CONTROLE OP ATOOMPROE VEN IS MOGELIJK 22 in Oorlogsdreiging Midden-Oosten afgewend nu Spanning steigt met de dag in Little Rock Onder leiding van een internationaal orgaan Atoomgeleerden uit Oost en West concluderen: WESTERSE TROEPEN TERUG sBen ik geen mens? sEn geen broeder? HOF ZEI TEGEN NEGERS: JfjË TEGEN BESTUUR VAN SCHOOL: JA WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ANWB-advies voor Breskens Twee jaar cel voor Pool Scheveninger kreeg blindedarmontsteking midden op Noordzee Conferentie te Genève gesloten Twee jaar cel voor inbrekers V.N. akkoord met Arab, resolutie Bergen op Zoom residentie van Vrije Verendand Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vüssingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4091 Hoofdredacteur: R. HAGÜORT De atoomgeleerden uit acht westelijke en communistische landen, die sedert 1 juli in Genève bijeen zijn, zijn tot de slotsom gekomen dat het, binnen bepaalde grenzen, mogelijk is om een bruikbaar en doelmatige controlestelsel in te richten voor een eventuele overeen komst om de kernproeven te staken. De conferentie, waaraan de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk, Canada, Tsjecho-Slowakije, Polen en Roemenië hebben deelgeno men, is donderdag geëindigd met de publikatle van een communiqué, waarin gezegd wordt dat een controlestelsel dient te bestaan uit een net van controle posten op de continenten, op eilanden en op enige schepen die op de oceanen varen. Het controlestelsel zou onder leiding van een internationaal orgaan moeten staan, dat op de functionering ervan zou moeten toezien. De conferentie heeft een verslag aan de acht regeringen opgesteld. Over de publikatie van dit rapport moeten de regeringen beslissen. Onder net muLto „Nederland hul digt de Expo-werkers" is woens dag op de wereldtentoonstelling in Brussel de Nederlandse nationale dag gehouden. Een groep Scheveningse vissers vrouwen defilerend over de Expo. Op verzoek van de gemeente Bres kens heeft de A.N.W.B. advies uitge bracht over de boulevard, die, zolang de regering geen beslissing heeft geno men over de aanleg van een nieuwe boulevard-rijweg, de belangrijkste toe- oangsweg naar Breskens is nu de nieu we veerhaven in gebruik is genomen. De bond heeft de gemeente Bres kens aangeraden het gevaarlijke een zijdige rijwielpad op te heffen en de wielrijders normaal rechts op de rij baan te laten rijden. Hiertoe zullen de keistroken langs de noordzijde van de boulevard moeten worden vervangen door klinkers. Voor de smalle einden van de boule vard dient naar de mening van de A.N. W.B. voorts het bestaande eenzijdige wachtverbod te worden uitgebreid tot een algeheel wachtverbod. Bij een verkeersongeluk tussen Lugo en Peuerto Marin in de Spaanse provincie Galicie zijn dinsdag eenen dertig personen gewond, van wie zeven ernstig. De autobus, waarin zij zich be vonden, is door onbekende oorzaak van de weg geraakt. Hij sloeg tweemaal over de kop en kwam bij een kanaal tot stilstand. Mevrouw Adriana Zevenbergen- Wageveld uit Abbenbroek hoopt met echtgenoot en twee zoontjes op 29 september a.s. als honderd duizendste emigrante naar Austra lië te vertrekken. Foto v.l.n.r.: Cornelis (i'A jaar), de heer Zevenbergen (29 jaar), mevrouw Zevenbergen-VVageveld (27 jaar) en Addo (1 jaar). Vrouw over muur geworpen De Pool S. B. uit Vlissingen, die In april zijn vrouw over de boulevard muur in Vlissingen heeft geworpen, is door de arrondissementsrechtbank te Middelburg veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had vorige week dezelfde straf geëist. De Pool had zijn vrouw over de muur geworpen, om te trachten haar het leven te benemen. Hij had ruzie met haar gekregen. De vrouw liep bij de val over de ne gen meter hoge boulevardmuur slechts enkele lichte verwondingen op. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" heeft gisteren in de haven van Blyth (Northumberland) een Scheveningse visser, de 23-jarige Michel Vink die last had van een acute aanval van blindedarmontsteking, aan land gezet. De zieke jongeman bevond zich aan boord van het vissersvaartuig Roger", dat in de Noordzee viste en juist toen de jongeman pijn kreeg voor de kust van Northumberland met een dichte mist te kampen had. De „Roger" zond SOS-seinen uit, die door „De Hoop" werden opgevangen. Met behulp van radar wist het hospitaalkerkschip de „Roger" te vinden. De dokter aan boord van „De Hoop" achtte het ech ter beter dat Michiel Vink aan land werd geopereerd. Hij bevindt zich nu in het Ashington ziekenhuis. In het comunique wordt o.a. gezegd dat de huidige middelen voor het ont dekken van kernontploffingen het binnen bepaalde specifieke grenzen mogelijk maken dergelijke ontploffin gen waar te nemen en te identificeren Deze middelen het verzamelen van radio-actieve neerslag, het registreren van seismische en geluidsgolven e.d. samen met inspectie ter plaatse van niet-géïdentificeerde verschijnse len die kernontploffingen zouden kunnen zijn, heeft de conferentie voor gebruik aanbevolen. De doelmatigheid van de bekende methoden zal onge twijfeld in de toekomst nog toenemen, zo menen de deskundigen. De Amerikaanse dr. James B. Fisk, leider van de delegatie uit de Weste lijke landen, verklaarde donderdag, dat het verslag van de conferentie de „mogelijkheden en grenzen van de huidige methoden om kernontploffin gen te ontdekken, zorgvuldig onder zoekt en uiteenzet". De Russische prof. Fyodorof echter was veel positiever in zijn uitlatingen. Hij zei dat kernont ploffingen, zelfs kleine en ontploffin gen in de kosmische ruimte of onder grondse, kunnen worden ontdekt. Een doelmatig controlestelsel op kernproe ven behoeft niet bijzonder ingewik keld te zijn, meende hij. Alleen technisch Waarnemers in Genève merken op, dat de conferentie slechts van techni sche aard is geweest en dat een feite lijk besluit van Oost en West om alle kernproeven te staken pas na onder handelingen op diplomatiek en poli tiek niveau kan worden genomen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaarde donderdag, dat de Britse regering het rapport zai bestuderen en overleg met de bondge noten zal plegen alvorens een besluit over verdere stappen kan worden ge nomen. Functionarissen in Londen legden er de nadruk op, dat de con clusie van Genève de regeringen niet binden. Eisenhowers perschef, Hagerty, heeft donderdag geen commentaar willen leveren op persberichten, vol gens welke de Ver. Staten binnenkort de kernproeven eenzijdig zullen op schorten. Senator Hackson, een voor aanstaand lid van de congrescommis sie voor atoomenergie, verklaarde, echter gehoord te hebben, dat de proe ven voor de duur van een jaar zullen worden gestaakt. Juwelierszaak te Yerseke bezocht De stratenmaker J. W. uit St. Willi- brord en zijn zwager, de havenarbei der A. J. D. uit Roosendaal, die op 22 mei een inbraak pleegden in de juwe lierszaak van de firma Grim te Yer seke en hier een buit behaalden van ruim f7.000,zjjn gisteren door de rechtbank te Middelburg tot een ge vangenisstraf van elk twee jaar ver oordeeld. De officier had vorige week respec tievelijk twee en twee en een half jaar hechtenis geëist. Zij krijgen aftrek van voorarrest. VRIJDAG AUGUSTUS „En Hij verwonderde Zich over hun ongeloof." Marcus 66. WIJ HEBBEN ons antwoord gauw klaar. Als iemand blind is voor de feiten, waar hij met zijn neus bovenop wordt gedrukt, dan zeggen we al dra, dat die iemand een ongelovige Thomas is of een hardkop, die bokkig het tegendeel blijft beweren te gen beter weten in. En dan kunnen we ons echt verwonde ren, ja zelfs kwaad maken over zoveel „ongeloof". Hoevele ke ren meer moet Christus zich verwonderen over ons, wanneer we Zijn grote daden negeren, in twijfel trekken of zelfs be lachelijk maken. Wie blind is voor de werken Gods in deze wereld is bij Christus een on gelovige en wie Christus ver werpt ondanks confrontatie met zijn Heilige Liefde, die is even eens een ongelovige. Hem niet willen aanvaarden is de kans van uw leven voorbij laten gaan. Wendt u tot Hem, die immers de enige Redder is in deze wereld. „BEN IK geen mensBen ik geen broeder?" Deze harte- kreet gegrift in een beeld van een vertwijfelde neger als symbool van het door zovele blanken verdrukte en ver achte negerras, zou de Ame rikanen toch wel tot een ge wetensconflict moeten bren gen. Maar neen, er is nog niets veranderd. Integendeel. De zer dagen werd nog een negerjongen ter dood veroor deeld, omdat hij een bedrag van7,50 had wegge nomen. En in Little Rock spitst de rassenstrijd zich even fel toe als voorheen, nu 't nieuwe schoolseizoen voor de deur staat. (Van een bijzondere medewerker) HET GIST weer in Littele Rock. Over veertien dagen begint het nieuwe leerjaar op de middelbare school aldaar en nog is er geen zekerheid of er al dan niet negerleerlingen zullen worden toegelaten. De jongste ontwikkelingen wijzen erop, dat zowel de autoriteiten van de staat Arkansas als bestuur en leraren van de school in Little Rock elk middel aangrijpen om te voorkomen, dat er ook maar één neger zijn donkere voet over de schooldrempel zal zetten. De spanning neemt toe en verwacht wordt, dat de situatie bij de aanvang van de cursus (begin september) bijzonder dreigend zal zijn. Gouverneur Faubus van Arkansasinvoering van gemengd (blank-zwart) heeft overwogen, zoals reeds eerder gemeld, met speciale wetsontwerpen in het parlement van de staat te ko men, die het gemengd onderwijs aan blanken en negers op de middelbare school te Little Rock onmogelijk zou den maken. Faubns is immers tegen de negerintegratie. De advocaten van een aantal neger leerlingen hebben het Hof van Beroep te St. Louis verzocht zijn arrest (dat maandag gewezen werd) onmiddellijk van kracht te laten worden, zodat de onderwijs niet mag worden uitgesteld. De uitspraak is pas na 20 dagen van kracht en op die datum is de school- cursus al begonnen, zodat het school bestuur de te laat aangemelde leerlin gen zal kunnen weigeren toe te laten. Het bestuur van de school daaren tegen heeft aan het Hof van Beroep verzocht het besluit, dat het school bestuur niet meer zoals vroeger 2% jaar uitstel kan krijgen voor de invoering van gemengd onderwijs, op te schorten. Gisteravond vernamen wij, dat het blanken" haar leerjaar zal beginnen. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft donderdagmiddag (vijf weken na de landing der Britse en Amerikaanse troepen in Liba non en Jordanië om deze landen tegen buitenlandse inmenging ta beschermen) eenstemmig een Arabische resolutie goedgekeurd die ge richt is op herstel van de rust in het Midden-Oosten, waardoor de Britse en Amerikaanse troepen weer teruggetrokken kunnen worden. De resolutie, woensdag opgesteld door de tien. Arabische V.N.-leden en donderdag namens de tien door de mi nister van buitenlandse zaken van Soedan in de vergadering ingediend, geeft verzekeringen tegen wederzijdse inmenging van de Arabische landen in elkanders aangelegenheden en zi| vraagt secretaris-generaal Hammar- skjoeld een nieuwe „vredes-missïe" naar het Midden-Oosten te onderne men. Tachtig landen hebben voor de re solutie gestemd. Alleen de Domini caanse republiek was niet aanwezig. De zeldzame eenstemmigheid in da assemblee werd na het gespannen de bat van de afgelopen week met op luchting en hartelijk applaus van de afgevaardigden begroet. INGETROKKEN Na de stemming zijn de twee andera resoluties die reeds over de kwestie van het Midden-Oosten waren inge diend, teruggenomen. De ene, afkom stig van zeven landen en gesteund door het Westen, wilde de gehele kwestie aan secdetaris-gnraal Ham- marskjold overdragen. De tweede, in gediend door de Sowjet-Unie, eiste onmiddellijke terugtrekking van de Brits en Amerikaanse troepen uit Jor danië en Libanon. De Soedanese minister van buiten landse zaken, Mahgoeb, verklaarde toen hij de Arabische resolutie don derdagmiddag indiende, dat de „fami lietwist" in het Midden-Oosten hier mee tot een „gelukkige oplossing" was gebracht. Vertegenwoordigers van de ver schillende actie-comite's voor vrijo veren hebben te Bergen op Zoom ver gaderd en overeenstemming bereikt over de inhoud van een schrijven dat zal worden gericht aan alle leden van de Eerste en Tweede Kamer. Besloten werd voorts dit soort ver gaderingen in den vervolge steeds in Bergen op Zoom te houden, daar deze stad centraal gelegen is voor alle af gevaardigden. Deze eerste vergadering werd geleid door de heer T. K. Keur uit Melisand en o.m. bijgewoond dooi de animator voor de acties van vrije veren de heer Honoré Colsen uit Sluiskil. jongste ontwikkelingen deze kwestie. in Hof zoals men dit in Amerika kan verwachten aan het verzoek van het schoolbestuur heeft voldaan en dat van de advocaten der negerleer lingen niet ontvankelijk heeft ver klaard. Het Hof zegt het bestuur van de school in de gelegenheid te willen stellen bij het hooggerechtshof van de Ver. Staten in beroep te gaan. Een verzoek van de nationale ver eniging voor de bevordering van de belangen van negers zal evenmin ont vankelijk verklaard worden, aldus het Hof. Het jongste besluit van het Hof te St. Louis zal van kracht blijven tot dat het Hooggerechtshof het verzoek van het bestuur der school te Little Rock heeft behandeld. Het hoogge rechtshof is tot 6 oktober op reces. President Eisenhower gaf woensdag op zijn persconferentie te kennen, dat hij opnieuw federale troepen naar Little Rock zal zenden ais dit nodig mocht zijn om een vreedzame integra tie te verzekeren. De New Yorkse pers heeft gemeen schappelijk stelling genomen tegen Faubus en de republikeinse senator Javits heeft er bü de president op aan gedrongen het congres in bijzondere vergadering bijeen te roepen als het geschil zich mocht toespitsen. De gouverneur van Virginia, daar entegen, heeft de bevolking van zijn staat opgewekt hem en het parlement te steunen in hun streven de scheiding van het onderwijs aan blanken en ne gers te handhaven. „Dit is een staats zaak", zo heeft hij op een persconfe rentie gezegd. Een schoolinspecteur te Little Rock heeft verklaard, dat de eerste middel bare school op 2 september „als een middelbare school uitsluitend voor Ingezonden mededeling (adv.) WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN 1000.. zie pagina e DE BILT ZEGT: Onbestendig. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige buien. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.35 u., onder 19.49 u. Maan op 15.51 u., onder u. Hoogwater zaterdag 23 augustus: Vlissingen: 8.19 u. 1.76 m., 20.53 u. 1.67 m. Terneuzen: 8.46 u. 1.94 m., 21.19 u. 1.85 m. Wemeldinge: 9.51 u. 1.50 m., 22.20 u. 1.40 m. Zierikzee: 9.22 u. 1.32 m., 21.51 u, 1.22 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1