Marinevliegtuig in Perzië neergestort; tien doden Meningen over de Schouwse grensindeling zeer verdeeld G.S. lieten zich voorlichten „Norlanda" bracht voor Middelburgse rechtbank f 250.000 op Op Onderzoek naar laag verbruik van „vette" melk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND weg naar Nederland voor groot onderhoud Defect aan olieleiding Ziekenfondsraad adviseert: Premie van 4,4 pCt. te verhogen tot 4,7 pCt. Eisenhower spreekt In vijf plaatsen vergaderden de raden vanavond over Formosaf^f^^A MARKTSFEER IN RECHTSZAAL Eigenaresse werd scheepssloperij te Hendrik Ido Ambacht IJsland wil visserij kwestie in V.N. ZWARTE OOIEVAAR Produktschap voor Zuivel Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- Straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4108 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Donderdag 11 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.08 u., onder 19.03 u. Maan op 4.47 u., onder 18.15 u. Hoogwater vrijdag 12 september: Vlissingen: 0.46 u. 1.93 m., 12.59 u. 2.05 m. Terneuzen: 1.12 u. 2.09 m., 13.29 u. 2.20 m. Wemeldinge: 2.23 u. 1.77 m., 14.46 u. 1.66 m. Zierikzee: 2.02 u. 1.54 m., 14.20 u. 1.42 m GISTERMORGEN vroeg is bij het vliegveld van Abadan in Perzië een Nederlands Marinevliegtuig van het type Martin-Mariner neer gestort. Alle tien inzittenden kwamen om het leven. Het toestel was van Nederlands Nieuw-Guinea op weg naar Nederland voor groot on derhoud. De Koninklijke Marine ontkent, dat er sprake is geweest van pogingen om in Bagdad in Irak te landen. Wel heeft het vliegtuig in Abadan enige dagen oponthoud gehad voor reparatie. Het is, volgens de gegevens van de Marine, op de landingsbaan van het vliegveld van de oliestad Abadan neergestort, toen het, wegens een defect aan de olieleiding, kort na de start daarheen wilde terugkeren. Het was reeds in brand geraakt. DE TIEN omgekomenen zijn: luit. ter zee-vlieger eerste klasse T. M. A. Hoebink uit Voorschoten, die het com mando voerde, luit. ter zee 2e klasse oudste categorie J. Andreas uit Den Haag, luit. ter zee technische dienst 2e klasse oudste categorie J. A. Wurtz uit Valkenburg, sergeant-vlieger P. J. M. Paardekooper uit Leiden, sergeant- vliegtuigmaker algemeen H. Q. Spies- sens uit Loosdrecht, serg jant-vlieg- tuigmaker G. Decharon de Saint Ger main uit Katwijk, korporaal-vliegtuig telegrafist J. J. F. Schrijver uit Amersfoort, korporaal-vliegtuigmaker A. Rompies uit Den Haag, korporaal- vliegtuigmaker-motormonteur J. Bos nia uit Menaldumadeel, korporaal- vliegtuigmaker-motormonteur K. W. Smits uit Leiden. Behalve Rompies en De Sociaal-Economische Raad zal in oktober de beschikking krijgen over nadere gegevens inzake de kosten van de ziekenfondsverzekering. Het ligt in de bedoeling, dat de SER een advies over de premiehoogte zal uitbrengen. De Ziekenfondsraad heeft inmiddels aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid een voorlopig advies uitgebracht over de hoogte van de ziekenfondspremie van de verplichte verzekering over 1959. In dit advies stelt de Ziekenfondsraad voor de hui dige premie van 4,4 pet te verhogen tot 4,7 pet. De verhoging van deze premie wordt verklaard uit allerlei factoren, zoals het teruglopen van de reserve in het verenigingsfonds, de stijging van de kosten van de geneesmiddelen, van de honoraria, van de ziekenhuis- verpleging en de toenemende vraag naar specialistische hulp. De Franse regering heeft woensdag bekendgemaakt, dat haar delegatie bp de VN niet zal deelnemen aan debat ten in de VN over de Algerijnse kwes tie. DE BILT ZEGT: Zonnige perioden Droog weer met zonnige peroden maar in de nacht en ochtend plaatse- lyk mist. Zwakke tot matige, in hoofd zaak noordelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Bosma waren alle slachtoffers ge huwd. Luchtvaartautoriteiten treffen thans voorbereidingen voor het ter aarde la ten bestellen van de slachtoffers te Abadan. Kapitein-luitenant ter zee G. F. Venema en luitenant ter zee tech nische diensten le klasse J. B. van der Berg vertrokken nog gisteren- naar Abadan als commissie van onderzoek. De chef van de nationalistisch- Chinese generale staf, generaal Wang Sjoe Ming, heeft communistische vlie gers, die met een MIG-straaljager naar nationalistisch-China uitwijken, een beloning van ongeveer 530.000 gulden, een vrijgeleide, vrije keuze van een beroep en de mogelijkheid tot studie aan een universiteit In For mosa of in het buitenland, toegezegd. President Eisenhower zal heden avond via radio en televisie spreken over de crisis in het Verre Oosten. Vliegtuigongeluk in Alaska Bij Anchorage in Alaska is dinsdag een Amerikaans militair vliegtuig van het type C-47 kort na de start veron gelukt. Van de 19 inzittenden zijn er 12 om het leven gekomen. DE GEMEENTERADEN van Schouwen-Duiveland hebben gisteren tijdens een „hearing", die de leden van Gedeputeerde Staten op vijf verschillende plaatsen hebben gehouden, de gelegenheid gekregen, hun mening over en bezwaren tegen het ontwerp-wet tot sanering van de gemeenten-indeling op het eiland in te brengen. Het provinciaal bestuur werd vertegenwoordigd door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de gedeputeerde A. Schout, mr. dr. Mes en twee griffie-ambtenaren. Reeds om half negen 's morgens was Noordgouwe en Brouwershaven hun men in het dorpshuis te Nieuwerkerk belangen bepleitten, bijeen, waar vertegenwoordigers van de gemeenteraden van Bruinisse, Oos- terland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk het woord voerden. BURGEMEESTER Michaëlis zei, dat de raad van zijn gemeente geen enkel bezwaar had tegen het plan. Bruinisse is naast Zierikzee de enige gemeente op het eiland, die zelfstandig blijft. De burgemeester van Ouwerkerk, de heer Romein, vertelde, dat zijn raad grote bezwaren heeft tegen het plan, om samen met Oosterland en Nieu werkerk een nieuwe gemeente te vor men. De gemeenteraad van Ouwerkerk is op het ogenblik vrijzinnig, zodat er toestemming is voor sport op zondag, wat onder het eventuele nieuwe be stuur wel in het gedrang zal komen. De raad van Nieuwerkerk, aldus bur gemeester Van Eeten, wil pleitten voor zelfstandigheid en drong er bij het col lege op aan, dit ter kennis van de re gering te brengen. Mocht dit niet ba ten, dan wil de raad er in ieder geval op wijzen, dat de bewoners van de drie polders, die tegen de gemeente Zie rikzee aan liggen en volgens het wets ontwerp bij die gemeente gevoegd zul len worden, hij de nieuw te vormen gemeente Duiveland wensen te komen. Zierikzee stelt geen prijs op dit ge bied en een enquête onder de bevol king van Nieuwerkerk heeft uitgewe zen, dat vierhonderdvijftien van de hij De burgemeester van Oosterland kon mededelen, dat zijn raad geen enkel eezwaar tegen nieuwe indeling heeft, mits Oosterland als centrumgemeente aangewezen zal worden. MIDDEN-SCHOUWEN I Om half elf hield het college zitting in Zierikzee, waar burgemeester Dijk- meester de bezwaren van zijn stad naar voren bracht. In de eerste plaats sprak de raad er zijn verwondering over uit, dat er van de zijde der rege ring nooit een motivering is gegeven voor het saneren van de gemeenten op het eiland. Wat het saneringsplan zelf betreft hoopt de raad van Zierikzee dat het reeds veertig jaar oude plan, om de buurtschap Schuddebeurs bij Zierikzee te voegen, nu doorgang zal vinden. Na Zierikzee ging het naar Brou wershaven, waar in het Dorpshuis de gemeenten Dreischor, Zonnemaire, „MIJN", KLONK DE STEM van de Middelburgse procureur mr. J. J. van der Weel gistermorgen in de zaal van de arrondissementsrecht bank te Middelburg. De deurwaarder stopte op dat ogenblik bij 250.000,en voor dit bedrag werd de N.V. „Holland", scheeps sloperij te Hendrik Ido Ambacht, eigenaresse van het 7581 brt. me tende Panamese vrachtschip „Norlanda", dat sinds de afgelopen win ter in de Vlissingse buitenhaven aan de ketting ligt. Voor deze zitting van de rechtbank de onderneming desondanks nog niet bestond buitengewoon grote belang stelling, ook van de zijde der onder nemingen elf in getal die aan het begin van dit jaar beslagen op dit schip van de Ismene Compania Na- viera S.A. te Panam City en de Mine Shipping Company Ltd. te Londen hebben laten leggen. Dit werd gedaan, omdat de eigenaar van de „Norlanda" zijn verplichtingen niet was nageko men voor geleverde goederen. De Griekse bemanning kwam in het nieuws, doordat zij evenals kapitein Emmanouil Moshakes uit Athene ge noodzaakt waren de Hollandse winter door te komen zonder voldoende dek king en verstoken van voedsel. IN BESLAG Ten verzoeke van de Steenkolen Handelsvereniging te Vlissingen, waarvoor mr. A. J. van der Weel als procureur optrad, werd het schip in juni j.l. in beslag genomen, nadat uit kracht van een vonnis der Rotterdam se rechtbank de Mine Shipping Com pany werd veroordeeld tot betaling van ruim 4800 Engelse ponden. Toen over de brug kwam, werd de „Nor landa" op verzoek van de S.H.V. ver kocht. Gistermorgen om elf uur was het zo ver en de verkoop geschiedde bij op bod en afslag. Naar de president, mr. B. S. Sieperda, meedeelde zou de eerste inzet bij opbod f 1000 moeten bedragen. „Duizend gulden," riep derhalve de deurwaarder, „wie verhoogt dit bod?" „Tienduizend gulden," sprak mr. A. J. van der Weel, die het spel tot aan de f 100.000 bleef doorspelen met mr. H. Bruin. Toen mengde mr. F. K. Adriaanse zich in de strijd en de spanning steeg, tot mr. Bruin, gemachtigde van de Antwerpse firma Omer Bu- lens, f 225.000 had geboden. Vervol gens stilte. „Niemand meer?" wilde de deurwaarder weten. Nee, er was inderdaad niemand, die hierboven wilde gaan. By het afmijnen, dat hierop volgde, werd begonnen vanaf de totale koop som van het schip, namelijk f 5.000.000 Met „sprongen" van f 100.000 tegelijk daalde de deurwaarder af tot f 1000.000. Niemand bleek voorlopig belangstelling te hebben voor de „Norlanda". Naarmate de prijs lager werd nam de spanning toe, immers wanneer de f 225.000 bereikt zou wor den zonder dat iemand zich had laten horen, dan zou de „Norlanda" in han den van de Belgische firma Bulens overgaan. Maar bij f250.000 werd zo als gezegd de spanning door mr. Van der Weel jr. verbroken, hetgeen te vens betekende, dat de „Norlanda" naar de sloperij in Hendrik Ido Am bacht gaat. VRAAGTEKEN Voor de N.V. „Holland" is aan de koop echter één groot vraagteken ver bonden en wei ten aanzien van de lading cement, die zoals men weet als een keiharde massa in de ruimen van het schip ligt. Het is een partij cement van bijna tien miljoen kilo, terwijl voorts een kleine zesduizend cement- zakken tot de lading behoren. En deze vracht nu, die voor Koeweit aan de Perzische Golf bestemd was en die vooruit werd betaald, is niet bij de koopsom van de „Norlanda" inbegre pen. Daar het schip destijds in charter voer, toen het aan de ketting werd gelegd, kan--dit mogelijk konsekwen- ties voor de koper met zich meebren gen. Want het is lang niet onwaar- schyniyk, dat de verplichtingen van de voormalige reder op de nieuwe eigenaar overgaan en dit zou dan kun nen betekenen, dat de N.V. „Holland" moet zorgdragen voor het vervoer van de overigens zo goed als waardeloze lading van de „Norlanda" naar Koe weit Noordgouwe beweerde, dat Schudde beurs bij Noordgouwe behoort en door deze gemeente helemaal niet verwaar loosd wordt. Als bewijs hiervoor werd aangevoerd, dat drie van de zeven raadsleden in Noordgouwe in Schudde beurs wonen. Hierna werd het woord gevoerd door Dreischor, die, hiervoor de bekende strafpleiter mr. Bemio Stokvis had uit genodigd. Deze spreker heeft met zyn grote oratorische gaven, de aanwezi gen ongeveer drie kwartier bezig ge houden. In deze tijd werden de ver houdingen van. in en om Dreischor tot in de grijze oudheid uitgerafeld, waar na, zoals iedere strafpleiter dat pleegt te doen, een conclusie werd getrokken, waaruit bleek, dat de vroegere en te genwoordige bewoners van Brouwers haven elkaar niet konden en kunnen luchten of zien. Burgemeester Van Leeuwen, die na mens de raad van Brouwershaven het woord voerde, sprak er in de eerste plaats zijn verwondering over uit, dat in een openbare vergadering, zoals op dat moment werd gehouden, niet wat meer constructieve en opbouwende ideeën door de raad van Dreischor naar voren waren gebracht. De raad Brouwershaven is er van overtuigd, dat achttien burgemeester voor de vijfentwintigduizend bewoners van Schouwen-Duiveland inderdaad teveel is. In tegenstelling tot het betoog van mr. Stokvis zag burgemeester Van Leeuwen de bevolking van Brouwers haven en Dreischor en ook van de an dere gemeenten, als erg verdraagzaam. Overigens is er, aldus de heer Van Leeuwen, bij de bevolking van de be langhebbende gemeenten praktisch geen belangstelling voor deze sane ringsplannen. Nooit is er iemand uit de bevolking naar de stukken die op de gemeentesecretarie ter inzage lig gen, komen kijken. Als bewijs voor de gelijkgerichte le vensbeschouwelijke instelling der be volking der vier samen te voegen ge meenten voerde de heer Van Leeuwen het feit aan, dat alle vier de gemeente raden dezelfde politieke verhoudingen hebben, n.l. drie P.v.d.A., twee V.V.D. en twee A.R.-raadsleden. Gezien de te verwachten moeilijk heden bij de eerste raadsvergadering van de samengevoegde gemeenten, waarbij o.a. de zetel van het nieuwe gemeentebestuur aangewezen zal moe ten worden, verzocht de heer Van Leeuwen het college van Gedeputeer de Staten, er bij de regering op aan te dringen, dat deze plaats door de mi nister aangewezen zal worden. Als laatste spreker te Brouwersha ven kwam de vertegenwoordiging van Zonnemaire aan het woord, die kort en goed verklaarde, volledig achter het wetsontwerp te staan. MIDDEN-SCHOUWEN II Na de middagpauze werd vergaderd in Seharendijke, waar als eerste burge meester Padmos van Duivendijke, het woord voerde. Zijn gemeenteraad stemt volledig met het wetsontwerp in; gen van de laatste tyd edaan. alleen werd verzocht, de buurtschap Den Osse, waar zestig inwoners van Duivendyke wonen, niet aan Brou wershaven af te staan. Op de vraag van de Commissaris der Koningin, wat deze zestig personen er zelf van den ken, kon de heer Padmos mededelen, dat honderd procent der betrokkenen bij de nieuw te vormen gemeente Midden-Schouwen wil komen en dan dus ook bij hun tegenwoordige" ge meente blijven. Kerkwerve wenst zelfstandig te blij ven, aldus burgemeester Francke, maar wanneer er samengevoegd moet worden, dan maar bij Midden-Schou wen. Verder vroeg de heer Francken of het college van Ged. Staten het rap port van ds. Van Liere van Renesse, had bestudeerd en of hij daar mis schien de mening over mocht verne men. Het rapport, aldus de Commis saris, is bestudeerd en heeft in zoverre aan zyn doel beantwoord, dat het heeft bijgedragen tot vorming van een me ning van het college, maar het is niet de bedoeling, dat er commentaar op wordt gegeven. De raad van Ellemeet is van mening, dat sanering nodig is, maar zag graag het gebied bij de watergang bij de nieuw te vormen gemeente Midden- Schouwen gevoegd. Eikerzee had geen enkel bezwaar tegen het plan. WEST-SCHOUWEN Om half vijf was het college van Ged. Staten op de laatste vergader plaats, Renesse, aangekomen. Hier waren de gemeenten Haamstede, Re nesse, Serooskerke, Burgh en Noord- welle aanwezig, om hun belangen te bepleiten. Drs. van Dijk heeft hier het rapport, dat hy voor de gemeente Renesse had gemaakt, toegelicht. Met klem ver klaarde hij, dat het niet wenselijk is, de twee groeiende gemeenten, Haam stede en Renesse samen te voegen. Namens de raad van Haamstede sprak de heer Van Oort, die zonder omwegen op een zo spoedig mogelijke sanering aandrong. De gemeente Burgh deed een beroep op alle betrokken gemeenten, die zul len moeten gaan samenwerken, de handen ineen te slaan en er van te ma ken, wat er van te maken is. Namens de gemeente Serooskerke sprak de heer J. Klompe, die ver klaarde dat het de wens van zijn ge meenteraad, bij de te vormen gemeen te Westhoek gevoegd te worden en nu dat zal gebeuren, is alles in orde. IJsland zal de komende algemene vergadering der Verenigde Naties voorstellen, dat zij zelf een oplossing zoekt voor de kwestie van de visserij- grens. Ui een communique van de IJs landse ministerie van buitenlandse za ken wordt gezegd, dat de algemene vergadering der VN het zeerecht voor alle landen moet vaststellen. Sedert enkele dagen houdt zich in de buurtschap Horsthoek bij Heerde een zwarte ooievaar op. Deze zeld zame vogel, die een rode snavel, dito poten en een wit vest heeft, is bijna even groot als de bekende eiber. In dien hier geen sprake is van een ont vlucht dier uit een of ander park, dan is een van de zeldzaamste waarnemin- CONSUMPTIEMELK met een vetgehalte van 3,75 procent wordt nog steeds niet door de Nederlandse huisvrouwen gewaardeerd. De vette melk wordt in uiterste minimale hoeveelheden verkocht. Op de woensdag in Den Haag gehouden openbare vergadering van het Produktschap voor Zuivel, verklaarden verschillende bestuursleden, dat de zuivelfabrieken graag met de produktie van de vette melk zou den ophouden, maar dat zij niet de schijn willen wekken, de minister tegen te werken. Het Produktschap besloot, een en quête in te stellen naar de oorzaken van het bijzondere lage verbruik van melk met een vetgehalte van 3,75 pet. In het onderzoek zullen zowel de slij ters als de consumenten worden be trokken. De adviescommissie zal de resultaten bestuderen en daarna zal men besluiten, of men de minister al of niet zal adviseren de produktie van vette melk te stoppen. Het dagelijks bestuur van het Pro duktschap zal een pre-advies samen stellen over de eventuele oprichting van een Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek, zoals is voorgesteld door de directeur-generaal van de Voedselvoorziening. Het bestuur heeft de gemiddelde verwerkingskosten voor boter, kaas, melkpoeder, gecondenseerde melk en consumptiemelk vastgesteld. Deze kos- tencijfers, die o.a. dienen voor de be rekeningen die ten behoeve van de zuivelwaardetoeslag op consumptie- melk moeten worden gemaakt en voor de erekening van de netto-oprengst van alle melk ter vergelijking met de garantieprijs, znij door de minister van landbouw goedgekeurd. De minister deelde het Produkt schap in een brief over deze zaak mede, dat er een interne studie wordt gemaakt van de toe te passen normen voor de kostenbepaling bij verwerking van landbouwprodukten. Men wil n.l. komen tot meer algemene normen voor de kostenberekening van de ver schillende produkten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1