TOPCONFERENTIE MIDDEN OOSTEN VAN DE BAAN REACTIES Spoedzitting V,N. Verzoeken van Sowjet- Unie en Ver. Staten 6 Murphy heeft vandaag onderhoud met Nasser Na brief van Chroesjtsjef aan Eisenhower Rusland onder druk van China Huis van vijf verdiepingen negen meter verschoven VAKANTIE AAN DE RIVIERA Wereldraad van kerken zendt drie Nederlanders uit Pseudo-Bartjes moeten uit de handel verdwijnen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Straf voor verbergen Iraakse premier Fruitkopers in Tiel voorzichtig Turken op Cyprus willen ook bestand IRAK WENST NEUTRALITEIT Bewoners bleven binnen V eiligheidsraad morgen bijeen „Amerika maakt goede vorderingen" WEERBERICHT Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. eii^d-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van ƒ1, Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 14e JAARGANG No. 4077 Directeur: JACQ DE SMIT Vijf mensen, onder wie een man van 80 en een vrouw van 82 jaar, zijn door een krijgsraad in Bagdad tot gevange nisstraffen van drie tot vijf jaar ver oordeeld wegen het verbergen van premier Noeri es-Eaid van Irak, die later in een vermomming door het ge peupel is herkend en vermoord. In doorgaans welingelichte krin gen in Parijs meent men dat er na Chroesjtsjefs antwoord aan Eisen hower maar heel weinig kans overblijft-op een topconferentie. Men ziet in Chroesjtsjefs jong ste voorstel duidelijk de invloed van Peking, dat blijkbaar geen topconferentie wil, waaraan het niet mag deelnemen. In regeringskringen in Bonn kon men niet inzien dat de Algemene Ver gadering, waarin zovele landen zitting hebben, een geschikt orgaan kan zijn om tot een snelle oplossing te komen van zulke moeilijke vraagstukken als die inzake het Midden-Oosten. In kringen van de V.N. verklaarde men dat er binnen 24 uur na het af wikkelen van de nodige formaliteiten pen spoedzitting van de Algemene Vergadering uitgeschreven kan wor den. Waarnemers in Londen verklaarden, dat men uit Chroesjtsjefs brief kan opmaken dat Rusland voorlopig het idee van een topconferentie over het Midden-Oosten heeft laten varen. Uit zijn brief kan men voorts de gevolgtrekking maken, dat communis tisch China zijn veto heeft uitgespro ken over het plan om een topconfe rentie te houden, zo zei men. De grote openbare verkoop van rd fruit op hout trok gistermorgen Tjel veel belangstelling. De kopers waren over het algemeen wat gereser veerd. Dit vond onder meer zijn oor zaak in het feit, dat men moeilijk heden bij de afzet vreest. Het is name lijk bekend, dat ook in de omliggende landen een goede fruitoogst wordt verwacht, waarbij vooral Italië me't zijn goedkope arbeidskrachten als een geduchte concurrent wordt beschouwd. Gemiddeld werd voor appels tien tot vijfentwintig cent per kilogram op het hout besteed. Vooral voor de percelen waarin het appelras Bloemee werd geteeld, be stond veel belangstelling. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft het denkbeeld van een onmiddellijk te houden topconferentie weer prijsgegeven. Het schijnt, dat hij thans het meest voelt voor een bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. In een brief aan president Eisenhower heeft de Russische premier een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering der V.N. ge- eist, waarop terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Libanon en Britse troepen uit Jordanië zou moeten worden besproken. In diplomatieke kringen is Washington merkte men gisteren op, dat deze kennelijke verandering van de Russische tactiek gevolgd is op het bezoek van Chroesjtsjef aan Peking. Men meent in Washington, dat Mao Tse Tocng, de Chinese communistische leider, geklaagd heeft over de aanvaarding door de Russische premier van het denkbeeld van een topconferentie in de Veilig heidsraad, waarin ook nationalistisch China is vertegenwoordigd. Ook de Ver. Staten hebben aange kondigd, dat zij om een spoedzitting van de V.N.-assemblee zullen verzoe ken ter bespreking van Libanons klacht over inmenging in zijn binnen landse aangelegenheden voor de Ver enigde Arabische Republiek. Amerika stemt in met een bijeen komst van de Algemene Vergadering, nu de Sowjets het Amerikaanse voor stel tot een topbijeenkomst van de Veiligheidsraad hebben verworpen. De Algemene Vergadering kan don derdag reeds bijeen komen. Chroesjtsjef heeft in de brief aan Eisenhower geschreven dat de Alge mene Vergadering van de V.N. zowel de grote als de kleine landen in staat zullen zijn zich met de situatie in het Midden-Oosten bezig te houden. Klaarblijkelijk is deze passage een ant woord op de kritiek van Eisenhower op het Russische voorstel voor een top conferentie van vijf mogendheden. Eisenhower zei, dat zulk een conferen tie de kleine landen van het recht om gehoord te worden zou beroven. Een buitengewone bijeenkomst van de Algemene Vergadering zou in feite overeenstemmen met de oorspronke lijke denkbeelden van de V.S. aan gaande de behandeling van de crisis in het Midden-Oosten, nadat de Vei ligheidsraad vorige maand in zijn optreden was verlamd door het Rus- i sische veto. De Verenigde Staten stel- j den toen een speciale zitting van de Algemene Vergadering der V.N. voor, maar lieten dit voorstel vallen toen een topbijeenkomst van de Veilig heidsraad werd geopperd. De Turkse ondergrondse beweging op Cyprus, heeft gisteren op strooibil jetten bekend gemaakt dat ook zij, evenals de Cypriotische ondergrondse bevel heeft gegeven alle gewapende acties op Cyprus tot nader order te staken. PRESIDENT EISENHOWER zal vandaag voor het eerst weer sedert een maand een persconferentie hou den. WOENSDAG 1958 AUGUSTUS „Alles heeft zijn uur en ieder ding onder de hemel zijn tijd". Pred. 3:1. ALLES HEEFT zijn tijd, sprak de Prediker. En hij sprak dit een paar duizend jaren geleden, maar hij zou het ook nu nog kunnen doen. Wij mensen wil len dat vaak veranderen, wij willen topconferenties op zeer korte termijn, plotseling, omdat de temperatuur in het kokende olievat van het Midden-Oosten dat vereist. Wij willen dat de Russen onmiddellijk de satellietlanden achter het IJze ren Gordjjn zullen verlaten, dat Indonesië ophoudt met ons te lasteren en ons te bedreigen met een aanval op Nieuw-Guinea, dat de negers niet meer onderdrukt worden, datja, wat al niet. Maar alles heeft zijn uur en ieder ding onder de hemel zijn tijd. God windt de tijdklok van de gebeurtenissen in de wereld op. En wij kunnen daar zelfs geen seconde afdoen. God vóór alles om raad vragen, dat wil Hij van ons. Op alle fronten. „De enige weg naar vrede is het uit sluiten van de landen in het Midden- Oosten van alle pacten". Dit heeft de Iraakse minister van buitenlandse za ken medegedeeld in een vraaggesprek met een correspondent van een Pools persbureau. De minister zei voorstan der te zijn van neutralisatie. De minister-president van Irak heeft gisteren verklaard dat zijn regering geen besluiten zal nemen inzake het Verdrag van Bagdad zonder eerst con tact met de andere leden van het pact te lmbhpri opgenomen. Het verrijden of verschuiven van een huis is geen nieuwtje meer. Dat het echter met een woonhuis van vijf verdiepingen is gebeurd en dat de bewoners rustig in de woningen konden blijven, is wel iets bijzonders. Ook, dat de water-, gas- en elektriciteitsvoorziening niet gestagneerd werd is uniek. De verhuizing speelde zich af in het Franse plaatsje Livry-Gargan. Het pand moest negen meter verscho ven worden, waarbij gebruik werd gemaakt van spoorwagens. Flexi bele leidingen zorgden voor de aanvoer van gas e.d. De verhui zing kwam de eigenaar op 15 mil joen franken te staan, hetgeen echter goedkoper was dan afbre ken en weer opbouwen van het huis. De Veiligheidsraad komt don derdag om 20 uur bijeen om te beraadslagen over het in bijzon dere zitting bijeenroepen van de Algemene Vergadering der V.N, In bos aangestoken als levende fakkel De functionaris van de Amerikaan se vakbond, die met benzine overgo ten en daarna in brand werd gesto ken, heeft in het ziekenhuis ver klaard, dat twee mannen hem uit huis hebben gehaald en in een bos als een levende fakkel hebben aange stoken. Een oom van de aangevallene is gisteren spoorloos verdwenen, nadat hij telefonisch was bedreigd „de vol gende te zullen zijn. ('Zie ook pag. 3.) De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robert Murphy, die thans als speciale vertegenwoordi ger van president Eisenhower in het Midden-Oosten vertoeft, zai vandaag een onderhoud hebben met president Nasser van Egypte. Murphy hield in Beiroet een pers conferentie, waarop hij onder meer verklaarde „betrekkelijk optimistisch" te zijn wat betreft de toestand in Li banon. Hij gaf te kennen met prest dent generaal Sjehab onder meer te hebben gesproken over een vertrek der Amerikaanse troepen, doch hij voegde hieraan toe dat het nog niet mogelijk was geweest een datum daar voor vast te stellen. Murphy verklaarde opnieuw dat de Amerikaanse militairen zullen ver trekken, wanneer hierom door de Li banese regering wordt verzocht. Een vrolijk vakantiegezelschap stapt in Monaco uit een rubber boot met buitenboordmotor aan boord van een jacht: het zijn de prinsessen, die na een zwempartij in de Middellandse Zee terug keren aan boord van het konink lijk jacht „Piet Hein". Nigaria wil onafhankelijkheid De Nigeriaanse federale regering heeft gisteren een motie van een der parlementsleden aangenomen, waarin er op aangedronden wordt ernaar te streven Nigeria op 2 april 1960 onaf hankelijk te doen zijn De premier zeg de toe met de Britse gouverneur con tact te zullen opnemen. De Wereldraad van Kerken heeft besloten in Zuid-Italië, in het plaatsje Ferna, een team te stationneren, dat tot taak krijgt de bevolking aldaar, die voor het merendeel in kommer volle omstandigheden leeft, bij te staan en haar nieuwe werkmethoden te le ren ten einde een beter levenspeil te verkrijgen. De pseudo-Bartje, die door een warenhuis te Assen werd verkocht, is een slaafse nabootsing van het heéld, dat staat in de tuin van het gemeen tehuis te Assen en dat vervaardigd is door de Amsterdamse beeldhouwster Suze Berkhout, zo concludeerde de president van de arrondissements rechtbank te Assen, mr. A. Maassen, gistermiddag in kort geding. Dienten gevolge werd de eigenaar van het warenhuis te Assen veroordeeld tot een dwangsom van f 500,— voor elke overtreding van het verbod het nage maakte beeldje te vervaardigen of te doen vervaardigen, uit te stallen, ten verkoop aan te bieden of te doen aan bieden, of ten verkoop in voorraad te hebben, terwijl de gedaagde verder werd veroordeeld in de kosten van het geding. De rechtbank overwoog onder meer, dat Suze Berkhout de vervaardigster is in de zin van de auteurswet en daarom mag het warenhuis zonder toestemming van Suze de beeldjes niet laten maken, noch verkopen. Er wa ren beeldjes van de echte Bartje in omloop, maar de eigenaar van het warenhuis verkocht deze niet. Daarom achtte hij zich gedwongen op andere wijze zich van dergelijke beeld jes te voorzien. De fabrikant of alleen verkoper van een bepaald artikel kan er rechtmatig belang bij hebben dat dit slechts in bepaalde zaken wordt verkocht, aldus de rechter. Wanneer de eigenaar van het warenhuis er niet in is kunnen slagen de originele beeld jes voor zijn zaak aan te kopen, dan had hij zich daarbij moeten neer leggen. Reeds enige tijd werkt in Noord- Griekenland een dergelijk team. Aan de heer en mevrouw van der Linde is gevraagd deze opdracht uit te voeren. Samen gaan zij midden augus tus naar hun bestemming om daar vooral de kleine boeren bij te staan bij de exploitatie van hun schaarse grond. De heer van der Linde is on derdirecteur geweest van een land bouwschool in Nieuw-Guinea, en zijn echtgenote heeft een verpleegstersop leiding genoten. Mej. A. Sybranda, een maatschap pelijk werkster uit Hilversum, ver trekt in oktober, eveneens op verzoek van de Wereldraad van Kerken, naar West-Pakistan, waar zij de vrouwe lijke bevolking borduren gaat leren. Nog vijf jaar landbouw overschotten in Amerika President Eisenhower heeft een rap port aan het Congres doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Amerikaanse landbouwoverschotten nog minsens vijf jaar zullen blijven bestaan. Hij zei verder voldaan te zijn over de besprekingen, die hij te Bagdad met de nieuwe Iraakse leiders had gevoerd. Murphy verklaarde dat hem bij de besprekingen, die hij te Amman had gevoerd, was gebleken dat koning Hoessein van Jordanië en zijn eerste minister „volledig begrip hadden voor de redenen der aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon en in het algemeen". Zij hadden zich be reid verklaard hierin met de Verenig de Staten samen te werken. Murphy vatte de resultaten van zijn bezoek van twee weken aan het mid den-oosten als volgt samen: „Wij ma ken op de goede wijze vorderingen". Mevrouw Meïr in Parijs De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Meir, heeft te Parijs met haar Franse ambtgenoot Couve de Murville en met de Gaulle beraadslaagd over de toestand in het Midden-Oosten. Israëlische bladen hebben gisteren geschreven over mogelijkheid van een Israëlische annexatie van westelijke delen van Jordanië, voor dat Jordanië in handen valt van de Verdenigde Ara bische Republiek. Volgens een van de bladen is dit een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek van de Franse minister president, De Gaulle, en de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, mevrouw Meir. Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk regen. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.10 u., onder 20.21 u. Maan op 23.17 u., onder 13.34 u. Hoogwater donderdag 7 augustus: Vlissingen: 6.38 p. 1.67 m., 18.53 u. 1.71 m. Terneuzen 7.03 u. 1.85 m., 19.18 u., 1.89 m. Wemeldinge: 8.11 u. 1.59 m., 20.22 u. 1.41 m. Zierikzee: 7.42 u. 1.39 m., 19.53 u. 1.22 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1