Chinese invasie communisten bereiden een op Quemoy voor Winst en verlies Uitvoerig werkprogram voor gemeentebestuur van Goes Jaarbeurs geopend Straaljager neergestort Regering in Ned. Antillen kreeg nieuw mandaat Sensationele raadszitting in Bergen op Zoom PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitslag van verkiezingen Amerika noemt toestand „ernstig" PILOOT GEDOOD De heer Van Melle (1 dag burgemeester) geeft een sprekende uiteenzetting Grote plannen in voorbereiding Toch commerciële televisie? ^t)a^me(litatie Verkiezingen in grote steden AMSTERDAM VAN ZEVEN OP ZES WETHOUDERSZETELS Vliegtuig stortte neer; piloot sprong naar beneden Gouverneur Arkansas blijft halsstarrig Tien IJslanders op Brits fregat INCIDENT BINNEN 12 MIJLSZONE KVP TE HOOG TE PAARD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100r2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, f7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4101 Hoofdredacteur: R. HAGOORT ALS WIJ in de vroege morgen van deze dag ons oordeel pogen te vormen over het resultaat van de wethouders verkiezingen in de gemeenten, waarin deze zo tijdig waren beëindigd, dat ze te onzer kennis gebracht konden wor den, dan krijgen we uit verscheidene gemeenten de indruk, dat de Protes tants-Christelijke groep zeker niet te klagen heeft, doch zijn er daarentegen andere, waar een duidelijk verlies aan invloed in de dagelijkse besturen der gemeenten geconstateerd moet worden. Bezien we allereerst onze steden, dan is de uitslag in Middelburg wel zeer verblijdend. Daar is zij het niet precies op diens zetel in de plaats van de R.K.wethouder nu de zeer ijve rige heer Kaland als tweede- Prot.- Christelijke wethouder naar de heer Kögeler in het college gekomen. Wij wensen daar de gemeente Middelburg van harte geluk mee. In Vlissingen, Goes (waar een zeer bijzondere verhouding bestaat door de burgemeestersvacature, waarin echter de heer Van Melle zeer waardig ver vangt) en Zierikzee bleef de situatie, bij wisseling van enkele personen (waarbij we o.m. denken aan de heer Den Boer in Zierikzee, die echter zijn tijd van afscheidnemen gekomen achtte en opgevolgd werd door de heer Koe- voets) gelijk. Maar helaas gaf Terneu zen een duidelijk verlies te zien, door dat de AR-wethouderszetel overging naar de KVP. Verlies gaf ook de stad Tholen te zien, waar de SGP haar wet houderszetel verloor aan een man van „algemeen belang". Gaan we over tot de andere gemeen ten, dan noteren we als eerste verlies post Axel, waar de voortschrijdende verroomsing van Zeeuwsch-Vlaanderen zich aftekende in de overgang van de CH-wethouderszetel aan de R.K. We zouden daar direct naast kunnen plaat sen Heinkenszand in de Zak van Zuid- Beveland, waar de R.K. het gehele col lege van b. en w. gaat vormen. Hier wreekt zich echter, dat „gemeentebe lang" vorig maal de beide wethouders zetels inpalmde. Doch de KVP had er nu rekening mee kunnen houden, dat er ook minderheden in de gemeente zijn, die recht hebben op vertegen woordiging in het college. Iets dergelijks deed zich voor in St. Maartensdijk, waar de PvdA zo on democratisch was, beide wethouders zetels te bezetten. Wij treuren er niet over, dat in Kloe- tinge de Pvd A-zetel overging naar de WD. In St. Philipsland, waar de SGP-ze- tel verloren ging aan de Lijst-Mol, die haar echter zeer na staat en in 's-Gra- venpolder, waar de SGP niet meer de beide zetels bezet, doch er nu één ziet overgaan naar de CH, is gelukkig geen sprake van een ernstig verlies. Dat is er wel in Yerseke, waar de SGP-zetel verloren ging aan de PvdA. Voor Baarland noteren wij „gemeng de gevoelens"; winst is het, dat de PvdA-zetel nu bezet wordt door een man uit de kring der „Hervormde kie zers", maar verlies, dat de AR-zetel verloren ging aan de KVP. En dan eindigen we voor vandaag met twee winstpunten. In Oudelande gingen de wethouderszetels van „Ge meentebelang" en PvdA over naar de AR en CH. En in Wissenkerke ken nelijk door een verstandige samenwer king de plaats, totnutoe bezet door de WD aan de AR. Wij geven dit alles als een voorlopig oordeel. Gewoonlijk treedt het vooraf gaand overleg niet zo aan de dag, dat wij nu, op grond van de feiten-zonder meer niet precies kunnen beoordelen, wat aan een wisseling ten grondslag ligt. Het kan zijn, dat wat wij als winst zien, of als verlies, vrucht is van ge zonde opvattingen over de samenstel ling van een college van b. en w., dat nu eenmaal buiten de evenredige ver tegenwoordiging staat. Maar onze voorlopige indruk kan niet anders zijn dan: winst naast verlies. In steden en dorpen van Zeeland zal men goed doen, het wijze woord van de heer Van Melle, ,.de waarnemend burgemeester van Goes, op zich te la ten inwerken: Zeeland staat voor grotè gebeurtenissen. Daarbij is een sterke eenheid van het Zeeuwse volk nodig. Maar daarbij blijve vooral ook de echt- Zeeuwse, reformatorisch-gevormde geest waakzaam, opdat onze provincie, bij groeiende invloed in het volksge heel van Nederland, daarin een positie blijve innemen, die de hoogste waarden in ons volk vertegenwoordigt en tot gelding brengt. TOEN ZEVEN straalvliegtuigen van het type Sea Hawk van de Britse koninklijke marine maandag, op de eerste dag van de jaarlijkse luchtvaartshow van Farn- borougb, aan het stuntvliegen waren, stortte een van deze vliegtuigen naar beneden. De piloot wist zich met de schietstoel te redden. Deze foto Iaat zien hoe de zes andere toestellen uit de formatie na het onge luk op Farnborough landden. Het resultaat van de verkiezingen in de Ned. Antillen, is dat de huidi ge regeringscoalitie een nieuw man daat heeft gekregen, n.l. de vijf zetels van de democratische partij op Cura cao, de vijf zetels van de Partido Po pular Arubano en de twee zetels van de bovenwindse eilanden en Bonaire. Over het algemeen was de opkomst van de kiezers zeer ruim, n.l. ruim negentig procent. De Antillen kennen geen stemplicht. In wezen brachten de verkiezingen geen noemenswaardige veranderingen hoewel de democratische partij op Curasao en de P.P.A. op Aruba pro- centsgewijze vooruitgingen. Trouwens ook de overwinningen op Bonaire en de Bovenwindse eilanden werden met ruimere cijfers dan vorige maal be haald. Verwacht wordt dat wanneer de nieuwe staten op 23 september bij eenkomen, spoedig een regering zal worden gevormd. Er gaan geruch ten dat de huidige minister van justitie, mr. S. W. van der Meer, als gevolmachtigde minister naar Nederland zal gaan om de heer Lampe te vervangen. Men verwacht tevens dat nu de coalitie een nieuw mandaat heeft ge kregen, de nieuwe regering zo spoe dig mogelijk besprekingen om te ko men tot herziening van het statuut zal vragen. Zonder enig officieel vertoon is giste renmorgen in Utrecht de 71ste inter nationale najaarsbeurs geopend. Ruim 2500 firma's uit 25 landen zijn op de expositie, die een ruimte van 3400 vierkante meter in beslag neemt, ver tegenwoordigd. Nederland neemt met 1795 inzendingen de grootste plaats in. Van officiële nationalistische- zijde is gisteren verklaard, dat de Chinese communisten een invasie- vloot uitrusten voor een aanval op de nationalistische eilanden voor de kust. Ten oosten van Quemoy is gisteren een korte zeeslag gele verd, waarbij volgens de nationa listen elf van de twaalf communis tische torpedoboten tot zinken zijn gebracht. Volgens het communis tische verslag van de strijd hebben de communisten twee nationalisti sche oorlogsschepen van Ameri kaans makelijk beschadigd. Deze schepen brachten versterkingen naar Quemoy en vluchtten toen zij werden aangevallen. BERAADSLAGINGEN De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, vliegt donderdag a.s. naar Newport, op Rhode Island, om aldaar met president Eisenhower te beraadslagen over de toestand in het Verre Oosten, die te voren, na een bespreking van Dulles met de Amerikaanse stafchefs, door het ministerie van buitenlandse zaken als 'ernstig' was beschreven. Het 'State Department' had hieraan toegevoegd dat deze ernstige toestand was ontstaan door het aanhoudend ge bruik van geweld door de Chinese communisten in het gebied rondom straat Formosa. President Eisenhower vertoeft met vakantie in Newport. Gisteravond is op de vliegbasis Vol- kel een straaljager van het type f84-f ,,-Thunderstreak" neergestort. De vlie ger heeft getracht zich met de schiet stoel te redden. Wegens de geringe hoogte waarop het vliegtuig zich be vond is hij bij het neerkomen gewond geraakt. Hij is naar het hospitaal te Oss overgebracht, waar hij na aan komst is overleden. Het toestel is neergestort tijdens oefeningen in het nachtvliegen. De oorzaak is vermoedelijk het uitvallen van de motor. „Er zijn in ons gewest grote veranderingen op til. Veranderingen, die ons niet alleen niet onberoerd laten, maar die van ons vragen een voortdurende activiteit om reeds nu te zorgen om klaar te zijn voor de taak, die onze gemeente als bestuurscentrum wacht. Eeuwen lang heeft Zeeland aan invloed en betekenis steeds meer ingeboet. Thans bestaat de grote mogelijkheid, dat onze provincie weer opnieuw een belang rijke rol in ons nationale concert zal kunnen gaan vervullen. Deze woorden sprak de heer J. J. van Melle, waarn. burgemeester van de gemeente Goes, toen hjj in de eerste zitting van de raad in zijn nieuwe samen stelling mee ten gerieve van de nieuwe raadsleden een overzicht gaf van de taken, waarvoor het gemeentebestuur van Goes staat. dienst waardoor het mogelijk zal zijn grotere service te geven en de hoogst mogelijke efficiëncy te betrachten, zo- dat het lossen en Iaden zo snel mo gelijk geschiedt. Noodzakelijk zal daarbij zijn, de vaarwegen, de aan- en avoerwegen onder de loupe te ne men en maatregelen te nemen, om ook daarin die verbeteringen te brengen, welke door de steeds groeiende be langrijkheid geboden zijn. Uitdiepen van het kanaal zal hierbij nodig zijn, verbeteringen van de toegangen, wat dus inhoudt kostbare voorzieningen aan de sluizen en bruggen, opdat ook coasters en dergelijke zonder overla ding in Goes voor de wal zullen kun nen komen. In hoeverre hier reeds rekening moet worden gehouden met het toekomstige waterpeil onzer Zeeuwse wateren, is nog een vraag op zichzelf. In elk ge val zal ook dit facet in de plannen moeten worden betrokken. Eveneens komt aan de orde uitbrei ding van de haventerreinen, opdat de natuurlijke aanwas en uitbreiding van de natte industrieterreinen tijdig ge reed kan zijn. Reeds nu Is elke vier kante meter langs de havens bezet en het is dringend nodig, dat met spoed begonnen wordt aan de aénleg van de geprojecteerde insteekhavens. Niet minder dan de natte, verdienen ook de droge industrieterreinen onze aandacht. Ook daar is dringend uit- Hij had allereerst de raadsleden ge lukgewenst met hun benoeming en installatie en zich daarbij in het bij zonder gericht tot de beide vrouwe lijke raadsleden, die voor het eerst het achtbare college van de Goese raad nieuwe fleur en charme brachten, de dames Van Willigen en Griep. HAVENBEDRIJF EN INDUSTRIETERREINEN Het eerste ding, dat de heer Van Melle noemde, als een zaak, die als een streekvoorziening is aan te merken, was de outillage van het havenbedrijf. Wanneer men cijfers bekijkt van de aantallen schepen, die hier voor de wal komen en deze vergelijkt met b.v, vóór de oorlog, dan levert dit een welsprekend betoog van hoe enorm groot en steeds groeiend belang dit bedrijf gaat worden voor stad en ge west. Het zal dan ook zaak zijn, hoogste attentie te verlenen aan deze sector van het gemeentelijk leven. B. en w. hopen binnen zeer korte tijd voorstellen in te dienen, om te komen tot de oprichting van een ha venbedrijf. Een op zichzelf staande breiding nodig en bereids zijn plannen in voorbereiding, om op korte termijn aan deze behoefte te voldoen. DE KAAI ALS JACHTHAVEN Een punt, dat eveneens aandacht moet hebben, is het ruimtegebrek in de jachthaven. Zeker- zal, wanneer straks het eerste Deltameer gevormd is, de watersport in belangrijkheid toe nemen en het zal zaak zijn, ook hier aan tijdig aandacht te geven. Wellicht zou een ontsluiting van de nu ongebruikte kadekom voor dit doel hijzonder attractief kunnen zijn. In tern is dan ook de mogelijkheid van een beweegbare brug inplaats van de huidige vaste verbinding reeds meer malen^ onder het oog gezien. Mogelijk zou hierdoor een compromis kunnen worden verkregen tussen de voor- en tegenstanders van de demping onzer kadekom. Wanneer het mogelijk zou zij, deze ruimte open te stellen voor de steeds groeiende aantallen plezier boten, zon hiermee opnieuw een ele ment van leven en verkeer in het noordelijk stadsdeel kunnen worden verkregen. Het noorden van Goes is eveneens een der problemen waarmee de stad worstelt. Zo enigszins mogelijk dient begonnen te worden met de aanleg van de geprojecteerde Noordweg, waardoor dit achtergebleven gebied eindelijk weer nieuw en zelfstandig leveA zal worden ingeblazen. Uiteraard zal hierbij de ontwikke ling en groei van het havenbedrijf mede een belangrijke rol kunnen spe len, evenals de naderende totstand koming van de verbinding der drie Noodzakelijk zal ook zijn de aanpak eilanden. van de zuiverings-installatie. De steeds wassende omvang onzer gemeente stelt op haar beurt zwaardere eisen aan de afvoer van afval en vuil. ZWEMBAD, WONINGEN EN SCHOLEN Naast de steeds voortgaande bouw van woningcomplexen, aanleg van nieuwe straten en pleinen laat zich de noodzaak van een gemeentelijk zwem bad steeds sterker gevoelen. Ook ten aanzien van deze primaire eis van (Vervolg zie pagina 7) In kringen van het bedrijfsleven wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat de staatssecretaris van het departement voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen binnen afzienbare V" stappen zal ondernemen om de conn .ciële te levisie in ons land te realiseren. Woensdag 3 september 1958 Hoe lief heb ik Uw wet, ze is mjjn vermaking de ganse dag. Psalm 119:97. Gisteren zijn in onze gemeente raden wethouders gekozen. Feitelijk is dat e'en eigenaardige titel. Want zijn we niet allen wet houders, althans: dienen we dat niet allen te zijn? De Wet, de Wet Gods, die we allen hebben te houden als een regel voor ons leven, verrijkt ons leven zo ongemeen. Psalm 119 zingt daarvan in prachtige woorden. Die Wet maakt ons wijzer, geeft meer verstand, meer inzicht, behoedt ons voor boze paden. Daarom dragen wij dit woord van daag op niet alleen aan de gemeen telijke wethouders, maar ook aan de burgemeesters, de andere raads leden en ook aan alle gemeente naren, die hun gezagsdragers, ook de wethouders, hebben te eren, doch toch bovenal Hem van Wie de Wet, waaruit alle wetten der burgerlijke overheid slechts zijn afgeleid, afkomstig is. Het Amsterdams college van b. en w. is voor de komende vierjarige zit tingsperiode teruggebracht van zeven op zes wethouderszetels. Zowel de V. V.D. als de C.P.N. zullen ook van dit college geen deel uitmaken. Van het dagelijks bestuur van Amsterdam ma ken thans deel uit wethouders drie P. v.d.A.-Ieden, twee K.V.P.-leden en één lid van de Prot. Chr. fractie. ïn het oude college was deze samenstelling 4 P.v.d.A., 2 K.V.P., 1 Prot. Chr., in totaal dus zeven. Evenals in de voorgaande zittings periode heeft Rotterdam ook nu zes wethouders. In de onderlinge partij verhouding kwam geen wijziging en de verdeling is dus: 3 P.v.d.A., 1 V.V. D., 1 K.V.P. en 1 AR. In de raad van Den Haag heeft de K.V.P.-fractie een van haar twee wethouderszetels moe ten afstaan aan de V.V.D., wiens frac tie na de laatste raadsverkiezing elf leden telt. Den Haag heeft nu 2 P.v.d. A.-wethouders, 1 Prot. Chr., 2 V.V.D. en 1 K.V.P. Bij de wethoudersverkiezing in Utrecht vond geen verschuiving of ver andering plaats. Over het algemeen was men het eens over de bezetting van 4 van de 5 wethouderszetels door de twee grootste partijen, de P.v.d.A. Tijdens een vliegoefening boven de vliegbasis Leeuwarden is gistermorgen omstreeks half twaalf een Hunter merk 4 neergestort. De piloot is van een hoogte van 60 tot 100 meter uit zijn machine gesprongen en zwaar gewond aan de grond gekomen ongeveer 500 meter buiten de landingsbaan. Het vliegtuig zelf is -nog een kilometer doorgevlogen en in een weiland neer gestort, waarbij het geheel werd ver nield. Een boerderij in de omgeving kreeg daardoor glasschade. De oor zaak van het ongeluk is nog onbekend. „Er zijn in Little Rock reeds fede rale agenten die klaar staan om de toestand op de centrale middelbare school in handen te nemen, indien het hooggerechtshof opdracht geeft op nieuw over te gaan tot integratie". Dit heeft de gouverneur van Arkansas, waarin Little Rock ligt, dinsdag op een persconferentie verklaard. en de K.V.P. Bij de stemmmg over de vijfde wethouderszetel gingen 32 stem men naar Dr. De Nooy (A.R.), 6 naar een V.V.D.-lid, 1 naar de A.R.-afge- vaardigde Kieft, 2 naar het nieuwbe noemde AR.-lid Vreugdenhill, terwijl 2 blanco stemmen werden uitge bracht. De Haarlemse raad besloot het aan tal wethouders van vier op vijf te brengen. De samenstelling is: 2 P.v.d. A., 1 A.R., 1 K.V.P. en 1 V.V.D. Bij de verkiezingen in Arnhem is de be staande verdeling gecontinueerd, zo dat het college van b. en w. bestaat uit: 2 P.v.d.A., 1 K.V.P., 1 Prot. Chr. groep. In Groningen bleef de situatie aldus: 2 P.v.d.A., 1 K.V.P., 1 A.R. en 1 V.V.D. Het Britse fregat Eastbourne heeft gisteren tien IJslanders, die door twee IJslandse kanonneerbo ten op een Britse treiler waren ge zet om die op te brengen, verwij derd. De kanonneerboten weiger den het tiental terug te nemen, zo dat het aan boord v$n het Britse fregat is gebleven. Bij de eerste gelegenheid zullen de IJslanders aan land worden gezet. Volgens de IJslandse lezing van het incident is de bezettingsploeg door de Britten gearresteerd en ondanks krach tig protest aan boord van het Britse fregat gehouden. In de IJslandse ver klaring wordt verder gezegd, dat de zelfde bezettingsploeg eerder had ge tracht aan boord van een andere Britse treiler te gaan. De bemanning van die treiler had dat echter met stokken en stralen water verhinderd. In welingelichte Reykjavikse krin gen was men dinsdagavond van me ning dat alle hoop op een spoedige hervatting der onderhandelingen over het geschil betreffende de door IJs land opgeëiste twaalfmijlszone thans wel als vervlogen kan worden be schouwd. Dinsdagavond verzamelden zich meer dan duizend IJslanders voor de Britse ambassade te Reykjavik. Enige ruiten werden door stenen verbrijzeld. De po litie verrichtte enkele arrestaties. De wethoudersverkiezing in Bergen op Zoom heeft een opzienbarend karakter gedragen, doordat niet minder dan drie van de vier zittende wethouders niet herkozen werden en voor het eerst een niet-R.K., nl. een VVD-er door de raadsleden, die niet KVP waren, op het kussen werd gebracht. De oorzaak hiervan is feitelijk, dat de K.V.P., die voor het eerst als zoda nig met 14 van de 23 raadsleden één fractie heeft, pretendeerde, dat alle vier wethouderszetels door leden van deze fractie bezet zouden moet wor den. Dit „namen" de andere partijen, de Prot. Christelijke, de V.V.D., de P. v.d.A. en de Katholieke Stadsparftij, niet. Hun woordvoerder, de heer Rats- ma, noemde het een grote brutaliteit en ondemocratisch, om niet met de minderheden te rekenen bij de bezet ting van de plaatsen in het dagelijks bestuur der gemeente. Tevoren was er dus al het nodige geharrewar. Bij de stemming werd de heer M. F. Broos (K.V.P.) met 22 van de 23 stem men herkozen. Bij de tweede vacature kreeg de aftredende heer D. Leys (K.V. P.) echter slechts 9 stemmen, terwijl de K.V.P.-ers mr. H. P. P. Gerritsen er 13 op zich verenigde en dus geko zen was. Bij de 3e vacature kreeg de eveneens zittende wethouder F. Hout man ook slechts 9 stemmen en de V. V.D.-er E. Noorman 13, zodat deze ge kozen was. Voor de 4e vacature can- dideerde de K.V.P. weer de heer Leys, doch deze kreeg slechts 9 stemmen te gen zijn partijgenoot J. W. Akkermans 12, terwijl er nog èèn stem blanco was; maar de heer Akkermans was ge kozen. Dat de K.V.P. over deze loop van zaken zeer ontstemd was hoewel ze het eigenlijk alleen aan zichzelf te wijten heeft bleek bij de benoe ming van commissieleden. Bij de eerste verkiezing daarvoor was een groot aantal stemmen blanco. Met de weinig wei-uitgebrachte stem men werd ook de oud-wethouder Hout man benoemd. Hij verklaarde echter op dit in hem gestelde vertrouwen, geen prijs te stellen. Zijn eveneens ge vallen collega, de heer Leys, daarop gekozen, deed hetzelfde. De voorzitter van de K.V.P.-fractle stelde daarop verdaging van de zitting voor. Dit leidde tot schorsing voor na der beraad. Maar hoewel dit drie kwartier duurde, had het geen oplos sing gebracht. Een nieuw voorstel tot verdaging met 14 dagen, werd hierop aanvaard. 16 september zal de strijdt?) dus voortgezet worden. Tenzij voor die tijd de K.V.P. haar fout ziet en erkent en zich bij de gevolgen ervan neerlegt. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zonnig Droog en zonnig weer met een over wegend matige oostelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.55 u., onder 19.22 u. Maan op 21.50 u., onder 22.23 u. Hoogwater donderdag 4 september: Vlissingen: 5.19 u. 1.96 m„ 17.32 u. 1.99 m. Terneuzen: 5.45 u. 2.13 u., 17.59 u. 2.16 m, Wemeldinge: 7.01 u. 1.67 m., 19.11 u. 1.56 m. Zierikzee: 6.33 u. 1.44 m., 18.42 u. 1.35 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1