29 Jordanië tegen terugtrekking Britse strijdkrachten Duizenden mensen lieten blij oesters en mosselen over de tong gaan Nieuw gebouw ulo Geref. Gemeente Goes geopend Geen verzoek aan Engeland Benzinebranden - terreur in Frankrijk duurt voort Burgemeester van Amsterdam sloot huwelijk in Yerseke PROJ ES7ANTS- CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Komt er een Britse kunstmaan Mijnramp in Polen; 56 doden Nazaat van gouverneur van Middelburg i WELK WEER I KRIJGEN WE I I ZONDAG? „Zeeland Presenteertdeed het ook nu weer COMMISSARIS PROEFDE ALS EEN KENNER DE EERSTE OESTER Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4097 Hoofdredacteur: R. HAGOORT VRIJDAG AUGUSTUS „Omgordt dus de lendenen van uw verstand, weest nuchter, en vestigt uw hoop volkomen op de genade, die u gebracht wordt door de openbaring van Jezus Chris tus". 1 Petrus 113. ER WORDT in de wereld in alle toonaarden geadverteerd. En dan bedoelen we niet de annon ces, waarin een kinderwagen te koop wordt aangeboden of een tweede-hands motorrijwiel van de hand wordt gedaan, maar de advertenties, waarin de mensen worden uitgenodigd voorstellin gen bij te wonen, waarin met God noch gebod wordt gere kend, handelingen te verrichten, die volkomen strijdig zijn met hetgeen Jezus Christus heeft verordineerd. De wereld poogt op allerlei manieren invloed op ons uit te oefenen door ons din gen voor te spiegelen, die ogen schijnlijk tot ons nut zijn, maar die in wezen naar de afgrond leiden. Petrus wijst evenwel op heel iets anders. Hij zegt ons vertrouwen geheel te stellen op Hem, die alles voor ons over heeft gehad en die ons geheel en al genade heeft geschonken. Vestigt dan geen hoop op de wereld, want die is immers ijdel, maar op de genade die u ge wordt door de openbaring van Jezus Christus. Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goet Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, 7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, De premier van Jordanië, Samir Rifai, heeft de secretaris-generaal der V.N. Hammarskjoeld, tijdens Engeland bestudeert de mogelijk heid om mee te doen op het gebied van de lancering van kunstmanen. Dit heeft de Britse minister van bevoor rading, Aubrey Jones, woensdag tij dens een bezoek aan Victoria in Brits-Columbia verklaard. De militaire inspanning zou enig nadeel ondervinden van een derge lijke activiteit, maar de wetenschap pelijke waarde wordt afgewogen te gen de militaire. Alles wat ik kan zeggen is, dat de zaak wordt bekeken, aldus de minister, die voorts mee deelde, dat Engeland ook de bouw Van atoomduikboten bestudeert. Een brand in de voornaamste lucht verversingsschacht van een kolenmijn bij de Poolse plaats Zabrze is giste ren oorzaak geweest dat 56 mijn werkers die op 300 meter diepte werkten, door verstikking om het leven zijn gekomen. Reddingsploegen konden nog veel mijnwerkers redden. De epidemie van hersenvliesont steking die thans in Zuid-Korea heerst, heeft 130 nieuwe slachtoffers geëist. Het aantal doden is hierdoor tot 539 gestegen. Twee Algerijnse saboteurs zijn ge dood nadat zij brand hadden gesticht fn vijf benzinetanks bij de Franse stad Rouaan. Een van hen werd door de politie neergeschoten. De ander kwain tot aan zijn middel in.de brandende benzine te staan en verbrandde le vend. De brand, welke voor een half miljoen Franse franken schade aan richtte, is inmiddels onder controle. Do foto toont de brandweer in duel met de laaiende vlammen. een onderhoud meegedeeld, dat zijn regering weigert, de terug trekking der Britse strijdkrachten te vragen. De Britten zijn sedert midden-juli in Jordanië gelegerd. In Jordaanse regeringskringen toon de men zich teleurgesteld over het feit, dat radio-Cairo en radio-Damas cus hun aanvallen op koning Hoes sein en de Jordaanse regering niet hebben gestaakt na de bekend making dat de Jordaanse radio geen kritiek zal leveren op de Verenigde Arabi sche Republiek en Nasser. Vier Algerijnen hebben donder dagavond in Parijs een aanslag ge pleegd op een politieman. De man werd door drie kogels dodelijk ge wond. Twee van de vier Algerijnen wer den later door de politie ingesloten. Hierna ontstond een gevecht waarbij de twee Algerijnen door kogels wer den getroffen. De Franse legerleiding te Algiers heeft medegedeeld dat 47 Algerijnse rebellen het leven hebben verloren in een woensdag j.l. geëindigde twee daagse militaire operatie, die werd uit gevoerd in het berggebied van Cher- chel, in het district Algiers. BESLISSING LITTLE ROCK UITGESTELD Het Amerikaanse hooggerechtshof, dat gisteren over de al dan niet toe- •lating van zeven negerleerlingen met ingang van het nieuwe schooljaar (maandag a.s.) op de centrale middel bare school van Little Rock beraad slaagde, heeft zijn beslissing tot 11 september uitgesteld. Duitse vrouw verborg twaalf jaar lijk van haar man Een 52-jarige Duitse vrouw uit Treysa heeft het lijk van haar man, die zij in oktober 1946 bij een twist had -doodgeslagen, twaalf jaar lang bij zich thuis verborgen gehouden. Zij verborg het lijk onder de vloer van haar huis en gaf bij de politie haar man als vermist op. Bij een huiszoeking voor een andere zaak deed de politie korte tijd geleden de lu gubere vondst. RUSSISCHËRAKETTEN Volgens het voor de Verenigde Sta ten bestemde Russische tijdschrift „XJ.S.S.R." is in de Sowjet-Unie een eentrapsraket gemaakt, waarmee een hoogte van 473 kilometer is bereikt. Een andere Russische raket heeft, al dus het blad, een lading van 2200 kilogram meegevoerd tot een hoogte van 212 kilometer. Volgens „XJ.S.S.R." zijn de appara ten en de honden, die zich in de ra ketten van dit type bevonden behou den op aarde teruggekeerd. den genoemd. „Ga zo voort", zei jhr. De Casembroot 's middags na het hu welijk, „toont de eenheid en saam horigheid, waardoor deze demonstra tie kan uitgroeien en eigenlijk al uit gegroeid is tot de belangrijkste Zeeuwse manifestatie van het jaar". (Vervolg op pag. 2) Mr. Nicholas Heath uit Okehamp- ton in het Engelse graafschap De vonshire, die gisteren als eerste in het water van de Rotterdamse Kaai te Middelburg sprong om te trachten de bestuurder van een in de kade ge reden vrachtauto te redden, heeft Zeeuws bloed in de aderen. Dit liet hij uit zijn mond vallen, toen hij zich in alle bescheidenheid terugtrok in de roef van het oude, maar prachtige jacht „Isabel" van de Royal Cruising Club. Hij zei, dat één van zijn voor vaderen, die de typisch Nederlandse naam De Smidt droeg, in 1692 gou verneur van Middelburg is geweest. In het Rijksarchief dacht mr. Heath hierover later op de dag meer te weten te komen, maar tot zijn grote spijt moest hij horen, dat de oude archieven verbrand zijn. DAT DE LEDEN van de Gere formeerde Gemeente te Goes grote belangstelling hebben voor het wel en wee van de in deze stad geves tigde u.l.o. van deze gemeente is gisteren overduidelijk gebleken. Velen maakten van de gelegen heid, om de nieuwe school aan de Van Dusseldorpstraat te bezichti gen gebruik en de bijzondere kerk dienst, die gisteravond in het kerk gebouw van de Gereformeerde Ge meente te Goes werd gehouden, werd door een zeer groot aantal gemeenteleden bijgewoond. Hier aan moet onmiddellijk worden toe gevoegd, dat ook velen van buiten Goes van hun grote belangstelling voor het u.l.o. blijk gaven. Deze school is namelijk van grote bete kenis voor heel de streek. Tijdens de openingsplechtigheid, die gis termiddag in het nieuwe, smaak volle, moderne en doelmatige schoolgebouw werd gehouden, heeft de voorzitter van het school bestuur, ds. A. F. Honkoop, hierop nadrukkelijk de aandacht geves tigd en zijn woorden werden nog eens onderstreept in de toespra ken, die vertegenwoordigers van kerken, verenigingen en organi saties naderhand hielden. Met het zingen van Psalm 66 vers 2 werd de gistermiddag in het school gebouw gehouden openingsbij eenkomst begonnen, waarna ds. Honkoop voor ging in gebed en een groot aantal genodigden welkom heette. Dit is een dag van grote blijdschap, aldus de voorzitter van het school bestuur. Hij herinnerde eraan, dat drie jaar geleden begonnen werd met het u.l.o. De opzet, die men steeds voor ogen is blijven houden, was dat de school niet alleen voor Goes, doch voor geheel westelijk Zuid-Beveland zou zijn. Het motief, dat de oprichters van deze school dreef, was, aldus spr., dat men onderwijs wenste in overeen stemming met de begrippen, die in de kring van de Gereformeerde Ge meenten leven. Voor alles wordt het Woord van God op de voorgrond ge steld. Wij willen de kinderen niet alleen spreken van liefde en van ge nade, doch ook van Gods waarheid en recht. Van nature zijn wij kinderen des toorns. Deze wetenschap mag niet worden bedekt. Alleen waarachtige bekering en vernieuwing des harten kan ons verzoenen met God. Wij onderwaarderen het werk van Chris tus niet, doch stellen de zonde van de mens op de voorgrond evenals zijn onmacht en juist dan krijgt het werk van Christus grote betekenis. Met de bede dat God zich in de leerlingen van deze school mag ver heerlijken, besloot ds. Honkoop zijn toespraak. (Vervolg op pag. 2) Slechte haringvangsten in de Noordzee De Westduitse vissersvloten hebben in juli op de traditionele visgronden tussen de Faroer en de Doggersbank slechts 2.820 ton haring kunnen van gen. De deskundigen geven verschillends verklaringen voor deze slechte vang sten. Sommigen beweren, dat de via zich naar het noorden verplaatst, maar ervaren vissers geloven, dat de Noord zee wordt overbevist. DE BILT ZEGT Enkele onweersbuien Minder warm met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Ingezonden mededeling fadv.) j|c3fC Jjciff jft WORDT BIERWEER. J VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN 1000- zie pagina 3 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.47 u., onder 19.33 u. Maan op 19.42 u., onder 7.09 u. Hoogwater zaterdag 30 augustus: Vlissingen: 2.36 u. 2.28 m., 14.42 u. 231 m. Terneuzen: 3.05 u. 2.42 m., 15.14 u, 2.45 m. Wemeldinge: 4.20 u. 1.82 m., 16.35 u. 1.68 m. Zierikzee: 4.01 u. 1.55 m., 16.09 u. 141 m. DAAR WAS ZE DAN WEER, die brave joviale Kaat Mossel. Breeduit glimlachend zwaaide de Rotterdamse visvrouw met haar beide armen naar de duizenden feestvierenden,'die rondom de haven van Yerseke zo goed en zo kwaad als het kon een plaatsje hadden veroverd om de intocht van de langzamerhand in de Zuidbevelandse vissersplaats ingeburgerde dame van de Hoogstraat mee te ma ken. Kaat zag er uit als om door een ringetje te halen en ze had zich niet alleen fraai uitgedost omdat het protoicol dat nu eenmaal voorschreef, maar omdat haar nicht, Kaat Mossel jr., gisteren in het huwelijk trad met Pieter Corneliszoon jr., een neef van een waard uit Yerseke. Vorig jaar hadden de jongelui elkaar diep in de ogen gekeken en ze waren tot het besluit gekomen om met het trouwen niet zo heel erg lang te wachten. Toch duurde het nog tot gisteren voordat burgemeester Jacob Braseman van Amsterdam, een man die weet wat voor vis hij in de kuip heeft, de beide kinderen officiëel voor gehuwd kon verklaren. En niet vaak zal er in Yerseke een huwelijk zijn ge sloten, waarbij zoveel autoriteiten aanwezig wa ren. Maar dat had natuurlijk ook een andere re den. De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot kwam niet slechts om bruid en bruidegom veel heil en voorspoed te wen sen, maar om ook het oester- en mosselseizoen of ficiëel te openen, een daad, die door de commis saris overigens op voortreffelijke wijze werd ver richt. Maar voor de bruiloftsviering had jhr. De Casembroot minstens zoveel belangstelling als voor de eerste oester, die hem in volle zee door de schipper van de Yerseke 60 werd aangeboden en welke oester de commissaris zich buitengewoon goed liet smaken. Hij is een kenner van oesters. Dat bleek. YERSEKE was dik in de vlag gen gestoken. En in de straten kon men somtijds over de hoofden lo pen. Dat was uiteraard niet het geval toen de vlootschouw bezig was en het huwelijk werd gesloten, maar zodra waren deze evenemen ten achter de rug of de duizenden belangstellenden kuierden door Yerseke, op zoek naar een verfris sende drank, een plaats waar de tonen van harmonie of fanfare klonken of naar een fraai versierd pleintje, waar de patat-fritesver- koper goede zaken deed. Het was druk in het dorp. Van hein de en ver waren ze gekomen, de lief hebbers van de oesters en de mosse len, de officiële genodigden, de pers mensen, die in groten getale weer aanwezig waren en 's avonds toen er op het sportveld aan de Marijkestraat een groot vuurwerk werd ontstoken, in geuren en kleuren de schoonheid en de koninklijke smaak van de schaaldieren in lyrische bewoordin gen aan hun redacties doorbelden. Er waren dok tal van vakantiegangers, mensen vaak, die nog nimmer in Yer seke waren geweest en die zich de ogen uitkeken aan de machtige vloot schouw van Zeeuwse vissersschepen voor de rede van Yerseke. Het Comité „Zeeland Presenteert" had zijn best gedaan om zoveel mogelijk uitnodi gingen te versturen. Het heeft suc ces gehad. Daar kwam nog bij, dat het weer zich in Yerseke gisteren kostelijk heeft gehouden. Even dreig de er een kinkje in de kabel te ko men, toen de genodigden zich aan boord van de vissersschepen begaven. Maar het bleef bij een paar druppels. Daarna was het bepaald warm weer. En gelet op de belangstelling en het weer, alsmede op het perfecte afwer ken van het programma, kan gezegd worden, dat deze derde „Zeeland Pre senteert" een gebeurtenis is gewor den, die ten volle geslaagd kan wor-

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1