Ver. Staten en Engeland bereid kernproeven op te schorten 23 Onder voorwaarden en voor één jaar REACTIES Haar in drie seizoenen.,.,» WONDERBAARLIJKE VANGST VAN SARDINES BIJ EGMOND Ooievaars gaan zich verzamelen WtefcieM Rusland zal dit besluit waarschijnlijk toejuichen Amerikaans soldaat gaf Kanaalzwemmers lesje IJsland dreigt uit NAVO- verband te zullen treden Verplichte arbeidsdag voor Oostduitse schoolkinderen PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Directeur van universiteit te Jena gevlucht Dorpje in Italië geheel afgebrand MET INGANG VAN 31 OKTOBER Luchtlijn Amsterdam- Moskou gevaarlijk? Sorry, ik heb geen tijd meer" VISSERIJKWESTIE BEREIKT CLIMAX Dag per week in fabriek of bij boer Dozijn kotters ving in 12 uur 180.000 kilo Hoofdkantoor: U Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Nooxdstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeenwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4092 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Belangrijke wijziging van Amerika's politiek Het besluit om de kernwapen proeven voorwaardelijk voor een jaar te staken, houdt een belang rijke wijziging van de Amerikaan se politiek in. Het is o.m. een over winning voor Dulles Amerika's minister van buitenlandse zaken die er voor gevochten heeft. Zoals bekend zijn de V.S. in het verle den nooit ingegaan op verzoeken tot staking van de kernproeven van landen als Japan en India. DE BRITSE minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, noemde het Brits-Amerikaanse besluit een belang rijke stap voorwaarts. De volgende stap is een politieke overeenkomst met de Russen, over het toezicht op het staken van de kernwapenproeven, al dus Lloyd. IN WESTDUITSE regeringskringen juicht men de verklaring van Engeland en de V.S. toe. Ook in officiële Indi sche kringen toonde men zich opgeto gen hierover. Men hoopte dat het voorwaardelijke besluit zou leiden tot een permanent verbod van kernwapen proeven. Prof. Josef Hamel, de 63-jarige di recteur van de universiteit van Jena, is uit Oost-Duitsland gevlucht, zo meldt het officiële Oostduitse blad „Neues Deutschland". Hamel, die kort na 1945 lid van de socialistische eenheidspartij werd en die verscheidene hoge Oostduitse on derscheidingen heeft ontvangen, is volgens het blad „onder invloed van de toenemende agitatie tegen de "Duitse democratische republiek en on der druk van reactionele kringen" vertrokken. Het blad zegt niet waar heen hij is gegaan. Het nieuws is tien dagen vóór het 400-jarig bestaan van de universiteit zal worden gevierd, bekendgemaakt. Prof. Hamel verklaarde vrijdag in West-Berlijn tegenover de pers, dat hij na zware innerlijke strijd om po litieke redenen de stad heeft verlaten waar hij 35 jaar geleefd en gewerkt heeft en waarvan hij ereburger was. De professor is donderdag met zijn vrouw en kinderen in West-Berlijn aangekomen. Vele intellectuelen Gelijk met prof. Hamel zijn nog vijf Oostduitse intellectuelen naar West- Berlijn gevlucht. Volgens West-Ber- lijnse functionarissen zijn dit jaar reeds verscheidene honderden Oost duitse wetenschapsmensen naar het westen gekomen. Vrijdag arriveerde in West-Berlijn de directeur van het instituut voor kunstgeschiedenis van de universiteit te Rostock, dr. Koch. Het bergdorp Sinopoli Inferiore In Caiabrië, is vrijdagavond geheel door brand verwoest, aldus berichten die in iveggio zijn ontvangen. De brandweer van Reggio, die te hulp was gekomen, heeft het dorp, dat duizend inwoners telt, niet kunnen bereiken wegens de slechte toestand van de weg die naar het dorpje leidt. In de berichten wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. VOLGENS mededelingen van de Utrechtse sterrenwacht is zondag de derde Russische kunstmaan te zien om 21.15 uur op een hoogte van 25 graden in het wzw, gaande van west naar zuid. MEN VERWACHT IN MOSKOU, dat de Russen het Britse-Ameri kaanse besluit om de kernproeven voor een jaar te staken, mits aan zeker voorwaarden is voldaan, zullen toejuichen en beschouwen als een succes voor het Russische initiatief op dit punt. Waarschijnlijk zal Chroesjtsjef nu aandringen op een onmiddellijk ingaand verbod om kernwapens te bezitten en op vernietiging van de bestaande voorraden kernwapens. In Moskou is de in Genève tussen de geleerden van het Westen en Oosten bereikte overeenkomst om de mogelijkheid kernproeven te ontdekkken zeer gunstig ontvangen. Dit gunstige onthaal kan de weg bereiden voor een Rus sische, „ja" op het Westelijke voorstel onderhandelingen te beginnen over een politieke overeenkomst. De Britse regering stelt voor, dat de drie landen, welke atoomwapenproe- ven hebben genomen, Engeland, Ame rika en Rusland, de onderhandelingen op 31 oktober te New York beginnen. Intussen zal Engeland zo spoedig mo gelijk een korte serie voorgenomen proeven voltooien. In een officiële verklaring heeft Amerika's president Eisenhower, ge zegd dat de bereidheid van de V.S. af hankelijk is van instemming van de Sowjet-Unie met onderhandelingen over een internationale overeenkomst tot het staken van kernproeven. Als tweede voorwaarde stelt Eisenhower, dat de Sowjet-Unie bij haar eenzijdige besluit van maart, de kernproeven te staken, blijft. OOKCOMM.-CHINA Zoals bekend stelt de Sowjet-Unie de volgende eisen met betrekking tot een ontwapeningsovereenkomst: Staking van kernproeven. Een verbod om kernwapens te heb ben en te gebruiken. Een verbod om de ruimte te gebrui ken voor oorlogsdoeleinden. Een kernwapenvrije zone in Europa. Inkrimping van de strijdmachten van de beide Duitslanden. Een veiligheidsverdrag tussen het Oosten en Westen met inbegrip van ontmanteling van oorlogsbases en het vaststellen van zones in midden-Euro pa, die vanuit de lucht gecontroleerd moeten worden. De kans dat de Russen erop zullen aandringen deze eisen op een confe rentie van ministers van buitenlandse zaken of op een topconferentie te be spreken, schijnt in dit stadium vrij groot. Maar men moet er rekening mee houden, dat de Russische politiek af gestemd is op het standpunt van de communistische wereld in haar geheel, communistisch China inbegrepen. De Sowjet-Unia zal vermoedelijk bij de nieuwe onderhandelingen spreken namens het hele communistische kamp en zal er hierdoor borg voor kunnen staan dat ook de Chinezen zich in de toekomst zullen houden aan een eventueel verbod op het doen van kernproeven. ZATERDAG AUGUSTUS „Want wij weten, dat, indien de aardse tent, waarin wij wonen, wordt afgebroken, wij een ge bouw van God hebben, in de hemelen, niet met handen ge maakt, een eeuwig huis." 2 Cor. G 1 MET GROTE KOPPEN stond het gisteren in de krant: „Controle op atoomproeven is mogelijk". Dat be weren dan de atoomgeleerden uit Oost en West, die dagenlang met elkaar over dit onderwerp hebben vergaderd. Wij zijn geneigd om toch licht onze schouders op te ha len bij een dergelijke conclusie. Het vertrouwen van de mensen in elkaar op deze wereld is dermate geschokt, dat overeenkomsten van internationale aard praktisch bijna geen waarde meer hebben. En al komt er dan een internationaal orgaan, dat toezicht houdt op het naleven van de genomen maarege len, wij weten immers, dat de aarde steeds verder afglijdt naar de diep te van de zelfvernietiging, waaruit de ongelovige geen redding meer verwacht, maar hij, die Christus als zijn Leidsman ziet, de vaste hoop bezit te emigreren naar een andere plaats, het gebouw van God, een eeuwig huis, waarin wij geen angst meer behoeven te hebben, maar leven ter ere van Hem, die wij op aarde hebben gevolgd. De naam Fanny Blankers-Koen ls nog steeds een begrip In de at- letiek-wereld. Mevr. Blankers is op het ogenblik de leidster van de Nederlandse damesploeg bij de Europese kam pioenschappen hl Stockholm. Zij wordt nog steeds belaagd door autogrammen-jagers. Foto: Mevr. Blankers-Koen wordt geïnterviewd door een verslagge ver, terwijl handtekeningen jagers vol ongeduld staan te wachten. Het tweede kamerlid prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken, van Verkeer en Waterstaat en van Oorlog gevraagd: 1. Is inzake het sluiten van een overeenkomst met de Sovjet-Unie, strekkende tot het openen van een luchtlijn Amsterdam-Moskou v.v. de minister van oorlog tevoren geraad pleegd? 2. Is het type verkeersvliegtuigen, dat de Russen inzetten op deze lijn (type Tupolev TU-104), in uiterlijk precies gelijk aan een bommenwerper TU-16? 3. Indien vraag 2 bevestigend beant woord moet worden, ontstaat dan niet het gevaar, dat militaire Russische vliegtuigen (bommenwerpers, b.v.) onder het mom van verkeersvliegtui gen op een gegeven ogenblik onver hoeds boven Nato-landen van West- Eu-cpa verschijnen? 4. Zfjn de ministers bereid te bevor deren, dat de betreffende overeen komst ten spoedigste aan de staten- generaal wordt overgelegd? Terwijl de 30 deelnemers aan de jaarlijkse Butlin Kanaalrace zich voorbereidden op het grote avon tuur, dat in de nachtelijke uren zou beginnen, zwom de 33-jarige Amerikaanse marinier Berth Tho mas vrijdagavond over het Nauw van Calais van de Franse naar de Engelse kust. Onmiddellijk nadat hij bij "ingsdown aan land was gekomen, keerde hij om en begon de tocht in tegenovergestelde rich ting om, zoals hij had aangekon digd, te trachten Het Kanaal in beide richtingen over te zwemmen. Toen hij vaste grond onder de voe ten kreeg had hij ongeveer 20 uur in het water vertoefd. Hij was 's nachts om kwart over een bij Cap Gris Nez gestart. Hij vroeg om een sigaret, maar gunde zich geen tijd om op de vra gen van de nieuwsgierige omstan ders te antwoorden. „Sorry, ik kan De IJslandse ambassadeur te Lon den heeft vrijdag verklaard, dat het niet uitgesloten is dat zijn land nit de NAVO zal treden, als de Britse rege ring er op blijft staan binnen de tot twaalf mijl uitgebreide IJslandse vis wateren te vissen. Zoals bekend wordt het IJslandse besluit om de viswate ren van vier tot twaalf mijl nit te breiden, op één september van kracht. De ambassadeur sprak ook over de mogelijkheid van een compromis, vol gens hetwelk Engeland de twaalf- mijlszone rondom IJsland erkent, In is.eui.ea Zoja ae wereldkam pioenschappen haarkappen gehou den. V.l.n.r.: „Zomer", „Herfst" en „Winter Bouwvakarbeiders in Amsterdam ontslagen Van de bouwvakarbeiders, die don derdagmiddag op de objecten in Am sterdam-west meegedaan hebben aan een protestactie van een halve dag staking tegen de nieuwe c.a.o., zijn er gistermorgen ruim honderd door de werkgevers ontslagen, omdat zij zon der toestemming van het werk zijn weggebleven. Hammarskjoeld maandag naar Midden-Oosten Secretaris-generaal Dag Hammar skjoeld is van plan maandag per vlieg tuig naar Amman te gaan, als eerste etappe van de vervulling van zijn mis sie tn het Midden-Oosten. maar tevens concessies krijgt om bin nen deze grens te vissen. De IJslandse ambassadeur weigerde in te gaan op de vraag, wat IJsland zal doen als Engeland zijn treilers door schepen van de marine laat be sehermen. Blijkens een pamflet dat de journa listen ter hand werd gesteld, is IJs land tot zijn besluit gekomen als ge volg van het feit, dat het gebied rond om het eiland overbevist wordt. Daar de uitvoer van IJsland voor 97 pro cent uit visprodukten bestaat, was uitbreiding van de viermijiszone nood zakelijk. Men verwacht, dat de geheime be sprekingen tussen de Westelijke geal lieerden over de visserijkwestie in Pa rijs binnen enkele dagen tot een cli max zullen komen. De besprekingen in Parijs staan onder auspiciën van de NAVO. In het algemeen gelooft men in Pa rijs, dat er voor alle bij het dispuut betrokken partijen zoveel op het spel staat, dat men zich niet kan veroor loven, dat er een openlijke ruzie tus sen de NAVO-landen uit voortvloeit. Oostduitse schoolkinderen boven de elf jaar zullen voortaan na 1 september a.s. een dag per week op een fabriek of boerderij moeten werken, ondanks felle protesten van ouders, onderwijzers en fabri'eks- directies. De Oostduitse autoriteiten hebben het stelsel „polytechnische opvoeding" gedoopt. Het is bedoeld om kinderen „liefde voor de arbeid en de arbeiders" hij te brengen, maar Westberiijnse waarnemers menen dat de achtergrond van de nieuwe regeringsmaatregel het voordurend gebrek aan arbeidskrachten is. De vissers van 12 kotters uit Ouddorp hebben voor de Neder landse kust tussen Egmond en IJ muiden op nog geen 3 tot 4 mijl van het strand af een wonder baarlijke visvangst beleefd. In 12 uur tijds werden door de scheep jes die in span visten twee schepen trekken dan een treïlnet over de zeebodem van 500 tot 700 kisten sardines per span van zee gehaald. In totaal ruim 180.000 kilo. Elke trek kon slechts van 20 min. tot een half uur duren daar de schippers vreesden, dat de ny- lonnetten zouden scheuren. Enige keren kwamen de netten boven water met 10.000 kilo of 200 kis ten sardines er in. Voor een der gelijke hoeveelheid sardines moet men gewoonlijk dagen lang vis sen. De kotters, die donderdagavond met hun buit in de ruimen diep in het water liggend de haven van IJmuiden binnenliepen verkochten de gehele vangst voor het hoge bedrag van 120 gulden per ton aan een vis- meelfabriek te Huizen. De sardine is niet geschikt voor consumptie, daar ze zeer vet is en snel aan bederf on derhevig door de heersende hoge temperaturen. NYLONNETTEN De ontdekking van de grote sar- dinesschool voor de Nederlandse kust werd gedaan door de schippex-s van twee kotters. Zij besloten de sardine vissers van Ouddorp en Stellendam te waarschuwen, die met hun specia le nylonnetten zeker profijt van de vondst zouden trekken. Vier kotters van Ouddorp en Stel lendam koersten van de kust bij Scheveningen diezelfde avond nog naar IJmuiden en begonnen donder- dargmorgen aan de visserij. Toen het net van de eerste trek werd gehaald bevonden zich daar duizenden kilo's sardines. Twintig minuten lang was men bezig om deze vangst binnen te halen. Inmiddels waren nog 8 kotters op de school sardines komen vissen en ook de schippers van deze vaar tuigen haalden bijzonder grote vang sten. „NOG NOOIT" Schipper J. Molesteeg van de Oud dorp 10, die in span had gevist met de Ouddorp 19 vertelde: „Zulke gro te vangsten heb ik nog nooit meege maakt. We stonden aan dek gewoon in een sardinesvat". „Gewoonlijk vangen wij de sardi nes al in juni of juli en dan duurt de visserij tot februari. Maar dit jaar was ze erg laat. Onverwachts is ze nu in deze ongekende scholen op de Nederlandse kust terecht gekomen. We zullen proberen er nog enkele dagen op te vissen. Maar de sardine is evenals de haring een vis vol my sterie, zodat ze morgen alweer ver dwenen kan zijn". Gistermorgen is de vloot van 12 schepen weer uit IJmuiden vertrokken om de sardines te achtervolgen. niet te lang blijven staan, ik moet weer terug", zei hij. Zijn oponthoud had nog geen tien minuten geduurd. Toen hij vertrok waren de omstan digheden zowel wat het weer als wat het getij betreft zeer gunstig. Wanneer Thomas erin slaagt zijn moedige poging door te zetten, heeft hij een kans ergens onderweg de deel nemers aan de Butlin-raee, bij wie onze 20-jarige landgenote Stina Free uit Bergen op Zoom te ontmoeten. Tot nu toe zijn er negen zwemmers en zwemsters geweest, die het kanaal in beide richtingen hebben bedwongen, doch nooit in één poging met een kor te rast. Honderden nabij Meppel De laatste dagen worden in de om geving van Meppel grote groepen ooievaars waargenomen, die klaarblij kelijk bezig zijn zich te verzamelen voor de grote trek naar het zuiden. Het zijn zowel oude als jonge ooie vaars, die worden waargenomen. Tegen het eind van de vorige week werd reeds een groep van 25 waarge nomen onder Zuidwolde, op de daken van enkele boerderijen. Deze week werden grote groepen gesignaleerd in de buurt van Dedems- vaart, waar 42 langbenen werden ge teld. Nabij Balkbrug streken er dins dag 32 neer op de daken van enkele woningen, de volgende dag telde men er 52. Onder Dedemsvaart nabij de buurt schap Den Oosterhuis was eveneens een vijftigtal ooievaars bijeen, die zich tegoed deden aan allerlei lekkere hapjes, welke in de door de slagregens der laatste dagen drassig geworden landerijen gemakkelijk te vangen ble ken. Ook te Giethoorn werd een grote groep ooievaars waargenomen. Daar werd een zestigtal van deze vogels ge teld, die in zuidoostelijke richting la ter wegvlogen. V oedselvergif tiging door zalm in blik In Winterswijk zijn dezer dagen bij vijf leden van een familie, vader, moeder en drie dochters, verschijnse len van voedselvergiftiging geconsta teerd. In ernstige toestand zijn zij in het ziekenhuis opgenomen. Zij maken het thans vrij goed. De voedselvergiftiging is vex'moede- lijk veroorzaakt door het gebruik van zalm in blik, door een familielid uit het westen des lands naar Winterswijk meegenomen. ingebonden Menen n> BINNENVERINGBED DE BILT ZEGT; Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele bui en. Weinig verandering in tempera tuur. Tot matig of vrij krachtig toe nemende westelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.37 u., onder 19.47 u. Maan op' 16.42 u., onder 0.41 u. Hoogwater zondag 24 augustus: Vlissingen: 9.48 u. 1.60 m., 22.26 u. 1.71 m. Terneuzen: 10.14 u. 1.78 m., 22.49 u. 1.88 m. Wemeldinee: 11.12 u. 1,35 m., 23.46 u. 1.39 m. Zierikzee: 10.42 u. 1.18 m., 23.19 u. 1.21 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1