Beschuldiginge n Alg. Vergadering herhaald Debat begint woensdag Nederland erkent nieuwe regering van Irak In Rome ligt geld in fontein Utrechtse families bedolven onder niet bestelde waren ZEVEN CONCENTRATIEKAMPEN IN HONGARIJE Imre Nagy en Pal Maleter in Moskou terechtgesteld PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BELANGRIJKE BESPREKINGEN ACHTER DE SCHERMEN Bespreking van slechts één kwestie ieuiue 7 77 58 Naar een compromis in Belgische schoolkwestie Gefbrandy t „Met koningsmoord aan het bewind gekomen^ w *ZeebleM HOESSEIN WIL VOLHOUDEN Uitstel betaling premie a.o.w. voor dominees Arrestaties in Jordanië Minder Amerikaanse troepen in Libanon? „Telefonische opdrachtenvan maniah Tien winkeliers en acht deur taxi's voor één GEEN STRALEND ZOMER WEER Kerk in Rusland protesteert niet Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Oom Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; iro 274289. Bijkantoren: Middelburg: ".orte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; lissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4080 Directeur: JACQ DE SMIT DE ALGEMENE VBRGADEiW-NG va» de Verenigde Naties is gis teren in spoedzitting bijeen gekomen te bespreking van de spanning in het Midden-Oosten. De Rus Sobolef eiste onmiddellijk, dat de vergadering maatregelen zou nemen voor een onverwijlde terugtrekking van de Britse en Ame rikaanse troepen uit Jordanië en Libanon. De Amerikaan Lodge herhaalde daarop de reeds in de Veiligheids raad gedane mededeling, dat Amerika zijn troepen uit Libanon zal terugtrekken, zodra de regering van dit land daarom verzoekt of wan neer de V.N. in staat zijn de onafhankelijkheid van Libanon te garan deren. n De afgevaardigden waren het er over eens, dat er slechts één kwestie sou worden besproken, namelijk de klach ten van Libanon en Jordanië over in menging in hun binnenlandse aange legenheden door de Verenigde Arabi sche Republiek. De voorzitter stelde voor woensdag Siet het debat te beginnen. De verga- ering werd tot die dag geschorst. De bespreking van a.s. woensdag in te V.N. zal ook worden bijgewoond oor de Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd. Russische delegatie De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, zal aan het ^oofet staan van de Russische delega- Van de delegatie zullen de vice-mi- Komnklijk gezin naar Portofino Koningin Juliana en de Prinsessen jijn gisteren met de „Piet Hein" uit enua vertrokken en zetten de tocht gs de Italiaanse Rivièra-kust in oos- nister van buitenlandse zaken Zorin en de gejvoiie Russische vertegenwoordi ger bij de V.N. deel uitmaken. Boven dien zijn er tien adviseurs van de de legatie benoemd. De bekendmaking maakt een eind aan de vraag of premier Chroesjtsjef het débat wellicht zal bijwonen. Dit zal dus niet het geval zijn. Achter de schermen? De mogelijkheid is niet uitgesloten en wordt zelfs zeer waarschijnlijk ge acht, dat, behalve het debat in de Al gemene Vergadering er ook belang rijke besprekingen achter de scher men zullen plaatsvinden, aangezien de visumplicht. Britse regering de minister van bui tenlandse zaken heeft afgevaardigd en de Russen Gromyko. Ook andere lan den zullen, zo werd ons gisteren mee gedeeld, waarschijnlijk ministers naar de bijeenkomst zenden. De schoolkwestie in België is op nieuw actueel geworden. Zij is inder tijd ontstaan uit de tegenstelling tus sen de Christelijke Volkspartij, die grote subsidies aan het confessionele onderwijs toegekend wilde zien, en de linkse partijen die in beginsel al- leen ondersteuning van het openbaar onderwijs voorstonden. Thans wordt j er naar gestreefd een compromis te j bereiken. Premier Eyskens heeft de gedachte geopperd van instelling van een nationale commissie die de moge lijkheid van een dergelijk compromis zou moeten onderzoeken. Van liberale zijde is een wetsvoor stel ingediend, strekkende tot alge hele gelijkstelling van het openbare en het bijzondere onderwijs. Dit voor stel is bij de Christelijke Volkspartij in goede aarde gevallen. DE REGERING VAN de repu bliek Uruguay heeft besloten Neder landse onderdanen, houders van een geldig Nederlands paspoort, voor een verblijf van ten hoogste drie maan den vrijstelling te verlenen van de .want Ik moet heden in uw huis blijven". Lucas 19 5b ZOEKT DEN HERE, terwijl Hij te vinden is. Zo dacht Zacheiis er ook over, toen hij, klein van stuk, pogingen in het werk stelde om de Meester te zien. Zijn nie tige gestalte dwong hem echter het hogerop te zoeken, in een boom. En Jezus zag hem. Na tuurlijk, omdat Hij ons altijd ziet, zeker wanneer wij Hem zoe ken. Christus staat altijd voor ons klaar, is steeds bereid bij ons binnen te komen, maar blijft niet altijd passief. Vaak ook zegt Hij tot ons: „Maak voort, want Ik moet heden in uw huis blijven". En wie zouden we beter kunnen ontvangen dan Hem, Hij, de gast die met verblindende geschen ken komt. Geschenken, geschon ken uit genade. Ook al zijn wjj geldwolven als Zacheüs. Wan neer wij Hem zoeken overlaad hij ons met weldaden. Misschien niet tijdens het leven, maar daar na wel De Nederlandse regering heeft telijke richting, naar Portofino, voort, besloten over te gaan tot erken- ning van de nieuwe iraakse repu bliek. De heer P. S. Gerbrandy (A.R.), lid van de Tweede Kamer had gisteren de minister-president en de minister van buitenlandse zaken gevraagd een be slissing over het erkennen van de nieuwe regering van Irak aan te hou den tot in september-oktober 1958 de Tweede Kamer der Staten-Generaal gelegenheid zal hebben gehad zich over die erkenning uit te spreken. De heer Gerbrandy heeft voorts ge vraagd: Is de minister van buitenland se zaken in elk geval bereid te bevor deren, dat geen stappen tot erkenning van de met koningsmoord aan het be wind gekomen regering in Irak wor den genomen alvorens over deze zaak in de commissie voor buitenlandse za ken uit de Tweede Kamer met de mi nister overleg is gepleegd in een met spoed bijeen te roepen bijeenkomst dier commissie? De feiten hebben dus die vraag reeds beantwoord. De wereldberoemde Trevi-fontein in Rome wordt tijdens het toeris tenseizoen zo vol met muntjes ge gooid, dat het noodzakelijk is ge bleken, iedere week het bassin droog te zetten en de „oogst" te verzamelen. Met bezems worden de tienduizen den muntjes bijeengeveegd. De op brengst komt ten goede aan de stad Rome en, al staat de lire be paald niet hoog, wanneer het in de tienduizenden loopt, vormt het toch nog een aardig potje Dit is da tulp „Expo 06 die op de Nederlandse dag op de wereld tentoonstelling in Brussel (20 aug. a.s.) aan baron Moens de Fernig, w commissaris-generaal van de Expo zal worden aangeboden. De bloem, die het resultaat is van tien jaar kwekerszorg, is viooltjes- paars van kleur met een licht ge vlamde rand. De hoogte van de stengel is ongeveer 70 cm. ONDER IJSSELMONDE is een vrachtauto, die moest uitwijken voor een tegemoet komende autobus, van de dijk afgereden en heeft in zijn vaart de 61-jarige ijzerwerker L. Schipper, die van zijn fiets was af gestapt, gegrepen en gedood. KEIZER HAILE SELASSIE van Etiopië heeft gisteren een onderhoud van 90 minuten gehad met Eisenho wers speciale afgezant Robert Murphy. Ingezonden mededeling (Adv.) BINNENVERINGBED ^'iiillljU „Ik zal voor mijn land strijden en eventueel ervoor sterven", aldus heeft koning Hoessein van Jordanië in een persgesprek voor de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" verklaard. Vroeger had Jordanië slechts één vijand, namelijk Israël, thans zijn wij door vijanden omringd. „Maar ik zal mij niet overgeven", aldus de twee ent win tig jarige vorst, die verder mededeelde van plan te zijn nog een brigade te vormen. De Britse troepen moeten volgens hem in Jordanië blij ven totdat hij weer in staat zal zijn de strijd tegen zijn vijanden op te nemen. A DE BRITSE MINISTER-PRESI DENT Macmillan wordt vandaag voor besprekingen met zijn Turkse ambt genoot in de Turkse hoofdstad ver wacht. Predikanten kunnen thans op ver zoek uitstel verkrijgen van premie betaling ingevolge de wet op de al gemene ouderdomsvoorziening. De minister van financiën heeft besloten dat ontvangers van 's rijksbelastingen, bij wie dergelijke verzoeken moeten worden ingediend, bevoegd zijn dit uitstel te verlenen. Het staat echter niet vast dat dit uitstel definitieve vrijstelling wordt, want dit zal af hangen van een eventuele gerechte lijke procedure. De actie, die tot deze stand van zaken heeft geleid, is ontketend en gevoerd door ds. D. van Houdt, gere formeerd predikant te Uithuizermee- den, gesteund door de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk (onderhou dende artikel 31 k.o.) in deze plaats. Ds. Van Houdt poogt op grond van gemoedsbezwaren vrijstelling van de ze premiebetaling te verkrijgen. Hij kant zich niet tegen verzekeringen in het algemeen, doch wel tegen de wettelijke ingevoerde algemene ouder domsvoorziening en speciaal waar deze verzekering predikanten geldt. Hij en de kerkeraad menen dat de kerk dient te zorgen voor zijn pre dikanten, en niet de overheid. Deze overtuiging wordt mede gegrond op de wet op de kerkgenootschappen van september 1853. In Jordanië zijn, naar officieel wordt meegedeeld, twintig leden van een bende aangehouden, die ten doel had „vreedzame burgers te terrori seren" door springstof te plaatsen in buitenlandse en regeringsgebouwen. Gemeld wordt, dat de meeste bende leden artsen, studenten en ambtena ren tussen de 20 en 30 jaar zijn. Er is „een grote hoeveelheid" springstof in beslag genomen. Te Washington wordt aangenomen, dat de Verenigde Staten kort na het begin van de spoedzitting van de Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties over het Midden-Oosten bereid zijn bijna 2000 militairen uit Libanon terug te trekken. Het doel van deze beperking van de Amerikaanse strijdkrachten zou zijn de Russische beschuldigingen van agressie te doorkruisen. IN UTRECHT OPEREERT momen teel een man die er behagen in schept bestellingen op te geven voor diverse IN HET BINNENLAND zullen van daag de temperaturen op een ho ger niveau liggen dan gisteren. Het was in de kustprovincies reeds zachter dan donderdag. Helaas ging de aanvoer van zachte en vochtige lucht gisteren gepaard met regen buien in de kuststreek. Gisteravond regende het in de andere provincies eveneens. De temperaturen zullen vandaag niet dalen en een geringe stijging is zelfs niet uitgesloten. Na het weg trekken van een regenstoring is enige weersverbetering te verwach ten. Er komt echter in de aange voerde lucht veel bewolkink voor, die slechts langzaam oplost, zodat ons helaas voor dit weekend geen stralend zomerweer te wachten staat. Het officiële weerbericht van het K.N.M.I. luidt: Iets warmer Half tot zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen dan gis teroen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.15 u., onder 20.15 u. Maan op 0.33 u., onder 16.29 u. Hoogwater zondag 10 augustus: Vlissingen: 9.44 u. 1.31 m., 22.17 u. 1.34 m.Terneuzen: 10.10 u. 1.49 m., 22.39 u. 1.52 m. Wemeldinge: 11.08 u. 132 m„ 22.17 u. 1.25 m. Zierikzee: 10.40 u. 1.14 m. 23.14 u. 1.19 m. „Als Chroestjsjef beweert dat er zich in Rusland en de landen achter het ijzeren gordijn geen concentratiekampen meer bevin den, spreekt hij bepaald onwaar- beid. Meer dan een achtste gedeel te van de bevolking van de Sow- jet-Unie leeft in kampen van waaruit zij slavenarbeid moet ver richten, terwijl zich alleen reeds in Hongarije zeven concentratiekam pen bevinden waar o. a. degenen gevangen zitten die aan de opstand van verleden jaar hebben deelge nomen. In een van deze kampen zijn zelfs 2000 Russische officieren en soldaten opgesloten, die zich hebben schuldig gemaakt aan ver broedering met de Hongaarse be volking". Aldus verklaarde gistermiddag de voorzitter van de federatie van ■gewezen Hongaarse politieke ge vangenen dr Bela Fabian, tijdens een persconferentie in Den Haag. Dr Fabian verklaarde verder dat, naar thans is gebleken, Imre Nagy en Paul Maleter niet in Boedapest, doch in Moskou werden terechtgesteld. Ka- dar was hiervan, twee uur voordat het bericht door het persbureau Tass werd gepubliceerd, persoonlijk door Chroes- tsjef in kennis gesteld. De beklaagden worden in Hongarije veroordeeld op grond van de bevin dingen van de geheime politie, zonder dat getuigen worden gehoord. Dood- vonissen worden binnen twee uur na uitspraak en in het geheim voltrokken. Vele leiders van de revolutionaire ar beidersraden werden reeds het slacht offer van deze geheime processen. Op het ogenblik bevinden zich, aldus de heer Fabian, 55.000 Hongaren in Hongaarse concentratiekampen terwijl er 75.000 naar de S.U. werden gedepor teerd. KERK Dr Fabian verklaarde dat de laatste 15 jaar de Russische orthodoxe kerk een gehoorzaam werktuig is geworden van het Sowjet-stelsel. De deelneming van de vertegen woordigers van de Russische orthodoxe kerk aan de bijeenkomst van de We reldraad van Kerken in Utrecht noem de dr Fabian een communistische in filtratie op kerkelijk terrein. Utrechtse families, die bedolven wor den onder bloemen, gebakjes, taar ten, croquetjes, ijs en zelfs graf kransen. Het is een kwaad dat reeds enkele maanden geleden zijn kop opstak en waartegen de politie machteloos staat. De laatste dagen heeft de maniak echter zijn operatieterrein uitgebreid en nog meer families overlast be zorgd. Utrechtse taxi-ondernemingen heb- reeds tal van vergeefse ritten ge maakt. In enkele gevallen kwam het zelfs voor dat er acht auto's voor de deur stonden tegelijk met vijf bloe misten, twee banketbakkers, drie sla gers en twee begrafenisondernemers. De man gaat zelfs zover dat hij be grafenisondernemingen opbelt om voor bepaalde families de teraarde bestelling van een zoon, een vader of een inwonende schoonmoeder te ver zorgen. De maniak zint telkens op nieuwe middelen. Zo liet hij een grote auto met grind bezorgen bij een familie die daarom in het geheel niet ge vraagd had. Geen wraak Veronderstellingen dat men hier te maken heeft met iemand die wraak wil nemen op bepaalde personen, worden onjuist geacht, omdat het aantal ge plaagde Utrechtse families bij de dag groeit. De maniak opereert ook niet uitsluitend in een bepaald stadsdeel. Hi; wisselt regelmatig van bestel adressen, terwijl hij ook de keuze van de leveranciers met grote nauw keurigheid bepaalt. De politie kan niets uitrichten. Men denkt dat de man, die de bestellingen opgeeft, assistentie krijgt van jonge lui, die met him vakantietijd geen raad weten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1