Weinig verzet voorstel van tegen nieuwe Chroesjtsjef Zeilenmetvader Mmmm 7 GELUIDSKRANT VOOR BLINDEN IN DENEMARKEN ®KÖRT Frankrijk verwacht weinig positieve resultaten PAPIEREN MILJONAIR MHB» Eisenhower bereid zitting van V.N. bij te wonen PROT ESTANTS- CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Sow jet-resolutie in Veiligheidsraad Gunstig antwoord van Engeland Geen gebouw van gemeente voor Jehova's Getuigen Doof stroom gedood Kans op topconferentie is verkeken Britse troepen blijven waakzaam op Cyprus Roof motief voor moord te Ede en kans op Referendum in Frankrijk Amerikaanse vliegtuigen mogen weer over Israël vliegen Toenemende smokkel van boter naar België Subsidiëring woningen voor alleenstaanden Tweedracht Arabische wereld op kookpunt Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, f7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4078 Directeur: JACQ PE SMIT In het algemeen is het voorstel van de Russische premier Chroesj- fsjef om een buitengewone zitting van de Algemene vergadering der Ver. Naties te houden ter bespreking van de toestand in het Midden- Oosten niet ongunstig ontvangen. Macmillan, minister-president van Engeland, heeft zijn Russische collega gisteren een gunstig antwoord doen toekomen en op een persconferentie, die hij gisteren heeft ge houden, heeft Eisenhower eveneens verklaard het toe te juichen de problemen, die in het Midden-Oosten zijn ontstaan, voor de V.N. te brengen. Frankrijk is gereserveerder. De Franse regering heeft gisteren zijn vaste afgevaardigde bij de V.N. doen weten, dat het geen bezwaar heeft tegen het beleggen van een buitengewone bijeenkomst van de Algemene Vergadering der V.N., hoewel Frankrijk het niet de beste manier acht om de vraagstukken van het Midden-Oosten op te lossen. De Franse minister van Voorlich ting, Soustelle, heeft te Parijs tegen over verslaggevers verklaard dat de Franse regering Chroesjtsjefs jongste voorstel niet realistisch vindt. Na een kabinetszitting van twee uur verklaar de Soustelle voorts dat een topconfe rentie bij een verslechting van de toe stand in het midden-Oosten onontbeer- Soustelle voegde eraan toe dat in dien het debat in de Algemene Ver gadering door sommigen op Algerië zou worden gebracht, Frankrijk hier aan geen deel zou nemen. De gemeente Barneveld zal aan Je hova's Getuigen geen gemeentelijke lokaliteit verhuren voor het houden van een driedaags congres in deze ge meente. Voor het houden van een z.g.n. kringvergadering was verzocht een dergelijke lokaliteit te mogen hu ren. B. en w. waren van mening, dat afwijzend op het verzoek moest wor den beschikt, omdat het congres ook op zondag wordt gehouden en dit de zondagsrust in Barneveld zou versto ren. „Daar moet het gemeentebestuur niet aan medewerken", aldus b. en w„ die opmerkten dat de Jehova's Getui gen met tal van auto's en bussen naar Barneveld willen komen. Wil men, al-1 dus b. en w., een particuliere lokali teit huren, dan kan de gemeente daar tegen geen bezwaar maken. De fractie van de P.v.d.A. was tegen het voorstel van b. en w. Een woordvoerder van deze politieke groep noemde de Jeho va's Getuigen een „christelijke organi satie" en een ordelievende schare. De AR. en de S.G.P. waren echter van mening dat de vele autobussen de zondagsrust wel zullen verstoren. Het voorstel van b. en w. werd aangeno men. Gisteravond om acht uur, tijdens werkzaamheden aan het 50.000 volt hoogspanningsnet van de Provinciale Noordbrabantse Electriciteitsmaat- schappij te Oss, is de 32-jarige mon teur A. Mureau uit Raamsdonksveer door de stroom getroffen en onmid dellijk gedood. Het ongeluk gebeurde, toen de monteur een staart van een vlieger uit de bovengrondse kabels wilde verwijderen. Hij verkeerde in de veronderstelling, dat de leiding, zoals de voorschriften bepalen, stroomloos gemaakt was Dit is echter niet het geval geweest. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.11 u., onder 20.19 u. Maan op 23.52 u., onder 14.34 u. Hoogwater vrijdag 8 augustus: Vlissingen: 7.27 u. 1.52 m., 19.48 u. 1.53 m. Terneuzen: 7.50 u. 1.70 m., 20.10 u. 1.71 m. Wemeldinge: 8.54 u. 1.48 m., 21.11 u. 1.32 m. Zierikzee: 8.25 u. 1.30 m., 20.42 u. 1.14 m. lijk zou zijn, al achtte hij de vooruit zichten voor zulk een conferentie mo menteel erg vaag. Eisenhower meent: President Eisenhower van de V.S. heeft gisteren als zijn mening te ken nen gegeven dat elke kans op een top conferentie is verkeken door de jong ste ontwikkelingen. Als de Verenigde Staten van ge voelens zouden zijn, dat iets positiefs uit een topconferentie zou kunnen voortkomen, zouden zij natuurlijk be reid zijn deze bij te wonen, aldus Eisenhower. Grondige voorbereiding is echter eerste vereiste, voegde Eisen hower daaraan nog toe. De Sow jet-Russische vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad heeft gis teravond een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld de Algeme ne Vergadering in speciale zitting bij een te roepen „ter bespreking van een onverwijlde terugtrekking der Ameri kaanse troepen uit Libanon en der Britse eenheden uit Jordanië." Premier Macmillan van Engeland en de gouverneur van Cyprus zullen vandaag in Athene besprekingen voe ren met de Griekse premier, Ook aartsbisschop Makarios heeft een be spreking met de Griekse minister-pre sident gehad, die, naar hij zeide, gun stig is verlopen. Na het afkondigen van het bestand is in het Cyprische dorp Myrtou een Griekse politieman doodgeschoten en in Nicosia heeft men gisterochtend het onthoofde lijk van een 50-jarige Griek se vrouw gevonden. De Britse troepen op Cyprus blijven, ondanks het be standsaanbod van de verzetsgroepen, waakzaam. De moord op de 73-jarige C. H. A. Canter Visscher te Ede is zaterdag of zondag gepleegd. Van de dader(s) ont breekt nog steeds elk spoor. Naar de politie meedeelt, heeft zij weinig aan knopingspunten, daar het alleenwo nende slachtoffer geen familie heeft en vrijwel geen contact met zijn buurtgenoten onderhield. De negenjarige prins Charles van Engeland is een groot liefhebber van zeilen. Hij heeft zoveel plezier in deze sport, dat hij soms, wan neer de omstandigheden bepaald niet ideaal zijn, weerhouden moet worden het water op te gaan. Hier vaart hij met zijn vader, prins Philip, en de bekende Britse zeiler, Uffa Fox, in het koninklijk ONDER INVLOED van de aanwe zigheid van een depressie ten noorden van Schotland was ook gisteren het weer onbestendig. In Oost-Frankrijk en in het Alpengebied kwamen giste ren regen- en onweersbuien voor. Ook vandaag zal het weer waar schijnlijk onstandvastig zijn. Twee sto ringen naderen ons land, een zuide lijke, die vergezeld gaat van een re- gengebied en een noordelijke, die re gen- of onweersbuien kan veroor zaken. Aanwijzingen voor stabilisatie van het weer zijn er nog niet. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen Veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Matige, af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Koel weer. zeiljacht „Bluebottle" in de omge ving van Cowes op het eiland Wight. Het Franse kabinet heeft gisteren besloten het referendum over de nieu we grondwet van minister-president *)e Gaulle op 28 september aanstaande te doen houden. De minister van staat Houphouet- Boigny heeft meegedeeld, dat minister president De Gaulle van plan is voor het referendum een bezoek te brengen aan Afrika. Het ontwerp van de nieuwe grond wet wordt op het ogenblik bestudeerd door een commissie van advies. Israël heeft toestemming verleend voor het overvliegen van zijn gebied door Amerikaanse vliegtuigen, die voorraden naar Jordanië vervoeren, aldus is van de zijde van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken vernomen. De Israëlische regering heeft de Amerikaanse autoriteiten medege deeld, dat zij het verleden week op deze vluchten ingestelde verbod heeft opgeheven. DE GAULLE NAAR AFRIKA Premier De Gaulle is van plan aan het einde van deze maand naar Afrika en met name naar Algerië te gaan. Binnenkort nieuwe Britse waterstofbomproef? Britse geleerden zullen binnenkort bij het Christmas-eiland een nieuwe waterstofbom tot ontploffing brengen, zo weet de „Daily Express" te melden. Het blad meent te weten, dat het de laatste Britse proef van dit soort zal zijn. Het wapen zou bestemd zijn voor de Britse raket „Bluestream", die even tueel de Britse bommenwerpers zal gaan vervangen. De heer Edwin Schuster uit Neu renberg heeft als hobby het ver zamelen van bankpapier (wie heeft dat niet?). Hij specialiseert zich echter op verlopen biljetten, hetgeen zijn liefhebberij aanmer kelijk minder kostbaar maakt. Hier zien we hem gefotografeerd met een deel van zijn verzameling. Het pronkstuk ervan is een biljet van 100 biljoen mark, uitgegeven tijdens de inflatie na de eerste wereldoorlog. De handelswaarde van dat biljet is nu nog 150 mark. DONDERDAG 1958 AUGUSTUS „Hoort, hemelen, en aarde, neig uw oor, want de Here spreekt.... Jesaja 2la. WANNEER IEMAND die in de wereld boven ons gesteld is spreekt, dan doen wij er gewoon lijk het zwijgen toe. Zouden we toch onze mond opendoen, dan zou dit wellicht kwalijke gevol gen kunnen hebben. Maar als de Here spreekt, wat doen wij dan? Neigen wij dan ook onze oren en luisteren wij dan ook onderdanig en zwijgend. Hoeveel keren in ons leven hebben wij de stem van God niet genegeerd? Ons ge weten gesust, wanneer het onze aandacht vroeg voor dingen, die niet zijn van deze wereld? In ogenblikken van inkeer vragen wij ons dan later verschrikt af, waar wij de moed vandaan haal den om Gods raad in de wind te slaan. En we begrijpen dan niet hoe we er toe kwamen om Christus' beeld, dat voor ons op rees, met onze zondige handen in stukken te slaan. Gelukkig kunnen we in het gebed vragen of Christus ons wil leren luiste- ren. Naar Zijn Woord. De Belgische minister van land bouw, baron De Vleeschauwer heeft gisteren twee parlementsleden in au diëntie ontvangen, die de aandacht van de minister hebben gevestigd op de toenemende smokkelhandel in boter aan de Belgisch-Nederlandse grens. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de beschikking bijdragen woningwetbouw 1950 zoda nig gewijzigd, dat thans de gemeente besturen en woningbouwcorporaties voor 'de exploitatie van woningen voor alleenstaanden bijdragen kunnen ont vangen. De aldus te subsidiëren woningen moeten alle wezenlijke elementen van een zelfstandige woning bevatten en zij moeten deel uitmaken van een complex normale gezinswoningen. Af zonderlijke blokken woningen voor alleenstaanden, alsmede woongebou wen welke het karakter hebben van logement of pensionhuis zijn in de wo ningwetsector van subsidiëring uitge sloten. Met bovenbedoelde uitbreiding van subsidiemogelijkheden kunnen dus thans ook in de woningwetsfeer wo ningen voor alleenstaanden worden gesubsidieerd, hetgeen in de premie sector reeds mogelijk was. Brand in fabriek; half miljoen schade In Waalwijk is een gedeelte van de lederwarenfabriek „De Kroon" door brand verwoest. Een grote hoeveelheid leder ging verloren. Omtrent de oor zaak van de brand is niets bekend. Da schade bedraagt circa een half miljoen gulden. EISENHOWER HEEFT gisteren verklaard bereid te zijn zeil een buitengewone zitting van de Alge mene Vergadering der V.N. bij te wonen als dit nodig of wenselijk mocht zijn. Eisenhower zei niet te weten of de andere regeringsleiders in het algemeen ook bereid zijn naar de bijeenkomst te gaan. Maar elke delegatie bij de V.N. zou door het regeringshoofd van het betrokken land kunnen worden geleid, aldus Eisenhower. Voor het ogenblik waren er echter nog geen plannen in deze geest, zo zeide de Ameri kaanse president. Naar Eisenhower meent zal het on mogelijk zijn een bijeenkomst van de Algemene Vergadering over het Mid- IN KOPENHAGEN is een speciale nieuwsdienst voor blinden in werking getreden. De Deense blindenvereniging geeft thans namelijk een „ge luidskrant" uit, een geluids band waarop het laatste nieuws is opgenomen en die door de blinde abonnees op een gewoon weergave-appa- raat kan worden afgedraaid. De „geluidskrant" wordt de abonnees om de dag toege zonden in een platte bus. De uitgave van de geluidskrant is mogelijk geworden door het vinden van een methode om een bandopname snel te vermenigvuldigen. De Deense bevolking van vier eneenhalf miljoen telt een zes duizendtal blinden. Van staats wege zijn zeshonderd bandappa raten ter beschikking gesteld van de blindenvereniging, die deze kosteloos aan de leden ten gebruike geeft. Totnogtoe wer den de apparaten hoofdzakglijk gebruikt voor het beluisteren van op de band gezette boeken uit de bibliotheek van de vereniging, die een driehonderdtal „gespro ken" boekenbezit. De geluidskrant heeft 'n leng te van een uur. De helft daar van is gewijd aan nieuws, dat niet door de radio is gegeven, de andere helft aan commentaar en artikelen uit de Deense pers. De geluidskrant heeft reeds een honderdtal abonnees. De uit gevers hopen er mettertijd een „dagblad" van te kunnen maken dat door alle Deense blinden „be luisterd" wordt. den-Oosten te beperken tot Libanon alleen. De oorzaken van de crisis in Libanon en Jordanië omvatten veel meer. De president gaf te kennen het eens te zijn met de theorie, dat de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng een rol gespeeld heeft bij de verande ring in de Russische tactiek t.a.v. een topconferentie over het Midden-Oos ten. Sprekende over de economische toe standen in de Arabische wereld zei Eisenhower, dat in sommige gevallen de tweedracht het kookpunt had be reikt. Het volk wendde zich naar men sen die het niet vertrouwde om hulp. De Verenigde Staten zouden het mo gelijk moeten maken, dat het zich tot het westen richt. HET ONDERHOUD, dat gisteren zou plaats vinden tussen president Nasser van Egypte en de Amerikaan se onderminister van buitenlandse za ken Robert Murphy, is niet door gegaan. DE SYRISCH-Libanese grens is weer opengesteld voor autoverkeer. DE ISRAËLISCHE minister van buitenlandse zaken, mevr. Meïr, heeft gisteren in Parijs verklaard, dat naar het oordeel van Israël de problemen in het Midden-Oosten alleen kunnen worden geregeld door de landen van dit gebied onderling. RADIO-MOSKOU heeft gisteren verklaard dat de mogelijkheid voor het houden van een topconferentie nog steeds aanwezig is. PRESIDENT EISENHOWER heeft het Amerikaanse bedrijfsleven ge waarschuwd de prijsverhogingen te beperken, daar anders de consument opstandig zou worden. DE AMERIKAANSE minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft in Brazilië verklaard dat indirecte agres sie van de communisten in het Mid den-Oosten tot een nieuw# oorlog kan leiden. Er is echter thans geen reden voor vrees, voegde hij hieraan toe. IN HET OOSTELIJK deel van India zijn verscheidene rivieren hui ten de oevers getreden. Meer dan 50.000 mensen zijn dakloos. UIT EEN ONDERZOEK is geble ken dat strandvonders gemiddeld min der dan honderd gulden beheerloon per jaar ontvangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1