Britse regering bestudeert beperking immigratie TIJDBOM IN EEN SABENA- HELIKOPTER? In sommige delen Ver. Staten schooljaar rustig begonnen Senior en junior Uit moeders klauwen gered Gedwongen landing bij Rucphen Heliport te Rotterdam kreeg anoniem telefoontje PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND RASSENVRAAGSTUK NU OOK IN ENGELAND Goede ervaringen met kernreactors VERWOERD IJVERT VOOR REPUBLIEK Amerikaans plan tot verkenning van de ruimte Zuid-Koïea dreigt Noord-Korea aan te vallen Geen garantieprijs voor koolzaad Troebel IJslartds viswater raó DOOR DE WERELD Produktschap Vee en Vlees Toeslag hamexport weer omhoog Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, f7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4102 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Virginia, Alexandria, zal een rechter vermoedelijk binnenkort beslissen wie van de 30 negerleerlingen op de school moet worden toegelaten. Het schoolbe stuur heeft de opening van de school uitgesteld totdat de beslissing genomen is. De centrale middelbare school te Little Rock (Arkansas) opent 15 sep tember, vier dagen nadat het Ameri kaanse hooggerechtshof bijeen is geko men om definitief te beslissen of ne gers wel of niet moeten worden toe gelaten. KU KLUX KLAN De ,Raad van burgers van Little Rock' meldt, vernomen te hebben, dat deze week in de stad een afdeling van de Ku Klux Klan een extremistische orga nisatie die zich o.a. tegen de negers keert zal worden gevormd. DE BRITSE REGERING heeft verklaard dat zij er voor het ogen blik niet aan denkt de immigratie uit overzeese gebieden te beper ken. Het vraagstuk wordt wel bestudeerd, zo wordt gezegd in een communiqué, dat naar aanleiding van de rassenincidenten in enige wijken van Londen woensdag is uitgegeven. De regering geeft uit drukking aan haar wens om „de onpartijdige toepassing van de wet" te doen eerbiedigen. Zij acht het belangrijk, dat „in Engeland en overzee de betekenis van de incidenten niet wordt overdreven". „Wat de politieke implicaties van deze incidenten betreft is de Brit se regering, die sinds enige tijd de gevolgen van een onbeperkte immigratie uit landen van het gemenebest en de koloniën bestu deert, van oordeel dat er geen beslissingen op lange termijn moeten worden genomen zonder dat men het probleem in zijn geheel zorg vuldig heeft onderzocht", aldus het communiqué. DE LEIDER der Labouroppositie, Gaitskell, heeft in een verklaring als zijn oordeel te kennen gegeven, dat „niets" de relletjes en de straatschen derij van de laatste paar dagen kan rechtvaardigen. „Ik hoop dat de open bare mening zich krachtig tegen deze betreurenswaardige gevallen van straatrelletjes die met de uiterste vastberadenheid moeten worden on derdrukt zal uitspreken en dat iedereen de politie zal gehoorzamen, die zich in een zeer moeilijke situatie bewonderenswaardig heeft gedragen", zo besloot de Labour-leider. Ruim twintig vooraanstaande revue- artisten, zowel blanken als kleurlingen, hebben op hun gehoor een beroep ge daan rassendiscriminatie uit te ban nen. Intussen hebben zich woensdag 53 mannen en twee vrouwen voor de rechter moeten verantwoorden voor hun optreden bij de incidenten in de Londense wijk Notting Hill. Het me rendeel van hen, onder wie talrijke minderjarigen, waren beschuldigd van het dragen van verboden wapens of verzet tegen de politie. Eén verdachte werd tot zes weken gevangenistfaf ver oordeeld en zeven kregen boetes var een tot twaalf pond. Te Clinton in Tennessee (Verenide Staten) is dinsdag het nieuwe school jaar rustig begonnen. In het nabijgele gen 0<K Ridge zijn 80 negers tezamen met ongeveer 2200 blanken naar school gegaan. Ook hier zijn geen ongeregeld heden geweest. Twee steden in Virginia, die bij de integratie zijn betrokken, hebben het begin van het schooljaar tot 22 septem ber uitgesteld. In een derde plaats in De twee kernreactors van de eerste elektrische centrale in Engeland die werkt met kernenergie, de centrale in Calderhall, hebben in de eerste, acht tien maanden van hun bestaan ge werkt zonder dat zich bijzondere moei lijkheden hebben voorgedaan. Het aantal onregelmatigheidjes is waar schijnlijk zelfs minder geweest dan men had kunnen verwachten van een conventionele centrale. In deze acht tien maanden hebben de reactors 690 miljoen kilowatt uur elektrische ener gie geleverd. Hiervoor hebben de reac tors niet op volle capaciteit hoeven te werken. De ene heeft 70 en de andere 78 procent van zijn capaciteit gebruikt. Dit is meegedeeld in een rapport, dat gisterochtend op de Geneefse atoom conferentie is behandeld. Auto kantelde ter hoogte van Eindewege Woensdagmiddag is op de Rijksweg tussen Goes en Middelburg ter hoogte van Eindewege een Volkswagen, die in een file reed door een onverwachte manoeuvre gekanteld. De bestuurder van de auto, een te Domburg logeren de Duitse badgast P. uit Rheinhausen wilde inhalen, maar moest plotseling te hard remmen. De wagen werd zwaar beschadigd. Twee passerende bromfietsers slaagden erin de wagen recht te zetten en zodoende enige inzittenden te be vrijden. P. werd met verwondingen en een hersenschudding naar het Gast huis te Middelburg overgebracht. De nieuwe Zuidafrikaanse premier, dr Hendrik Verwoerd, heeft woens dagavond in een radiorede verklaard dat hij al zijn krachten zal aanwenden voor de stichting van een republiek in Zuid-Afrika „op zo'n manier en op dat tijdstip dat het een duurzame zal zijn". Hij betoogde dat de stichting van een republiek de unie van „elke eenzijdige hechting" zal bevrijden en het haar gemakkelijker zal maken vriendschapsbanden en samenwerking met andere landen te versterken. Over de rassenpolitiek zei de nieu we premier dat men deze nog steeds verkeerd uitlegt. Slechts op de ma nier van thans konden de zwakken tegen de sterken worden verdedigd en kon men de minderheid zich veilig doen voelen. Naar te New York wordt vernomen zullen de V.S. een plan voorstellen voor internationale samenwerking bin nen de V.N. bij de vreedzame ver kenning van de ruimte. Dit plan maakt Cabot Lodge, de permanente Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de V.N., gisteren bekend in een rede tot het congres van het Amerikaanse legioen te Chicago. De Amerikaanse regering zal de al gemene vergadering verzoeken het plan te bestuderen. Re voorzitter van de stafchefs der Zuidkoreaanse strijdkrachten, gene raal Hoeng, heeft volgens het Franse persbureau A.F.P. aan de nationalis tische leiders op Formosa de verzeke ring gegeven, dat Zuid-Korea opera ties tegen Noord-Korea zal beginnen als de Chinese communisten proberen de nationalistische eilandjes voor de kust van het vasteland van China te veroveren. Het landbouwschap heeft de minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening gevraagd voor koolzaad van de oogst 1959 een garantieprijs in het vooruitzicht te willen stellen. Nadat het landbouwschap tijdens de jongste bespreking met de minister het verzoek had toegelicht, heeft dr. A. Vondeling thans aan het landbouw schap laten weten, dat hij zich om trent deze aangelegenheid nader heeft beraden. Daarbij zijn de aspecten van de kooizaadteelt en een mogelijke ontwikkeling daarvan bij een garan tieprijs onder ogen gezien. De minister is tenslotte tot de con clusie gekomen, dat er onder de hui dige omstandigheden onvoldoende aanleiding bestaat, voor koolzaad een garantieprijs in uitzicht te stellen. Hij is echter bereid bij de vaststelling van de garantieprijzen voor andere akker- bouwprodukten de ongunstige prijs vorming van koolzaad mede in be schouwing te nemen. Geuurende de vlootschouw in Am sterdam zal o.a. Hr. Ms. jager „Am sterdam" ligplaats kiezen op het IJ. Het feit doet zich dan voor, dat het oudste en het nieuwste marineschip in Amsterdam zijn. Het oudste schip, de Hr. Ms. „Buffel" ligt bij het marine etablissement. De foto-combinatie laat duidelijk zien hoe de ontwikkeling van de zeestrijdkrachten in bijna een eeuw is geweest. Donderdag 4 september 1958 <2)a^meclita tie „De Filestijn, de Tyriër, de Moren zijn binnen u, o Godsstad, voortgebracht. (Psalm 87, onber.). De rassenkwestie heeft zich als een epidemisch kwaad voortge plant van Afrika en Amerika naar West-Europa. Ook in Enge land men leze onze voor pagina van vandaag zijn er relletjes en incidenten ontstaan, waaruit de haat tegen een ander niet-blank mensenras de duide lijke drijfveer is. Ook in ons eigen land zijn er opstootjes ge weest, als gevolg van minachting voor mensen van Indischen bloede. Wie zijn wij, dat wij „beschaaf de" volkeren van de 20e eeuw een discriminatie durven toepas sen tussen mensen van verschil lende huidskleur, die allen beelddragers Gods zijn. „Rahab en Babel vermeld Ik als degenen die Mij kennen", wordt in Gods Woord gezegd (Ps. 87), „zie, Filistea en Tyrus met (de negers van) Ethiopië" God maakt geen onderscheid tussen blank, zwart, geel of bruin. Wij, nietige mensjes, wèi. En dan te bedenken, dat blan ken straks in de Hemel naast negers en roodhuiden zullen 'staan, samen een loflied tot Gods eer zingend. Brits protest De Britse regering heeft haar am bassadeur in Reykjavik opgedragen ta protesteren tegen de poging tot aan houding van de Britse treiler „Nort hern Foam" op dinsdag. De IJslanders die door een IJslandse kanonneerboot aan boord van de treiler werden ge bracht „hadden zonder toestemming niets te maken aan boord van een Brits schip in open zee", aldus het Fo reign Office. De Britten stellen voor, dat de IJs landers buiten de IJslandse territori ale wateren door een IJslands schip van het Britse fregat Eastbourne, dat hen had overgenomen van de „Nort hern Foam", zullen worden gehaald. De IJslandse minister van buitenland se zaken wees dit voorstel van da hand. Hij eiste, dat zijn landgenoten weer naar de Britse treiler zouden worden overgebracht, opdat zij daar ,hun plicht ongehinderd kunnen doen'. a In een olie-opslagplaats in de om geving van Ales is een bom ontploft. De schade zou niet groot zijn. Een olietank werd beschadigd. e In de Perzische Golf is een Per zisch schip met 125 passagiers ver gaan. Vijf-en-dertig mensen verdron ken, negentig zijn opgepikt door een Nederlands schip dat op weg was naar Koeweit. Het ongeluk is 35 kilometer van Koeweit gebeurd. In een druipsteengrot in Hongarije zal 'n kliniek worden ingericht, meldt het Hongaarse persbureau. Gebleken is dat mensen met een chronische aan doening van de ademhalingsorganen na een kort verblijf in de grot herstelden. DE BILT ZEGTt Ongeveer dezelfde temperaturen Weinig bewolking met'een overwe gend oostelijke wind, maar in het zui den tijdelijk meer bewolking met en kele verspreide onweersbuien en een zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. OP DE COOLSINGEL voor het stadhuis te Rotterdam heeft Z. K. H. Prins Bernhard woensdagmiddag een eskadron Algerijnse Sjahi's ge ïnspecteerd. Deze foto laat zien hoe de Prins de inspectie verrichtte gekleed in de uniform van generaal bij de blauwe huzaren. De Spahi's, die ook reeds in Groningen deelnamen aan een concours hippique, treden in Roter- dam op op het internationale offi ciële concours hippique, dat in de manege aan de Kralingse weg woensdagochtend is begonnen. Arrestaties in Roemenië De Roemeene pers meldt volgens het Zuidslavische persbureau Tanjug, dat een groot aantal „ernstige financiële overtredingen" onlangs „geweldige schade" aan de Roemeene -economie heeft toegebracht. Tanjug zegt voorts in een bericht uit Boekarest, dat verscheidene honder den functionarissen van ministeries en plaatselijke instanties zijn gearresteerd. IN HET NOORDER dierenpark te Emmen zijn gisteren drie Ame rikaanse civetkatten geboren. De moeder, die tweemaal per jaar drie tot vijf jongen kreeg, had er een gewoonte van gemaakt deze jongen direct na de geboorte dood te bijten. Teneinde dit in de toe komst te voorkomen werd een kooi gebouwd, waarin zich twee ta feltjes met schuine zijvlakken bevinden. De tafeltjes, die op enkele centimeters na de gehele oppervlakte van de kooi beslaan, bieden voldoende ruimte voor de moeder om er op te liggen, doch de jongen vallen langs de schuine zijvlakken in de houtvlokken onder de tafeltjes en zijn dan buiten het bereik van de moeder. Gisteren is het op deze manier voor de eerste maal ge lukt de jongen te behouden. Een zogende hond zal nu de taak van de moeder moeten overnemen. (Van onze correspondent) EEN SIKORSKY-HELIKOPTER van de Sabena heeft woensdag morgen omstreeks kwart voor elf op een weiland in de Schouter straat te Rucphen bij Roosendaal een landing moeten maken, omdat de heliport te Rotterdam een anoniem telefoontje had gekregen dat er in dit toestel een tijdbom zou zijn geplaatst. Om vijf voor half elf was het hefschroefvliegtuig, bestuurd door Jean Jaumotte, in Rot terdam opgestegen met bestemming Brussel, waar het om 11.20 moest arriveren. Het telefoontje kwam toen het toestel nog maar enkele minuten was vertrokken. Er werd gezegd, dat het om half twaalf zou exploderen. DE SABENA-vertegenwoordiger te Rotterdam, de heer R. Lambotte, die het bericht opving, bedacht zich geen ogenblik. Onmiddellijk waarschuwde hij de Rijksluchtvaartdienst en deze gaf de piloot radiografisch opdracht, dwat hij zo snel mogelijk de wentel wiek aan de grond moest brengen. De piloot werd terzake ingelicht. Jaumotte keek daarop uit naar een geschikt terrein. Even later zette hij de Sikorsky neer op kore afstand van de boerderij van de heer H. Lodders in de Schouterstraat te Rucphen. De pas sagiers verlieten heel rustig het toestel. De belangstelling van omwonenden voor het gebeuren was echter groot. Toen de Rijkspolitie en de Kon. Ma rechaussee waren verwittigd, werden direc alle voorzorgsmaatregelen ge troffen. Straten en wegen werden door de politie afgezet, de omwonenden werd aangeraden de vensters te ope nen en het treinverkeer van Roosen daal naar Breda werd stilgelegd. Onder de tien passagiers bevonden zich drie Nederlanders, die naar de Ex po wilden gaan, een Deens echtpaar dat via Brussel naar Rusland zou vlie gen, en vjjf Amerikanen. Het vreemde was echter, dat er geen ontploffing plaatsvond en daarom ging men op de duur geloven, dat er van loos alarm sprake was geweest. De tijd verstreek en er gebeurde niets. Toch wilden de autoriteiten geen enkel risi co gelopen. NIETS GEVONDEN Omstreeks twee uur arriveerde de commandant van de mijnopruimings- dienst uit Breda, de heer Drent, ter plaatse, vergezeld van enige heren van de Luchtvaartrecherche. Het gezel schap besloot om met de districtscom mandant der Rijkspolitie te Breda, overste Gerhardt en de piloot aan boord van de helikopter te gaan om een onderzoek in te stellen. Er werd evenwel niet verdachts gevonden. Inmiddels was het verkeer nog steeds gestremd. Pas om half vier, toen aan boord van de helikopter alles in orde was bevonden, mocht de Sikorsky weer vertrekken. Alle passagiers stapten weer in het toestel. De Sabena zou er voor zorgen, dat geen van de Expo- toeristen nadeel van het oponthoud zou ondervinden. De Nederlandse landbou wer, op wiens erf het hefschroefvlieg tuig was geland, mocht op kosten van de vliegtuigmaatschappij in een Brus sels hotel verblijven. Met zijn gezin mag hij vandaag de wereldtentoonstel ling bezoeken. DUITS ACCENT De havendienst op de heliport te Rotterdam verklaarde, dat naar men meende de onbekende tipgever met een Duits accent sprak. Onmiddellijk werd aan een grap gedacht, maar toch aarzelfde men niet om de nodige stap pen ter beveilging van de passagiers te ondernemen. De recherche te Rotter dam stelt thans een onderzoek in naar de herkomst van het telefoontje. De lucht is er heel schoon en bevat veel kalk. In Warschau zijn dinsdag 15 auto bussen in hun garages gebleven als ge volg van een geschil van de maat schappij met de bestuurders die wei geren in dé vakantieperiode overuren te maken. Te Soissons in Noord-Frankrijk is een vierling geboren drie meisjes en een jongen. (Van een onzer verslaggeefsters) Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft woensdag in zijn openbare ver gadering besloten, de prijs voor bacon te handhaven op f 2,28 per kilogram en de gewichtsgrens te later op 70 kila- gram. In tegenstelling tot eerverleden week zijn de prijzen van de varkens In de afgelopen week weer snel gedaald. Het is mogelijk dat het warme weer en de daardoor sterk afnemende binnen landse consumptie hiervan een der oorzaken is geweest. De voorzitter, de heer Joh. de Veer, verklaarde dat de prijs van f 2,28 op het gewenste niveau ligt en in de juiste verhouding staat tot de prijzen der op volgende gewichtsklassen. Men ver wacht bij het huidige prijspeil een iets groter baconaanbod. De prijzen op de Engelse markt zijn stabiel maar iaag. De Denen kunnen hun export iets beperken, maar de En gelsen en de Ieren leveren meer bacon, zodat het het verstandigst is, wanneer Nederland zijn baconexport handhaaft op een kwantum van 8 a 10.000 stuks. De hammensubsidie (d.w.z. de terug gave van de monopolieheffing bij ex port), die enige tijd geleden werd ver laagd van 40 tot 20 cent voor hammen zonder vet en zwoerd, kan dank zij de huidige ontwikkeling op de varkens- markt weer op 40 cent worden ge bracht. Bij wijze van overgang zal in de hele maand september 30 cent wor den gerestitueerd, terwijl in oktober en de eerste vier dagen van november een subsidie van 40 cent zal worden gege ven. De heer De Veer vroeg zich af, of het niet wenselijk zou zijn het aanhou den van jongvee voor de mesterij op de lange duur aan te bevelen met het oog op de internationale situatie en de exportmogelijkheden. Men zal de vraag, wat voor Nederland in interna tionaal verband gezien de meest gun stige omvang van de veestapel is, aan een nadere en grondige studie onder werpen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.57 u., onder 19.20 u. Maan op 22.29 u., onder 13.22 u. Hoogwater vrijdag 5 september: Vlissingen: 5.55 u. 1.77 m., 18.11 u. 1.78 m. Terneuzen: 6.21 u. 1.94 m., 18.36 u. 1.95 m. Wemeldinge: 7.33 u. 1.56 m., 19.46 u. 1.48 m. Zierikzee: 7.04 u. 1.35 m., 19.18 u. 1.27 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1