Koewachtse vlasbouw kwijnt erger dan ooit te voren Koperslager hoorde twee te Vlissingen jaar cel eisen Vele jonge dorpelingen zoeken reeds emplooi in industrie Zo was 't vroeger in Sluis - en zo wordt 't weer Wegens poging om zijn vrouw van het leven te beroven Hoge straffen geëist tegen juwelendieven in Yerseke UIT ZEELANDS STEDEN IBEUWSCH DAGBLAD Zool van Zeeland heeft „schoenmaker" nodig Rusland de schuld Caféhouders op Tliolen opgelicht Protestmeeting „Vrije Veren" in Zierikzee DADER AL VOOR INBRAAK BEKEND EINDE VAN ERNSTIG FAMILIEDRAMA Negen meter naar beneden gegooid Binnen vijf weken weer in de cel Eis: resp. 21/2 en 2 jaar de cel in MIDDELBURG VLISSINGEN THOLEN i^y oensdag 13 augustus 1958 PAGINA t HET HEEFT GISTEREN geregend in Zeeuwseh-Vlaanderen. En niet zo zuinig. De ene wolkbreuk na de andere ontlastte zich boven de „Achterhoek aan de overkant". In Koewacht, het kwijnende vlassers dorp op de zool van Zeeland, leunend tegen de Belgische grens, ont ving men het overvloedige hemelwater niet met een blijmoedig hart. De Koewachters keken bepaald onvriendelijk. En dat is te begrijpen, want als het toch al slecht gaat in de vlasbouw zijn zulke in hoeveel heid ongelimiteerde plensbuien natuurlijk helemaal onwelkom. De vlasser, die naast ons stond te schuilen onder het afdak van een vlas fabriek, bevestigde dit nog eens brommend. Van jongsaf aan werkte hij in het vlas, maar inplaats van langzamerhand een bestaan te kun nen opbouwen, komt hij steeds meer in moeilijkheden te zitten en dreigt zijn gezin een kommervol bestaan te moeten gaan lijden. Die vlasser heeft dat niet gewild. Natuurlijk niet. Hij heeft zich ongans gewerkt, zijn hele leven lang. En toch moet zijn baas hem elke week met een zorglijker gezicht zijn loon uitbetalen. Om de eenvoudige re den, dat het in de vlasbouw in Nederland en datzelfde geldt voor België niet meer lopen wil. Er zit de klad in als het ware. En voor een niet gering deel is Rusland daar de schuld van. Waar zijn de Rus sen eigenlijk niet de schuld van? DE RUSSEN verknoeien namelijk de markt, zei de vlasser, een daarom is er voor ons hier in Koewacht nau welijks nog een stuk droog brood te verdienen. En hij legde de nadruk op nauwelijks. Van de 3000 man, die een aantal jaren geleden nog in de vlas bouw werkzaam waren, is misschien nog slechts 30 pet het vak trouw ge bleven. De overige 70 pet heeft een ander baantje gezocht. Vele vlassers hielden met hun eigen vlasbedrijf op, omdat het verlies zo groot dreigde te worden, dat de eerste levensbehoef ten werden aangetast. En dan kan het uiteraard niet langer. Daar waren verbouwers bij, die het vlas totaal de rug toekeerden, maar er waren er ook, die in loondienst traden bij een andere vlasser, die het nog niet ZO pessimistisch opnam en stilletjes hoopte op betere tijden. Maar er is niet altijd, werk in de vlasbouw. Je kunt er natuurlijk wel mee op houden, zei de vlasser, als je maar weet, dat je élders een goede boter ham kan verdienen, maar daar zit 'm nu juist de kneep. Als je nog jong bent, Is er nog alle kans jezelf om te schakelen, maar als je eenmaal de veertig bent gepasseerd, is dat ab soluut uitgesloten. Zelfs al zou men er persoonlijk toe in staat zijn, dan is het bijna onmogelijk om nog een vaste betrekking te vinden. Men wil Jonge mensen, zeker de industrie. En daarom nemen die jonge mensen, die uit de vlasbouw zijn gestapt en ge togen zijn naar industrieplaatsen als Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent vanzelfsprekend hun kansen waar. Voor hen was er geen vuiltje aan de lucht. Ging het slecht in de vlasbouw, wel, geen nood, er waren altijd nog wel fabrieken, die om personeel za te te springen. PREMIE Dat wegdekken van die jongelui naar fabrieksplaatsen verdriet ons Koewachters erg, zei de vlasser, ter wijl het vlas op de velden zich boog ,nder de striemende regenvlagen. We ebben Koewacht nooit anders ge iend dan een vlassersdorp en zo wil den we het laten. Vooral omdat er hier niets anders is. Koewacht en vlas zijn identiek. Maar het schijnt, dat men in Den Haag zich weinig bekom merd over de kommervolle omstan- dwigheden, waaronder de Zeeuws- Vlaamse vlasser de touwtjes aan el- kaar moet knopen. Het Rijk geerft elke vlasser zijn f160 verwerkings premie voor elke hectare, maar daar mee is de kous dan af. Of het nu goed gaat of slecht in de vlasbouw, dat is een zaak, die zoals blijkt de vlasser alleen moet uitvechten. Toen onze metgezel het over die f 160 had, mompelde hij iets van „jodenfooi", maar ging er niet verder op in. Blijkbaar vond hij zijn gram schap over dit bedrag met dat ene woord voldoende uitgedrukt. En hoe wel België de Koewachtse vlasser in het geheel niet kan helpen onze zuiderburen kampen zoals gezegd eveneens met een kwijnende vlas- nijverheid en bovendien nog met werkloosheid onder iudustrie-arbei- ders praten de dorpelingen toch steeds weer over het feit, dat België veel betere mogelijkheden biedt, er weer snel bovenop te komen. De vlasser bedoelde dit: kijk, als wij in België zouden komen, dan zou- Eis: 3 maanden lie officier van justitie bij de Mid delburgse rechtbank, mr. T. Lebret, vorderde dinsdagmorgen tegen de 50- jarige Zierikzeese monteur A. S. een gevangenisstraf van drie maanden, met aftrek. De man werd er van ver dacht, gedurende het tijdvak septem ber 1956mei 1958 een aantal café houders in verschillende plaatsen op Tholen te hebben opgelicht. Hij maakte er een gewoonte van, in café's consumpties en flessen sterke drank te kopen en deze slechts ge deeltelijk te betalen. Op die manier had hfj in totaal ongeveer vijf liter je never en tal van consumpties betrok ken. S. zei, dat het de bedoelinge was, alles te betalen. Maar hij was ziek ge weest en zodoende was er niets van gekomen. De raadsman, mr. J. F. C. van Deinse, drong er bij de rechtbank op aan, een gedeelte van de straf Voorwaardelijk op te leggen. den we proberen iets anders op onze grond aan te pakken en de Belgische regering zou dat ongetwijfeld toejui chen zonder veel poespas te maken over of het wel of niet kan op die grond en of de gemeente met die grond geen andere bedoelingen kan hebben, kortom België maakt er geen „papieroorlog" op lange termijn van. Nederland doet dat wel. Jaren gaan er soms overheen, voordat een vlas ser op zijn grond iets anders kan be ginnen, althans, dat zei de vlasser, die evenals wij, al een half uur op het ophouden van een bui stond te wachten. MAATREGELEN Toen het eindelijk even droog werd het was juist tegen het middag uur kwam een lange rij van wer kers in de vlasindustrie ons voorbij. Jonge kerels, die op de een of andere vlasfabriek de hoognodige inkomsten voor het gezin nog wel bijeen kunnen garen. Er reden ook wel oud "en tus sen, maar niet zoveel. En toen de stroom uit het gezicht was verdwe nen, op weg naar de vlasserij, toen lazen we plotseling een leuze op straat: „Boten duur, laat ze ermee st.alles over Antwerpen!" Het is unfair om deze leuze te verbinden met het vlasvraagstuk, maar alles bij elkaar genomen is het toch zo, dat men in Koewacht het vertrouwen in eigen regering wel een beetje heeft verloren. Over de dure veren is nog wel heen te komen, zegt men, al zijn de transporttarieven voor de vlas- bedrijven sinds de invoering van de nieuwe tarieven met sprongen om hoog gegaan. Maar soit, vrije veren zal toch wel een niet te verwezenlijken ideaal blijven, doch dat men in Den Haag niets doet om de vlasbouw weer een Hink stuk op poten te brengen door het nemen van allerlei stimulerende maatregelen, daar wrokt men over, al beseft men wel een beetje, dat Nederland bijvoorbeeld de Engelse regering niet kan voorschrijven, waar het zijn vlas bestelt en dat het ook de mode kunstvezel of niet-kunst- vezel niet kan beïnvloeden. Dat zet de zaak natuurlijk ook nog in een ander daglicht. Niettemin, Koewacht wacht In het „Huis van Nassau" te Zierik- zee zal morgen de eerste openbare protestvergadering gehouden worden van het actiecomité voor Vrije Veren op Schouwen-Duiveland. In deze ver gadering zal onder meer de voorzitter van het Zeeuwsvlaamse comité voor vrije veren, de heer H. Colsen, uit Sluiskil het woord voeren. De protestbijeenkomst zal ook bij gewoond worden door een aantal be stuursleden van het actiecomité voor betere en goedkopere veerverbindin- gen op Goeree-Overflakkee. Een van de bestuursleden van het comité van dit Zuidhollandse eiland zal in de ver gadering eveneens het woord voeren. „Als er binnenkort ingebroken wordt, weten we wie het gedaan heeft", zeiden enkele dorpelingen van Yerseke onlangs tegen elkaar, toen een vreemde man bijzondere aandacht aan de dag legde voor al het goud, dat lag te blinken in de etalage van juwelier Grim. Er werd ingebroken, twee dagen later, op 22 mei. En dat men wist, wie het ge daan had, maakte een adjudant van de rijkspolitie de volgende morgen reeds waar, toen hij in het Brabantse dorp St. Willibrord de straten maker J. W. met een bezoek vereerde en uit diens jaszak de prijs kaartjes haalde van de 101 gouden ringen, die in Yerseke gestolen waren. Bekerwedstrijden voor zaterdagclubs Ook voor de zaterdagclubs (KNVB) tijdens het seizoen bekerwedstrijden worden gespeeld. Er zal eerst een voorronde worden gespeeld in de vorm van een halve competitie. Daartoe zul len de deelnemende verenigingen in groepen van 3 worden ingedeeld. Deze voorronde-wedstrijden worden ge speeld op 11 oktober, 1 november en 10 januari. De nummers 1 van elke halve competitie gaan dan over naar de le ronde, die op 14 februari zal worden gespeeld. Het stadhuis van Sluis, vroeger 'n welvarende haven- en koopvaartstad aan het reeds lang verzande Zwin, nu een toeristenoord, werd gebouwd omstreeks 1375 in de glorietijd van Sluis. Het was tot voor de verwoes ting in 1944 uniek in Nederland om zijn Belfort-klokketoren en werd door velen beschouwd als het fraaiste Bei- De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft gister morgen een bijzonder clemente straf gevorderd tegen de 34-jarige Poolse koperslager S. B. uit Vlissingen, die 28 april j.l. probeerde, zijn vrouw van het leven te beroven, door haar over de boulevard muur in de Scheldestad te werpen. Mr. G. J. B. van der Dussen vroeg een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voor-arrest. De rechtbank, die gepresideerd werd door mr. P. van Empel zal 21 augustus uitspraak doen. Dit betekent dan het einde van een familiedrama, waarvan B., zoals zijn raadsman, mr. J. J. van der Weel, het zei, het slachtoffer geworden is. Het drama kwam op het hoogtepunt, nadat de Pool op de avonden van de 28e april in een Vlissingse bioscoop de film „Bloed in de sneeuw" was gaan zien, een rolprent, die handelt over ontrouw tussen man en vrouw, iets, waar de Pool in die tijd zelf ook steeds mee geconfronteerd werd. Door flirtations van zijn vrouw met andere mannen werd B.'s jalouzie hoe langer hoe gro ter en de climax kwam, toen de vrouw een verhouding aanknoopte met een opvarende van het in de Vlissingse buitenhaven aan de ketting gelegde Griekse vrachtschip „Norlanda". NEGEN METER Een diepe ontroering maakt zich van B. meester, toen hij had zitten kijken naar de film, die ook zijn pro bleem raakte en in deze gemoedstoe stand ontmoette hij later op de avond zijn vrouw, met wie hij een bezoek aan een kennis wilde brengen, die zou trachten, hen weer tot elkaar te bren gen. Maar het bezoek ging niet door en bij een wandeling over de Boule vards rijpte er een plan in B.'s brein: hij zou aan alle ellende een eind ma ken door eerst zijn echtgenote en daarna zichzelf van het leven te bero ven. Op hetzelfde moment greep hij zijn vrouw vast en wierp haar over de muur op de negen meter lager ge legen basaltglooiing. B. liep hard naar huis, iets wat hij zich nu niet meer goed herinnert. Het was zijn bedoeling, eerst de kinderen naar de kennis te brengen. Maar thuis vernam hij, dat zijn vrouw er het le ven had afgebracht en met lichte ver wondingen in het ziekenhuis was op genomen. „Daar was ik erg blij om", vertelde de Pool gisteren. Hij was on middellijk naar het ziekenhuis gerend, en daar werd hij gearresteerd. De officier sprak van een „buiten gewoon dramatisch voorval". Hij wil de ervan afzien, poging tot moord ten laste te leggen, maar mr. Van der Dussen was wel van oordeel, dat po ging tot doodslag zeker bewezen was. „Het is meer dan ijselijk, wat deze man gedaan heeft", betoogde de of ficier, die schetste, hoe de vrouw zich in doodsangst aan haar man had vast geklampt, toen zij boven de afgrond hing en hoe de Pool haar vingers stuk voor stuk had losgemaakt, voordat de vrouw naar beneden stortte. Mr. Van der Dussen vond het onbegrijpelijk, dat de vrouw er het leven had af gebracht. „Gewoonlijk is het dood vonnis van degene, die hier naar be neden valt, getekend." RUSTIGE MAN Hij was echter van oordeel, dat er veel is, wat in het voordeel van van B. pleit: hij Is een rustige man, die Deze fotocombinatie geeft een beeld van de herbouw van Neder lands enige Belfort, het stadhuis van Sluis. De foto links laat zien, hoe het Belfort voor de oorlog op de schilderachtige markt van Sluis prijkte. De rechtse foto toont de restauratie, welke nu met kracht is ter hand genomen, in volle gang. Het Belfort zal, zoals wij reeds eerder meldden, nauwkeurig in de oude vorm worden gebracht. fort, overgebleven van de Vlaamse oude beschaving. De herbouw van het unieke bouw werk, dat op de lijst van Monumen tenzorg staat, werd begonnen in 1956, nadat er één miljoen gulden voor was uitgetrokken. Naar het zich nu reeds laat aanzien, zal dit bedrag evenwel ver worden overschreden. De voltooi ing van de restauratie o.I.v. de archi tecten J. de Wilde uit Breda en F. H. Klokke uit Amersfoort zal zeker nog drie jaar en misschien zelfs wel 5 I 6 jaar duren. Nog geen vijf weken, nadat hij in vrijheid was gesteld, is de 24-jarige transportarbeider F. J. H. uit Koe wacht in het Huis van Bewaring te Middelburg teruggekeerd, omdat de douane hem opnieuw had betrapt bij het smokkelen van een partij boter. Hij werd 27 juli j.l. in St. Jansteen gegre pen, toen hij met een personenauto be zig was duizend kilo boter over de grens te transporteren. Dinsdagmorgen kwam H. bij de economische politierechter te Middel burg, mr. P. van Empel, op het mat je. Hij werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien weken, waar van zes weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De officier van justitie, mr. T. Lebret, had twee maanden geëist. goed is voor zijn gezin, terwijl ook zijn werkgever niets op hem heeft aan te merken. De raadsman, mr. J. J. van der Weel, wees er voorts op, dat B. een veelbewogen jeugd achter de rug heeft. Hij was nog zeer jong, toen hij van het Oost-Poolse platteland, waar hij als zoon van een eenvoudige boer geboren is, naar Siberië werd getransporteerd. In de Tweede We reldoorlog zag hij als jongen van 17 tot 18 jaar de verschrikkingen van de meeste slagvelden in Europa en toen, na de oorlog, zijn strijdmakkers naar huis gingen, kon hij dit niet doen. Want Polen was voor hem ge sloten. In Nederland vond hij tenslotte onderdak. Hü kreeg werk in Vlissin gen en trouwde daar met 'n 16-jarig meisje. Aanvankelijk was het een ge lukkig huwelijk, waaruit twee kinde ren werden geboren, maar langza merhand begon de vrouw naar ande re mannen te kijken en toen was het met het geluk spoedig gedaan. „B. wilde hier niets van weten, omdat hij dit als Pool niet kan begrijpen", al dus de verdediger, die er de aandacht op vestigde, dat de gezinnen in Polen altijd bij elkaar worden gehouden door een sterk saamhorigheidsgevoel, terwijl veel sterker dan hier geldt, dat de vrouw gehoorzaamheid aan de man verschuldigd is. „En dan ziet deze man, hoe zijn gezin langzamer hand uit elkaar dreigt te vallen", sprak mr. Van der Weel. GROTE SPIJT Hij zei van oordeel te zijn, dat de vrouw volledig in gebreke is geble ven. „Zij heeft verzuimd, haar man te steunen bij de moeilijkheden, die hij in Nederland als Pool ondervindt. Dit in aanmerking nemende, wordt het gepleegde feit begrijpelijk", be toogde mr. Van der Weel, „en het ge val met de Griek was de druppel, die de emmer deed overlopen". Aan het slot van zijn pleidooi, dat door het publiek onder intense stilte was aangehoord, vroeg de raadsman het maximum aan mededogen van de rechtbank, omdat een zware straf vol gens hem de Pool volkomen kan de railleren. „Ik heb er grote spijt van", zei B. tot slot, waarna mr. Van Empel de uitspraak bepaalde op 21 aug. a.s. De ringen zelf kwamen voor de dag, toen de rechercheur op de vliering ging neuzen. Daar trof hij eveneens 44 horloges aan, die ook afkomstig wa ren van de juweliersfirma in de oes terplaats. Hiermee had de eigenaar zijn spullen terug, maar hoe de dief stal precies in zijn werk is gegaan, werd nog niet geheel duidelijk. Ook dinsdagmorgen niet, toen W. voor de Middelburgse rechtbank ver scheen, vergezeld van zijn zwager, de Roosendaalse havenarbeider en oud wielrenner A. J. D., van wie de „kraak" volgens de stratenmaker moet zijn uitgegaan. Het waren uiterst ver warde verhalen, die de heren (beiden al vele malen tot langdurige gevan genisstraffen veroordeeld) jammerend en onder luid gesnik hadden op te dis sen en bovendien gaven zij elkaar de schuld. Slechts over één ding waren zij het eens: dat zij de bewuste dag met W.'s auto ir>ar Yerseke gereden waren. SORTEERPROEF Volgens de tenlastelegging was D. de initiatiefnemer geweest. Zijn zwa ger, wiens stratenmakersbedrijf niet rendeerde, zat financieel in een me tersdiepe put, waardoor hij ook zijn mensen niet kon betalen en D. had toen voorgesteld, eennachtelijk bezoek aan de juwelierszaak in Yerseke te brengen. Zo was het volgens W. ook inderdaad gegaan en deze verklaarde bovendien later als getuige nog onder ede dat D. naar binnen was gegaan. De havenarbeider probeerde echter, het beeld radicaal te wijzigen en zijn zwager van deze feiten te be tichten, hoewel een sorteerproef met een politiehond D. had aangewezen als de man, die in de winkel was geweest. „PANTOFFELS MEE" D. zou W. hebben overgehaald mee naar Yerseke te gaan. „Oude hand schoenen en pantoffels meenemen" had hij gezegd. Zo gebeurde het ook. In Yerseke aangekomen, zette W. zijn zwager vlak bij het doel van de reis af, waarna deze over een hek klom en achter de huizen verdween. Even later kwam hij weer terug, omdat hij niet precies meer wist, welke woning hij nu hebben moest. De tweede keer nam hij voor het gemak ook maar een bijl mee, waarmee een regenpijp werd verwijderd. Toen klom de Roosenda ler door het raam naar binnen. W. sloop op een seintje naderbij en nam de buit in ontvangst, waarna D. alles weer op zijn plaats bracht en de te rugtocht een aanvang nam. De officier van justitie, mr. T. Le bret, meende, dat het aandeel van D. het grootst was en tegen hem werd 2'/i jaar met aftrek gevorderd. Tegen W. eiste de officier 2 jaar met aftrek. Bei de raadslieden, resp. mr. W. H. Ver maas en mr. P. C. Adriaanse, vroe gen vermindering van de zware eis. Uitspraak 21 augustus. Promotie naar vierde klas K.N.V.B. De promotieregeling 19581959 van de 4e klas Zuid I zaterdagvoetbal is dusdanig, dat de kampioenen van de afdelingen Noord Brabant en Zeeland promoveren naar de 4e klas KNVB. Nummer laatst van deze 4e klas degra deert naar de afdeling. Volgens deze regeling zal dus het aantal clubs in het daarop volgend seizoen op 12 worden gebracht. Notarieel examen Geslaagd voor het eerste gedeelte van het notarieel examen de heer J. W. P. M. de Kroon te Bergen op Zoom Afscheid referendaris W. F. van Riet De referendaris-loco-secretaris van Middelburg, de heer W. F. van Riet, hoopt op 19 augustus a.s. de 65-jarige leeftijd te bereiken. Met ingang van 1 september a.s. zal hij zijn ambtelijke loopbaan beëindigen. De heer Van Riet heeft een respec tabele staat van dienst achter de rug. Reeds op vrij jeugdige leeftijd trad hij in dienst van zijn geboorteplaats Goes. Na daar enkele jaren te hebben gewerkt, vertrok hij naar de Zeeuwse hoofdstad, doch niet, om daar te blij ven. Na bijna 3 jaar in Middelburg werkzaam te zijn geweest, zocht hij toch weer een nieuwe werkkring in een Zuidbevelandse gemeente. Hij kon Middelburg blijkbaar niet vergeten, want met ingang van 1 juni 1920 ver wisselde hij Kapelle voor Middelburg, om daar te blijven. Hij bereikte in Middelburg de hoogste administratieve rang onder de secretaris. De heer Van Riet heeft zich doen kennen als een man van grote ijver en nauwgezette plichtsbetrachting. Be scheidenheid en vriendelijkheid sieren hem. Vrijdag j.l.nam het college van burgemeester en wethouders en het secretariepersoneel reeds afscheid van hem in verband met het feit, dat hij tot 1 september zijn vakantie heeft. In heide afscheidsbijeenkomsten werd hem een aandenken overhandigd. Optreden fanfarekorps der genietroepen Het fanfarekorps van de Genietroe pen uit Den Bosch zal vanavond in Vlissingen optreden in het kader van de Zomershow 1958. In ceremonieel tenue zal het korps om zeven uur een mars door de stad maken, waarbij de volgende route wordt gevolgd: Grote Markt, Breestraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Walstraat, Betje Wolff- plein, Badhuisstraat, Glacisstraat, Scheldestraat, Paul Krugerstraat, Bad huisstraat en daarna naar de Boule vard Evertsen. Het eindpunt van de mars is „Britannia", waar het korps om 8 uur in de grote zaal een concert zal geven. Na afloop van dit concertprogram ma, dat zal duren van 8 tot 10 uur, zal het korps op de boulevard Evert sen, vóór „Britannia" een taptoe bren gen. Uitgevoerd zullen o.m. worden de „Kolonel Heemskerck van Beet- mars", de „Russisch" Taptoe" en de „Albrecht Mars". Niet in Yerseke, zoals gisteren in onz e krant werd gemeld, maar in Tholen zal maandag een concert wor den gegeven, uitgaande van de stich ting Orgelcentrum.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2