Algerijnen stichten enorme oliebranden in Frankrijk pmmmniiiiB In Middelburg komt geen Chr. Technische School Hittegolf in M.-Oosten Aanvallen op politie Ook opruiming bunkers bij Vrouwenpoldet Binnen honderd jaar dikke laag ijs over West-Europa? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NIEUWE GOLF VAN AANSLAGEN Gerechtshof behandelt kwestie Little Rock LUCHT GEVECHT BIJ QUEMOY Arrestaties KONINKLIJK GEZIN INCOGNITO OP EXPO Weef spoorwegongeluk in Engeland WINTERMELKPRODUKTIE moet MINDER WORDEN DE BILT ZEGT: Ruime meerderheid raad handhaafde besluit Vooral de heer Hoek (AR) keerde zich tegen voorstel b. en w. Op Walcheren grote groep voorstander van dit onderwijs Verwachting van twee Amerikaanse geleerden Stijging van zeeniveau „Ruimtevaartmonument" in Moskou DINSDAG AUGUSTUS „Geliefden, ik schrijf u geen nieuw gebod, maar een oud gebod." X Joh. 27 BISSCHOP DIBELIUS, het hoofd van de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland, riep het uit tij dens de bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken: „De kerken kunnen de wereld wel iswaar niet veranderen, maar zij kunnen het Woord van God uitdragen, dat oproept tot vrede en gerechtigheid en waarheid. Wij hadden dat luider moeten doen, moediger en indrukwek kender". De bisschop zei het on omwonden. De kerk verzaakt zo vaak haar plicht, negeert zo dik wijls het gebod, dat God heeft opgesteld. De wereld houdt geen rekening meer met de kerk, om dat de kerk maar al te vaak een schor geluid laat horen. En met die kerk bedoelen wij dan de Christenheid, die het Evangelie angstvallig voor zich hield en het te weinig aan de wereld liet zien, opdat die wereld door dat Evangelie omgebogen zou kun nen worden. Maak Mijn Naam groot onder de mensen, zei Christus. Dat is geen nieuw ge bod, maar een oud, en nog steeds van kracht. xiuuiubunrouiri x-»« tvi o isw uttt crucs Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4094 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Het hooggerechtshof, het hoogste gerechtelijke orgaan in de V.S., heeft besloten zijn vakantie te onderbreken en donderdag in buitengewone zitting bijeen te komen om de kritieke kwes tie van de integratie op de middel bare school van Little Rock in be handeling te nemen. Communistische kustbatterijen heb ben gisteren opnieuw het nationalis tische eiland Guemoy beschoten. In de buurt van het eiland is giste ren een luchtgevecht geleverd tussen een formatie nationalistische straal jagers en 48 communistische jagers. Twee communistische straaljagers wer den neergeschoten. De Amerikaanse zevende vloot, die Formosa beschermt, heeft bevel gekre gen „normale voorzorgsmaatregelen" te nemen met het oog op de toegeno men activiteit van de communisten. KAARSEN SMELTEN IN JERUZALEM In de landen van het Midden-Oos ten heerst een ongekende zware hitte golf met zuidelijke en oostelijke win den, die zeer warme lucht uit de woestijnen aanvoeren. In het dal van de Eufraat is een recordtemperatuur van 52 graden Celcius in de schaduw gemeten. In Bagdad, Basrah, Koe,weit en Bahrein is het met 48 graden iets „koeler", 's Nachts daalt het kwik in deze plaatsen niet verder dan 39 graden. In Jeruzalem is het zo warm, dat men gisteren zelfs geen kaarsen kon ontsteken. Ze smolten als gevolg van de temperatuur van 40 graden. In Istanbul zijn temperaturen van 41 graden Celcius gemeten. Het is daar in 50 jaar niet zo warm geK weest. De Britse troepen op Cyprus en de Amerikaanse mariniers in Libanon hebben opdracht gekregen hun mu- nitievoorraad in de schaduw te hou den om spontane explosies te voor komen Ook in Griekenland is het ongekend warm. In Athene was het gisterem 41 graden. In Libanon, op Kreta, op Cyprus en in Turkije zijn bosbranden ontstaan. Algerijnse verzetslieden hebben gisteren in Frankrijk een serie aanvallen gepleegd, waarbij in Pa rijs vier politiemannen om het le ven kwamen en grote branden werden gesticht in olie-opslag plaatsen in Zuid-Frankrijk. In Parijs vielen benden gister ochtend met machinegeweren twee garages van de politie aan. Bij de vuurgevechten die ontstonden zijn vier politiemannen en drie Al gerijnen gedood. Bij overvallen op de olie-terreinen in Zuid-Frankrijk, waar bijna de helft van de Franse voorraden zijjp opgesla gen, gebruikten de verzetslieden pla stieken bommen. Vijftien brandweer lieden zijn gewond bij het bestrijden van de reusachtige branden die ont stonden. Het zwaarst werd de olie-op slagplaats van Mourepiane bij Marseil le getroffen. Gisteravond sloegen daar nog 300 meter hoge vlammen uit zeven tanks. Er is zeker drie miljoen liter benzine verbrand. Huizen in de buurt van het opslagterrein moestèn worden ontruimd. Het ministerie van binnenlandse za ken meent dat het Algerijnse nationale bevrijdingsfront de aanslagen heeft ge organiseerd. Na de overvallen in Parijs zijn vijf tig Algerijnen gearresteerd. Acht van hen bleken in het bezit van wapens te zijn. De verzetslieden waren van plan een munitiefabriek op te blazen. President Coty heeft verklaard „zeer verontrust" te zijn over de aanvallen op de politie. Het Koninklijk gezin heeft gisteren de Expo in Brussel bezocht. Vele be zoekers bemerkten niet eens, dat ko ningin, prins en prinsessen de tentoon stelling bezochten. Het bezoek was streng incognito. In groepjes was de koninklijke familie gekomen en op deze wijze werd het terrein ook weer •verlaten. Het dagelijks bestuur van de Pol der Walcheren heeft van de directie van Deltawerken Zuid het verzoek ontvangen om medewerking te ver lenen bij het opruimen van een aan tal Duitse bunkers bij Vrouwenpolder, alsmede tot het aanleggen van een puinweg ter plaatse. De polder is toe gezegd, dat alle kosten welke niet door het ministerie van volkshuisves ting en bouwnijverheid vergoed wor den, ten laste van de directie Delta werken Zuid komen. Aangezien de bunkeropruiming ech ter, inclusief 8 procent algemene kos ten, door volkshuisvesting en bouw nijverheid vergoed worden, zal de aanleg van de puinweg in zijn geheel door het rijk als deltawerk vergoed worden. Derhalve stelt het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren de algemene vergadering voor, een kre diet te verlenen van f 100.000,voor de uitvoering van deze werken. Naar aanleiding van het advies van het landbouwschap de prijs van krachtvoer te verhogen door middel van een heffing, deelt de minister van landbouw het volgende mee: Zoals bekend beraden zowel het bedrijfsleven als de regering zich over middelen, die tot vermindering van de stijgende melkproduktie zouden kunnen leiden. Eén van de oorzaken van de stijging is ongetwijfeld het toenemend gebruik van krachtvoer in de stalperiode. De huidige prijsver houding tussen krachtvoer en de ge garandeerde melkprijs maakt het ge-1' bruik van meer krachtvoer aantrek kelijk. Het landbouwschap heeft voor gesteld deze prijsverhouding te veran deren door een verhoging van de prijs van het krachtvoer. Als gevolg van geruchten en de publikatie van het advies is een ernstige verstoring in de veevoederhandel opgetreden. Hoe wel het overleg over het toekomstige beleid in de rundveehouderij tussen regering en georganiseerd bedrijfs leven nog pas in het eerste stadium is en dus nog geen eindresultaat is bereikt, voelt de regering zich ge drongen mede te delen, dat het wel in haar voornemen ligt de winter- melkproduktie onaantrekkelijker te maken, maar dat haar gedachten daar bij niet in de eerste plaats uitgaan naar een verhoging van de kracht- voederprijzen, doch naar een sterke verlaging van de toeslag cp de prijs van in de stalperiode gewonnen melk. De regering verwacht, dat daardoor het verVn'v v3n krachtvoer zal ver- WESTELIJKE WIND Aanvankelijk nog plaatselijk buien, overigens vrij zonnig weer. Overwe gend matige wind uit westelijke rich tingen. Iets hogere middagtempera- turen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.42 u., onder 19.39 u. Maan op 18.29 u., onder 3.50 u. Hoogwater woensdag 27 augustus: Vlissingen: 0.38 u. 1.97 m., 12.58 u. 2.00 m. Terneuzen: 1.05 u. 2.13 m., 13.27 u. 2.16 m. Wemeldinge: 2.11 u. 1.61 m., 14.38 u. 1.52 m. Zierikzee: 1.47 u. 1.39 m., 14.11 u. 1.28 m. minderen en als gevolg daarvan ook de wintermelkproduktie. Maandagmorgen heeft er bij Eastbourne (Engeland) weer een spoorwegongeluk plaatsgevonden. De nachttrein uit Glasgow reed in op een electrische forensentrein, welke van Eastbourne op weg was naar Londen. Volgens de laatste berichten zijn zes mensen om het leven gekomen en 31 gewond. De laatste tijd hebben er zeer veel spoorwegongelukken in Engeland plaats gehad. De foto laat de wrak stukken zien van het ongeluk bij Eastbourne. (Telefoto) ER ZAL VOORLOPIG geen Christelijke Technische School te Mid delburg komen. Een ruime meerderheid van de hoofdstedelijke raad bleef namelijk de beslissing getrouw, die tijdens de raadsvergadering van 5 augustus 1957 werd genomen. In die vergadering stemde een ruime meerderheid tegen het voorstel van b. en w. de gevraagde nood zakelijkheidsverklaring aan de Stichting voor Prot. Chr. Technisch Onderwijs in Zeeland af te geven. Inmiddels stelden Gedeputeerde Staten, alvorens advies aan de Kroon te geven, de raad nogmaals in de gelegenheid zijn oordeel kenbaar te maken. B. en w. zagen echter geen motieven op grond waarvan de mening van de raad wijziging zou heb ben kunnen ondergaan en stelden daarom de raad voor dit aan G.S. te berichten. Dit voorstel kwam dus gistermiddag in behandeling en werd met 13 tegen 5 stemmen aanvaard, zij het in gewijzigde vorm. Die wijziging gold de zinsnede in het voorstel, dat „omdat de bevol king van de provincie Zeeland overwegend Protestants-Christelijk is, de overweging van een Christelijk Technische School gewenst is, welk argument volgens b. en w. in het geheel niet opgaat". De zinsnede werd op verzoek van de heer A. J. Kaland (C.H.) veranderd in „niet geheel opgaat". alinea. Wat daarna echter volgde wek te by de heer Hoek enige verbazing. Dat „daarna" betrof dan de volgens b. en w. scheefgaande argumentatie. Spre ker kon zich niet voorstellen, dat daar in het gevoelen van het gehele college van b. en w. wordt uitgedrukt. Bij monde van de toenmalige voorzitter is bij de behandeling in eerste instantie geheel anders namens b. en w. ge sproken. Over deze zaak zelf sprekende zei de heer Hoek, dat de raad wordt voor gesteld zich tegen het beroep te ver- VOORAL de heer J. Hoek (A.R.) keerde zich tegen het voorstel. Hij ver klaarde dat er geen aanleiding zou zijn na de vroeger gevoerde debatten nog ééns het woord voeren, over deze kwes tie, wanneer de redactie van het voor stel zou zijn geëindigd bij de vierde weren, omdat niet de meerderheid van de bevolking het gevraagde technische onderwijs wenst. Voorzover spreker had kunnen nagaan is nergens be weerd, dat de meerderheid van de be volking van Middelburg dat wenst, Hij liet in het midden of dat niet werke lijk het geval is. De heer Hoek dacht het tegenovergestelde. Het bestuur treedt niet op namens de groep in de bevolking van Middelburg alleen, maar streeft naar het tot stand komen van een streekschool, die voor een belang rijk deel leerlingen van Walcheren zal betrekken. Wil men dus met dit argument ope reren, aldus de heer Hoek, dan zal men de gemeenteraden van de dorpen mede in zijn beschouwing moeten laten mee spreken. Het staat voor spreker vast, dat er op Walcheren een zeer grote groep is, die voorstander is van een Christelijk Technische School. Boven dien overtreffen de leerlingen van Chr. lagere en ULO-schoIen de leerlingen op neutrale scholen, zo zei de heer Hoek. Wethouder Kögelaar (A.R.) vond evenmin de redactie van de motivering erg gelukkig. Hij had er zelf niet aan meegewerkt, maar wilde zich toch neerleggen bij een eens genomen be slissing. Wanneer ook andere plaatsen gekend zouden zijn, zou er iets geheel anders uit de bus zijn gekomen. De wethouder Berenpas en Schrorer voon- den daarentegen de argumentering wel juist. De voorzitter verklaarde de inmiddels door de heer Kaland voor gestelde wijziging graag over te nemen, waarna hij het voorstel in stemming bracht. Zoals gezegd werd met 13 te gen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Kögeler, Hoek, Wat- tel, Meliefste (allen A.R.) en Schot (S.G.P.). Twee Amerikaanse geleerden verwachten dat over ongeveer een eeuw een vijfde ijstijd zal be ginnen, die op de duur West-Euro pa en het oostelijk deel van de Ver. Staten met een laag ijs van meer dan drie kilometer zal bedekken. De geleerden, dr. Maurice Ewing, directeur van het Geologisch observa torium van de universiteit van Colum bia, en William Donn, geoloog en me teoroloog van het Brooklyn College in New York, zijn n.l. van mening, dat gedurende de ijstijden het water van de poolzee warm genoeg is geweest om ijsvrij te zijn. De poolzee zou dat niet; zoals de geldende theorie luidt, in de ijstijden nog sterker bevroren zijn ge weest dan thans. Dr. Ewing en de heer Donn wijzen erop, dat het noordelijk deel van de Atlantische oceaan snel warmer wordt. De gemiddelde temperatuur op Groen land en IJsland is in de afgelopen ja ren circa tien graden gestegen en de ijskap aan de noordpool is volgens de huidige ramingen 40 procent dunner dan 15 jaar geleden en ook aanzienlijk kleiner. Als nu maar voldoende warm water van de Atlantische oceaan in de IJszee vloeit, zal er een ijsvrije zee ontstaan. Dat zou condensatie van zee water tot gevolg hebben en vrijwel on afgebroken sneeuwstormen, catastro fale stijging van het zeeniveau en het ontstaan van gletsjers op het vaste land. In Moskou, op de „Lenin- heuvels" zal dit 50 meter hoge monument verrijzen ter herdenking aan de eerste schreden van de mens in de ruimte. Het is een ontwerp van de architecten M. I. Barsch en A. N. Kolchin en van de beeldhouwer A. P. Faidisr-Krankievski. Premier De Gaulle van Frank rijk maakt een tocht door Afrika. Foto: in Brazzaville werd de pre mier enthousiast ontvangen door de bevolking. t

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1