ROOD-WIT -BLAUW WAS TROEF OP EXPO '58 21 Grieks-Zweedse Raad v. d. Scheepvaart: „Hulde" Doden en grote schade als gevolg van noodweer SOPHIE OP HUWELIJKSREIS NAAR BAZEL Jacht in moeilijkheden op de Noordzee? Zeeland voerde boventoon op de Nederlandse dag Eerste Duitse vrachtschip met atoom-aandrijving PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Het vergaan van de „Ebro" ZEEUWSE HULDE AAN REDDERS UIT RAMPDAGEN Opblaasbare boot liep leeg: man verdronken Vele Europese landen getroffen IN PERZIE 137 DODEN Logboek „Hugo de Groot^ gevonden Reddingsboot uit Veere vond niets Mogelijk nog dit in de vaart jaar Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie'. Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4090 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Er gaan geruchten over een ro mance tussen kroonprins Constan- tijn van Griekenland en prinses Desiree van Zweden. Prinses De- siree is met haar zuster prinses Birgitta de gast van de Griekse koninklijke familie. Foto v.l.n.r.: prinses Irene van Griekenland, kroonprins Constan- tïjn (in marine-uniform) en prinses Desiree wonen een folkloristisch feest bij. Over de stranding en het vergaan van de stoomsleepboot „Ebro" op de Banjaard, 11 januari 1958, is de Raad voor de Scheepvaart van oordeel, dat de betrokken kapitein J. B. geen falen in goed zeemanschap, noch schuld aan het vastlopen en vergaan van de Ebro kan worden verweten. De „Ebro" was van Vlissingen uit gevaren om het s.s. „Lindekerk", dat in het Westgat in moeilijkheden ver keerde, assistentie te verlenen. De raad neemt bij zijn uitspraak in acht, dat het brengen van hulp aan een an der schip bij stormweer meebrengt, dat grote risico's moeten worden genomen en grote gevaren moeten worden ge trotseerd en dat een eenmaal onder nomen tocht wordt doorgezet, waar deze anders zou worden afgebroken. De Raad wil zijn voldoening uitspre ken over de houding en het gedrag van de kapitein en zijn bemanning bij deze ramp, welke getuigen van vast beradenheid en ware zeemanschap en brengt hulde aan de bemanningen van de reddingboten, speciaal aan die uit Veere, die door de redding van de op varenden van de „Ebro" weer hebben bewezen tot welke prestaties zij in staat en bereid zijn, als het gaat om het redden van opvarenden van een in nood verkerend schip. landse show, die voor de meesten van hen een bijzondere belevenis was. (Zie verder pagina 2) (Van onze speciale verslaggever) DE EXPO '58 in Brussel heeft gisteren zijn Nederlandse dag beleefd. Voor de vele duizenden bezoekers aan de Wereldtentoonstelling is het een dag geworden om niet licht te vergeten. „Geen enkele nationale manifestatie van enig land in de serie nationale dagen die aan de exposerende landen worden gewijd heeft de toets der vergelijking met de Nederlandse dag kunnen weerstaan", verzekerde een van de kopstukken van de Expo-organisatie ons. Dit compliment streelde ons des te meer, omdat juist Zeeland in deze Nederlandse manifestatie de belangrijkste rol heeft gespeeld. (Over het Zeeuwse element, dat gisteren wel de boventoon voerde op de Wereldtentoonstelling leze men het uitvoerige verslag op pag. 2). Het was, om met de woorden van regisseur Johan Bodegraven te spre ken, ook echt een beetje Koninginne dag op de Expo te Brussel. En waar lijk niet alleen, omdat de 40 vrouwen van het Plattelandsvrouwenkoor van Zuid-Beveland West uit volle borst „Oranje Boven" zongen toen zij in de indrukwekkende stoet van folkloris tische groepen uit de elf Nederlandse provincies meeliepen in hun mooie klederdracht met de karakteristieke kappen en vrolijk zwaaiend met de prachtige bloemenruikers, die ze met zich meedroegen. Nee, er lag over heel de Nederland se Expo-dag een echt vaderlandse sfeer en door zijn originaliteit en ex clusiviteit maakte deze folkloristische optocht grote indruk op de Expo- bezoekers, die de ganse wereld ver tegenwoordigden en ontelbare film pjes heben verschoten op deze Neder- DONDERDAG AUGUSTUS „Al ware het, dat ik met de tongen der mensen en der en gelen sprak, maar had de liefde niet, ik ware schallend koper of een rinkelende cimbaal". 1 Cor. 13 1 HOE VERGENOEGD kunnen we soms kijken, wanneer we een mooi stuk hebben geschreven, een rede hebben uitgesproken, die door tien tallen, misschien wel honderden mensen werd aangehoord. Prachti ge volzinnen, subliem misschien van compositie zij vloeiden uit onze pen en kwamen uit onze mond. En we waren tevreden en zijn het mis schien nog. Maar als God onze stuk ken gelezen heeft en onze toespra ken aangehoord, draait Hij Zich zwijgend om. Zij hadden voor Hem geen waarde, omdat ze zonder lief de werden neergeschreven of uit gesproken. Hij kwalificeert ze dan als schallend koper en of rinkelen de cimbalen. Als wij niet in liefde Jezus Christus belijden en Hem aanvaarden als onze Enig'e Steun in deze verwarde wereld, dan ko men wij terecht, daar wij onze medemensen somtijds wensen Jaagt dan de liefde na, zegt Pau- lus, de liefde tot Jezus Christus, en streeft naar de gaven des Gees- tes. Stelt niet uw eigen gaven op de voorgrond. De 24-jarige E. S. Naers uit Hoens- broek, is dinsdag in het meer van Lu gano verdronken. Hij was gaan varen in een opblaasbare rubberboot, die echter leeg liep. De jongeman kon niet zwemmen en verdronk. Zijn stoffelijk overschot werd een uur naderhand ge vonden. Woensdag is met de hulp van Ne derlandse deskundigen begonnen met de droogmaking van de Hatsjirogato- lagune in noord-Japan, die een opper vlakte van meer dan 20.000 ha heeft. Het werk zal zeven jaar duren. Twaalf personen hebben het leven verloren als gevolg van de aard verschuiving en de overstromingen welke het dorp San Giovanni in Italië vrijwel geheel hebben verwoest. Doordat grote massa's aarde en stenen de rivier de Diveria blokkeerden, baande het water zich met grote kracht een weg door het dorp. In de Perzische steden Kermansjah en Nahavand, die in het weekeinde door krachtige aardschokken werden getroffen is woensdag door nieuwe aardschokken weer schade aangericht. Volgens de jongste berichten zijn 137 mensen om het leven gekomen en 200 gewond. 71 dorpen werden zwaar be schadigd. Tsjecho-Slowakije Een wervelstorm In het gebied van Ostrava in Tsjechoslowakije heeft twee mensenlevens geëist. Vier personen werden gewond. Verder werden elf bruggen ver nield, stonden 300 huizen in het wa ter, verdronk veel vee en werd zware schade aan te velde staande gewassen, aangericht, aldus de Tsje chische politie. Duitsland Ook andere delen van Europa wer den door zware stortbuien getroffen. Te Berlijn begaven mensen zich op blote voeten over de overstroomde Kurfürsterdamm, naar him werk. In het gebied van Münden in West- Duitsland zijn dinsdagavond twee per sonen gedood en drie gewond door blikseminslag. Frankrijk Te Portes-les-Valence in het oosten van Frankrijk werden door hagel on- Egypte verwerpt de jongste Engelse voorstellen tot hervatting van de eco nomische onderhandelingen die in mei 1957 te Rome zijn begonnen. Dit heeft een woordvoerder van de Egyptische minister van financiën medegedeeld, beschouwd. geveer 20.000 ruiten verbrijzeld en, volgens schaapherders, dieren van hun kudden gedood. In het westen van Zwitserland heb ben hagelbuien dinsdag grote schade aangericht aan wijngaarden en aard verschuivingen veroorzaakt. Spaans schip meldt: De kapitein van de Spaanse treiler „Joseph Lopez" uit San Sebastian heeft meegedeeld, dat een onbekend vissersvaartuig, thuishorende in Vogo, per radio heeft aangekondigd het log boek van het KLM-vliegtuig „Hugo de Groot" uit de oceaan te hebben opge vist. Een nader onderzoek welk vis sersvaartuig dit is geweest wordt thans ingesteld. De leden van de commissie van on derzoek, die op het ogenblik nog in Shannon vertoeven, bleken van deze mededeling op de hoogte te zijn, doch konden het bericht niet bevestigen. De commissie heeft in de loop van woensdag verhoren afgenomen van degenen, die bij de afhandeling van de „Hugo de Groot" in de nacht van woensdag op donderdag van de vorige week op het vliegveld Shannon be trokken zijn geweest. De Nederlandse autoriteiten zijn voorts nog steeds be zig gegevens te verzamelen met de be doeling deze mede te nemen naar Ne derland, waar met het definitieve on derzoek naar de oorzaak van het on geluk een begin zal worden gemaakt. Elke conclusie omtrent de oorzaak van de ramp mag in dit stadium van het onderzoek als voorbarig worden De wijfjes-gorilla Sophie van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam gaat op huwelijksreis naar Bazel. In de tien jaren dat zij in Blijdorp woont is Sophie opgegroeid van een kleutertje tot een volwassen gorillavrouw. Zij is nu tot de leef tijd des onderscheids gekomen, maar huwbare gorïllamannen zijn er in Europa slechts enkele. Ma- kua, de jonge mannelijke gorilla van Blijdorp is pas zes jaar oud en voor gorillabegrippen nog niet meer dan een kwajongen. Hoewel Sophie graag met hem speelt en ravot, neemt ze hem als man niet au serieux. In de „Zoo" in Bazel leeft een jong gorilla-echtpaar van ongeveer dezelfde leeftijd als Sophie. Dit paartje kreeg enige tijd geleden een nakomeling, die echter te vroeg en dood ter wereld kwam. Een en ander leidde tot de gedach ten te proberen Sophie als tijde lijke tweede echtgenote van deze gorilla-man te doen optreden. Dr. Lang, directeur van de dierentuin te Bazel was onmiddellijk enthou siast voor dit plan en nu vertrekt Sophie dus als „handschoentje" voor een maand of twee naar Ba zel. SLECHTS TWEE Tot nu toe zijn slechts tweemaal gorilla's in dierentuinen buiten de troepen geboren. De eerste werd ruim anderhalf jaar geleden gebo ren in de dierentuin van Columbus (Ohio) in de V.S. en verkeert nog steeds in goede welstand. De twee de werd te Bazel geboren. Spoetnik-III is vanavond te zien Volgens mededelingen van de ster renwacht te Utrecht zal vanavond de vuurpijl van de derde Russische kunstmaan te zien zijn om 20.57 uur M.E.T. in het zuidwesten op een hoog te van 35 graden gaande van west naar zuid. De kunstmaan zelf is die dag te zien om 21.45 uur MJE.T. in het zuidwesten op een hoogte van 32 graden gaande van west naar zuid. Door bliksem gedood Tijdens een korststondig onweer is gistermiddag de 19-jarige EL Peters uit het gehucht Oyen, (gemeente Maasbree) die een schuilplaats had gezocht achter een korenmijt, door de bliksem getroffen en gedood. De 35- jarige Van Lier uit Baarlo, die even eens hier een schuilplaats had gezocht kreeg een shock en moest bewusteloos naar zijn woning worden overge bracht. Bijna vier uur lang heeft gistermid dag en -avond de reddingsboot uit Veere „De Blankeriheim" de Noordzee tussen Walcheren en Schou wen afgezocht naar een in nood ver kerend jachtje. 's Avonds tegen acht uur keerde schipper J. A. Minneboo en zijn man nen in de thuishaven terug, zonder ook maar iets ontdekt té hebben. Badgasten op de stranden van Oost- kapelle en Domburg signaleerden het jacht tussen vier uur en half vijf. Vol gens sommigen koerste het, terwijl het zich ongeveer zes mijl uit de kust bevond, op het strand af. Maar na een zware regenbui met flinke windstoten, die de golven hoog opjoegen, heeft niemand het scheepje dat enkel een fokzeil voerde, gezien. Toen werd de reddingsboot gewaar schuwd, die onmiddellijk zee koos en Russische duikboten in Het Kanaal Woensdag zijn vijf Russische duik boten Het Kanaal gepasseerd, zo heeft de Britse admiraliteit bekendgemaakt. Men gelooft dat vier van dezè sche pen tot de nieuwste aanwinsten van de Russische vloot behoren. Zij werden begeleid door een grotere 'moeder'- duikboot. De Russische duikboten zijn door koopvaardijschepen waargenomen toen zij boven water in westelijke richting voeren. T rekpaardententoonstelling in Den Bosch op 8-9 september De 26ste nationale trekpaardenten toonstelling van de koninklijke vereni ging „Het Nederlandse Trekpaard" zal ook dit jaar weer in de Bossche vee- markthallen worden gehouden en wel op dinsdag 8 en woensdag 9 september. De belangstelling uit binnen- en bui tenland is weer groot. waarvan de bemanning een groot ge- biet afzocht. Nadat „De Blankenheim" tot op de zuidelijke uitloper van 'de Banjaard gevorderd was, kwam de stem van schipper Minneboo over de visserijband: „Niets te zien, zelfs geen kachelhoutje!" De reddingsboot keerde naar Veere terug, maar het blijft een raadsel, waar het jachtje, dat volgens de kust wacht in Westkapelle van Nederland se nationaliteit was, is gebleven. boo'd Op de Nederlandse dag gisteren de achttienjarige Janna Bezuyen uit Ellemeet een bloe menhulde aan chefpiloot Ge rard de Tremerie, die de familie uit hun overstroomde woning heeft gered. Met deze ontmoeting op de Expo werden alle helicopterpiloten die zijn ingezet tijdens de ramp Bezuyen in de rampdagen van '53 geëerd. Het eerste Duitse vrachtschip met atoomkracht-voortbeweging zal uiterlijk in 1959, mogelijk zelfs nog in dit jaar kunnen varen. Te gen die tijd willen de Howaldts Werke te Kiel gereedgekomen zijn met het plaatsen van de atoom- krachtvoortbewegingsinstallatie in het moderne koopvaardijschip van een reder uit Sleeswijk-Holstein. In deskundigenkringen te Ham burg wordt het zeer goed mogelijk geacht, dat het tweede Duitse door atoomkracht voorbewogen zee schip in 1961 zijn eerste reis zal kunnen maken. Beslist Hiermede schijnt de vraag beslist te zijn, of de bondsrepubliek zich, even als de Verenigde Staten, Frankrijk, Ja pan en de Sowj'et-Unie, met eigen ont wikkeling van atoomkracht voorbewe- gings-installaties voor schepen zal be zighouden. West-Duitsland heeft daar mede het aannemen van een afwach tende houding, zoals Engeland uit ren- tabiliteitsoverweigingen doet, over wonnen. Klaarblijkelijk is men er toe overge gaan zelf atoomkrachtvoortbewegings- installaties voor schepen te ontwikke len, daar over korte of lange tijd naar de mening van vakkringen zeeschepen toch met dergelijke installaties uitge rust moeten zijn, om te kunnen blijven concurreren. DE BILT ZEGT: Tijdelijke weersverbetering Aanvankelijk enkele opklaringen, daarna meer bewolking en later voor al in de zuidelijke helft van het land kans op enige regen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Overwegend ma tige wind tussen zuid en zuidoost. Hoogwater vrijdag 22 augustus- Vlissingen: 7.08 u. 1.94 m., 19.29 u. 1.88 m. Terneuzen: 7.38 u. 2.12 m., 19.58 u. 2.06 m. Wemeldinge: 8.48 u. 1.69 m„ 21.04 u. 1.54 m. Zierikzee: 8.19 u. 1.49 m., 20.35 u. 1.35 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1