EISENHOWER WEKT HOOP IN VERGADERING DER V.N. 14 GROMYKO: ZEKER IETS GOEDS JASSEN' EN KAPJESWEER EEN VOLK, DAT BOUWT, WERKT AAN ZIJN TOEKOMST. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Volken moeten zelfbeschikking houden Raket in richting van de maan Luchtverbinding Schiphol'Praag Noodweer in Oostenrijk Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Viissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,L6 per week, ƒ2,40 per maand, f7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4084 Hoofdredacteur: R. HAGOORT President Eisenhower heeft gisteren in de algemene vergadering van de V.N. een vérgaande voorstel gedaan tot hulpverlening aan het Midden-Oosten. De Arabische staten zullen, volgens dit plan, zelf de leiding mogen hebben van een op te richten instituut voor de econo mische ontwikkeling. Zij zullen moeten worden gesteund door een vredesmacht van de Verenigde Naties. Uiteraard moeten de Arabische landen zelf met het voorstel akkoord gaan, doch naar gemeld wordt, is Amerika bereid, honderd miljoen dollar als zijn aandeel in het plan bij te dragen. De vredesmacht is noodzakelijk, aldus Eisenhower, daar de inte griteit van twee van onze leden Libanon en Jordanië gevaar loopt. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko noemde het economische voorstel van Eisenhower „zeker iets goeds". Hij beschul digde Amerika en Engeland echter opnieuw van agressie in Libanon en Jordanië en eiste onmiddellijke terugtrekking van de troepen. De rede van Gromyko was echter meer verzoenend, dan men ver wachtte. Ze duurde ook slechts de helft van de 90 minuten, die hij had aangevraagd. Men meende te constateren, dat hij tijdens de uiteen zetting van de voorstellen van Amerika zijn tekst heeft gewijzigd. In diplomatieke kring te Washington wordt vooral de „opbouwende toon" van Eisenhowers rede toegejuicht. Het is veelbetekenend, zegt to en, dat de president geen kritiek op de Ver. Arabische republiek en op president Nasser heeft geuit. Hij wenst kennelijk, een ze breed mogelijke steun voor zijn plan. In sommige kringen te Washington gelooft men, dat de oliemaatschappijen in het Midden-Oosten gaarne aan het plan zullen meedoen, aangezien de beoogde economische ont wikkeling zou garanderen, dat zij niet buiten de deur worden gezet. Zeven punten Eisenhower herhaalde de belofte, dat de Amerikaanse troepen Liba non zullen verlaten, zodra daarom door de Libanese regering wordt verzocht, of wanneer door een optreden van de V.N. of op andere wijze Libanon niet meer in gevaar verkeert. Hij vatte zijn voorstellen als volgt samen: 1. De V.N. moeten zich om Libanon bekommeren. 2. De V.N. moeten maatregelen nemen tot behoud van de vrede in Jordanië. 3. Aan de pogingen, om van buiten af burgeroorlogen te verwekken, o.m. door radio-uitzendingen, moet eènëinde komen. 4. Er moet een vredesmacht van de V.N. worden gevormd. 5. Een regionaal plan tot economische ontwikkeling. 6 Maatregelen om een nieuwe bewapeningswedloop te voorkomen. Hij stelde tenslotte voor overleg tussen Hammarskjoeld en de Ara bische landen over een instituut voor de economische ontwikkeling van deze landen. Spoedeisende zaken De Verenigde Staten zullen, aldus Eisenhower in zijn toelichting in de algemene vergadering, maatregelen steunen, die strekken tot handhaving van de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van Libanon, zodat „het politieke lot van het volk van Libanon in zijn eigen hand blijft". Jordanië is een ander spoedeisend probleem, aldus de Amerikaanse pre sident. „Indien wij niet onmiddellijk in Jordanië handelend optreden, kan een nieuwe, gevaarlijke crisis ont staan, want de methode van indirec te agressie, die in Jordanië wordt waargenomen, kan leiden tot conflic ten, die de vrede in gevaar brengen". De V.N. dragen een bijzondere ver antwoordelijkheid in het geval van Jordanië, omdat het Palestijnse be stand van hen is uitgegaan en omdat de zorg voor de Palestijnse vluchte lingen valt, onder hun auspiciën. Resoluties van de V.N., die tot doel hadden, opruiende radio-uitzendingen van het ene land naar „de huizen van de burgers van andere landen" tot een einde te brengen, zijn in het Mid den-Oosten „in vele richtingen" ge schonden. Eisenhower zei, van oordeel te zijn, dat de algemene vergadering haar reeds uitgesproken politiek moet be vestigen en maatregelen dient te overwegen tot beluistering van radio uitzendingen, die „gericht zijn tegen landsgrenzen" in het Midden-Oosten. Verder dient de assemblee zich te beraden op het bestuderen van klach ten van landen, die hun nationale veiligheid door propaganda van bui tenaf in gevaar gebracht achten. De landen in het Midden-Oosten moeten bevrijd worden van gewapen de druk en infiltratie van over de grens, aldus Eisenhower. Indien een dergelijke inmenging dreigt, dienen die landen onverwijld een doelmatig optreden van de V.N. te kunnen in roepen, om te helpen, hun onafhan kelijkheid te waarborgen. Hiervoor is nodig, dat er een doeltreffend ap paraat is, om de aanwezigheid van de V.N. in het gebied van de moeilijk heden duidelijk te maken. Daarom dient de algemene verga dering stappen te doen in de richting van de vorming van 'n parate vredes macht van de V.N. De behoefte aan een dergelijke macht is duidelijk aan getoond door de gebeurtenissen in het jongste verleden. Reële voorstellen Eisenhower zei, dat zijn voorstellen ten doel hebben, een land en zijn volk in het genot te laten van het recht, hun eigen toekomst te bepa len in overeenstemming met de ver plichting, de rechten van anderen te eerbiedigen. De Arabische landen hebben onmiskenbaar het recht, hun eigen lot te bepalen. Andere landen moeten zich van inmenging onthou den, zolang de Arabische landen van him recht gebruik maken op een wij ze, die in overeenstemming is met de internationale vrede en veilig heid. Alleen door het verbeteren van de economische omstandigheden kunnen waarlijk onafhankelijke landen zich staande houden. „Dit is een ware uit daging aan het Arabische volk en aan ons allen", aldus de Amerikaanse president. Hij stelde voor 1. dat de secretaris generaal in overleg met de Arabische landen treedt, om vast te stellen, of er overeenstemming kan worden be reikt over een instituut voor ontwik keling op regionale basis; 2. dat bij dit overleg wordt gesproken over de samenstelling en de eventuele taken van een dergelijk instituut voor ont wikkeling op het gebied van de in dustrie, landbouw, watervoorziening, volksgezondheid en onderwijs; en 3. Het is maar goed, dat we tegenwoor dig van die plastic jassen en kapjes hebben, makkelijk om mee te nemen. Vergeet ze in deze dagen niet, want ze kunnen nodig zijn, ook als u met droog weer van huis gaat. Gisterenavond be reikte een depressie ons land en daar achter komt een volgende oceaansto ring. Het kan wel eens droog zijn, maar u moogt er stellig niet op reke nen. Er is één lichtpunt: de tempera tuur blijft 1821 graden; ze was ook gisteren al tegen de verwachting in, op dat peil gekomen. Gelukkig maar voor onze huisvrouwen, dat de was de eerste dagen goed kon drogen. Maar wie dat komt in verband met de vakanties nog wel voor op de onge wone donderdag wassen moet, treft geen droogweer! Want dit voorspelt De Bilt: Opnieuw regen Overwegend zwaai' bewolkt, met op de meeste plaatsen tijdelijk enige re gen. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Weinig verande ring in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.23 u., onder 20.05 u. Maan op 5.55 u., onder 19.49 u. Hoogwater vrijdag 15 augustus: Vlissingen: 1.46 u. 2.07 m., '14.01 u. 2.23 m. Terneuzen: 2.14 u. 2.21 m., 14.31 u. 2.37 m. Wemeldine: 3.29 u. 1.85 m., 15.53 u. 1.75 m. Zierikzee: 3.08 u. 1.60 m., 15.27 u. 1.49 m. dat andere landen en particuliere or ganisaties, die bereid zijn, het insti tuut te steunen, te zijner tijd even eens zullen worden geraadpleegd. Indien de Arabische landen hun medewerking aan een dergelijk insti tuut willen geven, zijn de Verenigde Staten bereid, het eveneens te steu nen, aldus Eisenhower. De leiding van het instituut moet in handen van de Arabische staten liggen. De Ver enigde Staten zijn er niet op uit, de leiding van dit instituut te krijgen. De Verenigde Staten zijn tevens bereid, met andere landen en de wereldgezondheidsorganisatie te wer ken aan ziektebestrijding in het Mid den-Oosten. De Ver. Staten zullen ook gaarne hun medewerking geven aan de op richting van een geschikt orgaan om een onderzoek in te stellen naar de aanvoer van wapens naar de landen, die betrokken zijn geweest bij de Ara- bisch-Israëlische vijandelijkheden in 1948. De Amerikaanse president zei ten slotte, dat men zijn plan voor vrede en vooruitgang als één geheel moet zien en behandelen. Hij sprak de hoop uit, dat de algemene vergadering maatre gelen zal voorbereiden, die een sfeer van veiligheid in het Midden-Oosten zullen brengen. Gromyko sprak De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, sprak als zijn oordeel uit, dat Amerika en Engeland door hun 'gewapende tussenkomst' in Libanon en Jordanië inbreuk op de vrede hebben gemaakt. Het interna tionale recht en het handvest van de V.N. hadden zij z.i. zodoende met voe ten getreden. Zij hadden het gedaan om hun greep op de nationale hulp bronnen te handhaven en niet, zoals zij gezegd hebben, om de twee landen te gen de V.A.R. te beschermen en de eigen burgers tegen gewelddaden. 'Er is geen enkele Amerikaanse of Britse burger een haar gekrenkt', aldus dé Russische minister. Het is absurd, aldus Gromyko, de gebeurtenissen in Irak aan te halen als reden voor interventie in Libanon en Jordanië, aangezien Amerika en Enge land de Iraakse republiek hebben er kend. De verzoeken van president Sja- moen en koning Hoessein om Ameri kaanse en Britse hulp betekenden 'een schending van de grondwetten van Li banon en Jordanië'. De leus 'indirecte agressie' was slechts propaganda, om de eigen 'agressie' te dekken. Naar de mening van de Russische minister plegen „de heersende kringen in Amerika" al lang indirecte agressie tegen andere staten. „Olie en meer olie dat is wat de monopolisten in Amerika en Engeland drijft", zei hij. Gromyko sprak van 'gevaarlijke mi litaire avonturen' en 'een spelen met vuur'. De Sowjet-Unie, zei hij, kon niet onverschillig blijven voor het feit, dat in de nabijheid van haar grens een oorlogssteunpunt werd opgebouwd. Eisenhowers voorstel tot het verle nen van economische hulp aan het Midden-Oosten noemde Gromyko 'be slist een goed ding'. Het verdient, zorg vuldig te worden overwogen. Maar eerst moeten de troepen worden te ruggetrokken. Het spreken over eco nomische hulp zou de aandacht van de vergadering van dat belangrijke punt afleiden. Rusland is altijd voorstander van economische hulpverlening, zonder po litieke of militaire voorwaarden, ge weest. Tot slot las Gromyko de Russische resolutie voor, waarin zoals wij giste ren meldden, onmiddellijke terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Libanon en de Britse uit Jordanië wordt geëist. Verdere sprekers Na Gromyko sprak de Jordaanse af gevaardigde, Moneim Rifai. Hij zei, dat zijn land zich tegenover indirecte agressie ziet geplaatst. Bij het weer stand bieden aan deze druk stond Jor danië echter niet alleen. De woorden van de Amerikaanse president vervul len de kleine landen met hoop. Dr. Fawzi, de minister van buiten landse zaken van de V.A.R., verklaar de, dat de Britse en Amerikaanse troe pen dadelijk uit Libanon en Jordanië moesten worden teruggetrokken. De V.A.R. zal zich aan de bepaling van het handvest houden, dat er geen geweld moet worden gebruikt bij de oplossing van geschillen. De vergadering is daarna verdaagd tot hedenmiddag 15.30 uur. Incidenten aan Pakisfaans- Indiase grens Indiase strijdkrachten hebben over de Pakistaanse grens in de afgelopen vijf dagen in totaal tien Pakistanen doodgeschoten, wordt van officiële Pa kistaanse zijde meegedeeld. Volgens berichten van Indiase zijde hebben Pakistaanse troepen het ak koord, om het vuren te staken, ge schonden, door het vuur te openen op een politiepost en het dorp Dawki. Grondverschuiving eiste talrijke slachtoffers Tengevolge van een reusachtige grondverschuiving zijn in het Colum- biaanse departement Caldas dertig personen om het leven gekomen. De slachtoffers werden verrast, toen zij wachtten op de vrijmaking van een weg, die al door een grondverschui ving was geblokkeerd. Een aantal voertuigen werd door honderden ton nen aarde bedolven. In de nabijheid van Petten wordt hard gewerkt aan de bouw van een kernreactor. Nederland heeft bijtijds ingezien, dat het met betrekking tot de kernenergie niet kan achterblijven. Het is dan ook een verheugend feit, dat de bouw van het reactorcentrum goed vordert. Foto rechts boven: een algemeen overzicht van de werkzaamheden, op de voorgrond „het hart" van het gigantische object, de kernreactor. Het recht hoekige gebouw achter de reactor zal als onderkomen dienen voor de pomp- installaties van het koelwater. Op de achtergrond ziet men de sleuf, waarin de koelwater-pijpleiding naar zee zal komen te liggen. Foto links boven: een gedeelte van de koelwaterleiding, welke uitmondt in zee. Foto onder: overzicht van de kernreactor; arbeiders zijn bezig met het las sen van aluminiumpijpen, waardoor het koelwater zal circuleren, over de con structie heeft men een tentzeil aangebracht, omdat het lassen van aluminium geen gemakkelijke opgave is bij de zoute en vochtige atmosfeer. DONDERDAG 1958 AUGUSTUS „Hierbij is geen sprake van Jood of Griek, van slaaf of vrije, van mannelijk of vrouwelijk: gij allen zijt immers één in Chris tus Jezus". Galaten 3:28 ONS TROF een bericht uit Zuid-Afrika. De Gereformeerde Synode te Potchefstroom heeft namelijk bepaald, zo lezen wij, dat geen enkel ras zich superieur aan een ander ras mag denken. Het zou niet zo frappant zijn ge weest, als het niet uit Zuid- Afrika kwam. Nn juist is het een vlammende uitspraak, waaraan de Zuidafrikaanse regering zich warmen kan. Christus maakt geen onderscheid tussen blank of bruin, geel of zwart. Voor Hem zijn allen één, allen mogen zij dezelfde Hemelse Verheerlijking genieten. Christus verheugt Zich in een toenadering der rassen. Hij verheugt Zich ook over ge sprekken tussen de Wereldraad van Kerken en de Russische kerk. Het persbureau van de Ned. Herv. Kerk maakt hier te recht volop melding van. Mis schien wordt de spanning in de wereld door veelvuldige con tacten tussen de kerk van oost en west straks iets verminderd. Ook wij moeten daaraan mee werken. Uit goede bron is vernomen, dat de Amerikaanse luchtmacht wellicht op 17 augustus, tegen 13.30 uur (Ned. tijd), wanneer de omstandigheden daartoe gunstig zijn, te Cape Canave ral, in Florida, een raket in de richting van de maan zal lanceren. Wanneer de raket, die uit vier trap pen bestaat en ruim dertig meter lang is, niet binnen dertig minuten in de richting van de maan gelanceerd kan worden, zal de poging tot 18 of 19 augustus worden uitgesteld. Na 20 augustus zijn de omstandigheden on gunstig in verband met de stand van de maan ten opzichte van de aarde. Lukt het op één der genoemde data dus niet, dan moet de lancering tot midden-september worden uitgesteld. De raket, die zestig uur nodig zal hebben, om in de buurt van de maan te komen, zal een foto-elektrisch ap paraat bevatten, dat opnamen van het maanoppervlak kan uitzenden. Om de aantrekkingskracht van do aarde te overwinnen, zal de raket een snelheid van 37.800 km. per uur moe ten bereiken. De Tsjechische luchtvaartmaatschap pij 'Ceskoslovenske Aeroline C.S.A' heropent 15 september de geregelde dienst tussen Praag en Amsterdam. De Dienst zal twee maal per week met een Ilyushin 14, dezelfde machine, waar mede ook de Hongaarse luchtvaart maatschappij Malev op Schiphol vliegt, worden uitgevoerd. De Ilyushin 14 arriveert des maan dags op Schiphol en zal, behalve bij de openingsvlucht, elke dinsdag naar Praag terugkeren. Verder wordt da tweede vlucht van elke week op don derdag uitgevoerd, op dezelfde dag heen en terug. Het ligt in de bedoeling t.z.t. het traject tussen Praag en Am sterdam te vliegen met de Tupolex 104, zoals Aeroflot dat op het ogenblik tus sen Moskou en Amsterdam doet. Schiphol is gedurende de zomer dienstregeling met 109 steden van 71. verschillende landen verbonden. Het aantal wekelijkse vluchten is ge regeld commerciële diensten op de Amsterdamse luchthaven is thans ge stegen tot het recordcijfer van 852. Tengevolge van het noodweer, dat zich in Zuidoost-Oostenrijk heeft voorgedaan zijn minstens vijf mensen om het leven gekomen en worden er veertien vermist. Door hevige regen zijn overstro mingen ontstaan in het dal van de Mur. De expresstrein Belgrado-Oost- ende kon nog op het laatste ogenblik stoppen voor een versperring van rotsblokken en modder op de lijn. Ook de express Wenen-Rome vond haar weg versperd. Honderden toe risten, die uit het zuiden naar We nen wilden, werden in het Mur-dal opgehouden. Wegen en spoorwegen zijn hier en daar onder metershoge hopen steen en modder bedolven. Po litie en militairen helpen bij de op ruimingswerkzaamheden. Verschei dene bruggen zijn vernield. Twee dorpen in het dal van een zijrivier van de Mur zijn geïsoleerd. Men zou daar slechts weinig levensmiddelen en geen drinkwater in voorraad heb ben. Oproep vakbeweging op Cyprus Vakbondsleiders op Cyprus, die zes tigduizend arbeiders vertegenwoordi gen, hebben hun leden opgeroepen, elke provocatie en actie te vermijden, die zou kunnen leiden tot een hervat ting van de vijandelijkheden tussen de Griekse en Turkse bevolkingsgroep. Frans-Egyptisch verdrag geparafeerd De op 26 augustus 1957 begonnen onderhandelingen tussen Frankrijk en Egypte ter regeling van kwesties, ont staan door de Engels-Franse inval in Egypte, zijn woensdag afgesloten met de parafering van een verdrag, dat de weg opent voor een hervatting van de culturele, economische en financiële betrekkingen tussen de beide landen. Een grote menigte stond op de kade in de Engelse havenstad Portland, ter begroeting van de Amerikaanse atoom duikboot „Nautilus", die met uitgangs punt Pearl Harbour onder het ijs van de Noordpool is doorgevaren. De „Nau tilus" voerde een blauwe vlag, waarop met gouden letters dit belangrijke feit stond aangetekend. Op de foto zien we de duikboot voor het eerst weer con tact krijgen met de vaste wal, sinds het begin van de 8146 mijl lange tocht, 19 dagen geleden. Inmiddels is ook het zusterschip „Skate" onder de Noord pool doorgedoken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1