Overzeese gebiedsdelen kunnen band met moederland verbreken Vierling in Friesland Bloemenweelde in Aalsmeer Een „communistisch dier Amsterdammer verdacht van moord op zijn drie kinderen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KONINGIN IN DORDRECHT NIEUWE FRANSE GRONDWET Pierre Mendes-France contra De Gaulle Wereld' en Europees record voor Nederlandse zwemploeg Tsjang'Chinezen beheersen zich Ontploffing in gebouw voor kernonderzoek DENEMARKEN SPREEKT MET ENGELAND OVER DE FAROER IJslanders enterden opnieuw Rassenhaat leeft ook in Schotland op Veeble$$ In september geen maanraket Gaskraan open om vrouw te laten schrikken Nu toch voorwerpen van „Hugo de Groot" op de „Perion"? Oost-Duitsland spreekt over vredesverdrag Uitslag vlootschouw Zeeland Presenteert Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeeuwseh Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4104 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zaterdag 6 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.00 u., onder 19.15 u. Maan op u., onder 15.10 u. Hoogwater zondag 7 september: Vlissingen: 7.33 u. 1.39 m., 20.10 u. 1.45 m. Terneuzen 7.59 u. 1.57 m., 20.32 u. 1.63 m. Wemeldinge: 9.01 u. 1.30 m., 21.30 u. 1.32 m. Zierikzee: 8.31 u. 1.18 m., 21.03 u. 1.16 m. De ontworpen nieuwe Franse grondwet, die premier De Gaulle donderdagavond het volk heeft aangeboden, draagt als wezenskenmer ken „een nationale scheidsrechter (president), verkozen door burgers die een openbaar mandaat hebben gekregen, belast met het verzekeren van het regelmatig functioneren van de instellingen, met het recht zich te beroepen op het oordeel van het souvereine volk". Volgens De Gaulle moeten regering en parlement samenwerken, maar van elkaar gescheiden blijven wat hun verantwoordelijkheid betreft. Een Europees record op de 100 me ter vrije slag (1.03.7) voor Cockie Gastelaars, gemaakt in de series van de 4 x 100 metre vrije slag estafette, een Europese titel op de 4 x 100 me ter wisselslag estafette voor dames en een nieuw wereldrecord (4.52.9) dat was vrijdag de oogst van Nederland tijdens de Europese kampioenschap pen te Boedapest. Bovendien zege vierde het Nederlands waterpoloteam na een 12 achterstand bij rust, met 5—3 over Oost-Duitsland. In de finalepoule van het water- polotoernooi zijn de kansen van Hon garije op de titel aanmerkelijk geste gen. Italië werd met 70 vrijdag avond verpletterd. Alleen Rusland vormt nog een bedreiging voor de Hongaren. De nationalisten beschikken over 100.000 man op de Quemoy-eilanden, die een burgerbevolking van 50.000 zielen hebben. Op het tegenoverlig gende vasteland liggen 190.000 com munistische militairen, zo meent men op Formosa te weten. Sedert het bombardement van Quemoy waren er 800 slachtoffers op dit eiland onder burgers en militairen. De politiek van de nationalistische re gering was zelfbeheersing in beant woording van het bombardement om dat men de oorlog niet verder uitge breid wil zien. Ondanks de commu nistische pogingen tot blokkade van de eilanden zijn de nationalisten in staat de bevoorrading zonder hulp van buitenaf voort te zetten, aldus de woordvoerder. Ongeveer de helft van het aantal mannen waarover de rebellen in Bei roet beschikken, zal maandag uit de strijd worden genomen. Voorts zal 'n deel van de barricades die de opstan delingen hebben opgeworpen, worden opgeheven, zo is in goed ingelichte rebellenkringen vernomen. Volgens de bepalingen over de struc tuur van de gemeenschap die aan de overzeese gebieden wordt aangeboden zal in die gemeenschap elk gebied staat worden, die zichzelf zal besturen. „Elk gebied zal de vrijheid hebben het voorstel van Frankrijk bij de volks stemming te aanvaarden of dit af te wijzen en daardoor elke band met Frankrijk te verbreken", aldus De Gaulle. Het heftigste verzet tegen de nieuwe grondwet komt van communistische zijde. De conservatieven zijn vrijwel eendrachtig voor De Gaulle, evenals de (katholieke) volksrepublikeinenen. De socialisten, die volgende weekk hun congres houden, zijn verdeeld evenals de radicalen. Over het algemeen ver wacht men echter, dat de nieuwe grondwet wel aanvaard zal worden. Intussen heeft Mendes-Francc, de ge wezen radicale premier van Frankrijk Verklaard, dat hij „neen" zal zeggen bij het referendum van 28 september over de nieuwe grondwet. Hij noemde het ontwerp „gevaarlijk voor het land, ge vaarlijk voor de rust in het land en ge vaarlijk voor de democratie". In een gebouw te Risley in Enge land, waar kernenergie-onderzoekin gen worden uitgevoerd, heeft zich in het vertrek, waar de elektronische rekenmachines zijn geplaatst, een ont ploffing voorgedaan, waardoor vier personen ernstige brandwonden oplie pen. De gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. Namens de leiding van het onder zoekingscentrum is medegedeeld, dat het slechts een ontploffing van gerin ge aard betrof, waarbij geen radio actief materiaal was betrokken. De 20-jarige mevrouw J. Lauten- bachSpoelman te Deinum (Fr.) heeft het leven geschonken aan een vierling, twee jongens en twee meis jes. Direct na de geboorte zijn de kin deren overgebracht naar het diaco- nessenhuis te Leeuwarden, waar zij in een couveuse zijn gelegd. Het eerste kind werd vrijdagnacht om twee uur geboren, het laatste vrij dagmorgen om negen uur. De babies, die vier maanden te vroeg geboren zijn, maken het goed. Ook de toestand van de moeder laat zich gunstig aan zien. EOKA DAAGT FOOT UIT De EOKA heeft gouverneur Foot van Cyprus op strooibiljetten uitgedaagd het nieuwe Britse plan ten uitvoer te brengen, maar hem tevens ervoor ge waarschuwd er rekening mee te hou den dat hij dan over de lijken van 450.000 Griekse Cyprioten zou moeten gaan. Gouverneur Foot verliet later op de dag het eiland om in Londen bespre kingen met premier MacMillan te voe ren, Naar men in Nicosia aanneemt zal het voornaamste onderwerp van ge sprek de mogelijke terugkeer van aartsbisschop Makarios naar het eiland zijn. H.M. de Koningin heeft vrijdag een bezoek gebracht aan Dordrecht. Op de rechter foto zien we de Vorstin in ge. sprefc met mevrouw E. v. d. Waal in het protestants-christelijk ziekenhuis „Refaja". Op de linker loto het klein dochtertje van de burgemeester, Noortje van der Dussen, die het door het lange wachten in de zon te kwaad kreeg en die een rustig plaatsje zocht op de zachte loper van de stoep van het stadhuis, waar zij tevreden wacht te tot zij de Koningin haar bloemen mocht aanbieden. Denemarken zal aan Engeland een herziening van de conventie inzake het Ook in Glasgow (Schotland) zijn op twee bruggen leuzen gekalkt tegen de kleurlingen. „De dood aan de zwarten" en „houd Glasgow blank" luiden zij. Incidenten zoals in Londen en Nottingham hebben zich daar nog niet voorgedaan. In het Amerikaanse stadje Van Bu ren in Arkansas dreigt een soortgelij ke toestand te ontstaan als in Little Rock. Een groep blanke leerlingen van een middelbare school belette don derdagmorgen enkele negerleerlingen, die tot de school waren toegelaten, het gebouw te betreden. Geen van de 13 negerleerlingen die zijn ingeschreven voor de middelbare school van Van Buren is vrijdag in de school verschenen. vissen op de kusten van de Faröer- eilanden vragen. De conventie, die in 1955 voor een tijd van tien jaar werd afgesloten, geeft aan Engeland het recht in de meeste wateren rondom de Faröer-eilanden tot op drie mijl uit de kust te vissen. De Faröer-eilanden zelf hebben de afgelopen weken er bij de regering te Kopenhagen sterk op aangedrongen de visserijgrens tot twaalf mijl uit te breiden. 'De kwestie is van levensbelang voor de eilanden', zei de Deense premier Hangen in een radiorede. Denemarken vaarcTigt een delegatie can vier man af om in Londen besprekingen te voeren over de zaak. De Noorse minister van Visserij heeft verklaard, dat door zijn land geen speciale maatregelen zullen wor den getroffen voor het geval er in gro ten getale buitenlandse trailers voor de Noorse kust komen, zoals door de Deense regering niet onwaarschijnlijk wordt geacht. ENTEREN Intussen hebben IJslandse kanon neerboten opnieuw getracht Britse trailers nabij de IJslandse kust te en teren. De bemanning van de Blitse vis sersschepen stonden klaar om een IJs landse poging om over te springen te weerstaan. Nadat de IJslandse marine vaartuigen een half uur naast de Brit se trailers hadden gevaren, verdwenen zij in de mist. cdedeling (adv.) BINNENVERINGBED Ij hei besfe bed Prauw met Indonesiërs geland in Nieuw-Guinea Volgens informaties van de bevol king is op Ned. Nieuw-Guinea een prauw geland op het eiland „Amster dam" ten noorden van de vogelkop met plusminus 40 personen afkomstig uit Indonesië aan boord. Bestuur en politie stellen een onder zoek in, terwijl maatregelen tot een eventuele opzending, van de opvaren den naar Manokwari en verder trans port vanuit deze plaats zijn getroffen. DE BILT ZSGT: Warm Warm en overwegend zonnig weer behoudens een kleine kans op onweer later in het zuidwesten van het land. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In de centrale bloemenveiling in Aalsmeer wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het optuigen van de praalwagens, welke vandaag zullen meerijden in het jaarlijkse grote bloemencorso, dat onder de titel „Je Maintiendrai" naar het Olympisch Stadion zal trekken. Foto: een voorproefje van het corso. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vrijdagavond medege deeld, dat het onwaarschijnlijk is, dat de V.S. deze maand een nieuwe po ging zullen doen om een raket naar de maan af te schieten. Toen op 17 augustus jl. een poging mislukte voorspelden luchtmacht functionarissen dat op 4 september 'n tweede raket zou worden afgeschoten. In de verklaring van het ministerie wordt gezegd, dat er nog geen datum is vastgesteld, maar dat het onwaar schijnlijk is, dat er in september nog een nieuwe poging zal worden gedaan. Verdacht van moord op zijn drie kinderen stond vrijdag voor de Amsterdamse rechtbank de 30 jarige Amsterdamse glazenwasser M. A. terecht. In de nacht van 23 op 24 januari zou hij terwijl zijn drie kinderen, waarvan de oudste zes jaar was, in bed lagen de gaskraan hebben geopend en zo doende de kinderen van het leven hebben beroofd. A gaf toe, dat hij de gaskraan had geopend, maar beweerde dit gedaan te hebben om zijn vrouw, die, naar hij meende, even later thuis zou komen, aan het schrikken te maken. Tijdens het vooronderzoek had hij echter ver klaard dat het gas door een van de kinderen was geopend. De huwelijksverhouding tussen A. en zijn vrouw was steeds zeer slecht. Zo kwam het ook dat de vrouw op de be wuste avond, omdat zij wist dat haar man dronken was, weigerde naar huis te gaan. Tot de volgende morgen vroeg bleef de vrouw bij haar overburen. Toen zij de 24ste thuis kwam, viel het haar onmiddellijk op dat er een sterke gaslucht in het huis hing. Zij Uit betrouwbare bron wordt ver nomen dat de schipper van het Spaan se vissersschip „Perion" verschillende van de „Hugo de Groot" afkomstige voorwerpen en documenten aan de Spaanse scheepvaartautoriteiten heeft overhandigd. Zoals bekend is, ont kende de schipper donderdag, dat zijn schip voorwerpen van het veronge lukte Nederlandse vliegtuig opgepikt had. Vermoed wordt dat bij de stukken die nu in handen zijn van de scheep vaartautoriteiten, twee navigatie- handleidingen, twee stel kaarten, twee zwaar beschadigde vliegtuigstoelen en enige persoonlijke documenten van passagiers zijn. Verwacht wordt, dat al deze stukken zullen worden over handigd aan de burgemeester van La Coruna, die tevens vice-consul van Nederland is. Deze zou ze op zijn beurt doorzenden naar de Nederland se ambassade in Madrid. Geschenk van Schouwen- Duiveland aan Zweedse Rode Kruis De burgemeester van Zierikzee, rrtr F. Th. Dijckmecster, heeft gisteren tijdens een plechtigheid in het hoofd kantoor van het Zweedse Rode Kruis te Stockholm aan de president van deze instelling, Emil Sandstroem, 'n voorwerp van sierglas overhandigd. Dit geschenk is bedoeld als uiting van dankbaarheid van de bevolking van Schouwen-Duiveland voor de in de watersnooddagen door het Zweedse Rode Kruis verleende hulp. draaide snel de kraan dicht en rende vervolgens gillend de straat op. Omwo nenden haalden daarop de kinderen uit het huis, die ondanks herhaald toege paste kunstmatige ademhaling geen te kenen van leven meer vertoonden. Verdachte was zelf op een bed in een tussenkamer gaan liggen. De deur hier van had hij gesloten, terwijl de deur naar de kamer der kinderen wagen wijd openstond. A. bleef tijdens de rechtszitting ont kennen, hierin gesteund door zijn raadsman, die aanvoerde dat het feit in het geheel niet bewezen was, omdat het niet met zekerheid kon worden vastgesteld dat de verdachte onjuiste inlichtingen gaf. Hy vroeg dan ook vrijspraak, of tenminste een tweede psychiatrisch rapport. De eis van de officier van justitie was 18 jaar gevan genisstraf. Oost-Duitsland heeft in een nota aan de Sowjet-Unie, Amerika, Enge land, Frankrijk en West-Duits) and 'n bespreking over de voorbereiding van een vredesverdrag voor geheel Duits land voorgesteld, zo meldt het Oost* duitse persbureau A.D.N. Voorgesteld wordt dat de vier grote landen met dat doel een commissie instellen, terwijl vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland op voet van gelijkheid aan het voorbereidende werk deelnemen. In Westduitse regeringskringen is verklaard, dat men niet op de nota zal antwoorden. Aan West-Duitsland wordt tevens een gedachtenwisseling voorgesteld over economische en verkeerskwesties en over douane- en valuta-aangelegen heden. Ook het reizigersverkeer zou kunnen worden vergemakkelijkt, „als de Bondsregering er van af zou zien door spionnen en agenten de Duitse Democratische Republiek te onder mijnen. Op 2 juli is een Westduits voorstel tot een conferentie van de vier grote mogendheden over de hereniging door Oost-Duitsland verworpen, omdat niet kon worden toegestaan dat buitenlan ders over het maatschappelijke en het staatsbestel van de D.D.R. zouden be slissen. Door het comité Zeeland Presenteert zijn de volgende prijzen toegekend voor de mooist versierde en juist ge- pavoiseerde schepen die deelnamen aan de vlootschouw op 28 augustus. 1. Z.Z. 9, gebr. Schot; 2 TH. 18, Bona- Fides; 3. YE 96, Ph. van Damme; 4. YE 55, gebrs. Sinke; 5. YE 64, gebrs. Ver- schuure; 6. YE 4, H. D. Koster; 7. YE 7, Ph. Koster; 8. YE 3, fa. Jac. v. d Plasse en Zn; 9. YE 14, fa. gebrs. Pe- kaar; 10. YE 84, fa. Verwijs. Door deze uitslag heeft de ZZ 9 van gebrs. Schot weer beslag gelegd op de wisselbeker en blijft deze dus een jaar in hun bezit. Het is de tweede opeenvolgende keer dat de mannen uit Zierikzee dit resul taat bereiken. De YE 7 was het origi neelst versierde vaartuig en de ZZ 9 op de meest juiste manier gepavoi- seerd. De wereld telt slechts weinig reuzenpanda's (een soort beer) en er zijn er slechts vier in gevangenschap. Men zal zich dus de vreugde van de Amerikaanse dierentuin kunnen voorstellen die er onlangs in slaagde zo'n panda voor circa 150.000 gulden te kopen van een handelaar die in Nairobi woont. De vreugde was echter van korte duur, want de Amerikaanse autorieiten hebben bepaald dat de panda, die Tsji-Tsji heet, Amerika niet mag binnen komen. Het beest komt nl. oorspronkelijk uit communistisch China en valt dus onder het handelsverbod.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1