STAATSGREEP IN CARACAS Ver. Staten willen gesprek met Mao-China hervatten "ÜfORT Schade van f 65.000 bij brand in Middelburg In Peking en andere steden massale betogingen protestants-christelijk dagblad voor zeeland Heme in K.V.P. te B. op Zoom Monumentenzorg gaf sloopvergunning af voor kerk van Sirjansland Stagnatie voor „Prinses Beatrix" Gebruik gemaakt van afwezigheid van staatshoofd Larrazabal Er zouden 40 doden en 200 gewonden zijn Met stokken en scheermesjes Opnieuw rassenstrijd in Nottingham Stroom van protesten tegen executie neger Terreur in Frankrijk Boelganin uitgestoten Duitser liep 100 meter in 10 seconden KLM: „Perion had geen logboeken aan boord" Nahlussingswerk2aamheden nog tot vanmiddag Oudheidkundigen Schouwen' DuiveJand verontwaardigd Nehroe achter Comm. China Wielrijder gedood ZWEMMEND NAAR DE KERK OM TE TROUWEN Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4105 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Maandag 8 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.04 u., onder 19.11 u. Maan op 1.07 u., onder 16.37 u. Hoogwater dinsdag 9 september: Vlissingen: 10.15 u. 1.31 m. 22.57 u. 1.43 m. Terneuzen: 10.41 u. 1.49 m., 22.23 u. 1.61 m. Wemeldinge: 11.41 u. 1.21 m., u. m. Zierikzee: 11.12 u. 1.04 m., 23.57 u. 1.22 m. EEN GROEP OFFICIEREN en leerling-officieren van de opleidings school der Venezolaanse militaire politie is zondagochtend in opstand gekomen, gebruik makend van de aanwezigheid van het hoofd der mi litaire junta van schout-bij-nacht Larrazabal, die een inspectiereis door het oosten van het land maakt. De rebellen gesteund door tanks, maakten zich 's ochtends om drie uur meester van het ministerie van defensie, waar zij de minister gevangen namen. Zij omsingelden het regeringspaleis en bezetten de radiostations van de stad. Na verloop van enkele uren maakte een der juntaleden, kolonel Quevedo echter bekend, dat de opstand onder drukt was en dat het leger en de marine trouw waren gebleven. Doch na deze verklaring is het onrustig gebleven in Caracas en al waren de opstandelingen uit de radiostations verdreven, zij hiel den het paleis met hun tanks omsingeld en van tijd tot tijd werd geweer- en machinegeweervuur gehoord. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat er weinig gevochten werd. Doch naar mate de dag vorderde deden geruchten de ronde volgens welke er 40 doden en 200 gewonden zijn. De radio riep de be volking op bloed af te staan voor de ge wonden. Een der leiders van de opstand, luite nant-kolonel Hely, 1» door het leger ge arresteerd. Hij was onlangs heimelijk het land binnengekomen, nadat hij met andere hoge officieren in juli was ver bannen wegens een poging tot een staatsgreep onder leiding van generaal Castro Leon. De militaire politie schijnt de voornaamste deelneemster aan de coup te fijn. JIMENEZ Toen zondagochtend de radiostations fn handen van de opstandelingen waren, werd een beginselverklaring van 19 pun ten omgeroepen. Daarin werd o.m. ge zegd, dat het leger en de regeringsorga nen ge uiverd moeten worden van alle Er zijn zaterdagavond te Nottingham verscheidene arrestaties verricht in ver band met nieuwe incidenten tussen blan ke jongelieden en kleurlingen. De blanke jongens zaten met stokken en scheermesjes negers na. Toen één van de negers in een benarde positie kwam, werden de aanvallers vanuit door kleur lingen bewoonde huizen met melkfles sen bekogeld. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles heeft in een te legram aan de gouverneur van Alaba ma, Folsom, meegedeeld, dat de Ame rikaanse ambassades in Londen, Du blin, Ottawa, Bonn, Parijs, Brussel en elders duizenden protesten zijn binnen gekomen tegen de terdoodveroorde ling van de neger Jimmy Wilson. Folsom heeft geantwoord, dat ook hij veel brieven heeft ontvangen. Ver scheidene ervan bevatten een bedrag van 1 dollar 95, het bedrag dat Wilson heeft gestolen bij de overval op een oude vrouw waarvoor hij ter dood is veroordeeld. De executie van Wilson, die aanvan kelijk op 5 september was vastgesteld, is uitgesteld omdat Wilson een nieuw proces heeft gevraagd. Ingez. mededeling (adv.) u DE BILT ZEGT: Ongeveer dezelfde temperaturen Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelf de temperaturen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. vroegere aanhangers van oud-president Perez Jimenez. De vrijheid der politieke partijen en de persvrijheid zouden niet beknot worden. Het leger was niet van plan zich te mengen ln het burgerlijke leven, doch het eiste gerespecteerd te worden. ONDERDRUKT? Zondagmiddag heeft president Larra zabal in een radiorede vannit La Quaira verklaard, dat de regering de toestand geheel beheerst. Alle garnizoenen in het land steunen de junta, zei hü. Van de 14 leden van de K.V.P., die als afgevaardigden dezer partij op 2 september hun intrede deden in de nieuwe gemeenteraad van Bergen op Zoom, heeft het bestuur van de K.V.P. er vier, de heren mr. H. P. P. M. Ger- ritse, J. W. H. C. Akkermans, K. W. Benner en Jos de Moor geroyeerd. In een persoonlijk schrijven, waarin van dit royement wordt kennis gegeven, wordt er tevens op gewezen dat de consequentie hiervan is, dat zij hun raadszetel ter beschikking moeten stel len. Zij wordt verweten, in strijd met het door de r.k. raadsfractie genomen be sluit, in samenwerking met P.v.d.A., V.V.D., Prot. Chr. fractie en Katholie ke dissidenten, meegewerkt te hebben aan de benoeming van niet door de K.V.P.-fractie kandidaat gestelde wet houders. De heren Gerritse en Akkermans hebben zich bovendien door genoem de groepen tot wethouder doen verkie zen. ïn Parijs is zondag een Franse serge ant, die met verlof was en met zijn vrouw en zijn vierjarig zoontje liep te wandelen, door een Algerijn doodgescho ten. De dader is ontkomen. Later is in een straat in het 12e arron dissement van Parijs nog een soldaat door Algerijnen beschoten. Hij werd ernstig gewond. De daders zijn ontsnapt. Er is in de nacht van zaterdag op zon dag een springstofaanslag gepleegd op een olieopslagplaats te Begles nabij Bor deaux ln het zuidwesten van Frankrijk. Er ontstond geen brand. De schade bleef beperkt tot enkele buizen. De lading was vanaf een afstand tot ontploffing gebracht. Het nationale comité van de Franse MJR.P. (de r.k. volksrepublikeinen) heeft zaterdag met 121 tegen 12 stemmen uit gesproken voor goedkeuring van de nieuwe Franse grondwet. De vroegere premier van de Sowjet- Unie, maarschalk Boelganin, is ontsla gen uit het presidium van het centrale comité der Sowjet-communistische par ty. Arman Hary, de kersverse Europese kampioen op de korte sprint, heeft tij dens wedstrijden te Friedrichshafen zaterdagavond een prestatie geleverd van buitengewoon formaat. In een wedstrijd te Friedrichshafen verbeter de hij het wereld- en Europees record op de 100 meter tot 10 seconden pre cies Er was geen wind en de baan beant woordde aan de afmetingen. Het oude record stond met 10.1 se conden op naam van de Amerikaanse sprinters Williams, Murchison en King, allen in 1956 behaald. Het record maakt echter weinig kans erkend te worden. Vertegenwoordigers van de Duitse atletiekbond hebben zondag met enke le landmeters de baan gemeten en toen kwam aan het licht dat deze 11 cm afliep. De internationale reglementen willen dat er over 100 meter slechts een niveauverschil van 10 cm mag zijn. Volgens bij de K.L.M. binnengekomen berichten heeft de treiler „Perion" bij aankomst ln een Spaanse havenplaats enige voorwerpen van de „Hugo de Groot" aan de havenautoriteiten over handigd. Het betreft hier een lederen tas met documenten en boordpapieren, als mede twee stukken landkaart, enige kle dingstukken, twee handboeken (dus geen logboeken), een rubber reddings vest en twee stoelen. Sluiting van de zitting der Staten-generaal De leden van de beide kamers der Staten-generaal zijn opgeroepen voor een verenigde vergadering, welke op zaterdag 13 september des namiddags te kwart voor twee zal aanvangen in het gebouw van de Eerste Kamer. De heer Liaut bach nft Défaram (Friesland) in het ziekenhuis Gefo tografeerd bij de drie couveuses, die zijn pasgeboren vierling bevatten. De kinderen werden in Deinum geboren, doch direct daarna naar Leeuwarden gebracht. De babies zijn ondanks hun geringe afmetingen kerngezond. Ook de moeder maakt het goed. Tengevolge van blikseminslag is in de nacht van zaterdag op zondag de boerderij van de heer M. van de Guchte aan de Lageweg te Middel burg door brand vernield. De gehele hooi- en graanoogst ging hierbij ver loren, maar het woonhuis, dat los van de schuur stond, bleef behouden. De schade bedraagt naar schatting f 65.000 doch de eigenaar was tegen brand verzekerd. Hoewel het onweer bijzonder kort was, had het een ongekende felheid. Er viel zoveel regen bij, dat in som mige wijken van Middelburg de stra ten in beken veranderden en ook el ders op Walcheren had men met wateroverlast te kampen. Met een verschrikkelijke klap trof de bliksem om vijf minuten voor twee het pannedak van de schuur van de heer Van de Guchte en een fractie van een seconde later werd de om geving hel verlicht door de als een fakkel brandende boerderij. Het kurk droge hooi, in enkele duizenden kilo's aanwezig, erwten, gerst, zorner- en wintertarwe en vooral het stro van deze vruchten waren voor het vuur een niet te versmaden voedings bodem. OP ZOEK NAAR WATER Metershoog torenden de vlammen boven het getroffen bouwwerk uit, toen de brandweer via een modde rige dreef arriveerde en bij afwe zigheid van een brandkraan op zoek ging naar water, dat tenslotte uit een sloot en een koeienput werd opgepompt. Toen het eerste water door de slangen spoot, begon het woonhuis, op negen meter van de schuur gelegen, reeds te roken on der de hevige vonkenregen, die de Talloze oudheidkundigen op Schou- wen-Duiveland zijn verontwaardigd over het feit, dat Monumentenzorg een sloopvergunning heeft verstrekt voor de kleine kerk te Sirjansland, waarin maandag verschillende muur schilderingen zijn ontdekt, die dateren van vlak na de reformatie, dus de tweede helft van de zestiende eeuw. Bijzonder veel verzet is gekomen tegen de beslissing van Monumenten zorg, o.a. van de zijde van het dage lijks bestuur van de vereniging Stad en Lande op Schouwen-Duiveland, dat de uit de eerste helft van de zeven tiende eeuw daterende preekstoel zal worden overgebracht naar een kerk je in Capelle a. d. IJssel. De conservator van het gemeente museum te Zierikzee, de heer P. van Beveren, die tevens lid is van het dagelijks bestuur van de Vereniging Stad en Lande, sprak zelfs van een Ontploffing aan boord Franse passagiersboot Aan boord van de Franse passagiers boot „President de Cazalet" die, met ze venhonderd passagiers aan boord, uit Marseille naar de Algerijnse haven Bone was vertrokken, heeft zich vrijdag jl. kort na het vertrek uit Marseille een ontploffing voorgedaan, waardoor twaalf leden der bemanning en een passagier werden gewond. De toestand van een der gewonde bemanningsleden ls zeer ernstig. De Amerikaanse ambassade in Warschau heeft van Washington op dracht gekregen aan de ambassade van Communistisch China in de Poolse hoofdstad bevestiging te vragen van een voorstel van Tsjou en Lai om de besprekingen met de Ver. Staten op ambassadeursniveau te hervatten. Tsjou verklaarde zaterdag in een radiorede, dat Peking bereid is deze besprekingen, die eind vorig jaar in Genève werden afgebroken, te hervatten. In Washington hoopt men, dat als gevolg hiervan de crisis om de nationalistische eilanden voor de Chinese kust aan de Chinese kust aan de conferentietafel zal kunnen worden besproken. Men verwacht dat de Ver. Staten op een conferentie met de Chinezen ernaar zullen streven dat Peking afstand doet van geweld als middel om de aanspra ken op Quemoy, Matsoe en andere natio nalistische eilanden te verwezenlijken. Inmiddels zijn zondag in de grote ste den massale betogingen gehouden tegen Amerikaanse „agressie" in het gebied van Formosa. KONV OOIBE GELEIDIN G Voorts heeft Peking zondag de Ver. Staten beschuldigd van schending der Chinese territoriale wateren, die deze week tot 12 mijl zijn uitgebreid. Ameri kaanse oorlogsschepen hebben zondag een nationalistisch konvooi met voorra den voor Quemoy begeleid. Volgens een officiële Amerikaanse bekendmaking ge schiedde dit op verzoek van de nationa listische autoriteiten. De Amerikaanse oorlogsschepen, zes torpedobootjagers, kwamen tot op vier of vijf mijl van Quemoy, binnen de nieu we Chinese twaalfmijlszone die niet door de Ver. Staten wordt erkend, doch nog buiten het bereik van de communisti sche kustbatterijen. Het is zondag overigens zeer rustig ge weest in dit gebied. Het geschut zweeg de hele dag en er was ook geen activi teit in de lucht. De Indische minister-president, Neh- roe, heeft verklaard, dat naar het oor deel van zijn regering Formosa en de voor de Chinese kust liggende eilanden tenslotte in handen moeten komen van communistisch China. LENING In Washington is zondag bekendge maakt, dat de Ver. Staten aan Nationa listisch China 21,5 miljoen dollar zullen lenen voor de bouw van een dam met krachtcentrales en een bevloeiingspro- ject in het noordwesten van Formosa. inculturele daad en het roven van kunstschatten. Thans is gebleken, dat het kerkje in Sirjansland het enige gebouw is op het eiland, waar muurschilderin gen zijn gevonden. Naast de preek stoel is een gedeelte van de bepleiste ring losgemaakt, waarachter men een afbeelding in kleuren vond van de apostel Andreas. Het kerkje te Sirjansland dateert uit omstreeks 1500. Het was een rooms-katholieke kerk, doch na de re formatie werd alles wat aan het ka tholieke geloof herinnerde, wegge- wrekt. De muren van de kerk moeten toen bepleisterd zijn. Onderhandelin gen over restauratie, die Monumen tenzorg daartoe met het Rampenfonds heeft gehouden, liepen op niets uit. Het Rampenfonds wilde geen gelden beschikbaar stellen voor restauratie. Men wilde wel een geheel nieuwe kerk schenken. Monumentenzorg is er op een an dere wijze niet ln geslaagd om gelden bijeen te krijgen om de kerk te restaureren of een sloopvergunning af te geven. Het Rampenfonds wilde ook de oude preekstoel niet ln een nieuwe kerk hebben hoewel het kerk bestuur van de Hervormde kerk te Sirjansland de oude preekstoel graag had behouden. Weer invoer bonen mogelijk Sedert een maand mochten in ons land geen bonen meer worden ingevoerd om dat de prijs beneden de vastgestelde mi nimumprijs was gekomen. Thans heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit echter bekend ge maakt, dat de invoer van bonen uit Bel gië en Luxemburg weer is toegestaan. Op de Nederlandse veilingen is plaatse lijk, vooral in het Noorden van het land, nog een ruim aanbod van bonen. De handel ls echter zeer traag en de prijs ligt dan ook maar nauwelijks boven de minimumprijs van 25 et per kg terwijl er ook regelmatig doordraai is van dit pro- dukt. IN LINZ is zaterdag een één-moto- rig vliegtuig neergestort op een ten- toonstellingterrein. De vier inzittenden en drie bezoekers van de tentoonstel ling kwamen om het leven. Vijf men sen werden gewond. wind aanvoerde. Boer Van de Guchte en zijn beide zusters, met wie hij samen woont, stonden reeds op het punt de meest waardevolle bezittingen uit het huis te dragen. Maar de Middelburgse brandweer slaagde er in het vuur terug te drin- en om half drie was de brand be dwongen, hoewel de gehele nacht bin nen in het hooi en het stro de rode haan bleef loeren op een kans. De gehele zondag en ook de afgelopen nacht bleven de resten nog smeulen en naar verwacht wordt zullen de nablusschingswerkzaamheden tot van middag maandagmiddag duren. Machinerieën bevonden zich niet in de schuur, evenmin als vee, dat nog allemaal in de wei liep. Alleen een hond en twee katten kregen de schrik van leven, omdat deze dieren in het hooi sliepen. Maar de heer Van de Guchte vergat zijn vrienden niet en hij bevrijdde ze zo vlug hij kon uit hun netelige positie. Voor het behoud van de oogst, waarvan het laatste deel zaterdagmiddag naar binnen was gebracht, kwam zelfs de rappe Mid delburgse brandweer te laat. Het veer Vlissingen-Breskens, dat in de afgelopen weken al meer met pech te kampen heeft gehad, heeft gister avond weer grote vertraging onder vonden. Toen de „Prinses Beatrix" om kwart over negen de fuik te Vlissingen was binnengekomen, bleek er een de fect aan de brug, waardoor auto's het veer niet konden oprijden. Gelukkig bleek het wel mogelijk, de voertuigen, die met het veer waren aangekomen, op de wal te brengen. Het duurde een uur voor een re serveboot was bemand en daar deze boot slechts 'n capaciteit van 35 auto's heeft (de „Prinses Beatrix" kan er 150 hebben) stonden weldra zowel in Vlis singen als in Breskens lange rijen voertuigen te wachten om overgezet te worden. Vrijdagnacht omstreeks twaalf uur is op de grote verkeersweg naar Roosen daal een ongeluk gebeurd, waarbij de 37-jarige M. Valentijn uit St. Willibrord, wonende aan de Rijksweg te Hoeven, werd gedood. V. reed op de fiets naar huis doch in- plaats van op het rijwielpad over de gro te verkeersweg. Een achteropkomende automobilist, de heer A. D. uit Seppe, zag plotseling in de koplampen de wiel rijder over de weg rijden, probeerde nog zijn stuur om te gooien, maar slaagde daarin niet. V. werd gegrepen en tegen de grond geslingerd. Hij overleed ter plaatse. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en zes kinderen achter. De Nederlandse ploeg bestaande uit Corrie Schimmel, Tineke Lager- berg, Greetje Kraan en Cochie Gaste laars heeft het Europees kampioen schap 4x100 meter vrije slag voor dames gewonnen in de tijd van 4 min. 22,9 sec., hetgeen een nieuw Europees record betekent. Het onde record stond sedert I augustus 1952 met 4 min. 24,4 sec. op naam van Hongarije. In Griekenland hebben in de afge lopen twee dagen achttien personen als gevolg van stormen het leven ver loren. Rundvee-, Schapen- en Geitenfokdag Z.-Beveland '58 Blijkens de catalogus zullen aan de Zuid-Bevelandse Rundvee- en Pro vinciale Zeeuwse Geiten en Schapen- fokdag, die op 16 september a.s. ge houden zal worden en die des mor gens door de waarn. burgemeester van Goes, de heer J. J. van Melle zal worden geopend, deelnemen 20 rund veefokkers met 119 stuks vee en vier groepen. Aan de schapententoonstel ling nemen deel 36 fokkers met 233 dieren, aan die van geiten 53 fokkers met 106 dieren en 13 verenigings- groepen. DE BEVOLKING van het stadje Wickford (Engeland) is zaterdag getuige geweest van een uniek schouwspeleen bruidspaar dat zich zwemmend naar de kerk begaf. Door de zware regenval van vrijdag avond was de kerk in een diep meertje komen te staan. Een bootje was niet voorhanden en de geestelijke in de kerk achtte de kans op het doorgaan van de plechtigheid niet groot. Deze sombere gedachte werd echter niet gedeeld door het bruidspaar Maureen Marsh-Feiley en Philip Narbeth. Samen met de broer van Philip, die als getuige op trad, gingen zij slechts in badpak gekleed te water. Voorop de twee mannen, met één hand zwemmend omdat zij de witte bruidsjapon van Maureen en hun eigen kleding op hun hoofden moesten vasthouden. Dan volgde, schoolslags, de bruid. Na de huwelijksvoltrekking keerde men op dezelfde wijze naar het „vasteland" terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1