Russen willen open kaart spelen over kernenergie Krediet verleend van I 870.000 voor bunkeropruiming en aanleg puinwegen Antwoord kwam zaterdagavond Nieuw Nederlands record van ijé op 10000 meter Cuj< SEPTEMBERMAAND VRIENDSCHAPSMAAND DE VRIENDSCHAPSBON protestants-christelijk dagblad voor zeeland Staf van 165 Sowjet-geleerden komt naar Genève Twee doden bij auto-ongeluk in Liempde Conferentie NAVO-mïnasters over kwestie IJsland? Blanke terreur in Alabama Door mist tegenligger niet gezien Boete voor Britse treiler Mulder brak eigen Zeeuws record Sp eciale veer- tarieven voor sportclubs? Gevechten tussen kleurlingen en blanken in Engeland Landbouwschuur bij Kamperland door bliksem getroffen Algerijnen zetten acties in Frankrijk voort Algemene vergadering Polder Walcheren Mr. v. d. Feite ontdekte iets merkwaardigs s F Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3320; Terneuzen: Scboollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2.40 per maand, 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mum. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4099 Hoofdredacteur: R. BAGOORT Het Sowjetrussische antwoord op de voorstellen van Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten tot het openen van onderhandelingen over een opschorting der proefnemingen metkernwapens is zaterdagavond aan de Amerikaanse en de Britse ambassadeur te Moskou overhandigd. Het antwoord is gegeven in de vorm nigd Koninkrijk hebben besloten de Zwemmer overleden Tijdens de Engelse zwemkampioen- schappen voor de lange afstand op het meer van Windermere is een van de deelnemers, de 47-jarige John Wor- thington, plotseling overleden. Hij werd dood uit het water gehaald toen hij driekwart van de afstand van 14 kilometer had afgelegd. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.51 u., onder 19.26 u. Maan op 20.51 u., onder 10.19 u. Hoogwater dinsdag 2 september: Vlissingen: 4.13 u. 2.21 m., 16.25 u. 2.25 m. Terneuzen: 4.40 u. 2.35 m., 16.54 u. 2.39 m. Wemeldinge: 6.00 u. 1.81 m., 18.12 u. 1.68 m. Zierikzee: 5.36 u. 1.56 m., 17.45 u. 1.44 m. Maandag 1 september 1958 Om technische redenen hebben wij de dagmeditatie overgebracht naar pagina 3 (recht boven). van een begeleidend schrijven bij een afschrift van de verklaring, welke Chroesjtsjef tegenover de „Prawda" heeft afgelegd en die zaterdagochtend door dit officiële dagblad der Russische communistische partij werd gepubli ceerd. De drie hoofdpunten van Chroesjt- sjefs verklaring waren: 1. Aanvaarding van het Westerse voorstel, om de besprekingen 31 ok tober a.s. te openen, waaraan ge koppeld het voorstel om de confe rentie te Genève te houden. 2. Er zou moeten worden gesproken over een blijvende staking der kernwapenproefnemingen. 3. De beraadslagingen mogen niet lan ger dan twee of drie weken duren. De Sowjet-Unie zal op de internatio nale conferentie te Genève over het vreedzame gebruik van kernenergie vertegenwoordigd zijn door 165 geleer den en deskundigen, zo meldt het Rus sische persbureau Tass. De Russen zullen een uitvoeriger rap port indienen over de bouw van de atoomijsbreker Lenin en een rapport over het onderzoek dat verricht moest worden voor de bouw van nieuwe kernreactors en elektrische centrales van verschillend type en vermogen. Professor Emelianof schrijft in de Prawda, dat de Russische delegatie ook met verschillende werken voor de dag zal komen, die gewijw zijn aan het probleem van de samensmelting van lichte kernen. De Verenigde Staten en het Vere geheimhouding inzake de onderzoekin gen naar beheerste kernfusie volledig op te heffen. De Sowjet-Unie heeft een Ameri kaanse uitnodiging om waarnemers te zenden naar een demonstratie met kernwapens onder laboratorium-om standigheden afgewezen, zo meldt het officiële Sowj et-persbureau 'Tass'. Gistermorgen omstreeks acht uur haalde een Volkswagen uit Bagdad op de rijksweg AmsterdamDen Bosch Eindhoven, onder de bij Boxtel gelegen gemeente Liempde een Nederlandse in, waarbij de Volkswagen op de linkerrij- baan terecht kwam. Op datzelfde ogen blik naderde uit de richting Eindhoven een Duitse Opel uit Rheydt. Door de ochtendmist had de bestuurster van de Volkswagen de tegenligger voor het pas seren niet gezien. Met volle vaart vlogen beide wagens op elkaar en de gevolgen waren zeer ernstig. Een deel der inzittenden werd op de weg geslingerd en een ander deel raakte De Deense regering heeft alle vissers vaartuigen van Denemarken en de Far Oer aangeraden de nieuwe twaalfmijls zone rondom IJsland te eerbiedigen, in afwachting van een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. De Deense regering had zaterdag besloten te vragen om een conferentie van NAVO ministers van buitenlandse zaken. Uit gezaghebbende bron wordt te Lon den vernomen, dat Engeland bereid is een conferentie van ministers, zoals De nemarken heeft voorgesteld, of verdere besprekingen van deskundigen bij te Tot aller verrassing heeft Hein Cujé zaterdagmiddag het Neder landse record op de 10.000 meter, dat met 29.47.2 sinds vorig jaar op naam van Frans Künen van Sprint stond, verbeterd en op 29.42.9 ge bracht. De gebeurde tijdens een restant je van de Zeeuwse atletiek- kampioenschappen te Middelburg. Hij moest zonder enige steun lopen. Slechts 600 meter konden zijn concur renten hem bijhouden. Mogelijk werd Cujé echter gestimuleerd door het dub belen van zijn tegenstanders, van wie hij er na acht ronden reeds vier „gelapt" had. Soepel en in hoog tempo ging hij door met zijn strijd tegen de chrono meter en kort voor de finish had hij al zijn tegenstanders gedubbeld, behalve de Middelburger Hans Bostelaar, die hem nog juist voor wist te blijven. Door een fout van de jury liep Bostelaar echter een ronde te weinig, hetgeen hem een zekere tweede plaats kostte. Er sneuvelde op deze middag nog een Zeeuws record ook. Daarvoor zorgde Kas Mulder van Dynamo op de 3000 me ter vor junioren A. Boewei hij als enige tegenstander zjjn clubgenot J. van Riel had, voerde hjj zijn temp zo hoog op. Naar wij vernemen is de ver wachting gerechtvaardigd dat Ge deputeerde Staten van Zeeland zeer binnenkort een beslissing zul len nemen inzake een speciaal ta rief voor sportverenigingen bij het gebruik van de Westerschelde- veren en de noordelijke veerdien sten in Zeeland. Verwacht mag worden, dat deze be slissing een belangrijke tegemoetko ming zal betekenen in de zware lasten, die op de verenigingen drukken wan neer zij van de veerdiensten gebruik moeten maken. DE BILTZEGT: Overwegend zonnig en aanhoudend warm tot vrij warm weer met een kleine kans op een bui. Matige wind in hoofdzaak zuidooste dat hij het sinds vorig jaar reeds op zijn naam staande Zeeuwse record op deze .afstand met ruim twee seconden ver beterde en op 9.18,2 bracht. .Uitslagen: 10.000 meter heren; 1 Hein Cujé, EMM 29.42.9; 2 Piet Zwartepoorte, Dynamo 32.49.6; 3 Han Mondeel, Dyna mo 34.46.00; 4 A. Bouwens, Dynamo 34.59.00; 5 Rini Mondee], Dynamo 35.40; 3000 meter junioren A: 1 Kas Mulder, Dynamo 9.18.2; 2 J. van Riel, Dynamo 10.02.6. wonen. De Britse regering zegt in een zondag avond uitgegeven officiële verklaring, dat zij de onderhandelingen over het visserijgeschil met IJsland zal voortzet ten, maar In afwachting van een over eenkomst „het recht van de Britse sche pen in volle zee moet handhaven". De verklaring valt samen met het van kracht worden van de uitbreiding van IJslands visserfjgrenzen van vier tot twaalf ipijl op 1 september. De schipper van de Britse treiler ,Lord Splender' die vrijdag naar Reykjavik is mijlszone, is zaterdag veroordeeld tot 'n opgebracht wegens vissen binnen de vier- boete van 16.000 gulden. Zijn netten en de gevangen vis aan boord van zijn schip, ter waarde van 24.000 gulden, zijn verbeurd verklaard.- Voorts moet de schipper nog proceskosten betalen. Hij heeft beroep aangetekend. In het district Notting Hill in West- Londen hebben groepen blanke en. ge kleurde jongeren een gevecht geleverd waarbij gebruik werd gemaakt van ijze ren staven, stokken en messen. Ook za terdag hadden zich dergelijke gevechten voorgedaan. De politie die versterkingen had laten aanrukken, werd met flessen en stenen bekogeld. Enkele personen liepen verwondingen op en er werden twaalf arrestaties verricht. Deze arrestanten waren hoofdzakelijk blanken. Bekneld tussen de wrakstukken. De moeder van de bestuurster van de Volks wagen, de 60-jarige mevrouw M. Mittel- man uit Bagdad, overleed ter plaatse, in de andere auto zat, stierf na aan- Het driejarig meisje B. Kamphausen, dat komst in het ziekenhuis te Boxtel. Van de acht gewonden, die eveneens naar het ziekenhuis werden overgebracht, verkeren er enigen in levensgevaar. Tijdens het hevige onweer, dat de af gelopen nacht boven een gedeelte van Zeeland woedde, is een gro.te landbouw schuur van C. van Hee in de Oudkam- penpolder onder Kamperland door de bliksem getroffen en afgebrand. Een grote voorraad vlas en erwten, alsmede een dorsmachine en andere machine rieën gingen in de vuurzee verloren. Om ongeveer half een 's nachts sloeg de bliksem in de schuur, die onmiddel lijk in lichterlaaie stond. De brandweren van Kamperland en Wissenkerke waren spoedig ter plaatse, doch de schuur viel niet meer te redden. Door het nathouden van het woonhuis en belendende schuur tjes kon de brandweer voorkomen, dat de brand zich uitbreidde. De schade loopt in de tienduizenden guldens, die voor een groot deel door de verzekering is gedekt. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft gisteren in intieme kring in het land huis „Den Ruigenhoek" te Schevenin gen haar 78ste verjaardag gevierd., Een Algerijn heeft zaterdag op een Parijs' station geschoten op een jonge militair. De soldaat werd zwaar ge wond en overleed korte tijd later. Een meisje werd licht gewond door een te- rugketsende kogel. De Algerijn wist te ontvluchten. De Algerijnse verzetsorganisatie F. L.N. heeft zondag verklaard, dat de aanvallen welke vorige week op ben- zine-opslagplaatsen in Frankrijk zijn gedaan, slechts „een eerste offensief" waren van een plan om de strijd voor de bevrijding van Algerije naar Franse bodem over te brengen. In de verklaring, die door het „coördinatie- en uitvoeringscomité" van de F.L.N. te Cairo -werd uitgegeven, werd geen aanwijzing gegeven omtrent de doelen van volgende „offensieven". DE ALGEMENE VERGADERING van de Polder Walcheren, die za terdagmorgen te Middelburg in een buitengewone zitting bijeen kwam, heeft het dagelijks bestuur een krediet verleend van totaal f 870.000 ten behoeve Van bunkeropruiming en aanleg van puinwegen bij Dom burg en Vrouwenpolder. Het grootste deel van dit bedrag f 770.000 is bestemd voor de werken in Domburg, de resterende f 100.000 zal worden gebruikt voor werkzaamheden bij Vrouwenpolder. De kosten van beide werken zullen door het rijk worden vergoed. Het is genoegzaam bekend, dat het pen, evenals bij de aanleg van een in het belang van de zeewering en 5 met het oog op eventueel uit te voe ren verdedigingswerken is, de bun kers in de duingebieden op te rui men. Ook thans doet zich weer de ge legenheid voor een gedeelte van het afkomende puin te gebruiken voor de aanleg van wegen door de duinen naar het strand en wel in Domburg. Deze wegen zullen van belang zijn voor de aanvoer van materialen, wanneer wer ken aa de zeewering uitgevoerd moe ten worden. De kosten voor de aanleg ervan raming 36.000,blij ven voor rekening van de Folder, maar kunnen ruimschoots gefinancierd wor den uit de 8 procent algemeen kosten, die door het rijk worden vergoed over het bedrag, dat de opruiming van de bunkers vergt. MEDEWERKING Voor wat betreft de bunkeroprui ming in Vrouwenpolder had het dage lijks bestuur een verzoek ontvangen lijk. In het zuidewsten van het land van_ de directie Deltawerken Zuid om tijdelijk mi«t. medewerking te verlenen bij bet slo- puinweg. De Polder heeft de toezeg ging ontvangen, dat alle kosten, die niet door het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid worden vergoed, voor rekening van de direc tie Deltawerken Zuid komen. Tijdens de vergadering wilde mr, J. H. C. Meyse weten, hoe Tang het duurt voordat het rijk met dit geld terug betaalt. Volgens de voorzitter, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, zal het niet meer dan enkele maanden zijn, waarna een ieder met het voor stel akkoord ging. Bij de aanvang van de vergadering werden de herkozen commissarissen P. Besuyen, mr. W.-F. E. Baron van der Feltz, D. Gideonse, H. M. van de Putte, mr. J. A. Dumon Tak en H. J. Volkers, nadat hun geloofsbrieven wa ren onderzocht, opnieuw toegelaten. Een voorstel tot herbouw van in de oorlog verloren gegane dienstgebou wen en -woningen werd aanvaard en er werd hiervoor een krediet van ƒ180.000 beschikbaar gesteld. Naar schatting zal ongeveer 115.000 als rijksbijdrage worden terug ontvangen. ZELFSTANDIGHEID Het aantal leden van de financiële commissie werd uitgebreid van drie tot zes. Met gemengde gevoelens had mr. Th. Portheine het voorstel gelezen om de salarissen van het lager en middelbaar personeel te herzien. „Er gaat geen .vergadering meer voorbij of er komen salarisverhogingen aan de orde", zo sprak deze afgevaardigde. Hij meende, dat de schuld hiervan niet bij het dagelijks bestuur van de Pol der, doch hoofdzakelijk bij Gedepu- terde Staten ligt. Dit college verkleint naar het oordeel van mr. Portheine, steeds meer de bevoegdheden van het dagelijks bestuur en hij vroeg zich af, of de zelfstandigheid in de komende jaren niet geheel zal verdwijnen. IETS MERKWAARDIGS Bij de voorstellen tot verkoop en aankoop van enkele percelen grond had mr. Van der Feltz iets merkwaar digs ontdekt. „Het is mij opgevallen, dat de Polder altijd grond koopt voor 10,per vierkante meter, maar verkoopt voor 1,per vierkante meter," zo betoogde hij. Naar de voor zitter zei, moet dit een gevolg zijn van waardeverschillen, maar mr. Van der Feltz was met dit antwoord niet ge heel tevreden. Bij de rondvraag informeerde mr. Heyse naai' werkzaamheden aan de kust bij Vrouwenpolder. Ir. H. Visser kon hem meedelen, dat hier onlangs een oeverval was geweest en dat on middellijk ingrijpen noodzakelijk was, daar de dijk, die in de richting Veere loopt, werd bedreigd. „Zou liet ring- dijkje, dat achter deze buitendijk ligt, eventueel in staat zijn geweest het wa ter te keren," vroeg de heer De Buck. De heer Visser moest hierop ontken nend antwoorden, omdat dit ringdijkje een paar meter te laag is. -O?»» - cv^> i»p> nfn r4-> nSo <>So - Vandaag schrijven wij 1 september en daarmee is de dag aangebroken, waarnaar wij met zoveel hunkering uitzagen. Immers reeds sinds jaren is de septembermaand de vriendschapsmaand voor het „Zeeuwsch Dagblad". In die maand gaan onze abonné's er weer voor zorgen, dat het schouderklopje wordt gegeven aan alle werkers en werksters bij het „Zeeuwsch Dagblad" in de vorm van een nieuwe abonné. oj-z» f f f Evenals andere jaren gaan wij het onze abonné's weer 4 erg makkelijk maken. Hieronder treft II de bekende 5 „vriendschapsbon'1 aan. Die behoeft U alleen maar in te 4 vullen (graag duidelijk met blokletters) en in te zenden aan ons kantoor te Goes, Middelburg of Vlissingen. Dat 4 is wel erg eenvoudig, vindt U niet? Nog eenvoudiger is het om die nieuwe abonné te vinden. In de meeste ge- j, vallen zal dat wel Uw naaste buurman, Uw naaste kennis, Uw naaste mede-arbeider zijn. Geef hen eens een paar dagen het Zeeuwsch Dagblad ter inzage en U zult zien, dat die nieuwe abonné gemakkelijk is te vinden. Vooral als U daarbij vertelt over de a.s. uitbreiding van ons aller „Zeeuwsch Dagblad". In de komende weken zult U over die uitbreiding in ons „Zeeuwsch Dagblad" veel kunnen lezen. Geeft U dat maar door aan de kandidaat-abonné's. Zij kunnen er hun winst mee doen. Mocht U geen tijd vinden om een goed woord over het „Zeeuwsch Dagblad" weg te geven, dan moogt U ook volstaan met ons de adressen van eventuele nieuwe abonné's op te geven. Dan zorgen wij wel, dat zij enkele weken het „Zeeuwsch Dagblad" thuis bezorgd krijgen en daarna gaan wij wel met hen 4 spreken. U ziet, we willen het U zo gemakkelijk mogelijk maken. En nu met z'n allen aan de slag om de nieuwe •f abonné's voor het „Zeeuwsch Dagblad". Drie dingen kunt U doen: i a. zo spoedig mogelijk Uw nieuwe abonné opgeven; 4 (zie onderstaande „vriendschapsbon"); j b. het goede woord spreien voor ons aller „Zeeuwsch Dagblad"; 4 c. een lijstje met namen en adressen zenden van hen, die U meent voor een abonnement in aanmerking te komen. - Reeds vooruit voor al Uw medewerking héél hartelijk f dank. S tojw <^3 CPJOJ G>JO Hieronder geef ik U een nieuwe abonné op voor het „Zeeuwsch Dagblad", uit pure vriendschap. Naam Adres Woonplaats weck Deze nieuwe abonné wil betalen per maand kwartaal Opgegeven door Uw abonné te Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon zo vlug mogelijk zenden aan het kantoor van „Zeeuwsch Dagblad" te Goes, Middelburg of Vlissingen De gouverneur van 'Alabama, Folsom, beeft tot op heden 50 brieven ontvan gen waarin men vraagt gratie te ver lenen aan de 55-jarige neger Jimmy Wilson, die ter dood veroordeeld is we gens diefstal van een dollar 95. Wilson heeft dit bedrag gestolen bij een over val op een 82-jarige vrouw. Op het ple gen van overvallen staat in Alabama de doodstraf. De terechtstelling van Wilson Is bepaald op vrijdag. Intussen is in Montgomery (Alabama) een tweede „geval" ontstaan dat buiten deze staat veel stof doet opwaaien. Woensdagavond hebben nl. twee po litiemannen in burger een 17-jarige negerjongen dood geschoten, omdat hij zich verzette toen zij hem in een res taurant wilden arresteren. De jongen, gen toe te laten. een zekere Gus Foster, had in het res taurant een afspraak met een blanke vrouw en de politiemannen wilden hem arresteren wegens onordelijk gedrag. Toen hij probeerde zich los te rukken, schoten zij hem neer. Volgens de lijk schouwer, die inmiddels uitspraak heeft gedaan, was het een Gerechtvaardigd geval van manslag Het bestuur van de openbare school te Little Rock moet maandag beslissen of de school bij de opening van het nieuwe schooljaar op acht september al leen voor blanke leerlingen zal open staan of dat men met de opening tot 15 september zal wachten wanneer het fe derale opperste gerechtshof wellicht last zal hebben gegeven, zeven negerleerlin-

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1