EISENHOWER PRESENT ALS EERSTE SPREKER 13 Moskou wil A merika-Engela nd bevelen: trek troepen terug Verzetsactiviteit in Algerië Versterktlndonesië greep op Nederlandse bezittingen? Geen geweld om N.-Guinea 1500 Amerikaanse mariniers vertrekken uit Libanon VN ZIJN VANDAAG BIJEEN OOK VANDAAG: JASSEN MEE VISSEN MET ELECTRICITEIT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweede atoomduikboot passeerde Noordpool Miljoenenopdracht voor Nederlands bedrijf Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Telefoon 01100-2438; bü geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V_ Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4083 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Het enige staatshoofd, dat vandaag bij de opening van de eigenlijke debatten in de bijzondere spoedzitting van de algeméne vergadering van de Verenigde Naties over het Midden-Oosten zijn grote belang stelling zal doen blijken, is de president der Verenigde Staten, gene raal Eisenhower. Gisteravond is hij uit Washington naar New York vertrokken en men rekent met de mogelijkheid, dat zijn rede vandaag de eigenlijke opening der debatten zal zijn. Na zijn rede zal hij de vergadering weer verlaten, na de leiding der Amerikaanse vertegen woordiging te hebben overgedragen aan Dulles, zijn minister van buitenlandse zaken. Voorzover gisteravond bekend was, zullen achttien van de eenen tachtig afgevaardigingen worden geleid door ministers van buiten landse zaken. Dat zijn die van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Albanië, Wit-Rusland, Bulgarije, Guatemala, Hon garije, Egypte, Irak,- Ierland, Noorwegen, Roemenië, Soedan, Polen Turkije, Oekraine en Tsjecho-Slowakije. Verwacht wordt, dat Eisenhower de troepenzendingen naar Libanon en Jordanië zal verdedigen en zal verklaren, dat de Arabische volke ren het recht hebben, uiting te geven aan hun nationalisme. Verder zal hij waarschijnlijk meedelen, dat de Verenigde Staten hun troepen uit Libanon zullen terugtrekken, indien de Libanese regering erom zal verzoeken. Deze bijzondere zitting zal, volgens waarnemers, wel twee weken kunnen duren, daar de bijeenkomsten gedu rende een aantal dagen vrij zeker aan propagandistische redevoeringen ge wijd zullen zijn. SOWJET-VOORSTEL De Sowjet-Unie heeft inmiddels 'n ontwerp-resolutie ingediend, waarin de V.S. en Groot-Brittannië wordt bevolen, hun troepen onverwijld uit Libanon en Jordanië terug te trek ken. Voorts moet secretaris-generaal Hammerskjoeld worden opgedragen, de waarnemersgroep in Libanon uit te breiden en een groep waarnemers naar Jordanië te zenden, teneinde toe zicht op de terugtrekking van de Amerikaanse en Britse strijdkrachten uit te oefenen. Men rekent voorts met de moge lijkheid, dat de Russische minister Gromyko reeds op de eerste bijeen komst zal aandringen op toelating van communistisch China tot de Verenig de Naties. Alles wijst er voorts op, dat Gro myko niet zal pogen, het onderwerp van bespreking verder uit te breiden dan de eis tot terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen. De Russen schijnen namelijk deze spe ciale zitting van de assemblee slechts te willen zien als een aanloop tot een nader te organiseren topconferentie. De Westelijken daarentegen zouden willen streven naar een meer directe oplossing in de vorm van een plan tot politieke en economische stabilisatie van het Midden-Oosten. Hammars- kjoeld heeft in de openingsbijeen komst van de speciale spoedzitting, vrijdag j.l., in grote lijnen de begin selen van een dergelijke oplossing ge schetst. Men verwacht, dat Amerika dit plan nauwkeurig zal volgen. Een bepaald aantal van de afvaar digingen zal zich automatisch achter de Sowjet-Unie scharen, wat haar voorstellen ook zijn en een aantal an dere zal het westelijke standpunt bij- vaUe i. Tussen deze twee groepen staan een vierendertigtal landen, die zich in het verleden noch voor het ene noch voor het andere blok heb ben uitgesproken, namelijk de acht entwintig Afro-Aziatische en de vier Scandinavische landen alsmede Ier land en Griekenland. Naar hun gunst zal dus van Oostelijke zowel als van Westelijke zijde gedongen worden. De Sowjets schijnen te menen, kans te hebben, althans een kleine meerder heid in de assemblee achter zich te kunnen krijgen. Daarom zagen zij liever af van de procedure in de Vei ligheidsraad, menen de waarnemers. ANDERE PLANNEN De Mexicaanse delegatie zal moge lijk, gesteund door Peru, voorstellen, een commissie van de grote mogend heden te vormen, die de ter tafel ge brachte kwesties zou moeten bestude ren en hierover verslag aan de assem blee zou moeten uitbrengen. Wat de „pacificatie" en de econo mische ontwikkeling van het Midden- Oosten betreft, is in het verleden reeds een aantal plannen naar voren gebracht. De bekendste ervan zijn het plan Fanfani, het plan Krupp, het plan Boustani, het plan Casey en dat van een groep Amerikaanse sena toren. Het plan-Fanfani is door de Itali aanse premier nog onlangs bij zijn bezoeken aan Washington, Parijs, Londen en Bonn te berde gebracht. Hij gaat ervan uit, dat economische ontwikkeling van het Midden-Oosten een noodzakelijke voorwaarde is voor een politieke regeling in dit gebied. De nodige gelden voor die ontwikke ling zouden, om te beginnen, door de NAVO-landen gefourneerd moeten worden, op voorwaarde, dat de be gunstigde landen zich verbinden, zich niet in elkanders aangelegenheden te zullen moeien. Hierbij wordt opge merkt, dat Italië, dat geen koloniale mogendheid meer is, dank zij olie overeenkomsten met Perzië, Egypte en Marokko een bevoorrechte positie inneemt, waardoor het als bemidde laar tussen de Arabische en de Wes telijke wereld zou kunnen optreden. Het plan-Krupp is het oudste. Het is een drie jaar geleden door de Duit se industrieel geopperd, die er hierbij van uit ging, dat er iets gesteld moest worden tegenover de Sowjet-Russi- sche invloed in de minder ontwikkel de landen. Volgens dit plan zouden de Amerikanen voor kapitaal moeten zorgen en de Duitsers, die in het Mid den -Oosten nogal gezien zijn, de des kundigen moeten leveren voor de uit te voeren werken. Het plan Boustani is afkomstig van de Libanese financier Emile Bousta ni, een vriend van Nasser zowel als van het Westen. Volgens dit plan zou den het Westen en de landen van het Midden-Oosten hun inspanningen moeten verenigen, waarbij laatstge noemde hun oliebronnen zouden moe ten inbrengen. Casey, de Australische minister van buitenlandse zaken, stelt in zijn plan voor, dat de kapitalistische en de communistische wereld onder auspi ciën van de Verenigde Naties geza menlijk optreden voor hulpverlening aan een politiek geneutraliseerd Mid den-Oosten. Het plan van een groep Amerikaan se senatoren, het minst bekende, zou voorzien in oprichting van een twee de wereldbank, die; in samenwerking met de reeds bestaande, in het bijzon der de financiering van economische projecten in het Midden-Oosten op zich zou nemen. BETOGING AANGEKONDIGD De voorzitter van de bond van Hongaarse voormalige politieke ge vangenen, dr. Fabian, heeft gisteren meegedeeld, dat hij in de komende dagen drie betogingen bij het gebouw van de Verenigde Naties zal leiden. „Wij zullen een Sowjet-vredesduif meevoeren en een spandoek waarop staat, dat de Sowjet-vredesduif zich voedt met Hongaars bloed", aldus dr. Fabian. De eerste betoging zal reeds van avond na het begin van de spoedzit ting van de algemene vergadering gehouden worden. De tweede wordt zaterdag en de derde zondag gehou den. Dr. Fabian zei, dat men met de be togingen hoopt te bereiken, dat de al- Hongaarse kwestie gaat bespreken. De Amerikaanse marine heeft giste ren bekendgemaakt, dat een tweede atoomduikboot, de „Skate", gisteren om 2.47 uur Ned. tijd, onder de ijskap van de Noordpool is doorgevaren. Incidenten aan Indisch- Pakistaanse grenzen De Pakistaanse radio heeft gemeld, dat Indische militairen van tijd tot tijd blijven vuren in het gebied van Soer ma aan de grens tussen Pakistan en India. Drie Pakistaanse burgers zijn door Indische militairen doodgescho ten. WOENSDAG 1958 AUGUSTUS „Gij gelooft, dat God één is. Daaraan doet gij wèl, (maar) dat geloven de boze geesten ook en zij sidderen." Jac. 219. Er zijn in de „beschaafde" we reld weinig mensen, die niet in het bestaan van een God gelo ven. Men is het er ook wel over eens, dat er maar één God is. Slechts heidenen geloven nog in het veelgodendom en in de ge cultiveerde wereld vindt men geen heidenen... De „beschaaf de" wereld is religieus en spreekt over de Voorzienigheid en het Opperwezen. Ma- dat heeft absoluut geen waarde, zegt de Bijbel, die zelfs het begripsmatige geloof op één lijn stelt met dat van de boze geesten. Geloven is meer, dan met het verstand iets weten. Jezus zei: Dit is het eeuwige leven, dat zij u kennen, de enige en waarachtige God en Jezus Christus, Die Gij gezonden hebt. En kennen houdt hier het be staan van een nauwe relatie in. In Moskou is een akkoord getekend over Russische hulp aan de Chinese volksrepubliek. Het akkoord voorziet in technische hulp voor de bouw en de uitbreiding van een aantal metaalbe drijven, chemische fabrieken, machi nefabrieken, kolenmijnen, houtverwer kende bedrijven en elektrische centra les. Vijf doden, vijftig gewonden en zeer grote materiële schade, zijn de droeve balans van het ernstige spoorwegonge luk, dat zich heeft voorgedaan bij Sloatsburg in de Amerikaanse staat New York, waar twee Forensentreinen met elkaar in botsing kwamen. De foto toont redders en belangstel lenden op de plaats van de ramp. Sinds enige jaren heeft het gouver nement van India plannen om een bag- gerwerk uit te voeren in de rivier Hooghly te Fulta Point, nabij Calcut ta om een verbetering te bewerkstelli gen van de thans optredende aanslib bingen in de rivier en om voor de scheepvaart een daarmee gepaard gaande verbetering in de navigatie te verschaffen. Het zal in scheepvaartkringen onge twijfeld voldoening geven, dat het gouvernement van India thans besloot deze moeilijke bocht in de rivier te gaan verbeteren. De baggerwerkzaam- heden zijn, naar wij vernemen, opge dragen aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij. Deze maatschap pij heeft in de afgelopen jaren soort gelijke moeilijke werkzaamheden in het Verre Oosten uitgevoerd. De activiteit van de opstandelingen in de Algerijnse steden en berggebieden is de laatste dagen aanzienlijk toege nomen en heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. In het afgelopen weekeinde zijn hij overvallen 17 mensen gedood en 59 gewond. Bij gevechten met Franse troepen zouden vorige week 562 opstandelingen zijn gesneuveld. Maandag zijn felle gevechten gele verd in het gebied van Baina, honderd kilometer ten zuiden van Constantine, in het Oosten van Algerië. 40 opstan delingen zijn daar gesneuveld, of ge vangen genomen. Tijdens de gevechten is een Frans verkenningsvliegtuig ver ongelukt; de twee inzittenden kwamen om het leven. Dinsdag hebben Franse troepen met steun van vliegtuigen, 32 opstandelin gen gedood en 408 gevangen genomen in gevechten bij Paul Cazelles, in Zuid-Algerië. Bij een treffen in het Auresgeberg- 9 President Gronchi van Italië zal begin september een officieel bezoek aan Brazilië brengen. 9 Een Engelse treiler is zondag door een IJslandse kanonneerboot voor de oostkust van IJsland aangehouden en opgebracht naar Sevdisfjordoer. Naar in Djakarta werd vernomen, zal in de loop van deze maand het be heer over de tijdens de anti-Neder landse campagne door de Indonesische regering 'overgenomen' Nederlandse handels- en industriële bedrijven van de militaire autoriteiten worden over geheveld naar burgerlijke autoriteiten. De militaire beheerders en commis sies van toezicht zullen worden ver vangen door bestuurslichamen, die verantwoording verschuldigd zijn aan de ministerie van handel of industrie. In Nederlandse zakenkringen wordt over het algemeen de vrees uitgespro ken, dat deze verandering betekent, dat de greep der regering op hun be drijven hierdoor nog zal worden ver sterkt. In een aantal gevallen hebben de ministeriële lichamen reeds Indone sische directeuren benoemd, zonder raadpleging van de aandeelhouders der betrokken bedrijven. Soms mogen de Nederlandse directies wel en dan weer niet als adviseurs aanblijven. In sommige gevallen werd hun verzocht te blijven, in andere gevallen ^yerden hun verblijfsvergunningen ingetrok ken, zelfs als zij wensten te blijven. De in Indonesische en Nederlandse kringen in Djakarta aanhoudende ge ruchten, dat er een sterke stroming bestaat, die zich heeft uitgesproken voor nationalisatie, zijn tot dusver nog niet tegengesproken. Volgens deze ge ruchten zouden eerst na regeling van de kwestie Nederlands NieuwGuinea besprekingen over schadevergoeding kunnen worden gevoerd. te, in Oost-Algerië, sneuvelden 12 op standelingen. Een groep van 100 opstandelingen in het gebied van het Kalibische geberg te heeft zich na een langdurige nachte lijke aanval op een detachement Fran se militairen achter een rookgordijn teruggetrokken. Sommige politieke waarnemers ge loven, dat het Algerijnse nationale be vrijdingsfront indruk op de bevolking wil maken met het oog op het a.s. re ferendum over de nieuwe Franse grondwet. De Australische minister van bui tenlandse zaken heeft dinsdag in het parlement verklaard, dat de Indone sische regering de verzekering heeft gegeven, geen plan te koesteren voor het gebruik van geweld, om haar aan spraken op Nederlands Nienw-Gui- nea te verwezenlijken. De Australische regering houdt de toestand zorgvuldig in het oog, voegde de minister daaraan toe. De regering, vervolgde hij, werd kortgeleden enigszins verontrust door een verklaring, die van militaire aard bleek te zijn en werd toegeschreven aan een hoge militaire autoriteit in Indonesië. De Australische ambassadeur in In donesië, die daarna opdracht had ge kregen, deze verklaring onder de aan dacht van de Indonesische minister van buitenlandse zaken te brengen, heeft een categorische ontkenning ge kregen op de vraag, of Indonesië enigerlei plan zou koesteren, om ge weld te gebruiken. Ontwapeningskloof vernauwd? De V.S. hebben een boekje uitge geven, waarin een overzicht van de ontwapeningsbesprekingen tussen oost en west in de afgelopen driejaar wordt gegeven. Minister Dulles zegt in een begeleidende verklaring, dat de V.S. alles in het werk willen stel len, om tot algemene ontwapening te komen. De kloof tussen de westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie op het gebied van het ontwapeningsover- leg bestaat weliswaar nog wel, maar er was duidelijk een vernauwing van deze kloof waar te nemen. Een eerste bataljon Amerikaanse mariniers ongeveer 1500 man zal Libanon vandaag verlaten. Dit is door de Amerikanen officieel meegedeeld. In een communiqué van de Amerikaanse legerleiding wordt mee gedeeld, dat men hedenochtend te Beiroet met de inscheping begint. Tot deze maatregel is besloten in overleg met de Libanese regering en generaal Sjehab, die onlangs tot president van Libanon is gekozen, met het oog op de verbetering van de binnen- en buitenlandse veilig heid van Libanon, aldus het communiqué, dat herinnert aan de ver klaring van president Eisenhower en minister Dullés, volgens welke de Amerikaanse troepen slechts zolang in het land zouden blijven, als de Libanese regering wenselijk acht. Er liggen, naar het schijnt, nog al tijd oceaanstoringen te wachen, om met westenwinden naar ons land ge voerd te worden. We hebben het gis teren gemerkt en zullen het vandaag weer merken. Want na aanvankelijke opklaringen komt er weer regendrei ging en misschien hier en daar ook regenwerkelijkheid. De wind blijft uit het zuidwesten waaien en dit alles maakt het noodzakelijk, als we ons huis voor wat langer tijd verlaten, jassen mee te nemen. Tegen de regen en met name voor ouderen ook tegen de koelte, die we gisteren ook hebben ervaren. En dit zegt, in weinig woorden, De Bilt: Koel weer Aanvankelijk opklaringen; in de loop van de dag echter toenemende bewolking met overwegend matige zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.21 u., onder 20.07 u. Maan op 4.38 u., onder 19.18 u. Hoogwater donderdag 14 augustus: Vlissingen: 1.09 u. 1.89 m., 13.25 u. 2.01 m. Terneuzen: 1.37 u. 2.04 m., 13.53 u. 2.15 m. Wemeldinge: 2.45 u. 1.74 m., 15.09 u. 1.69 m. Zierikzee: 2.24 u. 1.50 m., 14.44 u. 1.44 m. Deze foto toont de verspreide wrak stukken van de uit Bulawayo naar Londen op weg zijnde Viscount van de „Central African Airways", die te pletter sloeg in de heuvels bij Bengazi, op zes mijl van het Benina-vliegveld. Vierendertig inzittenden kwamen om het leven, de anderen werden gewond. Indonesië meldt verzetsacties Opstandelingen in Midden-Sumatra hebben in de nacht van 29 juli met duizend man de stad Batu Sangkar aangevallen, meldde gisteren het pres- bureau Antara. De aanval werd afge slagen. Elders in Midden-Sumatra zouden de opstandelingen 44 gevangenen hebben gemaakt. Tenslotte meldt het persbureau, dat een groep van de Darul Islam nabij Makassar een dorp heeft platgebrand. Het bataljon, dat thans als eerste vertrekt het tweede bataljon van het tweede regiment der mariniers Als eerste Nederlandse kotter zal de KW. 65 „Volharding" eind van deze maand of begin september dicht bij de Nederlandse kust op de gronden, waar schol en tong wordt gevangen, experimenteel ter „elektrische visserij" gaan. Deze nieuwe visserijmethode is ont worpen door de eigenaar van de kot ter, de heer D. van der Plas, uit Kat wijk aan Zee. Van vele kanten heeft hij medewerking toegezegd gekregen. Daar hij zelf slechts één kotter in de vaart heeft, zullen zeer waarschijnlijk ook proefnemingen worden gedaan aan boord van andere schepen. De heer Van der Plas wil de ca. 400 kg. wegende wekkerkettingen voor het treilnet vervangen door een stroom draad, die elektrische stroomstoten juist voor de netopening veroorzaakt. De vis zou hierdoor opgeschrikt wor den en zodoende niet meer ontsnap pen. Hij verwacht niet alleen een ver groting van de vangstmogelijkheden, maar ook een vermindering van de vereiste trekkracht van de kotter. Ter verhoging van de veiligheid wordt de stroom via een geïsoleerde kabel naar de visborden van het net in het water was ook als eerste aangekomen, na melijk op 15 juli. Na het vertrek, zullen er nog onge- veed 13.000 Amerikaanse militairen in Libanon zijn. Waarnemers merken op, dat het be sluit is genomen aan de vooravond van de speciale zitting van de Algemene Vergadering der V.N. Generaal Sjehab heeft op 4 augus tus verklaard, dat de terugtrekking der buitenlandse troepen een der nationale doelen van Libanon is. De generaal treedt 24 september pas in functie en hij kon daarom uitslui tend in zijn hoedanigheid van minis ter voor nationale verdediging om te rugtrekking der Amerikaanse troepen vragen. geleid. De proeven worden in visserijkrin gen en ook door de visserijbiologen, de directie der visserijen en het proefsta tion met belangstelling tegemoet ge zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1