AMERIKAANSE WAPENS VOOR INDONESIË Slachtoffers vliegramp in Cal way ten grave gedragen „Die goeie, ouwe tijd" herleeft in Delft Contract gesloten voor levering materieel Veranderde politiek Eerlang in gebruik tegen N.-Guinea? Bloemenschat 11 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND LIBANON VRAAGT LENING AAN V.S, Russen wachten met maanraket Professor botste met auto: vrouw gedood OfL 7. Nederlandse in finale wedstrijd te Jeruzalem Koninklijk jacht komt per schip temg Laatste eer aan 22 nieDgeïdentificeerden BLOEMEN DE BILT ZEGT; Zuidwestelijke wind „Revolutie" in Bagdad kwam van geluidsband Nederlander kwam om op Franse snelweg WOENSDAG AUGUSTUS „Integendeel, wat voor de wereld dwaas is, heeft God uitverkoren om de wijzen te beschamen." 1 Cor. 127 DIKWIJLS WORDEN we in de ogen van de wereld dwaas ge acht, omdat we er bepaalde godsdienstige principes op na houden. Men lacht ons uit, om dat we er in deze tijd, waarin zo zegt men ons volk in de meest brede zin voorgelicht en ontwikkeld wil worden nog een Christelijke krant op na durven houden, dat we nog ijveren om een Christelijke Film actie levensvatbaarheid te doen houden en dat we de voorkeur geven aan zaterdag- boven zon- dagsport. Dat wij openlijk din gen afkeuren, die strijdig zijn met Gods Woord, dat wij ten op zichte van het huwelijk sterk omlijnde eisen stelkn, dat wij onze kinderen niet maar alles laten doen, waarnaar hun hart uitgaat, dat wijwe kunnen nog even doorgaan, maar het komt er op neer, dat wij dwa zen zijn in de ogen van de we reld. Mogen wij dan steun vin den bij de apostel Paulus, die aan de Corinthiërs schreef: „Wat voor de wereld dwaas is, heeft God uitverkoren om de wijzen te beschamen". De „wijzen", die het materiële vaak boven het morele en 't Christelijke stellen. Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofd re dak teur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 34 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4089 Hoofdredacteur: R. HAGOORT De Ver. Staten bestuderen op het ogenblik een Libanees verzoek om een lening van 250 miljoen dollar, zo is dinsdag uit gezaghebbende Ameri kaanse bron in Washington vernomen. Het Libanese verzoek is een week ge leden ontvangen. TSJECHOSLOWAAKSE oudheid kundigen hebben in Moravië een graf van een stamhoofd gevonden, dat naar deskundigen aannemen, van 1700 jaar vóór Christus dateert. De Britse prof. Bernard Lovell, lei der van de bedieningsgroep van de reusachtige radiotelescoop te Jodrell Bank, heeft in Moskou tegenover jour nalisten verklaard, dat hij niet gelooft dat de Russen spoedig zullen proberen een raket naar de maan te zenden. Volgens hem willen zij wachten tot meer op het gebied van ruimteraketten bekend is en de rakettechniek verbe terd zal zijn. Prof. Lovell woont in Moskou het internationaal astronomisch congres bij. Hij heeft de Russen de diensten van zijn telescoop aangeboden voor het geval men in de Sowjet-Unie maan- raketten zou willen lanceren. Prof. dr. ir. A. van Wijngaarden uit Amstelveen, die met zijn echtgenote op vakantie was in Schotland is met zijn auto in botsing gekomen met een personenwagen vol Engelse toeristen. Zijn echtgenote werd bij de botsing dusdanig verwond, dat zij in het zie kenhuis waarheen het echtpaar ver voerd is, is overleden. Prof. van Wijngaarden verkeert door de verwondingen die hij heeft opgelo pen in ernstige toestand. Het Indonesische kabinet is tegen dinsdagavond bijeen geroepen, naar men aanneemt voor een bespreking over de „airlift" met Amerikaanse wa penen. Volgens waarnemers vormt de ze wapenaanvoer een hoogtepunt op het stuk van goede betrekkingen tus sen de V.S. en Indonesië. De aankomst van deze bewapening zou een actie op grote schaal mogelijk maken tegen de Darul Islam op Java en Celehes. De Indonesische regering heeft toe gezegd, dat deze leveringen uitsluitend zullen worden gebezigd voor het hand haven van de binnenlandse veiligheid en de gewettigde nationale zelfverde diging van Indonesië, in overeenstem ming met de doelstelling en beginse len van het handvest der Ver. Naties. Indonesië heeft eveneens de verplich ting op zich genomen, hetgeen onder de bepalingen van de overeenkomst wordt gekocht, niet zonder wederzijd se toestemming van beide regeringen aan anderen over te doen. JBL PRINSES Elisabeth, de oudste dochter van groot-hertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg, heeft maandag in het kasteel Colmarberg het leven geschonken aan een dochter Anne. Prinses Elisabeth is in 1956 ge huwd met prins Frans Ferdinand van Hohenberg. KONING HOESSEIN van Jordanië heeft dinsdag een groep Nederlandse bedevaartgangers ontvangen, die een bezoek brengen aan Palestina. Door grote hagelstenen zijn dins dag in het noorden van Württemberg verscheidene mensen gewond en da ken beschadigd. In het noorden van Beieren werd door buien grote schade aangericht aan vruchtbomen en wijn gaarden. Bij de radiowedstrijd in Bijbelken nis te Jeruzalem waaraan vijftien kandidaten uit veertien landen deel nemen, heeft de Nederlandse deel neemster, mej. Nieuwland zich in de finale weten te plaatsen. Zij behaalde in de voorronde één punt, evenals een Italiaanse kandidate. Mevrouw San tos van Brazilië en Amos Hasjem van Israël kregen vier punten. In gezaghebbende kringen in Was hington verwierp men de mogelijkheid dat de door Amerika geleverde wa pens gebruikt zouden worden bij een Indonesische poging om Nederlands- Nieuw-Guinea te bezetten. Een officiële Amerikaanse woord voerder deelde dinsdagavond in Was hington mede, dat de leveranties niet kunnen worden geïnterpreteerd als een wijziging van de Amerikaanse politiek. Hij merkte op, dat de opstandige be weging tegen de regering in Djakarta om zo te zeggen geëindigd was. Het In donesisch vervoek om in Amerika voor 600 miljoen dollar aan wapenen te mo gen kopen, wordt nog steeds bestu deerd, aldus de woordvoerder. Het koninklijk jacht „Piet Hein", waarop het koninklijk gezin gedurende enige weken een vakantietocht' over de Middellandse Zee maakt, zal aan 'dek van het m.s, „Japara" naar Rot terdam terugkeren. De „Japara", die op het ogenblik nog in de Rode Zee vertoeft, op weg van Indonesië naar Nederland, zal het jacht op 26 augustus in de haven van Marseille aa.n boord nemen. In de eerste week van september wordt het Lloydschip dan te Rotterdain verwacht. De „Piet Hein" werd in de tweede helft van juli met het m.s. „Weltevre den" naar Marseille verscheept. In de ze haven werden toen het speciale juk, waarmee de 110 ton wegende „Piet Hein" door een drijvende bok aan en van boord werd gezet, alsmede de wieg waarin het jacht aan dek moest rus ten, achtergelaten 'voor het terugver- voer. Gistermiddag zijn in het Ierse vissersplaatsje Galway 22 slachtoffers van de vliegramp met de „Hugo de Groot" ten grave gedragen. Vrouwen knielden in gebed neer in de stilgevallen, met zwarte doe ken gedrapeerde straten, toen de baren met de stoffelijke resten voor bijtrokken in plechtige stoet naar de begraafplaats van St. Mary's. De slachtoffers die gisteren werden begraven, waren onbekenden, passagiers of leden van de bemanning van de „Hugo de Groot", wier stoffelijke resten, opgehaald uit zee, niet konden worden geïdentifi ceerd en van wie niemand de nationaliteit en het vaderland weet. De mensenmenigte in de straten was tien rijen dik toen de begra fenisstoet passeerde. Op het met bloemen bedekte gras veld voor het districtsziekenhuis te Galway was tevoren een rouwdienst gehouden, waarin zes geestelijken voorgingen en die werd bijgewoond door ongeveer 500 personen, onder wie luchtvaartvertegenwoordigers van vice-president tot stewardess, leden van het Ierse parlement, artsen, ver pleegsters, soldaten en politiemannen. Tijdens deze plechtigheid zeide de heer J. A. Bach, een der directeuren van de KLM, nadat hij enige woor den van rouwbeklag had gesproken: „Wij vliegen, we doen onze zaken vliegend en wij zullen blijven vlie gen. Een ongeluk als dit sterkt ech ter ons geloof, dat wij, menselijke wezens, onze bestemming niet in eigen hand hebben en dat we ons hebben te onderwerpen aan het lot dat op ons rust." Bloemisten van Galway hadden het gazon voor het ziekenhuis onder bloe men schuil laten gaan. De twee en twintig kisten stonden temidden van deze bloemen. Op elke kist lagen kransen en graftakken. Aan het hoofd van de stoet ter lengte van ruim 250 meter een af deling van het eerste Iers-sprekende 1 legerbataljon van de Ierse republiek, gevolgd door vrouwen van de ambu lance-dienst en grijs-geuniformeerdè politiemannen. Op de begraafplaats van St Mary's brachten Ierse families een laatste bloemengroet. Ierse kinderen legden naast de uit 300 lelies bestaande KLM- krans en de tuinen vol bloemen ter zijde van het gemeenschappelijke graf handen vol bloemen en kleine zelfge maakte bloemkransen waarvoor ach tertuintjes het bloemenmateriaal had den geleverd. Het geheel vormde een regenboog van kleuren. Er waren gla diolen, dahlias, chrysanten en anjers. Soldaten van de Ierse republiek droegen de kisten van de lijkauto's en plaatsten ze op metalen standaards alvorens ze in het graf werden neer gelaten. Bijna 2000 mensen stonden langs drie zijden van het graf en zochten een plaats op banken en in bomen om de militairen de kisten langs een hou ten plankier naar beneden te zien dragen, waar ze op de bodem van het graf op granieten blokken werden ge plaatst. EEN 45-JARIGE chauffeur te Ha- nau in West-Duitsland wordt ervan beschuldigd als politieman in de twee de oorlog in Polen dertig joden te hebben gedood. De openbare behande ling van zijn zaak is dinsdag begon nen. Veranderlijke bewolking met enke le regen- of onweersbuien. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.32 u., onder 19.53 u. Maan op 13.44 u., onder 23.00 u. Hoogwater donderdag 21 augustus: Vlissingen: 6.12 u. 2.13 m„ 18.28 u. 2.13 Terneuzen. 6.42 u. 2.30 m., 18.59 u. m. Wemeldinge: 7.57 u. 1.90 m., 2012 u. 1.71 m. Zierikzee: 7.30 u. 1.68 m., 19.42 u. 1.49 m. IN WASHINGTON is officieel meegedeeld, dat de Verenigde Staten een overeenkomst hebben gesloten, waarin de V.S. zich verplicht tot het leveren van een bepaalde hoeveelheid militaire uitrusting (w.o. wapens. Deze overeenkomst is reeds op 13 augustus j.l. getekend in Djakarta. De eerste zending wapens is vrijdag in Amerikaanse Globemasters aangekomen. Er zullen in dit verband nog meerdere transporten naar Indonesië plaats hebben. De betaling voor deze uitrusting, die voor namelijk bestaat uit lichte wapens, vrachtauto's en jeeps, zal geschie den in dollars of rupiahs. Hoewel in Washington het tegendeel is beweerd, kunnen deze leveranties worden geïnterpreteerd als een belangrijke wijziging van de Amerikaanse politiek. De Nederlandse regering zou volgens de berichten op de hoogte zijn gehou den van de onderhandelingen. Geassisteerd door een politieman plaatst generaal De Gaulle een krans aan de voet van het monument ter ere van de tijdens de tweede wereldoorlog gevallen politiemannen bij het hoofd bureau van politie te Parijs. De plech tigheid vond plaats ter gelegenheid van de herdenking van de veertiende verjaardag van de bevrijding van Parijs ITelefoto). Een uitzending van radio-Teheran heeft dinsdag honderden inwoners van Bagdad in de waan gebracht, dat de Perzische reegring omver was ge worpen. Een menigte mensen ver drong zich rond de Perzische ambas sade en schreeuwde „lang leve de Perzische republiek". Het gerucht was in de wereld geko men nadat radio-Teheran een handop name had afgedraaid van de staats greep in Perzië, nu vijf jaar geleden, waarbij de -regering-Mossadeq omver werd geworpen. De menigte voor de Perzische am bassade werd door soldaten verspreid. In de „Prinsenkelder" van mu seum Prinsenhof te Delft wordt vandaag de tiende oude kunst- en antiekbeurs officieel geopend. Links: in dit hoekje aan de schouw kan men zich gemakkelijker een paar eeuwen terug wanen. Rechts: een kijkje in een achttien de eeuwse Franse salon. Gisteravond is de 50-jarige accoun tant N. W. Waither uit Aerdenhout bij een auto-ongeval op de route nationa le nr. 10 bij Rambouillet om het leven gekomen. Zijn vrouw en 15-jarige zoon die bij hem in de auto zaten wer den ernstig gewond naar het zieken huis van Rambouillet gebracht. De auto van de heer W. kwam, met grote snelheid rijdend in de richting Parijs, in botsing met een Franse auto die om nog onverklaarde redenen plotseling naar de linkerkant van de weg uitweek. De drie inzittenden van deze wagen kwamen allen om het le ven. De politie acht het niet onmoge lijk dat de bestuurder van de Franse auto onwel is geworden en daardoor de macht over het stuur verloor. iic roos „Moens de Fernïg", een Ne derlands produkt, zal vandaag wan neer op de Brusselse wereldtentoon stelling de Nederlandse nationale dag wordt gevierd op de Belvedère, waar baron Moens de Fernig, commis saris-generaal van de Expo, zijn zetel heeft aan diens echtgenote worden aangeboden. Dus naast de tulp „Expo- 1958 ook een roos '„Moens de Fernig". De roos heeft een lichtrode kleur en bestaat uit ongeveer 25 bloembladen. Men is vier jaar met het kweken van de roos bezig geweest.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1