EERSTE REISJE NAAR de MAAN is MISLUKT HOESSEIN'S klok staat op vijf voor twaalf 18 Amerikaanse raket na 77 seconden ontploft REACTIES Wie voorbestemd is om te stervenblijft niet leven Corso door Breskens trok vele duizenden bezoekers protestants-christelijk dagblad voor zeeland LEKKE LEIDING Volgende schot op 14 sept. a.s. TELEURGESTELD VIJF REGELS. Gevecht in Hongaarse legatie in Bern Protest DE BILT ZEGT ALS. Bergse Lida koningin der vrijgezellen Vier trappen Interview met Koning Hoessein van Jordanië cJ^Lnl? van „BETROUWBAAR BOLWERK" Vliegongeval in V.S.: 22 doden Aardverschuiving bij Brunssum Prinses Marijke door fietser aangereden Auto tegen gevel Visserijdagen '58 weer ten einde GEEN KANS De KLM-ratrtp Slachtoffers na de dood verminkt BOM? Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per wooTd, Met een minimum van 1, Zeeuwscl Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4087 Hoofdredacteur: R. HAGOORT DE EERSTE Amerikaanse maanraket is „naar de maan". Zondag morgen is deze 27 meter lange Thor-Able-raket namelijk ruim een mi nuut na de start ontploft. De mislukking betekent, dat er vóór september geen andere poging kan worden ondernomen. Men moet namelijk wachten, totdat de maan en de aarde weer dicht bij elkaar zijn. De mislukking kwam niet onverwachts. Ambtenaren van het minis terie van defensie hadden voor het lanceren gezegd, dat de kans van slagen 1 op 10 was. De raket, die een hoogte van vijftien kilometer had bereikt, is zestien kilometer ten noorden van de basis terechtgekomen. dat de eerste trap zich losmaakte van de drie die de ruimtevaart zouden voortzetten. Een witte rookwolk werd zichtbaar en toen kwam het nieuws, dat de eer ste poging van de mens uit de boeien van de aarde te breken, was mislukt. De vlucht had 77 seconden geduurd. Generaal Schriever, die belast is met de leiding van het maanplan van het ministerie van defensie, zei, dat ver ondersteld wordt, dat de ontploffing het gevolg is van een lek in of breuk van de brandstof leiding. Het zal on geveer een week duren voordat de oorzaak definitief kan worden vastge steld. De grootste prestatie van de proef was, aldus generaal Schriever, dat men erin is geslaagd de raket slechts een paar minuten na het vastgestelde tijdstip, 13,4, te lanceren. De raket verhief zich 13.18. Toen de raket zich om 13.18 Neder landse tijd van de lanceerplaats Cape Canaveral verhief, was niets wat er op duidde, dt de proef niet zou sla gen. De raket, die 52 ton woog, ging lang zaam omhoog onder het uitstoten van een enorme gele vlam en witte stoom Veertig seconden lang steeg de raket steeds sneller recht omhoog, vervol gens boog zij enigszins af in noord oostelijke richting. Na zeventig seconden kon men zien, De vice-voorzitter van de interpla netaire vereniging heeft, na de ont ploffing van de „Thor-Able" ver klaard, dat de Amerikaanse lucht macht en het Amerikaanse leger elk nog over twee maanraketten beschik ken. Die van de luchtmacht zullen waarschijnlijk in september en okto ber worden gelanceerd. Die van het leger tezelfdertijd of later. De zes Britse en Amerikaanse ge leerden, die met de radio-telescoop van Jodrell Bank in Groot-Brittannië de maanraket zouden volgen, toonden zich teleurgesteld. Britse geleerden vroegen zich na de ontploffing af, hoever de Russen nu zijn. Men meent te weten, dat de Russen van plan zijn kleine 'tanks' naar de maan over te brengen, die zich kunnen verplaatsen en gegevens naar de aarde kunnen seinen. Het Russische persbureau Tass heeft vijf regels zonder commentaar gewijd aan de mislukte poging van de Ame rikanen om een maanraket te lance ren. Twee armoedig geklede jongeman nen van circa 20 jaar, Hongaarse vluchtelingen, hebben zaterdagochtend bijna twee uur een vuurgevecht gele verd met leden van de Hongaarse le gatie in Bern, nadat zij de legatie wa ren binnengedrongen en zich ih een kamer hadden verschanst. De vechtpartij, waarbij meer dan honderdmaal is geschoten, begon om tien uur. Om kwart voor twaalf kwam er een einde aan, toen de Zwitserse politie, te hulp geroepen door de Hon gaarse gezant, met behulp van traan gas de mannen tot overgave bracht. De jongemannen waren beiden gewond en werden onmiddellijk naar een zie kenhuis vervoerd. Het zijn de 22-jarige Sandor Nagy, ende 21-jarige André Papp, die vroeger in het verzet hebben ge werkt. Volgens de politie wilden zij geheime documenten wegnemen. Na gy verkeert in zorgwekende toestand. Hij heeft een kogel in het hoofd en een in de nek gékregen. De Honga ren zullen in Zwitserland worden berecht. De Hongaarse regering heeft bij Zwitserland „scherp" geprotesteerd naar aanleiding van deze aanval. Generaal Schriever voegde hier nog aan toe dat het volgende schot op de maan op of omstreeks 14 sep tember zal worden. Als alles goed gegaan was, konden er dinsdagavond beelden van het maanoppervlak worden ontvangen, ook De vrijgezellen die voor de zesde maal hun wereldcongres te Greven- bicht houden, hebben tijdens een fees telijke bijeenkomst de 26-jarige rijks- ambtenaresse mej. Lida Ponne uit Ber gen op Zoom tot vrijgezelenkoningin 1958 gekozen. Als „sympathiekste vrij gezel" is de heer Esboots, onderwijzer te Asten, Noord-Brabant, uitgeroepen. van de kant varn de maan, die van de aarde af nooit zichtbaar is. De satelliet zou 2 dagen, 14 uur en 24 minuten werk gehad hebben om de maan te bereiken, die 226.000 mijl van de aarde verwijderd is. De reusachtige radio-telescoop van Jodrell Bank in noordoost Engeland, die aan de Uni versiteit van Manchester behoort, zou als antenne dienen om signalen van de raket op te vangen. De maanraket had een totale lengte van ongeveer 27 meter, en bestond uit vier trappen. Eerste trap: een normale Ameri kaanse luchtmaanraket van het type Thor (vloeibare brandstof), die ongeveer 45,360 kilo weegt. Tweede trap: een gewijzigde tweede trap van de Vanguard (ook vloeibare brandstof), voor zien van acht impulsraketten voor extra-stabiliteit in de vlucht, gewicht 1815 kilo. Derde trap: raket op vaste brand stof, welke trap met lading be dekt is door een airdynamisch neuskapsel, dat na afwerpen van de tweede en eerste raket even eens zal worden afgeworpen. Ge wicht van de derde trap 181 kilo. Tamelijk zonnig en vrij warm weer met later op de dag kans op enkele verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Hoogwater dinsdag 19 augustus: Vlissingen: 4.34 u. 2.47 m., 16.49 u. 2.51 m. Terneuzen: 5.04 u. 2.62 m., 17.24 u. 2.67 m. Wemeldinge: 6.26 u. 2.12 m„ 18.46 u. 1.95 m. Zierikzee: 6.04 u. 1.86 m„ 18.16 u. 1.71 m. „Wat kan ik voor u doen?...." Zacht, overbeleefd bijna, komen deze woorden tot me uit de mond van een koning, die op z'n moordenaar wacht. Kaarsrecht, waardig vooral, staat hij voor me: Hoessein, wiens levensdraad het punt van afsnijding lijkt te hebben benaderd. Zorgelijke trekken liggen op z'n fijnbesneden gelaat en in zijn ogen, waaronder zich donkere wallen kringen, huist een droeve glans. Drieëntwintig jaar is hij pas, doch hij is bereid te sterven hij is gereed.... „Wat kan ik voor u doen?...." Een koude rilling glijdt langs m'n rug en een ontzagwekkend mede lijden grijpt me aan. Wat kan een stervende voor een levende doen? Is 't niet juist andersom? Ik voel behoefte de hand van de jonge Hasjemiet te grijpen en hem toe te roepen: „Voor mij niets, Majesteit.... Vergeef me m'n onbe schaamde indringerigheid.... Ik heb uw leed niet overzien.... Vertel me, wat kan ik voor u doen?...." Ik doe 't niet ïk durf niet en de afstammeling van de profeet, die van Mekka uit een wereldgodsdienst verbreidde, zou er trouwens ook niets van begrijpen. Hij is een mohammedaan, een fatalist, die na de nachten van vrees berusting gevonden heeft in het onvermijdelijke en op 't ergste is voorbereid. Smetteloos wit is 's konings kostuum nog, maar ik zie z'n hartebloed reeds op de revers schemeren, als hij zegt: „Wie voorbestemd is om te sterven, blijft niet leven...." dan bleven er slechts grimmige gezich ten van soldaten over en moderne, automatische pistolen, uit welker loop elk ogenblik een vuurstraal kon flit sen. De sfeer in de kamer van de chef van het protocol stond eveneens in het teken van de harde werkelijkheid. Naast drie bedouïnen-sjeiks, die, zoals een typische oosterling later zei, „naar he sterfbed van de koning waren ge komen om hem trouw te betuigen", zat een overste van de Britse parachutis ten, die met tweeduizend bajonetten Amman tegen een staatsgreep bewa ken. De blikvanger van de kamer en te vens het voorwerp, dat 't meest tot de verbeelding sprak, was echter een Onbarmhartig brandde de zon op de grauwe hoofdstad Amman, toen ik de trappen van het koninklijk paleis beklom. De schittering van weleer was verdwenen, op wat felle kleuren na, die de lijfwacht van Hoessein scheen uit te stralen. Vergat men echter de mutsen van krullend lamsvel, de korte, glimmend gepoetste laarzen en de rijk versierde, zilveren dolk aan de gordel, groot portret, dat Hoessein en Feisal uitbeeldde. Beide vorsten neven van elkaar stonden er zelfverzekerd, zo niet hautain op, beiden droegen ook met trots een schitterend uniform. Het was het zinnebeeld van de reeds vergane Arabische Unie, een herinne ring ook aan de dood, die in Bagdad al had toegeslagen en die in Amman nog driegend loerde. De koning is niet alleen, als ik z'n eenvoudige werkkamer wordt binnen geleid. Er staat een kolonel van het Arabische Legioen achter hem en naast hem zit e enhoffunetionaris met speurende ogen. Deprimerend is de sfeer, welke in het vertrek hangt en de paar minuten, die mij zijn toege staan, is me verboden over politiek te praten. „Ik zal m'n plicht doen", verklaart hij, als ik hem vraag hoe hij over Van onze rciscorrespondent de toekomst denkt. „Ik zal mijn land naar mijn beste vermogen dienen en mij aan het hoofd van het leger stel len, als het uur van nood aan breekt Vechten zal ik", voegt hij er met oplichtende ogen aan toe. „Vechten met de moed der wan hoop desnoods tegen elke vorm van rebellie „Majesteit, waarmee...?" schreeuw ik bijna. „Wie in Jordanië is te vertrou wen? Drie keer hebben uw generaals u al verraden....! De helft van uw offi cieren zit bovendien in de gevangenis!' Opnieuw echter durf ik niet, bang om beledigend te zijn. De moed van een belaagde, die geen uitweg meer ziet, grondt zich zo vaak op niets. Flakkerende lichtjes van hoop worden overal gezien, in 't bijzonder daar, waar ze zich niet bevinden. Dit blijkt ook wel, als de koning even later opmerkt: Twee en twintig mensen verloren het leven en 12 werden gewond bij het verongelukken vrijdagavond van een Convair van de North-East Air lines te Nantucket in Massachusetts. Het toestel trachtte bij mist te landen, stortte neer en vloog in brand. Het had 31 passagiers en een bemanning van drie aan boord. Een van de doden is Gordon Dean, de 52-jarige vroegere voorzitter van de amerikaanse com missie voor atoomenergie. Zondagmorgen is er in de heide na bij de Limburgse gemeente Brunssum een aanzienlijke grondverschuiving geweest, waarhij een paard de dood heeft gevonden. Het natuurverschijn sel deed zich voor dicht bij de plaats waar twee jaar geleden vele duizen den kubieke meters zand in beweging kwamen en het gemeentelijk zwembad practisch geheel vernield werd. In politieke kringen in Djakarta wordt verklaard, dat het voorstel van president Soekarno om het partijsy steem in Indonesië te vereenvoudigen een nieuw tijdperk in het Indonesi sche politieke leven kan inluiden. In een toespraak tot het Indonesi sche volk ter gelegenheid van de her denking van de onafhankelijkheids verklaring zeide Soekarno, dat „wij onze kieswetten moeten wijzigen en een effectieve wet moeten afkondigen ten aanzien van de politieke partijen". Het is geen geheim, dat Soekarno, die het vorig jaar zijn geruchtmakend schema voor geleide democratie af kondigde, alj aren lang ontevreden is over de politieke ontwikkelingen in zijn land. Toen hij in 1956 terugkeer de van een grote reis door communis tisch China verklaarde hij„laten wij alle partijen begraven". MAANDAG 1958 AUGUSTUS „Ik weet uw werken, dat gij de naam hebt, dat gij leeft, maar gij zijt dood". Openbaring 3 vers lb Dat kwam vroeger voor en dat treft Christus ook heden ten dage aan: mensen, die uiterlijk vroom zijn, maar die in wezen onbe keerd door het leven gaan. Er zijn lieden, die in kerk, staat en maatschappij vooraanstaande functies bekleden en voor wie een ieder respect heeft, maar waarvan God, die niet aanziet, wat voor ogen is, doch wat het hart openbaart, zegt: „Gij hebt de naam, dat gij leeft, maar gij zijt dood". Men kan met de mond het evangelie verkondigen en daar mede zelfs anderen tot zegen zijn en tochzelf verloren gaan. God heeft de gemeente van Sar- des willen wakker schudden. En niet alleen die gemeente. U hebt misschien de naam een vroom Christen te zijn en toch Vandaag glijdt een afschrift van de brief voor de gemeente van Sardes in uw brievenbus. Jezus roept: „Bekeer u". Prinses Marijke is zaterdag in het stadje Porto Santo Stefano door een wielrijder aangereden toen zij een winkel verliet. Zij viel op de grond, doch werd, een beetje beduusd, on middellijk door voorbijgangers overeind geholpen. Het prinsesje is daarna weer naar de „Piet Hein", die in de haven voor anker ligt, teruggekeerd. Eenheden van het Indonesische leger hebben zaterdag Tomohon bezet, het laatste grote bastion van de opstande lingen in Noord-Celebes. Zaterdag is op de rijksweg Middel burgGoes ter hoogte van 's-Heer Hendrikskinderen een personenauto, bestuurd door een militair, uit de bocht gevlogen. De wagen reed door een ijzeren afrastering en kwam tegen de gevel van een woonhuis tot stil stand. Een pereboom werd vernield, een tuinbank sneuvelde en de gevel van het huis, bewoond door de wed. H. werd beschadigd. Het huis ligt on geveer een meter van de weg. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto werd zwaar beschadigd. Naar schating ruim zevenduizend mensen, o.w. vele Dnise en Belgische toeristen, zijn zatergagmiddag getuige geweest van een zeer geslaagd en im posant corso met dertien praalwagens, waarvoor de diverse Bressiaanse buurtschappen hun beste beentje had den voortgezet. Ongetwijfeld het meest artistieke, indrukwekkende en ge slaagde programmapunt van de drie daagse Visserijfeesten te Breskens, die dit jaar opnieuw weer ten volle tot hun recht kwamen. De zaterdag, de tweede dag, werd feestelijk ingeluid met de ontvangst van de bemanning van de Hr. Ms. „Breskens" ten gemeentehuize, waarna in de voormiddag de marinemannen op voetbalschoenen hun krachten maten met het elftal van Breskens, en op de Westerschelde een zeilwedstrijd plaats had in een stevige bries. enige leger in de Arabische wereld, dat de naam leger verdientIk hoop nu maar" aarzelend komen deze woorden na „dat het Wes ten erkent in Jordanië het enige, betrouwbare bolwerk tegen het com munisme in het Nabije Oosten te be zitten Het wordt me bang om 't hart. De laatste Hasjemiet ziet 't niet of wil 't niet zien. Hij mag dan zijn leger de laatste jaren met bedouïnen hebben geïnfiltreerd, het is voos en hangt als los zand aan elkaar. Op de zelfde be douïnen na, wil zijn volk hem ook kwijt, omdat het zijn moordenaar, Nas ser, als het idool van de Arabische we reld beschouwt. En het Westen? Zolang de Britse bajonetten nog in Amman glinsteren, schijnt de toestand tamelijk stabiel te zijn. Wat er echter gebeurt, als ook de Engelsen zich uit Jordanië zullen terugtrekken, is een zaak, waaraan men maar liever niet moet denken. Koning Hoessein is dan volledig door zijn vijanden ingesloten. Hij heeft zelfs geen vluchtroute meer, noch naar het noorden, waar zich Syrië bevindt, noch naar het oosten, waar Kassim thans de lakens uitdeelt, noch naar het westen, waar Israël be gint. Als de met leer beklede deur van Hoessein's werkkamer zich geruisloos achter me sluit, vraag ik me af, of ik deze, dapper volhoudende, jonge vorst ooit terug zal zien. De vraag beklemt me, omdat ik weet, dat de koning niet de geringste kans van overleving heeft als de Briten zijn land hebben verla ten. De wapens, die voor hem bestemd zijn, worden al gewet, terwijl de pro- paganda-zenders van Caïro hem het voorbeeld van zijn neef Feisal voor ogen houden. Ik hoop maar, dat Hoessein met lan ger in zijn lot zal berusten, te meer, omdat duidelijk is, dat familietrots en bloedwraak hem parten spelen. Het is misschien oneervol voor hem en het hoongelach in zijn omgeving zal niet van de lucht zijn, maar toch ge loof ik, dat het 't beste is, als de laatste Hasjemiet door de laatste, uit Jordanië ,We hebben goede wapens en vertrekkende, Engelse soldaten wordt goede soldaten.... Ons leger is heft meegenomen. De optocht met praalwagens, en mu zikaal versierd met de welluidende prestaties van fanfares uit Breskens, Vlissingen, Sint Kruis, Yerseke en da tamboers en pijpers van Terneuzen, had grote drommen mensen in de stra ten van Breskens op de been gebracht, die volop konden genieten van wat vaardige en kunstzinnige handen had den weten te scheppen. Vooral Zee fantasie, Zeppelin, Hazardspel, Ato- miiun en nog enkele bijzonder geslaag de wagens oogstten veel bewondering. Nadat „Mozart" uit Yerseke een concert had gegeven op het Spuiplein, werd in de avonduren begonnen met sportwedstrijden, waarbij het begrip „sport" wel wat uit de eenzijdige hoek was belicht. De cyclo-balwedstrijden vonden algemeen een gretig publiek, de acrobatie had heel wat minder met sport uit te staan, terwijl tenslotte de boksdemonstratie door bepaalde groe pen van de bevolking in het geheel niet op prijs zullen zijn gesteld. Trouwens met de gezindten die nog waarde hechten aan een religieuze zondagsviering was in Breskens wel bijzonder weinig rekening gehouden, daar men het hoogtepunt van de Vis serijdagen op de zondag had laten val len zodat velen niet van de mooiste programmapunten hebben kunnen ge nieten. Misschien, dat daar een volgen de keer mee gerekend zou kunnen worden. (Van een speciale verslaggever) Van de 34 slachtoffers van het ongeluk met de Superconstellation van de KLM, „Hugo de Groot", die konden worden geborgen, zijn er tot dusver in Galway negen ge ïdentificeerd. De KLM heeft nog geen enkele aanwijzing omtrent de oorzaak van het ongeluk. Het onderzoek duurt onverminderd voort en is in han den van de Nederlandse rijks luchtvaartdienst. Op de lichamen der slachtoffers zijn goen olievlekken gevonden. Het is zeker, dat de verminking na de dood van de passagiers moet zijn opgetreden. Gevraagd waarom de slachtoffers van de ramp, die door de schepen uit zee zijn opgepikt, vrijwel zonder kle ding werden geborgen, antwoordde dr. Vaandrager, dat de kleding na het ongeluk door de druk van het water moet zijn verdwenen. „Vervoerde de „Hugo de Groot" een bom"?, zo vraagt het Britse La- bourblad „Daily Herald" zich in een artikel af. De schrijver wijst er op dat „de Nederlandse regering op Schiphol een onderzoek heeft inge- steld( evenals op het vliegveld Shannon". Het blad vraagt zich ook af waarom de bemanning geen nood seinen heeft gegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1