van staking der kernproeven en de instelling van een doeltreffend vervat in het rapport der deskundigen controlestelsel volgens de beginselen die deze kwestie te Genève hebben bestudeerd. De Sowjet-Unie had met dit voorstel ingestemd. De Amerikaanse geleerden, die zich zullen bij president Eisenhower een met het kernonderzoek bezighouden aanbeveling doen betreffende een toe komstige samenwerking met de Sow jet-Unie bij het speurwerk op het ge bied van het vreedzaam gebruik van kernenergie. Het hooggerechtshof van Alaba ma heeft gisteren in feite het doodvonnis voor de 55-jarige neger Jimmy Wilson gehandhaafd' en een nieuwe executiedatum vastge steld: 24 oktober. Wilson is schul dig bevonden aan beroving. Zijn buit was zegge en schrijve één dol lar 95 cent. Het hof heeft zich niet bereid verklaard terug te komen op een vroegere bevestiging van de doodstraf. De enige kans dat de beklaagde de elektrische stoel ont gaat, is een gratieverlening door gouverneur Folsom. De negen rechters van het hoogge rechtshof in Washington zijn donder dag in speciale zitting bijeengekomen om het onderzoek in de integratie kwestie bij de middelbare school te Little Rock voort te zetten. Hét gaat erom of er zonder uitstel ook negerleerlingen tot die school moeten worden toegelaten, maar het hele vraagstuk van de rassenintegra- Een'oude brandkast die een Lon- dense verhuizer voor vijftien gulden aan een uitdrager had verkocht, bleek later goud en juwelen ter waarde van een miljoen gulden te bevatten, die blijkens de bijgevoegde papieren be hoorde aan een zekere Madeleine Constance Hall, geboren in 1869. Het is niet bekend of er erfgenamen zijn. Toen de Engelse coureur Tony Brooks met een „Vanwall" de grote Prijs van Monza in de wacht had ge sleept, was er een run van persfoto grafen om de winnaar op de gevoelige plaat vast te leggen. Een en ander liep voor één fotograaf niet best af. Juist op het moment, dat de man zijn ca mera instelde, werd de renwagen naar de pits gereden. Door de „aan rijding" schoot de fotograaf met een enorme boog over de motorkap en be landde met een bons op het wegdek. Gelukkig liep alles goed af. Zijn col lega's hadden echter de gelegenheid de kranten iets te leveren, wat op het voorblad kwam. tie op de scholen van die zuidelijke staten die rassenscheiding toepassen staat op het spel. UITSTEL Het hooggerechtshof moet uitmaken of het besluit van een lagere recht bank om Little Rock twee en een half jaar uitstel te geven al dan niet wordt gehandhaafd. Pariljen in het geschil zijn de nationale hond ter bevordering van de belangen van de kleurlingen, die eist dat de negerleerlingen tot de school van Little Rock worden toege laten, de schoolraad van Little Rock, die de integratie tot 1961 wii uitstel len en de federale regering, die voor onmiddellijke integratie is. Gouverneur Faubus van Arkansas liet doorschemeren, dat hij bij een be vel tot integratie zonodig tot sluiting van de school zou overgaan. Gisteravond laat werd bekendge maakt, dat het hooggerechtshof de zit ting tot vandaag heeft geschorst. Eerste minister Norman Manley van Jamaica heeft in een hotel te Londen een persconferentie gehouden. Het on derwerp van bespreking vormde de emigratie naar Engeland. Op een ge geven moment ontvouwde de heer Manley een aanplakbiljet, zoals dat in verschillende plaatsen op Jamaica zal worden opgehangen. De heer Manley is naar Engeland go- komen om zich volkomen op de hoog- te te stellen van de moeilijkheden van immigratie in Engeland. Foto: De affiche, welke Z.Exc. Nor man Manley heeft ontvouwd, laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft donderdag meege deeld, dat Groot-Brittannië, rekening houdend met de opvattingen van „vrienden en partners" voor het ogen blik geen grote militaire uitrustings stukken naar Indonesië zal uitvoeren. Met „vrienden en partners" worden naar verluidt Nederland en Australië bedoeld. Mó In een voorstad van Parijs is don derdag een vierdaags congres van de Franse socialistische partij begonnen. Secretaris-generaal Guw Mollet drong er bij zijn partijgenoten op aan de nieuwe grondwet te aanvaarden. Oud minister van buitenlandse zaken Pi- neau, heeft echter al laten weten dat hij tegen zal stemmen. Mollet verklaarde dat geen linkse politicus of socialist had kunnen ho pen, een zo liberale toekomst voor de overzeese gebieden voor te stellen als generaal De Gaulle had gedaan. Naar wij vernemen is de eerste Ne derlandse polio-auto, gemaakt in op dracht van de Haagse afdeling van het Prinses Beatrix-poliofonds, gereedge komen. Woensdag 17 september zal deze wagen, die het mogelijk maakt met twee beademingspatienten het ziekenhuis voor enkele uren te verla ten, door burgemeester Kolfschoten worden aanvaard en overgedragen aan de directeur van het gemeente ziekenhuis, dr. Hulscher. Aan de bouw van deze eerste in Ne derland lopende polio-auto is meer dan vier maanden gewerkt. De wagen is uitgerust met zuurstofcylinders, po- lomaten, vliegtuigstoelen, enz. De auto is een geschenk van de bevolking van Den Haag, Scheveningen, Wassenaar en vele gemeenten in het Westland, die gelden voor dit doel bijeenbrach ten. Volgens radio-Bagdad heeft de Ver enigde Arabische Republiek gewei gerd waarnemers van de Verenigde ten. De weigering zou gevolg zijn op Naties in Cairo of Damascus toe te la- geruchten over de mogelijke aanstel ling van een vaste VN-waarnemer- voor het Midden-Oosten. Om vijf minuten over twee gister middag zijn te Strijensas aan het Hol- landsch Diep de eerste vijftig meter van het gedeelte van 1700 meter van de oliebuisleiding naar het Duitse Ruhrgebied die een van de Neder landse wateren moesten doorkruisen „van stapel" gegaan. Eerste Cox's Orange in Zeeland geveild Met ingang van donderdag mochten op de Zeeuwse fruitveilingen de appel van het ras Cox's Orange Pippin wor den aangevoerd. Dit is een ras dat in Zeeland, maar ook elders in het land veel wordt geteeld en het staat be kend als het meest gevraagde appel ras van het Nederlandse sortiment. Er was de eerste aanvoerdag in Zee land nog maar een aanbod van enkele duizenden kilo's. De prijsvorming werd voor dit ras met grote belangstelling te gemoet gezien en deze viel niet tegen want de standaard, en huishoudkwaliteit lag tussen 45 en 55 cent per kg al naar gelang de grootte van de vrucht. Niet alleen de binnenlandse handel toont steeds grote belangstelling voor ex port, Thans werd er reeds gekocht voor export naar België. De kwaliteit van de Cox's Orange Pip pin is in Zeeland dit jaar over het alge meen zeer goed. Er zijn verschillende percelen waar de vruchten niet zo druk hangen en hier zijn ze zeer groot van stuk. DE BILT ZEGT: Droog weer. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord-west en noord-oost. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1