„De Zeven Provinciën" bij Den Helder gestrand VERWARDE TOESTAND RONDOM FORMOSA Algerijns bevrijdingsfront wendt zich tot de VN «lafflffanraini Politie contra Algerijnen Pogingen om de kruiser vlot te krijgen mislukten FAUBUS WIL BEVOEGDHEID OM SCHOLEN TE SLUITEN uit gevangenis ontslagen Sultan Hamid II PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND JANTJES FUNGEERDEN ALS PAARDEKRACHTEN Communistische vloot naar Foekien INHALEN VERLET 27 DECEMBER Dwang federale regering tegen de grondwet Koninklijk gezin bezocht Expo DAKAR KOEL TEGENOVER DE GAULLE Standpunt nog niet bepaald LINKSE ORGANISATIES WILLEN MASSADEMONSTRATIE FOETSJOU 'Mot»oc: iKOREAi Foekien prov. Pottier? Chinese Volks II Republiek Kir oen: I TaJngkfang* SjlntjJkO -ORMOSA *TaH$jM f- FORMOSA: SWATOU Tainow. 'Teftlang Zuid Chinese Ze? (PORTUGEES) Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, f7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4095 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Het communistische persbureau „Nieuw China" meldt dat een Natio nalistisch schip met troepen door artillerievuur van het vasteland is getroffen. Het schip is aan de grond gelopen. Verder wordt gezegd dat na een beschieting van 17 minuten de nationalistische artillerie op het eiland Quemoy tot zwijgen is gebracht. Sinds gisteren wordt door de communistische strijdkrachten nog slechts sporadisch op Quemoy ge schoten. Uit nationalistische bron is dinsdag grote slag zal ontstaan, zolang geen in Taipeh vernomen dat het grootste buitenlandse inmenging plaats vindt, deel van de communistische vloot in de Oostzee op weg is naar het zui den en geconcentreerd wordt voor de kust vtm Foekien, bij Matsoe. Of het waar is, dat twee MIG- straaljagers van communistisch China de zijde der Nationalisten hebben ge kozen, valt niet te zeggen. Weliswaar gaan in Taipeh hierover hardnekkige geruchten, maar het nationalistische ministerie van defensie spreekt deze met nadruk tegen. Van communistische zijde werd be kend gemaakt, dat hun straaljagers één van de acht Nationalistische jagers hebben neergeschoten. De acht Amerikaanse oorlogssche pen die in de haven van Singapore bijeen waren, zijn gisterochtend uit gevaren. Volgens het Amerikaanse consulaat te Singapore keren de sche pen terug naar Okinawa, een eiland dat tussen Formosa en Japan ligt. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Subandrio ver klaarde dinsdag, dat hij uit een ge sprek met de vertegenwoordiger van Communistisch China in Djakarta niet de indruk had gekregen dat er een WOENSDAG AUGUSTUS „Er was een rijk man, die een rentmeester had. Van de zen werd hem aangebracht, dat hij zijn bezit verkwistte. Lucas 16 1 WANNEER RENTMEESTERS er met hun pet naar gooien, gaat het bezit van de eigenaar verlo ren. De eigenaar zal daarom nauwlettend toezien of zijn rent meesters zijn bezit niet verkwist ten. Hij zal hen desnoods bestraf fen. Wij zijn allen x-entmeesters Gods. Door Hem zijn we in de wereld gesteld om Zijn Bezit te onderhouden en van smetten te zuiveren. Doch God moet allang tot de slotsom zijn gekomen, dat wij Zijn bezit niet waardig zijn, er onbekommerd onkruid over laten groeien en Zijn Zaak om het met een alledaags woord te zeggen in de soep laten lopen. Wanneer wij het zover kunnen brengen, dat wij bij onszelf zeg gen: Onze Heer zal ons ontslaan, dan zijn wij op de goede weg, want dan hebben wij Hem er kend als Heer. En staat er niet geschreven, dat de Heer de „on rechtvaardige" rentmeester prees, toen hij berouw toonde? Ts/angpoe Kwanroeng prov CANTON ös» Shtkiung HR. MS. KRUISER „De Zeven Provinciën is gistermorgen om zes uur bij het binnenlopen van de haven van Den Helder gestrand. Het schip liep vast op de glooiing van de strekdam van het Harsseneiland, als gevolg van een mislukte manoeuvre. Volgens de Marine Voorlich tingsdienst moet de stranding aan een defect van het vaartuig worden geweten. De kruiser was maandag voor een normaal oefenprogramma uitgevaren. In het Schulpengat werd in de loop van de dag echter in de flens van de hoofdstoomleiding een gat geconstateerd. De comman dant, kapitein ter zee M. J. Vos, gaf daarop opdracht voor anker te gaan. Gistermorgen keerde het schip naar Den Helder terug. Zowel de stuurboordmotor als de stuurboordschroef waren als gevolg van het lek in de stoomleiding uitgevallen. Het werd daardoor veel moeilijker de kruiser te besturen. HET SCHIP alleen varend op een draaiende bakboordschroef strandde ter hoogte van het weste lijke havenhoofd, in de havenmon ding. Het aflopende getij maakte, dat de kruiser steeds verder in de glooi ing wegzakte en tenslotte enigszins begon over te hellen. Terstond werd met de zeesleep vaart- en bergingsmaatschappij N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden een contract afgesloten om te trachten de gestrande kruiser vlot te brengen. De sleepboot „Zeeland" van het bu reau, die een vermogen van 2500 pk heeft en in Den Helder is gestatio neerd, betrok korte tijd later de wacht bij het schip. Geen beweging Gisteravond tussen half vijf en zes uur hebben vier sleepboten van de Koninklijke Marine, de „Orkaan", de „Dommel", de „Dintel" en de „IJssel" geprobeerd de gestrande kruiser bij hoog water vlot te slepen, maar dat mislukte. Er was geen beweging in het schip te krijgen. Het schip bleef volledig geboeid op de strekdam zit ten. Tijdens de pogingen van de sleep boten stonden een vierhonderd kop pen van de totaal 700 bemannings leden op het achterdek van „De Ze ven Provinciën" aangetreden tenein de het evenwicht te vergroten. Ge durende het gieren kreeg 'n honderd tal matrozen de opdracht snel van bakboord naar stuurboord te rennen om het effect van het wrikken te vergroten. Doch al deze pogingen van de vier slepers, waarvan er drie 750 pk en een 1200 pk ontwikkelden, waren tevergeefs. In de loop van de avond zijn de sleepboten naar de DE BILT ZEGT: Vrij zonnig Vrij koude ochtend met plaatselijk mist. Overdag vrij zonnig weer met zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.43 u., onder 19.37 u. Maan op 18.55 u., onder 4.57 u. Hoogwater donderdag 28 augustus: Vlissingen: 1.22 u. 2.05 m., 13.38 u. 2.13 m. Terneuzen: 1.50 u. 2.20 m., 14.06 u. 2.28 m. Wemeldinge: 2.58 u. 1.70 m., 15.21 u. 1.59 m. Zierikzee: 2.37 u. 1.46 m., 14.56 u. 1.34 m. haven van Den Helder teruggekeerd. Nog gisteravond is het personeel begonnen met het overladen van mu nitie en het overpompen van olie, in totaal 1000 ton. Berekend is, dat het schip hierna circa 15 cm. hoger zal komen te ligeen. Of dit veel effect zal sorteren bij de slepingspogingen, die hedenochtend worden ondernomen, dient te worden afgewacht. Het resul taat van deze pogingen zal voor een groot deel afhankelijk zijn van de waterhoogte. De foto toont de 8.500 ton me tende lichte kruiser in zijn be narde positie. Dit jaar valt de 27ste december op een zaterdag. Verscheidene bedrijven willen de arbeid op deze dag stop zotten en het verlet laten inhalen. Teneinde dit mogelijk te maken heeft de staatssecretaris van sociale zaken aan hoofden of bestuurders van fabrieken of werkplaatsen en/of pak huizen een algemene vergunning ver leend, de verzuimde uren tot een maximum van 5% uur onder bepaal de voorwaarden door arbeiders van 16 jaar of ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 november tot 15 januari. Nederlands echtpaar omgekomen in Duitsland Het echtpaar Mertens uit Laren (N.H.) is gistermiddag bij Hagen in Duitsland om het leven gekomen door een auto-ongeluk. De 52-jarige heer T. H. Mertens en zijn 55-jarige echt genote Maria, zijn bij het dorpje Vol- metal bij Dahl in een onoverzichtelijke bocht van de weg in botsing gekomen met een vrachtauto uit Bochum. De Nederlandse auto werd volledig ver nield. Behalve de heer en mevrouw Mertens kwam ook een Duits echtpaar, dat in de nederlandse wagen meereed, om het leven. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft dinsdag een speciale vergadering van Arkansas' wetgevende vergadering verzocht hem in een wetsontwerp de bevoegdheid te geven om de openbare scholen met name de centrale mid delbare school van Little Rock te sluiten indien integratie wordt opgelegd. Faubus verklaarde dat deze maatregel noodzakelijk is om herhaling van inci denten als die van het vorgie jaar te voorkomen. Faubus zei, dat de federale rege ring grondwettelijk geen integratie op openbare scholen kan afdwingen, om dat er geen duidelijk federaal statuut over integratie op scholen bestaat. En zo dat toch het geval zou zijn, zou het ongrondwettelijk zijn, omdat de bevoegdheid voor de controle op de openbare opvoeding door de staten nimmer aan de federale regering is overgedragen. De gouverneur stelde een wets ontwerp voor, dat voorziet in een volksstemming in het gebied van een eventueel gesloten school, om binnen dertig dagen te beslissen of de school gesloten blijft dan wel met toepas sing van integratie heropent. Faubus diende voorts een wetsont werp in om in een school waar de rassenintegratie wordt toegepast, gè- scheiden klassen voor kleurlingen en blanken in te stellen. In New Delhi zijn deze maand acht tien personen om het leven gekomen tengevolge van het drinken van bedor ven water. In de stad heerst een tekort aan drinkwater. De bezoekers in het Argentijnse paviljoen op de Expo keken dinsdag middag verwonderd toen zij tussen het publiek Prins Bernhard en de prinsessen opmerkten. De directeur van de persdienst van het Argentijn se commissariaat was de eerste, die de prinselijke gasten herkende en begroette. Na de lunch in het Portugese pavil joen keerden de Prins en zijn doch ters nog even naar het Argentijnse paviljoen terug. Ook de paviljoens van Italië, Rusland, de V.S. en Tsje- choslowakije deelden in het bezoek. In het Tjechische paviljoen voegde de Koningin zich bij haar man en kinderen. Omstreeks 6 uur keerde de konink lijke familie terug naar de Neder landse ambassade, waar te hunner ere een diner werd aangeboden. Sultan Hamid de tweede van Fon- tianak, is de vorige week woensdag uit de gevangenis ontslagen. Hij heeft acht en een half jaar in de gevange nis doorgebracht na terecht te heb ben ystaan wegens pogingen tot omverwerping van de regering. Hij verblijft tijdelijk bij vrienden in Djakarta. In een onderhoud met de corres pondent van het ANP in Djakarta zei sultan Hamid dinsdag boven alles naar rust te verlangen. Hij zag er gezond uit, maar is wel verouderd. Hij werd in april 1950 gearresteerd na de opzienbare aanval op Bandoeng door Westerling en zijn volgelingen. Hij was toen minister van staat voor parlementaire aangelegenheden. Drie jaar later stond hij terecht op be schuldiging pogingen te hebben ge daan de eerste Indonesische regering na de overdracht van de souvereini- teit omver te werpen. Hij kreeg tien jaar gevangenisstraf. De treinverbinding tussen de Ver enigde Arabische Republiek en Libanon, die bij het uitbreken van de ongeregeld heden in Libanon was verbroken, is maandag hervat. NAMENS HET ALGERIJNS bevrijdingsfront is dinsdag aan de se cretaris-generaal van de V.N. een memorandum gezonden waarin pro test wordt aangetekend tegen het houden van een volksstemming in Algerië en tussenkomst van de secretaris-generaal wordt gevraagd om de Franse regering te bewegen, haar pogingen op te geven. Het front zal zich met alle middelen tegen het houden van een volksstemming verzetten. DE GRONDWET wordt een zaak genoemd die alleen het franse volk aan gaat. Als de franse regering de Algerijnen het woord wil geven, moet zjj eerst Algerië onafhankelijkheid en soevereiniteit verlenen, aldus het memorandum. In Parijs werd dinsdag een hon derdtal arrestaties onder Algerijnen verricht. Met het oog op de Algerijnse verzetsdaden zijn dinsdag alle verlo ven van de Süreté Nationale ingetrok ken De gewone geüniformde politie wordt niet door de maatregel getrof fen. Het linkse „comité van verzet tegen het fascisme" en de communistische vakbond van metaalarbeiders hebben in een communiqué alle Franse arbei ders en republikeinen opgeroepen om op 4 september op de Place la Repu- blique in Parijs een massademonstra tie te houden. Zoals bekend zal De Gaulle op 4 september op de Place de la Republi- que zijn campagne voor de nieuwe grondwet in Frankrijk beginnen. Het comité en de vakbond willen dat de arbeiders en republikeinen een duide lijk „neen" laten horen op De Gaulles ■voorstellen t.a.v. de Franse grondwet. Premier De Gaulle van Frankrijk is dinsdagmorgen in Dakar, de hoofd stad van Senegal, aangekomen in ge zelschap van zijn minister van over zeese gebiedsdelen, Cornut Gentille. Senegal vormt de laatste etappe van de reis, die De Gaulle door donker Afrika maakt. De ontvangst in Dakar was lang niet zo enthousiast als in de andere Afrikaanse steden, die degene- raai op deze reis reeds heeft bezocht. Aanhangers van de progressieve unie van Senegal verspreidden hon derden pamfletten, waarin onmiddel lijke onafhankelijkheid, de vorming van een Afrikaanse federatie van multi-nationale confederatie met Frankrijk werd geëist. In de voor steden van Dakar hingen slechts wei nig Franse vlaggen uit. Er waren enkele spandoeken opgehangen met de leuze „Fransen, gaat weg". Op een bijeenkomst in het paleis verklaarde generaal De Gaulle, dat Frankrijk een nieuwe weg moet in slaan in de betrekkingen met de over zeese gebieden. De Gaulle zei, dat in de ontworpen grondwet geen „poli tieke" wijzigingen meer zullen wor den aangebracht, alleen wijziging van de redactie is nu nog mogelijk. De premier van Frans Guinea heeft dinsdag verklaard, dat hij en zijn vol gelingen alleen voor de nieuwe Franse grondwet zullen stemmen, als daarin uitdrukkelijk het recht van de over zeese gebiedsdelen op onbeperkte on afhankelijkheid wordt erkend. Guillabert, voorzitter van de Sene galese wetgevende vergadering en be stuurslid van de „Afrikaanse hergroe peringspartij" deelde in Dakar tegen over De Gaulle mee, dat de keus die de generaal de Senegalezen bood voor de toekomst van hun land, „in zeer sterke mate" tegemoet komt aan de wens van het bestuur van zijn partij. Er kan echter thans nog geen „ja" of „neen" worden gezegd. Een gewapende Parijse politieman fouilleert een Noord-Afrikaan op de Boulevard de L'Hopital, niet ver van de plaats, waar een garage van de po litie is aangevallen. Algerijnse opstan delingen hebben op verschillende plaatsen in de Franse hoofdstad over vallen op politieposten uitgevoerd, waarbij vier politiemannen gedood werden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1