Chroesjtsjef wil Formosa in Verenigde Naties brengen Marine-defilé Mao-tse-Toeng waarschuwde in zeer „beeldende" taal Wie goed doetgoed ontmoet Amerikaans-Nat. Chinese manoeuvres begonnen Reddingsactie boven Cyprus Gezift met zeven kinderen na boerderijbrand dakloos Communistische machthebbers aan het woord NIEUWE SUPER- MICROSCOOP AMERIKAANSE REACTIES OEFENINGEN DUREN TWEE DAGEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Chroesjtsjef: „V.S.* vloot naar huis" Mao „vol hoop" ZIEK LIMBURGS MEISJE WERD NIET VERGETEN Schermutseling in Korea Ternauwernood in nachtgoed in veiligheid Militair in Frankrijk om het leven gekomen Donderdag beslissing inzake Little Rock Algemene staking in Venezuela Twee Britse piloten opgepikt Prinses Irene in Utrecht Vragen over Nw.- Guinea gesteld Drie kinderen door bus gegrepen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4106 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Dinsdag 9 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.05 u., onder 19.08 u. Maan op 2.15 u., onder 17.12 u. Hoogwater woensdag 10 september: Vlissingen: 11.27 u. 1.53 m., u. m. Terneuzen :11.56 u. 1.70 m., u. m. Wemeldinge: 0.21 u. 1.40 m., 13.03 u. 1.36 m. Zierikzee: 12.34 u. 1.16 m., u. m. PREMIER CHROESJTSJEF van de Sowjet-Unie heeft president Eisenhower zondag in een boodschap gewaarschuwd, dat er geen vrede in het Verre Oosten kan heersen voordat de Amerikaanse vloot zal zijn teruggetrokken. Chroesjtsjef verklaarde een aanval op Communistisch China als een aanval op de Sowjet-Unie te zullen beschouwen. Hij is van mening, dat de kwestie-Formosa door de Verenigde Naties moet worden behandeld. vasteland tracht uit te breiden. Ame rika tracht zich hier de rol van poli tieman voor de wereld aan te meten. Op dit verantwoordelijk moment vraagt de Russische regering de Ame rikaanse regering dringend redelijk heid te betrachten en geen stappen te doen, die onherstelbare gevolgen met zich brengen. CHROESJTSJEF noemde het Ame rikaanse optreden in het Verre Oosten openlijke provocatie en drong aan op terugtrekking van de Amerikanen van Formosa. „Het zou de mogendhe den verboden moeten zijn vloten en luchteenheden van het ene einde der wereld naar het andere te sturen voor chantage- en intimidatiedoeleinden. POLITIEMAN Volgens de Russische premier ligt de voornaamste reden voor „de bui tengewoon gevaarlijke toestand bij Formosa in het feit, dat Amerika ge wapenderhand het oude Chinese ge bied Taiwan (Formosa) en de Pesca dores heeft bezet, deze bezetting "laat voortduren onder het mom van steun aan Tsjang-kai-Sjek en zijn agressie tot de eilanden voor de kust van het Dit is de nieuwe supermicroscoop van Philips, die in staat is details ter groot te van een miljoenste millimeter zicht baar te maken. Bijvoorbeeld kan men met behulp van dit apparaat groepjes atomen duidelijk onderscheiden. Het toestel zal over enkele dagen in Berlijn worden gedemonstreerd op een ten toonstelling van wetenschappelijke ap paraten, welke wordt gehouden ter ge legenheid van het vierde internationale congres voor electrnnenmicroscopie. PRESIDENT MAO TSE TOENG van Communistisch China heeft maandag in Peking verklaard, dat hij „vol hoop" is met betrekking tot de besprekingen op ambassa deursniveau tussen Communistisch China en de Verenigde Staten, zo meldt „Nieuw-China". Mao zou voorts gezegd hebben, dat de be sprekingen misschien „enig re sultaat zullen opleveren mits beide partijen de oprechte wens koeste ren het geschil in het Verre Oos ten te regelen". -VOLGENS. „Nieuw-China" heeft Mao verklaard, dat de huidige we reldsituatie gunstig is voor alle volke ren, die voor de vrede strijden. Tai wan (Formosa), dat tot Communis tisch China behoort, Libanon en alle Amerikaanse bases op niet-Ameri- kaans grondgebied, zijn stroppen om de hals van het Amerikaanse imperia lisme, aldus Mao. De Amerikanen hebben zelf deze stroppen gemaakt, om hun eigen nekken gebonden en een eind van het touw gegeven aan het Chinese volk, de Arabische volke ren en alle volkeren, die de vrede liefhebben, zo zei de' Chinese presi dent, die hieraan toevoegde, dat deze stroppen steeds nauwer zullen worden als de Amerikaanse aanvallers in ge noemde gebieden blijven. De feiten tonen aan, dat de gespan nen toestand, die de Verenigde Staten hebben geschapen, tot het tegenover gestelde hebben geleid van hetgeen de Amerikanen beoogden, aldus Mao. Als de Amerikaanse monopoliebezitters volharden in hun politiek van agressie en oorlog, zullen zij uiteindelijk door de wereldbevolking worden opgehan gen en hun medeplichtigen zullen hetzelfde lot ondergaan, zo zei Mao volgens „Nieuw-China". „TIJD WINNEN" De regering van Nationalistisch China meende maandag het voorstel van de communistische Chinezen om besprekingen met de V.S. te voeren een „middel van de communisten om tijd te winnen teneinde zich opnieuw in een agressief waagstuk te kunnen storten". Voor de woning van de 17-jarige onderwijzersdochter Els Lenaers te Stamproy langs de grote ver keersweg WeertMaaseyk in Limburg stopten gisteravond enkele auto's en een grote auto bus met ongeveer vijftig Belgi sche meisjes, die van hun werk te Eindhoven naar huis terug keerden. Een employé van de fa briek, vergezeld door drie meis jes, ging naar binnen, waar zij Els, die sinds het begin van dit jaar voor het raam van het ka mertje aan de straatzijde op haar ziekbed ligt, verrasten met een bloemstuk en een radio toestel. En daarna kwamen alle andere meisjes de zieke hartelijk de hand drukken. Wat was het geval? In de loop der maanden was een stille vriendschap gegroeid tussen het zieke meisje en de Belgische fabrieksarbeidsters, die elkaar elke morgen en elke avond, wanneer de autobus voorbijreed, toewuifden. Tot op een dag de Bel gische meisjes de bus voor de wo ning lieten stoppen en een deputa tie van haar de zieke bloemen en fruit bracht. Dat werd later nog eens herhaald. Dit kwam ter ore van de leider van een programma van radio- Luxemburg, die besloot deze sympathieke geste te belonen. Gisterenavond zijn de Belgi sche meisjes in Eindhoven ont haald in de fabriekscantine. On der haar werd een gouden pols horloge verloot. Helene Coolen uit Maaseyk was de gelukkige en voorts werden aan de meisjes enkele presentjes uitgedeeld. Vervolgens werd naar Stamproy gereden om Els Lenaers een on vergetelijke dag te bezorgen. President Eisenhower zegt in een verklaring vanuit zijn va kantiehoofdkwartier, dat de ge vaarlijke toestand in het Verre Oosten te wijten is aan „niet uitge lokt militair optreden" van de Chi nese communisten. Chroesjtsjef noemt de toestand gevaarlijk, al dus Eisenhower. Ook Amerika is daarvan overtuigd, maar hoopt, dat het gevaar zal worden vermin derd door hervatting van de be sprekingen met China op ambassa deursniveau. TOPCONFERENTIE De perschef van de president zei dat Eisenhower op de jongste nota van Chroesjtsjef zal antwoorden zodra hij gelegenheid heeft' gehad die beter'te bestuderen. In Washington (diploma tieke kringen) ziet men in Chroesj- tsjefs jongste boodschap aan Eisenho wer een teken, dat de Sowjet-Unie mogelijk om een topconferentie voor het Verre Oosten zal vragen met deel neming van Communistisch China. Gezaghebbende kringen zijn even wel van mening, dat daar op dit ogen blik geen sprake van kan zijn. Op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties vermoedt men dat Rusland de Formo- saanse kwestie op de agenda van de assembled wil plaatsen. Bespreking in de Veiligheidsraad lijkt minder waar schijnlijk, gezien het vetorecht van Na- tianaiistisch China in deze raad. Uit goede bron te Seoel wordt ver nomen, dat zeven Noordkoreaanse sol daten maandag voor het aanbreken van de dag te Tsjorwon een plotselin ge aanval hebben gedaan op een Zuid- koreaanse voorpost ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Een Zuid- koreaanse soldaat werd gedood, en een zwaar gewond. De aanvallers trokken zich terug na een kort, maar hevig vuurgevecht. Waarnemers der VN zullen een onderzoek instellen. Tunesië besluit tot toetreding Arabische Liga De Tunesische ministerraad heeft maandagmiddag besloten het lidmaat schap van de Arabische Liga voor Tu nesië aan te vragen. Ook de Marok kaanse regering heeft enige tijd gele den tot toetreding tot het verbond be sloten. Maandagochtend zijn de aangekondigde amfibische oefeningen van de Amerikaanse zevende vloot en Nationalistisch Chinese eenheden bij de kust van Zuid-Formosa begonnen, op ongeveer 45 km van Kao Hhioeng, de belangrijkste haven van Zuid-Formosa. De oefening duurt twee dagen. Onder bescherming van „Fury"- straalvliegtuigen voeren landingsvaar tuigen en amfibie-tanks met Ameri kaanse en Chinese manschappen naar het rotsachtige strand van Fao Lioeng. Ook Amerikaanse en Chinese kikvors- mannen namen aan de oefening deel. De landingstroepen werden door de „vijand", die zich verschanst had, be stookt terwijl zij posities op het strand innamen. Onder dekking van vuur uit de gevechtswagens drongen de mari- Het gezin van de heer P. Tromp te Heergugowaard, man, vrouw en zeven kinderen, is vannacht dakloos gewor den door brand in de boerderij waar het gezin woonde. Toen huren de heer Tromp tegen half twaalf waarschuw den, dat zijn bedoening in brand stond was het vuur al zo hoog opgelaaid, dat de bewoners zich ternauwernood en met niet veel meer aan het lichaam dan nachtgoed, hebben kunnen red den. De boerderij is volledig in vlammen opgegaan, waarbij ook de hooioogst, landbouwwerktuigen en het meubilair van het woonhuis verloren gingen. De brandweer heeft niet veel meer kun nen doen dan een nabijgelegen huis en de kerk voor de vlammen te spa ren. Tijdens de verplaatsing naar Frank rijk voor een NAVO-beproeving van militaire voertuigen, waaraan ook door Nederland wordt deelgenomen ,is vrij dag jl. een Nederlandse vrachtauto ge slipt en over de kop geslagen. De twee inzittenden, de korporaal-chauffeur B. Oostdam, van de inspectie technische dienst en de technische ambtenaar E. J. Voshol van het directoraat materieel landmacht, beiden uit Den Haag, wer den gewond. De korporaal kon worden overge- bx-acht naar Nederland en is opgeno men in het militair hospitaal te Den Haag voor behandeling van een lichte hersenschudding. De heer Voshol werd opgenomen in het ziekenhuis te Lang- res, waar hij zaterdagavond aan de op gelopen verwondingen overleed. Het stoffelijk overschot wordt naar Neder land overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. De schoolraad van Little Rock heeft het Hooggerechtshof in Washington verzocht geen bevel te geven tot her vatting van de rassenintegratie. Dat zal volgens het verzoekschrift op een chaos uitlopen. Donderdag zal het Hooggerechtshof beslissen over het al of niet verlenen van uitstel aan Little Rock. De federale rechter John Paul heeft het schoolbestuur van de Warren Country School in Harrkonburg (Vir ginia) gelast negerleerlingen op deze enige blanke middelbare school in het gebied toe te laten. Het spoorwegverkeer tussen Italië en Zwitserland door de Simplontun- nel zal dinsdag 9 september worden hervat. De tunnel is vorige maand door grondverschuivingen versperd. De Franse overheid zal de gezinnen van de twee Italianen, die, aangezien voor Algerijnse terroristen, enkele da gen geleden bij Versailles door een schildwacht zijn doodgeschoten, een schadevergoeding verlenen. niers vervolgens dwars door de rijst velden het land in naar de door de „vijand" bezette punten. Het „landingsfront" was ongeveer vijf km breed. Gistermorgen heeft de Koninklijke Marine in verband met de vloot- schouw een militaire mars door Amsterdam gemaakt. Op de Dam werd gedefileerd voor de autori teiten. Foto: de Marine op parade De vier grootste politieke partijen in Venezuela, vakverenigingen, ka mers van koophandel en studenten organisaties hebben geëist, dat de re gering de militaire politie ontbindt. Van deze politie is, naar men gelooft, de mislukte staatsgreep van zondag uitgegaan. Ook wordt het ontslag van onbetrouwbare legerofficieren ge vraagd. De afgekondigde algemene staking is nu in het gehele land totaal. Men wil haar voortzetten totdat de rege ring doeltreffende maatregelen tegen de samenzweerders heeft genomen., De 63 passagiers in een volgeboekt lijnvliegtuig van de Israëlische lucht vaartmij El Al, dat gistermiddag op weg was van Turkije naar Israël, heb ben vol enthousiasme meegeleefd met de gezagvoerder, die met hun speciale instemming een waardevol aandeel le verde in een reddingsactie voor twee Britse militaire vliegers. Gezagvoerder D. Davison ving om half twee een radioboodschap od van de verkeerstoren van Nicosia, H.K.H. Prinses Irene heeft maan dag huize Lievendraak in Utrecht, waar zij gedurende haar studietijd zal wonen, betrokken. We zien de Prinses hier in de tuin van huize Lievendaal. Het wereldrecord van de Duitse sprinter Armin Hary, die zaterdag te Friedrichshafen de 100 meter liep in 10 seconden, zal inderdaad niet voor erkenning in aanmerking komen. De baan liep namelijk elf centimeters af gericht aan alle vliegtuigen in da buurt. Twee piloten van een Brits mi litair vliegtuig dat in moeilijkheden verkeerde, hadden zich per parachute moeten redden en waren aan de noordzijde van Cjits neergekomen. Aan alle vliegtuigen in de buurt werd verzocht naar hen uit te kijken. Het EI Al lijntoestel bevond zich op slechts veertig mijl van de opgegeven plek. De gezagvoerder koerste er snel heen en men zag al spoedig een Bris tol Sycamore helikopter een van de beide piloten, die later de comman dant Knight bleek te zijn, redden. In- tusen ging het El Al toestel voort met de opsporing van de tweede piloot. Men ontdekte deze enkele minuten Ia- ter in een onherbergzame streek waar hij van de grond af met een zakspie- geltje signalen gaf. Een kwartier lang bleef het Israëlische passagierstoestel boven hem rondcirkelen. Toen arriveerde de helikopter die door het lijntoestel naar de plek waar de piloot zich bevond werd gediri geerd. Ook de tweede piloot werd daarna door de helikopter gered. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Bakker, heeft aan de minister van buitenlandse zaken de volgende schriftelijke vi'agen gesteld: 1. is de minister bereid mee te delen of er tussen de Australische en de Nederlandse regering een formele dan wel een informele overeen komst of afspraak is gemaakt over de militaire zijde van het vraagstuk Nieuw-Guinea? 2. is de minister bereid mee te delen, welke onderwerpen besproken zijn tijdens het bezoek van de Australi sche minister van buitenlandse za ken aan ons land en tot welke con clusie deze besprekingen hebben geleid? Op de Friese straatweg te Groningen zijn gistermorgen omstreeks vijf uur drie kinderen door een autobus gegre pen en vrij ernstig, maar niet levens gevaarlijk, gewond. Ze zijn naar het academisch ziekenhuis gebracht. De 6-jarige E. van der Ploeg, zijn 8- jarige broertje Dirk en de 6-jarige L. H. van der Zwaag staken met een autoped plotseling vlak achter een stil staande autobus de rijweg over. Ze werden gegrepen door een Gado-bus, die de stad verliet in de richting Zuid- horn, bestuurd door de 58-jarige R. R. uit Niezijl. Twee kinderen werden links en rechts van de bus geslingerd en een werd overreden. DE BILT"ZEGT: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkele bui en en iets lagere temperaturen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk wellicht harde wind, aanvan- en toegestaan is slechts een maximaal kelijk tussen zuidwest en west, later niveauverschil van tien centimeter, tussen west en noord-west.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1