Chroestsjef schreef brieven Wat deed Djakarta met die vliegtuigen? De inhoudVerontschuldiging of beschuldiging Standbeeld voor Biervliet Bedreiging contra Bedreiging Irak weer in Arabische Liga PRELUDE OP VERGADERING DER VM ZOMERS WEER WEER VOORBIJ PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Wat was oorzaak van ,rode haring'? Prinses Wilhelmina over Haar Moeder Zweeds vrachtschip heeft machineschade Deelname Arabische olieconferentie Begin terugtrekking troepen uit Libanon? Hoofdkantoor: L. Vorststraat #0, Goes Telefoon 01108-2438; bij geen gehoor: Hoofdrednkteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Ad verienties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren. Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3328; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0,58 per week, ƒ2,40 per maand, f7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, UWSC Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4083 Directeur: JACQ DE SMIT DINSDAG 1958 AUGUSTUS Nu dan, gij koningen weest verstandig. Laat u gezeggen, gij richters der aarde. Psalm 210. Vandaag gaan onze gedachten onwillekeurig uit naar de verga dering van de Verenigde Naties, die morgen te New York begint. Het is goed, als dit zo is. Er staan grote dingen op het spel. Naar menselijk oordeel het wel zijn, zelfs haast het zijn of niet- zjjn der wereld. Laten we daarom, als Christe nen, met die vergadering bezig zijn. Laten we ons gebed opzen den, of de machtigen der aarde daar waarlijk richters mogen zijn, die het recht nastreven en elkander daarin vinden. Een ieder, die bidden kan, heeft hier een taak. Na jarenlang onderzoekingswerk Is het Instituut voor Visserijprodukten te IJmuiden er in geslaagd, de oor zaak op te sporen van het verschijn sel, dat men in het visserijbedrijf onder de naam „rode haring" kent. Wanneer het verschijnsel zich voor deed, bleek de pekel van aangevoerde kantjes haring rood te zijn. Ook de vinnen en het vlees van de haring waren rood gekleurd. Thans heeft men ontdekt, dat een bepaalde stof in de pekel de verkleuring in de hand werkt. Ook op buitenlandse visserij vloten kende men het verschijnsel al vele tientallen jaren. Omstreeks 1900 ver scheen er een eerste publikatie over, waarin werd verondersteld, dat bac teriën de oorzaak waren. In 1951 werd het onderzoek door het insti tuut produkten te IJmuiden begon nen. Men slaagde er aanvankelijk niet in, de oorzaak van het verschijnsel op te sporen. Enige weken geleden werd echter een vaatje haring aan geboden, dat zeer sterk was gekleurd. In één dag tijd werd toen de oorzaak gevonden. De verkleuring wordt veroorzaakt door zeer kleine concentraties na trium nitriet. Hoeveelheden van en kele tienduizendste percenten hiervan blijken al voldoende om een vat ge zouten haring in „rode haring" te veranderen. Een dergelijke hoeveel heid is echter beslist onschadelijk voor de consumptie. In enkele soor ten vleeswaren zijn hoeveelheden na trium nitriet toegestaan, die vele ma len groter zijn. In een bronsgieterij in Leiden wordt momenteel de laatste hand gelegd aan het monument ter na gedachtenis aan Willem Beukels- zoon van Biervliet, de man, die in de veertiende eeuw het haringka ken uitvond. Het 1.70 meter hoge beeld, voor stellende een visser, bezig met het haringkaken, is een ontwerp van de Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster. Het wordt op 5 septem ber ii> Biervliet onthuld door de Commissaris van de Koningin in Zeeland. Een regeringswoordvoerder in Djakarta heeft gisteren verklaard, dat de Dakota-toestellen, die de Indonesische regering van de Garuda Indonesian Airways heeft gehuurd, niet voor militaire operaties wor den gebruikt. De vliegtuigen, die het grootste deel uitmaken van de 20 Dakota's van de G.A., zullen vandaag weer aan de maatschappij worden terug gegeven, zodat de binnenlandse vliegdiensten, die op 9 augustus wer den gestaakt, dan kunnen worden hervat. Tot dusver is nog geen officiële verklaring over het gebruik van de vliegtuigen door de regering versche nen, behalve dan een verklaring van de GIA, dat zij werden gebruikt voor de „belangen van de regering". Volgens leringen in Washington, die goed op de hoogte zijn met Indone sische zaken, is het vrijwel zeker, dat de vliegtuigen gebruikt worden voor het overbrengen van troepen en voor raden van Soerabaja, Bali en Djakar ta naar Celebes, waar de strijd tegen de opstandelingen voortduurt. Westerse diplomaten in Djakarta zeiden gisteren, dat er geen aanwij zingen zijn, dat Indonesië een onmid dellijke actie heeft voorbereid, om zich met geweld meester te maken van Westelijk Nieuw-Guinea. Een regeringswoordvoerder heeft herhaald, dat president Soekarno de gelofte had afgelegd, het beheer over Nieuw-Guinea door vreedzame mid delen terug te krijgen. Hoewel het Indonesische kabinet heeft beraadslaagd over de vraag, of de kwestie Nieuw-Guinea weer aan de volgende algemene vergadering van de Verenigde Naties zal worden voorgelegd, is hierover geen officiële verklaring uitgegeven. Harsono, de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Bij de 113 Japanse zeelieden, die aan intensieve straling tengevolge van een Amerikaanse atoomproef zouden hebben blootgestaan, heeft men geen nadelige invloed van de straling kun nen ontdekken. Zondagochtend is. de 24-millioenste bezoeker van de Expo genoteerd. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft gisteravond voor de zenders Hilversum 1 en 2 de volgende toespraak gehouden: „Bijzonder erkentelijk voor de hartelijke wijze, waarop de 100ste geboortedag van mijn geliefde moeder is herdacht, wens ik mijn vreugde daarover langs deze weg tot uitdrukking te brengen. De bloemenhulde, haar gebracht, de korte plechtigheid in de Nieuwe Kerk, te Delft, waren een schone uiting van de gevoelens, die bij zovelen voortleven. Treffend zijn de artikelen, door de grote meerderheid van de pers aan haar gewijd, evenals de persoonlijke brieven, die ik mocht ontvangen. Zij alle ge tuigen van zoveel fijn gevoel en zoveel begrip en waardering voor haar persoonlijkheid, voor haar streven, voor het doel, dat zij zich In haar leven gesteld had, bovenal, van haar liefde voor haar volk. Wat zij voor mijn man en mij en voor ons kind geweest is, is niet onder woorden te brengen. Haar voorbeeld leve nog lang ln ons aller herinnering voort." De rede werd voorafgegaan door het volkslied van Waldeck-Pyrmont, ge speeld door het radiophilharmonisch Orkest, en besloten met het Wilhelmus. verklaarde later, dat de GIA-toestael- len niet zijn gebruikt voor het ver voer van troepen. ..Ze werden ge bruikt voor het overbrengen van voedsel- en kledingvoorraden naar do buitengewassen". „Het is volkomen onwaar, te zeggen, dat in Indonesië militaire strijdmachten worden opge- bouw", aldus deze woordvoerder. Hij wilde echter geen verdere inlichtin gen verstrekken. In Djakarta was maandagavond geen enkele aanwijzing voor ongebruike lijke activiteit. We weten nu, voor welk gebied de raket „Polaris", die van een duikboot afgevuurd kan worden, gemaakt is, schrijft de „Frankfurter Allgemeine" in een commentaar over de pooltocht van de Amerikaanse atoomonderzee boot Nautilus. „Polaris en Nautilus zijn het Amerikaanse antwoord op de dreiging van Sowjetrussische inter continentale projectielen, aldus het blad. „De gehele noordelijke flank van de Sowjet-Unie ligt voortaan open". Derde Russische kunstmaan Vandaag zal volgens de Utrechtse sterrenwacht de vuurpijl van de der de Russische kunstmaan te zien zijn om 21.11 uur in het noordoosten op een hoogte van 45 graden, gaande van noord naar oost en om 22.55 uur in het zuidwesten, op een hoogte van 40 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan zelf is te zien om 21.11 in het noordoosten op een hoog te van 30 graden, gaande van noord naar oost en om 22.59 in het zuid westen op een hoogte van 70 graden, gaande van west naar zuid. Morgen is de vuurpijl te zien om 20.56 uur in het noordoosten op een hoogte van 40 graden, gaande van noord naar oost en om 22.41 uur in het zuidwesten op een hoogte van 40 graden, gaande van west naar zuid. Op 14 augustus is de vuurpijl te zien om 20.43 uur in het noordoosten op een hoogte van 40 graden, gaande van noord naar oost en om 22.27 uur in het zuid-westen op een hoogte van 40 graden, gaande van west naar zuid. De kunstmaan gaat om 22.08 uur door het zenith, richting noordwest zuidoost. De in Vlissingen gestationeerde sleepboot „Scaldis", heeft giserenmid- dag het Zweedse vrachtschip „Salen" (2736 bruto-registerton), eigendom van de rederij Lundgren and Borjes- sons uit Helsingborg, opgehaald uit het Oostgat. De „Salen" lag mot machineschade voor anker op ongeveer acht mijl af stand van de daar liggende loods boot. De rederij had met de „Scaldis" een c ntact voor het ophalen afge sloten. De „Salen" werd naar de buiten haven van Vlissingen gebracht, waar de N.V. Kon. Mij „De Schelde" een onderzoek naar de schade heeft in gesteld. Het bleek dat reparatie enige weken in beslag - ti nemen. Omdat de „Salen" geladen is met hout, bestemd voor Antwerpen, is be sloten, het schip naar Antwerpen te doen overbrengen, zodat herstel ge lijktijdig met het lossen van de lading kan geschieden. Twee Belgische sleep boten zullen de Salen" vanmorgen naar Antwerpen slepen. Cliroesjtsjef loopt een goede kans, te zijner tijd in de historie bekend te zullen staan als „de Russische premier, die brieven schreef". Het is nog te vroeg, het resultaat is nog te weinig te omschrijven en boven dien vraagt dit brievenmateriaal een te brede, vergelijkende studie, om de waarde van deze brieven te gaan tekenen. Vooralsnog weten we echter, dat het beter is, te schrijven, dan te vechten, een wijsheid, die ai vele eeuwen oud is. Ook nu weer moeten we melding maken van een brief van de Rus sische regeringsleider, ditmaal aan de Engelse premier Macmillan, die gister n te Moskou aan de Engelse ambassadeur is overhandigd. Deze brief heeft direct betrekking op de buitengewone vergadering van de Verenigde Naties, die morgen te New York begint en waarnaar met grote spanning wordt uitgezien. De Sow jet-premier spreekt in zijn brief een antwoord op die van Mac millan van nog geen vijf dagen eerder de hoop uit, dat de komende alge mene vergadering der V.N. opgewassen zal zijn tegen het werk, dat haar wacht en dat zij daardoor in aanzienlijke ma te de weg zal vrijmaken voor een con ferentie van staatslipden uit oost en vest. De dringende noodzaak voor een dergelijke conferentie blijkt steeds dui delijker uit de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, schrijft Chroesjtsjef. Hij spreekt verder als zijn oordeel uit, dat Macmillan in zijn brief in feite de essentie omzeilt van de kwestie van een topconferentie van vijf landen, die de Sowjet-Unie had voorgesteld ter be spreking van een 'grote reeks interna- „ionale vraagstukken die rijp zijn voor een oplossing'. De Sowjet-regering had 'een positie ve houding' aangenomen ten aanzien van Macmillans voorstel voor een bij eenkomst van regeringsleiders binnen het ader van de Veilighedisraad ter bespreking van de toestand in het Mid den-Oosten, toen ais gevolg van om standigheden, die niet aan de Sowjet- Unie te wijten waren, het Sowjet-voor- stel voor een topconferentie van vijf mogendheden niet verwez<>nl>ikt kon worden'. Lijkt het hier, alsof Chroesjtsjef be doelt: ik kan het ook niet helpen, dat China mij een stok tussen de henen stak, hij vervolgt: „Doch later bleek, dat de westelijke mogendheden slechts een gewone vergadering van de Veilig heidsraad bedoelden, met alle negatie ve aspecten en tekortkomingen die kenmerkend zijn voor de raad in zijn huidige samenstelling". REACTIES Functionarissen in Washington ver klaarden, dat zij niet veel nieuws kon den ontdekken in Chroesjtsjefs jongste brief. De hoop, dat de bijzondere zit ting van de algemene vergadering der Ver. Naties zal leiden tot een topcon ferentie, heeft de Sowjet-leider vorige week ook in zijn brief aan Eisenhower uitgesproken. In die brief van 5 augus tus aan Eisenhower, liet Chroesjtsjef plotseling het denkbeeld van een bij eenkomst van de Veiligheidsraad val len _n pleitte hij voor een speciale ver gadering van de V.N.-assemblee. Diplomatieke waarnemers in Londen merken op, dat het grootste deel van Chroesjtsjefs brief een verontschuldi ging is voor het over-stag gaan van de Sowjet-Unie na Chroesjtsjefs be zoek aan Peking, tien dagen geleden. Zij geloven, dat de Sowjet-Unie nu ook deelneming van communistisch China aan een topconferentie zal eisen. EN NOG EEN BRIEF Het Egyptische blad 'Al Ahram' meldt, dat Chroesjtsjef een boodschap aan de Saoedi-Arabische premier, prins Feisal, heeft gezonden, die be trekking heeft op de toestand in het Midden-Oosten. Onder meer wordt de steun van Sa- oedi-Arabië voor terugtrekking der Amerikaanse en Britse troepen uit Li banon en Jordanië gevraagd. Chroesjtsjef heeft in de afgelopen dagen soortgelijke boodschappen ge stuurd aan Griekenland en Zweden. In een boodschap aan de secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft de Iraakse premier, generaal Abdel Karim Kassem gezegd, dat Irak voortaan met alle middelen de Liga zal steunen. De Iraakse re publiek, aldus Kassem, wil de fouten van het verleden goedmaken en ertoe bijdragen, dat de Liga een zuiver nationalistische Arabische in stelling blijft. De regering van Irak heeft besloten, de fondsen van de Liga in Irak te deblokkeren. Ter delging van haar schuld en voor achterstallige contributie heeft de Iraakse regering reeds een eerste bedrag van 145.000 Egyptische ponden laten overmaken. Het secretariaat-generaal der Ara bische Liga heeft bekendgemaakt, dat Irak zal deelnemen aan de Arabische olieconferentie, die in november a.s. te Cairo zal worden gehouden en die reeds in 1956 door Egypte was voorge steld. Door de afwijzende houding van Irak en de terughoudendheid van Sa- oedi-Arabië is deze conferentie reeds driemaal uitgesteld. Volgens sommige waarnemers zal de deelneming van Irak het Nasser thans mogelijk maken, te beginnen met een gemeenschappelijk offensief van alle landen van het Midden-Oosten tegen de „buitenlandse exploitatie van de Arabische bodemschatten". De Arabische Liga heeft inmiddels ook reeds adhesiebetuigingen van Koe weit en Gatar ontvangen. De Liga ver wacht ook van Saoedi-Arabië een der gelijke betuiging, nu Nasser en koning Saoed zich hebben verzoend. De Sow jet-Unie heeft doen weten dat zij met belangstelling de werkzaamheden van de conferentie zal volgen. Zij zal als waarnemer aan de conferentie deelne men evenals aan de Arabische olie- tentoonstelling, die ook in november zal worden gehouden. In Amerikaanse militaire kringen in Beiroet is gisteren gezegd, dat de terugtrekking van een marinebataljon uit Libanon in de volgende paar dagen „zo goed als zeker" is. Kringen in Washington hebben de vorige week gezegd, dat gedacht wordt aan het terugtrekken van on geveer 2000 man. De Russische president, maarschalk Worosjilof, is per vliegtuig in Brussel aangekomen voor een driedaags be zoek aan de wereldtentoonstelling. (Men zie pag. 3.) Op het Brusseise vliegveld werd hij verwelkomd door Koning Bouwewijn (links). Legerlesvliegtuig verongelukt De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede, dat gisteren omstreeks half vier op de vliegbasis Eindhoven een lesvliegtuig met straalaandrij ving van het type T 33 („Shooting Star") van de Koninklijke lucht macht tijdens de start van de baan is geraakt en daarna in brand gevlogen. Eén der inzittenden slaagde er in, ondanks, ernstige brandwonden uit het vliegtuig te kruipen. De ander kwam in de vlammen om. Volgens het blad „II Tempo" be schikt de communistische partij in Italië over een paramilitaire organi satie, die binnen 48 uur volledig in actie kan komen. Vlissingen en dus Zeeland had gis teren het record van Nederland voor de regenval, n.l. 10 mm. neerslag. Dat kon uiteraard in de zeer vroege maandagmorgen niet voorzien wor den, vandaar ons (verkeerd) advies aan de v kantiegangers. En nu is het zomerse weer, waar van we zondag zo genoten, weer voorbij. Over Zuid-Engeland stroomt mmder war-ie oceaanlucht in de rich- fcng van o..s land, die vandaag ons land bereikt. Ze komt uit het zuid westen, dus dan weten we bet in onze provin :ie wel. Nu ja, koud zal het nog niet wor- uen. En aer „enkele buien" zijn we dit jaar wel gewend. Regenjassen dus meenemen! En dit zegt De Blit: Gematigde temperaturen Wisselende bewolking, met enkele verspreid optredende buien. Matige zuidwestelijke wind. Gematigde tem peraturen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.19 u., onder 20.09 u. Maan op 3.26 u., onder 18.43 u. Hoogwater woensdag 13 augustus: Vlissingen: 0.26 u. 1.68 m., 12.43 u. 1.77 m. Terneuzen 0.52 u. 1.84 m., 13.12 u. 1.92 m. Wemeldinge: 1.59 u. 1.60 m., 14.23 u. 1.59 m. Zierikzee: 1.35 u. 1.38 m., 13.56 U. 1.35 m. 'UUauk. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1