30 Akkoord tussen Australië en Nederland over N.-Guinea Geen militair hondgenootschap Flinke deelname voor het fruitcorso te Goes Veeb/e&s Verkeersovertreders op de foto in Frankrijk BEDIENDE KNOEIDE MET BUTAGASFLESSEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND MINISTER R. CASEY IN DEN HAAG „Wij bespraken vele dingen" Enorme belangstelling te verwachten Praatte dr. Platteel zijn mond voorbij? Chroesjtsjef wil 31 oktober praten Russen schoten raket met honden Lijk aangetroffen in Westerschelde Waarom geen kousen uit Italië Valse bonnen voor chef Man verongelukt bij Terhole Winkelwijk van Bursa brandt Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoon Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes, Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad ZATERDAG AUGUSTUS Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4098 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Vuurgevecht in Parijs Drie Noordafrikanen hebben giste ren in zuidwestelijk Parijs een politie auto beschoten. Geen van de inzit tenden werd geraakt, maar de terug schietende politiemensen doodden een van de aanvallers en arresteerden de twee anderen. Minister R. Casey werd op Schiphol begroet door minister Luns, met wie wij hem hier naar het stationsgebouw van Schiphol zien lopen tussen de erehaag van marechaussees door. De Australische minister van buitenlandse zaken, de heer R. Casey heeft gisteren in Den Haag uitvoerig met minister Luns van gedachten gewisseld over vraagstukken, beide landen betreffend. Na afloop van de bespreking stonden beide excellenties de journalisten te woord, doch veel wijzer zijn deze niet geworden. De op diverse vragen gege ven antwoorden waren uiterst vaag. De Australische minister ver klaarde wel, dat er voor „de Indonesische regering geen enkele reden is om bezorgd te zijn, over een militair bondgenootschap tussen Ne derland en Australië." Hij zeide dit, toen hem commentaar werd ge vraagd op berichten uit de Indonesische hoofdstad, dat men daar on gerust is over de mogelijkheid van een dergelijk verdrag. nog, dat de twee regeringen tot al gemene overeenstemming zijn geko men over de mogelijke verdere ont wikkeling van het gebied. Hij zeide het mogelijk te achten, dat op de komende conferentie in Canberra overeenstemming zal worden bereikt over een basisplan voor de verdere samenwerking. Minister Casey deelde mede, dat de positie van Indonesië ten opzichte van Nederlandse Nieuw-Guinea een van de voornaamste onderwerpen was ge weest. Daarnaast zijn alle aspecten van dit gebied besproken, zeide hij, en op alle onderdelen is van gedach ten gewisseld. De Australische minister verklaar de dat over de samenwerking op be stuurlijk gebied is gesproken, waar van, aldus de minister, vruchtbare besluiten zijn te verwachten t.a.v. Nieuw-Guinea. Minister Luns voegde aan de ver klaring van minister Casey toe, dat bijzondere aandacht was gewijd aan het beginsel van zelfbeschikkingsrecht van de bevolking van het gehele eiland. Zelfbeschikking In antwoord op een vraag of ook tijdstip was besproken waarop de be volking het zelfbeschikkingsrecht zal kunnen uitoefenen, zeide minister Casey: „Het is op dit moment niet praktisch zelfs ook maar een tijdstip m overweging te nemen". Minister Luns verklaarde voorts W apenleveranties In antwoord op een vraag of hij tijdens zijn verblijf in Londen heeft 'gesproken over eventuele Britse wapenleveranties aan Indonesië, zeide minister Casey; Ik ontken niet, dat ik met de Britse regering een groot en uiteenlopend aantal kwesties heb besproken. Hij weigerde verder op deze vraag in te gaan. Antwoordend op een vraag, of hij deze kwestie met minister Luns heeft besproken, zeide hij: Ook wij bespraken vele dingen. De Gaulle in Parijs terug Premier De Gaulle van Frankrijk is gisteravond in Parijs teruggekeerd van een reis door de Franse gebieden in Afrika om steun te verwerven voor zijn nieuwe grondwet, die 28 september aan een volksstemming onderworpen wordt. De Gaulle heeft in negen dagen 22.000 km. afgelegd. DE VOORBEREIDINGEN voor het in Goes te honden fruitcorso verlopen geheel naar wens. Het bestuur van de stichting, die het corso organiseert deelde ons gisteren mede dat de finan ciële steun, die van fruittelersorganisa ties en middenstanders is ontvangen en ook in de komende dagen nog zal worden verleend, de uitvoering van een goed corso garanderen. Althans financlëel, want er kunnen weer prij zen van betekenis worden beschikbaar Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED hei besie bed ,i DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.48 u., onder 19.31 u. Maan op 20.04 u., onder 8.13 u. Hoogwater zondag 31 augustus: Vlissingen: 3.12 u. 2.30 m., 15.16 u. 2.30 m. Terneuzen: 3.39 u. 2.44 m., 15.48 u. 2.44 m. Wemeldinge: 4.58 u. 1.85 m., 17.09 u. 1.72 m., Zierikzee: 4.38 u. 1.58 m., 16.43 u. 1.46 m. gesteld. Veel hangt echter van de deel nemers af. Hoe zullen de wagens er straks uitzien? Welnu, ook hierover is het corsobestuur zeer optimistisch, want men heeft reeds een vrij groot aantal aanmeldingen voor deelname ontvangen en diverse deelnemers zijn reeds geruime tijd bezig met het ma ken van ontwerpen voor artistiek ver antwoorde wagens, die in sterke mate de aandacht zullen trekken. De fruitfee zal, vergezeld van haar hofdames, op zaterdag 13 september haar intrede maken in Goes en zal op die dag officieel door b. en w. van de gemeente Goes ten stadhuize worden ontvangen.. In de volgende dagen zal de fee met haar gevolg bezoeken brengen aan de ziekenhuizen, bejaardentehuizen en aan de bloemen- en vogeltentoonstel ling. Voor de fruitkweek is voorts een attractief programma samengesteld, o.a. met rolschaats- en gymnastiekde- 'monstraties en concerten van harmo nie-, fanfare- en accordeongezelschap pen. Zeven muziekkorpsen en showorkes ten zullen deel uitmaken van de corso- sfoet. Tienduizenden folders, die een be zoek aan het corso te Goes animeren, zijn in de afgelopen weken in geheel Nederland, doch in België en Duits land verspreid en uit reacties, die het corsohestnur hierop reeds heeft ont vangen o.a. van toeringcaronderne- mers blijkt dat het Goesse corso reeds een voortreffelijke naam heeft gekregen. De middenstand van Goes zal uiter aard met de te verwachten grote be langstelling rekening moéten houden en daarom zijn diverse zakenlieden voornemens op diverse punten in de stad in stalletjes hun artikelen te ver kopen. Minister Luns heeft gisteren in Den .Haag verklaard, dat de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. G. J. Platteel, geen opdracht van de Nederlandse regering had om op een persconferentie in Australië mede te delen dat Nederland een militair bondgenootschap met Australië op prijs zou stellen. Over politieke kwes ties dient te worden beslist door de regering in Den Haag, aldus minister Luns, die voorts nog mededeelde niet over de oorspronkelijke tekst van de mededeling van gouverneur Platteel te beschikken. Zie ook ons bericht op pagina 3. Frankrijk gaat binnenkort een interessante proef nemen in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Op de hoofdweg ParijsFontainebleau zullen bij de gevaarlijkste kruispunten en bochten fototoestellen aan de achterzijde van de verkeersborden worden gemonteerd. Wanneer een auto met bovenmatige snelheid of op de verkeerde rijbaan het gevaarlijke punt nadert, wordt met behulp van foto-elektrische cellen de betreffende camera in werking gesteld. Op deze wijze worden over tredingen van automobilisten gttr- gistreerd en heeft de politie de ge legenheid om verkeersovertreders alsnog te achterhalen. Een proef met dit soort verkeerscontrole in Bois de Vincennes heeft tot uitste kende resultaten geleid, zodat in de maand september tot bovenge noemde proef op grote schaal wordt overgegaan. Koningin bezocht werkkamp H.M. de koningin heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan het oecume nische werkkamp dat in Apeldoorn wordt gehouden. De koningin heeft het werk bekeken, dat door de deelnemers aan het kamp voor de buurtbewoners wordt verricht, n.l. de bóuw van een nieuw buurthuis. Zij werd rondgeleid door hofpredi- kant, ds. J. T. Berkel, de leider van het kamp. Het Russische persbureau Tass meldt, dat premier Chroesjtsjef 31 oktober aanvaardbaar vindt om met Engeland en de Verenigde Staten be sprekingen te beginnen over opschor ting van proeven met kernwapens. De Russen hebben een raket met twee honden aan boord tot 'n hoogte van 4.50 kilometer geschoten. De raket keerde op een vooraf vastgestelde plaats terug; de honden kwamen be houden aan. De raket, een „ééntraps", werd woensdag j.I. afgeschoten in het kader van het geofisisch jaar. In de verblijfplaatsen van de hon den bevonden zich toestellen voor het vastleggen van biologische func ties gedurende de vlucht, terwijl ook een film werd gemaakt van het ge drag der dieren. Het totale gewicht dat door de raket werd verplaatst was 1690 kg. De wetenschappelijke instrumenten, waaronder toestellen voor de bestu dering van de opperste luchtlagen, werkten normaal. Zij hebben ge gevens verschaft, die thans worden bestudeerd, aldus het persbureau Tass. Radio-Peking heeft gemeld, dat in de afgelopen 24 maanden 26 na tionalistische toestellen van Ameri kaanse makelij zijn neergehaald. Vrijdagmiddag werd in Vlissingen het stoffelijk overschot aan wal ge bracht van een manspersoon, dat drij vend werd aangetroffen in de Wester- schelde. Een Zweeds vaartuig, dat gistermor gen Vlissingen passeerde merkte dit lijk omstreeks zes uur op en meldde dit onmiddellijk aan de bevoegde in stance's. Des middags kon het gebor gen worden. Tot dusver kon de identiteit nog niet worden vastgesteld. In de afgelopen weken zijn verschil lende mensen in de Westerschelde om het leven gekomen o.a. de Souburgse zeiler Van Dam en de Bredase hande laar Hameetman (de derde inzittende van het Engelse sportvliegtuigje, dat enkele weken geleden neerstortte). Het lid van de Tweede Kamer, mevrouw Stoffels-Van Haaf ten, heeft aan de minister van economische za ken gevraagd of het juist is, dat op 9 augustus 1958 afwijzend is beschikt op aanvragen dd. 18 april 1958 van twee kousenimporteurs tot invoer van in totaal 50.000 dozijn paar Italiaanse dameskousen van synthetische garens, op grond van het feit, dat de koop prijs niet zou overeenkomen met de onder soortgelijke omstandigheden gebruikelijke en economische gerecht vaardigde prijs. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, kan de minister dan mededelen, vraagt mevr. Stoffels, wat bedoeld wordt met de onder soortgelijke omstandigheden gebrui kelijke en economische gerechtvaar digde prijs en hoe deze wordt be paald. Ook wil mevr. Stoffels het prijsverschil weten. „Toen antwoordden Hem eni gen der schriftgeleerden en Farizeeën en zeiden: Meester, wij zouden wel een teken van u willen zien." Mattheus 12 38 U HEBT ZE ook wel in uw fa milie of kennissenkring; de men sen, die wei genegen zijn God te aanvaarden, mits ze maar iets van Hem zien. Zij kunnen dan worden vergeleken met de schriftgeleerden die naar Jezus kwamen en tot hem zeiden: „Meester, wij zouden wel een te ken van u willen zien". En mis schien hebt uzelf de opmerking ook wel geplaatst. Op zulke mo menten is het raadzaam Mattheus er op na te slaan. De evangelist vertelt dat Jezus ontstemd werd door de taal der Farizeeërs. Op het geloof komt het aan, het ge loof in Hem. En al kost dat vaak een zelfoverwinning, een opzij zetten van misschien vele ge neugten, het geloof is het enige houvast voor de mens in deze we reld. En nu behoeven we niet met een vroom gezicht rond te lopen en een ieder bestraffen die dat niet doet, maar wel dienen we te leven, zoals God van een Chris ten vraagt: in naastenliefde, in bied voor Hem, die ons gescha pen heeft, en in eerlijkheid te genover elkander. Als we dit eens van harte zouden proberen, dan zou er gejuich in de hemelen zijn, de plaats waar wij straks in vrede zouden kunnen én mogen leven. De gemeentepolitie van Middel burg heeft de afgelopen dagen drie mannen gearresteerd, die geduren de de jaren 1956, '57 en '58 door middel van knoeierijen met buta- gasflessen aanzienlijke geldbedra gen hebben verduisterd. Bij ver verhoren heeft het drietal een vol ledige bekentenis afgelegd, waar na de mannen gisteren weer op vrije voeten werden gesteld. De politie kon nog met geen mogelijk heid zeggen welk bedrag met deze affaire is gemoeid. Hoofdverdachte in deze zaak is de Middelburger J. B., die als bediende bfj een bedrijf in de Zeeuwse hoofd stad belast was met de bezorging van butogasflessen bij de ongeveer 70 sub-depothouders, die over geheel Zeeland verspreid zijn. Het bedrijf in Middelburg betrekt de flessen uit Pernis, vanwaar zij met vrachtauto's naar Middelburg worden gebracht. De vrachtautochauffeurs, resp. De K. en K„ beiden uit Bergen op Zoom, zaten ook in het complot. Wanneer B. flessen bij een sub depothouder afleverde, moest hij hier voor een bon in drievoud schrijven en het aantal afgedragen flessen hier op vermelden. Dit deed hij altijd, maar nadat hij de originele bon aan de sub-depothouder had gegeven, ver scheurde hij de doorslagen, die voor zijn chef bestemd waren. Hij schreef dan een nieuwe bon uit, eveneens in drievoud, vermelde hierop hetzelfde factuurnummer, maar verminderde het aantal afgeleverde flessen. Het origineel van de bon vernietigde hij dan dat was immers voor de sub depothouder bestemd maar de door slagen gaf hij aan zijn baas. Het geld dat het verschil in flessen opleverde, stak de man in eigen zak. Het gebeurde ook wel, dat een plaatselijk depothouder om een fles butagas verlegen zat, maar dan wist B. altijd raad. Hij verkocht dan een fles tegen een zacht prijsje en door opnieuw met de bonnen te knoeien wist hij het kleiner aantal lege fles sen te verantwoorden. De chauffeurs zorgden ervoor, dat het in Pernis niet opviel dat er flessen te weinig waren. Zij zetten de flessen netjes in het ge lid en op elkaar, maar lieten onder in de lading een ruimte open. Bij een oppervlakkige telling kwam dit nooit aan het licht. Het is ook wel gebeurd, dat een van de chauffeurs in Pernis tien volle flessen teveel mee kreeg. B. slaagde er evenwel zonder moeite in deze flessen tegen een „redelijke" prijs van de hand te doen. Vier van de 70 Zeeuwse sub-depot houders waren van deze gang van zaken op de hoogte en zij werden eveneens door de Middelburgse poli tie aan de tand gevoeld. Zij hadden echter geen aandeel in de winst. De zaak kwam aan het rollen toen een plaatselijke depothouder die van dit alles niets afwist, een klacht in diende, omdat hij dacht bedrogen te zijn. De man meende, dat hij te wei nig flessen ontvangen had: Men ging B. toen in de gaten houden en op de duur viel hij door de mand. Het ge val met de depothouder bleek achter af volkomen „safe" te zijn, zodat de ontdekking van B.'s malversaties lou ter op toevalligheid berust. Op de provinciale weg tussen Ter hole en Rapenburg-tal is een ver keersongeval gebeurd, dat aan de 68- jarige P. van Kruijssen te Stoppel dijk het leven heeft gekost. De heer Van Kruijssen stak toen hij bij zijn woning was gekomen, zonder op het verkeer te letten, de provin ciale weg over. Een auto, bestuurd door de heer O. uit Maasniel, was op dat ogenblik slechts twee meter van de wielrijder verwijderd. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd; daar aangekomen bleek hij reeds te zijn overleden. De schoolraad van Norfolk heeft meegedeeld, dat hij 17 negerleerlin gen op scholen voor blanken zal toe laten, in overeenstemming met da uitspraak van het hooggerechtshof, dat er geen rassenscheiding op de scholen mag bestaan. Een geweldige brand heeft de winkel wijk van Bursa, de vroegere hoofd stad van het Ottomaanse keizerrijk, dat nu in Turkije ligt, verwoest. Meer dan duizend winkels zijn een prooi van de vlammen geworden. Op de luchtfoto is ook duidelijk te zien hoe nauw en bochtig de slopjes en steegjes in de wijk zijn, waar door de brandweer praktisch mach teloos stond.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1