NIET SCHIETEN, Krachtig IJslancfs protest bij Britten ingediend Hervormd St. Annaland kreeg fraai verenigingsgebouw Luchtmacht kocht twaalf Fokker-Friendships Twee doden bij ontploffing in Hoek van Holland PROJES1ANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND SCHENDING VAN IJSLANDS RECHTEN EN BAARHEID Premier De Gaulle en de grondwet Quemoy werd zwaar beschoten Eind september grote N A V O-oefening Groot offensief tegen opstandelingen op west-Sumatfa Omtrent juiste toedracht tast men in het duister Paratyphus in Dordt neemt niet toe Ter vervanging van Dakota's op Ypenburg GEEN LUXE, MAAR BITTERE NOODZAAK Londen ook maandag weer onrustig Faas Wilkes voor twee jaar naar Spanje FEESTJE MET TRAGISCHE AFLOOP Toestel stortte neer tijdens vliegshow Reus van zes meter lang op Borneo Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bü geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 2,40 per maand, f 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4100 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Dinsdag 2 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.53 u., onder 19.24 u. Maan op 21.18 u., onder 11.22 u.. Hoogwater woensdag 3 september: Vlissingen: 4.44 u. 2.10 m., 16.58 u. 2.16 m. Terneuzen: 5.12 u. 2.26 m., 17.25 u. 2.32 m. Wemeldinge: 6.30 u. 1.76 m., 18.42 u. 1.64 m. Zierikzee: 6.05 u.' 1.52 m., 18.14 u. 1.41 m. GUDMUNDUR GUDMUNDSSON, de IJslandse minister van buiten landse zaken, heeft maandagavond bekendgemaakt, dat IJsland de Britse ambassade een krachtige nota heeft overhandigd waarin gepro testeerd wordt tegen 'de schending van IJslands rechten en onschend baarheid' door de Britse marine. Gudmundsson zei in een radiorede ook, dat zijn regering tevens de secretaris-generaal van de Verenigde Naties op de hoogte heeft gesteld van het Britse gebruik van geweld, dat was geschied door de ambassadeur van IJsland in Parijs. 'De regering van IJsland protesteert kregen hebben in een van de drie „ha- zo scherp mogelijk tegen het optreden van de officier van de Britse marine, dat zij een inbreuk acht op de rechten en de onschendbaarheid van IJsland', zo heet het in de nota aan de Britse ambassade. VOLGENS DE IJSLANDSE ra dio hebben twee Britse fregatten maandag, met het geschut klaar tot vuren, tussen twee IJslandse kanonneerboten en een Britse trei ter in gevaren om het opbrengen van de treiler te verhinderen. De kanonneerboten trokken zich later terug. Dit was de eerste poging om een Britse treiler op te brengen waarvan melding is gemaakt sinds ongeveer 60 Britse treilers in de nacht van zondag op maandag de nieuwe door IJsland ingestelde visserijgrens van 12 mijl uit de kust overschreden. De IJslandse kanonneerboten die in de uitgebreide viswateren patrouilleren hebben opdracht onder geen beding het vuur te openen. Wel worden de na men genoteerd van de treilers, die de verboden wateren binnenvaren. Men neemt in Reykjavik aan, dat de namen genoteerd worden voor het geval de overtreders IJslandse havens moeten aandoen of voor het geval het geschil bij het Internationale Gerechtshof aanhangig wordt gemaakt. De Britse Admiraliteit heeft meege deeld, dat de Britste treilërs bevel ge vens" binnen de I2-mijlsgrenzen te blijven en geen geweld te gebruiken tegen IJslandse patrouilleschepen die een poging zouden kunnen doen de treilers aan te houden. De IJslandse communistische minis ter van visserij, Josefsson, heeft in een vraaggesprek gezegd,' dat de herfst stormen IJsland er door zullen helpen. „De Engelsen zullen ontdekken, dat zij niet elke keer als zij gaan vissen oor logsschepen kunnen zenden". Generaal De Gaulle zal op donder dag 4 september op de Place de la Republique in Parijs het Franse volk de ontwerpgrondwet aanbieden die op 28 september aan een referendum zal worden onderworpen. (4 september is de stichtingsdatum van de derde repu bliek). Na de uitreiking van dè onder scheidingen van het legioen van eer zal de premier omstreeks half zeven zijn rede uitspi-eken. De communisten en enkele linkse groeperingen zijn van plan tegenbetogingen te organi seren. Terrorisme in west-Java Het ruim 100 kilometer ten zuiden van Djakarta gelegen Sukabumi werd de laatste dagen over stroomd door honderden vluchtelingen uit het plaatsje Gegerbitung, dat door een bende terroristen werd aangeval len. De uit ongev. 150 man bestaande bende stak een aantal huizen in brand, plunderde weer andere woningen en richtte alles bij elkaar een schade aan van meer dan twee miljoen rupiah. De Chinese communisten hebben maandag tot de ochtendschemering honderd granaten afgevuurd op Quemoy, Klein Quemoy en Tatan. Het is de tiende achtereenvolgede dag, waarop wordt geschoten. De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, waarschuwde maandag op een persconferentie in Taipeh op Formosa de communisten tegen on derschatting van de waarschuwingen, die president Eisenhower onlangs heeft geuit. Schepen en vliegtuigen van België, Engeland, Frankrijk, Nederland, Por tugal en West-Duitsland zullen tussen 18 en 26 september deelnemen aan 'n grote oefening van de N.A.V.O. Dit heeft het Britse ministerie van defen sie dinsdag meegedeeld. De oefening zal worden gehouden in het Kanaal en het westen en oos ten van de Atlantische Oceaan. Het is onder meer de bedoeling ervaring op te doen in de oorlogvoering met duikboten en mijnen en in het varen in convooien. De Indonesische regeringsstrijd krachten zijn groot offensief tegen de opstandelingenbenden in west-Suma tra begonnen, aldus een bericht van het Indonesische persbureau Antara. Infanteriestrijdkrachten, gesteund door artillerie, eenheden pantserwa gens en vliegtuigen, waren de opera tie begonnen van de voormalige op standelingensterkte Bukittingi en na bijgelegen steden uit. DE BILT ZEGT: n Droog en zonnig weer met een ma tige tot krachtige oostelijke wind. Iets lagere temperaturen. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie heeft zich in het Engelse kamp bfj de Berghaven te Hoek van Hol land een ontploffing voorgedaan, die aan twee Nederlandse arbeiders het leven heeft gekost, terwijl een andere arbeider ernstig gewond naar een Rotterdams ziekenhuis moest worden overgebracht. De slachtoffers zijn af komstig uit het Westland. De ontploffing is ontstaan doordat men bij het afbreken van een nissen- hut, een tot bewoning omgebouwde bunker, met een trilboor op een mijn terechtkwam. Later werd vastgesteld, dat tenge volge van de ontploffing te Hoek van Holland zes barakken zijn vernield en tien zwaar beschadigd. De politie helt thans sterk over naar de mening, dat de explosie is veroorzaakt door een trekbom, maar zekerheid hierom trent bestaat er niet. De mijnoprui- mingsdienst zal vandaag een onder zoek instellen en dan hoopt men de oorzaak definitief te kunnen vaststel len. Het aantal gevallen van paratyfus in Dordrecht neemt niet toe. De pa tiënten verkeren over het algemeen niet in levensgevaar en het laat zich dan ook aanzien, dat het aantal ge vallen spoedig weer op het in de zo mermaanden vrij normale niveau zal liggen. Van 1 tot 7 september zal de Noor- dersluis in IJmuiden voor alle scheepvaart gesloten zijn in ver band met te verrichten reparatie werkzaamheden, die inmiddels in hoog tempo zijn begonnen. De foto toont het op zijn plaats brengen van een 110 ton zwaar zinkstuk dat zal moeten dienen als steun voor de zware sluisdeuren. Aan boord van het m.s. „Oranje" in Amsterdam teruggekeerd na vier succesvolle Middellandse-Zee- reizen, heeft de gezagvoerder van het Amsterdamse vlaggeschip, ka pitein H. Zeilmaker, maandagoch- tens wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid genomen na een zeemans loopbaan van bijna 42 jaar. Deze foto laat zien hoe de kapitein op de „Oranje" voor het laatst symbolisch de telëgraaf op stop zette, terwijl zijn opvolger, kapi tein J. H. Schulting (in burger) toekeek. Kapitein Zeilmaker werd bij bevordering benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Hervormd Sint Annaland heeft gisteravond een belangrijk moment beleefd: het nieuwe verenigingslokaal achter de Ned. Hervormde kerk is officieel in gebruik genomen en daarmee is de Hervormde gemeente verrijkt met een belangrijk centrum voor het culturele en verenigings leven. Een modern en doelmatig gebouw, met een capaciteit van 250 personen, dat zeker in belangrijke mate zal bijdragen tot de meerdere bloei vtn het plaatselijke verenigingswerk, in het bijzonder dat van de „spes patriae" van Sint Annaland. Ds. P. Westland, die de bijeenkomst had geopend, sprak n.a.v. Psalm 103 en gaf daarin uiting aan de dankbaarheid tot God en de blijdschap over de gro tere mogelijkheden die er thans zijn geschapen. Dat deze ingezet zullen mo gen worden tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. De heer J. Boon, president-kerk voogd, verrichtte de officiële opening en bracht vooral dank aan degenen die met financiën en geschenken hebben meegewerkt aan de inrichting van het nieuwe gebouw. Behalve meubilair en stoffering, geschonken door particulie ren, droegen de gezamenlijke kerkelij ke verenigingen een bedrag van f650 bij, terwijl de Dameskrans een elektri sche kookplaat en keukenmateriaal, de Meisjesvereniging een servies (150 st.), de Knapenclub een voorzittershamer en de Bijbelkringlepeltjes en schenk- potten hadden gegeven. WINST Burgemeester J. v. d. Bos, die met beide wethouders aanwezig was, me moreerde de moeilijkheden die er waren gerezen aleer tot de bouw kon worden overgegaan. Hy zei zich be wust te zijn, dat er een gevoel van te leurstelling moet zijn geweest, toen het gemeentebestuur als voorwaarde stelde, dat het kerkbestuur alleen kon bonwen, wanneer gezorgd werd voor een nieuw lokaal van de school. Uit het vermeende verlies van toen is thans echter winst geboren, aldus de burgemeester, die voorts wees op de grote behoefte waarin dit centrum van verenigingsactiviteit voorziet. Ds. P. Westland noemde het gebouw zeker geen overtollige luxe, maar een noodzakelijk iets en een zaak die dient tot Gods eer. Juist de Kerk heeft recht op de jeugd en daarom moet zij ook mogelijkheden bieden. De predikant dankte voor de medewerking van de burgemeester. Voorts werd nog het woord gevoerd door architect H. Kooy, mede namens aannemer A. Meurs Franke uit Sint Maartensdijk. Ds. Westland sloot de avond. Tijdens deze openingsavond werd muzikale medewerking verleend door de beide kinderkoren, o.l.v. mejuffr. J. A. Krijger, het mannenkoor „Zang en Vriendschap" en de Chr. Gemeng de zangvereniging V.Z.O.S., o.l.v. de heer J. Ridderhof. Het nieuwe gebouw bestaat uit twee kleinere lokalen, die door middel van harmonicadeuren als één grote zaal gebruikt kunnen worden en 250 per sonen plaats bieden, garderobe, toilet ten en keuken met inventaris. De ver warming geschiedt met volautomati sche oliestook. DE KONINKLIJKE Luchtmacht heeft twaalf toestellen van het ty pe Fokker Friendship besteld. De eerste exemplaren zullen in het begin van 1960 worden afgeleverd. De bestelde vliegtuigen strekken ter vervanging van de Dakota's van de luchtmachttransportdienst, die nu op Ypenburg zijn gestation- neerd. Deze machines moeten zo langzamerhand wel worden ver vangen, omdat zij al tien en soms meer jaren in de lucht zijn. Van de nieuwe serie Fokker Friend ships zullen er enige als passagiers vliegtuig worden ingericht, de meeste van de toestellen zullen, zoals de plan nen voorlopig zijn, op Ypenburg gesta- tionneerd worden. Er zijn daar start banen die lang genoeg zijn voor straal- Ook maandagavond was het weer onrustig in het West-Londense district Notting Hill, waar zaterdag- en zon dagavond groepen blanke en gekleur de jongeren met elkaar en de politie slaags waren geraakt. Benden opgeschoten blanke jongens reden door een bepaalde buurt waar veel kleurlingen' wonen en smeten stenen en flessen door de ramen van deze, die zich overigens niet onbetuigd lieten en de aanvallers van de daken af terugbekogelden. Bij het vallen van de avond had zich een dichte menigte nieuwsgierigen in de wijk verzameld, waar ook politieversterkingen zich in allerijl heen begaven. NOTTINGHAM Negentien van de twintig beklaag den die maandag in verband met de relletjes van zaterdag jl. voor de po litierechter van Nottingham moesten verschijnen, zijn schuldig bevonden. Vijf kregen een gevangenisstraf van drie maanden en de anderen kregen boeten van ƒ300,—. Tijdens het voor lezen van de vonnissen ontstond er rumoer op de publieke tribune, zodat verscheidene personen door de parket wachters moesten worden verwijderd. jagers, zodat ze zeker lang genoeg zijn voor de veel kortere start van een Fok ker Friendship. De luchtmachtvoorlichtingsdienst, die ons desgevraagd mededeling van het plan tot aankoop der Fokker Friend ship machines deed, deelt nader mee, dat de bestelling nog niet definitief is. Men is nog in de fase der onderhande lingen. De Nederlandse voetballer Faas Wilkes gaat voorlopig voor twee jaar naar Spanje, waar hij voor een club uit Valencia zal uitkomen. Tijdens 'n bespreking met het bestuur van zijn vereniging V.V.V. uit Venlo heeft de internationaal zich akkoord verklaard met het bedrag van 40.000 gulden, dat V.V.V. voor zijn „vrijheid" eiste. Door zijn nieuwe kontrakt is het vrijwel zeker, dat Wilkes niet meer voor de nationale ploeg zal spelen. De 38-jarige schippersknecht L. van L. te Dordrecht, is gisteren aan boord van het op de ankerplaats van Papen- drecht liggende motorschip „Langue- doc" aan het hoofd getroffen door een ijzeren stang van de draaiende onker- lier. De man was op slag dood. Een sehutspatroonsfeest, dat maan dagavond met gekout en een gedans in een café bij Saarlouis werd ge vierd, kreegt een abrupt en tragisch einde toen de vloer van het lokaal het plots begaf en ongeveer vijftig feest vierders in het keldergewelf stortten. Zeven mensen kwamen om het leven en 20 anderen liepen verwondingen op. Soldaten van het Franse garnizoen trokken de slachtoffers uit de bouw vallen. Piloot veilig op de grond Gistermiddag kwart over drie, nadat een formatie van zeven Hawkers Sea- hawks van de Engelse koninklijke ma rine-gelijktijdig van het vliegveld van Farnborough, waar de vliegtuigshow van het jaar wordt gehouden, waren gestart, raakte een der bestuurders van deze formatie in moeilijkheden. Hij moest zijn formatie verlaten en liet zijn toestel klimmen, zodat hij er met zijn schietstoel uit kon komen. Even later zag men de piloot aan zijn parachute naar beneden komen. Zijn toestel stortte een paar honderd meter verder brandend neer. Het pro gramma is daarna gewoon verlopen. Vissers op het Hoeloemeer in cen traal Borneo hebben een man ge zien die meer dan zes meter lang is, aldus melden bladen te Dja karta maandag. De man was overdekt met haar en had dode apen bij zich. De vissers hadden de indruk, dat hij nog op de apenvangst was. Overigens namen de vissers het zekere voor het onzekere: zij lie ten hun boten in de steek en ko zen het hazenpad. Volgens de bladen is dit niet het eerste bericht over reuzenfiguren, in de binnenlanden van Borneo. Het wordt mogelijk geacht, dat daar een groot soort Orang Óetan leeft. Egyptische vakverenigingsleiders hebben aangeboden voor de „bevrij ding van Formosa" te vechten, zo heeft de ambassade van communis tisch China in Cairo maandagavond bekendgemaakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1