HOE ONTSTOND ONZE VLAG? Pu:J £sso Uit andere bladen Ds. Okke Jager biedt excuses aan voor kwetsende passages €Hefarine4 Belgische douane viel weer met neus in de boter V Van oranje-blanje-bleu naar rood-wit-blauw Oostduitsers willen hogere levensstandaard mee Geen strafvervolging Marie Dionne getrouwd Verkorting werktijd en overwerk Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Resoluties van V.N» niet voldoende waakt tegen slijtage NIEUWE ESSO BENZINE NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL 1700 kg bij Maldegem in beslag genomen Burgemeester van Hilversum naar Israël Onrust in Bolivia Campagne De Gaulle voor de grondwet OLIEBUISLEIDINGEN VAN SAHARA NAAR MIDDELLANDSE ZEE Geofysisch jaar met een jaar verlengd ras DOOR DE WERETD In de cel Kistkalveren Raket-amateurs Kamparts Ravensbrück mag geen praktijk uitoefenen woensaag ij» augustus 1109 ZJBEUWSCH DAGBLAD PAGINA 4 „Waar de Heren Staten hun vlag betrouwen, zal ik mijn leven wa gen". Woorden van De Ruyter toen hem in 1676 verzocht werd, met de vloot naar de Middellandse Zee te gaan. Om onze> bondgenoten, de Spanjaarden, te helpen tegen Frankrijk, met wie ook wij in oorlog waren. De Ruyter heeft zijn leven gewaagd: in de slag bij Syracuse is hij gesneuveld. Over De Ruyter hebben we verleden jaar al heel wat gelezen. Het is ook niet mijn bedoeling, nog meer over hem te vertellen. In dit artikel wil ik het hebben over de geschiedenis van onze vlag. Veel is er over haar kleuren ge schreven. Geleerden hebben nauwkeu rig oude archieven en rekeningen na gesnuffeld, ze hebben schilderijen en gobelins met de loupe bekeken, om als gevolg daarvan hun conclusie te maken. Enkele namen wil ik noemen: Prof. Fruin, Ter Gouw, Muller, De Waard, ir. Jonker, het zijn de bekend- sten onder de vele schrijvers. De oorspronkelijke kleuren Het eerste, wat men vraagt, is na tuurlijk: Wat is de oorsprong van on ze vlag, welke waren de oorspronke lijke kleuren? In de 16e en 17e eeuw lezen we tel kens de naam Prinsenvlag (men schreef toen: Princevlag). De vlag die dus in verband staat met Prins Willem van Oranje. In dit verband mag ik niet spreken van Willem van Nassau, wat hij van geboorte was. Het wapen van Nassau was een gouden leeuw op een blauw veld, kleuren die moeilijk tot onze vlaggekleuren herleid kunnen worden. Toen hij in 1544 Prins van Oranje werd, nam hij het wapen van dit kleine Prinsdom in Zuid-Frankrijk over. Hoe ziet dit er uit? Het is op een gouden schild een blauwe hoorn, met zilver (wit) beslagen, hangend aan een rood koord. Dat lijkt al wat op de kleuren van onze vlag. Maar als we de kleding van zijn dienaars bekijken, begrijpen we, dat deze livreikleuren van de Prins ook de kleuren van onze vlag zijn ge worden, n.l. oranje, wit en blauw. In oude rekeningen leze we telkens, dat er vlaggen moesten gemaakt worden „van de couleuren oraenge, blanche ende bleu, in drij velden, om deselve te gebruyken op de schepen van oor loge." Deze vlag wordt genoemdt „des Princen van Orangien couleuren", die meestal heet „de gewoonlijke vlag". Rood of oranje? Het is wel zo goed als zeker, dat de oudste vlaggen, in het begin van de op stand tegen Spanje, niet de kleur rood, maar oranje hadden. Verschillende schilderijen en de ge spaarde gobelins van de in 1940 ver brande Abdij te Middelburg geven echter ook rood-wit-blauwe vlaggen te zien. Een probleem dat niet tot ieders bevrediging is op te lossen. Ir. Jonker beschouwt deze rood-wit-blauwe vlag als de Zeeuwse vlag, oorspronkelijk een rode leeuw, half oprijzend uit de wateren, voorgesteld door 6 bolvende banen, afwisselend blauw en wit. Daar een leeuw niet gemakkelijk is af te beelden, werd die later vervan gen door een rode baan. Samenbin ding tussen de gewesten was er in die tijd niet veel; elk gewest had boven dien het recht zijn eigen vlag te voe ren. Wat de kleuren op schilderstukken en wandtapijten betreft, daarmee moet men erg voorzichtig zijn. Zijn de kleu ren niet verbleekt en later bij het overschilderen veranderd? Er zijn b.v. twee schilderijen van dezelfde gebeur tenis, vervaardigd door twee verschil lende schilders, waar de kleuren van de vlaggen lang niet eender zijn. Ze lieten ook wel eens hun fantasie gaan! Oost-Duitsland wil minstens 35 tot 40 procent van de bevolking mobilise ren voor „vrijwillige arbeid ten be hoeve van de nationale ontwikkeling", zo heeft de voorzitter van het „Natio nale Front", prof. Correns, bekend ge maakt. Het „Nationale Front" is een door communisten geleide organisatie van politieke partijen, vakbonden en jeugd- en vrouwenverenigingen. In een vraaggesprek met het Oost- Duitse persbureau ADN verklaarde prof. Correns dat deze mobilisatie no dig was om tegen 1961 de Westduitse levensstandaard te evenaren, hetgeen de communistische partij ten doel heeft gesteld. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Snaak, 5 inhoudsmaat, 7 ruiker, 9 knaagdier, 11 coupon stof, 13 inhoudsmaat, 15 gezinslid, 16 te eniger tijd, 17 zuivelprodukt, 18 titel, 19 voor zetsel, 20 teerprodukt, 22 insekt, 23 hoed, 25 soort, 26 lusteloos. Vertikaal: 1 Vogel, 2 kloostervoogd, 3 kompasstreek. 4 aanzien, 5 klap, 6 grond toon, 8 lichtbron, 10 overal, 12 Ind. om heind erf, 14 kei, 15 aspunt, 20 reisbrief, 21 toiletgereedschap, 22 tuimeling, 23 ge zinslid, 24 pers. voornaamwoord. Oplossing vorige puzzle Paard, luipaard, zebra, muilezel, nijl paard, giraffe, springbok, antilope. We moeten ook niet vergeten, dat oranje een tere kleur is, die gauw ver bleekt en daarom konden er redenen van praktische of kleurtechnische aard zijn, om het te vervangen door rood. De oudste Prinsenvlaggen hadden ongetwijfeld de kleuren oranje, wit en blauw. Dit zou met voorbeelden te be wijzen zijn. Rood, wit en blauw In 1630 lezen we voor 't eerst van rood, wit en blauw in de rekening van 7 november van een leverantie van vlaggendoek aan de equipagemeester te Veere: „6 stucken root, weijt en blau vaendoek voor een Prinssevlag- ge". Een vlag met deze kleuren werd ook Prinsenvlag genoemd! Na die tijd schijnt het oranje langzamerhand door het rood verdrongen te zijn, hoewel niet helemaal. Vermoedelijk werden beide soort vlaggen gebruikt. Vooral toen er later geen stadhou der was, zal het oranje op de achter grond gedrongen zijn: de kleur herin nerde tevens aan de naam. In 1652 nemen de Staten van Hol land het de Oranjegezinde admiraal Tromp zeer kwalijk, dat hij in een brief spreekt van de Prinsenvlag (we hadden in die tijd geen stadhouder) inplaats van over de Statenvlag. Ze zullen hem berichten dat het niet meer mag gebeuren! In deze tijd zijn er zelfs relletjes geweest over het veranderen van de vlag. Maar na plm. 1650 lezen we in rekeningen over het kopen van vlag- gedoek bijna altijd van rood en zel den van Oranje. Bij het bezoek van Willem IV (1747) en Willem V (1766) aan Veere, werden deze echter ontvangen met oranje-wit-blauwe vlaggen. Ze bevin den zich nog op het stadhuis; het oranje is wat bruinachtig geworden. De Fransen komen Dan komen in 1795 de Fransen. De Nederlandse Patriotten geloofden graag aan de bewering, dat onze vlag van Franse oorsprong was, ons ge schonken door Hendrik III of IV. Wat uit Frankrijk kwam, was in orde! Tot hun vreugde werd het oranje uit de vlag verboden en de rood-wit- blauwe vlag werd onze enige vlag. Dat is zo gebleven, ook toen ons land weer vrij werd van Franse onderdruk king. In 1937 werd bij Kon. besluit be paald, dat de kleur van onze vlag rood, wit en blauw zal zijn. Maar het in de laatste jaren steeds meer gebruikelijke oranje-wit-blauw werd niet onwettig verklaard. En zo wapperen ze naast elkaar op onze vierdagen, de oude oranje-blanje- bleu vlag met haar tere tinten naast de officiële vlag met haar donkerder kleuren. Laten we niet vergeten, dat onder beide soort vlaggen dapper gevochten is tegen ieder, die ons vaderland be dreigde: eerst tegen Spanje, later te gen Engeland en Frankrijk en nog niet zo lang geleden tegen Duitsland en Japan. Door goede vaderlanders, ter zee en op het land. L. v. W. (We noteren hierbij, dat het feit, da de N.S.B-ers voor 1940 uitsluitend het oranje-blanje-bleu voerden, bij sommigen thans weer de voorkeur doet uitgaan naar het rood-wit-blauw.) De juiste gang van zaken bij het intrekken van een nummer van het Christelijk-cultureel maand blad „Op den Uitkijk" is reeds neergelegd in het antwoord, dat minister Staf heeft gegeven op schriftelijke vragen over dit on derwerp op 15 juli aan hem ge richt, door het lid der Eerste Ka mer, de heer B. S. Polak. Dit deelt de minister van defensie, mede na mens de minister van justitie, thans mede in antwoord op schrif telijke vragen, die het lid van de Tweede kamer, de heer F. Schurer hem over dit gebeurde heeft ge steld. Minister Staf geeft voorts ten ant woord, dat overigens noch na de leger- voorlichtingsdienst, noch de afdeling ontwikkeling, sport en ontspanning van de Koninklijke Marine, noch hij zelf van mening zijn, dat de kennis van de probleemstelling inzake het oorlogsvraagstuk aan Nederlanders, die hun dienstplicht vervullen, dient te worden onthouden. De minister is echter wel van mening, dat het stellen van het onderhavige probleem dient te geschieden zonder de strijdkrachten of bepaalde groepen of personen daaruit te grieven. In het artikel wordt op de strijd krachten als zodanig of groepen daar uit een onheus licht geworpen, waar bij de schrijver zich zelfs niet ontziet, een zekere overeenkomst te suggere ren tussen de werving voor de Ko ninklijke Marine en gedurende de bezettingstijd voor de vijandelijke Kriegsmarine. Het heeft geen zin, hier Marie Dionne, een van de Dionne- vijfling, is in het geheim te Montreal met een kantoorbediende in het huwe lijk getreden. Marie, die 24 jaar is, had klooster zuster willen worden, maar na acht maanden verliet zij het klooster, waar zij studeerde. Haar zuster Yvonne is thans als enige nog niet getrouwd, Emile stierf in 1954. Naar raming, is in ons land, krach tens door de arbeidsinspectie verleen de vergunningen in fabrieken en werkplaatsen in juli in totaal 447.641 (v. j. 903.964) uren overgewerkt tegen 357.296 (v. j. 820.350) in de maand juni. De stijging van het aantal overuren gedurende de zomermaanden is een jaarlijks terugkerend verschijnsel, dat voor een deel wordt veroorzaakt door seizoeninvloeden (b.v. in de conser- venindustrie) en voor een ander deel door een tijdelijke behoefte aan over werk, om bepaalde orders nog vóór de fabrieksvakantie uit te voeren. Uit de ze cijfers kan dus niet worden gecon cludeerd tot een verhoogde activiteit. In juli werd in ons land krachtens door de arbeidsinspectie verleende ver gunningen tot verkorting van de werk tijd in 611 ondernemingen door 22.266 mannen in totaal 969.985 uren (vorige maand 1.455.630) en door 4502 vrou wen 158.219 uren (vorige maand 324.029) minder gewerkt dan bij een 48-urige werkweek het geval zou zijn geweest. Het gemiddelde aantal werkuren per week per werknemer, ten aanzien van wie van deze vergunning gebruik werd gemaakt, bedroeg 38.3. uit het geincrimineerde art. alle zin sneden aan te halen, waarin kwetsen de passages voorkomen, aldus de mi nister. Hij volstaat in zijn antwoord met te verwijzen naar die passages in het juli- nummer, waarvoor de schrijver in zijn vervolgartikel in het augustusnummer van „Op den Uitkijk" zijn veront schuldigingen aanbiedt met de woor den: „Maar dat door een bepaalde ma nier van zeggen een groep mensen, die hun roeping zien in het militair-zijn, zich gekwetst hebben gevoeld, daar over wil ik graag openlijk mijn spijt betuigen". En verder: „Het was niet eerlijk, hen te kwetsen met citaten en daarna er het zwijgen toe te doen." Strafrechterlijke aspecten vertoont het artikel van ds. Okke Jager niet; het instellen van een strafvervolging is dan ook niet in overweging geno men, aldus minister Staf. Ingezonden mededeling (Adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenl Geleerden hebben onldeki, dai bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig efled hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chelarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze hebben mil* lioenen mensen baal gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. n Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermt door hel bestanddeel (helarox. MEVROUW MEIR VERKLAART} De minister van buitenlandse zaken van Israël, mevrouw Meir, die in Lon den een onderhoud heeft gehad met haar Britse ambtgenoot, heeft na af loop daarvan medegedeeld, dat indien de Verenigde Arabische Republiek of Irak Jordanië bezetten, Israël ernstig zal overwegen welke maatregelen het zal moeten nemen om zijn grenzen en veiligheid te beschermen. zTer voorkoming van nieuwe gevaar lijke ontwikkelingen in het Midden- Oosten dienen collectieve internatio nale waarborgen te worden gegeven, aldus mevrouw Meir. Toen men haar vroeg of de Verenigde Naties deze ga ranties dienen te geven, zei zij, dat de Verenigde Naties alleen maar resolu ties kunnen aannemen en dat is in het verleden niet altijd voldoende geble ken. Ingezonden mededeling (Adv.) Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering „Sprekershoek" in Zeist Op initiatief van de logopedist W. L. K. van Oosten te Zeist is in Zeist, in het Walkartpark bij de muziek tent een sprekershoek ingesteld, waar ieder die daartoe behoefte gevoelt het hare of het zijne zal kunnen zeggen van een onderwerp dat de spreker na aan het hart ligt. De heer van Oosten had enige maanden geleden aan burgemeester en wethouders van Zeist voorgesteld zulk een sprekers hoek te organiseren naar het voor beeld van de „speaker's corners" in 't Londense Hyde Park, waarvan wij nog onlangs schreven. B. en W. zijn met dit voorstel ak koord gegaan en hebben de leiding op gedragen aan de heer Van Oosten. Op vrijdagavond 15 augustus zal de eerste spreker of spreekster te half acht starten. Er zijn geen kosten aan ver bonden. De woordvoerders wordt, in afwij king van de gang van zaken in Hyde Park, voorlopig enige beperking op gelegd de '"mum-spreektijd is tien ainuten. Op de eerste avond krijgt men de g._.„genne:d te spreken over vrije onderwerpen en op 29 augustus kan men zijn mening geven over hu moristische verhalen, spookverhalen, declamatie, zang, enz. Debat is toege staan. Enige tijd is het rustig geweest in de grenszone bij Aardenburg, maar de laat ste dagen was het boterfront weer zeer onrustig. De leden van de gemotoriseer de tolbrigade uit Eeklo, die ais gewend zijn aan de uitstapjes per overvalwagen in de buurt van het Leopoldkanaai, had den een gehele dag rondgedwaald, zonder één smokkelaar tegen te komen. Toch gaven de heren de moed niet op en zo waar werd tegen het einde van de dag hun moeite beloond. Toen de overvalwagen van de doua niers juist over de brug van Leetjes bij Middelburg wilde rijden, zagen de Bel gische tolbeambten een auto naderen uit de richting van de Nederlandse grens. De douaniers gingen er onmiddellijk toe over, met gedoofde lichten te rijden en konden daardoor tot op 20 meter van de vermoede smokkelauto komen. Zij sneden daarna de chauffeur van deze auto de weg af. Het bleek inderdaad een smokkelwa- gen te zijn, die al de gehele dag werd gezocht. De chauffeur werd zodanig ver rast, dat hij door links te zwenken met zijn auto in het kanaal belandde. In de ontstane verwarring slaagde de smokke laar, die in zijn „vak" een ervaren jon gen bleek, te ontkomen en zelfs het kon- taktsleuteltje van zijn auto mee te ne men. In de auto werd niet minder dan 850 kg. boter van Nederlandse herkomst ontdekt. De wagen met de lading werd Burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum en mevr. Boot zijn voorne mens in oktober een bezoek aan Is raël te brengen. Het ligt in de bedoe ling dan aan de gemeenschap van Eilath een vleugel aan te bieden, die de eerste bijdrage zal vormen voor 'n daar te stichten cultureel centrum. Onlangs bevonden de burgemeesters van Jeruzalem en Eilath zich in ons land en toen waren zij ook de gast van Hiversums burgemeester. De har telijke ontvangst in de radiostad leid de tot een uitnodiging voor een tegen bezoek. Het burgemeestersechtpaar vond in tussen de tijd voor het voeren van een kleine financiële actie, die zoveel op leverde, dat een vleugel aangeschaft kon worden. Een tienduizend gewapende boeren uit het Boliviaanse departement Co- chabamba hebben San Pedro de Bue- na Vista, ten noorden van Potosi, aan gevallen. Een paar dagen geleden vielen zij de hoofdstad van de provincie Charcas aan. Daarbij kwamen twee mensen om het leven. De opstandige boeren hebben zich zelf in een soort militie georganiseerd en trekken nu plunderend het land door. In Bolivia is voorts een algemene staking van spoorwegpersoneel begon nen. De spoormannen eisen hogere Io nen. De Franse premier, Charles de Gaulle, heeft de ministerraad meege deeld dat hij van plan is een reis door Frankrijk te maken in het kader van de campagne voor de volksstemming over de nieuwe grondwet, die 28 sep tember wordt gehouden. Men ver- wachtdat De Gaulle zijn reis zal be ginnen na 4 september, op welke da tum hij de campagne zal openen met een rede op de Place de la Republique te Parijs. Hij wil tevoren een bezoek aan Frans-Afrika brengen. In het najaar zal een aanvang wor den gemaakt met de aanleg van twee oliebuisleidingen, die jaarlijks 27 mil joen ton olie van de Sahara naar de Middellandse Zee kunnen vervoeren. Uit olievondsten te Edjele, Tiguentou- rine en Zarzaitine is gebleken dat dit olieveld in het oostelijke gedeelte van de Sahara in belangrijkheid het olieveld in de centrale Sahara, dat naar raming 500 miljoen ton groot is, begint te evenaren. De C.R.E.P.S., een maatschappij waarin de Franse regering en de Ko ninklijke Shell samenwerken, is van plan een buisleiding van 24 inch aan te leggen, die dit gebied met de Tune sische kust verbindt en jaarlijks 12 a 13 miljoen ton olie kan vervoeren. Naar verwachting, zal de eerste tan kerlading in het najaar van 1960 aan de kust aankomen. naar het tolkantoor te Maldegem-Stro- brugge overgebracht. Een paar uur eerder waren douanebe ambten uit Lokeren op het spoor geko men van een smokkelauto, die met een grote lading uit de richting van de Ne- van afwachten werd de smokkelaar ge- derlandse grens werd verwacht. Na uren signaleerd, nadat hij tal van versper ringen had stukgereden. ACHTERVOLGING Er werd een felle achtervolging inge zet, waarbij de „bdauwer" evenwel kans zag, de grote weg van Gent naar Brugge te bereiken. Te Lovendegem sneden tol beambten hem echter de pas af, zodat de smokkelaar in een vaart terechtkwam. Het gelukte hem, te ontsnappen, maar de 900 kg. Nederlandse roomboter was een welkome buit voor de douaniers. Geleerden uit meer dan dertig lan den hebben zaterdag te Moskou op de slotvergadering van het comité van 't Internationale Geofysische jaar beslo ten de internationale samenwerking op het gebied van de geofysica, die op 1 juli 1957 is begonnen en op 31 dec. 1958 eindigt, met een jaar te verlen gen. De werkzaamheden zullen worden voortgezet onder de naam „Internatio nale Geofysische samenwerking '59". De Amerikaan Newell deelde mede, dat de groep voor raketten en kunst manen besloten heeft de mogelijkheid te bestuderen van een permanente or ganisatie voor internationale samen werking op dit gebied. Britse geleer den hebben medegedeeld, dat de wes telijke geleerden algemeen van oor deel zijn, dat de Russen niet met alle gegevens van hun kunstmanen over de brug zijn gekomen. O Tot vertegenwoordiger van de K.L. M. in de Sowj et-Unie is per 1 oktober a.s. benoemd de heer H. J. van der Staak, tot nu toe districtsvertegen woordiger van de K.L.M. te München. Hij volgt hiermede de heer F. W. Tel- ders op, die tijdelijk met deze functie was belast. De heer Van der Staak zal zich in de tweede helft van september naar zijn standplaats Moskou begeven. De sterrenwacht van Faenza (N.O.- Italië) heeft geconstateerd, dat er op de zon enige grote vlekken zijn ver schenen, waarvan de grootste een mid dellijn van minstens 40.000 km heeft. In Milaan tegenover het centraal station, is een wolkenkrabber gebouwd, die met zijn 127 meter de hoogste in Europa genoemd wordt. Het werk aan dit gebouw van gewapen beton heeft twee jaar geduurd. Robin Douglas-Home, die directeur van de Britse uitgeverij Stevens, Plun- ket en Garrod Ld was geworden, toen hij dong naar de hand van prinses Ma- garetha van Zweden, heeft zijn direc teurschap opgegeven, nu zijn romance met de prinses voorbij is. Hij is terug gekeerd tot zijn oude beroep van pia nist in nachtclubs. Vijftig personen, die aanzaten aan een feestmaal ter gelegenheid van een doopplechtigheid te Barletta in Zuid- Italië, zijn in een ziekenhuis opgeno men, omdat zich bij hen vergiftigings verschijnselen voordeden. Van elf van hen is de toestand ernstig. Boven Zuidwest-Duitsland en Zwit serland hebben zich zware onweders ontlast, waardoor in de bondsrepu bliek twee mensen werden gedood en één zwaar werd gewond. Nabij het dorp Sterlington in de Amerikaanse staat New York zijn twee personentreinen recht op elkaar inge reden, waardoor vijf personen zijn om gekomen en dertig gewond. Bij Steyr in Opper-Oostenrijk zijn door een uitbarsting van aardgas der tig mensen gewond. Het gas kwam plotseling via een geneeskrachtige bron met grote kracht omhoog. Tussen Leeuwarden en Irnsum is de 19-jarige G. Elzinga uit Irnsum door onbekende oorzaak met zijn bromfiets tegen een boom gebotst. Met een schedelbasisfractuur werd de jon geman naar het ziekenhuis te Leeu warden overgebracht, waar hij is over leden. De vorige week zijn in Algerië 462 rebellen gesneuveld en 96 gevangen genomen. Voorts hebben zich in die week 26 opstandelingen overgegeven. Over discipline en menselijkheid in het leger heeft „Friesch Dagblad" het volgende artikel geschreven: De officieren hadden het de gehele dag druk gehad. Het waren dan ook hóge officieren. Zij hadden zich naar vele plaatsen laten rijden om te in specteren en te confereren. Eindelijk reed de chauffeur hen voor het hotel, waar zij wellicht na nog een kop thee te hebben gedronken zich zou den kunnen uitstrekken. De chauffeur moest de volgende morgen weer om half tien voorrijden. De chauffeur. Hij was een beroeps korporaal en getrouwd. Thuis had hjj vrouw en kinderen. Maar hij reed nu in de zéér late avond naar de naast- bijzijnde kazerne om er volgens de voorschriften nachtlogies te vragen. Hij kreeg het op een brits in een lege arrestantencel. En 's morgens werd hij natuurlijk met de .réveille gewekt, want in de kazerne mag nie mand uitslapen. Want wie zou uitsla pen, kan niet in de rij staan voor zijn ontbijt. Een andere korporaal, ook een be roeps, werd in een soortgelijk geval door de wachtcommandant gepoot in een verblijf, waar een veel beslapen bed stond, d.w.z. een gore peluw en matras. Het spreekt vanzelf, dat voor zo'n late gast geen laken of sloop wordt verstrekt. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat in het particuliere bedrijfsleven 'n paar leiders van een groot bedrijf zich zo weinig zorgen maakten om de nachtrust en de verzorging van de chauffeur, die hen de gehele dag had rondgereden. Maar het is een van de kwade din gen van het leger, dat de voorschriften en de opvoeding er toe meewerken, dat men heel zeker weet, dat een ko lonel een kolonel is en een korporaal een korporaal, en in dit heel zekere weten dreigt te vergeten, dat zij alle beide mensen zijn, hoofden van gezin nen misschien, maar in elk geval men sen, die in vele opzichten toch één weg gaan. En als men het niet vergeet, dan zijn er immers nog voorschriften, die dienen te worden nageleefd. Wat zou er anders van de discipline terechtko men? Neen, dan is het beter, dat de korporaal maar in de lege cel slaapt. Of kan dit alles véél menselijker, veel eenvoudiger worden, wanneer er werkelijk aandacht aan wordt geschon ken en de sleur wordt verbroken? „Zielige dierenbescherming?" zet De Rotterdammer als vraag boven een artikel, waarin o.m. dit staat: „De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees is op het punt van de kistkalveren van leer getrokken te gen de actie van de dierenbescherming. De felheid van zijn betoog heeft bij ons twijfel opgeroepen, of deze argumen ten er wel zullen zijn. Er wordt aan kistkalveren behoorlijk verdiend, maar dat mag nog geen motief zijn om het houden van kistkalveren te rechtvaar digen. In Frankrijk wordt flink ver diend aan het houden van de ganzen die de leverpastei moeten „produce ren", maar wat die dieren daarbij heb ben te ondergaan is er niet minder stuitend om. Kistkalveren worden veelal in don kere „ruimten" gehouden. Wat zou dat, zo vroeg de voorzitter; als de mens gaat slapen, gaan toch ook de gordij nen dicht? Wij zien hem er intussen nog niet op aan, dat hijzelf de ganse dag in het donker gaat staan. De an dere gebezigde argumenten waren veelal van hetzelfde laken een maar te slecht zittend pak. De vraag die volgens ons beslissend behoort te zijn is deze: worden kist kalveren in de onmogelijkheid gesteld om natuurlijke .ingeschapen functies uit te oefenen? Onze voorlopige indruk is van wel. Lopen is er VGor deze die ren niet meer bij; herkauwen al even min; in vele gevallen wordt hun op kunstmatige wijze het daglicht ont houden. Het wil ons voorkomen dat een vee houder met genegenheid voor zijn die ren het met deze dingen moeilijk kan hebben. Het Landbouwschap heeft zich ook nog van een definitief oordeel ont houden. Waarom het naar onze mening dient te gaan is: kan het dier leven over eenkomstig de bestemming die het als geschapen wezen heeft meegekregen? Materiële winst komt dan te staan op het tweede plan. Dit schrijft Het Vrije Volk. Raketten spreken tot de verbeelding. Op enkele plaatsen in ons land zijn jonge mensen met een technische knobbel bezig met het vervaardigen van raketten van eigen vinding. Zoals destijds meest jonge mensen zich wier pen op het zelf bouwen van radio-ont vangers. Er is echter één verschil. Radiotoe stellen plegen niet te ontploffen of met grote snelheid weg te schieten. Raket ten wel. Een al te weelderige ontwik keling van het raket-amateurisme lijkt ons daarom gevaarlijk. Voor de ama teurs zelf en voor hun omgeving. Wel licht zijn de wegen te vinden om de ontwikkelde initiatieven in goede ba nen te leiden. De minister van binnenlandse zaken van de Duitse staat Sleeswijk-Holstein heeft mevr. Hertha Oberhauser, die arts in het cencentratiekamp Ravens brück is geweest, verboden praktijk uit te oefenen. Mevr. Oberhauser is in 1947 in Neu renberg tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij in 1942 in Ra vensbrück verscheidene gevangenen door middel van injecties zou hebben gedood. In 1952 werd zij uit gevangen schap ontslagen. Zij vestigde zich toen als arts in Stocksee.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4